Salarissen leraren dienen te worden herzien Bedrijfsleven zendt aan de regering een exportnota Tilburg in rep en roer Da O- blad voor Allernaar en omgeving Nieuwe brug Moerdijk 105 millioen Minister Cals in de Eerste Kamer lubbel genot Kinderen aten van chocoladerepen, zwaar vergiftigd met rattenkruid Dubbelsporig In Rampenfonds Malan nog steviger in het zadel 200 gulden van inkomen vrij Hoofdcommies gearresteerd BIJ JUSTITIE Ook goed nieuws voor onderwijzers Bomaanslag op president Peron Ontspanning in de Oostzee? Belofte van minister v. dBrink wil men ingelost hebben Opnieuw contact Londen-Cairo NOORDHOLLANDS de rust en de gez elligheid in huis: et gemak van de xtra dag, die U vint. Vraag het lan de honderd- luizenden iDa-1 nes. die óók zui- lig moeten zijn. Zij genieten deze oordelen al jaren!, r aan de blauw-witte stroken Iraat 43 Voorburg koop mooi best lans kriet bij J. Ruyter, istenburs, Ursem. kp. nette kinderwa- n of ruilen v. wan- ïlwagen,. Brouwerstfcr. Alkmaar. PLAATS EEN DOELTREFFER llllllllllllllllllllllis in stoel liet zakken, j bevrijden en nuj ben zelf ook gevan- j niet. Of....?? Nee, er was wel degelijk j is het gegaan aar de alleenspraak i verklaring van dit de deur wel degelijk een nauwkeurigheid, het verhaal van de lleen zijn opsluiting ar nadrukkelijk con- nooit gestoofd had. I toegedaan. „Ik heb ;oed te zien, dat hij ;d: we hadden nooit en gaan. Nou zie je :n vanWat was Abonnementsprijs f 620 per kwartaal, 12.07 per maand, 10.48 per week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per man., minimum 12.S0; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum 14.—: familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel Hoofdredacteur: H. N. Smits Bankrelatie: Ned. Credletbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Bitsevoort 52. tei 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is ,l nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 16 April 1953 - 49e Jaargang - Nr. 12755 Te Zaandam staat de laatste verfmolen in Nederland, „De Duinjager", die niet meer als zodanig in gebruik is, en met de ondergang wordt bedreigd. De heer J. Verdonk, die al enige malen bij Monumentenzorg een sloopvergunning heeft aangevraagd, is alleen genegen de molen intact te laten, wanneer er wordt bijgedragen in de kosten van onderhoud. De Vereniging De Hollandse Molen hoopt thans op voldoende gelden voor het instandhouden van dit monument. De verf molen aan het Oostzijderveld te Zaandam. Veertig repen kostelijke cho colade lagen gistermiddag achte loos in een asbak in de Koop- vaardijstraat te Tilburg. Zij lagen er niet lang. Drie vriendjes zagen de snoeperij en ze staken hun zakken er vol mee. Dat zou een feest worden en niet alleen voor die drie, want de hele straat moest eerst de schat bewonde ren om er tenslotte van mee te delen. En het bleef niet bij de klei nen, ook moeders bemoeiden zich met de aangeboorde snoepbron en eisten hun deel op. Maar ondertussen stond op het politiebureau een opgewonden winkelier. En het verhaal dat hij hier deed bracht het hele poli tiebureau in rep en roer. Niet lang daarna reden luidspreker auto's met loeiende sirene's de buurt van de Koopvaardijstraat in. En nog geen uur later had ae G.G.D. volop werk.... Wat was er met die repen aan de hand? De repen waren allen UTRECHT, 15 April Zoals men weet bestaat het plan in de komende twee jaren de enkel- sporige brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk te vervangen door een nieuwe spoorbrug, die zal worden ingericht voor dubbel spoor. Deze nieuwe overbrugging zal zo vernemen wij thans, bestaan uit vijf bruggen van tweehon derd meter, elk