Woningbouw blijft grootste probleem Kerkgebouw Ie Stompetoren wordt gerestaureerd Verbouwing Polderhuis Waard en Groet voorlopig opgeschort V.G.L.O.-school geopend in Noord-Scharwou liep verder uit DINSDAG 14 APRIL 1953 Pagina 7 f 1500.- beschikbaar voor noodgebied K.V.P.-jongeren bijeen K.S.V. VERLOOR OP EIGEN TERREIN Raad Heerhugowaard BOERENLEENBANK HARENKARSPEL-OOST RANDERS LIET DE PUNTEN IN LIMMEN W oningbouwvereniging Zijpe Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS Om een sigaret Kringzwemcompetitie Gemeenteraad Oterleek Kosten bedragen f 173.355.- Doe aan sport, ga voetballen! Een gewichtig ei Groslijststemming K.Y.P. V erkeersongeluk Extra bouwvolume Een mooi succes Klaver j as-drive 5 met vele prijzen „VERZEGELDE LIPPEN" Waardig slot van druk seizoen KOLHORN. Dijkgraaf, heem raden en hoofdingelanden van het waterschap de Waard en Groet polder durfden de bui blijkbaar niet aan. Zaterdagmiddag hebben zij van twee uur tot half vier (geheim) beraadslaagd over het voorstel om het in zeer vervallen toestand verkerende polderhuis a raison van f 12.500 inwendig te verbouwen. Men wist vooraf al, dat enkele leden van het college een verbouwing goed geld naar kwaad geld gooien noemden, en voorstander waren van het bou wen van een nieuw polderhuis. Maar hoe dan ook, slechts de in gewijden weten wat er nu wer kelijk gebeuren gaat. Genoemd polderhuis is al heel lang een ergernis van de bewo ner, opzichter Jac. Oudt, die als huisbewaarder fungeert. De aan gebouwde keuken gaat een an dere richting uit als het hoofd gebouw, welks houten en stenen muren Ook niet de nodige eens gezindheid opbrengen. Het ge bouw verzakt geregeld maar on regelmatig als gevolg van het indrogen van de laag veen, die zich op 1 a 1% meter onder het maaiveld van zware klei bevindt. Dat proces begon direct na het droogleggen van de Wieringer- meer. Het vervelende is evenwel, dat het gebouw onvoldoende ge fundeerd is. Men heeft destiids gewoonweg een uitermate dikke muur gemetseld rond de houten keet, die de inpolderingsdirectie ter plaatse had Opgeslagen, er wel voor zorgdragende, dat er voor de ramen in de keet ook weer ramen kwamen. Al zou het dan nog zo hard vriezen, in dit gebouw kwam de vorst niet. De vorst komt er weliswaar practisch nog niet in, maar de wind en de regen blijkbaar wel. Een nieuw dak, het opnieuw verankeren van de muren en nieuwe binnenwan den zijn er op z'n minst nodig. En dat kost alleen al 12 mille. En houdt het resultaat het dan nog wel 20 jaar uit? Zo niet, dan is nieuwbouw voordeliger. In elk geval, toen het befaamde onder werp Zaterdagmiddag in de onenbafe zitting kwam. deelde dijkgraaf Breebaart mede, dat men besloten had de bespreking hierover op te schorten tot een nader te bepalen datum, ten einde eerst meer deskundigen te raadplegen. Rekening en begroting Afgezien hiervan viel er even wel nog een behoorlijke agenda af te werken, w.o. rekeningen en begrotingen. Voordat het echter zover was herinnerde dijkgraaf Breebaart aan de nationale ramp, deelde mede dat het verlichten van de Waardpolder nóg hangen de is en gaf te kennen dat het verzoek van de Holl. Mij van Landbouw tot verhoging van het zomerpeil met 20 cm, door de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst bestudeerd zou worden. Tégen het nemen van een „proefonder vindelijke proef" was hij evenwel gekant. In elk geval wenste hij, ingeval zoiets geadviseerd wordt, eerst een uitspraak van de hoofd ingelanden. De heer Vethman had via een andere instantie een sóórtgeliik onderzoek aangevraagd. De dijk graaf hekelde dat als niet-svm- pathiek, maar de heer F. A. Mel- chior noemde het een democra tische vrijheid die men diende te respecteren. Iedereen was er van overtuigd, dat een betere water beheersing van het allergrootste belang zou zijn. De rekening over 1952 liet een nadelig saldo zien van f3377.27. Het dienstjaar was echter begon nen met een tekort van f 11.466, terwijl een kapitaalsuitgave, waarvoor nog geleend wordt, van f 1400.ook al verwerkt was. Opzichter Oudt wees er bij de behandeling van de begroting op, dat de loswal bij Kistemaker zeer gevaarlijk wordt. Die steiger wordt echter niet druk genoeg gebruikt om er f6500.