De achterstallige soldij van de oud-K,N.I JLia -militairen Verhoging der consumptie eerst na exportvergroting Vakbekwaamheid speelt hier een zeer belangrijke rol Staat der Nederlanden aansprakelijk Het Heilig Bloedwonder van Alkmaar Anderhalf jaar voor luitenant-kolonel Slachtoffers van de watersnood Scheepsberichten Geen aanleiding meer tot beperking der investeringen De luchtmachtfraude DE INDUSTRIALISATIE IN NEDERLAND Taak van regering9 maar eerst van ondernemer en arbeider Zeven raadsleden nit K.V.P. gegaan DONDERDAG 16 APRIL 1953 Pagina 5 's-GRAVENHAGE 15 April Vanochtend zijn voor de civiele kamer van de Haagse Arrondissementsrechtbank, onder presidium van vice-president mr Marinus, de plei dooien gehouden in het proefproces van de Stichting OMINK (Opeising Militaire Inkomsten Krijgsgevange nen) tegen de Staat der TSederlanden en de Republiek Indonesia, voor de opeising van de militaire inkomsten van de ex-militairen van het K.N.I.L., die tijdens de twee de wereldoorlog in krijgsgevangenschap zijn geraakt. Mr D. J. Veegens, die zou optreden namens de Republiek Indonesia, had van het houden van een pleidooi afgezien. Mr. L. Bouma verdeelde ziin pleidooi voor de stichting O.M.I. N.K. in de beantwoording van twee vragen: hebben bedoelde ex-kri.igsgevangenen aanspraak op de uitbetaling van soldii over de in het Japanse krijgsgevan genschap doorgebrachte periode en indien dit zo is. wie moet dan voor de betaling daarvan aan sprakelijk worden gesteld? Bii de beantwoording van ae eerste vraag merkte pleiter op. dat bii het militaire dienst verband het ..geen werk. geen loon" niet opgaat. Volgens de militaire bepalingen heeft het zich bevinden in krijgsgevangen schap geen invloed op de uit betaling van salaris, hetgeen dan ook niet wordt betwist. De ledgp van de Koninklijke Landmacht, de Koninklijke Marine en Zuid- Afrikaanse leden van het K.N. I.L.. die na het uitbreken van de oorlog waren opgeroepen om in het toenmalige Nederlandsch- Indië onder de wapens te komen, hebben dan ook wel betaling ge kregen over de in krijgsgevan genschap doorgebrachte periode, evenals de leden van het K.N.I.L. die er in ziin geslaagd uit Japan se gevangenschap naar Australië te ontkomen. Het argument van de staat, dat er in Indonesië rehabilitatie uitkeringen ziin gedaan en dat daarmede alle andere rechten ziin vervallen, houdt ziins in ziens geen stand: in de ordon nantie betreffende de rehabili- taire-uitkeringen wordt niet ge zegd. dat daarmede alle aanspra ken op achterstallige soldii ver vallen. Nederland verantwoordelijk Komende tot de beantwoording van de tweede vraag zeide plei ter. dat het van primair belang is, dat de Nederlandse Staat ver- antwoordeliik wordt gesteld voor de betaling. „Het feit. dat ge woonlijk in normale tijden het salaris in Nederlandsch-Indië werd uitbetaald, is nog geen be- wiis. dat de Nederlandse rege ring niet verantwoordelijk is." De verantwoordelijkheid van de Nederlandse Staat stelde plei ter voorts in het licht aan de hand van de verbandacte en het feit. dat de K.N.I.L. is ingezet in een oorlog, die niet een onder neming was van het toenmalige Nederlandsch-Indië. maar van de (Advertentie) Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen pro bleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris. 58ste lijst Het Informatie-bureau van het Ned. Rode Kruis heeft gisteren de 58e lijst van geborgen en ge- identificeerde slachtoffers „Wa tersnood" uitgegeven. Deze luidt als volgt: NIEUWERKERK v.d. Berg, Gillis, geb. 25-5-38 te Nieuwerkerk. Laatste