Briesende van Leur stoot de Kleine van de troon Twee bedrijfschefs keren bij „Ommelanden" terug DKW Fokkers richten het oog op Friesland Gouverneur van Baal aanvaardde zijn ambt In eigen bloed uitgebeeld Centrale Stierenkeuring Noordholland Een kwastgat of naad Neem GUPA te baat! Nedkampioenschappen hoofdklasse 38-2 Chermin en Zondervan thans leiders in algemeen klassement FRANKEN Scheepsberichten ONGELUKKIG Boeren krijgen hun geld terug Morgen een nieuwe opstelling! Plechtigheid te Hollandia 65e en 66e lijst van slachtoffers Pagina 8 ZATERDAG 25 APRIL 1953 ALKMAAR Op de Centrale Stierenkeuring voor Noord Hol land, gehouden vanwege de Pro vinciale Commissie toe bevorde ring van de Rundvesfokkerij in Noord Holland is de stier Ceres van Blokland, in eigendom bij de Coöp. Ver. voor Kunstmatige In seminatie „Hollands Noorden" te Sehagerbrug kampioen geworden Voor de insider op eerste visie, maar later op de morgen steeds duidelijker wordend, is het ge-ble ken, dat deze stier, zelfs onder d-e koplopers v-er boven al zijn mededingers uitstak, zodat men naar deze kampioen niet lang ■heeft behoeven te zoeken. Zelfs zijn twee jaar jongere zo-on, Ceres van Cruysoord, eigendom van de Coöp. Ver. voor K.I. Oosthui zen e.o. te Oudendijk die reser vekampioen werd, was wel een klasse minder te noemen. Over de koplopers, de eerste prijswinnaars en ook nog wel over de twee prijswinnaars kun nen de eigenaren dik tevreden zijn. Ma-ar onder de d'erde prijs winnaars en het zgn. ondereind was over het algemeen de 'kwa liteit van het ingezonden mate riaal minder dan in vo'orafgaan- de jaren. Met betrekking tot de fokkerij zelve zijn .de fokkers -de grote lijn, waarlangs d-e laatste jaren is gewerkt, min of meer kwijt. Er wordt geen eenheid in de fokstieren meer aangetroffen. In het eigen bloed is men thans u-itgeteeld, reden waarom men momenteel aan het aftasten is, wel-ke richting in de nabije toe komst uit te slaan. Er wordt ook met teveel stieren gewerkt. Dit alles vindt zijn doorwerking in de handel. Naar kopstieren is de vraag enorm en er worden hoge prijzen genoteerd. Maar maar het ondereind is er zo goed als geen vraag; deze stieren blijken on verkoopbaar. De meest in het oog lopende gebreken waren dus gebrek aan „ad-el", gebrek aan afwerking, terwijl -bij ettelijke stieren die benen als te licht moesten worden gekwalificeerd. De K.I. stieren maakten een uit stekende indruk. Over het algemeen zoeken de fokkers n-u hun materiaal in Friesland. hoeve. K.I. de Vooruitgang te Siibec-arspel; 1B. Pietjes Anna's Adema. L. Laan te Bobeldiik: IC. Adelbert Jan, Jac. Laan te Venhuizen; 2A. Barkwerd Ro nald, P. Waal en S. Beets te Beemster: 2B. Wiepkje's Adema, Gebr. Timmerman te Alkmaar; 3A. Rosa's Daan. G. Stapel te Lambertschaag; 3B. Geertie's Adema 11. R. W. Winter en J. Milatz te Hoofddorp; 3C. Jonge Bate, G. Blokker te Opperdoes; 3D. Adema 127 van de Woud hoeve. K.I. Hollands Noorden te Sehagerbrug. Eén-iarige stieren geboren van 27 Februari tot en met 16 Maart 1952: IA. Nuboxer Juweeltje'e Ade ma, Th. Ruyter te Nibbixwoud: 1B. Zerga's Adema 15, wed. J. A. Mooy te Wieringerwaard: IC. Janke's Adema 11. C. Klaii te Hauwert: 2A. Karei van de Beu kenhoeve, C. Frikkee te Purmer: 2B. Aedma 11 van de Martha Hoeve, J. C. J. Jonker te Bin- nenwiizend; 2C. Geert van de Haukes Hoef. Jac. Ooms te Ven huizen: 2D. Noordster 3. H. Grin te Slootdorp; 3A. De Hoep Ade ma 48. K. Reyne te Schagen: 3B. Alida's Adema 4, C. Spaans Hzn. te Wieringerwaard: 3C. Ce res, P. C. Rezelma-n te Wierin- 34. J. B. Brinkman te Assen delft. Één-jarige stieren geboren van 1 Februari tot en met 26 Febru ari 1952: IA. Constantijn Adema 3, J. Pijper te Lutjewinkel; 1B. Piet Eduard 6 van Woudenstein, J. Jongert te Westwoud; 2A. Geer tie's Adema, J. Pijper te Lutje- winkel: 2B. Ceres 2 van Cruys oord, W. Kool Kzn. te Beem ster; 2C. Atlas. R. Burger te Venhuizen; AD. Hiltje's Hudson. J. Deken-Groot te O.