DE WERELD REAGEERT op de rede van Eisenhower ZATERD AG Auteurswet geldt ook voor omroepverenigingen Moh Yamin stelt radicale tegenmaatregelen voor DE KRONIEK VAN Rassenhaat verboden Moskou leverde terstond al commentaar Naar ivij vernemen: TIJD IS GELD Clarence Hunter blijft tot 30 Juni Wisselloper meldde zich bij de politie „Het Radioprogramma" krijgt ongelijk De uitwijzing van Indonesiërs Oriëiiteringsrit voor auto's Roeren ontvangen 10 millioen terug ZATERDAG ia APEL 1953 MUNCHEN, 17 April Tivintig zenders van Radio Vrij Europahebben vandaag Eisenhoiver's rede over de bui tenlandse politiek in het Russisch voor de Russische troepen en ambtenaren in Oost-Europa uitgezonden. Het teas de eerste maaldat dit niet-officiële Amerikaanse ra diostation met een programma in de Russische taal kivam. Tot dusver heeft het station alleen uitzendingen in het Tsjechisch, Slowaaks, Hongaars en Pools verzorgd. In de uitzending van 15 minu ten kwamen alle belangrijke punten van Eisenhower's rede voor. In een korte inleiding werd alle Russen verzocht om te luis teren, omdat dit „van bijzonder belang voor u is". In deze inleiding werd gezegd: „Attentie, Russische burgers in Oost-Europa. Attentie Russische soldaten, onderofficieren en offi cieren. Attentie Russische diplo maten, ambtenaren en adviseurs in Oost-Europa. Omdat dit van bijzonder belang voor u is, brengt Radio Vrij Europa u in uw eigen taal een samenvatting van de belangrijke rede, welke president Eisenhower gisteren over de buitenlandse politiek uit gesproken heeft." Russische reactie De eerste reactie uit Rusland op het vredesprogramma van pre sident Eisenhower kwam van Radio Moskou, welk station ver klaarde, dat Eisenhower in ge breke was gebleven met feiten te bewijzen, dat de schuld voor de huidige spanning in de wereld bij de Sovjet Unie ligt. Het commentaar werd gegeven in een uitzending in de Russische taal van een uittreksel van Tass van de redevoering. Tass merkte op, dat Eisenho wer „volledig voorbijging" aan „het vraagstuk van China en het herstel van de Duitse eenheid in overeenstemming met de overeen komst van Potsdam". De vrij voorzichtige reactie uit Moskou kwam veel eerder dan anders het geval is. Gewoonlijk duurt het dagen of zelfs weken, voordat uit Rusland reactie komt op belangrijke verklaringen in het Westen. Het wordt als vaststaand be schouwd, dat Tass vrijwel direct aanwijzingen van de partij heeft gekregen, hoe de Russische machthebbers de rede van Eisen hower zien. Het uittreksel van Tass telde ongeveer 750 woorden. Het begon met te zeggen, dat Eisenhower de kansen op een rechtvaardige vrede voor alle' volken gunstiger acht. Het uittreksel besloot met te zeggen, dat „de president zich tot tamelijk algemene opmerkin gen over de belangrijkste kwes tie, n.l. de beperking van de her bewapening beperkt had door te zeggen, dat de bijzonderheden van dergelijke ontwapeningspro gramma's belangrijk en complex zijn". In tegenstelling met de neu trale kop in de Prawda, zette l'Humanité, het orgaan van de Franse communistische partij, als kop boven het verslag van de rede: „Eisenhower spreekt van vrede, maar presenteert opnieuw is van gisteravond tot en met Woensdag 22 April a.s. een gezel schap van 24 personeelsleden van de Zweedse spoorwegen de gast van de Spoorweg Sport en Ont spanningsvereniging Sova te Amersfoort. Er worden voetbal wedstrijden gespeeld werd gistermorgen bij de onbe waakte overweg MeuLunteren aan de spoorlijn Amersfoort— Arnhem op officiële wijze de hon derdste automatische knipperlicht installatie in werking gesteld door de rijkshoofdinspecteur van het verkeer, Ir. J. Slim vertrok de minister van Buiten landse Zaken, Mr. Beyen, gisteren naar Parijs ter bijwoning van het