Fortuin aan prijzen ligt Zondag in stenen besloten Geen tegenstelling tussen Kerk en landsbelang Oin.melancleii-bestii.iir vraagt hulp van de regering langs en Consumptieve uitgaven gedaald door ramp Vlekken? CETREX! Als het de moeilijkheden niet aan kan EX-DIRECTEUR TOEGANG TOT BEDRIJF ONTZEGD 130 passagiers vinden in super-autobus plaats Demonstratie in Nederland dinsdag 21 apkjl 1953 aagde )ering z angver. :nwaert Mysterieuze „Kromstaf"-loterij met loten zonder nummers Buitenlandse notities Mr. M. Steenberglie H. Vader richt zich tot Italiaanse hurgercomites A.N.A.B. vraagt hogere boete Huurverhoging en compensatie Pa»i"!> 3 cachting ioor het K.N. ilt. geldig van tot Woensdag- RANDERING /olkt, maar in porden van het ns op binnen- ;nkele wolken- ke tot matige oost en noord verandering in laagd Onze plaats us Stoop slaagde i te Amsterdam eronderwijs. Zondag 19 in de grote to- ;t jeugdhuis door ilgezelschap „Ons uitvoering gege- opzichten uitste- jiag heten. t ver gevorderde er zeer veel be- die volop geno- n de mooie zang ge toneelspel. Bij vlak na.de pauze jngers (essen) op wijze een viertal n gehore. Door werd onder de tig van de regis ter het boeiend Twee Wezen" ten Daar het o.i. om edenen niet wen- an een opvoering ilstuk door dilet- ler der medespe- peoordeling wordt i wij volstaan met lat alle rollen, die istudeerd bleken fiek werden ver wordt ten twee uitvoering gege- :etzelfde program- afgewerkt en het ien, dat het pu- getale zal opko men genieten van mooie toneelspel. Zondag had tl leden de viering 12y2 jarig bestaan, werd in de kerlc een H. Mis laronder algemene r gezamenlijk oat- 1 van de heer H. verden waarderen sproken. Des mid- en receptie in de- ar we o.a. opmerk- ïwoordigers der ies en sportverem- tervereniging was gd door de heer A. Blauw en de Kooy, terwijl ook Pastoor en kape- waren. ond heeft de grote ats in de zaal van [eiligenberg. ze zal de jubile- ïg enkele nummers ïaar direteur, de -rassing is wel het het Langedijker aap. Een gezellig id besluiten. dalisme Een paar weken in het Noord-Holl. bericht geplaatst en van nieuwe bo- Rijksweg. In de dag op Maandag boompjes het moe- in een paar boom- ien afgebroken. plantsoentje over e tuinman, de heer uwe heesters ge- :e waren eruit ge- oog tijd dat ook de 't Zand mee zullen natuurschoon te geval een verbeter- erne aanlegsteiger n uitgebreide werk- nd het Havenplem :ijn, omdat men de dan in rechte Um steigers van de Te- doortrekken. Deze zal dus vele be- iren voor het ver- t. Over de bestem- gronden langs de is thans nog geen eslissing genomen. Minister van Ma- optie op deze gron- welke optie door voor een bepaalde nd. Oorspronkelijk ien nog gegaan in an een nieuw hos- aar de regering heeft in Den Helder geen enige grootte zal iwd zijn deze plan van de baan. In echter nog steeds woningen voor de f kantoorgebouwen sn de bij de Marine ■bouwen. De gron- stbatterii, waar het Dn van de Marine ebben nog evenmin /e bestemming. De an hier het meest vrijhouden van deze al om de diensten gatiestation zo wei- te hinderen. l langs de Kanaal- ïter bestemd voor vaarvan een gedeel- nd voor het optrek- ewoningen. De aan- van zal binnen niet tijd kunnen plaats UTRECHT, 21 April 1953 De merkwaardigste en tegelijk ook grootste loterij die ooit in Nederland is ge houden zal, naar thans reeds als vaststaand mag worden aangenomen, op Zondag 26 April a.s. geheel ons katho lieke volksdeel in rep en roer brengen, het een gehele dag lang in een intense spanning houden en het in de avond van diezelfde dag doen deelnemen aan een massaal familie-feest rondom de raclio, waarbij de winnaars van de 1001 fantastische prijzen in deze loterij, die des mor gens begint, bekend zullen worden gemaakt. De loten van deze mysterieuze loterij zullen geen