VIJF MANNEQUINS DAHLIA'S Nylon-tapijten en een explicatrice vertellen met enthousiasme begroet Sanny viel van een trap af en plofte zo de zaal in Yvonne droeg één bruine en één zwarte schoen In Rusland dragen de vrouwen natuurzijde Regering en schoonheid SchoonrtwLoktips Makkelijk schoon te houden en dubbele levensduur door Wi'm Km'pjcheer en Roo$ ZATERDAG IS APRIL 1953 Elegant en beheerst lopen man nequins, terwijl zij vriendelijk glimlachen in het volst van het seizoen dag in dag uit op een, meestal wankelend, plankier om de vrouw de modellen van de laat ste mode en de nieuwste snufjes te tonen. Maar wat gebeurt er eigenlijk achter dat gordijn of de deur, waar zij telkens achter ver dwijnen en waaruit zij in een nieuwe creatie weer te voorschijn komen? Daar staan evenzoveel rekken met naambordjes om vergissingen te voorkomen als er mannequins zijn op een show. Verder is het een chaos van hoe den, handschoenen, bijoux en make-up-artikelen, terwijl naai stertjes voor eventuele ongeluk ken en kraken, met rode koontjes van opwinding rondlopen. De mannequin is echter ondanks het jachtige gedoe van dit aan- en uit kleden doodkalm. Zodra zij weet dat zij aan het critische oog van het publiek is onttrokken, trekt zij haar handschoenen al uit en als zij haar hoed afzwaait, stapt zij tegelijkertijd uit haar schoenen. Bij het uittrekken van de japon zoekt zij tastend met haar voet naar de pumps, welke zij weer aan moet. En dan staat het helpstertje weer klaar met het volgende en semble. Dat „hollen en vliegen" gaat zo een paar uur door tot „lee- ringhe en de vermaeck" van de toeschouwsters. Op het beroep van mannequin wordt door de meeste mensen nog met een zekere minachting neer gekeken. En zeer ten onrechte. Het zijn heus geen meisjes, die maar avond aan avond uitgaan. De meeste zijn verloofd of ge trouwd en werken hard om hun hoofd boven water te houden. Hoe nu enkele van de meest bekende mannequins, die altijd zonder ach ternamen leven, tot dit zo bij uitstek vrouwelijk beroep zijn ge komen dat gaan wij nu eens ver tellen. Wij stellen aan u voor: Adrienne, Truus, Yvonne, Sanny en Anky. DEZE WEEK IN DE TUIN Adrienne zit nu al tien jaar in het vak. Toen zij 19 jaar was, kwam zij bij een confectiezaak om modellen door te passen. Zij leerde toen de stoffen kennen en omdat Adrienne het werk van thuiswerkers moest controleren wist zij ook veel van coupe en pasvorm. Naderhand kreeg zij de leiding over de afname, waar door zij veel contact kreeg met detaillisten. Meermalen was haar gezegd, dat zij toch in het modevak moest gaan. Deze raad heeft zij niet in de wind geslagen en direct na de oorlog gaf zij haar baan er aan en ging losse shows lopen. De eerste keer dat Adrienne moest lopen, werkte zij met enkele mannequins mee, die in het vak doorkneed waren. Het spreekt vanzelf, dat zij als jongste het beroerdste goed aan kreeg; trillend van de zenuwen maakte zij haar eerste rondje. Na afloop was haar succes overweldigend en de zenu wen verdwenen als sneeuw voor de zon. Thans draagt Adrienne de grote maten, dat wil zeggen, de maten 42 en 44. Of zij het erg vindt om nogal gezet te zijn? „O nee, helemaal niet. Ik vind het juist prettig, want het figuur van de doorsnee Hollandse vrouw is niet altijd zoals ze graag zou willen. En nu is het mijn taak om haar te laten zien dat deze vrouw er ook correct en elegant uit kan zien. Adrienne, die inmiddels getrouwd is en in Zutphen woont, heeft meegewerkt aan de eerste show, welke voor de experimentele televisie is ge houden. Truus heeft tezamen met haar man een groot dansinstituut in Naarden en in de winter geeft zij zelf ook danslessen. In 1947 in Parijs behaalde zij de eerste prijs bij de wereldkampioen schappen. Daar dansen uitslui tend in de winter wordt be oefend, probeerde zij, natuurlijk i 'WÊÊk me* toestemming van haar