TIJDENS DODENMARS stierven 350 gevangenen Herbewapening voortzetten ondanks vredesgebaren Minister dient de achtste nota van wijziging in 73 Dagen hulpeloos op de Indische Oceaan Dagblad voor Alkmaar en omgeving 107 millioen Europa kan nu verrassende Russische aanval afslaan Toezicht op grondprijzen Wet krijgt tijdelijk karakter Kippenhok als woning Het Ommeiaiiden- conflict In N oordkoreaanse gevangenschap Vandaag ook een Nederlander onder de vrijgelatenen Millioenenorders N A V O-luchtmacht EERBIED voor de vlag! N.A V.O.-RAAD TE PARIJS: Bidault nodigt Moskou uit oprechtheid te bewijzen In Rampenfonds Maar geen reserves beschikbaar voor oorlogvoering op langere termijn NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per mm., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. ^IlSSsEDITii Builen God ist nergens veilig (Vondel) Vrijdag 24 April 1953 - 49e Jaargang - Nr 12762 (Van onze parlementaire redacteur Over het wetsontwerp Rechtshandelingen met betrek king tot landbouwgrondentoezicht op grondprijzen en tegengaan van ondoelmatig gebruik) zal eerst volgende iveek worden gestemd. Onderwijl kan de tekst nog eens bekeken worden en dat is wellicht geen overbodige luxe, want in de afgelopen dagen zijn tal van veranderingen in het ontwerp aangebracht en van de zijde van de Kamer. Gisteren diende minister Mansholt zijn achtste nota van wijziging in. Op deze laatste dag van het debat was de vraag of deze nieu we regeling voor de beheersing van de grondprijzen al dan niet tijdelijk moet zijn, het voornaam ste punt. Ir. Droesen (K.V.P.), die bij de behandeling een belang rijke rol heeft gespeeld, had een amendement, dat de werkings duur tot vijf jaar beperkt en dit werd tenslotte met 55 tegen 31 stemmen aanvaard. Tegen stem den P.v.d.A., Communisten, de heer de Hartog (V.V.D.) en van de C.H. jonkvr. Wttewaal van Stoetwegen en de heer Kikkert. Onder de tegenstemmers waren dus personen van verschillende politieke pluimage en hieruit blijkt al, dat het niet zo eenvou dig is om een antwoord te geven op de hoofdvraag, die in discus sie was. Eerder tijdens het debat had minister Mansholt gesteld, dat de Kamer zich bij dit ont werp zou moeten uitspreken of NA DE SLOOP LEEUWARDEN. De wo ning aan de Harlingerstraatweg alhier, waarover we gisteren meldden dat ze nagenoeg ge sloopt was, is thans geheel met de grond gelijk gemaakt. De bewoners, vrouw en kin deren, hebben, naar men zegt, de nacht doorgebracht in het kippenhok, terwijl de man een tukje deed onder het dekzeil bij de meubelen en de overige inventaris om zijn bezittingen te bewaken tegen diefstal. Intussen gaan de slopers hun gang en men is reeds met het afbikken der stenen bezig. De bewoners zitten opeengehoopt in een kippenhok dat hen zeer weinig ruimte verschaft; het is slechts iy2 bij 2 meter groot en ongeveer l'/a meter hoog, zodat zij alleen het allernood zakelijkste hierin kunnen on derbrengen. De put verschaft hen nog enig water, hoewel deze bron de bewoners ook ontnomen zal worden, daar deze niet in stand kan blijven. Het vormt een obstakel in het plan van de gemeente betref fende de Westelijke stadsuit breiding. Het is te hopen dat de bewoners tot andere ge dachten komen, daar hun stijf- koppigheid geen beste reclame is voor henzelf noch voor de gemeente. zij prijsbeheersing' van landbouw gronden principieel wenselijk acht. Bij de motivering van zijn stem voor het amendement-Droe- sen (K.V.P.) ging prof. Lemaire (groep Weiter) er van uit, dat het zeker na het door de minister ontwikkelde standpunt nodig was geworden om duidelijk vast te leggen, dat hier geen prijsbeheer sing wordt aanvaard omwille van het principe. (Vervolg op pag. 5). Zaterdag Drie-mogend- heden-conferentie PAKIJS, 23 April. Na afloop van de N.A.V.O.