adres: Molenstraat 135'b; van der Bijl, Maatje Maria Di- na, geb. 31-10-36 te Ellemeet. Laatste adres: Gouweveerseweg 44; An Dienst, Neleward, geb. 23- 1-01 te Scherpenisse. Laatste adres: StOöfweg 152; Geluk, Cornelia Levina, geb. 28-2-11 te Nieuwerkerk. Laatste adres: Provincialeweg 74; Lodewijk, Cornelis Iman Lou- rens, geb. 7-1-97 te Nieuwer kerk, echtgenoot v. Janna Blom. Laatste adres: Sluisweg 393; van der Maas, Jan, geb. 20-9-96 te Bruinisse. Laatste adres: Prov. Straatweg 437 a; Molde Feijter, Johanna geb. 7-4-20 te Terneuzen, echtgenote v. Madhiel de Mol. Laatste adres Lageweg 412; Nikerk, Lieven A., geb. 10-6-12 te Nieuwerkerk. Laatste adres: Stoofweg 154; Overbeek, Pieter, geb. 24-4-69 te Nieuwerkerk. Laatste adres: Molenstraat 166; ter Riet, Gerard, geb. 15-11-87. Laatste adres: Muyeweg 210b; Schoenmaker, Jacob, geb. 13-9- 24 te Nieuwerkerk. Laatste adres: Stolpweg 414; van Strien, Körnelis, geb. 18-3- 06 te Nieuwerkerk. Laatste adres Loenswegje 435; Timmerman, Cornelis, geb. 9- 10-20 te Oösterland. Laatste adres Weststraat 41; van der Weijde Klazina, geb. 4-2-38 te Nieuwerkerk. Laatste adres: Polderweg 367a. OOSTERLAND van de VinCashoek, Neeltje Martina M., ge'b. 25-7-77 te Zie- rikzee. Laatste adres: Rijksweg a 330. Staat die de oorlogsverklaringen deed, het opperbevel regelde en het bevel tot capitulatie gaf. Mr. Bouma voerde tenslotte aan. dat ook het feit. dat een Staat een gedeelte van ziin grondgebied of souvereiniteit af stoot. hem niet ontheft van de aansprakelijkheid jegens de cre diteuren. Voor de Staat der Nederlan den werd het pleidooi gehouden door mr. .T. J. R. Hoogewegen, die zeide de afwezigheid van de pleiter voor de Unie-partner te betreuren. Als bewijs dat het K.N.I.L. wel degelijk een Nederlandsch- Indische instelling was. voerde mr. Hoogewegen aan. dat het K.N.I.L. bii het uitbreken van de oorlog tegen Japan in de eerste plaats vocht voor de bescher ming van het grondgebied van Nederlandsch-Indië. Geen enkel K.N.I.L.-militair dacht er in die tiid aan ziin salaris te vorderen van de Staat, want men was in Indische dienst. Ook kunnen zii zich niet beroepen op het feit in Nederland te ziin aangesteld: de aanwerving geschiedde in een kazerne in Nijmegen, die eigen dom was van het K.N.I.L. en als zodanig ook overging naar de rechtopvolgster van het Neder- landsch-Indische gouvernement. Pleiter betoogde, dat de Staat der Nederlanden geen enkele iuridische aansprakelijkheid heeft iegens de oud-K.N.I.L.-militai- ren. wel eèn morele. De regering erkent deze volkomen, hetgeen bliikt uit diverse openbare uit spraken- en het instellen van de commissie achterstallige betalin gen. die einde 1952 met haar rapport is gereedgekomen en welk rapport 30 Maart i.l. ver trouwelijk in handen is gesteld van de voorzitter van de beide Kamers der Staten-Generaal. Het feit. dat de staat de oorlog ver klaarde impliceert hiet. dat daar door verantwoordelijkheid ont stond voor de betaling van het K.N.I.L.-personeel Op een vraag van de vice- president. zeide mr. Hoogewegen niet op de hoogte te ziin van de standpunten van de republiek Indonesia. Er is dienaangaande geen overleg gepleegd. De uitspraak is bepaald op 12 Mei a.s. om tien uur. (Slot) Opmerkelijk is de geschiedenis, zoals die zich afspeelde op de eer ste Meijendach van 1758, beschre ven door Pastoor van Dam: „Er was een Jansenistische apotheker, die zich in de Mirakelviering pro beerde in te dringen, door deel te nemen aan de processie en de H. Communie te ontvangen. Om zichzelf niet bloot te geven aan de