— aan ten koste te leggen. Vooral niet, nu er te Kolhorn zo'n beste moderne installatie staat. De vergadering gaf opdracht om ter plaatse een bord te plaatsen met het opschrift „Gebruik uitsluitend op eigen risico". Besloten werd om de Waard- polderweg grotendeels van een nieuwe slijtlaag te voorzien en de wegen naar de gemalen en de Opritten van de Westfriesedijk Opnieuw te teren. De heer Wai'boer drong aan op het drastisch verbeteren van de opritten bij Schenk en Schaap (nabij Winkel). Het is wel zeer de vraag of het Hoogheemraad schap nu nog wel tot het ver lagen van de dijk durft over te gaan. De Provincie zal daar in elk geval niet direct voor te vin den zijn. Dat bewijst wel de moeilijkheden die wij hebben ge had, om de 70 m lange duiker onder het kanaal door naar de Braakpolder goedgekeurd te krij gen. Haarlem wilde er, met het oog op overstromingsgevaar, liefst 6 schuiven in hebben. De vergadering willigde het verzoek van de vergadering in. Geen overbodige luxe overigens, want er was al 20 jaar niets aan gedaan. De bemalingskosten werden be groot op f 13.400, het slootwerk op f 3600, het krozen op f 1200 en riedenhakken eveneens op f 1200. Voorts werd er f 1500 uitgetrok ken voor het noodgebied. De nieuwe Waterschapsbank zal be slissen hoe dit geld wordt be steed. De omslag zal gelijk zijn aan vorig jaar, nl. f37.per ha. Men rekent op f 6000.uit het Wegenfonds. De begroting werd goedgekeurd met f 7064.55 aan onvoorzien. Desgevraagd werd nog medegedeeld, dat ook dit jaar boerenerven gébitumeerd worden voor f 0.52 per m2. H.H. WAARD NRD. Zater dagavond werd in het lokaal van de heer Bleeker een bijeenkomst gehouden van KVP-Jongeren, welke afdeling circa 70 leden, w.o. enkele vrouwelijke leden telt. In het bestuur werden gekozen mej. T. Bleeker. en de heren K. Borst. A. C. Groen. A. v. Langen en W. Oudeman. De heer Borst werd als voorzitter gekozen. Be sloten werd een werkgroep te formeren, welke zich zal bezig houden met onderwerpen, het gemeentebelang en de politiek rakende; de werkgroep zal daar toe spreekavonden organiseren. Nadat de voorzitter van de KVP-afdde heer Molenaar en kele onderwerpen, de KVP be treffende had toegelicht, bracht de heer Jac. Stoop de propagan da door middel van affiches ter sprake. Algemeen was men van oordeel, dat de affiches van de Tweede Kamer-verkiezing niet doelmatig waren, waarop de voorz.itter mededeelde, dat voor de komende verkiezingen een betere blikvanger was gekozen. Uit de hierna volgende discus sie bleek wel, dat het de KVP- Jongeren ernst is met de belang stelling voor de KVP: zii ver wachten, dat hun spreekavonden ook door de raadsleden zullen worden bezocht. HEERHUGOWAARD. KSV heeft haar eerste wedstrijd op eigen terrein verloren en wel tegen RKVVS. Wel was het be gin hoopvol, toen de KSV-mid- denvoor de bal kon doorkoppen naar de rechtsbuiten en deze met een strak schot doelpuntte. Hoe wel WS tal van corners kreeg te nemen, kon het niet tot goals komen. Na de rust gaf RKVVS de toon aan. Middenvoor v. Diepen had al spoedig succes, toen hij na een lange ren van korte afstand on der de uitvallende KSV-keeper doorschoot. VVS proefde winst, nu de stand gelijk was geworden. De middenvoor profiteerde van treuzelen in de KSV-achterhoede en bracht de stand op 12. Er zaten nog meer doelpunten in de lucht en jawel: Veeken gaf met een uitstekende kopbal keeper Sprenkeling voor de derde maal het nakijken. KSV kwam nu iets vinniger opzetten en 'bij een doelworste- ling voor de veste van de VVS- ers werkte de keeper de bal in eigen doel; 