Weer zijn de Rode Duivels favoriet voor de zege DF m Jeugdige de Kleine Jr. is één der favorieten zaterdag 18 april 1953 .JL-: ta Nederland-België Maar de derby-koorts99 kan Oranje tot daden inspireren Oh, die kaartjes... Nederland'België nederland van der kuil blijft Voetbalprogramma in amsterdam voor morgen Resultaten na de oorlog Ned. bilj artkampioenschap anker-kader 38-2 hoofdklasse Strijd zal zeer heftig zijn op Mc l\aar wij vei Pagina 6 Seghers, de nieuwe Belgische doelman, heeft al eens eerder kennis gemaakt met het Nederlandse voetbal. Hier ziet U hem in actie tijdens de wedstrijd Rode Duivels-Zwaluwen. (Van onze sportredacteur) Tweemaal per jaar trekken beurtelings Belgische of Nederlandse legioenen de Moerdijk over om getuige te kunnen zijn van de derby der lage landen. Tweemaal per jaar is het groot feest en worden al degenenvan wie verwacht wordtdat ze aan kaartjes kunnen komen, be stormd door mensen, die zich plotseling herinneren, dat „die en dieook nog wel eens tot hun kennissenkring heeft behoord. Alleen maar om die kaartjes, weet VOm li een klein beeld te geven van de huidige situatie... Er waren ruim honderdvijftigduizend aanvragen en het Stadion kan slechts ruim zestig duizend liefhebbers bergen. Veel zorgen om de kaartjes dus, veel zorgen ook rondom de ook. Maar Carré staat Ln alle glorie weer als stopperspil tegen over de nieuwe stormram van Oranje, Bleijenberg. uuo Men heeft in België over de 'samenstelling van de heide elf- opstelling van dit Belgische elftal tallen nogal m tevreden zin geschreven, men verheugt zich ook in het duel tussen Coppens en Terlouw en men herinnert de lezers aan Want evenals in ons land, zijn ook onze Zuiderburen druk bezig wii u met de wederopbouw van hun grote nederlaag, die de bon- - Al 1 4-1, n.Ml, Jlr,4 r, ll O tol' O A 1 '1 kige Spartaan in Antweipen leed, nog maar heel kort geleden. Belgen favoriet. En ontegenzeglijk, ook in onze ogen zijn de Belgen favoriet. Daarmee willen we de mogelijk heid van een Nederlands succes niet bij voorbaat uitsluiten. Bij voetbal is alles mogelijk en in de geschiedenis van Nederland België zijn al meer staaltjes voor- nationale team, dat de laatste jaren niet meer op het peil staat, waarop men dat in België zo graag wil zien. Want ja, niet waar, van de Belgen, die aan semi-professionalisme doen, mag men toch meer verwachten dan de resultaten die nu uit de bus komen. Er is een wedstrijd ge weest tegen Spanje, waarvan met 31 verloren werd. Een eervol resultaat lijkt dat, maar de Span jaarden waren zo zeer de meer dere, dat het niets verwonderlijk had geweest, als de nederlaag dubbel zo groot was uitgevallen. Men heeft in de Belgique, waar men terecht de derby van de lage landen als „de" wedstrijd van het seizoen beschouwt, met zorg naar deze ontmoeting opge keken. Want men weet daar maar al te goed, dat juist op eigen ter rein de „Ollanders" vaaik zo ver rassend uit de bus kunnen komen. De slechte wedstrijd tegen Zwit serland, de iets minder slechte tegen Denemarken, och men be greep daar wel uit, dat het Ne derlandse voetbal nog maar in het prille stadium van de weder opbouw is, maar toch zijn deze uitslagen met een korreltje zout genomen. Want nietwaar, die derby.... Geen al te groot geëxperimen- teer in de Belgische ploeg dus. Coppens middenvoor, maar Mermans pal naast hem. Alleen Anoul kon de toets