70.000 personen statenloos door Duitse dienstneming Groot vredesoffensief ingeluid Eisenhower leed nan voedselvergiftiging Kardinaal de Jong 106,4 millioen Dagblad voor Allernaar en omgeving Een historische boodschap Onhoudbare toestand wordt met nieuwe wet veranderd Bing Crosby en de geldkloppers Peron zuivert zijn partij Nieuwe regering in Pakistan Met rede van Eisenhower Malik volgt Gromyko op In Rampenfonds Collecte Vrijdagmorgen heejt H.M. Koningin Juli ana een bezoek ge bracht aan de ten toonstelling „Maurits de Braziliaan", wel ke in het Maurits- huis in Den Haag wordt gehouden. H.M. bij het portret van Maurits, geschil derd door Johannes de Baer, naast H.M. de gezant van Bra zilië, de heer J. de Souza Leao. Geheel rechts de directeur van het Mauritshuis, Dr. A. B. de Vries. (Van onze parlementaire redacteur) Met inbegrip van vrouwen en kinderen zijn 11a de bezet ting wegens dienstneming bij de Duitsers ongeveer 70.000 personen statenloos geworden. Dit deelde minis ter Donker gisteren in de Tweede Kamer mede bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp „Voorzie ning ter wegneming van staatloosheid" en dat de bedoe ling heeft, om de meesten van hen het Nederlanderschap te hergeven. Uitgezonderd blijven slechts zij, die zich aan zeer ernstige mis drijven hebben schuldig gemaakt of die ingedeeld moeten worden bij de aanhangers van rechts of links extremisme. Minister Don ker verwachtte dat de 40.000 ge vallen binnen twee jaar ver werkt zullen kunnen zijn. Voor velen gelden de zelfde normen. Er zijn b.v. 20.000 personen, die wegens dienstneming bij de N.S.K.K. het Nederlanderschap verloren. Het oorspronkelijke ontwerp, dat door minister Mulderije werd ingediend, ging de overgrote meerderheid van de Kamer te ver. Onmogelijke bepaling Gaat het hier om een laatste golf van barmhartigheid? Neen. Door dienstneming bij een vij andelijke overheid verloren dui zenden na de bezetting het Ne derlanderschap, onverschillig of men nu wapendrager dan wel chauffeur of typiste bij de Wehr- macht was geweest. Hierin zit al een grote onbillijkheid, want iemand, die zich aan sadistische misdaden had schuldig gemaakt, verloor het Nederlanderschap b.v. niet. Maar voor deze wet geldt en kel, dat het in de practijk niet doenlijk is om 70.000 mensen in een volksgemeenschap statenloos te laten. Zulks heeft vergaande Bing Crosby werd op eerste Paasdag in een Haagse kerk in ernstige moeilijkheden ge bracht door de gebruikelijke serie functionarissen, die geld van de beminde gelovigen wil len hebben. De koster werd met een breed gebaar te verstaan gege ven dat hij het tiendollarbiljet, waarvan hij niet terug had, kon houden. Nadat de twee schalen, waarop ieder 5 dol lar gedeponeerd werd, gepas seerd waren, begon de popu laire filmster het benauwd te krijgen. Voor het eerste zakje wist hij zich nog te redden met kleingeld, bijeengeschraapt uit alle zakjes, die een heren- costuum bevat. Toen keek hij angstig om of er nog meer geldkloppers op komst waren. „Horrible" verzuchtte hij na de kerkdienst. brein van een man, die aan de goede zijde staat en het mens dom met zijn woorden heeft voor gehouden hoe groot ieders ver antwoordelijkheid is in dit tijds gewricht, om met hem de „goede zijde" te kiezen. administratieve en dus ook kost bare consequenties. Zo bezien had de vraag van mr. van Rijckevorsel (K.V.P.) om de wet op het Nederlanderschap zelf te veranderen alle zin. Maar minis ter Donker zag daar vooralsnog geen heil in. Het door minister Donker ge wijzigde ontwerp bleek gisteren voor de Kamer meer aanvaard baar te zijn. Voor zover het de betrokkenen nu zelf een verzoek laat