Minister Staf bezoekt morsen marinebasis Leerlingen van de R.K. Landbouwwinterschool Het Heilig Bloedwonder van Alkmaar Wie raadt de uitslag? Exploitatie van de schelpenbanken in de Waddenzee? Veehouder kwam met zijn geld bedrogen uit kregen diploma's en rapporten Het blijft koud Inspectie uit de lucht Alkmaarse Bank N.V. DE SPELREGELS eerste priis !e prijs 5 00 ƒ2,50 1,00 Sodaproject op lagen zout Weinig nieuwe gezicSitspunten Markt en Beurs Pagina 3 HOORN. Gistermiddag wer den in Het Witte Paard aan de leerlingen van de R.K. Land bouwwinterschool diploma's en rapporten uitgereikt. Aanwezig waren de voorzitter van de commissie van toezicht burgemeester J. de Boer Wzn van Obdam, de directeur van de school ir J. v. Alphen, wethou der H. Kaldenbach, inspecteur Veenstra namens de directie van het Landbouwonderwijs in Den Haag, de voorzitter van de On- derwijsvereniging van de LTB Rector van de Hoogte, de heren Saahse en van Baar van het hoofdbestuur, de leraren, de ouders van vele leerlingen en de geslaagde scholieren zélf. Burgemeester de Boer opende de bijeenkomst, waarna de heer Jac. Lambalk de beste van de afgestudeerde leerlingen een lezing hield over moderne gras- land-exploitatie. Hij sprak over de verminderde krachtvoer-import na de oorlog, waardoor de Nederlandse boer zo véél mogelijk uit zijn grasland moet halen. Hij wees daarbij op de noodzaak, het gras bestemd voor hooi niet te hoog te laten groeien, aangezien het winter- voer van lange stengels slecht verteerbaar is en weinig eiwit gehalte bevat. „Vele boeren", zei hij, „denken, dat het wel „rom melt", maar het gras kort maaien is wel degelijk van belang". Na deze lezing gaf ir v. Alphen een korte beschouwing Over nieu we methoden ter .verwijdering van aardappelloof. Hij begon met er op te wijzen, dat verwijdering van het loof vele voordelen bevat o.a. ver breking van de band tussen loof en knol, waardoor geen virus ziekte op de knol kan worden overgebracht maar spr. legde er tevens de nadruk op, dat er ook een nadelige kant aan is. Het looftrekken vraagt namelijk veel arbeid, zodat vaak arbeidskrach ten moeten worden gehuurd en voorts ontstaan er na het trek ken dikwijls de z.g. „putjes", die gemakkelijk water doorlaten, waardoor de knol kan verrotten. Op het ogenblik is er echter een machine de loofklapper die het loof stuk maakt, zonder schadelijke gevolgen. Vooral in Duitsland en Amerika worden deze machines al veelvuldig ge bruikt. Na een korte pauze, reikte de inspecteur van het Landbouw onderwijs de diploma's uit aan hen, die de twee halfjarige cur sussen succesvol hadden beëin digd. Hii feliciteerde de geslaag den hartelijk en hield hun voor, het geleerde in practijk te bren gen. Er werden na de uitreiking nog meer woorden van felicitatie ge sproken. Burgemeester de Boer deed dat, wethouder Kaldenbach sprak namens het gemeentebe stuur en tenslotte wenste Rector van de Hoogte niet alleen de leerlingen, maar ook de ouders, geluk. Hij zeide, blij te zijn, d'at de vaders en moeders ondanks vaak grote offers hun zoons naar deze school hadden gestuurd en wat heel belangrijk was naar een katholieke school. Helaas had h>j moeten consta teren, dat vele jonge boeren maar al te gauw een excuus zoeken, om naar e-n neutrale instelling te gaan. Hun plaats is echter", zo zei hij met nadruk, „in het katholieke onderwijs". Rector van de Hoogte besloot met de wens uit te spreken, dat alle ouders daarvan doordrongen mochten worden. De directeur reikte aan de be vorderden van de eerste naar de tweede klas de rapporten uit. Hier zijn de namen van de ge diplomeerden: G. J. Broers, Sij- bekarspel; J. A. Dekker, Hoog woud; C. A. v. Diepen, Hoog woud; J. V. P. Geers, Midden,- meer; A. P. Groot, Alkmaar; J. N. Groot, Hoogwoud; P. J. G. Jans