23. In de stand kwami verder geen wijziging meer, zodat RKVVS nog een kleine kans op Jiet kampioen schap behoudt. Dat men in Heerhugowaard nog niet geheel tevreden is met de vorderingen bij de woningbouw, bleek bij de be handeling van de begroting 1953 tijdens de gisteren ge houden raadsvergadering. Verschillende raadsleden roer den dit tere punt aan, en uitten hun ongerustheid over dit onderwerp. De vraag werd zelfs gesteld, of Heerhugo waard in vergelijking met andere gemeenten niet ten achter is gesteld. Ook de financi'èle positie van de ge meente kwam ter sprake, doch deze is niet onrustbarend, daar er voorlopig nog voldoende reserve is. Het voorstel tot wijziging en vereenvoudiging van de formali teiten bij het aanvragen van een bouwvergunning werd aangeno men. In de toëkomst is geen ge specificeerde begroting meer no dig, doch kan men volstaan met een totaal-opgave van de ge raamde kosten. Tegen de vergoeding van de kosten van het vakonderwijs bij het V.G.L.O. bestaat geen be zwaar. Het voorstel van B. cn W. om de verbindingsweg tussen de Van Veenweg en de Sport- laan in de toekomst Dreef te noemen, werd aangenomen, hoe wel de heer Groenevetd School- laan, en de heer Bakker Pastoor Sprengerlaan voorstelden. De begroting met de eerste wijziging leverde nogal stof voor discussie op. De heren Groene- veld, De Groot en Bakker spra ken hun bezorgdheid uit over de de financiële positie 'van de ge meente. De heer Batoker wilde op diverse posten bezuinigen, o.a. op de verfraaiing van de plant soenen. Hij wilde minder valide arbeiders inschakelen, Wat de woningbouw betreft, antwoordde de voorzitter, dat deze voortdu rend de aandacht heeft, doch dat vele moeilijkheden moeten wor den overwonnen. Het veroeieren van onbewoonbaar verklaarde woningen is een particuliere zaak. Een verheugend feit is, dat toestemming is verkregen voor de bouw van een zestal woningen door particulieren. Het bouw volume isi hiermede gestegen tot twaalf woningen. Het kleuter onderwijs heeft eveneens de volle aandacht van het college; de moeilijkheid wordt in hoofd zaak gevormd door de huisves ting. De beste verbetering zou de nieuwbouw zijn van enkele kleu terscholen, doöh de kosten zijn zeer groot. De eerste wijziging op de be groting bestaat in hoofdzaak uit de bouw van een nieuw gym nastieklokaal, waaraan dringend behoefte bestaat. Met deze wij ziging is een aedrag van onge veer f 100.006,gemoeid. De heer De Groot, die het culturele leven wilde bevorderen en een culturele commissie wilde instel len, kreeg de instemming van de voorzitter. De mogelijkheden op dit terrein zullen worden onder zocht.-- Brandspuit exit De oude brandspuit zal niet meer worden opgeknapt, doch verkocht worden aan een mu seum, dat er interesse voor heeft. Met de aanschaf van een nieuwe brandspuit zal nog even worden gewacht, in verband met de plannen van de afdèling Be scherming Bevolking Alkmaar, om een grote spuit aan te schaf fen, die de gemeente ook kan ge bruiken. De op de agenda staande sub sidies, aangevraagd door diverse instellingen en verenigingen, le verden tenslotte geen bijzondere moeilijkheden op. WAARLAND. Vrijdag 10 April j.l. hield de Boerenleen bank „Harenkarspel-Oost" in 't café Stoop de jaarvergadering. De directeur, de heeT H. Dek ker, opende met gebed en memo reerde de gang van zaken over het boekjaar 1952. Door de kassier, de heer Corn. Dekker Az., werd verslag uitge bracht over de werkzaamheden der bank, die reden tot tevreden heid gaven. Uit de rekening en balans bleek, dat aan spaargelden is ont vangen f 510.000.en terugbe taald f 520.000.Aan voorschot ten is verstrekt f 57.200.en af gelost f 22.957.83., Door de lopende rekeninghou ders is gestort f 102.967.34 en teruggevraagd f 90.950.86. Tevens bleek dat het saldo der spaargelden op 31 Dec. 1952 in totaal bedroeg f 539.095.95, ter wijl op die datum het saldo der voorschotten