d m3 RADIO Minister Mansholt verzette zich zonder resultaat 1 ti voelen d Amsterdam weer eerste draai-orgelstad H8 Financiën en Economie de blauwe Safliri oningen De duizendste Gewone Man Mr. Romke de Waard: programma - R.A.I. ook drie avonden open Scheepsberichten MEENK'S POEDERS Het derde amendement-Droesen Beheersing van grondprijzen voorlopig slechts vijf jaar Echtpaar te water en verdronken Levenslang geëist voor roofmoord 'f Besron met 'n scheut of steek Beursoverzicht I fa x deputatie van een bezoek aan \n ziet hier het die aardgas van i betreken. Op de dit standaardcon- ■e gemeente in de •tongen (met uit- Groningen zelf, dat ;asf abriek heeft) erijsel, zomede een en in de provincie :t aardgas betrek- nten, die prijsstel- ing op de aardgas- daarvan een di- voordeel putten, in 2t voortzetting van oduotie. Staatsgasbedrijf. korte tijd zal bij eraal een wetsont- g worden gemaakt van een Staats- t bedrijf zal de a, die tot nu toe lirectoraat-generaal voorziening van het Economische Za den, voor wat be- :rkoop, van gas en nemen. In de motie wordt g uitgesproken, dat ide behandeling van hoging dusdanige zullen worden ge le dreigende verla- lestaansmogelijkheid ordt. Deze motie lis gebracht van de en de staten-gene- RIJWILLIGERS ERUG 25 April. Van iet de PHTFE van negen Nederlandse ligers op Schiphol rland teruggekeerd, lligers zijn gewond, t. Zij werden naar ïospitaal „Oog in al' 'ergebracht. Het zijn C. Groenendijk uit Muskita uit kamp I. H. Crebas uit Alk- Reuvers uit Nijme- Bassant uit Haar- emer uit Eindhoven, uit Sittard en C. J. Enschede. De kor- K. Vesseur uit Am- vegens familie-om- teruggekomen. •rnationalisering Jeruzalem r van Buitenlandse iraël, Moshe Sharett. recente bezoek aan verklaard, dat Israël ijn krachten zal ver- iedere poging om it internationaal ge- ;n. in Christelijke krin- alem onderstreept, is mg in strijd met de e de Verenigde Na- hebben genomen en ternationalisatie van itsen geëi'A werd. Vaticaanse zijde is er op gewezen, dat in- ■ing de enige garan- H.H. Plaatsen effec- lermen en de Chris- ims de mogelijkheid rze plaatsen ongehin- eken. Vrijdag 24 April 1953 Een overzicht van de grote hall in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam, waar de 32ste R.A.I.- tentoonstelling Donderdagmiddag werd geopend. AMSTERDAM, 23 April. Eén in leer gebonden vergunningen klapper, waarin staat aangegeven waar, wanneer en hoe lang de vijftien pierementhouders van Amsterdam hun muziekinstru menten mogen bedienen zal, te zamen met een groot genummerd en van conterfeitsel voorzien identiteitsbewijs, voor iedereen zichtbaar aangebracht, de nieuwe regeling ondersteunen, die mr. Romke de Waard, voorzitter van de draai-orgelcommissie der ver eniging „Ons Amsterdam" heeft ontworpen om de werkproblemen van „Blauwe Koentje", „Oude Lurks", „Kris, Kras en Kruimel tje" en hoe zij verder mogen he ten, met ingang van 1 Mei uit de wereld te helpen. „Amsterdam weer de eerste draaiorgelstad ter wereld" zo noemde mr. de Waard zijn leuze, toen hij vanmorgen een van de 7 kaarten van Amster dam ontvouwde waarop in vijf tien kleuren de rayons der or gelaars op één bepaalde dag wa ren aangeduid. „Er is zoveel mo gelijk rekening gehouden met de veriangens van alle betrokkenen: de orgeldraaiers blijven op hun eigen Vertrouwde terrein en het publiek krijgt niet meer dan één orgeldraaier per dag in zijn straat. „Het is een formidabele uitzoekerij geweest voordat deze ZATERDAG 25 APRIL Hilversum I, 402 m. 7.00—24.00 Kro. Kro: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Morgen gebed en lit. k.