24 APRIL: IERLAND HERDENKT PAASOPSTAND VAN 1916 RADIO De Russische spoorwegen bron van staats-zorgen D.DD Pontificale H. Mis het hoogtepunt De H. Bloedprocessie in het oude Brugge de blauwe Saffier Een levende katholieke traditie van 15 eeuwen UW PUZZLE Een nieuw Lied u presteert méér verkwikkende b\\ mew* Wè-f sport en spe\ doordek0*1 programma ir voor vandaag Kollend materiaal goed spoorbanen zeer slecht WEK DE GAL IN UW LEVER OP MAANDAG 20 APRIL 1953 DUBLIN Vrijdag 24 April herdenkt Ierland de bloedige Paasopstand van 1916, die ofschoon niet direct leidde tot zijn onafhankelijkheid. Immers de geweld dadige onderdrukking ervan door de En gelsen deed de nationalistische gevoelens der vele eeuwen geknechte Ieren fel op vlammen en deed het aantal leden en sup porters van de nationalistische partij der Sinn Feiners met sprongen stijgen. De komende feestelijkheden, die haar hoogte punt vinden in een plechtige herdenkings dienst in de aartsbisschoppelijke kathe draal van Dublin, zullen de buitenlandse bezoekers, die ter gelegenheid van de her denking naar Ierland komen, duidelijk maken, dat Ierland een bij uitstek Katho liek land is met een diep godsdienstig leven en een rijke en vrome traditie. Sedert St. Patrick in het jaar 452 het Christendom predikte op Ierse bodem, is het Christelijke vuur nimmer uitgedoofd; integendeel, de Katholieke Kerk wist ook de moeilijkste tijden van vervolging zegenrijk te overleven. Staatsrechtelijk bestaat in Ierland scheiding van Kerk en Staat, doch er zijn weinig landen, waar het openbare leven zo van de Christelijke geest is doordrongen en waar de kerkelijke autoriteiten zo nauw en vertrouwelijk samenwerken als juist in Ierland. De Ierse grondwet begint met de plechtige woorden: „Ierland is een souvereine, onafhankelijke, democratische vrijstaat, welks be stuursmacht ontleend wordt aan het volk onder de machtige schutse van God". De grondwet garandeert uitdrukkelijk vrijheid van .geweten, van belijdenis en van godsdienst, waarbij echter aan de Katholieke Kerk als de „wachteres van het Geloof, waar toe de grote meerderheid van de burgers behoort", bijzondere faci liteiten worden verleend. De staat zorgt voor het godsdienstonder wijs in de lagere scholen. Het ge hele onderwijs wordt door de staat gesubsidieerd; de seminaries en soortgelijke instellingen ont vangen gedeeltelijke, doch aan zienlijke subsidies. Bij kerkelijk- godsdienstige gebeurtenissen is steeds een belangrijke vertegen woordiging der regering aanwezig. Zo wordt bij de opening van het parlement, de Dail, ieder jaar in de pro-kathedraal van Dublin een votiefmis opgedragen, waarbij de president, de minister-president met de leden van het kabinet- de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en andere autori teiten aanwezig zijn. President Sean T. O'Kelly was met vele andere autoriteiten ook tegen woordig bij de exhumatie van het stoffelijk overschot van Matt Tal bot in verband met het proces voor- diens zaligverklaring. Hartelijke banden. Een ander voorbeeld voor de hartelijke betrekkingen tussen wereldlijke en kerkelijke overhe den vormt voorts de buitengewone ontvangst, die de Pauselijk Nun tius in Ierland, Mgr. Gerald P. O'Hara, van de zijde der Ierse regering in 1952 te beurt viel. Er wordt noch in het parlement, noch in regeringskringen een ge- DINSDAG 21 APRIL 1953 HILVERSUM I, 402 m.: 7 00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws: 