een bedrag was van f 212.332.62. De lopende rekenin gen wees aan debiteuren; f 20.955.40, crediteuren f 8.943.19. De winst bedroeg na reserve ring voor belastingen f 1024.17. Bij de bestuursverkiezing werd het periodiek aftredend bestuurs lid de heer P. Danenberg Sr. herkozen; in de plaats van het bestuurslid de heer D. Zutt, die wegens het bereiken van de leef tijdgrens bedankte, werd gekozen de heer A. G. Klaver, tot nu toe lid van de raad van toezicht. Ter voorziening van de vacature, die ons toch door de benoeming van de heer Klaver tot bestuurslid, wordt met meerderheid van stem men gekozen de heer A. Zutt Jz. Bij de rondvraag ontstond een vrij lange discussie over het feit, dat nog tamelijk veel parochia nen hun bankzaken elders doen en lid zijn van naburige bank instellingen wat funest is voor de goede werking van de eigen plaat selijke bank. De voorzitter spoor de de aanwezige deden allen aan, propagandist te zijn van de eigeh instelling, die in de loop der ja ren zeer veel nuttig werk heeft gedaan en haar bestaansrecht heeft bewezen. Randers kwam uit met 10 man, terwijl Limmen een flink gewij zigde ploeg in het veld bracht. De eerste drie kwartier waren geheel voor Limmen; de strijd speelde zich in hoofdzaak af op de speelhelft van de gasten. Aan gezien het spel kort en zeer door zichtig was, slaagde Limmen er het eerste half uur niet in te doelpunten. Na een Randers-aanval, welke werd afgeslagen, ging Limmen weer ten aanval, maar nu waren de aanvallen meer open en daar door gevaarlijker. Succes bleef dan ook niet uit, want al spoedig wist Bakker met een keihard schot langs de paal Limmen de leiding te geven, terwijl enige minuten later Min met een goede kopbal er 20 van maakte. Na de thee 'was het enthou siasme- verdwenééL-en werd het, maar een simpele vertoning. Wel was Limmen domifterend, maar Klepper en zijn mannen voor kwamen meer doelpunten. Het spel was nu meer verdeeld dan voor de rust en Randers kreeg een redelijke kans om de ach terstand te verkleinen, maar van dichtbij werd deze kans gemist door hoog over te schieten. Bij een Limmen-aanval plaat ste Bakker keurig naar v. Won deren, die voor het derde doel punt zorgde. In de laatste minuten wist Ran ders door zijn rechtsbuiten met een goed doelpunt de eer te red den. NOORD-SCHARWOUDE. De oude openbare lagere School te Zuid-Schawoude is thans omge bouwd voor een school voor V.G.L.O. onderwijs, hetwelk zal worden gegeven door de Zusters van het H. Hart uit Moerdijk aan de hoogste klassen van de R.K. Meisjesschool. Maandagmorgen werd in de Parochiekerk 'n plechtige H. Mis opgedragen om Gods zegen af te smeken over de nieuwe school, het onderwijzend personeel, de leerlingen en toekomstige leer lingen. In café Rijper vond Maandag middag de officiële opening van de school plaats in tegenwoordig heid van hét R..K. Schoolbestuur, het gemeentebestuur, de Inspec teur van het L.O., de heer Bos, de schoolarts, dr. Sikkema, en tal van belangstellenden. De nieuwe school is de eerste school voor V.G.L.O. aan de Langedijk. Burgemeester Schelhaas sprak namens het gemeentebestuur in zonderheid zijn dank uit tot in specteur Bos en dr. Sikkema. Spr. uitte zijn bewondering voor de wijze waarop de oude school was herbouwd tot 'n nieuwe. Hiervoor dankte spr. de gemeente-architect de heer J. M. de Jong en zijn staf, de heer P. Engerinkh, die tezamen al het mogelijke hadden gedaan om gedaan te krijgen dat de verbouwing werkelijkheid werd. Spr. hoopte dat het ideaal om 'n geheel zelfstandige school te krijgen, spoedig bereikt zou worden. Het V.G.L.O.