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 v. d. huisvr.; 9.35 Watsrst &.40 Gram.; 10.00 v. d. kleuters; 10.15 -ram.; 11.00 v. d. zmken 4a Concertgeb..ork.; 12.00 Angelus; 12.05 Lunchconc. (12.30—12.33 Land- en tuinb.meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws.; 13.20 Lunchconc. 14.00 Boekbespr.; 14.10 Pianospel: 14.20 Engelse les; 14.40 Mannenkoor; 15.05 Kroniek v. letteren en kun sten; 15.40 Harmonie-ork.; 16.00 De schoonheid van het Grego riaans; 16 30 v. d. jeugd; 17.30 Hockeywedstrijd Engeland-Neder- land; 17.45 Voetbalwedstrijd Ned. -België: 18.00 Lichte muz.; 18.15 Journ. weekoverz.; 18.25 Amus.- muz.; 18.45 Buitenl. correspon dentie; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.20 Parl.overz.; 19.30 Gram.: 20.25 De gewone man; 20.30 Lichtbaken, caus.; 20.50 Gram.; 21.00 Gev. progr.; 21.50 Act.; 22.00 Amus.muz.; 22.30 Gram.; 22.45 Avondgebed en lit.k.; 23.00 Nws.; 23.15 Nws. in Esperanto; 23.25—24.00 Residentie-ork. en solist. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 Vara, 10.00 Vpro: 10.20 Va. ra: 19.30 Vpro; 20.00—24.00 Vara. Vara: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.18 Gram.; 8.30 Orgelspel; 8.55 v. d. vrouw; 9.00 Gram. Vpro: 10.00 Tijdelijk uit- geschakel. caus.; 10.05 Morgenw. Vara: 10.20 v. d. arb. in de con- tinubedr.; 11.35 Tenor en piano; 12.00 Gram.: 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nws. en mmm 13.^0 JJuz.; 13.50 Weekjourn.; 14.15 Mannenkoor; 14.35 Fries progr.; 15.00 Dansmuz.; 15.30 Caus. over veiligheid bij de arbeid; 15.45 Gram.; 16.15' Sportpraatje; 16.30 Kamerork. en soliste: 17.15 v. d. Jeugd; 18.00 Nws.; 18.15 Vara- Varia; 18.20 Filmprogr.; 18.40 Re. geringsuitz: Zoeklicht op de Wes. terse Defensie; 19.00 Artist, staalkaart: Vr)rr>* 1Q30 Passera7"- tout, caus.; 19.40 Het Oude Tes tament in deze week caus.; 19.55 Deze week. caus. Vara: 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. progr.; 22.00 SPc. comm.; 22.15 Weense muz.; tI Onder de pannen, hoorsp.; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Verz.- progr. regeling kon worden voorgesteld maar wij hopen nu op medewer king van de politie, zodat de ver gunninghouders kunnen zeggen: wij verdraaien het weer (of: niet langer), en het publiek: wij ver dragen het weer". AMSTERDAM, 23 April Van middag is in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam door de staatssecreta ris van Economische Zaken dr. G. M. J. Veldkamp de 32ste ten- toonsteling van de R.A.I., ditmaal van bedrijfsautomöbielen, ge opend. De staatssecretaris was verwel komd door de algemeen voorzit ter van de vereniging, de heer E. F. Eriksson. De opening werd bijgewoond door vele burgerlijke, politionele en militaire autoriteiten, die tot slot een rondgang over de expo sitie hebben gemaakt. De tentoonstelling zal op aan drang van diverse zijden Maan dag, Dinsdag en Woensdag a.s. ook des avonds geopend zijn. Aanvankelijk zou de expositie alleen overdag te bezichtigen zijn. Markt Barneveld BARNEVELD. 