NOORDHOLLANDS Ruim 55 millioen doden tweede wereldoorlog in Nog deze week hervatting wapenstilstandsbespreking Het Rode Leger blijft op peil Duitsland verloor plm. 6,5 millioen Studenten aangehouden en weer vrijgelaten Uitwisseling gevangenen hedenochtend begonnen een leven Dagblad voor Allernaar en omgeving Alleen al door raid op Dresden 250,000 doden Directeur Ommelanden Na overval op „Vrije Pers 106,5 millioen Duits] and's hereniging thopaedisch INDUSTRIE- L neemt ontslag Politieminister gearresteerd IN DE SOVJET-UNIE De incidenten te Surabaja In Rampenfonds De vliichtschepeii Voeclselrrisis in Oost-Duitsland Nieuwe, sterke atoomexplosie 20 Juni vrede in Korea? V redes gebaren van Moskou niet door daden vergezeld Fransen trékken terug in Laos De lieer D. Repko AVRO-directeur? Lopik I en II gaan in revisie Toeristen stroom verstoute de wegen in bollenland corset dragen. Hun Pas-Tunette. En Uw corset waarvan de jpwijdte niet deugt? iilemaat drie weten- )8 percent der Neder- er dan geen tijd een lts zij vragen om een Wij maken zonder |ing een maalcorsel vrouw, die mei een niet slaagt. LANGESTRAAT 6ft ALKMAAR I MAAR. Telcf. 5469 ALKMAAR /an leerlingen op tgmiddag van 24 ok voor diegenen, te behalen, voor de jr meisjes, die 6 school doorlopen Huishouding: voor n ULO of Middel- n V.G.L.O. doorlo- ir. Huishouding; voor t genoemd onder a. voor meisjes, die :t getuigschrift ge- jaar. ce opleiding (Vor- ;s, in het bezit van n daarmee gelijk- jrlopen hebbende. erzorgster (leidster meisjes in het be- inoemd onder b. c jaar praktijk voor m). dkundige van In- in het bezit van nd onder e. Duur 1 in, inrichtingen, sussen in costuum- lag. Woensdag en mnaaien, duur 1 j.. Verstellen- en lin- :r les. Burgerpot of of f 0.90 per les. sen; Stof versiering 6 lessen; Dekken mpekappen maken, Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m,. minimum f 4. familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel Hoofdredacteur: H N Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52. tel 2046 K 2200: Den Helder. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Maaudag 20 April 1953 49e Jaargang - Nr 12758 BONN Het totale verlies aan mensen levens tijdens de Tweede Wereldoorlog be draagt rond vijf en vijftig millioen. Dit blijkt uit een officiële publicatie van de federale Duitse regering te Bonndie voor al de drie grote brandpunten van deze oor log in Europa, de Sovjet-Unie en Oost-Azië behandelt. Uit de officiële hier gepubli ceerde cijfers blijkt verder, dat Duitsland in de Tweede Wereldoorlog circa 6,5 mil lioen mensen heeft verloren, van wie 3.250.000 man op de Wehrmacht ontval len en drie millioen doden op de Duitse burgerbevolking. Rond twee millioen Duitse soldaten kwamen zwaar gewond of min of meer duurzaam verminkt uit de hel van de oorlog terug. Het aantal dodelijke slachtoffers van de luchtbombardementen op Duitse steden in het gebied van de tegenwoordige West-Duitse Bondsrepu bliek bedraagt rond 500.000; hiertoe komen dan nog de verliezen aan mensenlevens onder de burgerbevolking in de Sovjet-Russische zone, dus in Oost-Duitsland en in de na de oorlog door de Sovjet unie, Tsjecho-Slowakije en Polen geannexeerde gebieden. Alleen het bombardement van Dresden door de Engelse en Ame rikaanse luchtstrijdkrachten op 13 Februari 1945 eiste volgens de definitieve telling het leven van meer dan 250.000 burgers, vrou wen en kinderen. In de jaren 1944 tot 1946 leed het Duitse volk tengevolge van de uitdrijving uit de Oost-Duitse provincies opnieuw een verlies van circa 1 millioen en 500,000 mensenlevens. Hierbij komt dan nog een millioen Duitsers uit Roemenië, Hongarije, Joegosla vië en Polen, die tijdens de uit drijving hun leven hebben ver loren. De Sovjet-Unie. De verliezen van de Sovjet- Unie bedragen volgens de gege vens, waarover de regering der GRONINGEN. De