nummers ver melden. Zij bestaan n.l. slechts uit kleine rode steentjes van 20 gram, waarop, in relief, een mijter en staf staan afgebeeld. Niettemin is aan elk zo n steentje een geheim verbonden, dat in het avondprogramma van de K.R.O. op die spannende Zon dag zal worden onthuld. Het zijn geheimzinnige steentjes, die, na- Hereniging van Duitsland Wanneer de Sovjet-Unie in de nabije toekomst het voorstel ter tafel zou brengen om een Viermogendheden-conferentie te beleggen voor een bespreking van de Duitse-kwestie. dan is er geen enkele reden om zien hier over te verbazen. Ten eerste zun er voldoende aanwijzingen m een dergelijke richting. Terwiil eer. dergelijk voorstel, gezien de hui dige omstandigheden, een uiterst handige diplomatieke zet van her, Kremlin zou zijn om de verbin ding van West-Duitsland mei het Westen te verbreken. Een ant woord als het ware op de succes sen die Adenauer in Washington wist te bereiken. De Russische controle-commissie schijnt van Moskou uit de richtlijnen te heb ben ontvangen waarin de voor waarden. die voor een hereniging van Oost- en West-Duitsland die nen te worden gesteld. vervat zijn. Volgens een bericht van de ..Sunday Times" komen deze eisen op de navolgende drie pun ten neer: le vrije verkiezingen onder internationaal toezicht m geheel Duitsland: 2e erkenning van de huidige grenzen tussen Polen en Duitsland door de rege ring die uit de verkiezingen wordt geboren: 3e een afzien van alle verplichtingen van vroeger datum, zowel tegenover het Oos ten, als tegenover het Westen. Er zijn over de oplossing van het probleem-Duitsland al heel wat nota's gewisseld in. de afgelopen jaren. Maar de eisen van beide kanten liepen zover uiteen, dat een overeenstemming tot de vrome wensen bleef. „Er moeten eerst vrije verkiezingen worden gehouden, daarna zullen de Duitsers zelf een regering die nen te formeren", is steeds de eis van het Westen geweest. Moskou draaide verleden iaar nog de za ken precies om. Stalin voelde bitter weinig voor vrije verkie zingen. omdat hij drommels goed besefte dat bij een samenvoegen van 49 millioen West-Duitsers en 17 millioen Oost-Duitsers waarvan het merendeel weinig moet hebben van de zgn. zege ningen van de regering van Pieck en Grotewohl de com munistische invloed volkomen zou verdwijnen. Hebben de Russen nu zonder meer toegegeven? Voor de schijn wel, maar in de werkelijk heid allerminst. Want hun laatste eis. het terzijde schuiven van alle vroegere verplichtingen, is voor het Westen onaanvaardbaar De Russische bewindhebbers houden de Duitsers het aanlokkelijke goed voor van hereniging van hun vaderland een wens die in het hart leeft van iedere rechtgeaarde Duitsers maar stellen dan als voorwaarde geen verbondenheid met Westen, noch met het Oosten. Daarbij weten de Russen, dat bv. de socialist Ollenhauer in West-Duitsland voor alles de voorkeur geeit aan de hereniging. Zélfs wanneer de band met het Westen werd door gesneden en de besluiten van Bonn ongedaan werden gemaakt. Moskou werkt op het gemoed van de Duitsers. Ook het Westen wil een herenigd Duitsland. Maar een Duitsland dat nauw met het Westen samenwerkt. In feite wordt bij een aanvaarden van het Russische voorstel een toe stand geschapen als volgt: een herenigd Duitsland met aan de Oost-grenzen de teruggetrokken Russische troepen en- aan de Westzijde een West-Europese verdedigingsgordel zonder Duitse mankracht en materiaal. Duits land zou dan een soort van buf ferstaat worden tussen Oost en West. Met alle gevaarlijke ge volgen van dien. Psychologisch is deze zet van de Russen meester lijk, want hun succes is eerder verzekerd bij de grote massa van het Duitse volk dan alle moei ten die de Westerse staatslieden en met hen Adenauer zullen hebben, om op redelijke gron