der kritiek niet meer doorstaan en is naar de reservebank verwezen. Lem berechts zullen we dus weer langs de lijnen zien snorren. Met Mer mans naast hem, lijkt ons dat een geroutineerde en zeer gevaar lijke vleugel. Inmiddels is Anoul toch van de partij, aangezien Straetmans zich niet fit voelde. Ook inde achterhoede een wij ziging. Diricx heeft plaats moe- ten maken en van der Auwera jongens, die uitverkoren zijn om RINUS TERLOUW: onverzettelijk morgen de Oranjetrui te dragen, zich gedragen weten door de goodwill, die ze tegen Wacker gekweekt hebben en bovendien zeker van plan zijn de slechte beurt van enkele weken geleden tegen Zwitserland weer goed te maken. De Belgen zullen te maken krij gen met elf vastberaden knapen, die zullen vechten om hun uit verkiezing waardig te maken en het wapen „enthousiasme" zeker in hun vaandel zullen meedragen. En dan kan het nog drommels lastig wezen om op zo'n elftal een overwinning te behalen. Zeker, we weten het. Wacker was lang geen Belgisch elftal. het middenveld aan de Belgen te ontrukken en daardoor ook de voorhoede de nodige steun te ver lenen moeten we voorshands ern stig betwijfelen. Er zal dus ongetwijfeld een fel aanvallend Belgisch elftal in het veld staan. Daartegenover staat, dat juist dan misschien de Ne derlandse voorhoede extra ruimte zal krijgen. Drie debutanten. Ruimte. Het is een dwingende eis voor een middenvoor, die in het moderne voetbal succes wil hebben. Bleijenberg zal die ruim te tegen de uitstekende Carré dubbel en dwars nodig hebben, om in staat te zijn zijn schutters- capaciteiten te tonen aan een propvol Stadion. Van Beurden deed dat al' tegen Wacker en de jeugdige Bossenaar zal ervan op- aan kunnen, dat de Belgen hem extra in de gaten zullen houden. Nog een derde debutant, ook al in de voorhoede, zal morgen voor het eerst voor het front van de eretribune staan aangetreden en zijn hart „horen" kloppen, ais 't Wilhelm-us wordt gespeeld. De Spartaan v. Ede, geen natuurta- I lent, maar een speler, die met Amsterdam, zullen ze voor het -• _.i j„.. v1 ...4-4- laQ+cl nofonon a>-i rïcx nnr»/ior*ratio (Advertentie) een wil als geen ander, tenslotte bereikt heeft, waar hij jaren voor gewerkt heeft. Van Ede verdient, deze oranjetrui, hij zal met al zijn energie, die in hem is, pro beren de eer, die hem waardig is gekeurd, ook waardig te tonen. En of de Belgen nu ook favo riet zijn, toch b I i jf t door alle HollandBelgië-wedstrijden de draad van onzekerheid lopen. De derbysfeer, we schreven 't reeds, brengt zwakke ploegen tot daden, die ver boven het normaal ver toonde liggen. En dat kon, met of zonder Abe. wel eens tot aan gename verrassingen leiden. De Belgen weten dat. De scha mele niet verdiende 21 over winning van j.l. herfst zit hen nog geducht dwars. Ze willen revanche op die uitslag in de vorm van een klinkende over winning. In Hilversum, ver van het gewoel van de grote stad laatst oefenen en de concentratie proberen op te doen, om die drommelse „Ollanders" overtui gend te laten zien, dat men in de Belgique beter voetbalt. Of ze daarin zullen slagen? Och, het zou best kunnen, maar wij geloven niet in een dergelijke zege. Als de Bel gen winnen, zal het netaan zijn. Daar staat het enthou siasme van onze jongens, die vol goede wil zijn, borg voor. En de zestig duizend „bege nadigden", die w 1 een kaar tje kregen, zullen