hoofd directeur van de Ommelanden, de heer F. de Boer, heeft aan zijn melkleveranciers medegedeeld, dat hij niet langer verantwoordelijk heid meer voor de Ommelanden wenst te dragen gezien de beslui ten die bestuur en commissarissen de laatste dagen hebben genomen. Hij heeft ontslag ingediend, wat hem Zaterdagochtend is verleend. De heer de Boer heeft in een circulaire aan zijn melkleveran ciers bekend gemaakt, dat hij be reid is op korte termijn zich te genover hen te verantwoorden en zijn ontslagbesluit nader te moti veren. De heer de Boer is niet West-Duitse bondsrepubliek en gedeeltelijk ook andere Weste lijke mogendheden beschikken, gedurende de Tweede Wereldoor log rond 13.600.000 soldaten. Circa zeven millioen mensen vielen als slachtoffer van de Duitse bezet ting of door deportatie. Polen verloor in totaal 5.900.000 mensen, soldaten en burgers. Joegoslavië verloor twee millioen mensen, Nederland en zijn West-Europese geallieerden verloren samen in het geheel 1.300.000 burgers en soldaten inbegrepen. De Verenigde Staten van Noord-Amerika ver loren 229.000 mensen, van wie 174.000 op het Europese en Noord- Afrikaanse oorlogstoneel en de rest in Oost-Azië. Voor de ove rige wereld worden de verliezen aan mensenlevens volgens deze Duitse publicatie op 7.600.000 sol daten en zes millioen burgers be cijferd. Als vermist noemt de pu blicatie ongeveer vijf millioen, van wie drie millioen wel met zekerheid als dood kunnen gelden. De Duitse vermiste soldaten zijn hierbij nog niet inbegrepen. MOSKOU, 19 April. Volgens het blad Zarya Vostoka. dat Za terdag in Moskou is ontvangen, is de minister van staatsveiligheid van de Sowjet-renubliek Georgie, Roekhadze gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd de arrestatie bewerkstelligd te hebben van „geheel r-"-huldige werkers". DJAKARTA, 18 April. De Indonesische minister van Onder wijs, Badher Djohan, heeft aan P.I.-Aneta medegedeeld, dat hij het „eigen rechter spelen" van de studenten in Surabaja tegen „de Vrije Pers" betreurt. Zoals bekend hebben studenten vorige week de kantoren van het blad overvallen en verwoest. „Ik betreur het gebeurde te Surabaja", aldus deelde de minis ter van Voorlichting, Mononutu, aan P.I.-Aneta mede, „in het bij zonder, omdat van deze studenten verondersteld wordt, dat zij zich er van bewust zijn, dat onze meer in het bedrijf werkzaam en staat een rechtsstaat is, waar geen de leiding wordt gevoerd door een aantal bedrijfschefs en voor zover het administratie betreft door de boekhoudster. Zaterdagavond vond reeds een drukbezochte ledenvergadering plaats te Onnen waar men een petitie getekend heeft tegen de maatregelen van het bestuur der laatste dagen. Men wenst op Woensdag een ledenvergadering. Er is een commissie benoemd die Maandag de agenda voor deze buitengewone ledenvergadering zal samenstellen. plaats is voor groeperingen, die eigen rechter spelen". De minister zeide dit in het Sint Carolusziekenhuis te Djakarta, waaruit hij Maandag ontslagen wordt na het ondergaan van een algemeen onderzoek. Hij zeide nog, dat de gebeurtenis te Soera- ba ja echter tevens een les voor de buitenlandse pers in Indonesië is om zorgvuldiger met de gevoe ligheden der Indonesische maat schappij rekening te houden. Hij wees er op, dat de Indonesische jeugd van 1945 tot 1950 leerde de in het gemeentehuis heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly Zaterdag Jacoba van Beieren hartelijk welkom geheten. Tijdens de ontvangst overhandigde Jacoba van Beieren burgemeester d'Ailly een Jacoba-kannetje ter herinnering aan. haar bezoek. In het midden haar echtgenoot, Frank van Borssele. Nederlanders op alle gebieden te bestrijden en dat thans een lang durig proces tot wijziging nodig is. Daarom dienen regering zowel als maatschappij deze gebeurtenis met wijsheid aan te pakken, aldus de minister. Studenten werden verhoord Van officiële zijde is onlangs met ten werden 91 studenten te Sura baja aangehouden. Zij werden Donderdagavond een voor een verhoord en vervolgens vrijgela ten. De resident van Surabaja, Winardjo, en de commissaris van politie, Sutarto, spraken de stu denten toe, zij wezen er op, dat hun optreden in strijd is met de wet en Waarschuwden tegen het houden van verdere acties. 