7.10 Gramofoonmu ziek; 7.15 Meisjeskoor; 7.45 Mor gengebed en lit. kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gramo- foonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden: 9.40 Lichtba ken; 10.05 Voor de kleuters: 10.20 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12 00 Angelus: 12.03 Lunchconcert: (12.30—12.33 Land- en tumbouw- mededelingen); 12.55 Zonnewij zer: 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Amusementsmuziek: 14.00 Gev. programma; 14.50 Gramofoon muziek; 15.0(LJ3choolradio: 15.30 ..Ben ie zestrgV'; 16.00 Voor de zieken: 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd: 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regerings- uitzending; 18.00 Gevar. muziek: 18.20 Sportpraatje; 18.30 Voor de jeugd: 18.52 Actualiteiten, 19.00 Nieuws; 19.10 Gramofoonmuziek; 19.15 „Uit het Boek der Boeken" 19.30 Gramofoonmuziek; 22.00 Radiodokter; 22.15 Koorzang; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws: 23'.15 24.00 Strijkorkest en solisten. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. 7 00 Nieuws: 7.10 Gramofoonmu ziek; 7.15 Gym: 7.30 Gramofoon; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws: 8.15 Gramofoon; 9.00 Morgenwij ding; 9.15 Liederen; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gramofoon; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Tenor en piano; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen: 12.33 Voor het platteland; 12.40 Piano- duo; 13.00 Nieuws: 13.15 Mede delingen of gramofoon; 13.20 Promenade-orkest; 14.00 .Zeg eens. Amerika..."; 14.30 Gramo- foonmuz.; 14.40 Schoolradio: 15.00 Gramofoonmuz.; 15.15 Voor de vrouw: 15.45 Gramofoonmuziek: 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Amu sementsmuziek: 17.50 Militaire causerie; 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel; 18.30 „Samen Eurona" caus.; 18.45 Reportage of gramo foonmuziek: 18.50 Paris vous parle: 18.55 Koorconcert: 19.20 Blaaskwintet en piano; 20 00 meuws; 20.05 Gramofoonmuziek; 20.15 Gevr. programma- 21.30 Lichte muziek; 21.50 Mededelin gen; 21.55 Lichte muziek: 22.05 lirolermuziek; 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws: 23.15 New York Calling: 23.20 Orgel concert; 23.35—24.00 Gramofoon muziek. heim van gemaakt dat zij ernstig rekening houden met de uitspraken en adviezen van Paus en bis schoppen inzake hedendaagse problemen. Typerend hiervoor is het feit, dat het Ierse kabinet kortgeleden een wetsvoorstel op het gebied van de gezondheids zorg weer introk, omdat de bis schoppen een aantal bedenkingen van zedelijke aard hadden ge maakt. In geen enkel land heb ben sociale encyclieken van de Paus zulk een geweldige invloed gehad als in Ierland. De Katholiciteit van Ierland straalt door in alle verschijnings vormen van het dagelijkse leven. Ieder jaar trekt het gehele Ierse leger ter bedevaart naar het hei ligdom van de nationale heilige, St. Patrick, te Lough Derg. In 1951 wijdde zich het Ierse leger plechtig toe aan O. L. Vrouw van de Rozenkrans. De nationale bur gergarde stelde zich onder de bijzondere bescherming van het Heilig Hart van Jezus. De staats radio „Radio Eireann" zendt iede re dag het Angelusgebed uit. Alle vliegtuigen van de Ierse Lucht vaartmaatschappij Aer Lingus zijn genoemd naar Ierse heiligen. De posterijen blijven hierbij niet achter en geven van tijd tot tijd postzegels uit met godsdien stige motieven. Wat echter de grootste