hen moeten helpen, want een elftal voet balt pas boven zijn kunnen, als het zich weet gedragen door de sympathie van de supporters. De prestatie van de Nederlandse profs in Parijs tegen de Fransen behaald, is daar een sprekend voorbeeld van. Landman (Sparta) Odenthal Tebak (Haarlem) (Eindhoven) Kliiassens (V.V.V.) v. Ede v. Beurden (Sparta) (B.V.V.) Terlouw Biesbrouck (Sparta) (R.C.H.) Bleyenberg Lenstra Luiten (Rigtersbleek) (Hecrenveen) (D.O.S.) Lemberechts Mermans Coppens Anoul Janssens Huysmans Carré Mees Dries san Brandt Seghers BELGIE De wedstrijd vangt om half drie aan en wordt gespeeld in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Via Hilversum (298 M.) wordt door de heer A. v. Leeuwen een ooggetuigeverslag verzorgd. Ook via Brussel (VI.) kunt U de wedstrijd op de voet volgen. Er is geen televisie-uitzending. Van der Kuil zal de reis van het Nederlands B-elftal naar Brugge, waar Zondaf tegen Bel gië B wordt gespeeld, niet mee maken. Hij blijft ter beschikking van het Nederlands elftal, dat te Amsterdam tegen België speelt, gezien de onzekerheid, welke nog steeds omtrent het meespelen van Abe Lenstra bestaat. De plaats van vander Kuil in het B-team zal door Ciavan (A.D.O.) worden ingenomen. Asser TT telt mee voor nationaal kampioenschap ASSEN De TT-races op het circuit van Drenthe, zullen dit jaar voor onze Nederlandse mo torrenners nog belangrijker zijn, dan ze tot nu toe waren, omdat de K.N.M.V. heeft besloten, dat „Assen" zal meetellen voor het Nationale kampioenschap. Aangezien in Etten dit jaar vermoedelijk geen motorraces worden gehouden, zouden alleen de wedstrijden te Zandvoort en Tubbergen kunnen gelden. Voor de toekenning van de kampioens titel, is een aantal van twee wed strijden gering. Met inbegrip van „Assen" zal het Nederlandse kampioenschap thans in drie in- plaats van in twee wedstrijden worden verreden. Eerste klasse C LongaVVV NOORD Tweede klasse A GRCOosterparkers OOST Derde klasse B RodaVaassen HOCKEY Heren Eerste klasse NOORDEN GroningenDaring HVA—GCHC Promotie Tweede klasse DashHurry Up Tweede klasse A Gron. Studenten IILHC II Dames Eerste klasse NOORDEN GroningenDaring HVA—GCHC Tweede klasse HCW—Dash Groningen IIHVA II Pruimcnbloesems in Betuwe reeds open In de Betuwe, die jaarlijks in de bloesemtijd duizenden bezoe kers trekt, staan de pruimen hier en daar reeds open. De vlotte bloei is tegen Zondag te verwach ten. De vroege kersen zijn aan het opengaan en zullen bij zacht weer in het weekeinde geheel geopend zijn. De Meikersenbloei kan pas tegen het midden van de volgende week worden verwacht. De peren staan op opengaan. Jb W sing kan worden verklaard. Daarbij komt nog, dat de elf 1946: Amsterdam: NederlandBelgië 6—3 1946: Antwerpen: BelgiëNederland 2—2 1947: Amsterdam: NederlandBelgië 2—1 1947: Antwerpen BelgiëNederland 1—2. 1948: Antiverpen BelgiëNederland 2—2 1948: Rotterdam NederlandBelgië 1—1 1948: Antwerpen B e IgiëN ederland 2—2 1949: Amsterdam: N ederlandB elgië 1949: Rotterdam Nederland-België 0—1 1950: Antwerpen BelgiëNederland 7—2 1950: Antwerpen BelgiëNederland 2—0 1951: Amsterdam: NederlandBelgië 5—4 1951: Rotterdam NederlandBelgië 6—7 1952: Antwerpen BelgiëN ederland 4—2 1952: Antwerpen BelgiëNederland 2—1 Totaal: België 15 6 5 4 17 Nederland 15 4 5 6 13 Juist achter Kraak kan men Coppens zien. Een jaar geleden was dat.Morgen komt