verontwaardiging van het volk, liet hij zich door zijn knecht vertegenwoordigen, maar ook diens pogingen mislukten, door het algemene protest van de Alk- maarders en de vasthoudendheid van de geestelijkheid, die hem niet tot het Sacrament van de Biecht wilde toelaten. Het H. Miraculeus Bloed heeft de Alkmaarders tegen het opdrin gende Jansenisme beschermd, want geen gelovige, dan alleen de apotheker en zijn knecht, was Jansenist. Dat de Alkmaarse Katholieken ook veel hebben willen offeren, om aan het H. Bloed voldoende eer te bewijzen wordt duidelijk uit de volgende geschiedenis: In het kerkje aan de Diggelaar- steeg moest tegen het einde van de achttiende eeuw, omstreeks het jaar 1773 het altaar worden gerestaureerd. Behalve de twee schilderijen over het H. Bloed wonder, die er al waren, wenste het gelovige volk nog een ander schilderij, ter bekendmaking van het wonder. Daarvoor was een be drag nodig van f 350.—, in die tijd een enorme som. Binnen twee dagen kreeg de Pastoor de be schikking over een bedrag, dat tweemaal zo grootwas, als het nodige: f700.was door de Ka tholieke -bevolking bij elkaar ge bracht. Het schilderij is bewaard gebleven en hangt momenteel in de pastorie van de Dekenale Kerk. Later wilden de Alkmaar ders een gebedenboek, een hand leiding, waarin alles van het won der zou zijn te vinden Met en thousiasme schonken zij hun pas toor nogmaals een voorschot van ruim f 600.—. Bij sommige oude Alkmaarse families is dit gebe denboek nog voorhanden. Dit zijn de getuigenissen, dat in de loop van de eeuwen hef Alk maarse Katholieke bevolkingsge deelte grote liefde jegens het Wonder heeft gekoesterd. Er zijn er meer, maar het zou ons te ver voeren, deze alle te noemen. Doch "hieruit moge blijken, dat zowel van de zijde van de Kerkelijke Overheid, als van Katholiek Alk maar in de loop der eeuwen eên bijzondere devotie tot het H. Mi raculeus Bloed is bevorderd, waaruit tevens mag worden op gemaakt, dat het in de bedoeling van Gods Voorzienigheid ligt, dat door middel van dit wonder en een algemeen verbreide devotie daartoe, de eerbied en de liefde tot het H. Sacrament des Altaars zouden toenemen, opdat Katho liek Nederland, dat telken jare Kaasmarkt Woerden WOERDEN. 15 April Aan gevoerd 12 partiien. Priizen Ie soort 2.072.12. 2e soort 2.00 2.06. De handel was kalm. Kalverenmarkt Utrecht UTRECHT, 15 April Aange voerd 585 stuks. De priizen van 32.- tot 42,- per stuk. 0.95 en 1.05 per kg slachtgewicht. De handel was vlug. Gouverneur Slruycken naar Nederland WILLEMSTAD 'Curacao). 15 April (A.N.P.) De Gouverneur der Ned. Antillen Mr A. A. M. Struycken. zal zich in de eerste helft van Mei naar Nederland begeven voor periodiek overleg met de Nederlandse Regering over verschillende aangelegenhe den. Christus aanbidt onder de Ge daante 'van Brood tij-dens de Stille Omgang te Amsterdam, tijdens de jaarlijkse St. Omgang te Alk maar Christus komt aanbidden, verborgen onder de Gedaante van Wijn, ter bevordering en verdie ping ook van het Geloofsleven van het huidige geslacht en allen, die na ons komen. (De gegevens zijn geput uit de lezing, die Rector B. Voets hield voor de besturen van het Genootschap der Stille Om gang). GEEN RAADSVERKIEZING IN LIMMEN LIMMEN De gemeente Lim- men zal dit jaar geen gemeen teraadsverkiezing houden, daar de leden Dinsdag oii enkele can- didaatstelling ziin gekozen. „DE AUTOMATISCHE BUTLER" Goede opvoering van D.W.O.