doen, voor de herwinning van het Nederlanderschap laat betalen en uitzonderingen moge lijk maakt, onderscheidt het zich inderdaad wezenlijk van zijn voorganger. Minister Donker achtte het geen bezwaar om de 100 Spanje- strijders volgens de gewone weg van naturalisatie te behandelen. BUENOS AIRES, 17 April (Rtr.) President Peron van Argentinië heeft de provinciale gouverneurs aan het slot van een conferentie van drie dagen in structie gegeven een grote zui vering in de partij en het bestuur I zêïf KARATSJI, 17 April (Reuter) De gouverneur-generaal van Pa kistan. Ghoelam Mohammed, heeft Vrijdag de regering-Nazi- moeddin ontslagen wegens onbe kwaamheid en Mohammed Ali, de onlangs ontboden Pakistaanse ambassadeur in Washington, be noemd tot Nazimoeddins opvol ger. Moh. Ali heeft Vrijdagavond reeds een nieuwe regering ge vormd, waarin zes ministers uit het oude kabinet zitting hebben. Een van hen is de voormalige minister van buitenlandse zaken, Sit Zafroellah Khan. o AUGUSTA (Georgia), 17 April De rededie president Eisenhower gisteren gehouden heeft, is slechts de ope ningsronde van een groot opgezette Amerikaanse actie voor vrede. Een autoriteit van het Witte Hnis, die zijn naam niet genoemd wenste te zien, deelde aan de pers mede, dat de regering een offensief is begonnen om de Sovjet-Unie onder druk te zetten en haar er toe te bren gen, deel te nemen aan een doeltreffend plan voor de wereldvrede. De zegsman verklaarde verder: Wij hebben het nu vastgelegd. We hebben vragen gesteld, o.a. wat is de Sowjetunie bereid te doen? Wij wachten nu op de ant woorden. De zegsman zei dat de rede van Eisenhower nauwgezet was voorbereid' en tevoren be sproken met de regeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk. Het Russische persbureau Tass heeft de tekst van het Witte Huis ontvangen en doorgestuurd naar Moskou. In aansluiting hierop meldt A.P. uit Washington, dat de re gering haar overzeese diploma tieke en informatiediensten ge mobiliseerd heeft om steun van de gehele wereld te krijgen voor het vredesaanbod van Eisenho wer. De ambassadeurs en gezan ten in meer dan 70 landen heb ben opdracht gekregen om de Als ambassadeur in Londen MOSKOU, 17 April (Reuter) Naar te Moskou vernomen wordt, heeft Engeland ingestemd met de benoeming van Jacob Ma- lik tot Sowjet-ambassadeur te Londen, als opvolger van Andrei Gromyko. Malik was vroeger permanent vertegenwoordiger van de Sow- jet-Unie bij de Verenigde Naties. In September van het vorig jaar werd hij naar Moskou teruggeroe pen en na Stalins dood werd hij plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken. SALISBURY (North Carolina), 1 lijke vliegtuig „Columbine" uit 17 April. President Eisenhower j Washington naar Charlotte (North heeft vandaag te kampen gehad Carolina) gevlogen te zijn. aandacht van de regeringen op de rede van Eisenhower te vesti gen. Zij moeten er op wijzen, dat de rede beschouwd moet worden als een grote verklaring over de buitenlandse politiek van de re gering van Eisenhower. Minister Foster Dulles zal van daag aan het Congres de verze kering vragen voor voortzr'.ting van de militaire hulp aan West- Europa. Bij ontvangst van Pauselijke legaat Naar het K.N.P. verneemt zal Z. Em. Johannes kardinaal de Jong tijdens de eeuwfeestviering van het herstel der hiërarchie aanwezig zijn bij de liturgische ontvangst van de Pauselijk Le gaat, Z. Em. Kardinaal Van Roey, op Zaterdagavond 16 Mei in de kathedrale kerk van Utrecht. Het zal de Nederlandse Katho lieken verheugen, bun kerdinaa' na zoveel tijd weer voor het eerst in het openbaar te zien verschijnen. Helaas laat de ge zondheidstoestand van Zijne Emi nentie