-Blokker: 2E. Bleske's Adema, J. Kroon te Hauwert; 3A. Koos v. d. Witte Hoeve. J. Ruyter te Hauwert; 3B. Ceres v. d. Stroehoeve, A. J. Swaerts te Hippolytushoef: 3C. Jans.ie 6's Wijnand. J. van Kam pen te Spierdijk. Eén-iarige stieren geboren van 1 October 1951 tot 31 Januari 1952: IA. Beukenhoeve's Enterprise. J. Ruyter en wed. D. Ruyter te Hauwert: IB. Bernard van Blok land. P. J. Koster te Hoogkar- spel; 2A. Kitty's Roosje v. d. Wijzend, J. van Diepen te Bin- nenwijzend: 3A. Etimulus, S. Moeyes en P. Vedder te Berk hout; 3B. Noordster. H. Grin te Slootdorp. Twee-iarige stieren geboren van 1 Februari tot 31 Mei 1951: IA. Ceres van Cruysord (res.- kamnioen), KJ. te Oosthuizen: gerwaard; 3D. Regent van Marie IB. Karei 2 v. d. Bocht. K.I. te Uitgeest: IC. Rossinant. K.I. te Sijbecarsoel; ID. Marnix van Blokland. P. J. Koster te Hoog- karspel; IE. Gré's Adema 7, K.I. te Oosthuizen; 2A. Wiepkje's Reclame 2, W. Slot te Purmer: 2B. Felsum Douwe. K.I. te Dirks- hornHarenkarsoel: 2C. Adema 16 v. d. Beemsterhoeve. A. D. Ruyter te Beemster; 3A. Muiier Boudewiin, D. Haremaker te Beemster: 3B. Adema 2 v. d. Vaart. S. Iiff te Krommenie Dijk. Twee-jarieg stieren geboren van 1 Augustus 1950 tot 31 Januari 1951: IA. Alecco's Adema, J. van Diepen te Binnenwiizend; 1B. Kitty's Adema 6. Gebr. Timmer man te Alkmaar; IC. Adema 95 v. d. Woudhoeve, Gebr. Ruyter te O.-Blokker: 2A. Hielke van Haukeshoef. K. Metselaar te Twisk; 2B. Donia Perfect. K.I. te Broek ni Waterland; 3A. Zi.ilster Juweel. K.I. te Si.ibecarspel; 3B. Adema 280, Fa. M. Bakker te Wieringen. Drie-jarige stieren: IA. Blitsaerts Kleine Nico, K.I. Hollands Noorden te Sehager brug; 1B. Südhoekster Toekomst, K.I. Alkmaar en Omstreken te Stompetoren: 2A. Infanterist 5, K.I. te Sijbecarspel; 2B. Daniël 2, S. Beets en R. Kwadiik te Beem ster; 2C. Südhoekster de Laatste, K.I. Alkmaar en Omstreken te Stompetoren. Vier-jarige en oudere stieren: .1. Ceres van Blokland (kam pioen), K.I. Hollands Noorden te Sehagerbrug; 2A. Sytze Adema. K.I. Hollands Noorden te Seha gerbrug: 2B. Südhoekster Wij nand, K.I. te Sübekarspel: 2C. Adema 29 v. d. Woudhoeve, K.I. Alkmaar en Omstreken te Stom petoren; 3. Tinus. J. Staal te Weesperkarspel. (Advertentie) KNEEDBAAR HOUT VAN C1T A-BEVER luiden 1952 en De bekroningen volgt: Geboren 10 April later: IA. Adema 131 van de Woud hoeve. de „Vooruitgang" te Sijbecarspel: IB. Riebeeck van de Beukenhoeve. Th. Ruyter te Nibbixwoud: IC. Wietse. A. Kui per te Heerhugowaard: 2A. Rei- nold. A. D. Ruyter te Beemster; 2B. B. Bellefleur van de Beuken hoeve. wed Ruyter te Nibbix woud; 2C. Zerga's Adema 17. wed. J. A. Mooy te Wieringer waard; 3A, Pel Adema, A. Koop- mans te Harsingerhorn; 3B. De Hoep Adema 52, K. Reyne te Schagen; 3C. Hiltje's Adema, H. C. Kooy te Barsingerhorn: 3D. Roaska's Adema 7, L. J. Schil der te Westwoud. Eén-jarige stieren geboren tus sen 17 Maart en 9 April 1952: IA. Adema 125 van de Woud- Van onze sportredacteur) Niet Henk de Kleine Jr., ook niet de sterk spelende Fries Zondervan of kaïnpioen van Leur, mocht zich na de alstweede dag van de