-onderwijs is van groot belang daar de meis jes zich hier kunnen bekwamen voor de taak die hen later in het gezin wacht. De leerlingen moe ten de kracht zoeken bij Hem die alles bestuurt. Met de wens dat de nieuwe school rijke vruchten zou afwerpen tot welzijn van de leerlingen en de gemeente, ein digde spr. Pastoor Clarijs, voorzitter van het R. K. Schoolbestuur, be pleitte het goed recht van het R. K. Huishoudonderwijs. Wij staan geen eenzijdige opvoeding ZIJPE De dezer dagen ge,- houden ledenvergadering van de woningbouwvereniging „Zijpe" was sledht bezocht. Na vaststel ling der notulen en van het jaarverslag 1952 volgde het fi nancieel rappoprt, waaruit bleek, dat de financiële bescheiden over 1952 door de daarvoor aangewe zen commissie in volmaakte orde waren bevonden. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden, de heren J. A. de Boer en K. Winkel, werden her kozen. Tot leden van de finan,- ciële commmissie werdén wedei^ om benoemd de heren D. Jonge- jans, J. van der Oord en J. Zee man Dz, Besloten werd over te gaan tot aankoop van een bouwterrein van de gemeente Zijipe, gelegen in het uitbreidingsplan te 't Zand ten behoeve van de bouw van een 4-ital woningen, waartoe on langs was besloten. Verder bleek, dat momenteel een 12-tal woningen te 't Zand in aanbouw waren en dat aan de gemeente-architect opdracht was gegeven tot het maken van plan nen voor woningbouw te Oude- sluis. voor, want Christus heeft gezegd dat 'n mens niet alleen van brood kan leven. De school heeft men de naam gegeven van St. Martha- school. In de H. Mis van gister morgen is dit reeds tot uiting ge komen. Spr. dankte het gemeen tebestuur voor de ondervonden medewerking. Een koortje, onder leiding van mej. Brammer, zong vervolgens 'n welkomstlied terwijl een der leerlingen, Tiny Bergen, in een aardige toespraak o.m. de wens uitsprak dat de meisjes goed zou den leren koken, wassen en strij ken. Inspecteur Bos betoogde dat hij met grote blijdschap naar deBan- gedijk wasgekomen. Spr. zag als eis dat hét onderwijs practisch zou zijn. Het woord werd verder nog ge voerd door dr. Sikkema, de schoolarts, de heer J. M. de Jong, gemeente-architect, de heer Dul- lemond, hoofd van de U.L.O.- school en het hoofd van de school Zuster Gertrudis. Vooraf was de nieuwe school bezichtigd, welke is ingericht in drie lokalen. Een lokaal is be stemd voor het practische werk, terwijl in de beide andere theo rie wordt onderwezen. De school is geheel uitgevoerd in lichte frisse kleuren en is een lust voor het oog. Binnenkort zullen de ouders en belangstellen den in de gelegenheid worden gesteld om de nieuwe school te bezichtigen. Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen beden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: N.N. te Alkmaar f10. Dagelijks verantwoorden wij dt binnengekomen giften in onze kolommen. L kunt uw gifter bezorgen aan onze bureaux, hetzjj per soonlijk, betzij per brief of post wissel. Ook kan or onze giro rekeningen worden gestort De gironummers van ooze bureaux zijn: Groningen 70024, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em men «34460, Zwolle lSt'779, Alk maar 594463, Den Heider 594462 er. Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. URSEM In een café alhier kregen twee jongemannen enige tiid geleden ruzie om een geval len sigaret, waarop een vecht partij was gevolgd. Beide ston den voor de Alkmaarse politie rechter terecht, en om de beurt kwamen zij ook in de getuigen bank. Wie het eerst een klap had uitgedeeld, werd niet hele maal duidelijk. De politierechter veroordeelde hen beide tot een geldboete van 25.