Met nieuw zilver muntgeld straks weer in de zak Interessante lezin; Slachtoffers watersnood van mevr, Kortekaas Ministerieel antwoord over millioenenorder aan Philips Voormalig veilinggebouw noodkerk in Purmerend Lcle Gevolg van onze gunstig wordende economische positie Kardinalen Valeri en Griffin ziek 61e en 62e lijst Rode Kruis Vader en zoon in hevig gevecht Besprekingen over nieuwe opdracht Neversie bloemboliendag te Limmen R.K. Vrouwenbeweging Witteer Noodtoestand in de bloemisterij DINSDAG 21 APRIL 1953 uagma bediende Heren- eft zich aan 't am een gulden korte lijd gegrepen, arige tim had ge- keer met was ge- orgen in Daar beslag ge- tegenover afge- die belast van het was Vrij- kamtoor hij nog moest schroeven- forceerde haalde er ïad boverv kleine kas, berusting rneinde de te sohep- stje waarin weg. Zijn middag ko- mee naar In een ning werd ken. Naar Noordhol- orpen, zal N ROME ,p.) De wiens recn- is als ge- van een m met een rijzelen, ver- muziek van t Richard zijn con- ndigd en is üt Tel Aviv morgen- te Napels maanden beginnen. vreugde ueaekeerde ^enen ge- de indruk lieerde uni- nii zi:.n ar- Amerikaanse en in tra- hii uit de welke hem naar Moen- ien 1953 voor muziek maand Juli in Conservatorium gehouden, regelinigscom- van Beinum s-Gravenhage. srkiezingen snoodgebied is afgekon- April, hou- voor de ge- ngen in wa- wet bepaalt, minister van aan te wij- candidaatstel- jg voor de ge ingen op na- unister vast te len plaats heb- ujslag 3E, 20 April van vandaag van de staat s- economisohe za- effen van maatre- tntg van samen ballende soorten ierbrouwerijen IADE, 20 April rant bevat een be- taatssecretaris van tot goedkeuring der vereniging erij Centrum, om jaar voor de ar- jrieken en werk bij deze vereni- bierbrouwerijen week met ten te verlengen. In aar dient de gedurende een e stoten weken dg te worden verzette, kon on- rigesohoten worden. werkelijk af te Guantaio nog ras toch duidelijk belang om zijn verraden. Hij had van scrupules! werkelijk een me opeens 'n licht ntaio was handlan- landgenoot Boldini. verwachten bij dterij gedood te haat en wraak be- ruiters, en alilleen nog erger gehaat Het kon wel eens >ldini geen kans aan de zijde der haren. Zouden de Boldini, Guantaio, otto soms een vormen, onder lei- ldini, met een of oogmerk? Zou 5 weifelen omdat kastanjes uit het ;n halen? tij van Boldini nu in was in troebel en, naar een kost- Met andere woor- sns hoopten te doen Sidi-bel-Abbes ge; te doen, toen zy terden om mijn len? (Wordt vervolgd) Voor het samengaan van zil ver- en papiergeld pleit de om standigheid, dat het geld als zodanig sinds de oorlog in waar de is gedaald. Kon men b.v. voor de oorlog met twee zilve ren guldens op zak de deur uit gaan thans zal men om dezelfde uitgaven te kunnen doen vijf of zes guldens mee moeten nemen. Uitpuilende portemonnaies en uitgescheurde zakken kunnen hier het gevolg van zijn. Het huidige papieren geld heeft voorgangers tot 1850. Toen werden er voor het eerst munt biljetten ingevoerd. In 1914 noemde men ze zilverbons. Deze zilverbons zijn blijven voort bestaan tot de laatste geldzui- vering De huidige papieren gul dens en rijksdaalders zijn het resultaat van een Londens be sluit van 1943. De geraamde circulatie van oude zilveren guldens bedroeg op 1 anuari 1952 een bedrag van 77,5 millioen gulden, van oude rijksdaalders 61,3 millioen gul den. De intrekking van het oude zilvergeld is na de oorlog inge leid door een vervanging van de zilveren kwartjes en zilveren halve guldens. Van deze munten werden resp. 80 en 90 net inge leverd. Het laatste intrekkinss- besluit van guldens dateert van 1931. Er zijn dus niet veel zeer oude guldens in omloop. Anders (Van onze parlementaire redactie Zeer binnenkort is de indiening te verwachten van een wetsontwerp tot wijziging van de Muntwet van 