biljartkampioenschappen te Hoorn leider in het algemeen klassement noemen. Deze eer was weggelegd voor de welhaast bedeesd, maar toeli oh zo secuur spelende Limburger Chermin. Chermin, die na een daverende partij tegen van Leur des avonds ook nog de ongelukkige Franken aan het spit reeg. De taaie Fries Zondervan rukte met twee besliste overwinningen naar de tweede plaats, die een mistroostige de Kleine na de les, die van Leur hem had gegeven, moest ontruimen. Tankvaart. Caltex Leiden p. 23 Pantellaria; Caltex Nederland 24 te R'dam; Chama 23 v. Calcutta; Cleodora 25 verw. t, Lyttleton; Esso den Haag p. 24 Antiqua; Mirza 24 te Willemstad v. Liverpool; Omala 23 v. Spezia; Saroena 23 v. Sura- baja; Sliedrecht p. 23 Perim. Passagiersschepen. Bloemfontein 23 500 mijl Z. Kp. Palmas; Bonaire 23 810 mijl NNO Paramaribo; Joh. v. Oldenbarne- velt p. 24 Guardafui; Maasdam 23 110 mijl WZW Lands End; Noor- dam 27 vm. verw. R'dam v. New York; Oranjestad 23 300 mijl NO Barbados; Veendam 27 verw. v. New York te Southampton; Wes- terdam 23 460 mijl OZO Kp Race; Willemstad 23 470 mijl WZW Ma deira; Zuiderkruis 240 mijl Z. ten W. Monrovia. Vrachtvaart. Aagtekerk 23 v. Brisbane; Aal- sum 23 te Karachie; Algenib 23 te Rio Grande do Sul; Alchiba 23 v. Santos; Altair 23 v. R'dam n. Pto Alegre; Andijk 24 Londen verw. v. R'dam; Arendsdijk 22 v. Bue nos Aires; Axeldijk 23 c. R'dam n. New Orleans. Baarn 24 v. Balboa; Bali 24 te Algiers; Bengkalis 24 te Tj. Priok; Bennkom 24 te Antwerpen; Blij- dendijk 24 tot Baltimore. Ceram 24 te A'dam v. Perz. Golf; Cronenburgh p. 23 Oues- sant. Diemerdijk 23 te Los Angeles; Dongedijk 24 te Curacao; Drente 24 te R'dam v. Priok. Enggano 24 te Pt. Sudan; Eos 24 te Hamburg. Gordias 23 te Alexandrie; Gou we 22 v. Libreville n. R'dam. Heduba 23 v. A'dam; Helder 24 v. A'dam; Helicon 24 v. Barran- quiia; Hersilia 24 te Curacao; Hoogkerk 24 te Manilla. Japara 23 te New York; Java 23 v. A'dam. Kota Baroe 24 te Belawan; Leersum 23 te Le Havre; Loe- nerkerk 24 te Alexandrie; Lopper- sum 23 v. Gibraltar. Merwede 26 Houston verw.; Muiderkerk 24 v. Pt Said. Nestor 24 te Southampton; Niger- stroom 24 v. W. Afrika t, A'dam. Phrontis 22 n. Surabaja. Salatiga 22 v. Manilla; Sama- rinda 24 te Penang; Sarangan 24 te Tj. Priok; Schie 23 v. Pto Plata; Sloterdijk 23 te Houston; Stad Vlaardingen 26 nm. verw. v. Nar vik te Vlaard. Teiresias 24 verw. Liverpool. Waal 24 ca 13 u v. Antw. te A'dam. Zeeland 25 v. Huil te Kiel; Zon- newijk 23 v. Kaapstad. Aan het slot van de middag konden de Kleine en Chermin elkaar complimenteren met het behoud van de koppositie. Voor de Kleine was het een koud kunstje geweest de met zichzelf worstelende Lamers te overwin nen, maar Chermin had van Leur als tegenstander, een van Leur, die gesterkt door de zege van de Donderdagavond op de Jong, niet van plan was zich van de laatste kans te laten beroven door de nieuwkomer, Chermin, die alleen tournooi-routine had opgedaan op nationale kampioenschappen. Het werd de boeiendste partij van de middag. Chermin opende met een 123, zo secuur, zo voor zichtig, dat er geen speld tussen te krijgen was. Hij scoorde de caramboles in de hem eigen, bijna onmogelijke houding, vlak tegen het biljart opgedrukt en met een ietwat stijve achterhand. Maar nooit misten de ballen. Tot op 123 een eenvoudige stoot even te nonchalant werd geraakt. Van Leur had het geval al hoofdschuddend zitten aan te kij ken. Tegen zo'n Chermin? Wat moest hij daarop vinden. Van Leur leek het antwoord op die vraag