niet toe, ook de lang du rende andere plechtigheden op Zaterdag en Zondag bij te wonen. met een geval van lichte voedsel vergiftiging. James Hagerty, perschef van Eisenhower, vertelde de journa listen van de aanval, die de pre sident moest doorstaan toen hij ter gelegenheid van de 200ste verjaardag van de stichting van Rowan Country in North Caro lina begon te spreken. Deze aanval weerhield presi dent Eisenhower echter niet de rede voor de menigte van 12.000 personen geheel uit te spreken. Bij het begin van zijn rede riep Hagerty de journalisten bijeen en te beginnen om fatsoenlijke men sen te beschermen tegen laster. Hij zeide, dat er „ongetwijfeld" een georganiseerde beweging is om de regering in discrediet te brengen. De Peronistische bewe ging wordt van buitenaf en van binnenuit in de vorm van partijgroeperingen bedreigd, aldus Peron. De president heeft de gehele dag reeds te kampen met een lichte aanval van voedselvergif tiging. Het begon gisteravond. Hij heeft de gehele dag lichte koorts. Toen hem gevraagd werd ol president Eisenhower door zijn lijfarts, dl'. Howard Snyder, be handeld werd, antwoordde Ha gerty, dat Snyder „de gehele dag bij de president was". Eisenhower reed per auto naar .Salisbury, na met zijn persoon- Einde van de havenstaking in Sydney SYDNEY, 17 April (Reuter) De havenstaking van Sydney, waardoor Donderdag het werk op 34 schepen stil kwam te liggen, zal Maandag beëindigd worden, zo is op een vergadering van stakers besloten. De staking vormde een protest tegen bepaalde regels voor het verlenen van ontslag. Jasche Heifetz aangevallen JERUZALEM, 17 April. De bekende violist Jascha Heifetz is bij het verlaten van de concert zaal door een onbekende aange vallen en aan de hand eewond geraakt, zo meldt A.F.P. uit Jeruzalem. In een toespraak van acht mi nuten onderstreepte Eisenhower de grote lijn van de redevoering, welke hij eerder op de dag in Washington had gehouden. GEMEENTEPOLITIEK In de komende weken zal het land daveren van de pro- paganda-actie voor de gemeen teraadsverkiezingen. De eerste ronde is afgesloten, nu gaan de partijen de strijd beginnen om van de gestelde candidaten er zo veel mogelijk gekozen te krijgen. Dat het vroeger anders ging, en dat het nu ook niet altijd even goed gaat, maar dat er niettemin al reden is voor de katholieken, om eens gezind deze hopelijk vreed zame strijd te voeren, dat wordt in De Kroniek van Za terdag in dit nummer uiteen gezet. 's-GRAVENHAGE, 17 April Tot vanmiddag heeft het Na tionale Rampenfonds 106,4 millioen gulden ontvangen. Sinds gisteren is er dus weer 400.000 gld. bijgekomen. EEN COLLECTE is nu niet bepaald iets bijzonders in de katholieke kerken van Neder land! Maar de collecte, welke morgen wordt gehouden, moet toch wel even nader onder de aandacht worden gebracht, als slot van de aanmoediging, welke wij in de afgelopen week hebben laten horen. Bp die aanmoedigingen was het om twee dingen te doen. Ten eerste, om de katholieken van Nederland aan te sporen, hun dankbaarheid te tonen voor de vele en qrote weldaden, die ons geschonken zijn door het herstel van de Kerkelijke Hiërarchie, weldaden in gees telijk en in tijdelijk opzicht. Ten tweede, om het bedrag aan geld, dat uit deze collecte- van-dankbaarheid zal worden opgehaald en dat bestemd zal ivorden voor de afbouw van de Katholieke Universiteit, zo groot mogelijk te doen zijn. Het Hoogwaardig Episcopaat heeft deze bestemming al be paald. Het is een bestemming, die het karakter van de Her denking mede bepaalt: dank baarheid voor het verworvene, maar ook vooruitzien, door werken, verder bouwen. Dat verder bouwen heeft ook nog een ander