's-GRAVENHAGE, 18 April Tot hedenmiddag is bij het Nationaal Rampenfonds in totaal f 106.5 millioen bin nengekomen. Sinds Vrijdag is er dus honderdduizend gulden bijgekomen. Het gi ronummer van het fonds is en blijft 9575. JOURNALIST RIEZOUW UIT DE C.P.N. AMSTERDAM, 18 Aprilè De journalist de heer B. Riezouw is door zijn afdeling van het district Amsterdam der communistische partij als lid van de partij ge royeerd wegens deelname aan een samenzwering in de partij. Herhaalde tegenspraak 's-GRAVENHAGE, 18 April. Van officiële zijde is onlangs met de meeste nadruk tegengesproken, dat de regering over z.g. vlucht- schepen zou beschikken. Thans circuleren berichten, welke sug gereren dat deze tegenspraak for meel wel juist zou zijn, doch dat de regering, hoewel zelf geen vluchtschepen hebbende, op be paalde schepen, welke door par ticulieren ter bes. ig worden gehouden, een aantal plaatsen zou hebben gereserveerd. Aan officiële zijde hecht men eraan, ook deze berichten met de meeste nadruk tegen te spreken. BERLIJN, 18 April. Het ge rantsoeneerde Vlees en de voe dingsmiddelen die suikers bevat ten worden ingaande Maandag duurder in Oost-Duitsland. zo deelt de persdienst van de Oost- Duitse regering mede. Ingaande 1 Mei zullen geen rantsoenkaarten meer worden verstrekt aan eigenaars van par ticuliere ondernemingen met meer dan vijf man personeel en aan de 40.000 Oost-Duitsers en Oost- Berlijners die in West-Berlijn werken. Met ingang van dezelfde datum zullen intellectuelen geen extra voeding meer ontvangen. In officiële Westelijke kringen zegt men, dat deze maatregelen er op- wijzen, dat Oost-Duitsland zijn zwaarste voedselcrisis sinds 1946 heeft. Mariniers in helicopteres in „straal-gebied" LAS VEGAS, U.S.A., 18 April. Hedenmorgen is in de woestijn van Nevada een atoomontploffing te weeggebracht, die sterker was dan alle voorafgaande vijf ont ploffingen van dit voorjaar. De oranjekleurige lichtflits werd in Las Vegas, op 120 km afstand, goed waargenomen, en was ook in Los Angeles, op 400 km, dui delijk zichtbaar. Bij deze proefneming waren voor het eerst mariniers betrok ken die manoeuvres hielden met helicopters. 2200 mariniers bevon den zich voorts in zes voet diepe loopgraven op 3800 meter van het centrum der ontploffing. Nog dichter bij bevonden zich vrij willigers in vooruitgeschoven loopgraven. Na de ontploffing zouden de troepen uit de loopgraven klau teren en zover oprukken als de radio-activiteit zulks zou toelaten. Tweehonderd mariniers zouden in 40 transporthelicopters over hen heen vliegen op weg naar een z.g. vijandelijke positie. „VRIJHEIDSDORP" „Vrijheidsdorp" is d< naam welke men heef gegeven aan de verza meling hospitaaltente welke door de genees kundige dienst van he Amerikaanse leger zij ingericht op Kore voor de ontvangst var zes honderd zieke et gewonde krijgsgevan genen van de Verenig de Naties, die door d Roden zullen wordei uitgewisseld tegei 5800 gewonde en zieki communistische krijgs gevangenen. TOKIO, 20 April - Het commando der Verenigde Naties heeft gisteren het communistische voorstel aanvaard, de volledige onderhandelingen over een wapenstilstand in Korea op 25 April, 11 uur 's ochtends te hervatten. De propaganda-luidsprekers van de rode troepen riepen aan de frontlijn voortdurend om: „De geallieerde en Koreaanse legers zullen op 20 Juni 1953 vrede sluiten". Generaal Mark Clark, die gis teren te Moensan aankwam om