1948. Deze wijziging heeft ten doel de papieren guldens en rijksdaal ders te vervangen door zilver muntgeld. Als de parlemen taire behandeling van dit wetsontwerp niet te veel tijd in beslag zal nemen, zal de Nederlandse burger nog dit jaar met rinkelende rijksdaalders en guldens op zak kun nen lopen. De nieuwe zilveren munten zullen kleiner zijn dan de oude, maar het gehalte zal hetzelfde zijn, namelijk 720/1000, d.w.z. 720 gram zilver in 1000 gram alliage. Tegelijkertijd met het papieren geld zullen de oude guldens en rijksdaalders worden ingetrokken. Zij zullen de grond stof vormen voor de nieuwe munten, die de beeldenaar zullen dragen van Koningin Juliana, de zelfde als op de nieuwe kwartjes. De vervanging van papieren geld door zilvergeld is het ge volg van de gunstig wordende economische positie van ons land en het stijgend vertrouwen in de waarde van ons geld, zowel in, binnen als buitenland. Had men deze vervanging enkele jaren geleden doorgevoerd, de kans zou groot geweest ziin. dat het geld bijna niet in circulatie zou zijn gekomen maar onmiddellijk zou worden opgepot. Voor deze reac tie van het publiek is men thans minder bevreesd mede gezien het feit, dat de oude opgepotte guldens en rijksdaalders lang zamerhand weer in omloop wor den gebracht. Op het ogenblik circuleert er voor een bedrag van 75 millioen gulden aan papieren guldens en voor eenzelfde be drag aan papieren rijksdaalders. De toekomst zal uitwijzen of al dit papieren geld zal worden ingetrokken of dat er naast zil vergeld ook papiergeld zal blij ven bestaan. De voorkeur van het publiek zal hier wel maat gevend zijn. Koningin Juliana zal op de nieuwe zilveren guldens en rijksdaalders naar links kijken. Dit is ook reeds het geval met de tegenwoordige centen, stui vers en kwartjes. Vergelijkt men echter een oude cent met een nieuwe, dan valt het op, dat Koningin Wilhelmina niet naar links maar naar rechts kijkt. Dit verschil berust op een oude, nergens omschreven traditie, die hierin bestaat, dat de beeldenaar van een nieuwe vorst of vorstin steeds een an dere kant opkijkt dan de beel denaar van de vorige vorst of vorstin. is de situatie met de zilveren rijksdaalders. Daaronder moeten zich nog munten bevinden met de beeldenaar van koning Wil lem I, II, III en de bekende beeldenaar van koningin Wilhel mina met „loshangend haar" Sommige van deze oude munten hebben voor verzamelaars een hogere waarde dan de nominale. Ook het zilvergehalte is hoger. De kans bestaat natuurlijk dat sommige bezitters van dergeliike munten hun zilvergeld niet zul len inleveren, doch wegens de waarde van het zilver zullen versmelten. Hun voordeel is ech ter. na aftrek van de versmel- tingskosten zo gering, dat ver smelting de moeite niet loont De komende wijziging van de Muntwet zal zeer waarschijnlijk geen verandering brengen in de status van de gouden ducaat. een munt ter waarde van vijf gul den (niet te verwarren met het gouden vijfje). die echter geen betaalmiddel meer is. De gouden ducaat. zo zeldzaam, dat slechts weinigen haar bestaan nog ken nen. dient op iet ogenblik uit sluitend als negotieoenning. Zij is destiids geslagen als midde! tot schatvorming het gehalte was 983/1000 -en als grondstof van onbetwistbaar gewicht en gehalte. De gouden ducaat kan. gezien de deviezenbepalingen ten aanzien van de verwerking van goud, slechts na dispensatie op nieuw worden aangemaakt VATICAANSTAD, 20 April (A.P.). Naar verluidt zou Va- lerio Kardinaal Valeri, een van de 24 katholieke prelaten, die in Januari j.l. tot het kardinalaat verheven werden, ernstig ziek zijn. Volgens woordvoerders van het Vaticaan lijdt de kardinaal aan longontsteking. Gisteren is hij bediend. Z.H. de Paus heeft Mgr Valeri zijn spe ciale zegen gezonden. Kardinaal Valeri, prefect van de congregatie van de Religieuze