23 April Eiermarkt. Handel redelijk. Aan voer ca 925.000 stuks. Prijzen 13.5014.00. Algemene prijs 13.70 per 100 stuks kiloprijs 2.24. Veluwse eierveiling ..Barne veldEde": handel kalm. Aan voer ca 825.000 'stuks. Prijzen: kippeneieren van 60 t.m. 63 gr. 13.4513.00. kalkoeneieren 20.00 ganzeneieren (middel) 23.00, pa- relhoendereieren 11.00. eenden eieren 10.8011.20 alles per 100 stuks. Pluimveemarkt Barneveld Handel kalm. Aanvoer ca 33.000 stuks. Slachtkipnen 1.802.00, witte kippen 2.00—2.10. jonge hennen, witte 2.903.10. jonge hanen andere rassen 2.352.60, piepkuikens 2.903.15, alles per kg. Overige per stuk: oude hanen 2.5Q—4.50. tamme jonge duiven 0.750.95. tamme konijnen, jon ge 1.252.75, slachtkonijnen 4.00 —7.75. Tttfikvsurl Caltex Nederland p. 23 Wight/ R'dam. Caltex Pernis 23 Sidon/ R'dam. Clatex Den Haag p 23 Kp de Gata/Sidon. Caltex Utrecht p. 23 Kp Roca/Sidon. Esso Rot terdam 22 Aruba/R'dam. Myonia 22 Pta Cardon/Piraeus, Adinda 22 Pladju/Bankok. Caltex Delft 22 Sidon/R'dam. Coryda P. 22 Azoren/Curacao, Gadila 22 Chit- tagong/Pladju. Malea 23 Lagos. Scherpendrecht 22 Santos/Rio Grande do Sul. Passagiersschepen: Groote Beer 25 19 uur Hoek van Holland verw.. Nieuw Am sterdam 23 New York/Las Pal- mas. Rijndam 22 Halifax/New York, Waterman 22 Halifax, Oranjestad 22 Barbados/South ampton. Bloemfontein 22 230 ZW Kp Las Palmas/Kaapstad. Bo naire 22 600 m. NNO Paramari bo/Plymouth. Joh. van Olden- barnevelt p. 22 Perim/Belawan. Maasdam 22 520 m. W. Lands- end/Southampton. Noordam 22 400 m. NW Flores. Veendam 22 650 m. O. Kp Race Southampton. Westerdam 22 400 m. NNW Flo res, Zuiderkruis 22 340 m. WNW Monrovia. Vrachtschepen: Amsteldiep 23 Tarakan/Madras Madoera p. 23 Ceylon/Penang. Siiedrecht p. 23 Aden, Leersum 23 Le Havre. Grootekerk p. 22 Ouessant/Marseille. Aldabi 23 Las Palmas/Rio de Janeiro, Noordwijk 23 New York verw.. Willem Barendsz n. 23 Finisterre, Poseidon 22 Ciudad Truiillo/ Philadelphia. Phrontis 20 Makas sar. Parkhaven 22 Rio Grande/ Victoria. Hathor 23 Piraeus, Hoogkerk 22 Hongkong/Manilla. Maas 23 Heraklion. Modjokerto 23 Balikpapan. Muiderkerk 23 Suez. Ruiis 23 Hongkong. Kamerlid stelt vragen over dienstreis Het Tweede Kamerlid Neder- horst (Arb.) heeft aan de minis ter van Economische Zaken schrif telijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de directeur- generaal voor de industrialisatie, van wie bekend is, dat hij op 1 Juli a.s. de rijksdienst verlaat om adviseur te wórden ten behoeve van het particuliere bedrijfsleven, korte tijd na bekend worden van dit besluit vertrokken is voor een dienstreis naar de Verenigde Sta ten van Amerika? 2. Indien deze vraag bevesti gend beantwoord wordt, kan de minister dan mededelen welk landsbelang gediend is met deze reis, gegeven het feit, dat de bo vengenoemde ambtenaar staat aan de vooravond van zijn ver trek uit 's gijks dienst? 3. Indien het voor de bevorde ring van de industrialisatie nuttig is, dat de minister van Economi sche Zaken zich bij zijn reis naar de Verenigde Staten doet bijstaan door een ambtelijk deskundige, was het dan in dit geval niet juister geweest daartoe een amb tenaar uit te nodigen, die zich ook in de toekomst met deze za ken op het departement zal blij ven belasten? ZES MAANDEN VOOR C.P.N.-AGITATOR GRONINGEN. De Groninger rechtbank heeft gistermorgen de metselaar J. S. uit Finstrwolde, een communistische agitator in Oost-Groningen, conform de eis tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. S. had in een open bare vergadering van de C.P.N. te Beerta, het openbaar gezag be ledigd. Borstbeeld van generaal C. J. Snijders De burgerij van Soest en Soes- terberg zal de vliegbasis Soester- berg een borstbeeld aanbieden van generaal C. J. Snijders, die als de belangrijkste initiatiefne mer van de vliegbasis geldt. Dit borstbeeld wordt vervaardigd