deze jongeman opnieuw oog in oog met Terlouw. gekomen, waaruit bleek, dat „the j Wacker was een ploeg, die het uncertainty of the game" juist op voetbal tot in de perfectie be- deze derby uitermate van toepas- heerste, maar het dermate auto matisch uitvoerde, dat het ten onder ging in schoonheid. „Nog enkele van dat soort wedstrijden en we vallen in slaap", zeide een toeschouwer in die buurt van ons. Er kwam geen climax, het bleef maar bij combineren en slechts heel weinig werd de combinatie afgewerkt. Dat was een kolfje naar de hand van de Neder landse verdedigers, die lang niet ideaal spelend, toch niet kansloos waren tegen de Oostenrijkse voor hoede. Morgen zal dat niet zo mak kelijk gaan. Ook de Belgen zullen beter plaatsen, betere techniek ten toon spreiden, maar zij heb ben bovendien de mannen, die dergelijke aanvallen zullen kun nen afwerken. Laat dat maar aan kanonniers als Coppens, Mermans of Lemberechts over. Onze achterhoede zal zich dus schrap moeten zetten en de Bel gen zo op de huid dienen te zit ten, dat er niet veel schietkansen zullen zijn. Door het midden zul len de rode duivels niet veel suc ces boeken. Want daar zal een briesende Rinus Terlouw zich wel wachten voor de steen, waaraan slechts ezels zich twee keer sto ten. Coppens gaat geen prettige middag tegemoet, dat kunnen we j u met de hand op het hart ver- zskcrGn. Dat de Keuzecommissie juist om de verdediging extra_ steun te geven, Biesbrouck heeft opge steld, lijkt ons juist. Of de Haar lemmer echter met de onver moeide Klaassens erin zal slagen (Van onze sportredacteur) Van Donderdag 23 tot en met Zondag 26 April zal in de Kei zerskroon te Hoorn het biljart kampioenschap van Nederland worden verspeeld, anker-kader 38-2 hoofdklasse. Acht van de beste spelers uit alle delen van Nederland zullen dan hun capaciteiten ten toon spreiden om de fel hegeerde titel (e veroveren. Acht biljarters, vier reeds „door de wol geverfde" krijgers en vier nog zeer jeugdigen.. De Jong, Franken, kampioen Van Leur en Zondervan zijn reeds overbekend in Hoorn. Nog pas kort hebben we kunnen ge nieten van het s.pel van de Til- burgenaar Franken, van de lange onverstoorbare Zondervan en van de Rotierdammer De Jong. Van Leyrr is een tijd buiten trai ning geweest, doch enkele weken geleden heeft hii de queue weer ter hand genomen en ziin sup porters in Oss ziin optimistisch gestemd. FRANKEN EN DE KLEINE Jr Zij zullen hoog eindigen Veelbelovende jeugd Nog één speler komt uit het verre Zuiden, Ghermin. Maar dan zijn we reeds gekomen bij de groep van vier, die de supre matie van de geroutineerden zal proberen omver te kegelen. Chemin dus eerst. Een jonge Limburger, die pas in het sei zoen 1950-1951 naar voren kwam. Sterk naar voren kwam, zo sterk zelfs, dat hii met een gemiddelde van 25.68 naar de hoofdklasse promoveerde. Hij is pas 24 jaar en met belangstelling zien we naar zijn verrichtingen uit. Rob Overdijk uit Zaandam kennen we al. Hij speelde mee in het J. P. Coentournooi en kwam toen vooral in de laatste dagen uitstekend voor de dag. Drie jaar geleden kwam zijn libre-igemiddelde niet boven de 1,25 uit. Daarna derde klasser en vervolgens in één ruk daar naar de hoofdklasse. Hij zal voor de nodige verrassingen kunnen zor gen. Nog een Noordhoilander, de Beverwijker Lamers is ook nog heel jong. Hij won enkele weken geleden het' Nederlands