NOORDHOILANDS Kamer ging uiteen vóór er ongelukken gebeurden Ook in de Senaat rooms en rood fel tegenover elkaar Ommelandenbestiiur heeft niet meer het vertrouwen van zijn leden Moet God zij met van gulden verdwijnen? Dagblad voor Alkmaar en omgeving Twee milliard minder 106,8 millioen In Rampenfonds Restant van de „tegenwaarde" BRAND in West-Berlijn Fel duel op de landbouwgronden In beginsel onverbreekbaar Prof. Romme ivïlde niet wijken voor zwaar geschut Een echte vliegende schotel Protest van katholieke jongeren Kinderbijslagopenbare werken en loonvorming Scherpe waarschuwing van v. Lieshout Dramatische vergadering met een woedende oppositie Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50: in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel Hoofdredacteur: H. N Smits Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 22 April 1953 49e Jaargang Nr 12760 DE EERSTE KAMER zal zich binnenkort eindelijk zetten aan de behandeling van het door de Tweede Kamer reeds goedge keurde wetsontwerp tot het te gengaan van lichtvaardige echt scheidingen. De commissie van rapporteurs heeft thans het voorlopig verslag over dit wetsontwerp uitgebracht en wij lezen daarin van verschil lende kanten vele bezwaren te gen de voorgestelde maatregelen, die er. zoals men zal weten, hoofdzakelijk op neer komen, dat elk geval van aanhangig gemaak te echtscheiding verwezen moet worden naar de in te stellen ge zinsraad Een belangrijk bezwaar tegen deze bepaling blijkt ook nu weer te zijn. dat in afwachting van de instelling van die gezinsraden, en van de noodzaak deze te „accla- matiseren". voorgesteld wordt de bestaande voogdijraden als ge zinsraden te doen fungeren. Wij laten de beslissing daar over gaarne aan de Eerste Ka mer over, die echter wel niet zal besluiten, om deze reden het gehele ontwerp te laten vallen. De Tweede Kamer heeft de be zwaren niet zo onoverkomelijk geacht en zij meende, dat in eik geval iets moest worden gedaan tegen het euvel van de lichtvaar dige echtscheidingen. Dit is meer dan dringend nood zakelijk. Reeds ziin bijna vijf ia- ren verlopen sinds dit ontwerp, in de voor-zomer van 1948. werd ingediend en het zou verkeerd zijn. indien men nu weer bleef wachten, tot biiv. zo als ge steld wordt de reorganisatie van de voogdijraden, die inder daad aanhangig is. haar beslag heeft_ gekregen. Wij zien daarbij niet over het hoofd, dat 15 van de 21 voogdij raden in een adres aan de beide Kamers der Staten-Generaal ern stige practische bezwaren tegen de gedachte, om de voogdijraden voorlopig in te schakelen, heb ben gebracht. Maar wij merken op. dat deze bezwaren voor de Tweede Kamer geen aanleiding geweest zijn. van het voornemen af te zien. Bovendien hebben de adresse rende voogdijraden te kennen gegeven, dat de practische onuit voerbaarheid van de aan de voogdijraden toegedachte taak o.a. blijkt uit het groot aantal verzoeken, om een procedure tot echtscheiding te mogen beginnen. Opgemerkt wordt daarbij, dat in 1951 in het arrondissement Amsterdam ter zake ziin inge diend ongeveer 2500 verzoek schriften, in Rotterdam ongeveer 1000. en in een kleiner arrondis sement als Groningen ongeveer 400! Men zou zo zeggen, dat dit verbijsterende cijfers zijn. die er alleen maar toe kunnen dringen, met het nemen van althans eni gerlei maatregel, bij wijze van spreken niet te wachten, geen dag en geen nacht! Men moet bovendien niet vergeten, dat het geen wordt voorgesteld, nog maar een bescheiden, een zeer bescheiden stap is. Maar gewaar deerd moet worden, zo als ook, (blijkbaar door leden van de K.V.P.) wordt opgemerkt, dat van regeringswege een poging wordt gedaan om binnen het ka der van de bestaande wetgeving en jurisprudentie, het aantal echtscheidingen te beperken. Dit wil geenszins zeggen, dat die wetgeving en die iurispru- dentie hun instemming hebben! Naar hun overtuiging toch is ieder huwelijk in beginsel on verbreekbaar. Maar.... deze leden