door een Roermondse beeldhou wer en zal op 4 Juli a.s. worden onthuld. (Advertentie) speciaal legert KOORTS. KIESPIJN. HOOFDPIJN ert PERIODIEKE PIJNEN Etui a 6 poeder: ct (Vervolg van pagina 1) Toch is hiermede de zaak niet zuiver gesteld. Ook wanneer men prijsbeheersing slechts, zo nodig, aanvaardt, kan men toch met betrekking tot beheersing van de grondprijzen tot de conclusie komen, dat de doelmatigheidsoverwegingen hier permanent zullen moeten overwegen. Minister Mansholt wees er, bij de bestrijding van het amendement, terecht op, dat in dit land 300 personen op een vierkante kilometer wonen. De beschikbare hoeveelheid grond wordt niet groter, er komen echter wel nieuwe boeren bij en daardoor zal er vooreerst een groot verschil tussen vraag en aanbod blijven. En bij het op drijven van de grondprijzen zijn niet enkel de belangen van de betrokkenen, maar ook de belan gen van het hele Nederlandse volk in het geding. De voorsteller van het amende ment ir. Droesen (K.V.P.) had eerder in het debat verklaard, dat ook naar zijn mening prijsbeheer sing nodig zal blijven en zijn amendement kon duszeker niet het principiële karakter hebben, dat prof. Lemaire er aan hechtte. Waarom wilde de heer Droesen dan toch een tijdelijke wet? Ook weer zuiver uit doelmatigheids overwegingen. De wet bevat een geheel nieuw stelsel van prijsbe heersing, aldus de heer Droesen, en hij achtte het wenselijk om na verloop van tijd te kunnen be kijken hoé dat heeft gewerkt. De heren de Ruiter (C.H.), v. d. Heuvel (A.R.) en Oud (V.V.D.) verklaarden zich om dezelfde re den vqorstander van het amen dement. Noodzakelijk? Nu is het de vraag of het be slist noodzakelijk is, dat de wet hiervoor een tijdelijk karakter krijgt. Ir Vondeling (P.v.d.A.) wees er op, dat de nieuwe pacht wet ook een herziening van deze wet zal nodig maken. En minister Mansholt verklaarde zich bereid om jaarlijks, aan de hand van een nota, de werking van de wet met de Kamer te bespreken. Wie des ondanks aan een tijdelijke wet de voorkeur geeft, waardoor een mogelijk nodige herziening zich in elk geval zelf dwingend aan de orde stelte stuit echter toch nog op andere niet te miskennen be zwaren. De heer Vondeling (P.v.d.A.) wees erop, dat het tij delijke karakter onzekerheid schept. Hij achtte het mogelijk dat tegen het verstrijken van de fatale termijn de verkoper de grond zal willen vasthouden, ter wijl de koper bevreesd voor vrije prijzen, gemakkelijker bewogen wordt om zo al geen „zwarte" dan toch „grijze" prijzen te be talen. Soortgelijke overwegingen maakten ook de liberale agrariër de Hartog huiverig voor het amendement-Droesen en bij de Als Wam Heskes Zaterdag avond in het KRO-programma zijn traditionele rubriek „De ge wone man" uitspreekt, zal het precies voor de 1000e maal zijn, dat hij er het zijne van zegt. In November 1947 startte de KRO met deze rubriek, die een grote populariteit verwierf. Jan Denks was de geestelijke vader en hij sdhreef er 200. Wegens tijd gebrek stopte hij toen en Toon Rammelt, programmaleider van de KRO, nam het auteur schap over, dat hij sindsdien steeds heeft verricht, ook in de maanden, dat hij een reis naar Amerika maakte. Een duizendste uitzending van een radiorubriek is wel een uniek feit. Wam Hes kes heeft ze alle duizend uitge sproken en hij zou er zes dagen en nadhiten achtereen voor nodig hebben om het nog eens te doen. Heskes die voor de oorlog als tekenaar en als Koos Koen met zij.n transformatiesChetsen