-toneel WIERINGERMEER. Afd. DWO toneel sloot het toneelsei zoen met een Amerikaanse klucht, een waardig sluitstuk na enige geslaagde opvoeringen. Ook deze keer was er veel belangstelling en de goede naam van de" DWO- spelers zal daar zeker niet vreemd aan geweest zijn. De Beurszaal was zo goed als geheel bezet. De automatische butler werd door L. Meijerink vlot en zo goed gespeeld, dat de zaal meerdere malen moest schateren van het lachen. Er is volop genoten en de DWO-spelers kunnen terug zien op een zeer geslaagde avond. Van de hoofdrollen, die allen op een uitstekende wijze vertolkt werden, was toch die van D. Vries als tegenspeler van de butler wel het dankbaarst. Ook de debutan ten waren spoedig over hun plankenkoorts heen; zij beloven nog heel wat voor de tóekomst. Het geheel maakte een welver zorgde indruk. Regisseur Ad. Wegdam heeft dan ook getoond dat hij spelers weet te leiden. Laten we hopen dat zij nog menigmaal de gele genheid zullen hebben om de Wieringermeerbevolking te doen meeleven met hoogstaand toneel spel. De décors waren van Groot- huijzen uit Alkmaar en zeer goed verzorgd. De meubilering was van de fa. v. d. Berg uit Slootdorp en het kapwerk van de heer Molen berg uit Enkhuizen. JEUGDVOETBAL MIDDENMEER. De school jeugd van de Wieringermeer heeft in de Paasvacantie een kleine competitie gespeeld tussen de 8 lagere scholen, nl. de 3 van Sloot- dorp, de 3 van Wieringerwerf en de 2 scholen van Middenmeer. Maandagmiddag werd de eind strijd gestreden tussen de R.K. Don Boscoschool te Wieringerwerf en de Wieringermeerschool te Middenmeer, twee tegenstanders, die ook vorig jaar de finale wis ten te bereiken. Ook ditmaal toonden de Wie- ringerwervers zich de meerderen en wisten zich ongeslagen op de bovenste plaats te werken. Beide elftallen hadden de zwaarste spe lers in de achterhoede staan en deze beheersten dan ook 't veld. Zowel in de achterhoede als in het vlugge aanvalsspel was de Don Boscoschool de meerdere, hetgeen voor rust door één goal werd uitgedrukt. Na rust maakte de kleine, maar goed spelende Datema er voor Wieringerwerf 20 van. De heer Breebaart, die de wedstrijd had -geleid, reikte hierna aan de beide clubs de herinneringstekens uit. Ook voor de Wieringermeer school te Middenmeer was on danks dit verlies de 2e prijs toch een mooi succes, In de 5 jaar dat zij aan de schoolcompetitie in Medemblik en in de Wieringer meer meedoen hebben zij reeds twee eerste en drie tweede prij zen behaald. Tankschepen Caltex Leiden 16 Rotterdam verw.; Caltex Pernis oasseert 16 Finisterre: Ceronia passeert 15 Luzon; Saroena 15 Tarakan/ Surabaja: Sunetta 15 Port Said/ Gibraltar: Ondina 14 Curacao: Duivendrecht 14 New Orleans/ Birkenhead: Aldegonda 14 Bang- kok/Pladiu: Taria passeert 14 Suez. Passagiersschepen Groote Beer 16 Halifax; Wil lem Ruys 14 115 m O.N.O. Der- na/Southampton; Zuiderkruis 14 Amsterdam/Kaapstad: Riindam 14 Rotterdam/New-York; Oranje stad 14 Cristobal/Aruba; Nieuw Amsterdam 14 Southampton/ New-York: Johan van Oldenbar- nevelt passeert 14 Algiers/Port Said; Bloemfontein passeert 14 Finisterre/Teneriffe: Boschfon tein passeert 14 Finisterre/South- ampton: Indrapoera 14 Aden.' Suez; Prins Alexander 14 ten Z Kaap Race: Prins Willem V 16 Montreal. Vrachtschepen Gaasterkerk 15 Genua: Hoog kerk 15 Kobe/Hongkong; Lang- koeas 15 Surabaia/Balikpaoan: Lawak 15 Khorramshar; Lekker- kerk 15 Antwerpen. Maas 15 Iz mir; Lieve Vrouwkerk 15 Port Said; Markelo 14 Karlstad: Ri- ouw passeert 15 Gibraltar/Bey routh; Tabinta passeert 15 Aden /Belawan: Tawali 15 Boston Willem Barendsz passeert 15 Dakar: Ceram 15 Antwerpen: Gaasterland nassëêrt 15 Madeira /Recife: Java 16 Le Havre ver.: Leuvekerk 15 Madras: Meerkerk passeert 15 Quessant/Antwerpen: Loenerkerk passeert 15 Gibraltar /Genua: Rotti 15 Djibouti; Roe- biah 14 Vancouver/Calcutta via Manilla Tegelberg 12 Yokohama /Zuid-Amerika. JEUGDNATUURWACHT WIERINGERMEER, Nu het voorjaar begint zijn bruidstooi uit te spreiden, bloemen, struiken en velden de prachtigste kleuren laten zien en vogels van diverse pluimage ons vergasten op veler lei gezang, kan het gebeuren dat die mooie natuur misbruikt wordt door meest kleine jongens, die op speurtocht zijn en zich niet ontzien om schade toe te bren gen aan planten, struiken of vogelnesten. Door burgemeester G. Loggers is een beroep gedaan op de gro teren onder de schooljeugd, spe ciaal de jongens, om een Natuur- wacht in te stellen en door het kweken van meer liefde voor de mooie natuur, deze te bescher men voor vernietiging. Laten we hopen dat het een succes wordt. Zou ook het stichten van' een speeltuin de jeugd niet die bezig heid geven die hen afhoudt van het beschadigen van bomen en struiken? Is er in de dorpen in de Wieringermeer wel voldoende speelruimte? Er wordt vaak op straat gevoetbald, hetgeen toch uitermate gevaarlijk is, behalve nog dat vele tuintjes vernield worden. Jeugdwachters: geeft zelf een goed voorbeeld. De vraag of de tijd reeds is gekomen om het consumptie- offer van 5 pet ongedaan te maken, acht de minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, niet zonder meer te be antwoorden. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer stelt de minister echter, dat ,.pas, wanneer de uit voer voldoende is toegenomen om de doelstellingen met betrekking tot de betalingsbalans veilig te achten, kan zonder gevaar ivorden gedacht aan een verhoging van de consumptie. Deze verhoging kan dan tot stand komen uit dat gedeelte van het toegenomen nationale product, d'at niet voor uitvoer noodzakelijk is." In zijn uitvoerig en breed op gezet antwoord op het voorlopige verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Sociale Zaken geeft de Minister een 'in druk van ziin inzichten met be trekking tot de loonpolitiek. Mi nister Suurhoff gaat er daarbij van uit. dat het in evenwient brengen en houden van de be talingsbalans primair is. Eerst exporteren en dèn een verrui ming van de binnenlandse con sumptie is zijn standpunt. De minister voegt hieraan toe. dat het consumptie-offer in de loop van de jaren beperkt is van vijf tot ongeveer drie procent. Wan neer de besprekingen in de boe zem van de Stichting van den Arbeid over de compensatie van de voorgenomen huurverhoging beginnen, zal ook beraad volgen over de consumptiebeperking. Werkgelegenheid In het voorlopige verslag is da opmerking gemaakt, dat een verruiming van de consumptie een gunstige invloed zou uitoefe nen op de productie voor de bin nenlandse vraag. Minister Suur hoff geeft dit toe en is het met de Kamerleden, die deze opmer king maakten, eveneens van me ning. dat in eerste aanleg de werkgelegenheid daardoor gun stig zou worden be-invloed. De minister vestigt er echter de aan dacht op. dat de vrij aanzien lijke verbetering van de beta lingsbalans voor een belangrijk deel te danken is aan feiten en omstandigheden, die zich aan onze be-invloeding onttrekken. Er kan beslist niet op gerekend werden, dat de gunstige situatie duurzaam is. Nederland moet er daarom voor zorgen ziin con- currentie-positie te behouden. Eerst wanneer de Nederlandse concurrentie-positie niet noe menswaardig wordt geschaad, kar opheffing van de consump tie-beperking van blijvend gun stige invloed voor de