Rik Coppens legde grondslag voor Belgische overwinning Ook wedstrijd tegen de Belgen bracht geen ontdekkingen Balans België- kwam toch in evenwicht Eerst Hopster, dan Reijseger? Bonkige Rinus Terlouw moest 't sluwe manneke laten gaan Beslissing viel in de tweede helft Ned. winnaars in alle etappes Laat U niet in de kaart kijken Neem bij Uw goede shag ook goed vloei! werkelijk rolt beter plakt beter brandt beter T.C. TAST NOG IN HET DUISTER Verdediging hield n uur stand Aanval faalde volkomen NED. JEUGD VERRASTE MAAJNDAo esip i%o Geen winst voor Oranje (Advertentie) Ruim een uur lang liad Rik Coppens, het sluwe manneke uit Antwerpen, met een natuur als een onweersbui, stampvoetend over de grasmat gelopen. Al zijn geslepen voetbalintellect had hem niet uit de ijzeren greep van de bonkige Terlouw kunnen be vrijden. Het lastige manneke was boos, erg boos! Het wierp donkere blikken naar de Zweed Ahliner en mompelde verwensingen in zichzelf. Maar het manneke zinde op wraak. Achttien minuien 11a de rust kwam dan eindelijk de kans om toe te slaan. Ter wijl onze verdedigers zich klaarmaakten om een nieuwe dribble van Rik in hun netten te vangen, legde het mannetje plot seling al zijn venijn in een verwoestend schot, dat als een granaat in de Nederland se touwen sloeg. Daarmede had Coppens niet alleen Terlouw, maar het hele Oranje-team geveld, zoals spoedig zou blijken. Het capitulatie- vonnis werd reeds 7 minuten later getekend, doordat Coppens een schot van zijn voet liet vertrekken, waarnaar Landman alleen maar kon wijzen. Het is dus weer een nederlaag geworden. Een nederlaag, die wat de cijfers betreft, niet gunstig af steekt bij de reeks, die ons voet- balaanzien al sedert lange tijd heeft verlamd. Maar cijfers zijn soms zo bedrieglijk als een ruk wind, die plotseling om een hoek komt blazen. Aan deze 02 ne derlaag, hoe triest die ook mag lijken, is toch nog wel wat glans te bespeuren. Glans, die zich vooral in de eerste helft ook weerspiegelde op de gezichten van hen, die bij voorbaat al bereid zijn elk optreden van het huidige Oranje-team met sombere blikken te monsteren. De start was mis schien wat stroef, want reeds in de eerste de beste minuut konden onze verdedigers slechts door twee krampachtig weggegeven corners, de eerste Belgische stoot pareren. Ook in de volgende minuten drongen de Belgen met hun gepo lijste techniek nog gevaarlijk ons strafschopgebied binnen. Toen ook diende de gevaarlijkste Bel gische aanvaller, Rik Coppens, zich voor het eerst aan. Met snelle voetbewegingen speelde hij onze defensie uit po sitie. Anoul dook in de opening en in het volgende ogenblik suisde een trekbal over de lat. Direct daarop moest Landman snel naar de grond om een steenhard schot van Mermans uit de hoek te ran selen. Maar dit kunststukje van de Spartaan bevrijdde Oranje meteen van alle schuchterheid. Tank Bleyenberg legde in de 7e minuut direct zijn sterkste troef op tafel, door uit een hoekschop van v. Éde hard in te koppen. Segihers ging echter tijdig de lucht in en greep de bal onder de lat weg. Het volgende werkstuk kwam ook op naam van Seghers te staan. Abe was er bij betrokken. Eén van de weinige keren, dat de Fries, in een conditie, die elke flonkering uit zijn spel haalde, daadwerkelijk bij een attaque betrokken was. Hoogopspringend trachtte Lenstra met het hoofd de Belgische doelman te slaan. De vuisten van Seghers reikten ech ter juist een paar centimeter hoger. Coppens, de geraffineerde drib belaar, vond bij de twee volgende Belgische aanvallen zijn mannetje in Terlouw. Het merkwaardigste daarbij was wel, dat de Spartaan deze overwinningen niet aan zijn brute kracht had te danken. Nee, Rinus sloeg de Belgische artist met zijn eigen wapen, door van grote afstand behendig op Land man terug te spelen met ma- niveau van Coppens glansrijk evenaarden. Landman schrok er niet van, maar verbleekte kort daarop