Orden, werd op 7 November 1883 m Santa Fiora in Italië geboren. Hij is apostolisch gedelegeerde in Egypte, Palestina, Transjordanië en Arabië geweest en heeft ook een functie bekleed bij de nun tiatuur in Parijs. Ook Bernard Kardinaal Griffin, de aartsbisschop van Westminster, zou ziek zjjn. Kardinaal Griffin, die 54 jaar oud is, lijdt reeds enige tijd aan een hartkwaal. Hij heeft een ge deelte van zijn werkzaamheden moeten staken. De 61e lijst van het informatie bureau van het Nederlandse Rode Kruis over geborgen en geïdenti ficeerde slachtoffers „Watersnood" luidt: DREISCHOR Van Ast, Pieter Jan, geb. 7.2.51 te Dreischor, laatste adres Zuid straat D 178. Knuist-van der Maas, Leentje Adriana, geb. 10.3.17 te Ooster- land, laatste adres Bogerdweg D 211. NIEUWERKERK Heiboer-Schoof, Elisabeth, geb. 27.7.23 te Oosterland, laatste adres Rijksweg 215. Overbeek-Sijrier, Willemina Adriana, geb. 24.12.97 te Nieuwer- kerk, laatste adres Stoof weg 158. NIEUWE TONGE Bruggeman, Johannes Willem, geb. 20.10.03 te Ouddorp, laatste adres Battenoordsedijk 34. Nagtegaal, Leentje Elisabeth, geb. 4.9.34 te Nw Tonge, laatste adres Tussendijk 1. In verzonken aandacht bekijken deze twee „bobby's" het werkstuk van de 16-jarige Margaret Stonehouse, dat de bronzen ster kreeg van de Engelse „Royal Drawing Society". Het werk hangt op de z.g. „Childern's Royal Academy"een tentoonstelling van schilder- en tekenwerk door kinderen van 3 tot 17 jaar, die jaarlijks wordt georganiseerd door de „Royal Drawing Society". Deze tentoonstelling, die de 58ste was van dien aard, werd ingericht in de Guildhall te Londen. „Een „best" stuk, hoor", zullen de twee bewonderaars later hebben gezegd, ,,'t lijkt als twee druppels water!" OOSTERLAND De Bruine, Jacobus Adriaan, geb. 26.4.30 te Oosterland, laatste adres Achterweg A 80 te Oude- lande. De Bruine-Bal, Neeltje Jozina, geb. 4.1.09 te Oosterland, laatste adres Rijksweg A 335. Hage, Iman, geb. 3.2.09 te Oos terland, laatste adres Kapelledijk A 326. OUWERKERK Bogerd, Antonia Jacoba, geb. 15.7.47 te Noordgouwe, laatste adres Steenweg 144. Pannekoek, Jo'hanis, geb. 2.10.87 te Ouwerkerk, laatste adres no. 194. OUDE TONGE Hameete, Danie Lenie, geb. 25.8.47, laatste adres B 55. Koert, Neeltje, geb. 17.6.43, laat ste adres Julianastraat 44. Quist, Leendert, geb. 8.4.88, laat ste adres Zuidelijk 52. 62e lijst, uitgegeven 20 April 1953. DREISCHOR Steenland-van der Weijde, Jo- hanne Levina, geb. 4.2.13 te Nieu- werkerk, laatste adres Zuidstraat D 179. NIEUWERKERK Folmer, Pieter M., geb. 7.12.47, laatste adres Stationsstraat 371. Heijboer, Jan, geb. 26.3.21, laat ste adres Rijksweg 215. Hoogerland, Janna Hendrina, geb. 16.2.31 te Nieuwerkerk, laat ste adres Weststraat 37. Hoogerland, Jozeas, geb. 2.5.97, laatste adres Weststraat 34. Smits. Frederik, geb. 2.4.24, laatste adres Zuidendijk West 70, Dubbeldam. STAVENISSE De Graaf-van Gorsel, Tona, geb. 25.2.85 te St. Maartensdijk, laatste adres Julianastraat A 73. SCHADELOOSSTELLING VERLAAGD Voor wegens mond- en klauwzeer afgemaakt vee Bij K.B. is de schadeloosstelling die aan de eigenaar van vee, dat aan mond- en klauwzeer lijdt, en dat deswege moet worden afge maakt, wordt uitgekeerd, verlaagd van 90 pet. tot 75 pet. van de waarde van het vee in gezonde toestand. Vergoeding van 90 pet. van de waarde van het vee in gezonde toestand was gebaseerd op de omstandigheid, dat geen effectief immuniseringsmiddel tegen het mond- en klauwzeer bekend was. De bereiding hier te lande van een vaccin met volledig immuni serend vermogen heeft thans een zodanige omvang, dat voldoende entstof aanwezig is om op korte termijn de gehele Nederlandse rundveestapel immuun te maken, aldus het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. Elke veehouder kan derhalve zijn runderen tegen mond- en klauwzeer doen