Rusland bereid te spreken over hangende kwesties West-Duitse ratificatie E.D.G. op losse schroeven Arie Biever zat twee jaar in een Noordkoreaans kamp Antwoord van de „Pop laatste rede van Eisenhower Jongen vermoordde zijn ouders en broer Bankbediende viel uit raam 107,5 millioen Dagblad voor Allernaar en omgeving Omdat hij een standje had gekregen Kardinaal v- Roey 27 jaar bisschop Kustvaarder Rian m aanvaring Minister Zijlstra in Caracas Zestien koeien verbrand TE MASTENBROEK BRAND IN RUSTHUIS TE ZEIST Kabinet in spoedzitting In Rampenfonds MOSKOU, 25 April (Reuter) Het officiële orgaan der Sovjet-Russische communistische partij, de Pravda, heeft Zaterdag zijn gehele voorpagina gebruikt voor een antwoord op de toespraak welke president Eisenhower zestien dezer tot de Amerikaanse Vereniging van Dag bladredacteuren heeft gehouden. Tevens publiceerde de Pravda op pagina drie de volledige tekst dezer toespraak. De „Pravda" schrijft dat presi dent Eisenhower in zijn toe spraak zegt dat de Verenigde Staten bereid zijn „een recht vaardig aandeel bij te dragen aan de oplossing van internationale geschillen". Doch deze verklaring wordt geenszins in de rede van de pre sident bevestigd, alhoewel dit toch noodzakelijk zou zijn", meent het officiële orgaan der Sowjetrussi- sche communistische partij. De „Pravda" vervolgt met te zeggen dat er „voor zover de Sowjet-unie betreft, geen reden bestaat om te twijfelen aan haar bereidheid een evenredig deel bij te dragen aan de oplossing van tot tegenstellingen aanleiding ge vende internationale vraagstuk ken". De Sowjet-unie heeft dit meer dan eens bij de behandeling van belangrijke internationale vraag stukken bewezen", schrijft het blad. „De Sowjetrussische leiders zijn bereid deel te nemen aan een ernstige en zakelijke bespreking van daarvoor geschikte vraag stukken. Zij zijn hiertoe zowel in rechtstreekse onderhandelingen, als, in de gevallen, waarin dit ver eist is, via de organisatie der ver enigde naties bereid", verklaart de „Pravda". Het blad schrijft voorts dat het „beroep der Sowj et-leiders om tot vreedzame regeling van interna tionale vraagstukken te komen niet wordt gekoppeld aan een tevoren aan de Verenigde Staten, of aan andere, met het Brits- Amerikaanse blok verbonden lan den, te stellen eis." En het Sowjetrussische partij orgaan besluit met: „De politiek der Sowjet-unie kan niet in strijd zijn met de belangen van andere Een 32 jarige archiefbediende C. J. S. van de Amsterdamse Bank, heeft Donderdag het leven verloren bij een val uit de vijfde verdieping van het kantoor He rengracht. S. wilde werksters behulpzaam zijn bij het openen van een raam aan de binnenkant van het ge bouw en klom daartoe door een ander raam op het kozijn. Bij het duwen tegen de te openen span jolet moet hij het evenwicht heb ben verloren. Hij viel door twee glazen overkappingen heen in de hal. De heer S. was gehuwd en had geen kinderen. Prinses Margareth fronst haar wenkbrauwen en wil meer weten over wat daar op het veld gebeurt. Op de tweede dag van de samengestelde rui- terwedstrijd te Badminton woonde zij een gedeelte van de wedstrijden bij. vredelievende staten. Zij komt overeen met de wen sen van alle landen, die bereid zijn, ongeacht het door hen aan gehangen maatschappelijke stel sel, bij te dragen aan de ontwik keling van internationale samen werking. Deze Sowjetrussische politie vertolkt bovendien de diepste be wondering, die het Russische volk koestert voor een versterking van de wereldvrede." 