echt- <~dTClÜ £eno°h er in de zomer iets bij te f verdienen. Zij begon als pasdame mIIB MÊBÊmÊL in een confectiefabriek en spoe dig moest zij mee naar het bui tenland om daar collecties te tonen. In het voorjaar van 1950 kreeg zij zoveel aanvragen om op shows te komen lopen, omdat zij beschikt over een natuur lijke charme, dat zij haar baan er aan gaf. Naast vele shows heeft zij ook al meermalen gespeeld bij reclamefilms en binnenkort doet zij mee aan enkele korte speelfilms, welke opgenomen zullen worden in Duivendrecht en die uitgezonden worden voor de Engelse televisie. „Nee tijdens de shows heb ik nog nooit iets echt angstigs meegemaakt, alles ging tot nu toe op „rolletjes". Yvonne heeft eens een keer doodsangsten uitge staan. Zij struikelde namelijk over een mat en plofte languit door een zaal, waar in honderden mensen 't mo de-evenement gadesloegen. Vlug krab belde ze over eind en ging op zoek naar haai' hoedje, dat enige meters was weggerold, gfc. Zij heeft 't ook een keer, en dat is nog niet zo heel lang geleden, gepresteerd, om met een zwarte en een bruine schoen op het podium te verschij nen. Yvonne is drie jaar in vaste dienst geweest bij een confectie- firma en vorig jaar liep zij voor het eerst bij een losse show. Toen zij voor het eerst van haar „baas" toestemming kreeg om als manne quin mee te lopen, luidde de eer ste opdracht „een paar schoenen kopen met hoge hakken". Een uitbundige Yvonne stormde op haar moeder af om van haar pro motie te vertellen. Natuurlijk troonde zij haar direct mee naar een schoenenzaak. Toen de eerste zenuwslopende show was afgelo pen, kreeg zij direct van haar di recteur te horen: „Zeg, als jij zo struikelend en wankelend blijft lopen en er bovendien zo'n zuur gezicht bij zet dan kun je wel gaan; dan kunnen we je niet ge bruiken." Yvonne wist echter van doorzetten en oefende zich ter dege in het lopen op hoge hakken enin glimlachen. Nu is zij een van de beste manne quins, foto- en kapmodellen van ons land. Het is haar liefste wens, om eens een jaar in Zweden te kunnen gaan werken. Sanny is de Miss Holland van dit jaar. Achteraf beke ken heeft zij er spijt van gehad dat zij aan deze ver kiezing heeft meegedaan, want als de explicatrice van een show zegt: „En nu, dames en heren, daar komt miss Holland", dan voelt zij als het ware de keurende blikken. Direct hoort zij dan het vonnis: „wel of niet leuk". Toen Sanny pas op shows liep weigerde ze altijd te lachen en nu vindt ze het reuze moeilijk om haar lachen in te hou den, vooral als ze pas opkomt, want achter de coulissen gebeurt er altijd wel iets mals, zo vertelde ze. Een keer is het Sanny overkomen dat ze van een trapje af viel omdat ze niet oplette. Ze wist zich echter gauw te herstellen en ging toen maar op de trap zitten om haar hoedje weer op te zetten. San ny is nu twintig jaar en haar hobbies zijn schaatsen en zwemmen. Bovendien hoopt zij nog eens de ge lukkige bezitster van een eigen auto te worden. Haar mannequinopleiding heeft zij genoten bij het instituut van mevrouw G. Siemer in Amsterdam Anky, die er nog zeer jeugdig uitziet, is getrouwd en heeft al een grote zoon. Gedwongen dooi de tijdsomstandigheden kon zij niet meer voor haar plezier als pasdame bij de firma van haar man werken, maar moest zij iets gaan verdienen. Een vaste baan kon zij echter niet krijgen. Toen zij echter op een show had ge lopen rolde zij van het een in het ander. Anky krijgt nu zelfs zoveel aanbiedingen dat ze er zelfs vele moet afschrijven. Enige tijd geleden heeft zij de schrik van haar le ven beleefd. In haar blonde krullen had een kapper een paar witte losse lokjes gedaan. Op een gegeven moment miste zij er een en Anky was ten einde raad. Alle mannequins speurden ijverig op het plan kier zonder dat het publiek het merkte, of zij het blonde lokje zagen liggen. Het was echter