kamr pioenschap eerste klasse 38-2 met 23.64 gem. Hij zal in leze wedstrijden de gelegenheid krij gen kennis te maken met nog sterker spel en zich misschien daardoor zo opwerken dat hij in staat is de hoofdklasse te be reiken. Wc hebben De Kleine jr. tot het laatst bewaard. Deze jonge Zwollenaar is uitgegroeid lot 'n crack, die kart geleden in zijn eerste Groolbilart tournooi me ieen ook het kampioenschap van Nederland in de wacht sleepte. H« is een eerste kanshebber in dit tournooi, al zal zijn „weg- ierug" naar de kleine klasse zeker niet zonder moeilijkheden zijn. Maar dat hij hoge ogen zal gooien in dit sterk en uitermate interessant tournooi, is zeker. Donderdagmiddag beginnen de wedstrijden, Zondagmiddag wor den de slotpantijen gespeeld. Hoorn, in casu de Keizerskroon, staan prachtige biljartdagen te wachten., waarvoor ongetwijfeld grote belangstelling zal blijken te bestaan. „Motief-probleem! Auteur: A. DE GRAAG, (Heusden) Compositie van 1937 (Zwart) (Wit) Wit begint en wint! Inzendtermijn veertien dagen na plaatsing Stand in cijfers (beiden twaalf schijven). Zwart op: 8 9 13 14 17 18 22 23 2S 29 34 en 40. Wit op: 15 20 24 27 31 32 33 37 38 41 42 en 50. Voor onze beginners en huisdam mers geven wij de betekenis van het woord: „motief". De vertaling van 't woord motief luidt: beweeggrond, dit is een kern, waarin actie besloten ligt. Het tweede deel van het woord duidt op een „slotstand". Bovenstaan de compositie is dus ook gebaseerd op een „kern" of slot-motief, of slot stelling, waarin direct te zien is, dat Zwart verloren staat! „Slag"-probleem! Auteur: A. DE GRAAG, (Heusden) Compositie van 1952 (Zwart) Neerlands grootste eindspel-com ponist C. Blankenaar overleden. Eind Maart 1953 verloor de „Kon. Nederl. Dambond" een van zijn ge niaalste leden, namelijk de beroemde eindspelcomponist C. Blankenaar. Evenals zijn vader Joseph Blanke naar zal zijn naam niet worden ver geten. Geboren 14' December 1876, begon de auteur C. Blankenaar reeds als kind het damspel met zijn vader te beoefenen, die zelf ook als geniaal damauteur bekend was. in binnen? en buitenland.^ Op 16-jarige leeftijd Neerlands grootste eindspel-com ponist C. Blankenaar overleden. Eind Maart 1953 verloor de „Kon. Nederl. Dambond" een van zijn ge niaalste leden, namelijk de beroemde eindspelcomponist C. Blankenaar. Evenals zijn vader Joseph Blanke naar zal zrjn naam niet worden ver geten. Geboren 14 December 1876, begon de auteur C. Blankenaar reeds als kind het damspel met zijn vader te beoefenen, die zelf ook als geniaal damauteur bekend was. in binnen- en buitenland. Op 16-jarige leeftijd specialiseerde hij zich in zijn beroem de eindspelen, namelijk drie dammen tegen één dam en een schijf en be reikte allengs in dit genre de hoog ste graad van ontwikkeling. Vele eindspelen verschenen van Blanke naar in het Franse maandblad „Le Jeu de Dames" en in het officiële Orgaan van de „Kon. Ned. Dam bond" „Het Damspel". De pionier wijlen J. B. de Haas (oud-kampioen van Nederland) noemde Blankenaar een uitzonderlijk genie, dat gemak kelijk componeerde en bovendien een uitmuntend schilder en tekenaar was. Auteur: C. BLANKENAAR, (Soest) (Zwart) Tl MM 'Wb 'b* (Wit) Stand in cijfers tbeiden tien schij ven) Zwart op: 2 12 13 14 19 22 28 32 36 en 37. Wit op: 6 24 25 30 33 34 39 43 47 en 48. Dat de auteur de meerslag- en combinatie-probleem-constructies on der de knie heeft bewijst wel dit aardige en interessante probleem. Wit wint na een geestig eindspel. Op lossing over veertien dagen. Rest ons nog te vermelden, dat het prachtige boekje verlucht, met 100 duidelijke diagrammen, verkrijgbaar is bij de administrateur van de „Kon. Nederlandse Dambond" Koediefs- laan 42, Heemstede of bij de auteur A. de Graag, Heusden (N.