sen, Middenmeer; P. N. Kieft, Oude Niedorp; Hendr. de Koek, Landsmeer; Hub. de Koek, Am sterdam; A. Koeckhoven, Ürsem; J. Koomen, Spanbroek; N. Laan, Slootdorp; J. J. M. Lambalk, Ilpendam; A. C. Langedijk, Abbe- kerk; A. J. M. v. Oers, Wieringer- werf; N. A. Ruiter, Berkhout; W. Ruiter, Wieringerwerf; C. J. Schouten, Hoogwoud; G. A. van Soesbergen, Wieringerwerf; J. J. Veldt, Slootdorp; C. A. Wagema- ker, Abbekerk; H. J. Zegger, Slootdorp. Bevorderd van de eerste naar de tweede klas: 28 leerlingen. Niet bevorderd: 2 leerlingen. DE BILT, 15 April. Het KNMI deelt mede: Nadat aan het begin van deze week een koufront over ons land was getrokken, stroomde voort durend koudere lucht W.-Europa binnen. Tegelijkertijd trok een uit de omgeving van IJsland af komstige storing naar het Noord zeegebied. Deze storing, die ge heel gevuld is met zeer koude lucht, veroorzaakte vandaag buien. Een nieuwe storing, die vanmorgen de barometers in Schotland deed dalen, zal mor gen het weer in ons land be ïnvloeden. Tussen Groenland en IJsland bevindt zich nog een derde storing, die zich eveneens opmaakt naar de Britse eilanden te trekken. De algemene druk- verdeling maakt een aanhouden van het koude weer waarschijn lijk, waarbij de neerslagkansen groot blijven. Marktbericht Texel TEXEL 2 koeien 750—850: 15 grasikalverem 200350; 32 biggen 4055; 85 nuchtere kah veren 4565. Varkensmarkt Leiden LEIDEN, 14 April Aanvoer 321, notering zware 191185, lichte 190178, zouters 174164, zeugen 175155. Overzicht: handel lui, enkele boven notering; 28 npehtere kal- verij 25—35 (90—100). Eierveiling PURMEREND, 70.000 een deneieren 11.4511.59 p. 100; 60.000 kippeneieren 1313.90 p. 100. Veemarkt Purmerend PURMEREND, 14 April De handel in vette koeien had een stugger verloop dan de vorige maal. De prijzen waren lager en alleen voor een goed beest kon een behoorlijke notering worden gemaakt. De prijzen gingen ook later op de dag niet omhoog. Het aanbod van geldeikoeien was groot. Er was wel belangstelling, doch het grote aanbod drukte de prijzen. Verse markt handel kalm. Nuchtere kalverenmarkt iets ruimer; slachtdieren waren gevraagd evenals fokkers. Wol veemarkt aanbod flink, vette schapen handel stug, fokkers met lammetjes matig; overhouders duur. De vette varkensmarkt le verde minder op dan de vorige week. Aanbod veel groter, maar de inzet van de hoogste noterin gen kon spoedig niet meer ge maakt worden. Stugge handel bij de afloop met lagere prijzen. Vette zeugen bleven' op prijs, biggen handel stug. De paarden markt was meer bezet met koeien dan met paarden, weinig handel. De pluimveemarkt was beter bezet, maar de prijzen wa ren lager. (II) Wij voeren onze lezers terug naar het jaar 1631. Het godsdien stig leven in ons land was heel moeilijk. In schuilkerkjes moesten de katholieken de H. Geheimen vieren. Maar in deze tijd is de devotie tot het H. Bloed zeer toe genomen en sterker geworden. In Mei van dat jaar vergaderde het Kapittel van het Bisdom Haarlem in het Begijnhof van de Maagden van de Hoek te Haar lem. Op deze vergadering, die door de provoost Leonardus Ma- rius werd gepraesideerd, was ook aanwezig pastoor Creijn Coster uit Alkmaar. Marius wees er uit drukkelijk op, dat het H. Bloed wonder had gestrekt tot „eer en öpcomste" van de stad Alkmaar en omdat deze devotie verbreid diende te worden, droeg hij pas toor Coster op, hierover een boekje uit te geven, waarin alles, wat op het wonder betrekking had, vermeld zou staan. Er is niets van gekomen, omdat Creijn Coster's gezondheid veel te wen sen overliet en hij er de kracht niet meer voor kon opbrengen. Inmiddels had zijn voorganger de Reliek van het H. Bloed gered uit de handen van de protestan ten en er een prachtige schrijn voor laten maken. Deze reliek schrijn