productie worden geacht. Naar de mening van de minister bestaat er onder da huidige omstandigheden geen aanleiding meer tot beperking der investeringen. In tegenstelling daarmee bliikt echter sedert kort een zekere aarzeling op te treden bii het verrichten van nieuwe investe ringen in bedrijven. Zou deze aarzeling niet kunnen worden overwonnen, dan zou daarin on getwijfeld het meest critieke ele ment in de huidige ontwikkeling moeten worden gezien, in het bijzonder voor de toeneming van de werkgelegenheid op langere termijn. De regering wil helpen deze aarzeling te overwinnen door de aangekondigde maat regelen tot belastingverlaging. Loonvorming De minister deelt de Kamer mede. dat hij zich in het alge meen wel kan verenigen met de conclusie van het rapport van de Sociaal Economische Raad met betrekking tot de loonvorming. Minister Suurhoff waarschuwt echter voor de bepleite grotere vrijheid. De minister is van me ning. dat deze begeerde grotere vrijheid wellicht zou moeten worden betaald met een toe neming van het aantal en de omvang van arbeidsconflicten: het zal van het nadere beraad in het kabinet afhangen, in hoever en op welke wijze de regering meent aan het advies van de meerderheid van de S.E.R, ge volg te kunnen geven. 's-GRAVENHAGE, 15 April Anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek, ontslag uit de dienst, doch zonder ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen, is door de krijgsraad te velde West opgelegd aan de re serve luit.-kolonel W. B., eertijds hoofd van de luchtmachtaanschaf- fingsdienst. Door de auditeur militair was 14 dagen geleden 2 jaar gevangenisstraf geëist. Over ste B. stond terecht op een 9 punten tellende dagvaarding, waarbij hem diverse manipula ties op het gebied van aanschaf fing van textiel ten laste waren gelegd. Hij heeft als hoofd van de luohtmachtaanschaffingsdienst, en dus als ambtenaar, opdrachten gegeven aan een textiel- en con fectiebedrijf waarvan hijzelf Het is in de afgelopen jaren met de industrialisatie niet slecht gegaan. Dat betekent echter allesbehalve, dat Ne derland zich voor de toekomst op dit gebied veilig kan voelen. De industrialisatie had tot nu toe de wind mee en afgewacht moet worden, hoe de jonge industrieën zich zullen houden bij een internationale depressie. Of eigen lijk nietafgewacht. De Minister van Economische Zaken heeft onlangs in de vierde industrialisatienota duidelijk laten merken, dat regering, ondernemers en arbeiders ook in de komende jaren initiatief, werklust, spaarzaam heid en de bereidheid om risico's te aanvaarden zullen moeten bezitten, om de gestadige groei van de industrie te kunnen handhaven. moreel van gunstig. de arbeider is zeer alle van INDUSTRIALISATIE Beg fk-,erft De taak van de overheid wat de industrialisatie betreft ligt vooral in het scheppen van het industriële klimaat, d.w.z. het scheppen van de sfeer, waarin het ondernemersinitiatief zich het beste zal kunnen ontwikkelen. Dit zal naar de mening van over heid en particuliere bedrijfs leven het beste bereikt kunnen worden doordat de overheid zich onthoudt van maatregelen die de ontplooiing van het particulier initiatief zouden „kunnen tegen houden, doch integendeel wel die maatregelen neemt, welke het industriële klimaat bevorderen, hetgeen blijkens de jongste in dustrialisatie nota onder meer geschiedt door maatregelen op fiscaal terrein en voorts in de hand kan worden gewerkt door medewerking van de overheid tot het verkrijgen van betere vak opleiding, -het stimuleren van buitenlandse vestigingen in