jubileum van de Parijse Kamer van Koophandel. Hij wordt van daag weer te Den Haag terugver wacht, maar gaat Woensdag weer naar Parijs voor de N.A.V.O bracht H. M. de Koningin gister morgen een bezoek aan het Mau- ritshuis te Den Haag, waar H. M. de tentoonstelling „Maurits de Braziliaan" bezichtigde. De Ko ningin toonde veel belangstelling voor de expositie.... treedt op 30 Mei a.s. Jonkvrouwe C. Sickinglie, tot nu toe verzorg ster van de prinsessen, te Den Haag in het huwelijk met Jhr. Mr. A. J. de Beaufort, burgemees ter van Markelo.... het programma van wereldover heersing door het Amerikaanse imperialisme". In een redactioneel artikel over het verzoek van Eisenhower aan Rusland om -de satellietlanden de vrijheid te geven samen te gaan met de andere vrije landen van de wereld, schreef l'Humanité: „Onder het voorwendsel deze mensen de vrijheid te geven, welke zij hebben sinds de Sovjet Unie ze bevrijd heeft, is dit een oproep tot intern verzet in de volksdemocratieën. Het is de of ficiële sanctie van het terrorisme van bevrijders, die gesteund wor den uit speciale fondsen in Wash ington." Stemmen uit het Westen „De president van de V.S. heeft gisteren de kans -gegrepen, welke de wereld op het ogen blik -heeft", zo werd vandaag in een redactioneel artikel op de frontpagina van de New-York Herald Tribune gezegd. De Times noemde het woord van de President „een prachtige en ontroerende redevoering, waarin het idealisme doorklonk, dat dit land leidt." Het eerste Engelse dagblad, dat een beschouwing geeft over de rede van Eisenhower, is de „Ti-mes", die schrijft, dat de re de „van het soort is, dat sterk op de verbeelding werkt." „Het tijdstip, waarop de rede uitgesproken is, was excellent", aldus de „Times", „en naar in kleding en inhoud kon zij nau welijks beter zijn." Het blad, dat een grote invloed op de Britse politieke denkwijze uitoefent, schrijft verder: „Nu heeft Eisenhower het ini tiatief genomen met een verkla ring, die niet slechts een van de stoutmoedigste en overtuigendste is geweest, die hij sinds zijn ambtsaanvaarding afgelegd heeft, maar die ook een van de opbou- wen-dste, die van Westerse zijde gekomen is, sinds Rusland onder de nieuwe heersers kwam." De Bondsrepubliek De pers van deBondsrepubliek wijdt uitvoerige beschouwingen aan de rede van president Eisen hower, die over het algemeen de verwachting uitspreken, dat de nieuwe leiders der Sovjet-Unie (Advertentie) Waarom, tijd te verliezen door buitenshuis les te nemen? Maak het U ge makkelijk en studeer thuis, op elk ogenblik dat U past! De Bekende Schriftelijke Cursus Resa-Hilversum is altijd „bij de hand". Op leiding voor Lagere en Middelbare Akten, tevens voor Frans, Duits en En gels en Nederlands M.O.A. Wiskunde M.O. en Boek houden M.O. Ons nieuwe prospectus geeft U alle inlichtingen. niet bereid zullen zijn besprekin gen op basis van de Amerikaan se conceptie te beginnen. De „Frankfurter Allgemeine Zeitung" schrijft, dat alleen reeds de eis van vrije verkiezingen in alle Oost-Europese landen vol doende zou zijn om een negatief antwoord uit Moskou te krijgen. „Deze rede toont aan, dat Eisen hower en Dulles nog steeds vast houden aan de gedachte, de bolsjewisten tot achter de rivier de Boeg terug te drijven. Wan neer Moskou daarop zou ingaan, dan zou daarginds een politieke aardbeving moeten hebben plaats gehad", zo meent het blad. De meeste Westduitse politici hebben het' vredesaanbod van Eiisenhower aan Rusland van his torische betekenis genoemd. Een woordvoerder van de Chris ten Democratische Partij zei, dat alle Duitsers in het bijzonder dankbaar moeten zijn, voor de grote nadruk, welke Eisenhower op -de hereniging van Duitsland door middel van vrije verkiezin gen heeft gelegd. IN