weg en bleef weg. De jongen achter de geluidsinstallatie werd opgedragen om te gaan zoeken. Helaas. Toen ze even later een paar andere schoenen aantrok voelde zij iets vreemds onder haar voet. En zie, daar lag het blonde lokje. „Ik heb thuis in Laren gelukkig goede hulp", zo besloot zij haar praatje, „anders had ik dit prettige werk absoluut niet kunnen doen". Emmy Huf is geen mannequin; zij is explicatrice, iemand die bij een show onmisbaar is. Zij is de dochter van de grote toneelspe ler Paul Huf en zelf heeft zij ook enige jaren toneelgespeeld. Op zekere dag, nu al enkele jaren jeleden, zag zij tijdens een show, emand achter een microfoon staan en zij dacht bij zichzelf: ,dat lijkt me leuk, dat wil ik ook doen". Ja, en na enige moeite is net mij inderdaad gelukt en voor diverse firma's heb i^ jiu al shows georganiseerd. „Ik probeer zoveel mogelijk in de shows het toneelaccent er in te leggen om ze zo aantrekkelijk mogelijk te maken". Emmy Huf werkt zeer nauw samen met Gerda Siemer om steeds de beste krachten uit de manne quinwereld te kunnen aantrekken. Eens per half jaar houdt mevrouw Huf modepraatjes voor de ra dio en het is haar beloofd dat zij de eerstkomende show mag leiden, welke voor de televisie zal worden gehouden. In bijna geen enkele tuin ont breken des zomers de opvallende dahlia's. De soortenrijkdom is hier wel zo groot, dat ieder wel een dahlia naar zijn smaak zal vinden. De meest bekende zijn ongetwij feld de gevuldbloemige decoratie ve dahlia's, die zich ook zo prach tig laten schikken in bouquetten. Maar niet minder mooi zijn de zgn. cactus-dahlia's met stervor mige bloemen, welke soms wel iets van chrysanten weg hebben (zie afbeelding). Voorin de bor ders slaan de kleine mignon-dah lia's een zeer goed figuur. De bol vormige bloemen worden veel ge bruikt in kleinere bouquetten. De lage enkelbloemige worden meer voor perken gebruikt. De dahliaknollen kunnen thans geplant worden, bij voorkeur in potten, welke op een beschut plek je in de tuin worden gezet. Wan neer nachtvorst dreigt, halen wij ze binnen, want de knollen zijn absoluut niet bestand tegen tem peraturen onder nul. Pas na half Mei kunnen de dahlia's worden uitgezet in de borders. Daarbij krijgen de hogere soorten een on derlinge afstand van zestig tot tachtig centimeter; de mignons kunnen met een tussenruimte van pl.m. veertig centimeter volstaan. Het is gewenst om de grond waar in de knollen worden geplant, niet kort te voren te bemesten. Wanneer de scheuten een lengte hebben van ongeveer dertig centi meter, worden er enkele wegge nomen, zodat er hoogstens drie over zijn. Dit geldt alleen voor de hoge soorfen; bij de kleine laten we alle scheuten intact. Om grote bloemen te krijgen, worden na het ontwikkelen van de bloemknoppen er zoveel weg genomen, dat elke stengel en zij- stengel er nog slechts één draagt. Op deze wijze zullen wij er straks een maximum aan vreugde aan beleven. Htn. Ze tveten best wat mooi en lelijk is Volgens een verslag van radio- Moskou over de grote voorjaars modeshow, die in de Russische hoofdstad gehouden is, vormen de japonnen van natuurzijde op het ogenblik een rage in Rusland. Een hoofdingenieur van een kledingfabriek verklaarde het vol gende: „In de afgelopen twee jaar hebben wij de productie van kunstzijden japonnen moeten in krimpen en zeven afdelingen al leen natuurzijden dameskleding la ten vervaardigen. De winkels wor den thans bevoorraad met grote hoeveelheden japonnen van zware crêpe de chine, crêpe georgette er dergelijke stoffen. Hij voegde hier aan toe: de beste ontwerpers be steden al hun tijd aan de nieuwe modellen". De hoofdingenieur zinspeelde er op, dat de Russische vrouwen evenals alle andere vrouwen ter wereld hlemaal niet verlegen zijn om de confectionnairs te ver tellen wat ze mooi en lelijk vin den. „De vrouwen schrijven ons