NOORDHOLIANDS Eisenhower bereid Sovjet-Unie de hand te reiken Nieuwe premieregeling voor woningbouw thans een feit Sensationele wending Sovjet-diplomatie Dagblad voor Alkmaar en omgeving Landbouw gronden „Wij zijn bereid te streven naar een herleving van de in onze dagen bijna opgegeven hoop99 18 doden bij brand in Y.S. Maandag a.s. van kracht Wapenstilstand op Korea is thans een stuk dichter bij Nieuwe Tonge 106 millioen Smaldeel op oefenreis DE DOOD VAN JOSEPH STALIN SLOOT EEN TIJDPERK AF De Politieke Commissie der Y.N. wordt beveiligd in Rampenfonds Nationale Partij meerderheid Zes maanden tegen rode opruier UIT FINSTERWOLDE Abonnementsprijs f 6.30 per kwartaal, f3.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 3.50: in alle edities 36 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4343 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Scbagen. Ged. Gracbt 39. tel. 459 K 2240. Buiten God is H nergens veilig (Vondel) Vrijdag 17 April 1953 - 49e Jaargang - Nr12756 EINDELIJK DAN, na vijf jaar, is de Tweede Kamer begonnen aan de behandeling van het ont werp van wet op de vervreemding van landbouwgronden. Daar is, in de loop van die vijf jaar, heel wat over te doen ge weest, toen het nodig bleek, na de bevrijding, een nieuwe rechts basis te verschaffen aan de prijs- beheersing van landbouwgronden: sinds de Duitse bezetting bestond dat stelsel van prijsbeheersing, als onderdeel van de maatregelen tot bestrijding van het inflatie- gevaar. In 1944 werd deze verordening door onze regering te Londen voor de bevrijde gebieden buiten werking gesteld, maar een andere verordening uit de bezettingstijd, van 1942, werd van toepassing verklaard op landbouwgronden en landbouwopstallen. Deze regeling, die het prijs niveau van 9 Mei 1940 als pla fond hanteerde, is nog steeds van kracht, hoewel zij in de loop van vele jaren vele gebreken ver toonde en hoogst-onbevredigend werkte. Het bleek evenwel niet moge lijk, voldoende „hoofden in de ene zak te krijgen", om met een aannemelijk voorstel bij het par lement te komen. Het ontwerp van Juli 1948 is drie jaar later geheel herzien, en nu de Tweede Kamer er eindelijk voor staat, deze zaak te behandelen, zijn er al weer dertig amendementen en wel zeer ingrijpende ook, ter tafel gekomen. Waar wij het vandaag vooral even over willen hebben, is de kwestie die dr. Droessen aan de orde heeft gesteld in zijn rede voering van Dinsdag en in een van zijn amendementen: moet de prijsbeheersing alleen n aar tij delijk zijn, zij het dan, dat dit begrip hier nog al ruim moet worden genomen, of moet nu al vast komen te staan, en dus ook in de wet tot uiting komen, dat Nederland zich principieel op het standpunt stelt, dat er zonder meer, ten allen tijde, prijsbeheer sing moet wezen. Verschillende partijen menen, dat dit niet het geval is en de heer Droessen heeft terzake een amendement voorgesteld, dat vermoedelijk op de steun van een meerde. ïeid zal of zóu kunnen rekenen, tenzij de minis ter het onaannemelijk zou ver klaren of de behandeling van het ontwerp zou willen schorsen. De zaak zit n.l. de socialisti sche minister nogal hoog en hij heeft, zoals men in het verslag heeft kunnen lezen, vrij sterk stelling genomen tegen de mening van de heer Droessen c.s. De heer Mansholt meent n.l. dat de landbouwpolitiek, zoals die tot nu toe is aanvaard en gevoerd, nu langer gevolgd kan worden, als de prijzen van de landbouw gronden niet in de hand gehou den kunnen worden. Een bewe ring, die, zeker wat betreft de toestand op de lange duur nog bewezen zou moeten worden, wat dan ook in de komende voortzet ting van de debatten wel nader ter sprake zal komen. Er zijn bovendien meer facto ren, die invloed hebben op de gang van zaken betreffende ons landbouwbeleid, zoals bijv. de vraag van het t ij d s t i p en wijze waarop, en de mate waarin de landbouwintegratie van West- Europa voortgang zal hebben In elk geval, van katholieke zijde staat men op het standpunt, dat weliswaar maatregelen van prijsbeheersing noodzakelijk zijn, maar dat er geen reden voldoende is, om nu al zonder meer uit te spreken, dat die er a 11 ij d moe ten zijn. De Minister brengt dit als een principieel punt naar voren, waar door de zaak even duidelijk als scherp wordt gesteld. Wij aan vaarden, gelijk vrijwel de