-Br.), giro 246451 tegen een bedrag van slechts 1,25. Wit begint en wint! Wij geven hier (zie diagram) een compositie, welke hij, ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van zijn damclub „Constant" te Rotterdam in 1934 componeerde. Deze oudste be staande damclub verleende Blanke naar voor zijn uitzonderlijke presta ties het ere-lidmaatschap. De Kon. Ned. Dambond kende hem voor de vele verdiensten, onder andere voor „de beroemd'e Blankenaartjes", de ti tel van dammeester toe. Enkele jaren geleden werd hij ere-lid van die or ganisatie! Wij hopen in onze eerst komende rubrieken van deze geniale compo nist enige fraaie composities te plaatsen. Stand in cijfers (zie diagram hier boven). Zwart een dam op 5 en een schijf op 10. Wit twee dammen op 6 en 50 en een schijf op 46. MüNCHEN Europa tenlandse troepen en was de eersi diostation kwam. Tot in het Tsjecl In de uitzen ten kwamen punten van voor. In een alle Russen teren, omdat belang voor In deze in „Attentie, Oost-Europa, soldaten, one eieren. Atter maten, amfottum c in Oost-Europa bijzonder belai brengt Radio uw eigen taal van de belangt president Eise: over de buite-1- gesproken he De eerste op het vredespr sident Eisenhot Radio Moskou, klaarde, dat breke was ge te bewijzen, de huidige spa bij de Sovjet Het commentaar in een uitzending taal van een van de redevoe Tass merkte wer „volledig „het vraagstuk herstel van de overeenstemming komst van Potsd De vrij voorz: Moskou kwam anders het geva duurt het dagen voordat uit Rush op belangrijke het Westen. Het wordt als schouwd, dat Taï aanwijzingen van gekregen, hoe machthebbers de hower zien. Het uittreksel ongeveer 750 woo met te zeggen, de kansen op vrede voor alle' acht. Het uittreksel zeggen, dat „de tot tamelijk algei gen over de bela tie, n.l. de beperk bewapening beper zeggen, dat de van dergelijke gramma's belangri zijn". In tegenstelling trale kop in de l'Humanité, het Franse communistisi kop boven het ve) rede: „Eisenhower vrede, maar present is van gisteravond Woensdag 22 April schap van 24 persor de Zweedse spoorw van de Spoorweg spanningsvereniging Amersfoort. Er woi wedstrijden gespeeld werd gistermorgen waakte overweg M aan de spoorlijn Arnhem op officiële derdste automatische installatie in werking de rijkshoofdinspect verkeer, Ir. J. Slim vertrok de minister landse Zaken, Mr. Bi naar Parijs ter bijwi jubileum van de F van Koophandel. H: daag weer te Den H wacht, maar gaat Wi naar Parijs voor de bracht H. M. de Koi morgen een bezoek ritshuis te Den Haag de tentoonstelling Braziliaan" bezichtig ningin toonde veel voor de expositie... treedt op 30 Mei a.s C. Sickinghe, tot nu ster van de prinses Haag in het huweli. Mr. A. J. de Beaufort ter van Markelo zullen eirca vijftig n logsgewonden uit on 1 tot en met 4 Juni zijn van een Belgisch voor meer ontspannii stige oorlogsgewondei naar verschillende Plaatsen cn logeren hotels y

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6