vee! succes ooigstite, behoort thans tot de hoorspelkern. tegenstemmers onder de C.H. zul len soortgelijke motieven hebben gegolden. De heer Droesen (K.V.P.) zag deze gevaren niet. De wetgever zou tijdig de ge vreesde onzekerheid kunnen weg nemen en hij beloofde ir. Vonde ling (P.v.d.A.) om hiervoor zo nodig zelf het initiatief te nemen. Op een ander bezwaar hebben wij geen verweer gehoord. Ir. Droe sen heeft in deze wet het voor keursrecht voor de pachter weten vast te leggen, een belangrijk suc ces, maar dit voorkeursrecht wordt nu ook automatisch tijde lijk. In de praktijk zal blijken in hoever de Kamer gisteren een wijze beslissing heeft genomen. Zou hiervan in de naaste toekofst een nadelig effect blijken uit te gaan, dan zal in elk geval tij dig moeten worden ingegrepen, maar hopelijk zullen de pessimis ten ongelijk krijgen. Minister Mansholt bleef zich sterk tegen het amendement verzetten, maar, zoals gezegd, zonder succes. Terugvordering „zwart" geld. Er werd deze middag ook nog over een ander punt hard ge vochten. Als iemand door een „zwarte" koop teveel betaald heeft kan hij proberen om zulks langs de gebruikelijke gerechte lijke weg terug te vorderen. Der gelijke vorderingen verjaren eerst na dertig jaar. Het ontwerp stelde echter een andere regeling voor. De koper zou het recht krijgen om het „zwarte" deel binnen het jaar terug te vorderen en verder schiep het nog de mogelijkheid voor de rechter om, zo de om standigheden dit billijkten, in deze eis enige matiging te bren gen. Verschillende woordvoerders stuitte deze bepaling tegen de borst. Zij meenden, dat het de moraliteit niet bevorderde om een mentaliteit aan te kweken van ,,ik koop „zwart" en ga de ver koper dan later „ophangen". Prof. Romme (K.V.P.) die ook bij dit punt aan het debat ging deelne men, meende zelfs, dat de oneer lijke koper op die manier een pré zou krijgen. De eerlijke koper vist er naalst, omdat hij slechts de geoorloofde prijs wil betalen, de oneerlijke krijgt 't land omdat hij het heeft doen voorkomen alsof hij meer zou willen geven. Minis ter Donker bestreed deze ziens wijze. De heer Vondeling was eveneens van mening, dat de be paling de verkoper zou terughou den van „zwarte" verkoop. Omdat hij weet, dat hij toch terug moet Woensdagavond is het echtpaar dr. W. uit Eindhoven ter hoogte van de Roobeek onder de ge meente Arcen op nog niet opge helderde wijze in de Maas geraakt en verdronken. Dr. W. was als internist verbon den aan het Diaconessen-zieken huis te Eindhoven. Het echtpaar, dat twee jeugdige kinderen ach terlaat, was eerst diezelfde mid dag in een hotel te Arcen gearri veerd. De beide lichamen van de slachtoffers zijn geborgen. geven. En verder werd nog van regeringswege aangevoerd, dat soortgelijke bepalingen ook in de huurwet en de geldsehieterswet voorkomen. Maar de tegenstan ders- kregen hun zin. Met 49 te gen 31 stemmen werden de des betreffende bepalingen geschrapt. Voor behoud van de bepalingen stemden P.v.d.A., Comm. en de A.R. Hazenbos en Bieuwenga. Ook in hoger beroep Tegen de 39-jarige los-werk- man G. L. uit Naarden en de 27- jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hliversum werd Donderdag door de procureur-generaal le venslange gevangenisstraf geëist wegens de op 20 Augustus van het vorig jaar gepleegde roof moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul te Naardén. De Amsterdamse rechtbank had in eerste instantie de beide ver dachten eveneens levenslang op gelegd. Voor