achten de tijd nog niet rijp voor opneming in onze wetge ving van die opvatting omtrent de echtverbintenis, welke zii als de juiste beschouwen. Eerst dan, wanneer de z.g. mo derne opvatting aangaande het huwelijk zal hebben plaats ge maakt voor die. welke het huwe lijk aanmerkt als een verbintenis voor het leven, krachtens welke de echtgenoten lief en leed met elkander delen en. gewordt hun kinderzegen, de opvoeding van hun kinderen als hun voornaam ste plicht beschouwen, kan het kwaad der echtscheiding afdoen de worden tegengegaan. Het is belangrijk, dat dit ge tuigenis in dit schriftelijk verslag nog eens kon voorkomen. Waar het betere niet kan worden be reikt. moet met het mindere ge noegen worden genomen. Maar dat mindere moet dan ook wor den bereikt, al was hét slechts als een getuigenis, dat in een tiid als deze. waarin zo vaak zo licht vaardig met het huwelijk wordt omgesprongen. het mogelijke moet worden gedaan, om althans tegen lichtvaardige echtscheidin gen een dam op te werpen. Vierjarig meisje verdronken Maandagmiddag is de vierjarige Allan Aland uit IJmuiden-West tijdens het spelen bij de kleine sluis te water geraakt en ver dronken. Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag, kwart na vijf, besloot de Tweede Kamer om voor die dag niet ver der te gaan. En dat was een verstandig be sluit, want er dreigden ongelukken te ge beuren. Achter de regeringstafel zat minis ter Mansholt met een rood lioofd, na even tevoren een amendement van de K.V.P.- Voor prof. Romme was dat aanleiding geweest om ir. Vondeling niet minder scherp van repliek te dienen en vanaf dat ogenblik bleef de fractieleider de K.V.P. zelf aanvoeren. Na het zware woord, dat minister Mansholt liet vallen, sprak hij een niet minder zwaar woord. Prof. Romme verklaarde, dat hij, ondanks het „onaanvaard baar" van de bewindsman toch zijn stem aan het amendement van zijn fractiegenoot mr. Droesen zou geven. In de andere fracties was men zich eveneens scherp gaan opstel len. De hele Kamer groepte opge wonden bijeen en in deze stem ming ging men ook uit elkaar. In de tussenliggende tijd zal een op lossing moeten worden gevonden. Een en ander speelde bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp „rechtshandelingen landbouwgronden" dat zoals be kend in een toezicht van de Grondkamers voorziet bij de ver koop van landbouwgrond. En met een doel: voorkomen van te hoge prijzen en ondoelmatige versnip pering. Op dit ontwerp waren 29 amendementen ingediend, waar van de minister er verschillende in een nieuwe nota van wijzigin gen had overgenomen, maar over de belangrijkste bleek men het niet eens te zijn geworden. Familie-verkopen vrij. Zo kwam al direct een belang rijk amendement van de heer En- gelbertink (K.V.P.) aan de orde, dat het toezicht van de Grond kamer niet van toepassing wilde verklaren op grondverkopen tus sen familieleden. Zij zullen elkaar niet overvragen en ook komt het voor, dat bij dergelijke familie verkopen morele verplichtingen worden aangegaan waar men der- TORONTO, 21 April (Reuter). De Britse veldmaarschalk Mont gomery, de plaatsvervangende bevelhebber van de Navo-strijd- krachten, heeft Maandag bij een bezoek aan een vliegtuigfabriek te Malton in de omgeving van To ronto in Canada een „vliegende schotel" gezien. Men deelde mede dat het ge heime toestel, dat gemaakt is van hout, metaal en plastic, hem ver baasd heeft doen staan. De „vliegende schotel", die te Toronto als „het wapen van de toekomst" wordt begroet, zou er uit zien als „een apparaat van een afbeelding uit een tijdschrift met wetenschappelijke fanta sieën. den liever buiten houdt. De heer Vondeling (P.v.d.A.) en de heer Hartog (V.V.D.) meenden, dat de heer Engelbertink de zaken te ideaal voorstelde. En als de prij zen inderdaad niet te hoog zijn, aldus de heer Vondeling, kan men zich ook gerust aan het toezicht van de Grondkamers onderwer pen. Maar de socialistische woord voerder had ook nog een ander bezwaar. Het gaat niet alleen ook afgevaardigde Droesen onaanvaardbaar te hebben genoemd. Zijn partijgenoot, de socialistische woordvoerder Vondeling, had de K.V.P.