over de japonnen, die zij in de winkels gekocht hebben en wij vinden hun opmerkingen zeer nuttig", zei hij. Er was geen enkele aanwijzing, dat de overschakeling op natuur zijde het gevolg was van grotere importen uit China, dat normali ter een grote producent van na tuurzijde en thans een communis tische bondgenoot van Rusland is Radio-Moskou maakte bekend, dat de productie van eerste klasse confectie vergroot wordt „om aan de toenemende vraag te kunnen voldoén". Op de modeshow, die werd ge houden, werden meer dan 200 mo dellen van mantels, mantelpakken en japonnen vertoond. De directeur van een laar zen- en schoenfabriek heeft vol gens Radio-Moskou verklaard, „dit jaar maken wij 65 nieuwe mo dellen van heren-, dames en kin derschoenen. De koopkracht van de bevolking neemt yoortdurend toe". Uit Boedapest wordt gemeld, dat de Hongaarse regering een schoon heidssalon zal openen, waar dok toren en schoonheidsspecialisten ten dienste zullen staan van de „werkende vrouw". Tafelzilver, dat we niet dage lijks gebruiken, blijft langer mooi als we het na het poetsen in vloei papier verpakken. Inwrijven met gekookte lijnolie en daarna een nacht laten intrek ken geeft een aanrecht een fris aanzicht en diepglanzende kleur. Nawrijven met was verhoogt zo mogelijk nog dit effect. Een doek om de mattenklopper vermindert de slijtage van hetgeen geklopt moet worden. Het zal niet lang meer duren of in zo goed als alle steden van ons land zullen in verschillende etalages en verkoopruimten nylontapijten prijken. De vrouwen, die een nieuw kleed nodig hebben, zullen dan voor de keus gesteld worden of zij zich moeten houden aan de tot nu toe gebruikelijke, of dat zij zo vooruitstrevend moeten zijn om zo'n nylonkleed aan te schaffen. De Trio-fabrieken in Huizen, waarin dit nieuwe product is ontwikkeld, hebben deze tapijten allereerst ge ëxporteerd om te zien hoe ze in het buitenland ontvangen werden. Het resultaat was werkelijk verbluffend, want er zijn reeds zoveel orders geplaatst, dat men zelfs heeft moeten besluiten om de fabricage van wollen tapijten stop te zetten en zich geheel aan het maken van nylon kleden en lopers te wijden. Daar nylon een product is, dat een grote toekomst tegemoet gaat, zijn deze tapijten in moderne dessins uitgevoerd. De eigenschappen van de nylon tapijten verschillen in hoge mate van die der tot nu bekende wollen, katoenen of uit gemengde garens bestaande vloerbedekkingen. Een triolontapijt want zo luidt de eigenlijke naam bestaat uit 100 procent nylon, is gemakkelijk schoon te houden, neemt geen vuil op, is volkomen bestand tegen mot en ander ongedierte, heeft een bij zonder lange levensduur en is kleurecht en gemakkelijk afwas- baar. Wol gaat, wanneer het enige jaren op de grond heeft gelegen, vervilten, de pool van de nylon blijft echter omhoog staan. Ook het vuil kan niet in het karpet dringen, daar nylon glad is en niet geschubd. Een groot voordeel van nylon is ook dat het onbrand baar is en dat het ook de vlammen dooft. Heeft men eens een onge lukje, waarbij vuur op kleed of loper terecht komt, dan smelt de nylon en vormt een filmlaagje over het jute. Met enkele draadjes, welke bijgeleverd worden, kan men het plekje echter weer on zichtbaar stoppen. Bij het spinnen en weven van nylon heeft men zeer veel moei lijkheden moeten overwinnen, daar dit materiaal met electriciteit geladen is. Toen men echter ont dekte hoe deze er uit gehaald kon worden, is na veel laboratorium werk een product te voorschijn ge komen. dat aan de hoogste eisen voldoet. Een nylon tapijt is zo ge maakt, dat het een poolhoogte heeft, welke in elk geval tegen langdurig gebruik bestand is. Zo zelfs, dat een garantie van 10 jaar wordt gegeven; niet alleen op een vast karpet, maar ook op gang en traplopers. De prijs van het trioion karpet ligt inderdaad hoger dan de prijs van