1 MEI-DISPENSATIE Naar Reuter uit Vaticaanstad meldt, heeft de H. Vader op ver zoek van bisschoppen uit ver schillende landen, voor alle ka tholieken ter wereld gedispen seerd in de verplichting zich op Vrijdag 1 Mei 1953 van vlees te onthouden. RUSTHUIS TE ZEIST AFGEBRAND ZEIST, 24 April. Omstreeks half drie is hedenmiddag een felle uitslaande brand uitgebroken in het rusthuis Pasadana aan de Verlengde Slotlaan te Zeist. De bewoners zijn gered, doch van het huis zelf bleef weinig over. Enkele patiënten liepen lichte brandwonden op. De brandweer, die het vuur met 10 stralen be streed, kon niet voorkomen, dat de bovenverdieping geheel uit brandde. Van de benedenverdie ping bleef een gedeelte gespaard. Het overheidspersoneel en de bevrijdingsviering De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de Colleges van Burgemeester en Wethouders der gemeenten in Nederland mede gedeeld, dat de raad van minis ters in zijn vergadering van 30 Maart j.l. heeft besloten, het ac cent van de viering van de Na tionale Bevrijding te verplaatsen van 5 Mei naar de Koninginne dag 30 April en o.m. dientenge volge de halve vrije dag op 5 Mei voor het Rijkspersoneel te doen vervallen. De minister verzoekt de Colle ges van B. en W. met het voren staande rekening te houden. TOULOUSE, 24 April. De politie te Toulouse heeft Vrijdag medegedeeld dat Louis Brassat, de zestienjarige zoon van de bur gemeester van het Franse dorp Espalion, heeft bekend zijn vader, moeder en oudere broer te heb ben gedood en de boerderij in brand te hebben gestoken. De jongen, Louis Brassat, deelde de politie mede dat hij zijn ouders had aangevallen, nadat zijn moeder hem een standje had gegeven omdat hij hun koeien niet goed weidde. Na zijn ouders met een schoffel te hebben toe getakeld, begaf hij zich naar bui ten waar hij zijn 24-jarige broer Joseph met de schoffel zo ernstig verwondde, dat hij korte tijd later overleed. Vandaag viert Z. Em. Josef Er- nest Kardinaal van Roey, aarts bisschop van Mechelen en pri maat van België, die door Z. H. de Paus is aangewezen als Zijn Legaat bij de eeuwfeestviering van het herstel der hiërarchie in Nederland, de 27ste verjaardag van zijn bisschopswijding. Geboren te Vorselaar op 13 Ja nuari 1874 studeerde Kardinaal van Roey aan het St. Jozefscol lege te Herentals en later aan het Klein- en Groot-Seminarie te Mechelen. Op 18 September 1897 ontving hij de priesterwijding en promoveerde in 1903 aan de Ka tholieke Universiteit te Leuven tot doctor en magister in de god geleerdheid. Reeds in 1901 was hij aangewezen voor het geven van een cursus aan de Leuvense Universiteit. In 1907 werd hij benoemd tot kanunnik van het metropolitaan kapittel en op 30 September van datzelfde jaar werd hij Vicaris- Generaal van het aartsbisdom Mechelen. Hij was nauwelijks 33 jaar oud, toen hij de functie ver vulde van adviseur van Kardinaal Mercier. Vervolgens kwam de benoeming tot protonotarius apos- tolicus en tot huisprelaat van Z.H. de Paus. Op 12 Maart 1926 werd Mgr. van Roey benoemd tot aartsbisschop van Mechelen. De bisschopswijding had plaats op 25 April van datzelfde jaar. Tijdens het Consistorie van 20 Juni 1927 werd Mgr. van Roey door Z.H. Paus Pius XI verheven tot kardinaal-priester met als ti telkerk de Santa Maria in Ara Coeli. Kardinaal van Roey is de 17de aartsbisschop van Mechelen. Vervolgens stak Louis de boer- •derij in brand. Politiemannen en brandweerlieden die het huis bin nendrongen, troffen er het lijk van mevrouw Brassat en de zwaar gewonde burgemeester aan. Op de vraag van een politieman, wie hen had aangevallen, antwoordde de burgemeester: „Het was.... niemand". Dadelijk daarop stierf hij. Politiefunctionarissen deelden mede, dat de jongen op de plaats van het misdrijf zonder enige uiterlijke emotie de toedracht had verteld. Britse granaten voor Fransen in Indo-China PARIJS, 24 April. (Reuter). Engeland heeft 500.000 granaten voor veldartillerie ter beschikking van de Fransen in Indo-China ge steld, aldus is Vrijdag uit gezag hebbende bron te Parijs verno men. De granaten, afkomstig uit Britse wapenopslagplaatsen, in het Midden-Oosten, zijn reeds in Indo-China aangekomen. GEEN GEWONDEN LONDEN, 24 April. Het Brit se schip „Zinnia" (7.292 ton) is Vrijdag op de Theems, enige mij len Oostelijk van Londen, in dichte mist in aanvaring geweest met de Groningse kustvaarder „Rian" (353 ton) die voor anker lag. De „Rian" liep schade op aan stuurboord en aan het achter schip. Het is ni"t bekend, of ook de „Zinnia" beschadigd is. Door de aanvaring raakten zes tien geladen aken op drift en verdwenen in de mist. Later is de rivierpolitie er in geslaagd deze aken op te sporen. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Zoals men weet, is de „Rian" het schip, dat in 1947 een zonder ling entree maakte, door bij de te waterlating te kapseizen. Het schip is eigendom van de reder D. Buining te Groningen. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, die op het ogenblik op weg is naar de Ver. Staten, heeft tijdens een kort oponthoud te Caracas mee gedeeld, dat Nederland zich in ters eert in de vestiging van 'n zuivelindustrie rti V enezuela met Nederlands eiv Venezolaan» ka pitaal. Minister Zijlstra heeft dit vraagstuk besproken met onze gezant in Venezuela, de heer H. Riemens, en meegedeeld, dat hij binnenkort naar Venezuela zal terugkeren om het te bestuderen. Hij bracht dank aan de Venezo- lanen voor hun hulp aan de slachtoffers van de watersnood in ons land. Hij is via Curasao naar New York vertrokken. KAMPEN, 24 April. Vrijdag is, doordat bij het aanslaan van een benzinemotor een steekvlam in een bus benzine sloeg, brand uitgebroken in de kapitale boer derij van de heer A. Sellis te Mastenbroek. De knecht van L. was alleen thuis en trachtte het vee dat nog op stal stond l'os te maken. Door de razei...e vlammenzee waren de koeien echter onhandel baar, zodat het hem maar ge lukte zeve den naar "ruiten" te krijgen. 16 stuks kwamen in de vlammen om. Het jongvee be vond zich reeds in de weide. Door enkele spoormensen die in de na bijheid werkten werden de paar den uit de schuur naar buiten ge- Een felle brand heeft Vrijdagmiddag gewoed in het rusthuis „Pasadana" aan de Verlengde Slotlaan te Zeist. De patiënten ongeveer zestig konden in veiligheid worden ge bracht. De brandweer, die het vuur met 10 stralen bestreed, kon niet voorkomen dat de bovenverdieping geheel uitbrandde. Op de foto, welke kort na het uitbreken van de brand werd gemaakt, zien wij hoe de vlammen ver boven de kap uitslaan. "s i Het achterhuis met de stallen werd door het vuur vernield. Het voorhuis bleef, dank zij een brandmuur, gespaard. De brand weer van IJsselmuiden en Zwol- lerkerspel waren het vuur spoe dig meester. BONN, 24 April (A.P.) De Westduitse Bundesrat heeft vandaag besloten de stemming over het E.D.G.- verdrag en de pacten met 't Westen voor onbepaalde tijd uit te stellen. De Bundesrat (Eerste Kamer) ging daarbij in tegen de vurige wens van kanselier Konrad Adenauer, dat de verdragen zo spoedig mogelijk worden geratifi ceerd. De uitslag van de stemming over de motie was 20 tegen 18. Besloten werd te wachten, totdat het Opper ste Gerechtshof uitspraak doet over de grondwettelijk heid van de verdragen. Dit betekent, dat de uiteinde lijke ratificatie van de verdragen in Bonn en de vorming van het Europese leger voor onbepaalde tijd worden vertraagd. 'De Bundestag (Tweede Kamer) heeft de verdragen in Maart met een behoorlijke marge goedge keurd. De kwestie van de grondwet- 's-GRAVENHAGE, 24 April. - De tijd van wachten is voor me vrouw Biever voorbij. Binnen kort komt haar man thuis uit Korea, na twee en een half jaar weg geweest te zijn. Van deze tijd bracht soldaat Arie Biever 26 maanden in krijgsgevangen schap door. Het was bij de bijna legendarisch geworden gevechten bij heuvel 325 in Februari 1951, dat Biever vermist werd. Het enige wat men destijds vond was zijn cap. Soldaat Arie Biever wordt ver mist. Met dit bericht brak de lange tijd van wachten aan voor zijn familieleden, voor zijn vrouw in 's-Gravenhage. Vier maanden later, in Juni 1951, ontving zij een brief van een Amerikaans sergeant, die tegelijk met de Ne derlandse soldaat gevangen geno men was, maar naderhand zijn vrijheid herkregen had. In de brief stond, dat Arie het goed maakte. Dit bericht was natuur lijk een grote opluchting en ge ruststelling voor mevrouw Bie ver. „Toch had ik nooit het idee dat Arie iets ernstigs overkomen was", verklaarde ze ons van middag in een kort gesprek, dat wij met haar hadden in de wo ning van haar zuster, waar ze verblijft, totdat haar man gere patrieerd is. Er heerste vreugde en een sfeer van blijde verwach ting in het huis. „Ik weet nog niets", zo ver volgde mevrouw Biever. „In Fe bruari 1952 dus precies een jaar na de vermissing ontving ik