-hoek bijtend toegevoegd, dat hetgeen in dit amendement werd voor gestaan, niet meer onder serieuze politiek te rangschikken viel. om een toezicht öp de prijzen, doch ook om het ^egengaan van ondoelmatige versnippering. Door aanvaarding van het amendement zou de werking yan de wet ook in dit opzicht aanmerkelijk ver zwakt worden. Minister Mansholt onderschreef deze bezwaren. Hij erkende, dat in het land van de Twentse afge vaardigde Engelbertink een eigen recht wordt nageleefd, doch de wet moet voor heel Nederland dienen, aldus de minister. Hij meende het amendement dan ook ernstig te moeten ontraden. Nadat de heer Engelbertink het nog ge wijzigd had (geen toezicht op ver kopen tussen echtgenoten en bloed- en aanverwanten in de rechte lijn, een beperking om het bezwaar te ondervangen, dat het amendement kettingverkoop in de hand zou werken) werd het ech ter aangenomen met 43 tegen 33 stemmen. Tegen de P.v.d.A., V.V.D.Com. en ook de K.V.P.- agrariër van Koeverden. (Vervolg op pag. 3). DEN HAAG. Het wetsont werp, behelzende een regeling omtrent het in omloop brengen van nieuwe zilveren guldens en rijksdaalders, heeft reeds voor zijn behandeling in de Tweede Kamer enige Katholieke jongeren van Nederland aanleiding gege ven tot een protestactie. Zoals men weet bedoelt het wetsontwerp onder meer de zil veren munten iets kleiner en dunner te maken. Tengevolge daar van zou z.g. op grond van techni sche moeilijkheden het randschrift „God zij met ons" komen te ver vallen. In kringen van Haagse Katho liek jongeren vreest men, dat hiermede weer opnieuw een van de weinige ons nog gebleven sym bolen van uitingen van ons Chris telijk volkskarakter wordt prijs gegeven. Zij zijn daarom een handtekeningenactie begonnen bij degenen, die in de plannen tot af schaffing van het randschrift een uiting zien van de vervaging van het Christelijk bewustzijn bij ons volk. De handtekeningen zullen te zijner tijd aan de regering worden voorgelegd. De initiatiefnemer, een Haags student, heeft tevens dienaangaan de een adres gericht aan H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Wil- helmina en Prinses Beatrix. Bij verschillende Katholieke jonge renorganisaties heeft de actie reeds instemming gevonden. Adhaesiebetuigingen, zowel van particulieren als van verenigin gen en organisaties, kunnen liefst zo spoedig mogelijk wor den gezonden aan W. van den Akker, Adelheidstraat 42, Den Haag. VOOR BUITENLANDS HULPPROGRAM WASHINGTON, 21 April. De regering Eisenhower heeft voor lopig besloten het door president Truman ontworpen programma voor de hulpverlening aan het buitenland in het op 1 Juli a.s. beginnende begrotingsjaar met 2.000.000.000 dollar te besnoeien. DE UITWISSELING VAN GEVANGENEN IN KOREA De uitwisseling van zieke en gewonde ge vangenen heeft een aanvang genomen. Sinds enkele dagen worden de gevangenen samengebracht in eni ge kampen, waarna zij naar Foes^n worden getransporteerd, de laatste etappe voor de uitwisseling. In de „kapsalon" van het kamp te Foesan. De meesten stelden er prijs op voor de uit wisseling, zich nog even te laten kappen en scheren. (Van onze parlementaire redactie) „Het standpunt van de meerderheid van de Soc. Ec. Raad dat de kinderbijslag niet aangepast dient te worden aan het kindertal, betekent in feite, dat voor de loonvorming van de grote gezinnen verwezen wordt naar de armenzorg. Dit aanvaardt mijn fractie niet. Wij waarschuwen de ministers: denk niet, dat het probleem van de progressieve kinderbijslag met een S.E.R.