-ministerconfe- rentie, Zaterdagmiddag a.s.. zal in Parijs een driemogendheden- conferentie (de Ver. Staten, En geland en Frankrijk) worden ge houden, aldus heeft Donderdag het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken bekend gemaakt. „ZILVEREN VLAAMSE GAAI" VOOR MINISTER CALS In Eindhoven heeft de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. J. M. L. Th. Cals de „Zilveren Vlaamse Gaai" in ontvangst genomen, die hem werd toe gekend wegens zijn grote verdiensten voor de padvinders- beweging. De Mi nister was aanwezig bij de opening van St. Jorisdag te Eind hoven, waar de hoofdcommissaris van de verkenners der R. K. Jeugdbe weging, H. F. M. baron van Voorst tot Voorts, hem de onderscheiding uit reikte. De Commis saris van de R. K. verkenners, hangt Minister Cals de onder scheiding om. Achter hem: Mr. René Höppener, erecom- missaris van de V.K.J.B. (links), die evenals de heer H. J. van Harderwijk ere-hoofd- kwartierscommissaris voor training (rechts) de Vlaamse Gaai kreeg uitgereikt. Toestand rustig GRONINGEN Bestuur en Commissarissen van de „Omme landen" delen mede dat zij on veranderd besloten zijn op de eenmaal ingeslagen weg voort te gaan en niet zullen wijken voor de oppositie onder de leden. De toestand in het bedrijf is rustig, ofschoon zoals te verwachten was enkele melkleveranciers hun leveranties hebben gestaakt. De melktoevoer ondervindt hierdoor echter geen stagnatie. De geruchten dat de „Ommelan den" geen bankcrediet mee zou den kunnen krijgen zijn volko men uit de lucht gegrepen. De bank heeft het crediet volledig gehandhaafd, zonder enige beper king. De heren de Boer en Bus gaan voort met hun opruiende actie, doch bestuur en commissa rissen vertrouwen dat de leden spoedig tot het juiste inzicht zullen komen. Aangezien het be stuur zoals bekend alle in de arbitrale uitspraak vastgestel de verplichtingen wenst na te ko men heeft het alle achterstalllige lonen, pensioenuitkeringen, va- cantie toeslagen aan de indertijd stakende arbeiders uitbetaald. Be stuur en commissarissen blijven van mening dat de „Ommelan den" gered kan worden. PANMOENJON, 24 April, Vandaag staken wederom vijftig geallieerde krijgsgevangenen de vrijheidslinie over en wederom is de hoop gewekt, dat nog meer manschappen uit de Noord-Koreaanse gevangenkampen zullen vrijkomen. Die hoop was gebaseerd op de verba zingwekkende verklaring, welke gisteren door de Noord- Koreaanse generaal-majoor Lee San Tsjo is afgelegd en volgens welke boven en behalve de oorspronkelijke toe gezegde 605 nog enkele onlangs gevangen genomen ge allieerde manschappen overgedragen zullen worden. De eerste groep van 25 gealli eerde krijgsgevangenen die om 10 u. 12 vanmorgen de frontlijn overschreed, telde 19 Amerika nen, 2 Britten, 2 Turken, 1 Cana dees en de Nederlander A r i e B i e v e r, die door kapitein W. H. Vereek, verbindingsofficier van het Ned. Detachement werd be groet. Kapitein Vereek verklaarde het twijfelachtig of toestemming zal worden verleend Biever te interviewen. In de afgelopen vier dagen der uitwisseling hebben de commu nisten 400 geallieerde krijgsgevan genen in hoofdzaak Zuid- Koreanen teruggezonden en de verbondenen 2000 communisten, waarbij alle 70" Chinezen, die naar huis mochten terugkeren. PARIJS, 23 April. Op de openingsbijeenkomst van de mi nisters der N.A.V.O. zijn vandaag contracten ondertekend voor de bouwvan Europese vliegtuigen ter waarde van 550 millioen dol lar. De Amerikaanse contracten zijn als volgt verdeeld: Frankrijk 86.540.000 dollar (My- stères); Nederland 18.000.000 dol lar (Hawker-Hunters), België 24.000.000 dollar (Hawker-Hun ters). Verder hebben de verschillende landen nog de volgende contrac ten afgesloten voor de bouw van vliegtuigen, die zij zelf zullen be kostigen: België en Nederland: 117.000.000 dollar: Hawker Hun ters; Frankrijk: 91.000.000 dollar: „Mystère" straaljagers; Engeland: 70.000.000 dollar Vickers super marine „Swift" gevechtsvliegtui gen. Behalve bovengenoemde con