een middelmatig kleed, maar daar staat tegenover dat men er dubbel zo lang mee doet. In Nederland is de grote vraag nog naar effen tapijten, maar langzamerhand wil de Trio toch meer en meer figuren brengen. Men is volkomen afgeweken van bloemmotieven. In de toonzalen van de Trio-fabrieken waren reeds tapijten te zien, welke soms zeer grillig en vreemd gefigureerd wa ren. Óver het algemeen waren ze echter vrij rustig gehouden, zodat ze zeer goed passen bij het mo derne interieur. De ondergrond van enkele tapijten was gemaakt van tinten, welke voor ons, vaak conservatieve Nederlanders, zeer vreemd aandeden, zoals grijs, geel, groen, ja zelfs hardblauw. Vanzelf sprekend nam naturel een grote plaats in. Daar er grote kans was dat de jute onderkant eerder versleten zou zijn dan de nylon bovenlaag, heeft men deze versterkt met lin nen, waardoor de levenstijd aan merkelijk is vergroot. Ten slotte willen we nog iets zeggen over het schoonmaken van tapijten in het algemeen. Het is de gewoonte dat eens per week of minstens eens per veertien dagen alle kleden over de kloppaal wor den gehangen en stevig, liefst met een mattenklopper, van alle vuil worden ontdaan. Maar als de vrou wen wisten, hoeveel een kleëd daarvan te lijden heeft, dan zou deze gewoonte als bij toverslag zijn verdwenen. Het beste is om een tapijt bij het schoonmaken met dê; gladde kant plat op straat, tuin of grasveld te leggen en er dan met een klopper op te slaan, zodat het vuil uit het materiaal valt. Om een kleed weer frisheid en fleur te geven moet men de goede kant op de sneeuw leggen, als deze er tenminste in de winter is, en dan schoonmaken. U zult verbluft staan over de resultaten. - En gaat het op school, UI nu, na de Paasvacantie, Kg weer goted kleine vrien- jU den? We gaan de zomer tegemoet! Heerlijk! - De Koningin en de Prins gaan een bezoek ag§ brengen aan Denemarken, jB Noorwegen en Zweden. En Nederland wordt in §§H ieder geval verdedigd. KB kleine vrienden! Ze laten isi ons niet zo maar liggen! UB Kun je begrijpen! Wij zijn Europeanen! Wij zijn we- reldburgers! ==5= Er zijn weer twee kin- deren van drie jaar over- reden. In Rotterdam. Pas toch op! Let op de kleine peutertjes! Hl In Asten is een kindje 13 van drie jaar onder een jij boerenwagen gekomen. r-'—- Het gebeurt veel met kin- K| deren van drie jaar, merkt de Lassoman. Pas toch op! jjjjj Let op de kleine peuters, gas die al zo aardig kunnen lopen. Enwég lopen! Er is iets goeds aan de UB gang, kleine Europeanen! „Europese gemeenten hel- pen gemeenten van het gj| rampgebied in Nederland j=s en Turkije!" Dat is echt esB iets Europees! Hulde! De koning van Dene- Hj marken heeft aan zijn g= neef, die toch een prins j|g is, verboden een jaar lang 8=1 auto te rijden. Dat is li flink! i§p Laatst was in België een HP ziekenkassen-geschil! De (P Lassoman heeft er ook 'n jjf woordje over gezegd. Nu Hj is het in orde! „Pas op voor de donke re vreemdeling!" kleine vrienden. Hij wil jullie geld hebben! In Nederland zijn nu al 13 militaire vliegvelden. Uit 56 landen van de wereld zijn er mensen op de Utrechtse Jaarbeurs geweest! De Fransen en de Bel gen hebben veel van onze Nederlandse mosselen ge geten. Een juffrouw in Italië heeft laatst een heel oud stuk papier opgegeten. Zonder jus! Van de week schik ge had op school? Flink leren kleine vrienden. Daar heb je later plezier van! Doe de juiste greep Het gaat er om in ieder hokje één lettergreep in te vullen, zodat er van boven naar beneden woorden ontstaan, die de aangegeven betekenis hebben. Als je de goede woorden kiest, moeten de eerste letters van de bo venste rij hokjes de naam spellen van een stadje in Noord-Holland. De betekenis van de woorden moet zijn: 1. De naam van een plaatsje in Overijsel. 2. Stukken van gelds waarde. 3. Een roofvogel. 4. Dichterbij komen. 5. Ander woord voor terstond. 