DE SOVJET-UNIE MOSKOU, 17 April. De Sow- jet minister van Justitie, K. Gors- hemin heeft vandaag in een arti kel in de Prawda verklaard, dat het aanzetten tot rassenhaat en nationale tegenstellingen in de Sowjet-Unie bij de wet gestraft zal worden. Gorshemin veroordeelde in krachtige taal het z.g. doktoren complot. Hierover zei hij, dat avonturiers van -het type van Ryoemin, -de vroegere onder-mi nister van staatsveiligheid, die nu onder arrest is wegens zijn rol in de zaak tegen de 15 doktoren „geprobeerd hebben in de Sowjet- gemeensehap -gevoelens te ontke tenen van nationale vijandschap welke volkomen vreemd zijn aan de socialistische ideologie". De minister prees de onlangs aangekondigde amnestie als een edelmoedige maatregel en legde er de nadruk op -dat clausule bij de amnestie, waarin een ver zachting van zekere straffen wordt aangekondigd van het grootste belang is. hoofd van M.S.A.-missie ..Mr. .Harold E. Stassen, direc teur van de' „Mütüal Security" heeft Vrijdag in Washington meegedeeld, dat de heer Claren ce Hunter, hoofd van de M.S.A - missie in ons land. er in heeft toegestemd tot 30 Juni van dit jaar ziin functie te blijven ver vullen. In Januari, toen door de Ne derlandse Regering werd meege deeld. dat zij geen beroep meer zou doen op Amerikaanse hulp verlening voor het fiscale jaar 1952-'53, diende de heer Hunter zijn ontslag in. Naar aanleiding van de nood toestand. welke in ons land door de ramp in de nacht van 31 Januari ontstond, stemde de heer Hunter er in toe zijn functie te blijven vervullen tot het einde van het lopende fiscale jaar. Bij het hoofdbureau der Rot terdamse politie heeft zich de 40- jarige wisselloper R. G. van 't H. aangemeld, die wegens ver duistering werd opgesloten. Hij had voor een havenbedriif te Rotterdam kwitanties te innen ten bedrage van ongeveer 6.000 en Woensdag kwam hij niet te rug van zijn rit. De man bleek naar Den Haag te ziin gegaan. Ongeveer 2.000, van het geld zou hij voor zichzelf hebben ge bruikt, de rest had hij nog bij zich. Donderdag heeft de Minister President, Dr. W. Drees een bezoek gebracht aan het noodgebied speciaal het eiland Schouwen Duiveland, teneinde zich op de hoogte te stellen van de toestand en kennis te nemen van de problemen, die met het herstel van het eiland samenhangen. We zien de Premier te Scharendijke, tijdens een gesprek met ingenieurs. DJAKARTA, 17 April (PI Ane- ta) In verband met de maat regelen, welke de Nederlandse regering de laatste tijd heeft ge nomen en waarbij Indonesische staatsburgers uit Nederland zijn uitgewezen, heeft het onafhan kelijke parlementslid Mohamed Yamin de regering het volgende voorgesteld: le. onmiddellijke overplaat sing van de Indonesische studen ten in Nederland naar een ander land. Yamin doelt hiermee op de cadetten, de beurs- en andere studenten, die Indonesische de viezen gebruiken. 2e. onmiddellijke uittreding uit het Uniever'band, eventueel uni lateraal. 3e. maatregelen te nemen te gen West-Irian, buiten besprekin gen om, ook eventueel langs uni laterale weg. 4e. uitwijzing van Nederlan ders, die voor Nederland zelf een last vormen, zoals N.S.B.'ers en ex-KNIL'ers uit Indonesië. Yamin verklaarde aan PI-Ane- ta, dat de kwestie Chairul Saleh besproken zal worden door de sectie buitenlandse zaken van het De Stichting „Het Radiopro gramma" is door de Hoge Raad in het ongelijk gesteld. Dit be tekent dus, dat omroepverenigin gen zich op de Auteurswet kun nen beroepen voor de bescher ming van publicatie der radio programma's. Zoals bekend was de stichting „Het Radioprogram ma" reeds zowel door de recht bank als het gerechtshof te Am sterdam in het ongelijk gesteld. De mening van de Hoge Raad wijkt af van die van de advo caat-generaal