den en met zuiver verstandelijke argumenten aan te tonen boe doorzichtig dit alles van de Sov- iet-Unie is. De Russische houding in de Duitse-kwestie is wel één van de meest sprekende bewij zen van de tactiek-verandering sedert de dood van Stalin. Mis schien zijn er nog Duitsers die de ogen zijn open gegaan toen zii van het communistische spion- nagecomplot vernamen. Een an dere kans is. dat de leidinggeven de kringen in het economisch le ven een samenwerking met de Amerikanen op prijs zullen stel len: één van de punten, waar over Adenauer in Washington met de regering Eisenhower heeft gesproken. Komen er al Russische voorstellen uit de bus. dan wordt de Westerse diploma tie derhalve zwaar op de proef gesteld. A dat zij des morgens aan de ker ken zijn verkocht, droog en koel bewaard moeten blijven en met moeten worden blootgesteld aan langdurige felle bestraling van zon of electrisch licht Op het oog dus gewone steentjes, maar op raadselachtige wijze bevattende de kans op een woonhuis of woonschip,, een vee stapel of een vliegreis voor twee personen naar Canada, Amerika of Australië: wij doen maar een greep uit de prijzen ter waarde van f 15.000. Er zijn ook „kleine re" prijzen: een auto, zeiljacht, Lourdesreizen, 'n koppel paarden, 'n melkmachine en zoveel meer. Deze indrukwekkende loterij, de „Steentjes Actie Kromstaf H.B.O. is met een tweeledig doel opgezet. Een groot deel van de opbrengst n.l. 60 procent, zal worden gevoegd bij de gelden voor het huldeblijk aan de Ne derlandse Bisschoppen en dus mede bestemd zijn voor de af bouw van de Medische faculteit aan de Katholieke Universiteit. Het andere deel 40 procent komt ten goede aan de Katholie ke Nationale Bond voor E.H.B.O., die dit geld zal besteden voor de opleiding van Maltezer helpsters (die in tijden van nood en oor log zullen assisteren in de zie kenhuizen.) Ruim 100.000 personen, gidsen leden van E.H.B.O.-afdelingen en anderen, zullen in de vroege morgen van a.s. Zondag in de weer zijn om de steentjes voor 25 cent per stuk aan de man te brengen. Dit zal gebeuren na de H.H. Missen op het Kerkplein van de 1483 parochiekerken in geheel Nederland. Enorme organisatie Een geweldige organisatie moest worden opgezet om deze bliksem-loterij van één dag in alle opzichten te doen slagen. Voorel het streven om reeds des avonds een volledig overzicht te kunnen geven van de resultaten over het gehele land, zodat dus inderdaad de loterij in één dag is geliquideerd, taaakte talloze bijzondere voorzieningen nodig. De 1483 parochiële leiders zul len Zondag reeds in de vroege middag telefonisch aan 100 posten in het land opgeven hoeveel steentjes werden verkocht. Deze honderd posten bellen elk de door hen uit vijftien parochies verkregen gegevens door naar vier centrale posten in Rotter dam, die dan het volledig resul taat samen kunnen vaststellen. Dictaphoons zullen bij dit door geven mede worden ingeschakeld. Naast deze centrale telling is er ook een controle, die door de Justitie is geëist en die eveneens door de E.H.B.O. is georgani seerd. Deze houdt in, dat hon derd automobilisten in de mid daguren bij de parochiële leiders zullen langs gaan om de overge bleven onverkochte steentjes op te halen. Deze worden naar de Hoogeerw. heren Dekens ge bracht, bij wie vertrouwensman nen van de E.H.B.O. ze in ont vangst nemen. Klokslag vier uur worden dan de steentjes verze geld, door ambtenaren van de politie, zodat er niets meer mee kan gebeuren. De politie geeft de aantallen restanten dan weer per telex door aan de Rotterdam se politie, zodat ook de jusitie reeds aan het einde der middag een volledig beeld heeft van het resultaat der actie. Risico's bedwongen Alle risico's zijn bij deze opzet geheel uitgesloten. Voor elke verantwoordelijke