gehele Kamer dat doet. maatregelen van prijsbeheersing voor landbouw gronden niet als principieel on veranderlijk noodzakelijk, maar als een noodzakelijk kwaad en daarom bepleit de heer Droessen in de wet de bepaling op te ne men, dat ze voorshands geldt voor vijf jaar. Het bezwaar tegen een blijven de regeling is bovendien, dat er omtrent de w ij z e, waaróp de prijsbeheersing zal worden gere geld, nog weinig bekend is, niet meer dan verschillende wensen van enige kanten, en bij die wen sen zijn er verschillende, welke het nog meer bezwaarlijk maken, nu al een wet te aanvaarden, waaraan wij voor altijd gebonden zouden zijn. De regering zal verstandig doen, als zij niet het onderste uit de kan verlangt. Een regeling voor vijf jaar geeft ruimschoots de tijd, om alle voor en tegen nog eens aan de praktijk te toetsen. MEDEDIRECTEUR WILCO WEER IN ARREST GRONINGEN Gisteren werd door de Rijkspolitie voor de tweede maal gearresteerd de mededirecteur van de Wilco N.V. de heer W. H. J. W. te Assen. Zoals bekend brandde op 18 Fe bruari j.l. een emballage-loods van de Wilco-conservenfabriek te Warffum door onbekende oorzaak tot de grond toe af, waardoor een schade ontstond van rond een half millioen gulden. De heer W. werd kort daarop gearresteerd, maar later weer op vrije voeten gesteld. WASHINGTON, 16 April President Eisenhower heeft de wereld vandaag doen weten, dat de Ver. Staten bereid zijn mee te helpen aan de vorming van een milliar- denfonds voor de „hulpverlening en we deropbouw over de gehele wereld", in dien Rusland wil meewerken aan de be ëindiging van de koude oorlog, Oost- Europa vrijlaat, en zich achter een uit vijf punten bestaand programma voor de ont wapening en het toezicht op de atoom controle schaart. „Wat is de Sovjet-Unie bereid te doen?" aldus de uitdaging van Eisenhower. „De Ver. Staten zijn bereid hun rechtvaardig aandeel te leveren", ver klaarde liij. Eisenhower betoogde dit in een belangrijke redevoering over de bui tenlandse politiek, die hij uitsprak aan een lunch van de vereniging van hoofd redacteuren van Amerikaanse dagbladen. „De mensheid", aldus de president, „ziet zich in onze dagen aan een ijzeren kruis geslagen", in het vooruitzicht van een atoomoorlog of voortdurende vrees en spanning. Thans echter „is met de dood van Joseph Stalin een tijdperk afgesloten", en hebben de nieuwe leiders in Moskou de gelegenheid „om het duistere getij der gebeur tenissen te keren". De Ver. Staten, vervolgde Eisenhower, zijn vastbesloten om „deze kans te grijpen". „Wordt deze niet verwezenlijkt, dan be hoeft er op de wereld niet langer verdeeldheid te heersen, omdat dan duidelijk vaststaat wie de mensheid veroordeeld heeft tot het lot, dat haar beschoren is". Geen enkele kwestie, die op het ogenblik tussen de Sowjet-Unie en de vrije wereld hangende is „is onoplosbaar indien slechts de wil aanwezig is om de rechten van alle volken te eerbiedigen". Eisenhower noemde de volgen de punten: 1. De totstandkoming van een „eervolle wapenstilstand" in Ko rea, gevolgd door politieke be sprekingen welke moeten leiden tot vrije verkiezingen in een ver enigd Korea. 2. De beëindiging van de com munistische agressie in Indochina en Malakka. 3. De totstandkoming van een Oostenrijks vredesverdrag. 4. De hereniging van Duits land. 5. De vorming van een Euro pese gemeenschap, welke gepaard moet gaan met „de volledige on afhankelijkheid van de Oost- Europese volken". Behalve vorderingen in de rich ting van de verwezenlijking van bovengenoemde punten zouden de Ver. Staten gaarne zien, dat er overeenkomsten tot stand kwa men op het gebied van de ont wapening. „Zal de Sowjet-Unie hierop in gaan?" vroeg Eisenhower zich af. „Dat weten wij nog niet. De jongste verklaringen en gestes der Sowjet-leiding zijn er enig bewijs voor dat zij wellicht dit kritieke ogenblik in de geschiede nis erkennen. Wij verwelkomen elke eerlijke vredesdaad. Wij geven niets om rhetoriek alleen. Wij geven alleen om oprechte vredelievende doelstellingen, ge steund door daden. Want dit weten we: een wereld die getuige is van een hergeboorte van het vertrouwen onder de na ties, zal haar weg kunnen vinden naar een vrede, welke allen om vattend is en niet het karakter van bestraffing draagt. Herleving van de hoop. Met allen, die in oprechtheid