op drie steun punten en een brug van dertig meter op twee steunpunten. Er zal gebruik worden gemaakt van de bestaande pijlers, die voor het dragen van een dubbelsporige brug geschikt zijn. Het assemble ren van twee van de vijf brug gen zal op een fabrieksterrein te Dordrecht geschieden. De ove rige drie bruggen worden op een, nabij de Moerdijkbrug te bouwen montagestelling geassembleerd. Het ligt in de bedoeling in de loop van 1954 drie bruggen op de pijlers te plaatsen en in 1955 de overige twee. Elk der vijf bruggen zal in twee helften wor den ingevaren, zodat in totaal tien brugdelen met tussenpozen door invaring op hun plaats zul len worden gebracht. De overige overspanningen zullen eerst wor den verwijderd door ze uit te va ren. Naar' verwacht wordt, zal de nieuwe overbrugging in 1955 dub belsporig bereden kunnen wor den. Het gehele werk zal wor den uitgevoerd door veertien Nederlandse bedrijven. met rattenvergif bestreken. Een kruidenier had een tijdlang grote last gehad van ratten en muizen. Hij had er wat op bedacht en het middel hielp hem van het ongedierte af. Het knechtje van de zakenman vroeg tenslotte wat hij met de overbodig geworden repen moest doen. „Ruim maar op", zei de baas en dat betekende voor het knechtje „gooi maar in de vuilnisbak". De politieauto achterhaalde vijftien onaangebroken repen. Vijf en twintig mensen de jongste was twee jaar en de oud ste de moeder van een aantal kinderen deponeerden bij de G.G.D. de inhoud van hun maag. Tezamen veertig repen DE AFSLUITING DER ZEE-ARMEN (Van onze parlementaire redactie) Wanneer uit de arbeid van de Delta-commissie mocht blijken, dat de afsluiting van de zeegaten tot de technische mogelijkheden behoort, dan zulleh de econo- misch-planologische diensten van de betrokken provincies moeten worden uitgenodigd het econo mische aspect van het afsluitings probleem onder ogen te zien. Zo wordt opgemerkt in het Voor lopig Verslag van de Eerste Kamer. Voorts wordt de vraag gesteld of reeds iets kan worden mee gedeeld omtrent de samenhang van de te dichten zee-armen. Een afsluiting als die van het Haring vliet bijvoorbeeld zal van grote invloed zijn op alle werken in Zuid-Holland en Noord-Brabant. Ter verkleining van de risico's in dit deel van het land zal het dan noodzakelijk zijn een dergelijke afsluiting in een geheel te zien met de overige werken. 's-GRAVENHAGE, 15 April In het Nationale Rampen fonds is tot vanmiddag 105 millioen gulden binnenge komen. Sinds gisteren is er dus een millioen bijgeko men. Uit de officiële uitslagen van de Zuid-Afrikaanse verkiezingen bleek vanmorgen vroeg, dat de nationalistische regering van pre mier Malan nog steviger in het zadel zal komen te zitten. De nationalistische partij, die in de verkiezingscampagne heeft aangedrongen op een nog krach tiger politiek tegen de niet-blanke bevolking, heeft op zijn minst vijf zetels op de Ver. Partij ver overd, terwijl om 4 uur Ned. tijd de nationalisten nog geen enkele zetel verloren hadden. Noodwet-Drees Minister Suurhoff deelt in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer mede, dat de rege ring bereid is 200 gulden eigen inkomsten voor de aftrek bij de Noodwet Ouderdomsvoorziening buiten beschouwing te laten. Op welke wijze deze maatregel moet worden ingepast in de an dere wijzigingen van de Noodwet, welke met de huurverhoging noodzakelijk zullen blijken, wordt nog nader bezien. Zoals men weet werd bij de jongste wijziging van de Nood wet de honderd gulden-aftrek ingevoerd. Dit bedrag zal thans dus worden verhoogd tot 200 gulden. 