tracten, aldus lord Ismay, hebben België, Nederland en Noorwegen nog besloten een aantal gevechts vliegtuigen aan te schaffen, die bij alle weersgesteldheden kunnen opereren. KUWAIT, Perzische Golf, 23 April. De Italiaanse tan ker Montallegro is gisteravond hier aangekomen met aan boord twee jonge overleven den van de motorboot Marie Jeanne, welke 73 dagen lang stuur- en hulpeloos in de Indi sche Oceaan heeft rondgedre ven, terwijl de acht anderen die aan boord waren een voor een van honger en dorst stier ven. De overlevenden zijn de 15- jarige Selby Corgat, zoon van de eigenaar van de Marie Jeanne, en de 20-jarige Antoine Vidot, de machinist. De motor van de Marie Jeanne was op 1 Februari defect geraakt, toen de boot zich op slechts een paar mijl van haar thuishaven op de eilandengroep Seychelles bevond. Toen de Montallegro de over levenden op 14 April aan boord nam, was de Marie Jeanne 600 mijl van haar oorspronkelijke po sitie weggedreven. Selby Corgat en Antoine Vidot zijn stevige knapen van gemengd Frans-Afrikaans bloed, die thuis horen op het eiland Mahe. Zij werden gekweld door honger en dorst en leden ook doordat zij blootgesteld waren aan het weer. Twee jongens gered, acht anderen door honger en dorst omgekomen Maar erger nog was het voor hen geweest de anderen, o.w. twee vrouwen, de een na de ander te zien sterven. De boot, een stipje in de onme telijke Indische Oceaan, dreef verder en verder van het land af en uit het zicht van de scheep vaart. De op een na laatste die stierf was ae vader van Corgat. Hij had het lang uitgehouden, voorzover de jongens zich kun nen herinneren, 60 dagen. De eersten die omkwamen wa ren de vrouwen, de 52-jarige ma dame Ange Finesse, en de 49- jarige signorina Gorgi. Toen het schip op drift raakte, was er ongeveer 30 kilo fruit en nog geen 15 liter water aan boord. De overlevenden vertelden: ,.Na een week was dit alles op. De vrouwen kregen wat meer dan de anderen, maar toen het op was, konden wij onze dorst alleen maar lessen met wat regenwater. Wij wisten met onze handen zes vogels te vangen, Maar die zijn voor onze lege magen alleen maar een kwelling geweest. Het duurde 40 dagen voor de beide vrouwen stierven. Daarna kwamen een voor een, de mannen om, en hun lij ken werden overboord gegooid. De laatste die stierf was de kapi tein, Louis Laurence. We waren te zwak om zijn lijk overboord te krijgen, en het bleef in .de boot". Het lijk van de kapitein werd opgepikt door de Britse motor tanker Harold Sleigh toen dit schip de Marie Jeanne op 15 April op sleeptouw nam, een dag nadat de Italiaanse tanker de twee over levenden had gered. Het Italiaan se schip had de Marie Jeanne la ten drijven. De twee jongens hebben hun redding te danken aan de goede ogen van signor Bay Schiaffino, de derde officier van de Montal legro, die de Marie Jeanne zag. De jongens werden door de be manning uitstekend verzorgd en namen spoedig in gewicht toe. Zij bevinden zich thans in het ziekenhuis van Kuwait om te ge nezen van de schok die zij pas later kregen. Daarna gaan zij weer naar huis. Dodenmars. Een Anglikaanse bisschop, Al fred Cooper, heeft na zijn terug keer uit Noord-Korea verteld van een geforceerde mars van negen dagen, waarbij bijna de helft van een groep van 768 krijgsgevange nen gemaakte Amerikaanse sol daten en 68 burgers van verschei dene nationaliteiten de dood von den. De groep gevangenen bestond oorspronkelijk uit ongeveer 700 Amerikaanse soldaten en 68 bur gers. De bisschop vertelde, dat tijdens de mars 96 mensen gestor ven waren, terwijl ongeveer 250, nadat zij hun bestemming bereikt hadden, stierven van uitputting De mars begon aan de voor avond van Allerheiligen, 1950. Hij vertelde dat de groep 160 tot 240 kilometer te voet afgelegd had van Manpo aan de rivier de Ja- loe naar Tsoeng Kang. Halverwege de mars stelden de Noord-Koreanen enige vrachtwa gens voor de