inenten en er is dan ook geen reden meer, aan veehouders, die van deze moge lijkheid geen gebruik maken, in geval van aantasting van hun run deren door de ziekte, en de daar opvolgende afmaking, dat percen tage van de waarde der dieren te vergoeden, dat voorheen onder geheel andere omstandigheden juist werd geacht. Naar wordt verwacht, zal de verlaging van het percentage voor sommige vee houders een prikkel vormen Politierechter Alkmaar TEXEL. Een vader en een zoon zijn al sinds lang met elkan der gebrouilleerd. Op zekere dag, nog niet zo heel lang geleden, liep de zoon, M. v. d. S., met zijn broer G. langs een aardappelveld je, waar hun vader aan het werk was. Zonder aanleiding begon de vader enkele beledigende opmer kingen te lanceren aan het adres van de vrow van G. op wien niets viel aan te merken, dan dat ze in de oorlog eens een poosje gecharmeerd is geweest op een knappe Duitser. De vader had een stuk hout in zijn handen, dat hij bij het ver dere verloop van de gebeurtenis sen doormidden sloeg op de schouders van zijn zoon M., die het tegen zijn vader voor zijn broer opnam. Toen heeft de zoon teruggesla gen en het werd een formele vechtpartij, waarbij aan beide kanten rake klappen vielen. Gis termiddag moest de zoon terecht staan voor de Politierechter te Alkmaar. „Was ik alleen geweest met mijn vader, 'ik had 'm opge- vrzei de broer. De zoon be riep zich op noodweer, maar vol gens de Officier van Justitie ging dat niet op. Een jonge kerel heeft van een oudere man niets te vre zen en hij had overigens zonder meer weg kunnen lopen. De Offi cier eiste een boete van f 75.— subs. 30 dagen. De verdediger van M. v. d. S., Mr. Jonker uit Anna Paulowna, betoogde, dat de grievende op merking door de vader gelan ceerd volkomen misplaatst was. Ook hij zag in de ten laste geleg de mishandeling door de zoon een geval van noodweer. Daarom ver zocht hij de Politierechter om ont slag van rechtsvervolging voor zijn cliënt. De Politierechter kon dit echter niet toestaan, omdat ook naar zijn mening noodweer niet opging. Hij veroordeelde v. d. S. tot een boete van f 50.— subs. 25 dagen. Man sloeg z'n vrouw DEN HELDER. H. K. te Den Helder, die zijn eigen vrouw ge slagen had, kreeg een boete van f 75.subs. 25 dagen. Een boete van f 100.— subs. 30 dagen en een maand gevangenisstraf voorwaar delijk, met een proeftijd van 2 jaar was voor A. S. die in be schonken toestand een rijwiel had bestuurd. MIDDENMEER. Wegens^be- lediging van zijn vroegere pa troon werd J. de R. alhier ver oordeeld tot f 50.subs. 15 dagen. Hij was op zekere dag het kan toor van zijn baas binnengelopen en vroeg om vergoeding van va- cantiebonnen. Toen zijn baas hem antwoordde, dat dat op zijn be drijf niet gebruikelijk was, werd de R. nijdig en zei: „Voeg die vacantiebonnen maar bij dat schuitje gerst van verleden jaar..." Dit was een belediging, waarmee de R. wilde insinueren dat zijn patroon iets te maken zou hebben met een onopgelost tekort van 1200 kilogram gerst. Op vragen van het Tweede Kamerlid Visch (K.V.P.) in ver band met het annuleren van een order, welke van de zijde van het ministerie van Oorlog bii N.V. Philips was geplaatst, heeft de minister van Oorlog schrifte lijk bevestigd, dat in de zomer 1952 tussen de regering en Phi lips een contract ter tekening gereed lag met betrekking tot de levering van voertuigen-sets. te betalen uit de tegenwaarde- rekening tot een totaalbedra- van ruim 20 millioen gulden. Zowel de militaire deskundigen als de N.V. Philips ziin van oordeel, dat het op basis van een ontwikkelingscontract. gesloten in 1949, geconstrueerde radiotoe stel. ter voldoening aan de eisen van de troep, belangrijke wijzi gingen zou moeten ondergaan. Toepassing van deze zou pro ductie en aflevering zo vertragen dat de toestellen niet meer kun nen voorzien in