toch, toen de lat zwiepte onder de kracht van een Anoul-schot. De Belgen wensten een snelle beslissing. Vervaarlijke knallen van Jef Mermans en Anoul wa- was te veel voor Oranje. Het ge loof in eigen kunde verdween op slag. De Rode Duivels begrepen dit en sloegen meteen nogmaals hard toe. 7 minuten na Coppens' meesterstuk vond Jef Mermans de goede voet van linksbuiten Janssens. Een flitsende beweging was voldoende om Landman royaal te slaan. Het was gebeurd. Een 02 achterstand was meer dan de meest moedige kon ver dragen. De Belgen kregen gele genheid technische stunts uit te halen. Fraai bordurend sneden Coppens en Mermans door onze nu ontredderde defensie. Beiden zagen zelfs kans om Landman voorbij te snellen, maar terwijl Coppens een schot tegen de paal verkoos, boven een zeker dode lijk rollertje, vergat Mermans helemaal om te schieten. De Nederlandse aanvallen had den verder alleen nog maar het karakter van ongeorganiseerde stormlopen. Luiten knalde een paar maal haastig in het zijnet en in de laatste minuut schoot ook Bleijenberg de bal nog langs de paal. muur te richten, die Carré en van Brandt opgebouwd hadden. Alleen Lenstra, door een te intensieve hoogtezon-kuur gekweld, liep tevergeefs te zoeken naar een opening, waardoor hij de zo ge vreesde passes kon richten. Bleij enberg kwam dicht bij een doel punt, toen hij Seghers bijna met een 10 meter-schot verraste. En al mocht Landman zich direct daarop op de voeten van Torreke Lemtoerechts moeten storten, het initiatief bleef toch bij onze jon gens. In de laatste minuut voor de rust haalde Abe nog eens zijn been uit voor een sohot, dat het stadion moest laten opveren. Het was echter te slap, om Seghers in moeilijkheden te brengen. Het eerste kwartier na de rust de scoorden de Schotten de ge- zou het dan torn gebeuren. On- jijkmaker Engeland en Schotland speelden gelijk LONDEN De wedstrijd tus sen de vertegenwoordigende elf tallen van Engeland en Schot land, gespeeld in het stadion te Wembley, is in een gelijk spel 22, geëindigd. Bij rust had den de Engelsen met 10 de leiding. In de allerlaatste secon- Duars door België WAREGEM De derde en laatste etappe was een tijdrit over 82.9 kilometer. Wim van Est plaatste zich eerste in 43 min. 54 sec., zodat alle etappes door Nederlanders zijn gewonnen. Jammer genoeg moest Wagtmans wegens een lekke band de strijd staken, waarmee de grote kans op een eerste plaats in de eind rangschikking verloren ging. De Belg Schotte ging met de zege strijken, met Voorting als runner-up. Uitslag tijdrit Waregem—Wa- regem 28.9 km: 1 Wim van Est (N) 43 min. 54 ,-,ec.: 2 Schotte (B) 46.44; 3 Cleenewerke (BI 47.12: 4 Voorting (N) 47.14. Eindklassement: 1 Schotte (B) 12.49.08; 2 Voorting (N) 12.49.38: 3 Demulder (B) 12.59.50: 4 Mer- tëns (B) 12.50.26; 5 De Keyzer (B) 12.50.36; 6 Marcel Hendrickx (B) 12.50.38; 7 Cleenewercke (B) 12.50.46: 8 Wim van Est (N) 12.50.53; 11 Van Breenen (N) 12.54.0; 26 Lambrichs (N) 13 04.58 De eerste en tweede etappe waren gewonnen door Wout Wagtmans. Hij reed de 204 kilo meter van Eisden naar Waeregem in 5 uur 14 minuten. Wim van Est werd tweede en Voorting vijfde. Het moment, waarop de Belgen hun eerste doelpunt maken. V.l.n.r.: Anoul, Klaassens, Identhal, Terlouw en Landman. ren daar de bewijzen van. Land man verijdelde deze snode plan nen met ware tijgersprongen. Een wilskrachtige Nederlandse aanval brak voor de zoveelste maal af op de rustige Carré, die met grove voeten alles uit de weg ruimde, dat gevaarlijk kon worden. Een te lange dribble van Coppens en een nijdig schot van Janssens vroegen daarna weer de attentie van de Nederlandse verdediging, waarin Terlouw de smaad van Antwerpen royaal uitwiste en Odenthal en Telbak zich tot in ternationaal niveau opwerkten. Oranje-offensief. Het laatste kwartier voor de rust bracht emotie in het stadion. Oranje nam een dreigende hou ding aan. Klaassens en Biesbrouck