- of tien da gen hechtenis, om hen het vech ten af te leren. H-.H. WAARD NRD. Het be stuur van de R.K. voetbalvereni ging „Hugo-BQys" is onder de titel „Doe aan sport, ga voetbal len" een ledenwerfactie begon- nne. Iedereen in Heerhugowaard- Noord, die deze edele sport wil gaan beoefenen kan zich vanaf heden melden bii het bestuur dezer vereniging of bij het club lokaal, café „de Vriendschap" te Heerhugowaard-Noord. Allen ziin welkom, zowel senioren, junioren als adspiranten. Deze vereniging biedt, behalve een prettige sportsfeer, een we kelijkse voetbaltraining onder leiding van een prima sportlei der. HEER-HUGOWAARD De heer A .de Boer1, pluimveehouder, Korteweg, Heerhugowaard. raapte deze week van een Noordholland se Blauwe een ei, dat niet min der dan 140,5 gram woog. Er ble ken 2 dooiers aanwezig te zijn. ST PANCRAS Zondag is de groslliststemming gehouden voor de gemeenteraad Koedijk van de K.V.P. De uitslag luidt van 93 stemmen: 1 F. Kunst 75 pnt.: 2 J. Bijpost 72 p.: 3 J. Schouten 58 p 4 F. de Goede 45 p.; 5 A. Met selaar 43 p.; 6/7 J. v. Etten/D. v. Veen 21 p.; 8 J. Verduin Meve- ring 19 p.: 9 J. Bijpost Sz 18 p. Na de restauratie van de stompe kerktoren te Stompeto ren zal nu ook het bijna drie eeuwen oude kerkgeboutv, dat door verwaarlozing erg in verval was geraakt, met medewerking van Rijk, Provincie en Gemeente worden gerestaureerd. Het gebouw staat op de lijst van monu menten en werd in 1660 gebouwd. Het dateert dus uit de eerste jaren van de droogmaking van de Schermer, in welk polderland schap het een dominerend beeld betekent. Zowel het dak als het metselwerk verkeert in ruïneuze staat; ook het oude gewelf vraagt vernieuwing; het inwendige wordt momenteel gestut en de vraag is zelfs gerezen, of het kerkgebouw maar niet voor het gebruik ge sloten moest worden. In verband met een en ander is het gewenst, dat de kerk zo spoedig mogelijk gerestaureerd wordt. Van de zijde van de kerkeraad en particulieren werd een bedrag van f 28.000 bijeengebracht, doch de kosten van restauratie worden op f 173.355.geschat. Van de minister van O. K. en W. was bericht ingekomen, dat het Rijk bereid is 60 pet. der restauratie kosten te dragen, hetgeen in ze kere zin een meevaller genoemd kan worden, omdat het Rijk in dergelijke restauraties meestal 50 pet. subsidieert. Verwacht wordt, dat de provincie 15 pet. bijdraagt en de herv. gemeente zelf 10 pet. De gemeenteraad van Oterleek besloot -met algemene stemmen het van de gemeente gevraagde subsidie van 15 pet. of f 26.003,25 in de restauratiekosten bij te dragen, nadat burgemeester Posch namens B. en W. het voorstel had bepleit. Vooraf had de raad een bezoek aan het kerkgebouw ge bracht, om zich door deskundigen te laten voorlichten. De raadsleden Schuuring en Spaan, ofschoon, naar zij zelf zei den, geen drukke kerkgangers, wezen er op, dat er de laatste 100 jaar niets aan het gebouw was gedaan. In de allerbeste tijd had men het gebouw verwaarloosd, zodat men nu voor de brokken zit. Men stelde echter wel prijs op het behoud van het kerkge bouw en herinnerde zich Koedijk en Graft, waar het verwaarloosde kerkgebouw moest worden afge broken. De heer Spaan vroeg, of de ge meente niet met 10 pet. subsidie kon volstaan, doch de voorzitter weer erop, dat dan het hele sub sidieschema in de war kwam en de Ned. herv. gemeente het niet kan financieren. De heer Swaan vroeg, of 'het wel verantwoord was, dat een kleine gemeente zo'n groot bedrag voor dit doel uitgaf, doch was overigens van mening, dat de gemeente, die toch op het behoud prijs stelt, het volle be drag niet op zou kunnen brengen. De voorzitter meende, dat de subsidie de draagkracht der ge meente niet te boven ging. Besluit In goede sfeer. Nadat het voorstel met alge mene stemmen was aangenomen wenste de heer Spaan de Ned. herv. gemeente geluk met dit be sluit, waarna de voorzitter en de heer Schuuring speciaal de heer C. Baltus (K.V.P.) dank brachten voor zijn ruim standpunt in deze ingenomen. De heer Baltus had ook betoogd, dat het kerkgebouw niet mocht verdwijnen; was het eenmaal zo, dan zou het nooit meer terugkomen. De voorzitter was dankbaar, dat ook dit gewichtige besluit eenstemmig en in de goede sfeer genomen was en hoopte, dat het mocht strekken tot zegen van de Schermer en de gemeente. Van de oudercommissie was een verzoek gekomen, om een blik sembeveiliging op de openbare lagere school en een oversteek plaats bij de brug te