andere feiten waren zij al eerder veroordeeld. De procureur-generaal memo reerde in zijn requisitoir, dat de pyschiaters de grondwerker een buitengewoon gevaarlijk psycho- paath hebben genoemd. Verder staat in het psychiatrisch rapport vermeld, dat het tweetal over en weer een funeste invloed op el kaar heeft uitgeoefend. Het Hof zal op 7 Mei a.s. arrest wijzen. (Advertentie) Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlossing bracht van die slopende rheumatische pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuive rende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. Arnhemse Hypotheekbank volksverzekering 19,6 millioen. J- Hpt nhrirao trnn rio rnoniuft traiwo. Het financiëel resultaat over 1952 van de n.v. Arnhemse Hypo theekbank voor Nederland wordt in het iaarverslag alleszins bevre digend geacht. De bedrijfswinst is in het verslagiaar gestegen tot 251,239 200.011). terwijl de gezamenlijke reserves na aanne ming van het voorstel tot winst verdeling 1.740.036 zullen be dragen. Uit het winstcijfer (met het saldo a.p, ad 4846 totaal 256.086) wordt voorgesteld een dividend van 12 pet over het ver plicht en 4 pet over het onver plicht gestort bedrag. Het aantal hypotheekaanvragen is in 1952 achtergebleven bij dat van het daaraan voorafgaande iaar. Niet temin kon voor een bedrag van bijna vier millioen worden af gesloten. Daar het bedrag van geheel of gedeeltelijk afgeloste hypotheken echter eveneens be langrijk was, nam de hypotheek- portefeuille per saldo slechts toe met ruim 1.3 millioen. waardoor het totale hypotheekbestand kwam op ruim 24.8 millioen. Hoger dividend Grofsmederij te Leiden Aan de binnenkort te houden algemene vergadering van aan deelhouders der n.v. Koninklijke Nederlandse Grofsmederij te Lei den zal worden voorgesteld over 1952 een dividend van 8 pet (v.i. 7 pet) uit te keren Utrechtse Hypotheekbank verhoogt dividend Naar wij vernemen zullen commissarissen van de n.v. Utrechtse Hypotheekbank en sa menwerkende banken aan aan deelhouders voorstellen het di vidend over 1952 te bepalen op 12 pet. (v.i. 10 pet). Verzekeringen in Maart Gedurende de maand Maart is voor een bedrag van 188.3 mil lioen aan nieüwe verzekeringen gesloten, aldus het C.B.S. Hier van beliep de kapitaalverzeke ring 76.8 millioen. de rente verzekering 91.9 millioen en de Het bedrag van de nieuwe verze keringen is hiermee in het eerste kwartaal van 1953 gestegen tot 565,1 millioen tegen 542,4 millioen in hetzelfde tijdvak van 1952. Hiervan beliep de kapi taalsverzekering 238,2 millioen (v.j. 224,3 millioen). de rente verzekering 274 min 256,7 millioen) en de volksverzekering f 52.9 millioen 61.4 millioen). Nederlandse Veem stelt 7 procent voor De n.v. Het Nederlandse Veem heeft over 1952 een batig saldo van 158.780 geboekt: na bijboe king van de interest en diverse baten wórdt 97.640 afgeschre ven. Er zal een onveranderd di vidend van 7 pet worden uitge keerd. Kosten van levensonderhoud bleven onveranderd Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans priisindex- cijfers van het gezinsverbruik per 16 Maart 1953 gepubliceerd. Het totaal-indexcijfer onderging van 15 Februari op 16 Maart '53 geen verandering. Bii de voe dingsmiddelen werd een stiiging van de indexcijfers voor aard appelen en fruit gecompenseerd door een daling van het groen ten-indexcijfer. Voorts daalden nog de prijzen van eieren, vlees, vis en kaas. Het totaalindeKcii- fer voor de voeding daalde met 1 punt. Bii de niet-voedingsmidde- len kwamen geen prijswijzigin gen van betekenis voor. Handelsovereenkomst IndonesiëW.