doel, waarover ge sproken zal worden in de geestelijke oefening van drie 'dagen half Mei a.s. Maar mor gen is de collecte aan de orde. Bij een feest behoort een ge schenk. Zeker, da{ zal ook een geestelijk geschenk behoren te zijn, maar een stoffelijk ge schenk mag niet achterwege blijven. In vrijheid herboren, heeft de Katholieke Kerk van Nederland zich geleidelijk aan weer gewend aan „het licht der wereld", toen de schuil kerken konden worden ver laten. Zij heeft haar licht in de wereld laten schijnen en de betekenis en de kracht van de katholieken van Nederland tot ontplooiing gebracht. Daarbij zijn de Bisschoppen onder alle omstandigheden vóór gegaan. Wat er in en na 100 jaar Kromstaf gegroeid is, hebben wij aan hen te danken. Tonen wij dan die dankbaar heid metterdaad, als morgen de collecteschaal langs de rijen in de honderden kerken gaat! De Medische Faculteit der R.K. Uni versiteit Op 2 Mei a.s. wordt te Nijme gen de eerste dies van de Medi sche Faculteitsvereniging van de R.K. Universiteit gevierd. Prof. dr. H. J. Lammere wordt bij deze gelegenheid beschermheer van de vereniging. Canadese steun aan Nederlandse en Britse overstromings- slaehtoffers TORONTO, 17 April (Reuter) Gemeenten van de Verenigde Ca nadese Kerk hebben tezamen een bedrag van 110.176 dollar bij gedragen voor hulpverlening aan de Nederlandse en Britse over- stromingsslaehtoffers. De helft van het geld zal ter beschikking van de Ned. Herv. Kerk worden gesteld, terwijl de andere helft naar verschillende Britse kerk genootschappen gaat. Het regiment zware luchtdoelartillerie van het regiment Ypenburg hield deze week van Maandag tot en met Donderdag in Havelte en op dg vliegbasis Leeuwarden oefeningen. Gisteren werd, onder commando van It. kol. C. M. J. van Dommelen, een tocht door een deel van Friesland gemaakt, waarbij o.a. Heerenveen, Joure, Sneek, Leeuwarden, Franeker en Harlingen werden bezocht, waarna via de Afsluitdijk de terugreis naar basis Haarlem werd aanvaard. Bij het moderne geschut dat werd meegevoerd, waren zware stukken van 90 mm., welke door radar worden geleid, en ook lichtere 45 mm. stukken. Op de foto: de parade te Sneek. De stafmuziek van het regiment Johan Willem Friso te Assen blaast er lustig op los, terwijl militaire en burgerlijke auto riteiten voor de stoep van het stadhuis de stoet aan zich voorbij laten trekken. Builen God is 'f nergens veilig (Vondel) Zaterdag 18 April 1953 - 49e Jaargang - Nr 12757 Het zijn sedert de laatste 48 uren niet zo zeer de be richten uit Moskou die de belangstelling trekken, dan wel die uit Washington. Hoewel er toch tussen de strekking van het nieuws uit de Russische hoofd stad en dat uit de V.S. een be paald verband bestaat. Immers, de historische rede die president Eisenhower Donderdag heeft uit gesproken en de aankondiging van een vredesoffensief der V.S. zijn in wezen zowel een antwoord als een commentaar op de veler lei zienswijzen, die de opvolgers van Stalin over de internationale politieke betrekkingen in de af gelopen weken ten beste hebben gegeven. Het antwoord van de Amerikaanse president op de ge wijzigde diplomatie van de Sov jetregering houdt een element van waardering in voor de koers wijziging, die zich sedert de dood van Stalin in Rusland voltrok. Maar ook en dit is het meest essentiele van de rede van Eisen hower een dringend beroep op de Russen om hun verkondigde vredeswil met sprekende daden te bewijzen. Eisenhower en velen met 'hem hechten blijkbaar geen grote waarde aan de betrekkelijk geringe concessies die het Krem lin tot nog toe heeft gedaan, om de internationale spanning te verminderen. De president is zich zonder