bewaarde Creijn Coster in zijn huis bij het Kerkje aan de Diggelaarsteeg, ter plaatse waar nu de St Dominicuskerk is ge bouwd. Bijzondere activiteit van Marius Toen pastoor Creijn Coster was gestorven, begaf Marius zich per soonlijk naar Alkmaar, om het wonder persoonlijk te onderzoe ken. In de toespraak, die hij tij dens de uitvaart van de pastoor hield, wees hij de katholieken op hun plicht, om het H. Bloed een bijzondere verering toe te dra gen. Hij wees op de wonderen, die het H. Bloed bewerkt had, hoe een verdronken man het le ven terug kreeg, hoe zieke men sen genezen van hun bed op stonden. „Dat gij uzelf stelt rond het H. Bloed. Hieruit blijkt, dat de gezags dragers van de Kerk ook in die tijd de liefde voor het H. Sacra ment onder de gedaante van Wijn juist naar aanleiding van dit wonder trachten op te wekken en te vergroten en hoe het won der een bijzondere plaats innam in het godsdienstig leven van Alkmaars gelovigen. Als een bijzonder teken van Gods Voorzienigheid mag voorts gelden, dat het Miraculeus Bloed de katholieken van Alkmaar heeft behoed voor de dwaling van het Jansenisme, een stroming die de H. Communie niet beschouwde als een Voedsel tot versterking van het godsdienstig leven, een ge neesmiddel voor de menselijke zwakheid, maar als een beloning op een verdienstelijk leven. De aartspriester Theodorus de Visser helde eveneens naar deze stroming over. In een van zijn brieven aan de kanunniken te Haarlem schreef hij, dat de ka tholieken van Alkmaar dikwijls de H. Communie ontvingen en vooral op de Meijendach, waarop zij „het H. Bloed vieren". Deze dag had een vaste plaats in de harten van de mensen, hetgeen duidelijk wordt uit een andere zinsnede van de Visser: „Deze Meijendach ontneemt gij ons niet, zegt het gewone volk". En om streeks het iaar 1740 schreef pas toor van der Meer, toen een an dere pastoor in Alkmaar, Kleef, het volk in de richting van het Jansenisme wilde stuwen: „Het Sacrament zal men de Alkmaar- ders niet ontnemen". (Advertentie) DEN HELDER. Morgen zal de minister van Marine, ir C. Staf. een ofkiwl bezoek aan de marinehasis Den Helder brengen, dat in hoofdzaak h»staat nït een insneetie van de nieuwe haven werken. een nitvebeeid bezoek aan het. Knnink'ük T"sttt>ïut en het Nnvivatiestatio" in Oostbat- terii en een vaarte-nt met de onderzeeër O 21. Minister Staf zal met z'm vevoiv vanaf het vliegveld Valhenhnrg met een Cataiina-amv>hihievl!nirt"i.<>: van de MLD on de Koot landen. Tevo ren zal hü echter om ongeveer 9 uur hoven Den Weider ver schijnen en gedurende ongeveer een kwartier hoven de nieuwe Rijkszeehaven cirkelen. Hpt toestel zal om half tien or> de Koov landen, waar de minister zal worden begroet door do Com mandant Zeemacht Nederland schout bij nacht B T. Burghm-t. de Commandant Maritieme Mid delen WilVmsoord kaoitein ter zee M A. J. Derks°ma en de chef- staf Zeemacht Nederland kapi tein ter zee A. -T. Ouanier. Na de inspectie van de op het vliegveld opgestelde eewapendp erewacht zal het gezelschap zich per auto naar Den Helder beeeven. waar de minister op de Buitenhaven voor het Koninklijk Instituut door de Commandant vpn het KIM kgnitein ter zee J. K. Muller om ongeveer 10.15 uur zal wor den begroet. Voor deze begroeting zal de saluutbatterii a"i boord van Hr Ms wachtsehio ^T<mtunus het eer betoon van 19 saluutschoten brengen, waarna de ongestelde klassen adelborsten, met in hun midden het vaandel, zullen wor den geVnsoecteerd. Het ligt verder in de bedoe ling dat de minister met, ziin gevolg enige lessen Op het Insti tuut zal biiwónen. Na de hmch. we'ke on het KIM zal worden gebruikt, volgt van 2 tot a uur een bezoek aan het Navi"attestation, gevestigd in Oostbatterii. Om zich voorts On de hoogte te stellen van het tor- nedó-inschiefhedriif