vrouwen en kinde ren beschikbaar. De meeste van hen, die tijdens de mars gestorven zijn, waren Amerikaanse soldaten. De langste dagmars was 25 km ge weest. „Een Noord-Koreaanse majoor van politie, die wij de tijger noem den, had het bevel over de ko- lonne, welke aan beide zijden door gewapende mannen geflan keerd werd. In de groep bevon den zich Franse geestelijken, twee ouder dan 80 jaar en ver scheidene boven de 70 en oude vrouwen en kinderen. Voor de mars was de gevange nen gezegd, dat zij onder militaire discipline stonden. Niemand mocht uitvallen en de sterken moesten de zwakken helpen. Aan 't einde van elke dagmars moesten wij in de open lucht slapen. Tijdens de mars gooide iedereen vrijwel alles van zijn meegenomen bezittingen weg „zelfs tandenborstels sche nen te zwaar om te dragen". Onder de 250, die na de mars van uitputting gestorven zijn, be vonden zich twee Belgische reli gieuzen." Bij het bescheiden bevrij dingsmonumentje op de Thiemsbrug te Hengelo hangt dag en nacht de lichtelijk ver schoten en versleten vader landse driekleur. De vlag hangt er maar te hangen en is in het stadsbeeld een zo gewend accent geworden, dat ze er bijna niet meer opvalt. Een tweetal jongelui, J. H. W. Meijerink uit Delden en G. H. Dekkers uit Hengelo, leden van het veteranenlegioen Ne derland, ergerden zich aan de nonchalance, waarmede deze vlag door het publiek bejegend wordt. Uit hun diensttijd"" herinner den ze zich het strenge cere monieel bij het hijsen en strij ken van de vlag en ze wensten door een demonstratieve daad de aandacht van het Hengelose publiek te vestigen op de na latigheid van de gemeenschap. Een vlag behoort 's morgens gehesen en 's avonds gestre ken te worden. Daarom togen de twee jeugdige veteranen gisteravond om kwart voor elf (wat rijkelijk laat is voor het strijken van een vlag) naar de Thiemsbrug, haalden met plechtige gebaren de vlag in, vouwden die zorgvuldig op en togen er mee naar het politie bureau. Daar leverden zijn hun schat in en vertelden er bij, dat ze voornemens waren elke avond op dezelfde wijze de vlag te zullen inleveren als geen maatregelen van over heidswege zouden worden ge nomen om de vlag met meer eerbied te bejegenen. PARIJS, 23 April - De ministers van buitenlandse zaken, defensie en financiën van de 14 landen der Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie, N.A.V.O,, zijn Donderdag te Parijs hun driedaagse besprekingen begonnen. De minis ters beslisten, dat het Westen voort diende te gaan met zijn herbewapening, ondanks de recente vredesgestes van Moskou. Hun geloof, dat de Sowjet-Unie met daden de oprechtheid van haar „vredesoffensief" moet be wijzen, werd uitgesproken door de Franse minister van Buiten landse Zaken, Bidault. Deze ver klaarde op een noenmaal, na overleg met Britse en Amerikaan se afgevaardigden, dat de op rechtheid van de Sowjet-Unie zou kunnen blijken uit haar hou ding ten aanzien van drie belang rijke vraagstukken: internationale controle van be wapening; een vrij gekozen regering voor een verenigd Duitsland; het sluiten van een staatsver drag met Oostenrijk. Bidault's verklaring, dat „Pa rijs, indien mogelijk, diegenen die voor vrede werken zal verwelko men" zagen waarnemers als een aanwijzing, dat Frankrijk bereid zou zijn op te treden als gastheer bij een eventuele bijeenkomst van de „Grote Vier". De hoop van het Westen, dat de jongste Sowjet-gestes een ver zachting van de spaning tussen Oost en West kunnen inluiden, scheen ook te spreken uit een boodschap van president Eisen hower aan de N.A.V.O.