twijfel maar al te goed bewust, dat het gematigder op treden van de Sovjet-Unie ook een uitvloeisel kan zijn van in terne verwikkelingen en een on derdeel vormt van een tevoren vastgestelde diplomatieke koers. Er zijn toch zoveel andere kwes ties, die wezenlijk en waarachtig de oorzaken zijn van de voort durende vrees en spanning waar in het huidige mensdom ver keert. De president heeft de haarden van onenigheid genoemd: de Duitse en Oostenrijkse kwes ties. het wapenconflict in Korea, de agressie elders in het Verre Oosten en vooral niet te verge ten, het ondragelijke juk waar onder de volken van Oost-Europa gebukt gaan. Wanneer de Rus sen hun daadwerkelijke medewer king zouden verlenen de laatst genoemde punten tot een oplos sing te brengen, dan eerst zou de wereld in hun vredeswensen ge loof kunnen hechten. Eisenhower heeft zich afgevraagd, of de Sov jet-Unie hierop zal ingaan? En dit nu is de g r 0 t e vraag, om dat het dan een offer van de Russen zou vragen, waardoor in één slag hun politiek van jaren teniet werd gedaan en het com munistisch doel, de wereldover heersing over boord diende gezet. Daarvoor is vooreerst geen en kele aanwijzing. 1-1 isenhower heeft behalve de I bestaande spanning tussen de twee wereldmachten nog een ander aspect van het heden daagse tijdsgewricht aangeroerd: de enorme ontwikkeling van we tenschap en techniek en de toe passing van de eerste op de laat ste. Deze toch hebben een ont zaglijke verantwoordelijkheid ge laden op de schouders van hen, die de volkeren bestieren. Het atoomtijdperk van nu kan het mensdom óf tot de ondergang doemen, óf hetzelfde mensdom de mogelijkheden scheppen een pe riode van bloei tegemoet te gaan. En het laatste wordt in wezen alleen bepaald door het feit of men God wil erkennen als de Schepper van het Al en Hem wil dienen. In het slot van zijn rede heeft de Amerikaanse president, die als oud-soldaat te goed de verschrikkingen van de oorlog kent. onomwonden verklaard, dat zijn voorstellen in overeenstem ming zijn met zijn vast Geloof, dat God de mens heeft gescha pen niet om de vruchten der aarde en van eigen arbeid te vernietigen, doch om ervan te genieten. Deze karakteristiek van zijn zienswijze is ook het stra mien waarop Eisenhower zijn plan voor een „wereldopbouw- fonds" borduurde. Een plan op lange termijn, om de inspannin gen die thans voor de bewapening worden benut aan te wenden voor vrede, voorspoed en veilig heid in de gemeenschap der vol keren. Zo heeft Eisenhower metzijn historische rede, zich voor altijd geschaard in de rijen van de grote staatslieden, die hun werken en idealen in dienst stel den van de volkeren. Het is het eeuwige antwoord, dat de ware leiders in de geschiedenis a 11 ij d hebben gegeven aan de tyrannen, die de macht misbruikten en de volkeren knechtten, omdat zij door deze macht bezeten wer den. Eisenhower heeft de Sovjet leiders uitgedaagd, om construc tief mede te helpen opbouwen aan een betere wereld. Zouden zij deze uitnodiging verontacht- zamen, dan staan zij schuldig aan de rampen die een eventuele derde Wereldoorlog over de thans levende generaties zou uitstor ten, omdat Eisenhower en zijn bondgenoten niet zonder ver weer de vrijheid zullen uitleve ren. De boodschap van Eisenho wer is de boodschap van alle mensen, die de waarachtige vrede tussen de volkeren liefhebben. Zijn stem is de stem van het wereldgeweten. Daarin schuilt de grote historische waarde van dit initiatief, ontsproten aan het Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f0.48 pei week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.. minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1