indruk op de bezoeker in Ierland maakt is het diepe ge loofsleven van het volk. Het vormt beslist een uitzondering, wanneer U ergens in Ierland een huis aantreft, waarin geen kruis beeld of geen heiligenbeelden zijn. De kerken zijn ook door de week steeds gevuld. Niet alleen des ochtends, want iedere rechtgeaar de Ier rekent het tot zijn plicht minstens eens per dag een kort bezoek aan de kerk te brengen. Het rozenkransgebed in het gezin is een sterk gevestigde traditie, waarvan niet wordt afgeweken. Ook in de fabrieken wordt dik wijls gemeenschappelijk gebeden. Het is heel gewoon, wanneer di rectie en arbeiders van een fa briek op gezamenlijke kosten naast de fabrieksgebouwen een Mariakapel oprichten, waar na het' dagelijks werk gezamenlijk het Rozenhoedje wordt gebeden. Priesterroepingen. Opvallend is ook'het grote aan tal priesterroepingen. Ierse mis sionarissen werken in alle delen van de wereld. Het beroemde Maynooth-college in Ierland is het grootste seminarie van geheel Europa. Het pleit voor het krach tige geloofsleven der Ieren, dat zij ook in het buitenland hun vroom heid bewaren. In de Verenigde Staten, waar ruim 20 millioen Ieren leven, vormen zij een krach tige, levende kern, die van grote invloed is voor het kerkelijke le ven daar. Nr. 185 Horizontaal: 1. insecteneter 4. Amer. echtscheidingspl. 7. gewicht 8. fortuin 10. lidwoord 12. jongensnaam 14. zangnoot 15. bron 16. lengtemaat (Advertentie) ■mra-BTStfl- Krabben en peuteren ËJlUAta. maakt de kwaal steeds HÏtsHlSlG erger. De helder vloeibare d.d.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zeer belangrijk is de plaats welke het spoorwegverkeer in de Sovjet- Unie inneemt; meer dan tachtig procent van het vracht- en negentig procent van het personenverkeer is van de trein afhankelijk. Des te merkwaardiger, omdat het netwerk van spoorwegen in het communistische paradijs maar betrekkelijk klein is. Voor elke 10.000 inwoners is er gemiddeld maar vijf kilometers spoortraject beschik baar, tegenover veertig kilometer in de Verenigde Staten. Bovendien is driekwart van de treinverbindingen nog slechts enkel spoor. En het allerergste van alles: slechts achttien procent van de spoorwegen werd aangelegd onder het Sovjet-regime. ALKMAAR. België beert een speciaal, eigen, karakter. Er heerst daar in die oude kunststeden aHje Belgische steden zijn, min of meer, kunststeden een sfeer, waaruit men de oude beschaving nog proeven kan. Die sfeer krijgt een devoot karakter, als we komen in steden als Brugge, waar prachtige, oude kerkgebouwen ons herinneren aan een rijke geschiedenis op kerkelijk en cultureel gebied. Hier is het vooral de devotie tot plechtige optocht door de straten van Brugge is altijd een treffen de en ontroerende manifestatie gebleven van een eeuwenoude ge loofsovertuiging, die bijzonder goed past in een historische stad met een zo devote sfeer als hier wordt aangetroffen. H. Bloedspel. Hier vindt ook het luisterrijke H. Bloedspel plaats, een massa- openluohtspel met de gebeurte nissen rond de overbrenging van het H. Bloed naar Brugge als het H. Bloed, die spreekt uit tal onderwerp. Het wordt door d.e van kunstwerken en bovenal uit inwoners vaij de stad zelf, uit de grote H. Bloed-processie, een alle rangen en standen, gespeeld der grootste en beroemdste van I Bf nemen wel een 2000 mensen het Europese vasteland, een eve- aan deel, ongeacht de 800 tot 1000 n-ement, dat Brugge maakte