ons land en „last but not least" door de gevoerde loonpolitiek. In sommige gevallen kan het ook tot de taak van de overheid behoren zelf op te treden als on dernemer, namelijk in die geval len, dat de financiële en andere risico's, verbonden aan de op richting van nieuwe, redelijke perspectief biedende en in het toekomstig industrieel geheel van Nederland passende bedrijven, niet geheel op de schouders van de particuliere ondernemers mo gen drukken. In dergelijke geval len is het voor de industrialisa tie, welke steeds moet worden gezien tegen de achtergrond van het alles overheersende vraagstuk hoe arbeid moet worden gevon den voor onze snel groeiende be volking, nodig dat overheid en particuliere ondernemer samen een dergelijk bedrijf oprichten, hetgeen na de oorlog b.v. is ge schied met de breedband en het geen naar gehoopt wordt binnen afzienbare tijd zal gebeuren met de uitvoering van het z.g. soda- project te Delfzijl. Van buitenlandse zijde Een doeltreffend middel voor het verschaffen van werk aan onze Nederlandse beroepsbevol king vormt het aantrekken van buitenlandse investeringen, het geen de laatste tijd met stijgend succes plaats vindt. Vooral in de Verenigde Staten wordt van Ne derlandse zijde activiteit ont plooid om Amerikaanse bedrijven te bewegen over te gaan tot het oprichten van vestigingen in Ne derland. Een factor, welke soms rem mend blijkt te werken op het aantrekken van Amerikaanse be drijven- is het tekort aan vak arbeiders, doch anderzijds heb ben de ervaringen van de laatste 2 a 3 jaar, opgedaan in Ameri kaanse vestigingen in Nederland naar ons van bevoegde zijde werd verklaard, bewezen, dat door de prestaties van de Neder landse arbeiders een precisie in dustrie in ons land mogelijk is. Van andere zijde werd zelfs verklaard, dat de Nederlandse arbeider, mits grondig opgeleid, in staat is een prestatie te leve ren, die niet onder doet, voor die van de gespecialiseerde Zwitserse of Amerikaanse vakarbeider. Het De overheid werkt met kracht aan de vernieuwing het nijverheidsonderwijs, waarbij het gehgle leerplan er op geba seerd is, dat er een zeer nauw verband bestaat tussen de ge leerde theorie en de practijk der jongens, waardoor ieder op de school vervaardigd werkstuk voor de leerling doel en zin heeft. Op 80 van de 188 bestaande N.O. scholen is de vernieuwing re^ds geschied. In 1955-1956 hoopt men alle scholen te hebben omgescha keld. De witte boord Van de zijde der industrie wordt dikwijls opgemerkt, dat het in het belang van de indus trialisatie van Nederland drin gend gewenst is, dat er een einde komt aan de „witte boorden" mentaliteit, waardoor nog steeds te veel jongens na de lagere school een mulo-school doorlo pen en daarna in veel gevallen voor hun verdere leven genoegen moeten nemen met een zeer on dergeschikte administratieve functie terwjjl in vele gevallen, aldus leiders uit het bedrijfsleven, diezelfde jongens vermoedelijk in de industrie een nuttiger werk kring hadden kunnen vinden als vakman, indien deze jongens en hun ouders hun werkelijke be lang tijdig hadden ingezien. HERSTEL-ARBEID: 10.000 MANJAREN De minister van Sociale Zaken heeft beciiferd. dat naar een voorzichtige schat ting het herstel van verwoes'e en beschadigde woningen en boerderijen ruim 10.000 man jaren arbeid zal eisen. De overstromingsramp heeft ten minste deze gunstige ziide ge had. dat de werkloosheid be langrijk is verminderd. Grote aantallen arbeiders werden onmiddellijk voor herstel werkzaamheden in het ge troffen gebied ingeschakeld. Begin Maart waren