man of vrouw die een bepaalde ondracht heeft te vervullen in deze geweldige organisatie, zowel 'n de steden als in de kleinste oarochies van ons land. zijn z.g. .schaduwper- sonen" aangewezen, die thans al opdracht hebben in noodgevallen onmiddellijk de uitvoering dei- taken over te nemen. De K.R.O. verleent aan deze Steentjes-actie grote steun Vrii- wel in alle programma-onderde len zal aan de mvsterieuze steen tjes worden herinnerd. En Zondagavond zal dan van half negen tot tien uur het grote programma, volledig gewijd aan de steentjes, worden uitgezon den. waarin een notaris het grote geheim zal onthullen. Reeds thans wordt aangeraden tijdens deze uitzending grote lichten te doven en gebruik t% maken van kleine lichtpunten, b v. schemer lampjes. Want er gaat dan wat met de steentjes gebeuren.... De fabricage van de steentjes heeft vele hoofdbrekens gekost, en hoewel men van de zijde der E.H.B.O. zeer schaars was met mededelingen dienaangaande slechts acht mensen kennen het geheim werd we] gezegd, dat hij de vervaardiging ingenieurs, dokters, politie-inspecteurs en re chercheurs tegenwoordig zijn ge weest. Van het ingewikkelde fa bricageproces. waarbij de steen tjes onder een temperatuur var. 1300 graden werden behandeld. is een reportage gemaakt, die ook in dit grote avondprogram ma zal worden uitgezonden. Vroeg ter kerke Deze grote Steenties-actie gaat gepaard met enkele nevenacties, die alle tot doel hebben de steen tjes-verkoop te s'imuleren. Zo zal de parochie waarin gemid deld de meeste steentjes zijn verkocht, gratis een neonücnt- lorenkruis aangeboden krijgen. De parochiële leiders kunnen bij het doorgeven van hun resulta ten aan de meldinasnost een der 20 prijzen van f 100.in de wacht slepen, die .,peciaal voor hen ziin vastgeste'd. Voor hen is er n.l. een apart geheim, dat bij de onthulling zo'n prijs kan op leveren. En voorts zal de katho lieke jeugd ook weer rondom de steentjes onder leiding van Wim Quint, aan een eigen wed strijd deel kunnen nemen met vele aardige prijzen. Daar te verwachten is. da- bij de vroege H.H Missen op Zon dag 26 April reeds een groot aan tal steentjes verkocht zal wor den, wordt er op aangedrongen, die dag niet te laat ter ke^Ke te gaan. om de kans op een steentje met wellicht een waarde van f 15.000.niet te missen Uit het indexcijfer van het C.B.S. blijkt, dat de consump tieve uitgaven in de maand Februari, waarin Nederland dooi de overstromingsramp werd ge troffen. zeer aanzienlijk gedaald ziin. Op basis 1949 is gelijk 100. bedroeg de waarde van de totale consumptie 100. tegen 120 in Januari en 126 in December Het prijsindexcijfer bleef on veranderd op 120. zodat het hoe- veelheidscijfer met 16 achteruit liep tot 84, of per hoofd der be volking met 15 tot 30 Deze daling komt het stersst tot uiting in de sector van de duurzame consumptiegoederen. Het waardecijfer zikte van '.08 op 65. het prijsindexcijfer bleef 114 Hierdoor is het hoeveelbeids- cijfer van 95 tot 57 gedaald In de voedingsmiddelen was de daling niet zo hevig. Hier kwam het waardecijfer van 136 op 122, het prijsindexcijfer daalde met 1 tot 127. het hoe-'eelheidsmdex- ciifer met 10 tot 97 Per hoofd der bevolking met 10 tot 92 De waarde der genotmiddelen viel van 102 tot 89. De prijs bleef onveranderd, zodat de hoe veelheid van 9i op 79 kwam. of oer hoofd der bevolking van 87 op 76. Bij de overige goederen en diensten beliep het waarde cijfer 111 (Januari 121) net prijsindexcijfer onveranderd 1.22. de hoeveelheid 39 (92) oi oer hoofd der bevolking 95 (87) President-curator R.K. Leergangen en Kath. Econ. Hogeschool In de vacature in het curato rium der R.K. Leergangen en der Katholieke Economische Hoge school te Tilburg, ontstaan door het overlijden van de heer H. M. J. Blomjous, is