-minister- raad. Hierin verklaarde de Ame rikaanse president, dat een gele genheid voor de mensheid om voorwaarts te gaan op de weg naar een nieuw tijdperk van vrede en vooruitgang in de eer ste plaats zou afhangen „van de daden van anderen". „Totdat de noodzakelijke voorwaarden voor een werkelijke vrede krachtig zijn gevestigd, zou het dwaas zijn, als 's-GRAVENIIAGE, 23 April Bij het Nationale Rampen fonds was tot vanmiddag 'n bedrag binnengekomen van 107 millioen gulden. Een stijging sinds gisteren van honderdduizend gulden. Het gironummer: 9575. wij onszelf misleiden ten aanzien van de gevaren, die tegenover ons staan", aldus Eisenhower's bood schap. Duits contingent. De Amerikaanse Minister van Dulles, heeft vandaag per eind Juli aanzienlijke vorderingen op de weg naar een Europees leger met een Duits contingent geëist. Deze eis haakte in bij de verkla ring van Bidault, dat Duitsland door middel van vrije verkiezin gen herenigd moet worden en vervolgens zelf beslissen over zijn bondgenootschappen. Deze ver klaring is belangrijk aan de voor avond van de stemming over de Europese Defensiegemeenschap in de Duitse Bondsdag. Zij zal waar schijnlijk veel wind uit de zeilen van de Duitse socialisten wegne men; deze heben betoogd, dat de ratificatie van het E.D.G.-verdrag de hereniging van het land in gevaar brengt en de handen van de toekomstige regering bindt. In dien Bonn het E.D.G.-verdrag niet bekrachtigd, zo meende Dul les, zou een toelating van West- Duitsland tot de N.A.V.O. zelf Buitenlandse Zaken, John Foster moeten worden overwogen. WASHINGTON Volgens een eerst thans vrijgegeven verklaring heeft generaal Alfred Gruenther, chef-si'af van Ridgway's hoofd kwartier op 1 Aprii voor een besloten zitting van de Ameri kaanse Senaatscommissie voor Buitenlandse betrekkingen gezegd dat de Westelijke militaire strijd krachten in Europa thans „waar schijnlijk" sterk genoeg zijn om een verrassende aanval te voor komen van de strijdkrachten die de Russen nu in de bezette lan den beschikbaar hebben, maar in reserves te kort zouden schieten op langere termijn, terwijl de Sovjets nog altijd versterkingen „dicht bij de hand" bezitten. Hij zei dat de Sovjets nog altijd 4 millioen man on der de wape nen hebben, verdeeld over 175 divisies te land, 20.000 vliegtui gen en 300 duikboten. Van deze 175 zijn 30 divisies in vooruitge schoven posities in Europa ge- stationneerd. Hij noemde de 65 70 divisies van de Russische sa tellieten „nog" geen bedreiging van betekenis. Volgens Gruenther waren de Westelijke soldaten voorzover ze elke twee jaar maar twee weken oefenen, niet goed' genoeg om tegen het eerste elf tal van de Russen te vechten". „Er is geen keuze", zo ver klaarde hij, „de Europese Defen sie-Gemeenschap moet worden geratificeerd en Westduitstarad bewapend". Hij waarschuwde te gen een zo drastische besnoeiing van de Amerikaanse hulp aan 't buitenland, (de regering Eisen hower zou het door Truman voorgestelde bedrag van 7,6 mil liard dollar met ongeveer 2 mil liard willen verminderen), dat bij de Fransen en de andere ge allieerden de vrees zou worden opgewekt dat de Ver. Staten hun belangstelling voor de Europese defensie verliezen. In ieder geval noemde hij de situatie echter belangrijk verbe terd vergeleken met twee jaar geleden, toen het niet onmogelijk was geweest dat „we op een och tend wakker waren geworden en gezien hadden dat de gehele strijdmacht van de Sovjets en de satellieten aan het doordrukken was na een waarschuwing van misschien maar een naar minu ten" De bacteriologische oorlogvoering NEW YORK. 23 April. De algemene vergadering der V.N heeft Donderdag met 51 tegen 5 stemmen bij 4 onthoudingen be sloten een commissie te vormen welke een onderzoek moet instel len naar de communistische be schuldigingen, dat de Amerikaan se strijdkrachten in Korea zich aan bacteriologische oorlogvoering schuldig maken. Helicoptere inet gewonden neergestort VRIJHEIDSKAMP, Korea, 23 April. Een helicopter die zes gewonde en zieke Zuid-Koreanen van Panmoendjon naar Seoel ver voerde, is in de buurt van het vrijheidskamp neergestort, maar geen van de inzittenden of be manning werd gewond.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1