klaar te hebben. Vliegens vlug met de vaardigheid, die de biljartkenners verrukte, kwamen de punten bijeen. Een rappel over de hele lengte van het biljart kwam op de millimeter zuiver terug. Maar een lastige masse deed de speelbal doodliggen (79). Wie nu gedacht had, dat Cher min ietwat bedeesder zou zijn ge worden in zijn optreden, kwam bedrogen uit. Onverstoorbaar leek de Limburger aan een nieuwe serie te bouwen. Weer kwam hij ver boven de honderd. Een on mogelijke bal aan de korte band maakte op 142 een eind aan zijn tweede beurt.. Van Leur's ant woord 38, was niet genoeg meer om een inwendig juichende Chermin te verontrusten. Een 92 in zijn derde beurt deed ongeken de perspectieven openen voor hem, om de partij in vier beurten uit te maken. Hét mocht niet zo zijn. Vier volle beurten had Chermin nodig om het einde te halen. Eerst een dertig, die alweer af brak op een lossebandstoot. Toen een akelige zes, een even afgrij selijke vier en daarna de verlos sing (3). Een van Leur, die het evengoed nog presteerde om met een gemiddelde van ruim 35 te spelen, bleef op 248 staan. Deze de Kleine, met zijn soepele stoot, kwam in tien beurten aan het einde. Een serie van 159 in de tweede beurt als hoogtepunt. De Kleine Lamers 400 97 10 159 40.— 10 32 9.70 Chermin van Leur 400 248 142 57.14 79 35.43 Inmiddels had de Kleine korte metten gemaakt met Lamers. Hij was weer de snelle scorer, afwis selend langs de kaderlijnen of aan de band. Hij maakte kwistig gebruik van de a chevalpositie en rappels over de lange band brach ten de ballen telkens weer feilloos terug in de gedroomde positie. Dat waren de twee laatste par tijen van de middag. Daarvoor had zich echter al heel wat af gespeeld. Franken en de Jong op het ene biljart; Overdijk (minus een getrokken kies) en Zonder van op het tweede biljart. Vier knapen met de allure van een tournooiwinnaar, die de aanslui ting met de twee kopmannen niet mochten missen. Felle strijd Spanning dus genoeg. Want had Franken tegen Zondervan niet juist de boot gemist en was Zon dervan niet van plan die drom melse Overdijk een lesje te ge ven? Welnu, dat laatste is uit gekomen. Zondervan heeft de juiste maat gevonden en Overdijk geen schijn van kans gegeven de prestatie van een overwinning op van Leur te herhalen. Op dezelfde manier waarop hij bijna de Jong had verslagen, begon de Fries in drie beurten 297 bijeen te garen. Eerst was er een 105, die gevolgd werd door een 52 en een bonk van een 140. Het leek zo simpel, afwisselend langeband en korte- band rappels, daartussen door en kele driebandstoten, waar Zon dervan niet voor uit de weg gaat. Tegen deze scoringmachine leek geen kruid gewassen. Overdijk had een verdienstelijke 47, een 18 en een 50 op zijn lijstje laten schrijven, maar met nog een 31 eroverheen was de koek voor hem •op. Met vier forse beurten maak te Zondervan een einde aan de partij. Zondervan Overdijk 400 8 163 8 140 50.— 50 20.04 Weer de Jong De Jong schijnt er een ge woonte van te maken een eind achter te raken in de eerste beur ten en dan uit schijnbaar verlo ren positie nog de partij uit het vuur te slepen. „Hij voelt zich dan pas lekker", werd er gemompeld. En ook tegen Franken leek het erop. Want was niet Franken in de derde 'beurt met een 145 ver uitgelopen op de Rotterdammer, die achtereenvolgens 0, 24, 3, 23 scoorde? Franken met een 145 die nu eens niet bestond uit de gewone kleine ballen langs de kaderlijnen, maar uit ongewone handballen. Geen rappels dus van de kleine vinnige