door Z. Hoogw. Excellentie Mgr W. Mutsaerts, Bisschop van Den Bosch, voorzien door de benoeming van mr M. P. L. Steenberghe, oud-minister van Economische Zaken te Goirle. In aansluiting op bovenstaande kan nog worden medegedeeld, dat het curatorium mr Steenberghe heeft aangewezen als president curator van beide bovengenoemde onderwijsinstellingen. VATICAANSTAD, 19 April 1953 (K.N.P.) Z.H. <le Paus heeft in een speciale audiëntie, verleend aan een jjrote groep van leden der burgercomité's in Italië, erop gewezen, dat niemand aan de Katholieken het recht kan ontzeggen zich te verenigen, organisaties in het leven te roepen en niet elk wettig middel lussen heide te komen teneinde te bewerken, dat de wetgeving van het land overeenkomt met de eisen, voortkomend uit de leer dei- Kerk en de Christelijke opvattingen. De burgercomité's werden in 1947 in het leven geroepen om propaganda te voeren voor de Christen-Democratische Partij, die haar overwinning van 1948 vooral aan de activiteit dezer cp- mité's dankt. De H. Vader zeide: Wij heten U, dierbare zonen en dochters, welkom en betuigen U Onze Vaderlijke tevredenheid voor de ernst en de ijver, waar mede gij U aan het werk van de Burgercomité's wijdt. Wij denken daarbij aan het woord, dat de Apostel Paulus aan de Korintiërs richtte: „denkt aan Uw roeping" (1 Kor. 1:26). Ziet: sedert de mensheid haar steeds voortschrijdende afval van Jezus begonnen is, hebben vele „leermeesters" gemeend de plaats van Hem te moeten innemen om de mensen te onderwijzen en te leiden: vele „bouwers" hebben getracht aan de mensheid de no dige structuren te geven, vele „dokters" hébben er zich op toe gelegd de ziekten en de wonden te verzorgen. Maar uiteindelijk staan zij tegenover een uit de koers geslagen, verdwaalde, zieke mensheid. Het is daarom nodig met des te meer zorg de mensen er toe te brengen zicli uiteindelijk te over tuigen, dat „één Uwe Leraar, de Christus, is (Matth. 23:11) en dat de wereld met haar structuren en de mensen met hun problemen in Hem alleen heil kunnen vin den: „bij niemand anders is er redding" (Handelingen 4:12). Aiver' "n'io VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER DE „DE RUYTER" OP DE CLYDE CAMPBELLTOWN, Schotland, 20 April. De nieuwe Neder landse kruiser de 8.350 ton meten de „De Ruyter" zal morgenoch tend te Rothesay aankomen voor het nemen van snelheidsproeven op de Clyde, hebben woordvoer ders van de Britse marine van daag verklaard. De „De Ruyter" zal bij het eiland Arran de gemeten mijl varen. De Franse bevolking PARIJS In vergelijking met 1951 zijn er in Frankrijk in 1952 minder huwelijken aangegaan, minder sterfgevallen geweest en vooral minder zuigelingen gestor ven. Het Nationaal Instituut voor Statistiek heeft onlangs de cijfers gepubliceerd over de stand der bevolking in het jaar 1952. Er werden 313.000 huwelijken geslo ten tegen 320.000 in 1951: 820.000 ba'bies geboren tegen 823.000 in 1951 en 522.000 sterfgevallen ge registreerd tegen 562.000 in 1951. (Van onze redacteur) GRONINGEN Bepaald sensationeel zijn de berichten van het Ommelandenfront. Nadat de lieer F. de Boer zijn ontslag had aangeboden en gekregen en nadat ook de voorzitter van het bestuur van de Ommelandende heer T. Bus, te kennen had gegeven, geen deel meer van het bestuur te willen uitmaken, heeft, het bestuur, met de waarnemend voorzitter J. Akkerman aan het hoofd, de leiding van de fabriek overgenomen. Men voorzag daar bij moeilijkheden van de zijde der oppositie onder de boeren en heeft de hulp vau de politie ingeroepen. Deze hulp werd verkregen en het werd de heer de Boer ver boden liet fabrieksterrein te betreden. Het bestuur van de Ommelanden heeft te kennen gegeven, de regering te zullen vragen een regeringscommissaris over