bij dit hoge rechts college, Prof. Langemeijer. die als zijn mening had uitgespro ken, dat de radioprogramma's blijven beneden de minimumeis, die men ook bij de Nederlandse wet voor bescherming van ge schriften door de Auteurswet moet stellen, namelijk een eigen karakter. Om deze reden had prof. Langemeijer toen geconclu deerd tot vernietiging van het arrest en niet ontvankelijkver- klaring der omroepverenigingen. De Hoge Raad heeft zijn oor deel gegrond op -de wetsgeschie denis, uit .welke de bedoeling blijkt om in het algemeen ge schriften de bescherming van de Auteurswet te verlenen, ook al is aan de geschriften elke kunst waarde vreemd en al heeft de steller op zijn geschrift niet zijn eigen stempel gedrukt. De stel ling van „Het Radioprogramma", dat een geheel wekelijks pro- gramma. een in een nieuwsblad of tijdschrift verschenen nieuws- tijding of gemengd bericht zou zijn, en uit dien hoofde door een ander nieuwsblad of tijdschrift Kapitale boerderij afgebrand In de buurtschap de Noord te Wychen, nabij Nijmegen, is Don derdagavond een kapitale boer derij, bewoond door de familie C. Poos, tot de grond toe afge brand. Een groot gedeelte van de inventaris en enkele stuks vee gingen verloren. De brand, die om kwart voor negen door onbeken de oorzaak in de veestal was uit gebroken, kon niet geblust wor den, ondanks het feit dat de Wy- chense brandweer onmiddellijk was gevraagd. De oorzaak daar van is, dat de Wychense brand weer sinds jaren geen deugdelijk materiaal meer heeft, aldus de burgemeester van Wychen. Wychen heeft geen sluitende begroting en derhalve kunnen ged. Staten van Gelderland niet besluiten om een post goed te keuren, die al jaren op de begro ting staat en die beoogt de brand weer deugdelijk materiaal te ver schaffen. vrij zou mogen worden overge nomen, mits met duidelijke bron vermelding. is door de Hoge Raad verworpen. De Hoge Raad overwoog dat. daargelaten waar de grenzen van het begrip nieuwstijding of gemengd bericht bepaaldelijk liggen. Zo'n pro gramma onder dat begrip in geen geval is te brengen. ten bate van Kath. Kinderbescherming In samenwerking met Centrale Vereniging voor Kinderbescher ming in het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haarlem zal de algemene commissie voor kinder verpleging en kinderbescherming van de St. Vincentiusverpniging te Den Haag op Zondag 26 April een lente-rit 1953 voor automo bilisten houden. Aan deze oriënteringsrit kan worden deelgenomen door elk soort auto met minstens een be stuurder en een kaartlezer. Deze rit stelt geen bijzondere eisen aan het soort auto. rijkunst pn wedstrijdroutine. De start iïf van af 13 uur op het terrein van de dierentuin te Den Haag. waar eveneens de finish is. Omstreeks 17.30 uur zal in een der zalen van de Dierentuin de prijsuitrei king plaats vinden. Voor zogenaamde conferenties var, de St. Vincentiusvereniging bestaat de mogelijkheid om met een team van minstens 3 auto's mee te dingen naar een door de bijzondere Raad van Den Haag ter beschikking gestelde wissel beker. De lenterit 1953 is 85 km. lang Eventuele passagiers kunnen meedoen aan een vragenrit. Ook voor deze rit is een aantal fraaie prrzen beschikbaar gesteld Voor de beste individuele prestatie heeft het dagblad Het Binnenhof een wisselbeker ter beschikking gesteld. Het batig saldo van de lente- ri: komt ten goede aan de Ka tholieke Kinderbescherming. G.I.'s als lekenapostelen PANAMA 75 soldaten van Porto-Rico, die dienst doen in het Amerikaanse leger in de zone van het Panama-kanaal, hebben daar prachtig werk ver richt als lekenapostelen. In een klein dorpje van Cameron, dat een bevolking van 500 zielen telt, bouwden zij in hun vrije uren een nieuwe vleugel aan de kapel. Des Zondags