Franken. Hij zou er de hele wedstrijd tegen de Jong niet meer- aan toekomen. Want na de vier kruimelbeurten kwam de Jong in zijn spel. Ra zend snel steeg zijn puntental. Een serie van 158 hoofdzakelijk bijeengegaard langs de korte band, een 48, en toen een slot- serie van .144 eroverheen. Het verdiende applaus, dat opsteeg gold een speler, die het de jeug dige topmannen niet cadeau wenste te geven. De Jong Franken 400 216 158 57.14 145 30.86 De avondpartijen Twee jonggedienden dus aan de kop, twee mannen van de gar de, die niet sterven wil in het spoor. Daarachter nog een drietal op drie punten. Zondervan en de Jong kwamen het eerst aan bod. Lamers en Overdijk waren de tegenstanders, Twee dus, die afgezakt waren tot de lagere treden van de ranglijst. Afgezakt? Het mocht wat. Rob Overdijk, niet meer zo geplaagd door die vermaledijde kies, zette zich schrap voor de strijd tegen de Jong, die zoals gewoonlijk „weer ver achter" kwam. Een glanzende §8 steeds maar op een korte kant van het bil jart, had Overdijk de overtuiging geschonken, dat het „wel" ging die avond. Vier beurten had de Jong nodig, eer hij de ballen in a chevalpositie naar een behoor lijk puntenaantal kon aaien. Maar op 56 brak er iets in het moreel van de dappere strijder, die niet •om achterstanden maalt. De losse bandstoot door de hoek faalde jammerlijk en prompt er boven op, scoorde Overdijk op dezelfde manier als de 98 uit de eerste beurt een juweel van een 81. Steeds maar weer op de wijze van de „grote meesters" aan een kant van het biljart snel caram bolerend met rappels op korte en lange band. Wel kwam de Jong nog door een 55, die alweer af brak op een eenvoudige haast niet te missen bal op 207, doch in de volgende, negende beurt, legde de Zaankanter de resteren de 86, onberispelijk voorgeteld door een uitstekende arbiter, op het groene laken. Overdijk de Jong 400 9 98 44.44 207 9 56 23.— (Van een onzer redacteuren GRONINGEN De toestand bij de Ommelanden blijft zich gunstig ontwikkelen en steeds meer bewijzen van vertrouwen in de thans vastberaden gevoerde leiding, zowel van de zijde der boeren, leden en leveranciers als van het personeel, treden aan het liclit, aldus delen be stuur en commissarissen ons mede. Intussen, aldus het communiqué van het bestuur der Ommelanden, gaat de lieer de Boer voort met zijn actie om wantrouwen en tweedracht te zaaien, echter met een resultaat dat voort durend afneemt. De leiding ontdekte Donder dagmorgen, dat in een enveloppe van de fabriek buiten haar mede weten om, een circulaire aan de melkbussen was gehecht. Dit stencil bevatte mededelingen die geheel in tegenstelling zijn tot het vastberaden beleid van de lei ding, dat zoals bekend, gericht is op naleving van de arbitrale uitspraak. Gedeeltelijk is deze circulaire achterhaald, terwijl voorts in verband hiermee één der personeelsleden op staande voet is ontslagen. De leiding deelde ons voorts mede, dat kennelijk op instiga tie van de oppositie, de melkrij ders is gezegd de boeren mede te delen, dat de „Ommelanden" waarschijnlijk nimmer in staat zou zijn de geleverde melk te betalen. Voorts werd de melk rijders gevraagd in deze opposi tie der opposanten de boeren te adviseren, Vrijdagmorgen naar de fabriek te komen om onmiddel lijk betaling te vorderen. Lamers: eindelijk „los" Op het andere biljart geen ver rassing in de vorm van een ne derlaag van Zondervan tegen hekkesluiter Lamers. Maar wel was er eindelijk rust in het spel van de Beverwijken Eindelijk was de kampioen van de eerste klasse onder de intimidatie van zijn grote tegenstanders vandaan. En dat was heus niet te wijten aan slecht spel van zijn tegen partij Zondervan. Deze Fries toch, hardnekkig in de' achtervolging was vast besloten korte metten te maken met Lamers. 