de Omme landen aan te stellen, wanneer er, vooral met betrekking tot de oppositie, moeilijkheden mochten komen. Deze stand van zaken eist een onmiddellijk en moedig ingrijpen, niet alleen zoals duidelijk is van de lerende en hiërarchische Kerk, maar ook van alle Christe nen, die in Haar leven. Het gaat er om de noodzakelijkheid te on derstrepen om- alle terreinen van het menselijk leven van de Chris telijke geest te-doordringen. Dit is steeds de wil van Christus ge weest en dit is de verwachting van een groot gedeelte van de mensheid, welke moede is om nog in de ineenstortende opbouwsels van de huidige wereld te leven. Denkt dus, dierbare kinderen, aan Uw roeping. Brengt Uw werk op alle plaatsen en in elke kring van personen. Van U kan zeker niet gezegd worden, dat gij tot het eigenlijk apostolaat geroepen zijt. Gij zijt burgers, die meer on middellijk voor betere economi sche, politieke, juridische en so ciale structuren wilt arbeiden. Terwijl Uw devies: „voor het al taar en het huisgezin", het twee voudig doel van Uw actie uit drukt, bevestigt het aan allen, vrienden en tegenstanders, Uw inwendige overtuiging, dat er geen enkele tegenstelling tussen de beginselen van de ware gods dienst en de werkelijke belangen van het vaderland bestaat. Als loyale en actieve burgers tracht gij bij allen een oprecht burgerlijk bewustzijn te scheppen, dat eenieder bezielt om als eigen de behoeften van de gehele col lectiviteit te beschouwen en om er zich op toe te leggen, dat al leen personen van beproefde eer lijkheid en bewezen capaciteit ir de gelegenheid gesteld worden wijs en doelmatig de problemen van het volk op te lossen. Daarom legt gij U er ook op toe de pu blieke opinie waakzaam te hou den, opdat zij, die uit naam var het volk de wetten maken of dc uitvoering ervan verzorgen, bij gestaan en ondersteund worden terwijl, waar zulks nodig is, hel aandeel van een gezonde en op bouwende critiek niet zal ontbre ken. Als Christelijke propagandisten beschouwt gij het als Uw plicht te waken, 'dat de wettelijke be langen van de ware godsdienst, van Uw godsdienst, niet geschon den worden. Gij vormt geen poli tieke partij, maar niemand kan U het recht ontzeggen U te vereni gen, te organiseren en met elk wettig middel tussen beide te ko men, opdat de gezinswetgeving de wetten op een billijke verdeling van de rijkdom en op de opvoe ding van de jeugd en alle bepa lingen, die het terrein van het geloof en de zeden raken, volgens de eisen van de Christelijke ge dachte en van de leer van de Kerk verwezenlijkt worden. s-GRAVENHAGE20 April De grootste autobus van Europa, de „Metropol", wordt lieden en in de ko mende weken in ons land voor verkeersautoriteiten en vervoermaatschappijen gedemonstreerd. Het voertuig, dat speciaal voor stadsverkeer is ingericht en ingesteld, zal op de komende R.A.l. te zien zijn. Aan de melkleveranciers en leden van de Ommelanden heeft het bestuur thans geschreven, dat het de bedoeling van de heren de Boer en Bus is, thans een leden vergadering bijeen te roepen, o-m het bestuur terzijde te schuiven en een nieuw bestuur te kiezen. Ook de heer de Boer wil zijn functie dan hervatten. Derhalve heeft het bestuur thans enkele maatregelen geno men. De fabriek en de leiding van het gehele bedrijf zijn door het bestuur in handen genomen. Alle maatregelen strekkende tot be houd van de vereniging, de bewa ring van de rechten en de bewa king der gebouwen zijn reeds ge nomen. Tot waarnemend beheerder en -hoofddirecteur is benoemd de heer J. T. Wierenga te den Ham Het bestuur -deelt dan verder in haar schrijven mede, dat noch de heer de Boer, noch de heer Bus ook maar een letter aan de beslissing van de arbiters kan veranderen, omdat zij niet bij machte zijn het dreigend onheil n.l. vérkoop