's-GRAVENHAGE. De ruim 40-jarige hoofdcommies van het Ministerie van Justitie W. F. B. is dezer dagen gearresteerd, ver dacht van het verduisteren van enige honderdduizenden guldens ten nadele van de Nederlandse Staat, zo weet de Telegraaf te melden. Er zijn nog drie Hage naars gearresteerd, twee mannen en een vrouw. B„ die een dubbel leven leidde, heeft een zeer hoog bedrag voor zichzelf uitgegeven. Ook heeft hij bedragen op de girorekeningen van zijn gearresteerde relaties laten zetten, terwijl hij tevens aan personen buiten Den Haag leningen verstrekte. Vermoede lijk kan een deel van het ver duisterde bedrag nog worden teruggevorderd. De hoofdcommies heeft bij zijn verduisteringen steeds terugge grepen op een verwoeste situatie, die voortkwam uit de geldzuive- ring. Hij is uiterst geslepen te werk gegaan. Apostolisch Prefect van Hollandia 25 jaar priester Onder grote belangstelling van alle groepen uit o,e burgerii en van de militairen beeft de Apos tolische prefect van Hollandia (Nw Guinea). Mar A. Cremers ziin zilveren priesterjubileum herdacht. De feestelijke herden kingsdag viel eigenlijk op 18 Maart, maar in verband met de vastentijd was de receptie tot 15 April uitgesteld. (Van onze parlementaire redactie „Het is een algemeen belang, dat zij, die bet intellect verder moeten uitdragen, in staat worden gesteld bun belangrijke taak naar behoren te vervullen. Daarom moe ten de salarissen der docenten worden herzien". Dit ver klaarde Woensdagmiddag de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr Cals, bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer. De bewinds man zei het ongeduld van het lerarencorps volledig te kunnen begrijpen. -- Hijhad goede hoop, dat er in de herziening van de honorering spoedig, in ieder geval nog voor het begin van een nieuw school jaar, een beslissing genomen zou kunnen worden. Mr. Cals had ook inzake de ontknikking van de onderwij zerssalarissen goed nieuws. Hij vond dat met deze ontknikking niet gewacht behoefde te wor den op een algemene herziening van de ambtenarensalarissen en beloofde, dat hij in één van de eerste vergaderingen van het ge organiseerd overleg in zake het lager onderwijs zijn standpunt bekend zou maken. Financiële gelijkstelling openbaar en bijzonder onderwijs Positief was ook het geluid, dat de bewindsman liet horen over de door de voorstanders van het bijzonder onderwijs bepleitte ver dere doorvoering van de finan ciële gelijkstelling tussen het openbaar en bijzonder onderwijs. Ook hij was van mening, dat deze gelijkstelling zich verder uit moest strekken dat, het lager on derwijs. „De financiële gelijk stelling bij het nijverheidsonder- BUENOS AIRES, 15 April (AP) Vandaag is een kleine bom ont ploft op de Plaza de Mayo ter wijl president Peron een grote massavergadering toesprak, maar Peron werd niet gewond en ging voort met spreken. Vijf personen werden gedood. Verschillende mensen vluchtten naar de omliggende straten van het plein. Enkele seconden later ontplofte een tweede bom, maar deze was klaarblijkelijk van een onscha delijke soort. DE VERGETEN CANDIDATENLIJST SCHAGEN Wederom heeft zich, gelijk bij vroegere verkie zingen voor de gemeenteraad el ders eens, het geval voorgedaan, dat een partij, die met één man in de raad vertegenwoordigd is, geen lijst heeft ingediend. Het betrof hier de lijst van de K.V.P. in de gemeente Sint Maarten, met een raad van V leden. De be trokken afgevaardigde had zelf voor de indiening van de lijst moeten zorgen, (hij is ook lid van de raad!) maar verklaarde, dat hij zich één dag had ver gist. Zo zal, tenzij er andere raad geschaft wordt, wat wel niet mogelijk zal zijn, de K.V.P. in de raad van Sint Maarten in de komende periode niet verte