de behoeften, ter dekking waarvan het contract ontworpen was. Partijen ziin het eens, dat onder deze omstandig heden de ontwikkeling niet moet worden voortgezet. De minister bevestigt dat hii zich mede verantwoordelijk voelt voor de inschakeling van de Ne derlandse industrie, voor zover het ontwerpen en de levering van militaire producten betreft Blijkens het in 1949 gesloten contract was dit reeds toen het standpunt van de minister van Oorlog. Sindsdien zijn talrijke en be langrijke ontwikkelings- en leve ringscontracten met de Neder landse industrie gesloten, waar onder met de Philips. De minister staat te dien aan zien steeds open voor initiatie ven van Nederlandse bedrijven en meent in bepaalde gevallen zelfs tezamen met ondernemers zekere onverzienbare risico's te mogen nemen en tegenslagen te moeten aanvaarden. In het algemeen wordt in an dere landen met een hoog ont wikkelde industrie een zelfde politiek gevolgd. Het hierboven weergegeven be leid is één der gevraagde garan ties. Voorts wordt voor iedere bestaande en rijzende behoefte een diepgaand onderzoek naar de productiemogelijkheden hier te lande ingesteld. Hierdoor wordt bereikt, dat materiaalaanschaffingen door de Nederlandse strijdkrachten voor 84 procent bij de Nederlandse industrie plaats vinden en onze bondgenoten reeds aanzienlijke orders hier te lande hebben kunnen plaatsen. De minister staan de volgende organen ter beschikking: a. het dagelijks bestuur der R.V.O.T.N.O. onder voorzitter schap van een burger-geleerde: b. de wetenschappelijke bu reaux der krijgsmachtdelen: c. de materieel-directoraten. verenigd in de Materieélraad; d. de onder deze instanties ressorterende wetenschappelijke werkers en laboratoria met hun talrijke contacten en vormen van samenwerking met civiele onder zoekingsinstituten. waaronder in dustriële: e. de Adviesraad voor Mili taire Productie. In deze raad vertegenwoordigen leden van on dernemerszijde en werknemers- zijde de industrie. De fondsen der oorlogsbegro ting meent de minister zelf te moeten beheren, onder meer vol gens het hierboven weergegeven beleid. Over de aangeroerde mogelijk heid van een nieuwe opdracht aan Philips om ten behoeve van de landmacht Amerikaanse voer tuigen radiosets in licentie te bouwen, zijn besprekingen met Philips gaande. Behoudens het hierboven mee gedeelde is de minister bereid geen verdere maatregelen te ne men met betrekking tot het plaatsen van een order voor radio-sets, voordat de Kamer kennis heeft "°nomen van dit antwoord. Koningin Juliana bezoekt tentoonstelling SOESTDIJK. H. M. de Ko ningin heeft gistermiddag een onverwacht informeel bezoek ge bracht aan de tentoonstelling van jonge Nederlandse schilders in het raadhuis te Hilversum. De bloembollendag van de Ne derlandse Vereniging tot bevor dering der wetenschappelijke ver edeling van siergewassen (Never sie) zal worden gehouden op Za terdag 25 April a.s. te Limmen. Op deze dag zal het feit worden herdacht, dat de „Hortus Bul- borum" (de bollentuin), die ge sticht is door de heer P. Bosch man in samenwerking met dr W. E. de Mol, 25 jaar bestaat. In deze hortus worden vele va riëteiten uit de 17e, 18e en 19e eeuw bewaard. De bollen vor men de grondslag, waarop het te genwoordige sortiment is opge bouwd. In Limmen zal men aan dit feit luister bijzetten door het aanbrengen van bloemenmozaie- ken. De bezoekers aan deze bloembollendag zullen een wan deling maken langs de bloeien de bollenakkers en daarna een bezoek brengen aan de „Hortus Bulborum". De plaatselijke V.V.V. verleent aan deze dag medewer king. De algemene vergadering van Neversie zal in de ochtenduren van die dag worden gehouden in café-restaurant Friesland te Lim men. SLOOTDORP De uitnodi ging tot het bijwonen van de ledenvergadering der R.K, Vrou wenbeweging bracht weer een 100-fal