tot een voorname bedevaartplaats. Brugge als bedevaartplaats is al heel oud. De huidige basiliek van het H. Bloed bestaat eigenlijk uit twee delen, de bovenkapel en de onderkapel. De Reliquie. De bovenkapel, de eigenlijke H. Bloed-basdliek, bergt twee kostbare schrijnen, waarin het H. Bloed wordt bewaard. Dit is een bloeddruppel, volgens de overlevering door Jozef van Ari- mathea onder het Kruis opge vangen in de H. Graal, in Jeru salem bewaard en door Graaf Diederik van de Elzas van de patriarch van Jerusalem ten ge schenke gekregen. Hij bracht het in de tweede kruistocht mee naar Brugge en schonk het kostbare reliquie aan de stad. Het rond dragen van de reliekschrijn in. PROCLAMATIE P.v.d.A. Over vredesplannen van de Sovjets „Millioenen mensen hopen dat de gewijzigde verhouding een op recht en blijvend karakter zal dragen", aldus vangt een procla matie aan, die het Partijbestuur van de Partij van de Arbeid, on dertekend door de heren Vorrimk, algemeen voorzitter, en Albrecht, algemeen secretaris, heeft afge kondigd. In de proclamatie wordt ge zegd, dat de democratische so cialisten op het standpunt staan, dat elke gelegenheid om tot een vruchtbare bespreking met de Sowjet-Uni-e te komen, moet wor den aangegrepen. Herinnerend aan de ontwikke ling in de internationale verho-u- digen na de oorlog, merkt de pro clamatie op, dat de diepste oor zaak van de koerswijziging in Moskou moet worden gezocht in de 'groeiende kracht van de demo cratische volken van het Westen. De proclamatie wijdt sarcasti sche woorden aan de rol van de Nederlc&idse communisten, die zich vernederd hebben tot slaafse napraters van wat Moskou ge biedt en sluit met de conclpsie, dat de Noord-Atlantische verde- dligingsorgainisatie moet worden versterkt en een voortzetting van de strijd tegen het communisme nodig is, door verhoging van de arbeidskracht en rechtvaardige verdeling van de welvaart en ver dieping van de cultuur voor alle volken. zangers en muzikanten, die hun medewerking verlenen. Het dé cor wordt gevormd door de ma; jestueuse Halletoren en de gevel van de Lakenhalle. Het hoogte punt vam het spel is de feeste lijke terugkeer der kruisvaarders, waaronder het gebeier der Halle toren, de St. Salvat-or en de O.L. Vrouwekerk.. (Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op ,te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Geen. wonder dat de voornaam ste zorg voor het Ministerie van Verkeer in Moskou- is het uit breiden van het spoorwegnet en het zo efficiënt mogelijk benutten van de bestaande'- verbindingen. Een én ander vormt een zeer be langrijk onderdeel van het vijf jarenplan. Alles wohdt gedaan om irit de mogëlijkhedé'g' ;fe halen wat er ook maar in zii, het 'treinper soneel hioet de wagons van vrachttreinen zo snel mogelijk lossen en laden, stokers en ma chinisten moeten leren om zo zui nig mogelijk met brandstof om te gaan en toch zo lang mogelijke trajecten per dag af te leggen. De autoriteiten hopen, dat een nieuw soort locomotief het mo gelijk zal maken meer wagons te trekken en toch sneller te rijden, zodat het percentage nuttige ar beid per etmaal aanzienlijk zal kunnen toenemen. Er zijn de afgelopen jaren een aantal niet onbelangrijke succes sen geboekt, maar die moet ge in de eerste plaats niet zoeken in uitbreiding van het net, maar in de productie van rollen materiaal. In de loop van het vijf-jaren-plan 19451950 werden er in de Russi sche werkplaatsen 