Stompetoren. Het college zal een en ander be kijken en de volgende vergade ring met een voorstel komen. Blij kens een rapport over de door lichting van de bevolking hadden 51 inwoners hier geen gebruik van gemaakt; de uitgaven be droegen f 700, waarvan slechts f 100 door de gemeente behoeft te worden betaald. De raad besloot de onrendabele aansluiting op de waterleiding voor perceel v. d. Bijl te garan deren. Van het PEN was bericht ingekomen, dat van die zijde niet wordt overgegaan tot aanschaf fing van een babyspuit in het ka der van de Bescherming Bevol king; thans zal het er wel op uit draaien, dat de gemeente er een zal moeten aanschaffen. Besloten werd nog tot aan schaffing van meubelen voor de schoolarts tot een bedrag van f 338.Bij de rondvraag vestig den de heren Zwaan en Schuu ring nog de aandacht op de deplo rabele toestand van enkele wo ningen, n.l. die van de fam. Kui- leboer en de wed. Hop. De voor zitter zegde toe de gemeente-op zichter de zaak te laten bekijken. ALKMAAR. Het Zaterdag avond in Zaandam gehouden 2e deel van de Kringzwemcompetitie muntte uit door spannende series en wellicht mede daardoor heel goede tijden. Volgens de verwach tingen kon DAW weer verder uit lopen op Nereus, dat ook nu met een sterke adspirantenploeg uit kwam en de DAW-jeugd op drie van de vier nummers naar de tweede plaats verwees. Op de dames- en herennummers waren de Alkmaarders verreweg de sterksten. Verheugend was het, dat evenals bij het eerste deel de prestaties over de gehele linie beter waren dan vorig jaar, zodat het zwempeil in de Kring Noordholland boven het IJ stij gende is! DAW behaalde dit keer 1511.9 plinten tegen vorig jaar 1539.2 Nereus volgde op de tweede plaats met 1574.5 (1624.6); Nep- tunus werd derde met 1674.7 (1773.8) en de Helderse combi natie eindigde op de 4e plaats met 1733.1 (1736.2) punten. De DAW_-damesploeg op d'e 3x100 M. wisselslag estafette zorg de voor een prettige verrassing, door het kringrecord van 4.10. te brengen op 4.07.9. Het ge- sohiedde geheel onverwacht, daar mej. Tenkink op doktersadvies niet mocht starten en de ploeg dus als zeer verzwakt beschouwd werd. Gerda de Waard zwom echter d'e 100 M. rug in een fan tastische 1.25.terwijl Jetty Piersma en Truus Schats er alles uithaalden, wat erin zat. Het is nu duidelijk, dat een volledige ploeg met de dames Tenkink, Piersma en de Waard dit record nog een drietal seconden scherper zal kunnen stellen. De 50 M. schoolslag meisjes was het enige adspirantennummer waarop DAW het tot een zege bracht, maar dit was dan ook een drievoudige. Gré Molenaar won in 1.9 met Bea Obdam op de 2e plaats in 43.7, die zij moest delen met Iet Bijleveld van Nereus. Antoinet Haeck werd, met 0.1 sec. méér, derde. Boxem, de Jong, Blankvoort en Slikker, bezetten de eerste vier plaatsen op de 100 M. vrije slag heren in resp. 1.01.6, 1.04.6, 1.05.6 en 1.06.8. Ook de Alkmaarse da mes waren op dit nummer supe rieur: le. Gerda de Waard in 1.14.4 (nieuw persoonlijk ree.); 2e. Truus Schats 1.17.6 en 3e Leida Spierenburg, van origine school slagzwemster, die een zeer ver dienstelijke 1.18.3 zwom. Uiterst spannend was de 3x100 M. wisselslag estafette voor heren. Aanvankelijk omdat Bijkerk van Den Helder de DAW-er Boxem g;een duimbreed toegaf, uiteinde lijk wisten Slikker en De Jong de Alkmaarse zege veilig te stel len, later omdat Nereus en Nep- tunus zowel op de schoolslag als de vrije slag precies naast el kaar bleven. Zij finishten resp. in 4.00.1 en 4.00.3. DAW won in de knappe tijd van 3.41.0, met Den Helder op de 2e plaats in 3.54.2. De 50 M. schoolslag jongens werd gewonnen door C. Koeman van Nereus in de prachttijd van 39.5; 2e werd F .die Raad van Neptunus in 41.2; 3e was J. Scheepbouwer van Nereus in 41.1 terwijl Hans van de Wall Bake de eer van DAW ophield met 41.7. De uitslag van de estafette 5x50 M. vrije slag meisjes was: le. Nereus I