genwoordigd zijn wijs, het V.H.M.O. en het kleu teronderwijs is echter een moei lijk probleem, dat aandachtige studie vereist", waarschuwde hij Als dat maar geen eindeloos uit stel betekent", zei de heer Algra (A.R.). De minister deelde niet de gereserveerde houding van dr. van Velthoven (K.V.P.) inzake de afschaffing van schoolgelden voor de lagere school. Over een verlaging of afschaffing van de schoolgelden voor uitgebreider onderwijs kon hij nog geen mede delingen doen. Dezer dagen ver wachtte hij hierover een con cept-rapport. Ook hij zei diep on der de indruk te zijn gekomen van de cijfers, die bewijzen dat er thans voor het onderwijs min der wordt uitgegeven dan voor de oorlog. „Ik zal proberen die indruk over te dragen op de mi nister van Financiën". (Vervolg op pagina 3) KONINGINNEDAG EN BEVRIJDINGSDAG Het besluit om op de 30e April als feestdag een ,terker accent te leggen, houdt geenszins in, dat de 5e Mei niet meer als bevrij dingsdag zal worden herdacht. Er is geen reden te vrezen, dat door dit besluit de herinnering aan de bevrijding uit onderdrukking en terreur zal verflauwen. De herdenking op de 4e Mei van hen, die zijn gevallen in de strijd voor die bevrijding, zal daarvan een krachtige getuigenis blijven afleggen. Dit deelt de mi nister-president. dr. W. Drees, mee in antwoord op vragen van de heer Nederhorst met betrek king tot het tijdstip van viering van de Nationale Feestdag. Aardschokken hij Smyrna In het gebied van Smyrna (Tur kije) doen zich de laatste 36 uur aardschokken voor van ernstige en minder ernstige aard. Er is een paniek ontstaan en de bevolking heeft de nacht in de buitenlucht doorgebracht. De materiële schade is gering, doch er is één dode, slachtoffer van de schrik. Een viertal leerlingen ziin in het gedrang gewond ge raakt. Zij bevonden zich in een school, waar een schok bijzonder krachtig te voelen was. KOPENHAGEN, 15 April (Reu ter) In de Oostzee zou een zekere ontspanning zijn waar te nemen. Van Bornholm afkom stige Deense vissers verklaren, dat Sowjet-patrouilleschepen Deense, Zweedse en Westduitse vissers toestaan binnen de twaalf- mijlzone te vissen, die de Oost- europese landen onlangs eenzijdig hebben afgekondigd. Ook wordt Deense, Zweedse en Westduitse vissersschepen toe gestaan zonder meer Poolse ha vens binnen klaarden zij. te lopen, zo ver- BELGISCH VOORSTEL ALGEMENE BENELUX- CONFERENTIE? BRUSSEL, 15 April (ANP) Volgens „De Nieuwe Gids" be reidt de regering thans het ant woord voor op de brief, die de Nederlandse minister van Econo mische Zaken prof. Zijlstra kort geleden met betrekking tot de Benelux aan minister Duvieusart heeft gezonden. De Belgische re gering zal volgens het blad voor stellen een algemene Benelux- conferentie op ministerieel niveau bijeen te roepen, een conferentie die zou worden voorgezeten door de eerste minister van het land waar zij wordt gehouden. De Nieuwe Gids is van oordeel dat wanneer men in de Beneluxlan- den tot een vrije loonvorming, een coördinatie van de handels- accoarden en een vrij kapitaal verkeer kan geraken, er geen enkele reden meer is de onder tekening van de volledige eco nomische unie uit te 'Stellen. Koningin Elizabeth lijkt klein tegenover de machtige figuren van de Grenadier Guards, die zij in specteerde in de tuin van Windsor Castte, nadat zij haar lijf garde, de Sovereign's Company, haar per soonlijke standaard had aangeboden, die het Eerste Bataljon Grenadiers gerech tigd is te voeren. Zij was de eerste Konin gin, die deze plech tigheid verrichtte, die berust op een traditie, ingesteld door Karei II in 1661 AUTO-ONGELUK Foto van een schilderij, vervaardigd naar