6165 stoomloco motieven, 555 electrische en 865 dieselmachines gebouwd, boven dien construeerden ingenieurs 'n vrachtwagon van uitstekende kwaliteit. Half werk. Toch blijven al deze successen maar half werk, zolang de spoor lijnen zelf niet drastisch verbe terd worden. Aan locomotieven, in staat -om hard te rijden, hebben de Russen niets wanneer de tra jecten ontbreken waarop de loco motief een staaltje van zijn kun nen ten beste kan geven. Een Russisch vluchteling heeft onlangs de volgende beschrijving gegeven van de Spoorwegen in zijn provincie: ..De spoorbaan, enkel spoor, loopt vrijwel uit sluitend door nauwe valleien en door dichte wouden waar men slechts een nauwe doorgang heeft FEUILLETON I 1 *N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 1 Door P. C. WREN 55 Michael en ik bezwoeren el kaar, niet zo dwaas te zijn in Lejaune's kaart te spelen door hem ook maar een kans te geven ons te beschuldigen van plichts verzuim of ongehoorzaamheid, of door ook maar even brutaal te kijken, zelfs -bij de grofste uitda ging. Maar we beseften dat Le- jaune weldra niet langer ëen verontschuldiging zou zoeken, en we konden niet anders doen dan op deze kwade dag wachten „Ik ben echt blii dat Dig hier niet is", zuchtte Michael op een middag, toen we tijdens de siësta op onze brandend hete bedden in de kazerne lagen. „Of Hank en Buddy", vervolg de hij. „Een onvertogen woord tegen Lejaune zou noodlottig zijn „Iemand neemt hem binnen kort te grazen, als we niet gauw een nieuwe commandant krij gen",-zei ik „Hij doet er een goéd werk mee". „Dat dacht je maar", ant woordde Michael. „Dat zou nog erger zijn.Die ezels hier zou den even juichen, en daarna de woestijn in trekken, om dan nog ongeveer drie dagen te leven als de Arabieren de dorst niet te vlug af waren...." „Het gebeurt toch", voorspelde ik. „Schwartz doet de laatste da gen erg geheimzinnig en belang rijk". „Ik vrees het ook", zei Michael, „en het is ongeveer het aller ergste wat er zou kunnen gebeu ren. Als niemand het uit eigen beweging doet, zullen ze een complot smeden om hem te do den. Ik geloof trouwens evenals jij dat het er al is. We zullen nog gehakt. De bochten zijn vrijwel altijd scherp en ontsporingen zijn dan ook aan -de orde van de dag. Vooral des winters, als de rails door de barre koude krimpen, ge beuren er in de bochten met zwaar beladen kolentreinen vaak ongelukken. Het ergste is dat, de rails over het algemeen erg oud en van slechte kwaliteit zijn, breuken vormen dan ook geen zeldzaamheid". Aan dergelijke wantoestanden willen de Sovjetautoriteiten graag een eind maken. Dan pas zal de gemiddelde snelheid van de trei nen, eerste vereiste voor een goed modern spoorverkeer, ook be hoorlijk kunnen worden opge voerd. Op het ogenblik doen de meeste sneltreinen over de af stand Moskou—Leningrad (651 kilometer) nog elf en drie kwart uur, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat ze dan slechts drie maal onderweg be hoeven te stoppen. Het komt neer op een uurgemiddelde van iets meer dan 55 kilometer. En deze verbinding is dan nog, een van de beste-. Zonder overdrijving mag aangenomen worden dat op de meeste grote lijnen het gemid delde van veertig kilometer per uur niet wordt overschreden. Lopen gaat sneller. Bepaald onplezierig wordt het reizen in Rusland echter o-p de kleinere spoorlijnen. De „Kroko dil", het 'enige tijdschrift in Rus land dat zich veroorloven kan humor te spuien