voor zulk een vrede willen wer ken, zijn wij bereid om met her nieuwde besluitvaardigheid te streven naar een herleving van de in onze dagen bijna opgege ven hoop". „De Amerikaanse regering is bereid het volk te verzoeken om tezamen met alle overige volken een aanzienlijk percentage van de fondsen, die tengevolge van de eventuele ontwapening zouden vrijkomen, ter beschikking te CHICAGO, 16 April (AP) Vandaag woedden branden in twee gebouwen in het Noorde lijke deel van de stad waardoor ten. minste 18 personen gedood en 30 gewond werden in Chicago. De wind had een snelheid van 50 km. per uur en de brandweer had de grootste moeite de vuurzee te bestrijden. stellen van een fonds voor de hulpverlening en de wederopbouw over de gehele wereld. „Het doel van dit grote werk zou zijn: andere volken te helpen om de weinig ontwikkelde gebie den van de aarde tot ontplooiihg te brengen, de winstgevende en eerlijke wereldhandel te stimule ren en ertoe bij te dragen dat alle volken de zegeningen der productieve vrijhe d leren ken nen". (Zie ook pag. 3) „Wij reiken de hand aan allen, die in volle oprecht heid voor de vrede willen werken." (Van onze parlementaire redacteur Maandag 20 April a.s. zal de nieuwe premie- en bijdrage regeling voor de woningbouw van kracht worden, welke de oude op 12 Mei van het vorige jaar stopgezette premie regeling gaat vervangen. De nieuwe premieregeling brengt, doordat de gemiddelde premie niet wordt ver hoogd, geen essentiële wijzigingen. Er wordt meer rekening ge houden met de verschillen in de kosten van bouwgronden en fun deringen. Dit betekent, dat de premies in de grote steden als Amsterdam, Den Haag en Rotter dam verhoogd zullen worden en die op het platteland verlaagd. Een nieuwigheid is verder een extra jaarlijkse bijdrage gedu rende tien jaar voor eigen arbei derswoningen, bedoeld als een hulpmiddel tot vervroegde aflos- NEW YORK, 16 April (A.P.) Het Sovjetblok heeft vandaag door middel van liet communistisch Polen zijn vredesvoorstellen inzake Korea, waartegen ernstige be zwaren bestonden van Westerse zijde, ingetrokken. Dit nieuws braclit enige sensatie, omdat Wisjinsky gisteren nog het Poolse voorstel krachtig had verdedigd. In het Brabantse dorpje Klun- dert hangen de bossen stro nog in de bomen, daarmee be wijzend, dat het water tot aan de laagste takken kwam Het was de bekende resolutie, die reeds een jaar geleden werd verworpen door het Westen en waarin de communisten eisten, dat eerst bestandsbesprekingen moesten worden gehouden voor overgegaan kon worden tot een regeling van de krijgsgevangenen. Het Westen vreesde bij een der gelijke situatie, dat aan de com munisten dan de kans werd ge geven de geallieerde krijgsgevan genen te gebruiken om een gun stige vredesregeling te dwarsbo men. In plaats van aan deze eis vast te houden heeft Polen thans ingestemd met een resolutie van Brazilië, waarin „met diepe vol doening kennis wordt genomen van de overeenstemming die reeds bereikt is inzake de zieke en ge wonde krijgsgevangenen" en de hoop uitdrukt, dat verdere on derhandelingen zullen leiden tot een vrede op Korea. Polen besloot hiertoe, nadat India in de poli tieke commissie der V.N. een be roep op Polen had gedaan, ten minste het deel betreffende Ko rea uit zijn vredesplan terug te trekken, teneinde het totstand komen van een wapenstilstand te bespoedigen. Polen verklaarde, dat de Brazi sing, alsmede een verhoging van de inhoud der woningen van 375 m3 tot 500 m3. In het verleden was het zo, dat de premies niet aanlokkelijk ge noeg waren om eigen, bouwers in de grote steden heen te helpen over hun schrik voor dure bouw gronden en hoge funderingskosten. De thans ingevoerde differentia tie in premies zal hierin een verandering kunnen brengen waardoor de nieuw te bouwen huizen voornamelijk midden- standswoningen kunnen con curreren tegen de oude midden standerswoningen vooral na de nieuwe huurverhoging. De hoogte van de premie zal afhankelijk blijven van het aan tal personen, dat in de woning kan worden gehuisvest. Degenen, die een eigen arbei derswoning wensen te kopen kun nen ingevolge de nieuwe rege ling onder bepaalde voorwaarden aanspraak maken op een extra jaarlijkse premie, die gedurende tien jaar wordt uitgekeerd, van 2Vz pet van de totale bouwpremie. Dit komt neer