42.89 een formidabele 139, een 51, het was genoeg om er duizelig van te wor den. Maar Lamers zette zich schrap. Na een aarzelende 28, plotse ling een glanzende 93, bijeen- getikt door de hand van iemand, die weet wat biljarten is, die weet wat kort spel is, die weet wat rappeleren is afwisselend op korte en lange band. Het bleek geen toevalstreffer, geen uitschieter, want onmiddellijk daarboven op een pracht van een 91. Toen was het over, want Zon dervan liep met een 72 in veilige haven. Zondervan 400 7 139 57.14 Lamers 248 7 93 35.43 van Leur op dreef De tweede avondronde bracht de beide jeugdige leiders in het sitrijidiperk. Tegen twee mamnen, die briesend vain sitrijdlust aan traden en wilden vechten cup hun laatste kaïns. Want had v. Lgur niet hevig teleurgesteld en was Franken al niet tweemaal gesla gen met een verschil zo gering, dat het best een overwinning had kunnen wezen? Wel Franken zou voor de tweede maal ten onder gaan. Aanvankelijk leek het er niet op. Een zenuwachtige Cher min, die steeds maar heil zocht in de waskom en zijn handen ANALPHABETISME IN SPANJE MADRID, 24 April. Tijdens een rede, gehouden in de Spaan se Cortes gaf de minister van Volksopvoeding een overzicht van de inspanningen, die zijn depar tement zich getroost in de strijd tegen het analphabetisme. Hij zeide daarbij dat in 1910 de helft van de Spaanse bevolking lezen noch schrijven kon. In 1940 was dit aantal tot op de helft terug gebracht en op het ogenblik is het percentage analphabeten niet hoger dan 18 pCt. Hij herinnerde •er nog eens aan, dat van 1950 tot 1952 5.447 nieuwe scholen wer den gebouwd en dat men van plan is in vijf jaar tijd 30.000 scholen te bouwen. Deze taak wordt gedeeltelijk bemoeilijkt door het gebrek aan economische middelen. Voorts werd een uit eenzetting gegeven van het uit gebreide culturele plan van het ministerie, waarvoor 1.000 mil- lioen pesetas nodig zuilen zijn over een tijdvak van 10 jaar. Herhalingsoefeningen voor de Luchtmacht 's-GRAVENHAGE, 23 April. Voor een aantal onderdelen van de Koninklijke Luchtmacht zul len in de periode van 4 Mei tot 19 September van dit jaar herha lingsoefeningen worden gehouden. Het betreft in hoofdzaak de z.g. objectbewakingstroepen, die des tijds als luchtvaarttroepen naar Indonesië zijn gezonden. De in totaal ongeveer 220 man gullen bij de herhalingsoefeningen ver deeld worden over de vliegvelden, navigatiestations, depots enz. De officieren en onderofficieren zullen voor vier weken in dienst worden geroepen, de korporaals en manschappen voor 20 dagen. Daarnaast zal een deel van het vliegend personeel in de periode van 11 Juli tot 29 Augustus onder de wapenen komen. Bestuur en commissarissen de len ons mede, dat deze actie die naar haar vaste mening kenne lijk ten doel had om in een mas sale poging de fabriek te bezet ten, volledig is mislukt. Slechts een zeer gering aantal boeren kwam vanmorgen aan de fabriek en men concludeert hieruit met voldoening, dat de boeren blijk baar het vertrouwen in de lei ding herkrijgen. Ten overvloede wijst de lei ding er nog op, dat de crediet- positie van de „Ommelanden" volledig onverzwakt is en be stuur en commissarissen stellen zich garant voor een goede melk prijs en een normale betaling. De