dames in de zaal van Hotel Lely (e Slootdorp bijeen. Het onderwerp van deze avond nul. de doelmatige inkomsten- besteding en de spreekster me vrouw Betty Kortekaasden Haan, de diocesane voorzitster en lid van de Huishoudraad zul len aan deze mooie opkomst wel niet vreemd zijn geweest. In de openingsrede, na gebed voor zieke en overleden leden, heette de voorzitster alle leden en vooral ook „onze baas" van fa-arte welkom, gaf verslag van de eierenactie voor d-e evacué's, bracht de dankbetuiging over van de Elisabeth Vereniging uit Ven- ray voor de gezonden goederen. Er werden nog gezamenlijke ac tiviteiten besproken en hierna gaf de presidente al spoedig me vrouw Kortekaas (het woord, die voor de pauze de doelmatige in- komstenbestedinig behandelde en na de pauze vertelde van haar reis naar Amerika. Bij de inkoimsitenbesteding kun nen we Otpmerken aldus spreek ster dat 75 pet. van het nationale inkomen door de handen van de vrouw gaat. Geen wonder dat ook de overheid hier aandacht aan is gaan schenken en een gift van H.K.H. Prinses Wilhelmina liet in 1950 de Huisraad starten die door vertegenwoordigers va-n een 16-tal vrouwenverenigingen van diverse pluimage samen meer da,n 400.000 leden achter zich -heeft. De taak van deze Huis houdraad nu is om te helpen het inkomen zo doelmatig en produc tief mogelijk t;e besteden. Er is een brochure die dit alles in pro-, centen aangeeft, er zijn bureaux die kunnen helpen een gezins kasboek samen te stellen, maar voor alles is het toch nodig een basis te stellen waarom we ons geld besteden. De vrouwen moeten de kunst om het geld te beheren leren, door een begroting te maken in overleg met haar man. Van jongs af moeten de kinderen hiermede ook al vertrouwd raken. „Een te vaste binding aan een procentsgewijze uitgave zou een beknotting zijn van het persoon lijke, maar wel is het nodig dat alle vrouwen zich de wetenschap eigen maken hoe de voedings waarde van de verschillende voe dingsstoffen is, hoe de samen stelling is van de textielgoederen, hoe een huis het doelmatigste is ingericht, hoe het huiswerk het meest economisch wordt verricht, om zo van 'het ter beschikking zijnde budget een zo groot mo gelijk profijt te hebben". Na nog in grote trekken het huisfaoudkasboek besproken te hebben eindigde spreekster dit leerzame gedeelte, dat door al lerlei practisohe voorbeelden zeer nuttig was. Na de pauze kregen we 't ver slag van de studiereis naar de V.S. door mevr. Kortekaas en mevr. L. Wilsen—Bruins gemaakt als vertegenwoordigsters van de verbruikers (in hun kwaliteit als lid van de Huisraad) met nog 12 personen uit de levensmiddelen industrie, groot- en kleinhandel en filiaalbedrijven. De Rijndam waarmede het team de overtocht maakte kreeg vlak bij New York nog een staartje van de storm die in Nederland de ontzettende over stromingsramp veroorzaakte en die de oudere .passagiers allen zeeziek maakte. De jeugd, flink vertegenwoordigd door de emi granten onder de passagiers, had er geen last van. Het leven in de grote siteden in Amerika, de wolkenkrabbers, de zeilfbedieningszaken, het verwer ken van levend dier tot blikje vlees in de grote vleesfabrieken in Chicago, de vuile stad, in drie uur tijdis, in Washington het bij wonen van de vergadering van de Senaat, waarin een afgevaar digde hulp vroeg voor het zo zwaar getroffen kleine, maar werkzame en dappere Nederland, het bliksemsnelle genezen van 'n longontsteking van mevr. Korte kaas door het innemen van cap sules om de 3 uur, het kennisma ken met de filmstad Los Angelos en 'het leven der filmsterren, de reis hier naar toe dwars door Amerika in treinen die van al lerlei gemakken zijn voorzien, 't waren belevenissen verbijsterend en wondervol. Maar het meest waren het nog de mensen zelf, de Amerikanen die bewondering en verwonde ring wekten. Hult