-advies kan worden afge daan. De huidige toestand blijft ons als een angel in het vlees steken". Deze politiek belangrijke ver klaring was het scherpste schot, dat de katholieke afgevaardigde, de heer van Lieshout, Dinsdag middag bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid op minister Suurhoff afvuurde. De heren van Lieshout en Oos terhuis (Arb.) hechtten veel waar de aan het aanleggen van een „voorraad" openbare werken om voor slechte tijden een middel voor de werkloosheidsbestrijding achter de hand te hebben. De heer van Lieshout drong er bij de minister op aan de gemeenten te doordringen van het belang van deze voorraad vorming. „Wer ken zij niet mee, dan moet de re gering een stok achter de deur hebben". Voor de kwestie van de loon vorming moeten wij afstappen van het huidige systeem van van bovenaf vastgestelde lonen? werd door de afgevaardigden van Lieshout en Schipper slechts sum mier gesproken in verband met de lopende besprekingen in de Stichting van de Arbeid. Wel lie ten beide uitkomen dat zij voor standers waren van 'n wat vrije re loonvorming. Zij vonden echter een heftige bestrijder in de voorzitter van het N.V.V. de heer Oosterhuis. Deze afgevaardigde, die namens zijn hele fractie zei te spreken, hield vast aan het systeem van loonbe- heersing, omdat hij daarin het middel zag voor een rechtvaardige dit betekende in zijn ogen een gelijkgetrokken verdeling van inkomens. Iedere arbeider het zelfde loon scheen zijn devies. Een verschil in salariëring naar bekwaamheid en vakkennis ver wierp hij met het argument, dat b.v. een landarbeider geen genoe gen meer neemt met minder ver diensten dan een metaalarbeider. Ook de middengroepen behoe ven van de heer Oosterhuis en de zijnen weinig soulaas te verwach ten, hij verklaarde zich tegen een loonsverhoging voor deze in be narde omstandigheden verkerende groep, omdat dan ook de arbei ders op een loonsverhoging zou den aandringen. „Wat dan nog?" 's-GRAVENHAGE, 21 April Het Nationale Rampenfonds heeft tot vanmiddag 106,8 millioen gulden ontvangen. Sedert gisteren is er twee ton bijgekomen. Het giro nummer is 9575. Op een koord, hoog boven de Seine gespannen, hebben de „Rovers" hun toeren vertoond, en het publiek ademloos doen toekijken. Een van de „Ro vers" aan het werk. (Van onze redacteur). GRONINGEN. Met 285 stem men voor en 136 tegen (54 blan co) hebben de leden van de Om melanden gistermiddag na een zeer bewogen vergadering in het Tehuis te Groningen, een motie aangenomen, waarin zij verklaren geen vertrouwen meer te hebben in het bestuur en commissarissen van de Ommelanden. Deze motie werd ingediend op het moment, dat men zeer luidruchtig te ken nen gaf geen prijs te stellen op de aanwezigheid van het hoofdbe stuurslid van de A.N.A.B., de heer S. van der Ploeg, die door het bestuur van de Ommelanden de vergaderzaal was binnengehaald. De heer van der Ploeg ging op eigen initiatief uit de zaal, toen bleek dat de meerderheid van de vergadering hem niet wenste en de vergadering zo rumoerig was dat de voorzitter deze niet meer kon beschreeuwen. De vergadering heeft veel van de aanwezigen gevergd. Van de opposanten, die hun keel rauw schreeuwden,, van de voorzitter, die blijk gaf niet vaak de voor zittershamer te hebben gehan teerd, van het bestuur, dat een stortvloed van beschuldigingen over zich heen moest laten gaan en van verschillende rechercheurs en inspecteurs van politie die voor de handhaving van de rust en orde in de zaal aanwezig wa ren en die niet in actie behoef,- den te komen. Juridisch gezelschap. Ook bevond zich een juridisch gezelschap in de zaal, dat de le den moest overtuigen, dat men op deze vergadering geen rechts geldige besluiten kon nemen. De vergadering was n.l. bijeengeroe pen op verzoek van de oppositie en van het bestuur bleek maar een enkeling op de hoogte te zijn geweest van de samenstelling van de agenda. Hoe pijnlijk dit ook voor <?e opposanten was, zowel mr. J. J. Vriesendorp, de juri disch adviseur van de waarne mend voorzitter als de raadsman van de Ommelanden mr. T. Bout, kwamen tot de conclusie, dat de vergadering niet rechtsgeldig was. Nadat zich hierover een nogal