heren C. B. Baarveld en J. Bosscher, die om principiële me ningsverschillen met de heer F. de Boer tijdens het conflict ont slag genomen hadden, resp. als personeelschef en algem. bedrijfs- chef zijn met ingang van heden in de fabriek teruggekeerd en zij hebben him werk hervat in de vaste overtuiging, zo deelden zij mede, dat de huidige leiding het vertrouwen ten volle waard is. Het bestuur en commissarissen hebben teneinde alle lasterpraat jes definitief de kop in te druk ken besloten met onmiddellijke ingang de boeren een voorschot te betelen op de meikleveranties. (Advertentie) Als U bijtijds uw kamers door toepassing van GB-behangsels heeft vernieuwd, kunt U mor gen inderdaad een nieuwe op stelling van uw meubilair toe passen- en niet alleen uw huis, maar uw gehele leven fleurt op door een dergelijke verjongingskuur. Indien U Dovendien de nieuw ste voordelige afwasbare GB- behangsels heeft uitgekozen, blijven uw kamerwanden ja renlang vlekkeloos (Zie hier voor de nummers 50877 t.m. 50893 uit de moderne GB- collectie 1953) HOLLANDIA, 24 April, ANP Gistermiddag is de nieuwe goU' verneur van Nieuw-Guinea, Dr. J. van Baal, per constellation van de K.L.M. op Biak aange komen. Ter begroeting waren de resident van Noord Nieuw Guinea, afgevaardigden van de commandanten van zee- en landmacht, het hoofd van het kantoor voorlichting, de verte genwoordiger van de K.L.M. op Biak en het hoofd van het plaat selijk bestuur aanwezig. De ma riniers vormden een erewacht. De gouverneur bracht de nacht door ten huize van de K.L.M.- vertegenwoordiger. Hedenmorgen zette de gouver neur de reis naar Hollandia voort. Op het vliegveld heette als eerste de waarnemend gou verneur. N. Makkes, hem wel kom. Na inspectie van de ere wacht van de landmacht, volg de de begroeting door een com missie van ontvangst, die be stond uit alle diensthoofden, de commandanten van zee- land- en luchtmacht, de residenten van West- en Zuid Nieuw Guinea, de officier van iustitie. de gou vernementssecretaris en het hoofd van het plaatselijk be stuur. Na een korte toesnraak door de microfoon van radio Nieuw Guinea, waarin dr. van Baal o m. verklaarde, dat de vraagstukken van Nieuw Guinea slechts opgelost kunnen worden, indien alle groeperingen mede werken. aanvaardde de gouver neur de 20 km lange weg naar ziin ambtswoning. Bii ziin aan komst aldaar, inspecteerde hii de wacht van de algemene po- litie. Officiële ambtsaanvaarding Precies om 12 uur begon een openbare vergadering van de raad van diensthoofden, waarin de officiële ambtsaanvaarding geschiedde. O voorwiel-aandrijving geruisloze motor 0 alle dashboard-meters (Advertentie) Fkennemer? fautogarage 1 j.c.pouwels j l tel. 2224 Kalkmaarj verwarming ruime carrosserie grote kofier dan weer droogde aan de tradi tionele handdoek begon met drie nullen. Franken liep ver weg, zo ver, dat geen der toeschouwers meer heil zag in de pogingen, die Chermin in het werk stelde de bakens te verzetten. Maar de Limburger kreeg het tij mee. De ballen liepen weer zoals hij wil de en een ongelukkige Franken werd op de eindstreep geklopt. Met een verschil van 25 caram boles had Chermin zjj-n veel oudere rivaal op de knieën ge kregen en had daarmee de lei ding in het algemeen klassement veroverd. Want de Kleine goed gestart met een 61 kreeg te doen met 'n van Leur in de allerbeste vorm van dit tournooi. De Ossenaar verdedigde vastberaden zijn laat ste kans en in zes beurten met het beste partijgemiddelde tot nu toe, finishte hij ver voor een