de eerste brief van mijn man. Het was een opgewekte brief. Ik maak het goed, stond «er in. Ik werk in de keuken van het kamp en ben vol goede moed. In het begin ben ik drie maal achter elkaar vrij ernstig ziek geweest, maar ik kan nu niet over mijn gezondheid klagen." Arie Biever maakte deel uit van het eerste detachement van Nederlandse militairen, dat op 26 October 1950 naa- Korea vertrok. Hij had get voor een r" -ist- verband van een jaar. Nu, twee en een half jaar later, komt hij thuis. Enige soldaten, die tege lijk met hem waren vertrokken en na een jaar waren terugge keerd, hadden mevrouw Biever destijds opgezocht en haar met hun verhalen over haar man een beetje opgevrolijkt. Zij hadden haar verteld, hoe Arie steeds over zijn vrouw en zijn dochter tjes sprak. Toen hij vertrok wa ren de kinderen 2 en 1 jaar oud. Nu zijn het al kleuters. Hun va der heeft nooit een foto van hen ontvangen want, hoewel mevrouw Biever hem driemaal per maand schreef, had hij slechts eenmaal een brief van haar gekregen. Sol daat Biever, zo vertelden zijn vrienden, was dol op Zuid-Ko- reaanse kinderen, die hij altijd zijn noodrantsoen gaf. hangende en er zijn reeds ver scheidene vergeefse pogingen ge daan opheldering op dit punt te krijgen. Adenauer heeft altijd betoogd, dat het parlement de verdragen eerst diende te ratificeren en dat daarna het opperste gerechtshof een beslissing dient te nemen over de grondwettelijkheid. Het hof zelf heeft geweigerd een uitspraak te doen totdat het de geratifi ceerde verdragen krijgt voorge legd. Het besluit van de Bundesrat vormde een nederlaag voor kan selier Adenauer, die nog pas vo rige Zondag uit de V.S. was te ruggekeerd, waar hij president Eisenhower beloofd had baast te zullen maken met de uiteindelijke ratificatie van de verdragen. Wanneer de Bundesrat definitief de verdragen verworpen had, zouden de pacten weer terug gegaan zijn naar de Bundestag waar de^ianhangers van Adenauer hadden kunnen proberen om de. beslissing van het Hogerhuis on gedaan te maken, door een twee derde meerderheid te behalen. Deze mogelijkheid is thans ech ter ook afgesneden en Adenauer zal een geheel nieuwe strategie moeten bedenken. Het kabinet is in een spoedzit ting bijeen geroepen. Dulles ontkent belofte aan Adenauer. Adenauer heeft in de Bondsraad gezegd, dat de V.S. hebben be loofd de toetreding van West- Duitsland tot de N.A.T.O. te steu nen, zodra het zich had aangeslo ten bij het Europese Legerverdrag. De mededeling van Adenauer bracht in N.A.V.O.-kringen te Pa rijs een kleine opschudding. Men sprak dadelijk als zijn me ning uit, dat een voorstel om West-Duitsland op te nemen in de N.A.V.O., zelfs nadat het zich had aangesloten bij de Europese defensiegemeenschap, de kleine hoop dat de Franse nationale ver gadering het Europese-verdedi- gingsverdrag zal aannemen, vol komen in rook zou doen opgaan. Dulles heeft een belofte aan Adenauer ten stelligste ontkend. 's-GRAVENHAGE, 24 April Bij het Nationale Rampen fonds is sinds gistermiddag een half millioen gulden binnengekomen. De stand is thans f 107,5 millioen. KATHOLIEKE GEZONDHEIDSZORG Over de zin van de Katho lieke Gezondheidszorg heeft de Aartsbisschop - coadjutor, mgr. Alfrink, deze week een belangrijke toespraak gehou den voor de Katholieke Raad van Overleg inzake gezond heidszorg. Van zijn kant heeft pater dr. Ponsioen S.C.J. in een rede gewezen op het ge vaar van tevergaande over heidsbemoeiing op dit terrein en hij drong er daarbij op aan, dat wij de nieuwe ontwikke ling op dit gebied moeten be heersen en ons niet moeten te rugtrekken van het slagveld, waarop deze strijd gevoerd wordt. Dit mede te zien als achtergrond van de ingediende nieuwe Gezondheidswet is het doel van de beschouwingen in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer. 49e Jaargang - Nr 12763 Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tariet pei editie 16 ct. per m.m„ minimum 12.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsinge! 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 25 April 1953 -

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1