Einde van Stichting voor de Landbouw Verpletterende nederlaag voor generaal de Gaiille Communistisch piloot kan 100.000 dollar verdienen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Per 1 Januari opgevolgd door Bedrijfschap K.V.P. krijgt „stoottroepen" 108,5 millioen TULPENRALLEY KAMPT MET GLIBBERIGE WEGEN it f6.- compl. Alkmaar iiiiiiiiiiiiniïiïïiïiu Daarnaast plan voor centraal orgaan van de landbouw-werkgevers Communisten handhaven zich hij Franse raadsverkiezingen Als hij met 9n Mig-15 naar de geallieerde linies vliegt Voorstel communisten verworpen In Rampenfonds Persoonlijke winst voor Pinay Vrij veel uitvallers en straf punten 5DDENTIJK ele dessins Fantasie DAMES NDERGOED xPRIL a.s. 8 uur OHAN KAART, n Johan Boskamp EWELDIGS 3.50 van 11 tot 3 uur of gevoelig hoofd: SIDELING loot. Telefoon 4453 or militairen Dinsdag 28 April '53 n zijn enkele extra- dienstregeling hier- g te Amersfoort en :.41, Amsterdam MP Amersfoort a 9.28. Assen moeten te een extra-trein ko- Rotterdam. Voor de Lersfoort. Assen en .53, Voorburg v 7.58, la v 8.26, Utrecht CS 3.22 v 9.36, Zwolle v ren' met bestemming IS overstappen op de msterdam. Voor de Arnhem: Amsterdam v 8.33, Amsterdam 8.57, v 9.03, Arnhem mde treinen moeten itig in een der voren- de militairen, die via n bestemming reizen lig tijdstip van hun sen, 'dat zij op het ting hebben op de oeten, ingevolge hun ■einen of bussen van in, per eerste reis- is voor niets ge- m dit te bevestigen, ijltempo over deze we hierover niets," uw ondergang be- se. Voor de uitwer- s uw medewerking iben wij niet alleen lorlopig ook verlost En misschien, mis- i veeg uit de pan ns uiteen, wat hem enthousiast en vol middellijk zijn fiat. m nu eindelijk de hij nog: „Er is een meevallen om herrf [le geweld die bad- zal straks wel eens NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 pet week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 et. per mm., minimum 14. familieberichten 20 ct„ resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credibtbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Dinsdag 28 April 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12765 (Van onze verslaggever) Naar wij vernemen ligt 't in de bedoeling tegen 1 Januari a,s. de Stichting voor de Landbouw op te heffen en daar voor in de plaats te stellen het Bedrijfschap voor de Landbouw, het P.B.O.-orgaan, waarvoor de Sociaal-Eco- nomisclie Raad op 17 April j.l. het ontwerp heeft vastge steld. Aan het naast elkaar voortbestaan van de Stichting en het Landbouwschap gevoelden noch de werknemers, noch de werkgevers in de land- en tuinbouw behoefte. Men is het er over eens dat de regeling van arbeidsvoorwaarden en dergelijke niet moet blijven berusten bij de Stichting, maar overgedragen dient te worden aan het gezamenlijk overleg in het Bedrijfschap. Ook de A.N.A.B., de socialistische landarbeidersbond, is naar men ons van bevoegde zijde mededeelde, deze mening toegedaan, hoewel het N.V.V. op het standpunt staat, dat loonaan- gelegenheden (nog) niet aan de bedrijfschappen overgedragen moeten worden, omdat de vak verenigingen daardoor een mach tig stuk onderhandelingspositie opgeven. De Stichting voor de Landbouw is in 1945 opgericht met het doel de P.B.O. voor de landbouw voor te bereiden. Men was in die da gen nog zo optimistisch ten aan zien van het tempo waarin de P.B.O. verwezenlijkt kon worden, dat de Stichting slechts gezien werd als een voor enkele maan den geldend overgangsstadium. De Stichting bleek echter een veel langer leven beschoren te zijn. De drie werkgeversorgani saties voor de landbouw en de drie organisaties van landarbei ders hebben deze langere tijd evenwel goed benut. Door een samenwerking in de Stichting zijn voor land- en tuinbouw be langrijke resultaten bereikt. Als zodanig zou men kunnen noemen de oprichting van een Bedrijfs pensioenfonds en een Vacantie- fonds voor de landbouw, de lan- POOLSE BISSCHOP OPNIEUW VEROORDEELD Mgr. Josef Slipy. Aartsbisschop van de Byzantiinse ritus van Lwow. is voor de tweede maal door de Russen tot een langduri ge gevangenisstraf veroordeeld. Volgens gegevens, ontvangen op de H. Congregatie voor de Oos terse Kerk te Rome. is de thans 61-iarige aartsbisschop van Lwow veroordeeld tot 17 iaar gevangenisstraf. In 1946 was hij veroordeeld tot 7 iaar. Het grootste deel van deze ze ven iaar heeft de Aartsbisschop doorgebracht in een concentratie kamp