ontmoedigde de Kleine. De spanning in dit uitstekende kampioenschap is er des te gro ter om geworden. Chermin Framken v. Leur de Kleine 400 12 142 36.36 375 12 109 30.13 400 6 168 66.67 121 6 61 20.16 De stand na Chermin Zomdarvan de Kleine de Jong Overdijk van Leur Franken Lamers de tweede 1600 52 1597 42 1321 42 1307 39 1298 45 1214 44 1377 '47 0 750 45 142 30.76 201 38.02 159 31.45 209 33.51 183 28.84 168 29.59 145 29.29 93 16.66 Europees biljart- kampioenschap 47/1 METZ Te Metz werd het tournooi om het Europees kam pioenschap 47/1 voortgezet. De uitslagen luidden: van de Pol 300 24 93 12.50 Chasserau 143 24 21 5.95 Metz 300 38 59 7.89 Galmiche 273 38 54 7.18 Rudolph 300 30 40 10.— Galmiche 227 30 39 7.56 Ver vest 300 24 62 12.50 Metz 192 24 64 8.— van Hassel 300 19 78 15.78 Chassereau 126 19 22 6.63 van de Pol 300 18 78 16.66 Spielmann 136 18 30 7.55 Na een dankwoord voor het welkom zeide de gouverneur o. m„ dat hii de overtuiging heeft, dat alle moeilijkheden ge zamenlijk kunnen worden op gelost door goed „teamwork". Gii en ik moeten van dag tot dag in goed samenspel onze taak vervullen. Te allen tilde kan een beroep op mii worden gedaan. Samenwerking moet bestaan tussen overheid, be drijfsleven. zeriding en missie, welke laatste geen geringe taak vervullen. In het beleid moeten vastheid en klaarheid aanwezig ziin. om land en volk van Nieuw Guinea tot ontwikkeling te bren gen. Alles dient in het werk te worden gesteld om tot spoedige verheffing van de autochthone bevolking te geraken. Veler ogen ziin op ons gericht om te zien op welke wiize Ne-' derland ziin taak ten opzichte van Nieuw Guinea verricht. Een moeilijke, doch uiterst fascine rende taak Na een bede tot de Allerhoogste, verklaarde Dr. van Baal ziin ambt van gouverneur van Nieuw Guinea als aanvaard Daarmede was de plechtige zit ting van de raad van dienst hoofden ten einde. Het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft de 65e lijst van geborgen en geïden tificeerde slachtoffers „waters nood" uitgegeven. NIEUWE TONGE Knops, Maria, geb: 16-9-1933, laatste adres: Gelderschediik 614, Dirksland. NIEUWERKERK Kik, Cornelis, geb: 27-3-1887, laatste adres: Stoofweg 411, Nieu- werkerk. Rentier, Nicolaas, geb: 2-1-1940, laatste adres: Muyeweg 209, Nieuwerkerk. van Wouwe, Johanna Adriana, geb: 20-10-1933, laatste adres: Weststraat 31, Nieuwerkerk. OOSTERLAND van der Weele, Nicolaas, geb: 981886, laatste adres: Rijks straatweg a 330, Oosterland. STELLENDAM Zeedijk, Cornelis, geb: 25-5- 1883, laatste adres: Mr. Iman Caustraat 17, Stellendam. De 66e lijst. DREISCHOR Roggeband, Adriaan, geb. 4.4.1932, laatste adres: Bogerdweg D 238, Dreischor. Schot van Veen, Johannes Ma- rinus, geb. 25.6.1931, laatste adres: Langeweg P 50, Dreischor. NIEUWERKERK Kleemans-van de Vrie, Adriana Johanna, geb. 30.7.1925, laatste adres: Burg. Boumanstraat 26, Nieuwerkerk. Koert, Cornelis, geb. 31.7.1873, laatste adres: Stationsweg 75, Oude Tonge. OUDE TONGE Tiggelman, Pieternella Adriana Stijntje, geb. 31.10.1949, laatste adres: Oude Tonge B 49. Vroegindeweij, Klaas, geb. 3.11. 1898, laatste adres: Oude Tonge B 22. De opzetregeling voor het aannemersbedrijf Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de minister van Economische Zaken een gemeng de commissie te vormen ter be studering van de opzetregeling voor het aannemersbedrijf. Van deze commissie zouden vertegen woordigers van het bedrijfsleven en ambtenaren deel uitmaken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 8