6. Een gedeelte van een gebouw. 7. Meevoelen met een anders leed. De lettergrepen, die je gebruiken moet, zijn: A, aan, af, da, de, de, de, de, de, de, de, laar, len, ling, lij, lijk, me, na, ren, ren, Zen. Ken je Pierre Curie? Pierre Curie was een beroemd scheikundige,' die op 19 April 1906 bij het oversteken van een straat door een vrachtwagen werd overreden. Hij lette niet op het verkeer Deze Franse geleerde werkte met z'n vrouw Marie voor ons en de hele wereld. Weet je welke stof ze ont dekt hebben, die voor heel veel ernstige zieken een geneesmiddel gewor den is? Die stof is het ra dium. Ze deden hun on derzoekingen in Parijs. Maar dat kostte hun ont zettend veel geduld en in spanning. Dag en nacht waren deze geleerde men sen er druk mee. Telkens en telkens mislukte hun werk, maar opgeven de den ze het niet. Maar ein delijk, na jaren zoeken en speuren, was het radium dan toch gevonden Dacht je, dat ze toen tevreden waren? In geen geval, ze wilden hun speurtochten in de wetenschap voort zetten. Eens liep Pierre Curie diep nadenkend door de straten van Pa rijs. Hij was zo in gedach ten over z'n problemen verzonken, dat hij niets en niemand zag. En dat werd z'n ongeluk. Hij stak een straat over, maar daar naderde een kar. De koet sier schreeuwde.maar het was te laat. Het onge luk was gebeurd. Zo kwam de grote geleerde, 1 2 3 4 5 7 DE DE DE DE DE DE DE de ontdekker van het ra dium, Pierre Curie, aan z'n einde. Met papier en schaar Neem een lange strook papier en maak er een ring van door de twee einden aan elkaar te plak ken. Maar, voordat je ze aan elkaar plakt, moet je de strook öf een halve öf een hele draai laten ma ken. Dan moet je de strook met een schaar in twee delen knippen langs een lijn, die op gelijke af stand van de rapden, evenwijdig aan die ran den loopt, net of je er twee ringen van maakt. Wat zie je nu tot je ver rassing? Dat, als je de strook een halve draai hebt laten maken, je een ring krijgt, die de dubbele omtrek heeft van de eer ste ring. Heb je de strook een hele draai laten ma ken, dan krijg je twee ringen, die in elkaar ge draaid zitten. De grote ring, die in het eerste geval ontstaat, heeft zelf weer een hele draai en kan dus dienen om de twee in elkaar ge draaide ringen te krijgen. heiligenkalender We slaan weer een bladzij verder in de Oude Kronieken van onze Hei- ligen-Kalender en lezen er de volgende namen: 22. Nu Soter ende Cajus. 23. Gelijck van daegh Georgius. 25. Aen Marcus wort benomen 't leven Om waerheyt, die hy hadt beschreven. Maria Adelheid van Nassau (VI) Roddelen Later kwamen de rod delende lastertongen nog eens los over haar gedrag. Ze heulde met de vijand en had de Duitse keizer nooit in haar paleis mo gen ontvangen. Maar in de Duitse kranten noemde men haar vijandig gezind tegenover Duitsland. La ter schreef ze nog wel en kele brieven naar de kei zer. Maar dat deed ze al leen maar om gratie te vragen voor Luxembur gers en zelfs voor Fransen en Belgen, die door de Duitsers waren veroor deeld. Tot 't laatste toe kwam ze op voor een Belgisch journalist wie de dood straf wachtte. Ze stelde een telegram op voor.de keizer, ze waakte een hele nacht en telegrafeerde aan de Paus en andere vorsten om te smeken al les voor de ongelukkige te doen, wat mogelijk was. De doodstraf veranderde in levenslange dwangar beid. Ook toen nog liet ze haar beschermeling niet los en wist z'n zware lot te verzachten en te ver lichten. En toch was die Belg voor haar helemaal onbekend. De jeugd voor Christus Trouw aan haar katho liek geloof, bond ze ook de strijd aan tegen vrij denkers in haar eigen re gering. In Luxemburg was maar één kweekschool voor on derwijzers. De directeur daarvan was tot nog toe een priester. Maar er moest een nieuwe ko men. De linker-meer- derheid in de Kamer wilde een vrijdenker be noemen. Maria