verward debat tussen deze juris ten en enkele leden had ontwik keld .ging men in op het voorstel van mr. Bout om hier wel de pro blemen te bespreken, maar geen besluiten te nemen. Er hebben talrijke figuren op deze zeer rumoerige vergadering het woord gevoerd, zowel van de zijde der oppositie als van hen die achter het bestuur staan. De secretaris van het bestuur, de heer J. Akkerman, gaf aller eerst een beeld van de ontwikke ling van de interne moeilijkheden gedurende de laatste dagen, waar bij hij aantekende dat men inder tijd in bestuursvergadering beslo ten had om een eind te maken aan het conflict en zich bij de arbitrale uitspraak neer te leg gen. Bij deze vergadering was ook de hoofddirecteur F. de Boer aanwezig. Niettegenstaande deze afspraak, aldus de heer Akker man, heeft de heer de Boer toch weer bezwaren gemaakt tegen de uitvoering van de arbitrale uit spraak. Bezwaren die tenslotte geleid hebben tot een verwijde ring in het bestuur tussen de heer de Boer en de voorzitter E. Bus enerzijds en de overige bestuurs leden anderzijds. Het kwam zelfs zover dat de heren de Boer en Bus ontslag namen en in de op positie gingen. Ondanks dit, trad het bestuur van de Ommelanden in onderhandeling met de A.N. A.B. om nog te redden wat te redden viel. De heer Akkerman riep de beide opposanten op, te rug te komen op hun beslissingen en gezamenlijk de fabriek weer tot bloei te brengen. En toen kwamen de tongen los. In alle toonaarden is er in het Tehuis gesproken. Voornamelijk door opposanten, vurig en soms met hese kelen, druk gesticule rend om de vergadering maar te overtuigen. (Vervolg op pag. 3). zou men geneigd zijn te vragen. De heer Vixseboxse (C.H.U.), ook geen voorstander van een vrijere loonvorming, ging zelfs nog iets verder dan de socialistische afge vaardigde, door te stellen, dat de lonen verlaagd zouden moeten worden, wanneer de kosten van levensonderhoud zouden dalen. Regering wenst f 900 millioen een bestemming te geven (Van onze parlementaire redactie). Naar wij vernemen heeft de regering aan de Verenigde Staten voorgesteld goed te vinden, dat Nederland van het restant van de tegenwaarden gelden van het plan-Marshall dit restant be draagt rond 900 millioen gulden ongeveer 300 millioen gulden bestemt voor de militaire produc tie en 600 millioen gulden voor meer „neutrale" bestedingen, die geen invloed uitoefenen op de waarde van de gulden, alsmede voor een gedeeltelijke financiering van de gevolgen van de waters nood. Van Nederlandse zijde wordt op een spoedige Amerikaanse be slissing gehoopt, omdat er ten aanzien van de militaire productie belangrijke ontwikkelingen op komst zijn. Als onze vliegtuig industrie namelijk de Hawker- Hunter straaljagers zal gaan bou wen voor België, Amerika en de Nederlandse luchtmacht, zal een aanzienlijk deel van de 300 mil lioen gulden nodig zijn voor het uitvoeren van deze order. eist 3 doden BERLIJN, 21 April (DPA). Bij een ontploffing tijdens de blussing van een brand in de Lorenz-fabriek in West-Berlijn zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag drie brandweerlieden om het leven gekomen en tien andere en een politieman zwaar gewond. Eén brandweerman verkeert nog in levensgevaar. De brand ontstond in een hout opslagplaats in een kelder. Toen de brandweerlieden argeloos de deur van de ruimte waarin hout wordt gedroogd, openden, deed zich een zware houtstofontplof fing voor. Dikke muren werden ingedrukt en zware voorwerpen I weggeslingerd. Acht brandweerlieden slaagden er in na verscheidene uren de brand te blussen. In de Lorenz- fabriek worden radio-apparaten gemaakt. Ruim een ton uit wedstrijd tegen profs AMSTERDAM, 21 April. De netto-onbrengst van de wedstrijd FrankrijkNederlandse professio nals, enkele weken geled.en in het Prinsenpark te Parijs gespeeld, bedraagt f 110.000. Het bedrag zal worden gestort in het Rampen fonds. r

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1