met een sausje van kritiek op de overheid, pu bliceerde onlangs het verhaal van vijftig reizigers die op het station van Ivov stonden te wachtep op de trein naar Kazanovka. Ze brachten hun tijd zoet met spe culaties over -het stij-dstip waarop ze kon-den vertrekken, de stations chef kon hen niet veel wijzer ma ken -dan de mededeling: „Burgers, jullie zult in elk geval vertrek ken". Toen de trein eindelijk ar riveerde, had het personeel eerst een uur nodig om een speciale aanhangwagen aan te haken: „Eindelijk mochten de reizigers 18. rondhout 19. reeks 22. vruchtbare plekken 24. soort schoeisel 25. gebrek 26. vaart 28. water in Friesland 30. lidwoord (Fr.) 31. kloosterzuster 33. soort steen 35. ontkenning 37. bijwoord 38. soort aardappel 40. bijwoord 41. smook 42. tip Verticaal: 1. ik (Lat.) 2. landbouwwerktuig 3. onderricht 4. erg los 5. maanstand 6. lyrisch gedicht 7. beschadiging 9. loterijbriefje 11. geestdrift 13. begroten, ontwerpen 15. damp verspreiden 17. lijn 18. losse draad 20. plaats op de Veluwe 21. gravure 22. vaak (Eng.) 23. kostbare stof 25. plaats in België 27. berggeel 29. sportterm 32. ijzerhoudende aarde 33. haarkrul 34. Europeaan 36. gelofte 38. rivier in Italië 39. rondhout Oplossing Nr. 184 Horizontaal: 1 ar, 3 Assen, 7 w.l., 8 acht, 10 lava, 12 A-da, 13 ara, 15 end, 17 air, 18 pen, 19 rei, 20 robe, 22 Etna, 23 onweder, 24 bang, 26 mama, 28 oma, 29 rel, 31 gin, 32 lid, 33 one, 34 ent, 35 Gent, 37 gans, 39 Po, 40 aster, 41 ta. Verticaal: 2 radio, 3 ah, 4 stap, 5 elan, 6 na, 7 wanen, 9 carbo- nade, 11 vertragen, 12 aardbol, 14 rekenen, 16 diamant, 21 eng, 22 Eem, 25 amigo, 27 minst, 29 rots, 30 lege, 36 na, 38 ar. instappen en er ontstond een stormloop naar een vrije plaats. Door het lawaai werd ook de conducteur wakker, die zich er over begon te beklagen dat het reizend publiek zich tegenwoor dig maar wat onbeschaafd pleegt te gedragen. Precies om midder nacht zette de locomotief zich in beweging, -drie uur later arriveer de ze in Kazanovka, 25 kilometer verder. Wie in plaats van te Ivov te wachten was gaan lopen, zou eerder op de plaats van bestem ming zijn geweest...." En -dan te weten -dat Britten er over klagen, dat de sneltrein naar Schotland gemiddeld maar tach tig kilometer mag rijden en dat ze wel eens tien minuten over tijd is. Bij de gratie een kaartje Een ander „gerief" ervaart de reiziger in Rusland bij het kopen Van zijn kaartje. Wie aan het loket eindeloze moeilijkheden wil voorkomen, doet goed eraan te zorgen dat hij in het -bezit is van de machtiging van de een of an dere overheidsinstantie; die ver strekt echter slechts reisbewijzen aan -bepaalde categorieën van mensen, variërend van hoge amb tenaren tot moeders met jonge kin-deren. Gevolg van deze me thode is, dat er soms treinen met open plaatsen vertrekken en Jan de burger toch een week móet wachten voor hij zijn reis ma ken kan. Tot nog toe zijn de Sovjet-auto riteiten niet erin geslaagd aan dit soort miserabele toestanden een eind te maken. Met een zekere berusting neemt de burgerij dan ook kennis van een, ware, annec- dote, dat de stationschef van een niet eens zo heel klein plaatsje de woedende passagier die om het klachtenboek vraagt, even opge wonden afbluft met het commen taar: „In mijn klachtenboek is geen plaats meer, dat hebben an deren al tot de laatste pagina vol geschreven. BIJ „HONDERD JAAR KROMSTAF" Ter gelegenheid van de viering van het eeuwfeest