door steeds meer gelanceerde pas ses in de Rode Duivels-defensie te strooien en v. Ede en Bleijen- noeuvres, die in geslepenheid het berg door zich feller tegen de stuimig viel Oranje aan. IJlings requireerden de Belgen hulptroe pen om de puntige attaques te pareren. Een „juichende knal" van v. Ede overmeesterde Se ghers. Een kopstoot van Abe suis de langs de paal. Bleijenberg werkte zich met driftige passen langs Carré, maar zijn plannen werden door een Belgisch been doorkruist. Pogingen van v. Beurden en Luiten om zich tot matchwinnaar op te werken, mislukten eveneens. 0—2 Toen, eigenlijk op het moment dat ieder er eens recht voor ging zitten om een Nederlands doelpunt te bejubelen, sloeg Rik Coppens, de onberekenbare, toe. Dit geweld van de gevreesde Belg HET TWEEDE BELGISCHE DOELPUNT. Een overzicht tijdens het moment, waarop de Belgen hun tweede doelpunt maken. V.l.n.r.: Lembrechts, Tebak, Klaassens, Anoul, Bies brouck, Janssens (die juichend de armen omhoog steekt), Mermans, Landman (achter Mer mans), Odenthal en Ter louw. ZUID EN OOST SPEELDEN GELIJK Met het gelijke spel, dat Zuid en Oost tegen elkaar bevochten in den Bosch, mochten beide ploegen tevreden zijn. Het waren niet de beste ver tegenwoordigers van het Ooste lijk en Zuidelijk voetbal, doch aankomende krachten. Nieuwe gezichtspunten leverde deze wedstrijd niet op. (Bruy- ninckx (RBC) en Meijer (NEC) vielen nog het meeste op. In Utrecht was het bij Utrecht Twente eveneens geen groots voetbal. Twente won met 52, nadat, de rust met 22 was in gegaan. (Van oase Sportredacteur) Ruim een uur lang was het rustig geweest in het Belgische supporterskamp. Toen waren er zeven minuten, waarin het ..Belgique-Belgique-geroep" uitdagend en juichend door het propvolle Stadion werd gescandeerd. Twee doel punten van Rik Coppens en één miraculeuze ontsnapping van het Nederlandse doel, toen dezelfde Beerschotspeler met niemand meer voor zich, toch nog tegen de paal schoot, waren daar de oorzaak van. Het was de overwin ning van strateeg Coppens op Stopper Terlouw, die op dat moment capituleerde voor de betere speler. Een uur lang had Terlouw zich gehandhaafd. Had de gehele Ne derlandse verdediging zich ge handhaafd. Tebak. eindeluk op de hem vertrouwde linksback- plaats, mocht in den beginne iet wat onwennig zijn opgetreden tegen de snelle Torke Lem brechts. later toen hij ziin dek king consequenter begon door te voeren, kreeg de wel ouder, maar niet langzamer wordende kleine Belg het veel zwaarder. Zo zwaar zelfs, dat hii met wanho pige gebaren ziin teleurstelling niet onder stoelen of banken stak. Odenthal aan de andere zijde kon zich niet tot die hoogte op werken maar hii had het geluk tegen de zwakste Belgische vleu gel te staan. Zo bleef het verde- digingsblok met doelman Land man als een zeer betrouwbare doelman op de achtergrond die hele eerste periodebaas over de Belgische aanval, die wel goed en snel combineerde, maar geen antwoord wist op de buitenspel- val, die Terlouw c.s. listiglijk openzette. Tot grote teleurstelling van de enorme Belgische aanhang, die het „Foei-foei-geroep niet ver leerd bleek te hebben. Daarbij Naast HollandBelgië zijn er nog meer duels geweest tussen diverse ploegen van de Lage Lan den. De Belgen hebben daarbij niet de successen geboekt, die men in Belgique had verwacht. De Nederlandse jeugd bestond het om met 21 van hun Bel gische vrienden te winnen (waar over elders in dit blad meer). Amsterdam hield eveneens de eer aan zich zelf door een zege op Brussel en Rotterdam kon tegen Antwerpen tot een gelijk spel komen. Een resultaat, dat een verzwakt Limburgs team even eens bereikte tegen Belgisch Limburg. Deze uitslagen compem seerden de verliezen, die de A en B ploegen leden. Holland B verloor Holland B kreeg in Brugge geen kans tegen de elf Belgen, die daar als tegenstanders fun geerden. De 20 nederlaag moge een. tikje geflatteerd