arbeidzaamheid hert sociale omgaan met elkaar, hun werkelijk goed beleefde gods dienst waren evemzovele factoren die hiertoe bijdroegen. Vele vrouwen gaan enkele uren per dag uit werken. Di,t kunnen ze, want ze zijn van jongs of aan gewend bezig te zijn. Daarbij hebben we iri het gezin allerlei werikbesparingen,en er is ar beidsgelegenheid te over. Hat kennismaken met de vrou wenorganisatie zal nog leiden tot een schriftelijk contact. Jammer was het dat de spreek ster al zo vroeg weg moest. We hadden nog wel uren willen luis teren. Mevr. Kortekaas beloofde in het najaar nog eens te zullen PURMEREND Als te zijner- tijd de huidige parochiekerk zal worden afgebroken met de be doeling onmiddellijk daarna over te gaan tot de bouw van de nieuwe parochiekerk, zullen de kerkdiensten elders moeten wor den ondergebracht. Het kerkbestuur heeft /ich thans gericht tot het gemeente bestuur met het verzoek het voormalige veilinggebouw aan de Beemsterburgwal te mogen aan kopen, teneinde dit gebouw in te richten als noodkerk. In de raadsvergadering van Vrijdagavond a.s. komt een voor stel ter tafel dit veilinggebouw aan het R.K. Kerkbestuur te ver kopen voor een bedrag van f 30.000. Zoals men weet heeft de Af slagvereniging „B.P. en O." het nieuwe veilingcomplex in de Overweersche Polder betrokken. Daardoor kwam het veilingge bouw etc. aan de Beemsterburg wal vrij. Door ruiling van gron den en dergelijke met de afslag vereniging, werden de gebouwen eigendom van de gemeente. Van daar dat de gemeenteraad thans over de verkoop van het veiling gebouw moet beslissen. - Dat het kerkbestuur dit vei linggebouw kan aankopen, lijkt ons een zeer gelukkige omstan digheid. De bouw van een nood- Op advies van de afd. Bloe misterij heeft de Stichting voor de Landbouw een brief gezonden aan de minister van Landbouw inzake de noodtoestand in de bloemisterij. De bezorgdheid van de Stichting is gebaseerd op de uitkomsten van een onderzoek, dat door het Landbouw Econo misch Instituut, L.E.I., is inge steld in ongeveer 80 bedrijven te Aalsmeer. Hierbij is gebleken dat vooral de potplantbedrijven en seringenbedrijven bijzonder on gunstige uitkomsten hebben. Het gemiddelde ondernemersinkomen, waarin zijn begrepen: winst, be loning voor leiding en toezicht, beloning voor de handenarbeid van de ondernemer en de rente van eigen kapitaal, bedraagt ge middeld f 3.400.Dit is slechts weinig hoger dan het brutoloon van een volwaardig arbeider in clusief de rechten, voortvloeiende uit de sociale verzekering. Ter verbetering van de toe stand in de bloemisterij beveelt de Stichting aan maatregelen tot een verantwoorde beheersing van de productie; voorts de bevorde ring van de afzet van bloemis terijproducten, met name bij het afsluiten van handelsovereen komsten; en maatregelen welke kunnen leiden tot verlaging van de kostprijs. Speciaal met be trekking tot dit laatste punt, wijst de Stichting er op, dat het voor rationalisatie van de bedrijven noodzakelijk zal zijn mogelijk heden te scheppen voor een ge makkelijker credietverlening; te vens zal de kostprijs niet onaan zienlijk worden beïnvloed door afschaffing van de omzetbelas ting. Emmabloemcollecte WIERINGERMEER. De iaarliikse Emmabloem-collecte ten bate van het Witte Kruis zal in onze gemeente worden gehou den op Woensdag 22 April a.s. terugkomen met films over deze reizen en hoopte dan nog wat nader in te gaan op de vragen die nu maar in het kort beant woord konden worden. Voorzitster bedankte niet enkele hartelijke woorden voor het leer zame wart mevr. Kortekaas ons had geboden en voor de waarde ring die mevr. Kortekaas had uit gesproken voor datgene wat be stuur en leden van de afdeling Wieringer-meer in hun program ma wisiten te bereiken. Mevr. v.d. Heide uit Slootdorp kreeg gelegenheid om hert ver slag van de vorige vergadering