geven som mige G.I.'s godsdienstonderricht aan 150 kinderen en jonge men sen. parlement, mede in verband met de kwestie van de uitwijzing van de heren Go en Sunito, waarover deze sectie 330 brieven heeft ontvangen. Yamin zeide, dat de procureur- generaal in Indonesië Chairul Saleh van alle rechtsvervolging had ontslagen en dat het kabinet Wilopo-Prawoto hem naar Bern stuurde voor een studie van het octrooirecht. Later bleek deze studie in Bern niet mogelijk te zijn, waarop Chairul Saleh van het Nederlandse ministerie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen toestemming kreeg col leges aan de Leidse universiteit te volgen. Yamin noemde de maatregel van minister Luns ten aanzien van Chairul Saleh niet alleen conservatief, doch „ook meer dan koloniaal". O uit Zuivelfonds III Naar het A.N.P. verneemt heeft het bedrijfschap voor zui vel besloten voorshands 10 millioen uit het zuivelfonds III terug te betalen aan de melk veehouders, die in het zuivel fonds heffingen hebben gestort. Dit bedrag komt overeen met ongeveer 13 pCt. van de in het melkiaar November 1951 tot November 1952 gestorte gelden. Het is niet onmogelijk dat op deze terugstorting nog een tweede zal volgen, maar zeker is zulks niet. Zoals men weet is uit het zui velfonds III reeds een millioen gulden aan het Rampenfonds ge schonken. Interdepartementale commissie voor de exportpoliliek Blijkens een beschikking van de minister van Economische Za ken, gepubliceerd in de Staats courant van 17 April 1953, is in gesteld de interdepartementale commissie voor de exportpolitiek, die tot taak heeft die behandeling van de zich in het kader van de exportbevordering voordoende be leidsvragen te coördineren en hieromtrent, zo nodig, de regering van advies te dienen. In deze commissie zijn benoemd: Tot lid en tevens voorzitter van die commissie: mr. S. Th. J. Tep- pema, directeur-generaal van de Buitenlandse Econ. betrekkingen. Lijkje van vermist meisje opgehaald Uit het Noordhollans Kanaal bare reizen naar het buitenland ter hoogte van het Florapark, is en schafte zich allerlei luxe voor- i Donderdag het lijkje opgehaald werpen aan. van het 6-jarig meisje, dat sinds Uitspraak op 29 April. 11 April j.l. werd vermist. Administrateur verduisterde 37 mille Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest werd dooi de Officier van Justitie bij de rechtbank te Middelburg geëist tegen de 35-jarige administrateur J. H. H. uit Oostkapelle, die be kende in de jaren 1949 tot en met 1952 ten nadele van het hospitium „Zonnenveld", een kindersanato rium te Oostkapelle en van de provinciale Zeeuwse vereniging tot bestrijding van t.b.c. grote bedragen te hebben verduisterd. Ten nadele van ..Zn-menveld" is een som van f 12.000.en van «Je Vereniging tot bestrijding van de t.b.c, een bedrag van f 25.000 verduisterd. H. slaagde erin zich deze bedragen toe te eigenen door te 'knoeien in de administratie en diverse bewijsstukken van beta ling te vervalsen. Hij heeft vele handtekeningen nagebootst. De Officier van Justitie keurde het a-sociale optreden van ver dachte in krasse bewoordingen af doch hij merkte tevens op, niet te kunnen begrijpen, dat er geen betere controle is uitgeoefend op die werkzaamheden van de ad ministrateur, die zich ook reeds in het verleden schuldig heeft gemaakt aan verduisteringen. Het geld, dat H. heeft verduisterd, gebruikte hij om op veel te grote voèt té leven. Zo maakte hij kost- Nabij Brouwershaven is men bezig pijpleidingen aan te leggen, naar de omringende polders, zodat deze gemakkelijker en vlugger zullen kunnen worden drooggemaakt. HOE LANG IS HET GELEDEN, dat de grote Thorbecke schreef, dat men niet lid van de gemeenteraad wordt op grond van ernstige wil en bekwaamheid