perspectieftekening van de nieuwe brug (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heeft het Nederlandse bedrijfsleven, in deze vertegenwoordigd door de werk geversorganisaties, zich met een exportnota tot de regering ge wend. In deze nota, die zich voor namelijk bezig houdt met de fac toren, welke de export naar Zuid-Amerika kunnen bevorde ren, vraagt het bedrijfsleven van de regering: uitbreiding van de exportfinanciering, van de cre- dietverzekeringsmogelijkheden, van exportgaranties alsmede een aantal fiscale faciliteiten. Deze riota van het bedrijfs leven is een antwoord op de exportnota die verleden jaar door de vorige minister van Economi sche Zaken, prof. v. d. Brink, is ingediend. De maatregelen, welke in die nota werden voorgesteld, zouden door de regering in overleg met het bedrijfsleven worden uit gevoerd maar door het heengaan van het vorige kabinet is daar tot dusverre niets van gekomen. Zijn wij welingelicht, dan wordt in genoemde nota erkend, dat exportbevordering een pri maire taak is van het bedrijfs leven zelf. Van de overheid wordt ver wacht, dat zij het exportklimaat zal verbeteren door het wegne men van obstakels die de export belemmeren en door het stimule ren van de export door middel van credietfaciliteiten. Van veel belang acht het bedrijfsleven on der meer de financiële garanties welke de overheid zou kunnen verstrekken om snellere afdoe ning van credietverzekeringspolis- sen te bevorderen. Dergelijke polissen verzekeren de exporteur tegen insolvabiliteit van crediteuren en de financiële nadelen welke kunnen volgen uit onverwachte importbeperkingen. Ook worden er van de overheid credietgaranties verwacht, waar door het bedrijfsleven ontlast zou kunnen worden van een deel van de risico's. De exportgaranties wenst men uitgebreid te zien tot meer landen. Tot dusverre heeft de regering deze garanties steeds beperkt gehouden tot Canada en de Ver. Staten. Ten aanzien van de fiscale faciliteiten vraagt, het bedrijfsleven een inlossing van de door minister van der Brink gedane belofte, in zijn exportnota. Deze belofte onder meer ten aan zien van de belastingverlaging, zijn destijds verwerkt in wetsont werp 2613, dat echter onlangs bij de bekendmaking van de belas tingverlaging in verband met de huurverhoging en de stimulering van de industrialisatie, geruisloos is ingetrokken, zonder zelfs bij de Staten Generaal in behande ling te zijn geweest. EIST TWEE DODEN Gisterochtend is op de Haag- weg nabij het postkantoor te Rijs wijk een uit de richting Rotter dam komende personenauto tegen een lichtmast opgereden. De naast de bestuurder zittende heer C. O. en de achterin zittende echt genote van de bestuurder, de 30- jarige mevrouw E. S., werden daarbij zeer ernstig gewond. De bestuurder zelf, de heer C. D. K liep slechts lichte verwondingen op. Alle inzittenden waren af komstig uit Haarlem. De twee eerstgenoemden wer den per politie-ambulance naar St. Antoniushove te Voorburg vervoerd, alwaar zij enige tijd na aankomst overleden. De auto werd dusdanig bescha digd, dat hij met een kraan wa gen moest worden weggesleept. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. CAIRO, 15 April (AFP) Van officiële zijde te Cairo is ver klaard, dat binnenkort de herope ning van de Brits-Egyptische on derhandelingen over ontruiming van de zóne van het Suezkanaai gelijktijdig door Londen en Cairo zal worden bekend gemaakt. An derzijds is uit gezaghebbende bron vernomen, dat generaal Sir Brian Robertson, opperbevelheb ber van de Britse strijdkrachten in het Midden-Oosten, eerstdaags in Cairo zal aankomen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1