zijin, het feit, dat ook hier de aanvalslinie niet tot doelpunten kwam, is niet bemoedigend. Voor de rust hadden onze jon gens de wind mee en als de lat een. schot van Clavan niet in de weg had gestaan, had men de thee kunnen opdrinken met een 10 voorsprong. De eerste drie minuten in de tweede helft wer den Nederland noodlottig. Twee maal doelpuntte van Gestel. On ze jongens hielden vol, waarbij vooral Bennaers op de ihalfplaats uitblonk. Ook spil de Voogd kan op een goede wedstrijd te rugzien. Doelpunten kwamen er echter niet meer, zodat Holland B met een 20 nederlaag genoe gen moest nemen. Amsterdam won Amsterdam zette de overwin- ningenreeks o,p Brussel voort. Het werd een 10 zege ditmaal, door een doelpunt, dat gescoord werd door de AFC-er Feldman. Er werd vaak behoorlijk spel vertoond, waarbij de derde fclas- ser Oldcnhof (Watergraafsmeer) opviel, evenals doelman Hage naars. Rotterdam gelijk kwam nog. dat zowel Klaassens als Biesbrouck hun verdedigende taak met veel elan uitvoerden en daarbij niet de steun aan eigen voorhoede uit het oog verloor. Eervol resultaat? Die hele eerste helft en ook nog een gedeelte van de tweede helft bleef zo de hoon bestaan op een eervol resultaat tegen een betere Belgische ploeg. Want niet alleen waren de Rode Duivels op technisch en tactisch gebied de meerdere, ook hun snelheid van handelen, hun lichaamsbe- heersing was beter. Die hoop op een eervol resul taat was dus gebaseerd op het uitstekende snel van de achter hoede. Niet op dat van de voor linie. die laten we het maar eer lijk zeggen ..geducht tegenviel". Wat hadden we ons geen zorgen gemaakt over Odenthal. over Tebak. ia zelfs over Terlouw. die dan toch maar zou komen te staan oog in oog met de verra derlijke. showvoetballer Coppens. Ëen man, die in staat is iemand het bloed onder de nagels van daan te krabben, met ziin kun sten en grollen. Maar toen die achterhoede zo lang stand hield, begonnen velen visioenen te zien. Visioenen van een overwinning misschien. Abe faalde Een zege. die binnen het be reik van de Nederlandse ploeg had gelegen, als de voorhoede niet volkomen gefaald had. Len stra speelde de slechtste wed strijd van ziin leven. Geen mo ment was er de vonk van genia liteit. die zijn spel altijd het stempel geeft van de ras-voet baller. geen moment ook was hii de aanvoerder van zijn ploeg. Het was jammer, dat Abe be sloten had, om toch mee te spe len. Het moge in den beginne een psychologisch juiste manier van handelen schijnen te zijn geweest later bleek het omgekeerde. Lui ten kreeg het daardoor zeer las tig. vooral ook omdat hii kenne lijk Lenstra's falen in het mid denveld goed wilde maken en daardoor vaak niet aanwezig was in de voorhoede, als hii daar wel moest ziin. Bovendien faal de hii wederom in de afwerking van enkele gemakkeliike kansen Zo was er een iuweel van een pass in de tweede helft, die de Utrechtenaar op viif meter af stand oog in oog met Seghers bracht. Het geiuich van de zes tigduizend werd gesmoord ;n een schot, dat nog voorlangs het doel vloog. Maar niet alleen Luiten kon het predicaat voldoende niet In vijf en twintig minuten had 1 fej'ens °?'Cul^e ?bar.ta-man van Rotterdam door inderdaad uit stekend spel een 20 voorsprong veroverd op een Antwerpse ste- denploeg, die op papier zeer sterk scheen. Dat dat waar bleek te zijn, kregen de talrijke toe schouwers daarna voorgeschoteld. Maar eerst hadden Bak en v. d. Velden de gastheren een 20 voorsprong bezorgd. Nog voor de rust iha-d Antwerpen de stand genivelleerd'. In de tweede helft namen de gasten middels een pe nalty zelfs de leiding. Maar dat lieten de Rotterdammens niet op ziah zitten. Vermeer kopte de ge- lijtkmaker (dik verdiend) in het net. Ede deed het niet best in ziin maiden-wedstriid. Een enkele maal lanceerde hii wel goede voorzetten en ziin iiver (daar mankeerde het trou wens bij geen enkele speler aan) bracht hem