Adelheid zag het gevaar, dat het katholieke onderwijs be dreigde. Wat zou er te recht komen van dat on derwijs, als een man zon der godsdienst en erger daar aan het stuur zat? En wat moest de jeugd van Luxemburg voor goeds leren van onder wijzers, die door zo'n vrijdenker waren ge vormd? Maria Adelheid zou geen katholieke vor stin zijn, als ze zoiets zou toelaten. Het ging hard tegen hard. De regering trad af. Heel lang duurde het, voordat er een nieuw mi nisterie gevormd was. Dit wilde om de moeilijkheid heenzeilen. Men moest de kwestie maar stilletjes la ten rusten tot na de oor log. Maar het nieuwe mi nisterie werd onmiddel lijk ten val gebracht. Wat nu? De Groother togin greep in. De grond wet gaf haar het recht de Kamer te ontbinden. De Kamer werd ontbonden, moesten nieuwe verkiezin gen komen. De linksen verloren 7 zetels en wa ren hun meerderheid kwijt. Wie niet tegen z'n verlies kan, begint lawaai te schoppen. En zo trok ken de oproermakers schreeuwend en joelend door de hoofdstad en het gepeupel verdrong zich woest dreigend voor het paleis. Intussen bad Maria Adelheid 'uren lans? in de St Michelskerk om kracht ZING „ALLELUJA" MET MIJ Een katholiek Chinees meisjedat om haar ge loof was veroordeeld, schreef vanuit de gevange nis aan haar vriendinnetje: „De dag, waarop m'n ouders hebben bemerkt in de krant, dat mijn naam stond op de lijst van de beschuldigden, zijn ze voor mij op de knieën gevallen en hebben me gesmeekt m'n geloof prijs te geven. Toen heb ik voor de eer ste maal volledig begrepen wat lijden is Zelfs als ik het leven moet verliezen verkies ik de dood van mijn Hchaam boven de eeuwige dood van mijn ziel, die ik zou verdienen, als ik mijn geloof zcu afzweren. Zing „Alleluja" met mij". Wat zeggen jullie van dat dappere Chinese meis je? Toen het er op aankwam, gaf ze niet toe aan een gril, waarvan haar eeuwig geluk zou afhan gen. Hoeveel grilletjes zal zij daarvoor overwonnen hebben om zo dapper voor haar geloof te kunnen strijden? APRIL DOET WAT HIJ WIL. EN JIJ Als je groot bent, zul je heel wat grotere offers moeten brengen dan nu. Maar dat zul je kunnen, als je nu de kleine offers brengt in je jeugd. Geef nu niet toe aan kleine grilletjes om later sterk te zijn. te vragen voor zichzelf en vergeving voor het opge ruide maar onwetende volk. Er kwam een rechtse regering en daarmee een katholieke directeur aan de kweekschool. Het kor daat optreden van de edele vorstin had onver schrokken de jeugd - van Luxemburg voor Christus gered. Heb je dat gehoord? 1. Je hoort zo dikwijls van ministers praten. Weet je, dat dat woord eigen lijk „dienaar" betekent? De Romeinen spraken van een „minister regni", dat zoveel als „staatsdie naar" betekent. Sommigen zeggen ook, dat het met het latijpse woord ,,ma- nus" d. i. „hand" in ver band staat. Gaan we het dan vertalen, dan wordt minister „handlanger". Niet zo eervol, zou ik zeggen. 2. De oudste kousen zijn in Egypte gevonden Daar zit een apart vakje aan, waar de grote teen in moest. 3. In Amsterdam heb je het Begijnenhof. Nu wil men, dat de naam „be gijn" zou afkomen van de H. Begga. Maar zo mooi is het niet, v/ant het is eigenlijk een scheldnaam. 4. Het gebergte der Su deten weet je te liggen. Tussen Duitsland en Tsje- cho-Slowakije. Dit ge bergte zou genoemd zijn naar wilde zwijnen en dus zou Sudeten zoveel betekenen als Gebergte der wilde zwijnen 5. De beroemde Am sterdamse grachten zijn eigenlijk gegraven om een gemakkelijk goederenver voer mogelijk te maken. Oplossing Woorden horizontaal: ak ker, knots, maal, kool, Sam, bok, mee, t.k., groet, te, rooster, re, netel, eb, dit, rel, Leo, Arie, kano, Mekka, makst. Woorden verticaal: Am sterdam, kaak, kam, el, N-K.» oom, toet, sleepboot, rooster, broer, ketel, Gon, tel, Eire, eens, tik, lak, e.k., Ka.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 9