Zal minister Staf van 31 uur aan boord van de onderzee°r O 91onder com mando van de lt.zJ -T Bussemaker buitengaats het inschieten van tornedo's h'iwonen. Hierna zal de minister zich DE WEEMSTER AC/HEF BEEMSTER Nu de tijd na dert waarop de Beemster weer in volle bloei zal staan, werkt de V.V.V. „Beemsters Welvaart" aan een verantwoord program ma. in samenwerking met de V.V.V.'s van Purmerend en de RÜP. Op 26 April organiseert de Motorclub Purmerend een sterrit voor auto's, motoren, bromfiet sen en rijwielen. De Motorclub Perkam houdt op 3 Mei haar derde bloesemrit voor auto's en motoren langs de bloeiende boom gaarden in onze polder. Op 10 Mei zal er een riiwiel-puzzlerit worden gehouden en op 17 Mei zullen de Landelijke Ruiters te paard langs Beemster's boom gaarden trekken. Op die datum zal eveneens een autotocht wor den gehouden voor ingeschreve nen boven 65 iaar. De auto's zul len om 13.15 uur van Midden Beemster vertrekken. wederom naar het vliegveld de Kooy begeven en uitgeleide ge daan door dezelfde autoriteiten, die hem des morgens hebben be groet met het Catalina-vliegtuig om ongeveer half zes naar het vliegveld Valkenburg vertrekken. Minister ir C. Staf heeft enige jaren geleden eveneens een be zoek aan de marinebasis ge bracht, doch toen heeft hij alleen kennis gemaakt met de verschil lende marine-autoriteiten en zich van de interne werkzaamheden op de hoogte laten stellen. Het bezoek van morgen geldt als een officieel ambtelijk bezoek aan de Koninklijke Marine in de basis Den Helder. Jaarverslag 1952 ALKMAAR. De directie van de Alkmaarse Bank N.V. heeft dezer dagen het jaarverslag over 1952 uitgebracht. De resultaten van dit boekjaar zijn bevredigend. De effectenhandel geeft enige vooruitgang te zien en de pro- visie-baten zijn hoger dan verle den jaar. Zowel de open bewaar- neming als de verhuur van safe loketten is uitgebreid. Ook de assurantie-afdeling toont een pro gressie, zodat de provisie-inkom sten totaal een stijging vertonen. Een deposito, gedekt door kas,geldlening, werd opgevraagd', hierdoor onderging deze rekening een daling. Overigens zijn de aan de Bank toevertrouwde gelden gestegen en werd een hogere rentewinst verkregen. De crediet- verlening vraagt door de tijds omstandigheden veel aandacht, ook in verband met de erediet- contröle. Directe verliezen zijn niet geleden en aan de vraag kon, in het raam van voorzichtig beleid, worden voldaan. De reserve onderging weer steun door ontvangst van eerder afgeschreven vorderingen. Ook die koersstijging van de effecten- portefeuille ten opzichte van 31 December 1951 geeft een ver sterking van f 5860.Ter ver groting van de liquiditeit zijn in de loop van het boekjaar effecten verkocht. Het gunstig koersver schil ad f 2553.18 is de winst ten goede gekomen van de Alkmaarse Bank N.V. De balans per 31 Dec. 1952 sluit op f 750.954.10. De verlies- en winstrekening op f 29.966.88. Die van de Stichting Alkmaarse Spaarbank resp. op f 215.845.75 en f 7.803.98. De effectenwaairdermg ge schiedde tegen de koers van de laatste beursdag. Obligaties wer den niet hoger opgenomen dan a pari. Het gedeeltelijk herstel van de koersen ter beurze deed een koerswinst ontstaan groot f 8.251.37. Dit bedrag is geheel ten gunste van de reserve-reke ning gebracht. De rente is met ingang van 1 Januari 1953 ge bracht op 21/2 pe.t tot f 2000. van f 2000.tot f 4000.op 2 pet. en daarboven 1 pet. Het totaal bedrag der spaargel den bedroeg op 31 Dec. '51 f 229.617.71. Op 31 December j.l. f 202.478.48. Het aantal spaarders op die datum was 432, 24 minder dan het jaar daarvoor. 