van de fabriek aan de A.N.A.B., krachtens rech terlijk vonnis binnenkort te ver krijgen op arbitrale uitspraak af te wenden. De hoofdbestuurder van de A.N.A.B., de heer S. van der Ploeg, heeft medegedeeld, dat het bestuur van de Ommelanden eni ge besprekingen met de A.N.A.B. heeft gevoerd, waarvan de resul taten niet onbevredigend zijn. Het bestuur van de Ommelan den wenst zich, aldus de heer v. d. Ploeg, niet te laten intimideren door de heren de Boer en Bus en hun aanhang. Vanaf 9 April is de A.N.A.B. inmiddels de boetes, welke de Ommelanden werden opgelegd, gaan verhogen. Het A.NA.B.-bestuur heeft ar biters verzocht om vanaf 9 April, voor elke dag waarop de Omme landen in gebreke is gebleven de boete voor overtredingen aan de A.N.A.B. te voldoen, nog eens tienduizend gulden boete te stel len, welke de Ommelanden aan de A.N.A.B. moet betalen. Thans werd aan arbiters ver zocht deze boete thans per dag te stellen op honderdduizend gul den. De A.N.A.B. heeft al een boete vordering op de Ommelanden van f375.000.—. Inmiddels hebben enkele melk leveranciers van de Ommelanden, die achter de heer -de Boer staan, te kennen gegeven hun melk niet meer aan de Ommelanden te zul len leveren. De A.N.A.B., zo werd ons me degedeeld door het hoofdbestuurs lid, de heer F. de Boer, zal thans onderhandelingen gaan voeren met verschillende zuivelfabrie ken in de omtrek, en deze zuivel fabrieken verzoeken deze melk niet te accepteren. Men zou dan nog alleen de melk in de sloot kunnen gooien. Vandaag ledenvergadering De oppositie heeft gepoogd een ledenvergadering te forceren, maar, zo deelde de A.N.A.B. gis termiddag mede, men kan slechts een ledenvergadering aan het be stuur verzoeken, wanneer een vijfde deel der leden hiertoe het verzoek richt. Veertien dagen lang kan het bestuur zich dan op dit verzoek beraden en eerst dan kan dit vijfde deel, uit eigener beweging een ledenvergadering convoceren. Dit schijnt evenwel nogal mee te vallen, want vanmiddag om 12 uur vindt te Groningen een alge mene ledenvergadering van dc Omemlanden plaats. Hier zal naar alle waarschijn lijkheid ook de heer F. de Boer zijn ontslag motiveren. Bisschop van Gent naar Nederland Mgr. Karei Justinus Calewaert, bisschop van Gent. vertrekt Za terdag 25 April uit Gent naar Nederland. De bisschop van Gent zal te Den Bosch de plechtighe den ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Zusters van Barmhartigheid van, Ronse bij wonen. De Congregatie van de Zusters van Barmhartigheid van Ronse werd in 1847 te Ronse ge sticht door pastoor Glorieux. In 1853 kwamen de eerste klooster zusters naar Nederland om er een huis te stichten. In 1937 werd de eerste missiepost in Bel gisch Congo (Kasaï) betrokken. De Congregatie telt thans 73' leden, die zich vooral wijden aan onderwijs en ziekenverple ging. (Vervolg van pag. 1) Compensatie. De Kamer vraagt een globaal overzicht waaruit blijkt in hoe verre de huurverhoging voor de verschillende groepen der bevol king loontrekkers en zelfstan dige, lagere inkomens en midden groepen belastingplichtigen en niet belasting-plichtigen, grotere en .kleinere gezinnen - zal wor den gecompenseerd, alsmede wel ke beweegredenen de regering heeft gehad om slechts gedeelte lijk compensatie te bevorderen? Welke compensatie staat er voor de middenstand tegenover de huurverhoging van bedrijfspan den? De Kamer wil ook weten welke bezwaren de regering heeft tegen de instelling van een huur- egalisatiefonds, dat kan worden aangewend ter compensatie van de hoge huren der na-oorlogse woningen. Verlaging van belasting. De Kamer wil met betrekking tot de belastingmaatregelen weten of de beoogde tegemoetkoming aan het bedrijfsleven reeds in 1954 effect zal hebben. In dat ge val zullen deze maatregelen in De „Metropol" is 12.10 meter lang. De ontwikkeling geschiedde door samenwerking van de New Yorkse stadsbusmaatschappij en Mac-k Corp. enerzijds en de Stock- holmse tramwegen en Scania Va- bis anderzijds. De tot dusver toegestane maxi- mu-mlengte van autobussen is 11 meter. De samenwerkende maat schappijen hebben aan de Metropol echter een dusdanige wendbaar heid gegeven, dat deze lengte geen bezwaar kan opleveren. Deze 47 persoons bus, die zonder over belasting ruim 130 passagiers in het stadsverkeer kan meenemen, rijdt bijzonder soepel, omdat de maximum uitslag der voorwielen 55 graden is, waardoor een draai- ra-dius van slechts 11,8 meter mo gelijk wordt. De bus, die voorzien is van een zelfdragende en stalen carrosserie, wordt geheel hydrau- lisch-automatisch bestuurd en be diend, waardoor de chauffeur 200 besteld. (eenmansbediening) van vele moeilijkheden verlost is. De deu ren openen en sluiten automa tisch, zolang de bus niet rijdt. Stopt het voertuig, dan heeft de passagier niet anders te doen, dan een treedje af te stappen en de deur gaat vanzelf open en na het uitstappen weer dicht. Mocht b.v. een jas of een tas klem blijven zitten, dan gaat de deur onmid dellijk weer open. Tijdens de rit blijven de deuren stijf gesloten. De achtcylinder diesel-motor van de „Metropole" is achterin in de breedte geplaatst. Het na zien en bijstellen van de motor is door bijzondere opstelling der mo torsectoren tot de eenvoudigste proporties teruggebracht. Van deze tien ton wegende autobus, die bij demonstraties in de nauwste straten van den Haag toonde wat zij waard was, heeft -de stad Stockholm er voorlopig het lopende jaar moeten worden genomen. Voorts wordt gevraagd welke maatregelen op belasting gebied tot verlichting van de po sitie van de middenstandsonder- nemingen zullen strekken. Ge vraagd wordt een overzicht van de verschillende schoolgeldrege lingen voor elk der onderscheiden takken van onderwijs. Welke be dragen zijn gemoeid met de af schaffing van schoolgeld? Kan de verlaging van het collegegeld in- gaan op 1 September 1953? Stijging kosten van levensonderhoud? Hoeveel zullen de kosten van levensonderhoud voor de ver schillende inkomensgroepen da len? Wat zal de prijs zijn van huisbrand en schoeisel? Welke invloed zal de verlaging van de suikerprijs hebben? Waarom heeft de regering de door de S.E.R. aanbevolen verlaging van de margarineprijs achterwege gela ten? Dit zijn een aantal vragen, die met de compensatie-maatrege len verband houden mei betrek king tot verhoging van uitkerin gen krachtens de wettelijke so ciale voorzieningen wordt ge vraagd of de kinderbijslagen zul len worden verhoogd met een zelfde percentage als de lonen. De regering zal de Kamer eveneens moeten antwoorden of de beoog de loonsverhoging dwingend zal worden voorgeschreven. In het Deense passaqiersschip „Kroonprins Frederik" is Zon- daqavond brand uitqebroken toen het aan een kade in dt haven van Harwich laq. Hel schip, dat 3.895 ton meet kwam in 1946 in de vaart en kon 300 passaqiers vervoeren. Brandweerlieden op de kade, beziq water te spuiten in het brandende schip. Telefoto BROMFIETSEN GEWONE RIJWIELEN In arrondissement Rotterdam In het arrondissement Rotter dam zullen de bromfietsers zich hebben te bedienen van de rij wielpaden, als gewone wielrijders. Dit is een van de consequen ties van een vonnis dat de Rotter damse rechtbank gisteren in ho ger beroep heeft gewezen. Hierbij wordt het rijwiel met hulpmotor, met een cylin-derinhoud van hoogstens vijftig kubieke centi meter, mits het overigens de ken merken van een rijwiel vertoont, met de normale fiets gelijkgesteld, krachtens een internationaal ver drag, dat 19 October j.l. in wer king is getreden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3