ongeveer 14.000 arbeidskrachten werk zaam aan het dijkherstel, het herstel van wegen en spoor wegen en bij het opruimings- werk. Er zijn factoren, zoals het tijdelijk verloren gaan van in hoofdzaak agrarische werkgelegenheid, die van on gunstige invloed ziin op het werkloosheidscijfer. De on gunstige factoren wegen ech ter niet op tegen de gunstige invloed. mededirecteur was. Het betrof hier confectionneren van 15.000 zakdoeken, 30.000 schuifpassan- ten en 6000 naaizakjes, het leve ren van 58.000 stuks wollen on dergoed, 1400 hals- en manchet- boorden en het repareren van 15.000 stuks ondergoed. Ook heeft hij een sergeant majoor die een kas beheerde, bewogen een bedrag tot hoogstens f3000 te verduisteren en aan hem, zijn chef, te lenen. De ten laste leg ging vermelde voorts dat de over ste een schrijfbureau, twee 'club fauteuils en 2 kasten uit een luchtmachtbureau naar zijn fa- briekskantoor had laten over brengen. Voorts heeft hij aan een textiel fabriek in Tilburg een bedrag van ruim f1000 laten betalen, welk bedrag oorspronkelijk op zijn eigen naam gesteld is ge weest. Het betrof hier het aan schaffen van uniformstof dat personeel van de luchtmacht door bemiddeling van het hoofd van de luchtmacht aanschaffings- dienst besteld had. Tenslotte heeft hij textielstof- fen van het rijk aan een firma verkocht, zonder hiervoor bon nen van kledingkaarten af te geven en bovendien leende hij een kleine f30.000 uit 's Rijks kas om opdrachten, die hij de eigen fabriek gaf, te financieren. Ontslag van dienstplichtig reservepersoneel Bij K.B. is de opschorting van het ontslag van dienstplichtigen krachtens art. 41 Dienstplichtwet beëindigd. Dit besluit is genomen op grond van het feit. dat de noodzakelijkheid tot het in dienst houden van de tot het reserve- personeel der K.L. behorende dienstplichtigen, die in de jaren 1939 tot en met 1952 op grond van hun leeftijd zouden ziin ont slagen, thans niet meer aanwezig wordt geacht. In art 41 dienst plichtwet is de dienstbeëindiging van soldaten, onderofficieren en officieren geregeld. Zii worden met groot verlof gezonden met ingang van 1 October van het jaar waarin zij de leeftijd van resp. 35. 40 en 45 jaar bereiken. Deze regeling was destijds op geschort. Voor soldaten en on derofficieren was zii reeds beëin digd. De opschorting is thans ook voor officieren buiten werking gesteld, waardoor zii met ingang van 1 Mei ontslag kunnen krij gen. In Wijde Wormer geen gemeenteraadsverkiezingen WIJDE WORMER. 15 April In de gemeente Wiide Wormer zullen de Prot. Christ en de Ka tholieke Volkspartij een gecom bineerde lijst indienen, zodat stemming voor de gemeente raadsverkiezing achterwege zal kunnen blijven. Rumoer in Breda (Eigen bericht) In de Woensdagavond gehou den vergadering heeft de voor zitter van de K.V.P.-raadsfractie te Breda een verklaring afge legd. Zeven van onze fractieleden hebben bedankt voor het lid maatschap van de K.V.P., zo zei hij. Zij maken dus geen deel meer uit van de K.V.P.-raads fractie. Naar mijn mening leidt dit tot het uittreden uit de raad omdat zij niet meer de partij vertegen woordigen waarvoor zij werden gekozen. Spreker vertrouwde er op, dat de zeven zelf de conse quentie van hun besluit zouden trekken. Het bedanken voor het K.V.P.- lidmaatschap door bedoelde raadsleden is een gevolg van moeilijkheden bij de candidaat- stelling te Breda. Die moeilijk heden hebben intussen ook ge leid tot het indienen van twee nieuwe katholieke lijsten door deze raadsleden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5