der herstelde katholieke hiërarchie in Neder land, heeft mr Jan Derks „Een Nieuw Lied" gedicht, waarin hij uitdrukking heeft willen geven aan het triomfantelijke levens gevoel der vrije kinderen Gods. Want vrije kinderen Gods zijn de Nederlandse katholieken, na hon derd jaar kromstaf, geworden. Het is een irenisch lied, waarin de katholiek getuigt van zijn blijde vrijheid, van zijn waar achtige godsdienstzin en van zijn bereidheid tot het offer, mèt zijn Herders tot het hoogste offer zelfs, als dat nodig is. Wouter Paap heeft dit nieuwe lied op muziek gezet en hij heeft dat voortreffelijk gedaan. Muzi kaal is dit katholieke volkslied, als hoedanig het toch is bedoeld, uitstekend geslaagd. De compo nist heeft er een gezonde, in de goede zin volkse, melodie voor geschreven. De tekst van mr Jan Derks zal ons katholieke volk minder sterk aanspreken dan de melodie van Wouter Paap. Derks is er niet in geslaagd, de beperking die het lied hem oplegde, in alle eenvoud te overwinnen. Zijn tekst, aan vankelijk geïnspireerd door het nieuwe lied voor de Heer van Michel van der Plas, verloopt al te cerebraal. Wanneer „Een Nieuw Lied" gemeengoed wordt van ons katho lieke volksdeel, dan zal dit gro tendeels te danken zijn aan Wou ter Paap's bijzonder geslaagde muziek. (Advertentie) Last van zenuwen? Mijnhardr's Zenuwtabletten helpen L) er overheen. EEN HISTORISCHE RONDGANG Nu in onze tijd het probleem van de moderne verkeerstechniek zich met alle schqj-pte voordoet in menige stad of plaats die door haar bouw daar uiteraard niet tegenop gewassen is, mogen de genen die uiteindelijk in dit veel zijdige vraagstuk te beslissen heb ben, zich wel bezinnen om niet voor altijd de schande op zich te laden in de verfoeilijke geest van „Holland op zijn smalst" veel kostbaar stads-schoon onherstel baar te vernietigen. Daar hebben de 17e eeuwse be stuurders van Amsterdam blijk gegeven van hoger begrip en be schaving: de nieuwe wijken in huurtijd hebben zij op voorbeel dige wijze aangepast, aan de oude, ï'eeds bestaande gedeelten op een zodanige wijze dat Vondel met volle recht kon zeggen dat de stad aan Amstel en IJ „zich heerlijk opendeed". Het oude Amsterdam der Middeleeuwen leefde in Von- del's tijd ten volle en nog in onze dagen bewaart het zijn eigen, ge heel enige sfeer. Een stad als Amsterdam blijft altijd mooi. Dit echt-Hollandse stads-schoon vol karakteristieke en typische hoekjes'en -plekjes zah men nog-** meer gaan ontdekken, bewonde ren en voorgoed leren liefhebben als men er zich door heen laat lei den door een kenner als Dr. M. G. de Boer in zijn boek „Een wan deling door Oud-Amsterdam 1544". een interessante uitgave van de Amsterdamse Uitgever H. Meulenhoff. Langs het Galgenveld en de Houttuinen, de Wartnoes- straat en de Nieuwendijk komen we over „de Plaet.se" (de Dam van nu) via de Kalverstraat en het Spui tenslotte in de Klooster- buurt, wel een van de meest merkwaardige en unieke plekjes van Oud-Amsterdam. Onderwijl wordt ons op prettige, onderhou dende wüze verteld over het toen malige stadsleven in al ziin alle- daao-se bontheid en verscheiden heid. Ondanks dat we hier en daar eerst wat ri-itisch tegenover de geschiedkundige beweringen van "i)'» geleider moeten staan, is ziin boek. med° door de 75 zeer hel dere en duidebike afb°eldingen, °°n sprankelend geheel gewon den. BIBLIOTHECARIS (Advertentie) '«3E&É h»»*: r-X>* voor de keus gesteld worden Le jaune's zijde te