-Duitsland Tussen Indonesië en West- Duitsland is een handelsovereen komst tot stand gekomen. Deze voorziet in een handel voor een totale waarde van 640 millioen Nederlandse guldens tegen 480 millioen volgens de vorige over eenkomst. Een nieuwe lijst van door Duitsland uit te voeren goederen opent de mogeliikheid voor de export van kapitaals goederen voor de Indonesische industrie. Daartegenover laat West-Duitsland de soort van uit Indonesië in te voeren goederen en producten geheel vrii. De West-Duitse delegatie voor de handelsbeperkingen vertrekt Vrüdagochtend per vliegtuig naar Bangkok, vanwaar zii naar Bonn zal terugkeren. Zwakkere stemming onder leiding Kon. Olie AMSTERDAM, 23 April In tegenstelling tot gisteren heeft de Amsterdamse Effectenbeurs zich vanmiddag weinig bevredi gend ontwikkeld. Kleine verko pen voor buitenlandse rekening in Kon. Olie, waartegenover vrijwel geen vraag stond, brach ten het hoofdfonds bii opening een verlies van ca 4 punten. Van herstel later in de middag was geen sprake. De notering bleef 310''» (314). Dit teleurstellende koersverloop zette een domper op de gehele markt. Het gunsti ge bedrijfsnieuws, noch de ophef fing der weeldebelasting, ver mocht hier iets tegen te doen. Internationale industriepapieren verloren ca 1 pünt en ook de lo cale industrieën waren een frac tie lager. De nieuwe looneisen van de Sarbupri hebben weliswaar wei nig effect gesorteerd op de cul- tuurmarkt, doch ook hier was de stemming eerder in mineur. Rub ber en suikerwaarden verloren ca 1 punt. De tabakshoek werd evenmin ten gunste beïnvloed door berichten die gewagen van een goed geslaagde Sumatra oogst. In doorsnee bleven deze panieren vrii goed op peil. De scheepvaartafdeling, die gisteren aan de flauwe kant was. zette deze ontwikkeling niet verder vport en vormde daarmee eigen lijk een uitzondering.Over het algemeen bleven de koersen hier onveranderd of een fractie hoger. Geruchten over een nieuwe staatslening hebben op geen en kele wijze de beleggingsmarkt beïnvloed. Vandaag was de stem ming enigszins weifelend met een kieine neiging tot enige achter uitgang. In Youngobligaties ging aanzienlijk minder om dan gis teren. waarbii de koers ca 1 punt lages kwam. FEUILLETON •N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN Door P. C. WREN 59 „Precies zoals ik Guantaio ge zegd iheb", antwoordde ik „en St. André staat aan onze kant". „Maar stel je voor, dat we verder niemand krijgen", over woog ik. „Dan gaan we met St. André naar Lejaune en zeggen hem dat hij op ons rekenen kan", zei Michael. „Zonder Schwartz te waar schuwen?" „Zeker niet. Maar ik ben er vrijwel zeker van dat hij zal proberen ons om zeep te bren gen en we zullen dus Lejaune moeten waarschuwen zodra wij Schwartz gezegd hebben dat wij dit zullen doen, tenzij hij het hele plan natuurlijk opgeeft, hetgeen voornamelijk van de grootte van onze „tegen-groep" afhangt". We zaten een paar minuten stil bij elkaar. „Weet je", ging Michael ver der, „we honden een vergade ring. Morgenavond om zes uur, •aan de andere kant van de oase. We nodigen St. André uit, Blanc, Cordier, Marigny en ver der elke Fransman die St. AndTé misschien zou volgen. Verder nog Maris, Dobroff, Glock en Ramon, van de bui tenlanders, die ons bij zouden kunnen staan. Hemel ik wou nu maar dat Digby en Hank en Buddy hier waren". „Dat zou een heel