vanochtend de eerste uitgewis selde krijgsgevangenen te kunnen begroeten, verklaarde: „Ik kan niet zeggen, dat ik optimistisch ben, maar het ziet er beter uit". Niettemin heeft hij opdracht ge geven twee nieuwe, geheel Zuid- Koreaanse divisies in dienst te stellen. Er zijn thans 16 van deze ROK-divisies met een totaal van 225.000 soldaten, die ongeveer tweederde van het front bezet houden. De eerste trein met 500 zieke en gewonde communistische krijgsgevangenen is Zondagmid dag uit Poesan noordwaarts ver trokken. Honderd van hen waren Chinezen. Geallieerde vliegtuigen merkten vanuit het communisti sche gebied vier convooien op, die zich naar Kaesong, de verzamel plaats voor geallieerde gevange nen begaven. Zij kwamen van Pjoktong aan de Mantsjoerijse grens, hadden daar nieuwe blau we zomeruniformen gekregen en extra cigaretten. Vandaag, ongeveer gelijktijdig met de uitwisesling van de dertig Amerikanen. twaalf Engelsen, vier Turken, een Canadees, een Zuid-Afrikaan, een Philippino en een Griek tegen rode gevangenen, zijn te Moskou op doorreis naar hun vaderland zeven Britse en veertien Franse burgers, o.w. ne gen priesters, aangekomen, die door de Noord-Koreanen zijn vrij gelaten. PARIJS, 18 April. Een samenvatting van verslagen van de Geallieerde Inlichtingendienst is Zaterdag inge diend bij de militaire commissie van de Noordatlantische Yerdragsorganisatie N.A.Y.O., die de bijeenkomst van de N.A.V.O.ministerraad van de volgende week voorbereidt. In het verslag wordt verklaard, dat de militaire macht van de Sowjet-Unie nog de grootste po tentiële bedreiging voor de Wes telijke veiligheid vormt, aldus is in 'gezaghebbende kringen verno men. Geen verslapping van de communistische bewapeningsin spanningen heeft tot nu toe de vredesgebaren van Moskou sedert Stalin's overlijden vergezeld en INVASIE VAN CHINESE VASTELAND? TAIPEH- (Formosa), 18 April. Te Taipeh op Formosa is verno men, dat de Generale Staf van de nationalisten van plan is eind Mei in plenaire zitting bijeen te ko men voor het uitwerken van plan- enn voor de verovering van het Chinese vasteland. HANOI, 18 Ap,.i. Tweehon derd militairen van het Franse garnizoen van Sam Moea in Noordwest-Laos, hebben na een mars van zes dagen de „Vlakte der Kruiken" in Centraal-Laos bereikt. Waarnemers verwachten, dat op deze vlakte, gelegen tus sen met oerwouden bedekte ber gen, de slag om de Indochinese staat Laos zal worden gestreden. Men dat de rebe"on zich zeer dicht bij het 140 kilometer ten Zuidwesten van Sam Moea (dat in het begin van deze week door de Franse-"ni?strijdkrach- ten werd verlaten) gelegen Kieng Khne Sang bevinden. daarom dient de opbouw van de geallieerde verdediging op geen enkele manier te verslappen, al dus het verslag. De heruitrusting van ruim twin tig Russische divisies in Oost- Duitsland met moderne tanks is in de afgelopen maanden voort gezet en de Oost-Europese legers zijn versterkt met Russische en Tjechoslowaakse uitrusting. De omvang van het Russische mili taire apparaat is echter in het afgelopen jaar niet noemenswaar dig vergroot en er zijn geen ac tieve oorlogszuchtige voorberei dingen aan de gang achter het „IJzeren Gordijn", zo werd hier aan toegevoegd. HILVERSUM. Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. heeft Zaterdag met algemene stemmen besloten aan de algemene verga, dering. van deze omroepvereni ging, welke op 4 Juli aanstaande te Groningen zal worden gehou den, voor te stellen om tot direc teur van het omroepbedrijf van de A.V.R.O. te benoemen de heer D. Repko, thans administrateur dezer omroepvereniging. „Sibajak" op 2 Mei naar Australië ROTTERDAM, 18 April. Met de reparatie aan de stuurinrich ting van de „Sibajak" is dermate spoed betracht, dat de emigran- tenreis naar Nieuw Zeeland en Australië, die aanvankelijk was uitgesteld tot 8 Mei a.s„ thans reeds