22 nieuwe spaarders traden toe. Aantal in lagen in 1952 839 met f 128.038.33. Aantal terugbetalingen 771 met f 159.007.35. De prijsvraag van deze week staat natuurlijk in het teken van de interland NederlandBelgië. U krijgt weer 5 opgaven, zodat U weer even rustig kunt knobbelen. Hier zijn ze: UITSLAG NIET INVULLEN Nederland-België (eindstand) iNederland-België (ruststand) ;Nederland-België (Jeugd) Sï'iViï 57WT ~V7V23*7XJ« Amsterdam-Brussel I 1 fiirïT Rolterdam-Aiitwerpen 1. Achter de namen van de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist. Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend. Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, doch niet met de goede cijfers krijgt men één punt. Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen), worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: io vflPij (Vervolg v. pag. 1) De onuitputtelijke zoutvoorraad geeft de soda - industrie grote mogelijkheden. En daarenboven al die andere bedrij ven die weer door een dergelijk groot chemisch bedrijf aangetrokken wor den. Zo heeft de metaalindustrie in de omgeving van een chemische in dustrie grote pers. pectieven. Verder zijn er nog di verse andere mo gelijkheden voor chemische be drijven (zeep, waterglas)Tal van kleinere be drijven denken er dan ook over zich in Delfzijl te gaan vesti gen. Door een 25 kilometer lange leiding zal zout wa ter uit de Eems naar Winschoten geperst wor. den en naar de zoutlaag gepompt en via een andere lei ding ais pekel s e 1 naar Delfzijl gevoerd. De oplossing van zout in water is ongeveer 1 op 10 zodat voor 500 ton zout 5000 ton ïiekel nodig is. Men zal zich de vraag stellen waarom nu juist Delfzijl als ves tigingsplaats is geko zen en bijv. niet Gro. ningen. We kregen hierop van deskundi ge zijde ten antwoord dat een belangrijke reden allereerst is de afvoer van, bij de sodaproductie vrij komende calcium- chloride. welk af valproduct ontzag lijk onaangenaam is. In Delfzijl kan men nu op een voudige manier calciumchloride in zee afvoeren. Zou nu de fabriek in Groningen geves tigd zijn zo werd ons door des kundigen verze kerd, dan zou dit alvalproduct in kostbare pijp leidingen afge. voerd moeten worden naar zee. Maar. calciumchlori de heeft de onaangename eigenschap pijpen dicht te maken, door de neer slag die ge vormd wordt In 'n conti- nuebedr. als A v.: <4< m T r. len derhalve twee pijpleidingen noodzakelijk zijn. Een andere reden voor de ves tiging te Delfzijl is de gemakke lijke aanvoer van kolen en ver der afzet van de producten. Aan. gezien grotendeels op de export gewerkt zal worden, moeten de kosten van het product zo laag mogelijk zijn Het product kan derhalve geen overslagkosten verdragen hetgeen zeker het ge val zou zijn indien de fabriek in Groningen gevestigd zou zijn, zo werd ons verzekerd. Immers de sodafabriek te Delfzijl krijgt hier in Delfziil een eigen loshaven, gekoppeld aan de grote haven. De insteekhaven zal zo groot ziin dat de groté schepen van 10.000 ton nog voor de fabriek kunnen komen, elk schip dat in de ha ven van Delfziil kan komen, kan, ook voor de sodafabriek komen. Verder krijgt de fabriek eigen kranen, spoor, en wegverbindin gen, laad- en losinstaliaties, kort om een volledige outillage. Op deze manier kunnen dus de kolen gemakkelijk en goedkoop worden aangevoerd zonder over lading en verder de kalk. Voor de sodaproductie is n.l. veel kalk nodig. Voor 500 ton zout is on geveer 500600 ton kalk nodig. Deze kalk moet uit Limburg of België komen. Er wordt thans een onderzoek ingesteld van de in de Wad denzee voorkomende schelpen- banken. Het is de vraag of er voldoende schelpen aanwezig zijn en voorradig zullen blijven voor een voldoende kalktoevoer. Verder moet men zich afvragen of deze exploitatie wel lonend zal zijn. Want zou men tot het winnen van schelpkalk besluiten dan zullen opnieuw kostbare in stallaties gebouwd moeten wor den. De financiëring is nog niet geheel geregeld, zo vernamen wij verder. Gepoogd wordt particu liere bedrijven hiervoor te in teresseren. De opzet zal onge veer worden als het „Breeband bedrijf" te Velzen. De staat, zal dus financieel geïnteresseerd ziin. In principe wordt onderhandeld met iedere gegadigde, Ook Noordelijke industrieën hebben ••eed', interesse getoond. In het begin zullen dus, zoals gezegd. 