verschil betekenen", zei ik. Kort daarop kwam St. André terug en vertelde dat Maris aan onze kant stond. Hij had ook Marigny gepolst, maar die was van mening dat hij zijn kame raden niet verraden kon. Ze hadden hem een geheim toever trouwd en dat vertrouwen kon hij niet beschamen, nota bene door de hond Lejaune te waar schuwen. „Je kunt beter zeggen dat iemand hem verteld heeft dat hij een ander gaat vermoorden en dat wij nu de bedreigde gaan waarschuwen", zei Mi chael. „Dat probeerde ik hem ook duidelijk te maken, maar h(j was voor geen rede vatbaar", antwoordde St. André. „En Blanc denkt er precies zo over als Marigny, verder heb ik nog met niemand gesproken. We vertelden St. André ten slotte ons plan voor de verga dering. Hij beloofde te komen en alle mannen die enigszins te vertrouwen waren, mee te ne men. De volgende avond vergader den we. Er waren in totaal on geveer zestien mannen bij el kaar, genoeg, zoals Michael me influisterde, om een partij te vormen. Dit bleek echter onmogelijk. De ideeën over juist en onjuist, goed en kwaad, eer en eerloos heid, rechtvaardige behandeling of niet, lagen te ver uit elkaar en bovendien in sterke mate be- invloed door vrees, haat, ellen de en wanhoop. Michael en St. André pleitten alsof ze beroemde advocaten waren tevergeefs. We won nen één zegge en schrijve één man. Het was Cordier, een schrandere aangename Frans man, die vroeger zeker arts geweest was: zijn kameraden schatten zijn recepten en be handeling oneindig veel hoger dan die van de militaire artsen. Hij haatte Lejaune, maar zag in dat muiterij doelloos was, ja, zelfmoord betekende. Toen de anderen één voor één verdwenen waren, sommi gen schuldbewust en spijtig, anderen opscheppend over hyn moed om Schwartz terzijde te staan, weer anderen alleen maar te bang om datgene te doen wat ze toch in diepste we zen wilden, bleven we met z'n vijven over: St André, Maris, Cordier, Michael en ik. Het lijkt er niet op dat we zoveel indruk op Schwartz zul len kunnen maken, dat hij van zijn plannen afziet", zei Michael met een zucht. „Neen" zei Cordier. „Het lijkt er meer op dat wij hem wat extra werk bezorgen. Nog meer kleine varkentjes „Er zullen helemaal geen varkentjes zijn als Lejaune snel handelt", zei St. André. „Inderdaad" vervolgde Maris, „en ik zou bijna geneigd zijn Lejaune te waarschuwen vóór dat we Schwartz daarvan op de hoogte stellen. Het zou ons meer kans geven „Neen, dat kan niet", zei Cor dier. „We moeiten Schwartz een kans geven. Als hij de moorden van zijn programma schrapt, houden we verder onze mond, en kan hij zijn gang gaan. Als hij niet wil, doen we als be hoorlijke mensen onze plicht, en geven Lejaune zijn kans". We besloten gezamenlijk Schwartz te waarschuwen, het daarbij doende voorkomen alsof wij een afvaardiging van een grotere groep waren. Daarna zouden we, weer met z'n vij ven, naar Lejaune gaan en daar indien noodzakelijk dezelfde houding aannemen Toen we de oase verlieten en naar het fort teruggingen kwa men we een man tegen, die een paar emmers droeg, om water te gaan halen. Toen hij langs ons liep, zag ik dat het de Por tugees Bolidar was, de man die zo stevig „gekneusd" was na zijn vergeefse poging tot dief stal in Sidi. Hij had altijd vol gehouden dat hij, bij die gele genheid. zich, onder de invloed van sterke drank, in de kamer vergist had en op het ogenbtlk dat hij gesnapt werd meende in zijn eigen bed ie klimmen! (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5