in 3.08.2; 2e. Nereus II in 3.14.2 en 3e. DAW I in 3.14.8. Bij de jongens werd dit nummer gewonnen door Nereus in 2.36.8 voor DAW in 2.44.8 en Neptunus in 2.59.9. Het kunstzwemmen ontbrak ook ditmaal niet op het programma. De meisjes van DAW verzorgden twee nummers, terwijl de 11-jar. Hetty Huisman van de Zaanse zwemballetgroep een keurige solo te zien gaf. URSEM Een auto van Horna te Hoorn reed bij het oversteken van de houten brug in de Ruv- tersstraat de beide leuningen er af. De politie heeft de zaak in handen. OUDORP. Dezer dagen werd bericht ontvangen, dat aan d'e gemeente Oudorp een extra bouwvolume voor vier woningen wordt verleend. EGMOND-BINNEN Zater dag 11 Anril jl. gingen enige le den van 'het fanfarecorps Eens gezindheid naar Austerlitz (Utr) om daar deel te nemen aan het solistenconcours. De deelnemers en de door hun behaalde resulta ten volgen hieronder: Nic. Duinmijer. 3e afdeling, 104 punten. 2e priis; Joh. Baltus, 2e afd. 117 d„ le nr.; A. Admi raal, le afd. 88 p., 3e pr.: E, Ko nijn. le afd. 113 p., le pr.; C. Lute, le afd. 115 p.. 2e pr.; Jac. Baltus. Uitmuntendheid. 114 p„ le pr, Voor genoemde leden een mooi resultaat en voor de overige le den een voorbeeld ter navolging. AKERSLOOT Zaterdagavond hield de klaverjasclub „Onder Ons" uit Akersloot in samen werking met de R.K.S.V. „De Meervogels" een klaverjasdrive ten bate van de bomenbeplan tingsactie voor het Meervogels- terrein. Om ongeveer acht uur zetten de klaverjassers zich aan hun ta feltjes en begonnen hiermede met de eerste der drie te spelen ronden. Tijdens de pauze werden loten verkocht, welke ook ten bate van hetzelfde doel waren als de gehele opbrengst. De uitslagen van de koppels waren tenslotte: 1 J. Liefting J Vonk 5477 pnt; 2 J. Velzeboer N. Kaandorp 4890 p.; 3 P. BuurK. Houtenbos 4741 p.; 4 J. BroersenH. v.d. Eng 4720 p 5 P. PutterA. Tromp 4720 p 6 N. HollenbergA. Hollenberg 4622 p.; 7 P. Kersens—H. Hollen berg 4606 p.: 8 J. v.d. EngP. Verduin 4435; 9 J. BroersenF. Koek 3961 p. Al deze prijswinnaars van dit veel gespeelde spel kregen allen fraaie prijzen. Als troostprijs winnaars werd tenslotte nog aan gewezen het koppel Th. Schoon F. Mienis. Ongetwijfeld heeft men een flink batig saldo over gehouden. waar Meervogels weer vele bomen mee kan planten, of schoon er nog wel heel wat ge plant moeten worden voordat men kan zeggen, dat het er wat op lijkt, maar met aller hulp en medeleven zullen de Meervogels er komen. AKERSLOOT 2e Paasdag en Zondag jl. brachten de leden van de toneelvereniging St Wil- librordus uit Akersloot 't prach tige stuk naar voren, getite'd: „Verzegelde lippen". Hiermede viel tevens de sluiting van hun drukke seizoen. Evenals vorige week heeft ook deze keer weer dit stuk veel belangstelling ge trokken. Door het prima spel. de goede rolkennis en de smaakvolle gri meur en décorbekleding wisten de spelers de aanwezigen zo te boeien, dat het. ofschoon de acoustiek achteraan niet zo best was. in de overvolle zaal muis en muisstil was. Voor de toneel vereniging een teken dat het werkelijk boeiende spel ieder,; volle aandacht had. Ofschoon bii dit spel zo goed als alle leden een rol te vervul len hadden, iets, waardoor man veel gevaar» loopt dat een speler een verkeerde rol krijgt, moet van deze vereniging toch gezegd worden,- dat ae rolverdeling prima was. Niet zonder reden dan ook kunnen wij de regisseur, de heer J. Kerssens andermaal felicite ren: zijn leiding is een groot aan deel geweest in dit succes. Te ver zou het ons voeren alle rol len afzonderlijk te gaan behande len. Wij besluiten echter met te zeggen, dat, ondanks een kleine fout hier en daar. de rollen zeer goed vertolkt werden. Tot slot kwam men ook nog met de traditionele verloting, waarbij velen nog een priisje in de wacht sleepten, waarna men besloot met een gezellig dansje.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7