op een jaarlijkse toelage van 80 a 120 gulden. Deze premie kan ook worden uit gekeerd, indien een arbeiders woning wordt gekocht van een maatschappij, die met behulp van de premieregeling een blok van deze woningen heeft gebouwd. De huurprijs van deze woningen stelt de minister van Weder opbouw vast. Op de premie-aanvragen, die nog tijdens de oude regeling zijn ingediend 5.000 van zulke aan vragen moeten nog worden af gedaan zal, indien er reeds op beschikt is. de nieuwe regeling van toepassing zijn. Indien de aanvragers b.v. van het platte land hiervan nadeel zouden on dervinden, zal de oude premie regeling gelden. Er zijn' plannen in voorberei ding tot beveiliging van Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee. Hoewel nog geen definitieve besluiten zijn genomen, ligt het in de bedoeling een dijk te leg gen dicht bij het dorp, dwars door de polder Klinkerland. Hierdoor zal het westelijke ge deelte van het dorp dat in dit gedeelte van de polder is gelegen en het zwaarst werd getroffen, worden beveiligd. 's-GRAVENHAGE, 16 April Het Nationale Rampenfonds heeft tot vanmiddag 106 millioen gulden ontvangen. Sinds gisteren is er dus weer een millioen bijgekomen. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdag a.s. zal het smaldeel der Koninklijke Marine de oor logshaven Den Helder verlaten voor een oefenreis in de Euro pese wateren. Deze oefeningen, die voornamelijk rond Engeland worden gehouden, zullen onge veer een maand duren. Het smaldeel bestaat voor deze reis -uit Hr. Ms. Torpedoboot- jager „Evertsen", Hr. Ms. Fre gatten „De Bitter" en „Van Am- stel" en Hr. Ms. Onderzeeboot jager „Zwaardvis". Tegen het eind van de maand zal Hr. Ms. Torpedobootjager „Kortenaer" zich eveneens bij het smaldeel voegen. Het smaldeel wordt ge commandeerd door de Kapt. ter Zee G. Koudijs. De Zuid-Afrikaanse verkiezingen JOHANNESBURG. 16 April (Reuter) Naar thans bekend is, heeft de Nationale Partij van dr. Malan in Zuid-Afrika reeds minstens 80 van de in totaal 159 zetels in de Volksraad verkregen. Hiermede is zij verzekerd van de .absolute meerderheid. Blijkens de reeds bekende uitslagen be staat er voor de Nationale Partij echter geen kans op een meer derheid van tweederden. Het totaal aantal zetels is 159 en hiervan staan reeds minstens 55 op naam van de Verenigde Partij. Dit is dus reeds meer dan een derde. GRONINGEN De metselaar J. S. uit Finsterwolde, heeft in dertijd, op een openbare verga dering van de C.P.N. te Beerta een redevoering gehouden, waar in hij de Nederlandse regering en de burgemeester van Finster wolde zou hebóen beledigd. De heer S. verkondigde o.a. dat de oorlogsmisdadigers uit Breda niet waren ontsnapt, maar werden vrijgelaten, teneinde hun oude beulswerk, deze keer tegen de arbeiders, wederom op te vatten. S. werd reeds twee maal wegens lokaalvredebreuk veroordeeld. Voor deze nieuwe feiten eiste de officier van justitie gistermorgen zes maanden gevangenisstraf. De Groninger rechtbank zal op 23 April uitspraak doen. „bevredigende oplossing" ver schaft, maar dat zij gesteld werd op een wijze dat niet geïnterve nieerd werd in het Chinese ini tiatief bij het voorstellen van een hervatting van de bestands besprekingen. DODELIJK ONGEVAL BIJ STAATSMIJNEN Gistermiddag is op het stikstof- bindingsbedrijf der Staatsmijnen te Geleen een ongeval met do- j delijke afloop gebeurd.. Bij het transport van een houten schot raakte de 51-jarige timmerman A. W. Walschot uit Sittard-Op- hofen met het hoofd bekneld tus sen dit schot en een afsluiter, waardoor hij ernstig werd ge wond. W. werd onmiddellijk naar het ziekenhuis te Sittard ge bracht. Kort na aankomst is hij daar overleden. Hongarije protesteert bij Zuid-Slavië BERLIJN, 16 April (Reuter) Naar het Oostduitse persbureau ADN uit Boedapest meldt, heeft Hongarije bij Zuid-Slavië gepro testeerd tegen „de voortdurende liaanse resolutie niet alleen een grensschendingen" De Minister van Marine, Ir. C. Staf, bracht Donderdag een uitgebreid bezoek aan de Marinebasis Den Helder, waar hij na een rondvlucht boven de nieuwe havenwerken per Catalina op het vliegveld de Kooy arriveerde. Ter begroeting was op het platform o.m. de Commandant Zeemacht Nederland schout bij nacht F. T. Burghard aanwezig.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1