om de aangelegenheden der gemeente te leiden, maar „dewijl men een naam draagt en tot een familie behoort, waaraan een zetel in de Raad past". Dat was in 1847, toen Thorbecke dit moest schrijven over de gemeente- zullen circa vijftig militaire oor logsgewonden uit ons land van 1 tot en met 4 Juni a.s. de gast zijn van een Belgische organisatie voor meer ontspanning aan ern stige oorlogsgewonden. Zij gaan naar verschillende Belgische plaatsen en logeren in de beste hotels. te denken, dat principes bij de gemeentepolitiek niet aan de orde komen, en om de goede beginselen het best tot hun recht te doen komen, moet men er meestal met een eensgezinde macht voor strijden! Het gaat bij de gemeentepolitiek heus niet alleen om het aanleggen van een straat, het bouwen van een brug, het plaatsen van een lantaarn of het rooien van een boom. Hoewel.... een Fransman voortgekomen uit een historisch gegevenIntus- dat in ons rayon geen lijsten voor de Katholieke ons al eerder eens heeft ingelicht, dat het nemen raadsleden van die tijd Meer dan honderd jaar sen is het eerste wellicht nog erger dan het laatste. Nationale Partij zijn ingediend, hoewel het gevaar van dergelijke maatregelen heel dikwijls wel dege- Het ergste is n.l. dat ook nu weer, bij de candidaat- daarvoor toch wel aanwezig geweest is. Maar men lijk met de zin voor rechtvaardigheid bijv. te geieaen dus. Maar er was in de wereld iets aan het stelling, zowel in grote als in kleine plaatsen, het heeft het door een tactische houding over en weer maken kan hebben! Denkt u daar maar eens over veranderen, Thorbecke was bezig aan een nieuwe groepsbelang en het standsgevoel sterk hebben kunnen voorkomen, hetgeen aan het eindresultaat na! Intussen gaat het hier natuurlijk in het alge- Grondwet en een nieuwe gemeentewet. Het zou gesproken. Enerzijds is dit zeker nog een gevolg, alleen maar ten goede kan komenmeen veelal over andere dingen. Veel van de anders worden, met de wijze van verkiezing en een na-wee, van hetgeen zich, met name in de vraagstukken, die in en door de gemeentebesturen vanaftreden want tot dan toe was het zo katholieke partij, bij de grote verkiezingen heeft wd nu ook weer niet zeggen, dat het dus worden behandeld hebben rechtstreeks te maken dat een eens oèwen raadslid tnt 7iin dnnd hie f afgespeeM anderzijds is het nu eenmaal zo dat 0ok in ons rayon overal in alle opzichten koek met de verschillende opvattingen, die in ons volk dat een eens gekozen raadslid tot zijn dood bleef bij de raadsverkiezingen, die zich in veel kleiner en ei is geweest juist> waar het de houding leven over principiële zaken. Dat komt te pas bij zitten, want slechts "de open plaatsen warden aan- verband afspelen, de kansen, om groepsbelangen bepaalde groepen en standen betreft. Ook zaken van zelfbestuur en bij de uitvoering van gevuld. Hij, die eens zit, blijft, sleohts de dood en niet minder persoonlijke inzichten invloed te heeft men niet overal kunnen verhinderen dat er wetten, door de gemeente!.... ruimt op, aldus Thorbecke. Dat is nu allemaal n ultoefenen> veel groter zijnwel hier en daar een vrjje iyst js ingediend, het- geen vooral van de zijde van de arbeiders is En als we even doordenken, dan zien wij, Het is jammer, dat wij de indruk moeten gebeurd. Dat keuren wij af, van welke kant ook. hier meer, daar minder, geregeld aan de orde, overhouden van alles wat zich de laatste A1 willen wy dit niet te tragisch nemen in het kwesties van woningbouw, van onderwijs, 0Z1... afgespeeld, dat al deze hier kacjer van grote eenheidsprobleem, het is toch van gezinspolitiek, van volksgezondheid, van Zon zij het met beperkt kiesrecht, de raadsvergaderin- geschetste bijkomstigheden - die voorbij zien aan fout Want het kan de