wel verschillende malen langs zijn Belgische te genstander. doch nooit kon hii de snelheid opbrengen waardoor hii werkeliik gevaarliik had kun nen worden. We hebben van Beurden en Bleijenberg tot het laatst bewaard. Expres. Want hoewel ook zii niet uitblonken, kwamen zowel de Bosschenaar als de Rigtersbleker toch tot da den. die de Belgische achterhoe de de handen vol werk gaven. Van Beurden had iammer genoeg ziin schot thuisgelaten, zodat ziin behoorlijke arbeid in het mid denveld onbeloond bleef, en Bleijenberg richtte verschillende malen te hoog of naast. Hij com penseerde ziin gebrek aan tech niek echter door zulk een iiver en doorzettingsvermogen, dat we hem toch nog wel terug zullen zien in de volgende combinatie, die de keuzecommissie het veld in zal sturen. Lastige taak Die Keuzecommissie, ja die is er nog lang niet. Er was zelfs geen schim van een openbaring in deze wedstrijd. De voorhoede is verder dan ooit verwijderd van een combinatie, die ons Neder landse elftal „in a winning mood" moet brengen. In de mid denlinie weet men. dat Klaassens zo langzamerhand een vasté plaats in het elftal waard is en dat ergens in Vlaanderen de jeugdige Bennaars inderdaad de gestelde verwachtingen heeft in gelost op de halfplaats. Maar voor de rest. Het zal voorlopig een zoeken, een tasten blijven. Want slechts heel lang zaam zal er verbetering kunnen worden gebracht in het spelpeil van het Nederlandse voetbal. De jeugd moet naar voren komen, de jeugd, die inderdaad veelbe lovend schijnt te zijn en die hun Belgische vrienden met 21 ver sloegen. Daar van moet het ko men. maar dat zal tiid vergen, tijd. die de Keuzecommissie al gevraagd heeft. Twee jaar. dan kan men resultaten zien. Welnu, als we dat voor ogen houden, dan is het spreekwoord ..men achte d'uitslag niet, maar telle't doel alleen" volledig van toepas sing op de drie nederlagen, die het Nederlandse elftal in een tijdsbestek van nog geen twee maanden heeft geleden. Laten we nog even terugkomen on de wedstrijd. De wedstrijd, die een uur lang boeide. Want het merkwaardige was. dat de toe schouwers een in het veld geliik opgaande strijd zagen. Nauwe lijks hadden de Belgen een aan val gelanceerd, of de Nederlan ders zaten alweer voor het Bel gische doel. Maar steeds maar bleven die drommelse Rode Dui vels doorbeuken op het Neder landse verdedigingsblok. Steeds intensiever zoch Coppens de strijd met Terlouw. die voortdu rend met de buitenspelval het gevaar wilde bezweren. Een uur ging dat goed. Toen kwam de collapse. Een ineenstorting, die binnen zeven minuten tot twee gave Belgische doelupnten leidde, bei den van de voet van de gevaar lijkste Belg. Rik Coppens. Vooral het tweede was een juweel. De manier waarop het tot stand kwam. toonde de Nederlandse aanval de manier hoe een verde diging uit elkaar gerukt kan worden. Lemberechts. Mermans en Cop pens hadden er een even groot aandeel in. Dat nadiep de Belgi sche aanval niet tot doelpunten meer kwam. kan worden toege schreven aan de nonchalance waarmee bijv. een Mermans een individueel staaltje voetbal af werkte. kan ook ziin oorzaak hebben in de steun, die beide binnenspelers gingen verlenen aan de achterhoede, die de han den vol kreeg aan een wanhopi ge Nederlandse voorhoede, die openingen zocht, maar ze niet vond UTRECHT De vereniging van eerste klassers (VEK) heeft zich met een rondschrijven ge wend tot de eerste klasseclubs van de KNVB, waarin melding wordt gemaakt van het feit dat Drs W. Reyseger zich als candi- daat voor het voorzitterschap heeft teruggetrokken ten behoeve van Ir H. F. Hopster. Het zou in de bedoeling liggen, dat Ir H. F. Hopster. indien hij de plaats van de heer Lotsy na de candidaatstelling. welke 1 Mei a.s. afloopt, wordt gekozen, eveneens in 1954 aftreedt en dat Drs W. Reyseger dan candidaat voor het voorzitterschap wordt gesteld. V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3