op Zaterdag 2 Mei zal kun- aanvangen. Eisenhower hersteld AUGUSTA. President Eisen hower is geheel hersteld van zijn lichte aanval van voedselvergif tiging en speelde gisteren een golfmatch tegen senator Robert Taft. ONTPLOFFING WILTON BIJ ROTTERDAM, Zaterdag middag heeft op het terrein van Wilton-Feijenoord te Schie dam een ernstig ongeval plaats gevonden. Er is n.l. bij controle proeven een Donkeyketel ontploft, als gevolg waarvan een arbeider zwaar werd gewond en verschil lende anderen min of meer ern stige verwondingen opliepen, zo dat zij naar het ziekenhuis moes ten worden vervoerd. Sensatie te trachten? BERLIJN, 19 April. Het par lement van Oost-Duitsland heeft vandaag een direct beroep ge daan op het Britse Lagerhuis om te komen tot een spoedige vier- mogendhedenconferentie inzake de hereniging van Duitsland. Men heeft hier de indruk, dat Moskou misschien een nieuwe sensationele stap voorbereidt om de kwestie- Duitsland op te lossen. Volgens de Berlijnse corres pondent van de „Sunday Times" heeft de Russische controlecom missie in Duitsland van Moskou nieuwe politieke richtlijnen ont vangen met betrekking tot ae voorwaarden van het kremlin voor de hereniging van Duitsland. De voorwaarden zouden zijn: 1. Vrije verkiezingen onder in ternationaal toezicht in geheel Duitsland. 2. Erkenning van de huidige grenzen tussen Polen en Duits land® door de regering, die uit deze verkiezingen geboren -vyordt. 3. De regering van het her enigde Duitsland zou van alle vroegere verplichtingen, zowel tegenover het Westen als het Oos ten, moeten afzien. LOPIK III aanzienlijk zwakker) VALT IN HILVERSUM, 18 April. De NOZEMA heeft het voornemen, om in de aanstaande zomer de tuien en isolatoren te vervangen van de torens der beide midden golfzenders in Lopik. Het verwis selen der tuien en isolatoren zal naar schatting twee maanden ar beid per zender vorderen. De eerste toren, namelijk die van de 298-meter-golf, zal om streeks 1 Juni a.s. onderhanden worden genomen. Het programma van de zender, waarvan de toren is bestol is, zal dan worden over genomen door de reservezender Lopik III, die zoals bekend met een aanzienlijk gerir" r vermogen is toegc 'st h"~fdzenders. HAARLEM, 19 April. De bollenstreek en de bloembol- lententoonstelingen te Heem stede en Lisse hebben vandaag hun eerste echte bollendag be leefd. De drukte die al in de morgenuren begon en de hele dag aanhield, wekte herinne ringen aan „ouderwetse" bol- len-Zondagen, zoals die in vo rige jaren op Pasen en Pink steren bij stralend lenteweer te zien waren. Talloze vreemdelingen heb ben deze Zondag de bollen streek bezocht. Vele Belgen zijn al voor de wedstrijd Ne derlandBelgië een kijkje gaan nemen, en nog meer gin gen na afloop van de wedstrijd in overwinningsroes genieten van de thans in volle pracht prijkende „Flora" 1953", Keu kenhof en de open velden. In de binnenstad van Haarlem gaf de verkeersstroom meermalen aanleiding tot opstoppingen. Op de Flora was dit trou wens ook zo, want het bloe- menpaleis, waar de binnenten- toonstelling van Boskoopse producten haar laatste dag be leefde morgen is het bloe- menpaleis dicht om de expo santen uit Gent gelegenheid te geven hun expositie in te rich ten, die Vrijdag opengaat ging de mensenmassa voetje voor voetje langs de bloemen weelde, en de toegang tot de hal moest van tijd tot tijd wor den afgesloten om de bezoe kers niet boven het maximaal gewenste getal te doen toene men. Keukenhof vertoonde al hetzelfde beeld van schuifelen de mensenmassa's, die hier in kleiner bestek de enorme va riatie van bloemenkwekers- kunst kwamen bewonderen De avonduren werden ge kenmerkt door een enorm be zoek aan „Haarlem Lichtstad", waar de amusementsbedrijven overvol waren en de verlichte straten wriemelden van de kij-, kers.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1