kiem van verdere verwij- dagsrust, van bescherming der openbare zeden, van eren werden oDenbaar het grote belang dat ook bij de raadsverkiezingen dering in zich dragen en dat juist bij een aan- maatschappelijke zorg, voor jeugdzorg in zekere zin weraen openoaar.... op het spel staat zich weer sterker en omvang- gelegenheid als de raadsverkiezing, die volop de en niet weinig tegenwoordig ook van culturele [ijker hebben voorgedaan dan bij de vorige ver- waarheid moet ondervinden van het goede gezegde, voorzieningen! Dat is heel wat. Dat komt lang niet Er is later zeer veel meer veranderd Toch kiezmgen voor de raad. Dat dit m alle opzichten dat de gezonde democratie begint bij de plaatselijke altÜd stuk voor stuk in elke grote en kleine ge- uZljn tongen, die beweren, dat er in verkeerd is, zullen wij nog even nader bespreken, burgerschap de plaatselijke gemeenschap En om meente aan de orde. Maar geregeld staan zulke bepaalde gevallen in wezen met zoveel maar wij menen van de andere kant toch, dat het geZonde democratie gaat het toch Voor katho- dinëen toch °P de agenda. En dan moeten ze be- veranderd is. Wijzig de woorden ,,naam en ook weer niet goed is, in dit opzicht te overdrijven. lieken betekent dat ook nog iets anders. Herhaal- handeld worden in de goede geest, met in acht- „familie door groep of stand, en u hebt een beeld Een collega schreef onder de indruk van verschil- delijk is al aangetoond dat de juiste opvatting van neming dus van de rechtvaardigheid, en tegen- van de wijze, waarop tegenwoordig vaak over de lende gebeurtenissen rondom de candidaatstellin- <,ezonde volksinvloed gefundeerd is op een chris- woordig vooral van de juiste grenzen tussen de candidaatstellmg beslist wordt Als je maar tot gen, dat het er wel op lijkt, of het oude woord, telijk uitgangspunt, maar daar moet men dan ook taak van de overheid en het recht van het parti- een bepaalde stand behoort, dan kom je m de dat eendracht macht maakt, vervangen is door in de praktijk de consequenties van trekken' Maar culier initiatief. Hier het juiste evenwicht te zoeken raad, naar bekwaamheid wordt niet, of pas op de een nieuwe: hoe meer tweedracht, hoe meer macht. dat zi;n overwegingen waaraan in het vuur van de en te bewaren, is een mooie taak voor de vertegen tweede plaats gevraagd! En dan: komt het ook nu Maar wij zijn toch wel geneigd te zeggen: de soep strij-d veel te we;nig 'WOrdt gedacht.... woordigers, die door de K.V.P. in de Raad worden niet nog vaak voor, dat een raadslid tot aan zijn wordt nooit zo heet gegeten, als ze wordt opge- gebracht. „De gemeenteraadsverkiezingen zijn de dood blijft zitten??? Goed, dat is dan natuurlijk diend. De bezinning zal wel weer komen, en, laten mooiste van alle verkiezingen", hebben wii eens om andere redenen, dan vroeger, toen de wet het wij eerlijk zijn, hier en daar zou men allicht moei- Hoe dan ook, men zal er toch op uit moeten gelezen. Men zou er wel eens aan gaan twijfelen, zo regelde, maar wij weten eigenlijk nu pas, waar lijkheden hebben kunnen voorkomen, indien er van zijn, de eensgezindheid zoveel mogelijk te maar het kan waar zijn. Welnu, laten wij dan' de zetelverkleefdheid bij sommigen vandaan komt! verschillende kanten meer tactisch opgetreden was. handhaven, ook bij de komende verkiezingen voor ondanks vlekjes hier, en minder prettige dingen Zij is een natuurlijke uiting van conservatisme, Wij verheugen er ons, tussen twee haakjes, over, de gemeenteraad. Want het is een barre misvatting, daar, er uit halen, wat er in zit! veranderd. De autonomie der gemeente werd vast gelegd in de Grondwet, de gemeente kreeg eigen geldmiddelen, de raadsleden werden direct gekozen 1 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7