500 arbeiderskrachten werk vinden. Daaronder bevin den zich naar schatting 100 ge oefende arbeiders en ongeveer 150 werknemers met een spe ciale functie. Dat moeten mensen zijn met een goede schooloplei ding die het chemische proces kunnen overzien. Mensen ook die op een bepaalde wijze kunnen organiseren. Buiten die arbeids krachten die direct aan de soda fabriek verbonden zijn, zal deze industrie naar schatting indirect aan 15002000 arbeiders elders werk verschaffen. Van grote betekenis is de in dustriële research. Het is van be. lang dat hiervoor flinke bedragen beschikbaar worden gesteld, op- dat men voortdurend onderzoekt welke verdere perspectieven zich zullen openen. Bij de vorderin gen die van jaar tot jaar ook op chemisch terrein te zien zijn, ko men misschien nog verrassende mogelijkheden naar voren. UITSPRAKEN MEERV. KAMER TE ALKMAAR R.R. uit Anna Paulowna, die op 19 Februari j.l. in beschonken toestand een personenauto had bestuurd, werd op de strafzitting van de Meervoudieg Kamer ver oordeeld tot een geldboete van f250,subs. 30 dagen hechtenis, en tevens tot een gevangenisstraf, van 14 dagen. Hem werd de bt- voegheid ontzegd om gedurende de tijd van zes maanden een motorrijtuig te besturen. H.B. uit Medemblik, legen wie o,p 31 Maart een gevangenisstraf van dertig dagen of een geld boete van f 150,was geëist, werd veroordeeld tot f 100,of dertig dagen hechtenis. J.H., die op 11 Mei 1952 in verboden duinferrein was ge weest, en tegen wie de Officier van Justitie te Alkmaar bevesti ging van het vonnis van de kan tonrechter had gevraagd, werd veroordeeld to,t een geldboete van f 7,50, suibs. 3 dagen hech tenis. C.L. uit Wieringen hoorde op 31 Maart j.l. f75,of dertig da gen tegen zich eisen. Hij werd nu, wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel, gevolgd door ziekte, veroordeeld tot f 50,of 20 dagen. T.C. uit Schagen, tegen wie een boete van f 15,was geëist, werd wegens gebrek aan bewijs vrij T- 'roken. 2. Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres bij voorkeur op bovenstaand invul-formulier moeten als brief worden verzonden De enveloppe NIET dichtplakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG", daarmee bespaart U ons veel werk. 3. Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd. Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. Er was eens een veehouder, die blijkbaar niet kon geloven, dat de tijd van wonderbare ver balen, die met „Er was eens" beginnnen, jammergenoeg voor bij schijnt te zijn. Toch had hij moeten weten, dat die romantische tijd voorbij is, want dan was hij niet de dupe geworden van een mate riële nazaat van de vedelende sprookjesvertellers van weleer. Nu werd hij de hoofdpersoon in een modern 'sprookje, dat speelt in hef tegenwoordige be lastingtijdperk. Maar wat onze veehouder door middel van enkelen van zijn kennissen te horen kreeg, klonk inderdaad sprookjesach tig. Er zou een man bestaan, die kon zorgen, -dat hij een belang rijk deel van de door hem be taalde belasting zou terugont vangen. En op een goede dag kwam die man bij hem. Zij raakten aan de praat, en de man beloofde aan de veehouder dat hij zou proberen, om diens belasting centen uit de klauwen van de fiscus terug te brengen. Vanzelfsprekend moest de vee houder hem enig geld geven, want zonder centen kan je nou eenmaal in onze tijd niets be ginnen. Toen er na enige tijd