door haar gemaakt, voor te le zen en aan de dames werd nog de gelegenheid gegeven de ten toonstelling van religieuze arti kelen te bezichtigen. Na een dankwoord aan de club Westentenpweg voor de traetatie, sloot de presidente de vergade ring met de Christelijke groet. kerk zou een geducht financieel offer vragen, vooral omdat later bij de afbraak de waarde niet zo groot meer zou zijn. Met het veilinggebouw is dat wel even anders. Het is een gedegen bouw werk, zodat het, als het enige tijd als noodkerk heeft dienst gedaan, altijd nog een behoorlijke waarde zal behouden. Daarbij iigt het ge bouw voor noodkerk gunstig, vooral voor de parochianen die uit de Beemster komen. Turkije telt thans 202.000 christenen Turkije telt thans 20.934.670 inwoners, van wie 202.044 chris tenen. Hiervan ziin 21.950 katho lieken, 103.839 orthodoxen 5.213 protestanten. 60.260 Gregorianen en 10.782 christenen van wie de eredienst niet nader kon wor den bepaald. In 1927 telde men m Turkije 257.814 christenen, en in 1935 waren het er 226 167. In het algemeen is het christendom m dit land dus sterk in verval. In totaal telt men er ongeveer 10.000 katholieken van Latijnse ritus. Er ziin vier bisschoppen. - 100 priesters en 400 kloosterlin gen en kloosterzusters. De katho lieke instellingen, zoals hospi talen, scholen, dispensaria etc. oefenen grote invloed uit op de bevolking. De betrekkingen tus sen de kerkelijke hiërarchie en de regering zijn zeer correct Bespreking tussen K.N.Y.B. en televisie HILVERSUM. De bespreking die tussen het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond en het dagelijks bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting zal worden gehouden over het uitzenden van interland voetbalwedstrijden per televisie, is thans bepaald op 4 Mei a.s. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft dit aan de N.T.S. bericht naar aanleiding van het van die zijde gedane verzoek om dit pro bleem in een onderhoud nog eens nader te bespreken. BRANDKASTENKRAKERS GEPAKT LEEUWARDEN. In de avond van Zondag 8 Maart werd te Sur- terhuisterveen in een woning, waarvan de bewoners afwezig wa ren, een inbraak gepleegd, waar bij de brandkast werd meegeno men. Uit het ingestelde onder zoek bleek, dat bij het vervoer van de brandkast van een vier wielig motorrijtuig gebruik was gemaakt. Van de daders ontbrak elk spoor. In de nacht van Donderdag 16 op Vrijdag 17 April j.l. werd een poging tot diefstal c.q. forceren van een brandkast in de gemeente Kampen gepleegd. De dieven werden in hun werk gestoord en verwijderden zich in een bestel auto door de N.O. polder in de richting Friesland. Op verzoek van de Gemeentepolitie te Kam pen werd het motorrijtuig door de Rijkspolitie te Lemmer 'aan gehouden en tot arrestatie van de inzittenden overgegaan. Be doelde personen, genaamd S. K en W. S„ beide woonachtig te Leeuwarden, werden overgeleverd aan de gemeentepolitie te Kam pen. Zij ontkenden hardnekkig de inbraak te Kampen te hebben ge pleegd. Bij de te Surhuisterveen ge pleegde diefstal waren o.a. auto sporen achtergelaten, welke cor respondeerden met de autoban den van de te Lemmer aangehou den bestelauto. In verband hier mede werden bedoelde personen door de politie te Kampen in sa menwerking met de Districts recherche overgegeven aan de Rijkspolitie van de Groep Acht- karspelen. Na een langdurig verhoor be kenden zij zich te hebben schul dig gemaakt aan de inbraak en diefstal van de brandkast te Sur huisterveen, terwijl W. S. be kende zich eveneens aan de po ging tot diefstal te Kampen'te hebben schuldig gemaakt. De door hen ontvreemde brand kast hebben zij te Leeuwarden opengebroken. Nadat zij het geld eruit gehaald hadden, hebben zij de brandkast in het water nabij Buitenpost gedeponeerd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5