kiezen, of deel uit te maiken van een'bende dwaze, moordende muiters, die zelf ook 'n verschrikkelijke dood tegemoet gaan of door de Ara bieren en de dorst in de woestijn, of de krijgsraad en een vuurpe loton. Het is rottig". „Als hij tot luitenant bevorderd wordt en hier dan commandant wordt, houdt hij het -geen week uit", zei .ik. „Wat zou er gebeu ren als ze een complot tegen hem smeden, en wij de enigen zijn die weigeren mee te doen?" „We zouden aan Lejaune's zij de naar een andere wereld gaan, waarvan niemand terugkeert", citeerde Michael. „Wat zouden sergeant Dupré en korporaal Boldini doen?" „Als het om hun leven gaat, zullen ze, indien ze de keus heb ben, de kant. van de -muiters kie zen, denk ik", antwoordde Mi chael. „Ze haten Lejaune min stens even erg als wij, en ze zijn geen van tweeën overdreven principieel". „Ik vraag me af of hun de keus gelaten zal worden". „Ja", zei Michael, „ze zijn al lerminst populair. Ze hebben zich te lang door Lejaune als handlangers laten gebruiken". „Stel je voor dat we gepolst worden over een muiterij, en on ze ellendige plicht vervullen door Lejaune te waarschuwen?" „Dertig dagen cellulair van Lejaune wegens beledigende leu gens, en korte metten voor de muiters, als ze eenmaal begin nen", zei Michael. „Wat leven we toch gelukkig!" Toen ik op een nacht op de binnenplaats zat en me trachtte te verbeelden dat de nacht wat verkoeling bracht, kwam opeens Schwartz naar me toe. Het was een geweldige, sterke, behaarde kerel, die prachtig ge schikt zou zijn voor zeerovers- kapitein; hij had hersens, was moedig en krachtig in zijn op treden, en had ook weinig last van scrupules tengevolge van overdreven eergevoel of mede lij-den. „Kun je het nog al stellen, Smith?" vroeg hij, en ging naast me zitten. „Precies even goed als jij, Schwartz". „Zou je wel wat verandering willen hebben?" „Ik ben dol op verandering". Een korte stilte viel in. Schwartz trok een ander register open. „Heb je wel eens een varken zien sterven?", vroeg hij. „Neen!" „Dan zul je het weldra te zien krijgen". „Voel je je niet goed?" vroeg ik grof. Ik had niet veel met hem op. „Je zult een varken zien ster ven", ging hij voort, zonder op mijn woorden te letten. „Een heilig varken. Een gestreept var-1 ken. Een bevorderd varken. Een adjudant-varken". „Zo?" „Ja. Monsieur le Cochon wordt Monsieur le Porc". „En word jij dan Monsieur le Charcutier", vroeg ik. Ik wilde best wat meer weten, nu ik een maal iets gehoord had. „Haha. Dat zal er nog van af hangen. Er zijn er een heleboel die een cotelette de porc willen hebben. We zullen erom moeten loten". Hij zweeg. Ik zag dat hij over zijn gehele lichaam beefde van koorts of opwinding. „Zou jij wel charcutier willen zijn?" vroeg hij opeens. „Ik heb geen ervaring in het varkensslachten". „Hoor eens", zei hij brom mend, en greep mij bij de arm. „Je zult het spoedig beleven, als varken of als slager. Iedereen hier zal cochon of charcutier zijn, over een paar dagenZeg te gen je broer dat ze kiezen moe ten Intussen, als er iemand naar je toekomt en porc tegen je zegt, antwoord dan: cochon. Hij weet dan dat ik met je heb gesproken, en jij weet dat hij één der onzen is. Maak spoedig je keus. Het één of het ander. Voor ons maakt het niets uit. We zijn met zovelen Er kwam iemand aan. Schwartz stond op en slenterde weg. Ik vertelde alles wat ik had gehoord aan Michael. (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7