nog geen cent was teruggekomen, vond de veehouder, dat „het wel lang duurde, maar hij bleef toch in het sprookje geloven, totdat.... Totdat het einde van het sprookje kwam, en zijn argwaan het verhaaltje uitblies. De zaak had echter wel een nasleep, die voor de rechter werd ontleed, en wel zodanig, dat er niets van overbleef. Wat er wel van overbleef, na de (Advertentie) Zegt U dat niet te vlug - het Nederlands elftal of uw voet. balclub e.d. mogen weinig nieuwe perspectieven openen, - met de 1953-collectie GB- behar.gsels ligt dat heel an ders. Voor zeer aantrekkelijke prij zen vindt U hierin AFWAS- BARE VLEKVRIJE fleurige dessins waar U jaren plezier van zult hebben. Zie de GB-nummers 50877 t.m. 50893. „Het vijfde wiel aan de wagen" BEEMSTER De R.K. To neelvereniging „St Paulus" komt Zondagavond 19 April te West Beemster voor het voetlicht met het blijspel in drie bedrijven „Het vijfde Wiel aan de Wagen", geschreven door Jac Ballings. Om half acht begint het spel in de zaal van de heer P. A. v. Etten. Op dezelfde dag. tussen 9 en 12 uur kan men plaats be spreken. Een toneelstuk, door ..St Paulus" gespeeld, is altiid de moeite waard. rechtszitting, was een verbolgen veehouder, die zijn belastingcen ten en nog achthonderd gulden meer definitief kwijt was. 9b Die achthonderd gulden waren het iloon geweest voor de bemoei ingen van die belastingikundige relatie. De president van de rechtbank vond dit terecht „een behoorlijk salaris". De veehouder zelf kon echter ook best verhaal tjes vertellen, want de president zei ook -tegen hem: „U moet niet zoveel praten; zo iemand als U is voorbestemd om opgelicht te worden". Onze veehouder ver stond dit blijkbaar, niet goed, en zei: „Hèè?", tegen de president, die hem daarop vroeg; „Waarom neemt U geen toestel, dan wordt U een maatschappelijk mens!" Van oplichting was niet hele maal sprake, veeleer van domme goedgelovigheid, en de Officier van Justitie vroeg vrijspraak. En dat deed de maat voor de vee.- houder overlopen, die tenslotte door de sterke arm buiten het gerechtsgebouw moest worden gebracht. NACO-bus in de berm KALVERDIJK Bijna op de zelfde plaats waar vorige week een vraChauto met kool van de dijk af te water reed, geraakte een Naco-bus die die dienst Kal- verdijkAlkmaar onderhoudt, even voorbij „De Pannendam" bij het passeren in de zachte berm en daardoor van de weg of. Wonder boven wonder bleef de 'bus op de hoge walkant han gen. PersoonilijiKe ongelukken deden zich .niet voor en de bus werd later door een kraanwagen weer op de weg gebracht. BEDEVAART NAAR HEILOO Dekenaat Schagen De bedevaart van het Dekenaat Schagen naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo zal niet. zoals abusievelijk door ons werd gemeld plaats hebben op Woensdag 4 Mei maar op Maandag 4 Mei. Dé deelnemers-kaarten zijn verkrijg baar aan dezelfde adressen als verleden jaar. GROOTEBROEK, 14 April 1.600 kg. Bieten A 5.00; Poot- aardappelen in bakken: eersteling 1.77—2.45; doré 0.490.79; saskia 1.221.77; meerlander 1.68. To taal 400 bakken. AVENHORN, 14 April 4000 kg. Rode kool 7—11.30; 3000 kg. gele kool 6.509.60; 17.000 kg. bieten I lg. 5.00; idem I rond 6.407.10; idem II rond 4.30 5.30; idem III rond 4.00; 12.000 kg witlof I 2534; idem II 2231: idem III 1624; 34.000 kg. peen II 20.80—24.80; idem III 17.50— 20.30; idem IV 4.50—6.90. Doorgedraaid: 12.000 kg. kool. MEDEMBLIK, 14 April 1953. 10.000 kg ronde bieten A 5.50, B 4.7700 kg breekpeen B 15.50 —20.60, C 14—16.—; 2300 kg rode kool 77.90; 1300 kg gele kool 7.70—«.90; 2100 kg witlof Al 21— 30.A2 1726.aardappelen eigenh. 12.20. WARMENHUIZEN. 15 April. Peen B 21.50—21.70, C 17.40—18.20 gele kool 6.509.70; rode kool 7—12.10; witte kool 11.20—14.50.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3