in Siberië. Ziin tweede veroordeling zou gebaseerd ziin op ziin anti-communistisch ge drag. KROONPRINS OLAV VAN NOORWEGEN, de enige zoon van Koning Haakon VII en wijlen Koningin Maud, zal op. 2 Juli a.s. zijn 50ste verjaar dag vieren. Kroonprins Olav is de vader van Prinses Ragn- hild, die op 15 Mei in het huwelijk zal treden met een burger, de reder Erling Lo- rentzen. delijke arbeidsovereenkomst, die een eind maakte aan de voor oorlogse chaotische toestanden op dit gebied en het overleg tussen de regering en de Stichting over de kwestie van vermogensaan- wasbelasting en de heffing-in eens. De Stichting wist duidelijk te maken dat de bedrijfs- en kapitaalsverhoudingen in de land en tuinbouw anders liggen dan in de industrie en dat daarom verschil gemaakt dient te worden bij de heffingen van deze be lastingen. Ten kantore van de Stichting verwacht men niet, dat de ver andering van privaatrechtelijk lichaam Stichting) in publiek rechtelijk lichaam Bedrijf schap) betekent, dat het perso neel van de Stichting ontslagen en een geheel nieuwe dienst in het leven geroepen zou worden. Het grootste deel van de krach ten, die in de Stichting voor de land- en tuinbouw hebben ge werkt, zal door het Bedrijfschap worden overgenomen. Zijn wij wel ingelicht, dan is het echter te verwachten, dat de drie centrale landbouworganisa ties van werkgevers, na het ver dwijnen van de Stichting, een centraal orgaan in het leven zul len roepen, om gezamenlijk over leg te_ kunnen plegen, zoals zij dat vóór de oorlog hebben gedaan b.v. bij de gezamenlijke controle op de mengvoederbedrijven. De plannen voor een dergelijk cen traal orgaan betekenen evenwel niet, zo werd ons verzekerd, dat de werkgevers voornemens zou den zijn in de toekomst dezelfde onderwerpen, de land- en tuin bouw betreffende, buiten het Bedrijfschap te houden. „ZEKER IS ZEKER" DENKT EISENHOWER WASHINGTON De regering van Eisenhower zal op 27 Mei 'n nieuw veiligheidsprogram in werking doen treden met betrek king tot het weren van „ontrou we en gevaarliike personen" uit werkkringen van de Federale re gering. De nieuwe maatregelen zullen worden toegepast voor de licate posities in alle bureaux en eveneens op de departementen die onder het program van Tru man vielen. „Willem Barendsz" weer thuis De walvisvaarder „Willem Ba rendsz" is na een vangstperiode in de antarctische gebieden gister middag in de Amsterdamse haven binnengelopen. Het schip heeft ligplaats gekozen aan de Amatex- steiger aan de Zeeburgerkade. Nieuwe organisatie voor de propaganda (Van onze parlementaire redacteur) De Katholieke Volkspartij krijgt speciaal opgeleide „stoot troepen" voor de propaganda. Het is de bedoeling, dat in iedere afdeling een „stoottroep" wordt opgericht. De partijleiding heeft de verwachting, dat deze nieuwe organisatie binnen de partij zal uitgroeien tot een actieve en ge schoolde voorhoede van 10.000 mannen en vrouwen. De Katholieke Volkspartij kent al de z.g. werkgroepen. Op de onlangs te Utrecht gehouden „Dag van de Werkgroepen" bleek, dat deze werkgroepen overal in den lande wortel hebben geschoten. Wil de KVP met deze werkgroe pen vooral de politieke menings vorming naar binnen stimuleren: de leden van de nieuw op te richten „stoottroepen" krijgen een vorming, die in het bijzonder gericht is op een optreden naar buiten. Staande onder eigen lei ding zullen de „stoottroepen" door middel van schriftelijke cursussen voor dat optreden naar buiten grondig worden geschoold. Daarnaast heeft de Propaganda- afdeling van KVP een speciaal systeem bedacht om de „stoot troepen" op de hoogte te houden van het politieke gebeuren, zodat deze er straks met een geregeld bijgewerkte documentatie op uit zullen trekken. Verschillende propagandaclubs zijn reeds bezig om zich tot „stoottroepen" om te vormen. BRITS WEGVERVOER GEDENATIONALISEERD LONDEN. Het Britse Lager huis heeft Maandagavond het regerings-wetsontwerp voor terug gave van het genationaliseerde wegvervoer aan particulieren goedgekeurd met 304 tegen 276 stemmen. De president van u Franse Republiek, ver gezeld door zijn ge hele gezin, heeft zich reeds Zondagmorgen vroeg van zijn stem plicht gekweten, in 't verkiezingsbureau in de Rue de Surene te Parijs. TOKIO, 27 April Het Commando der V.N. heeft van daag een beloning van 100.000 dollar uitgeloofd voor de eerste communistische piloot, die een MIG-15 of een andere straaljager van Russische makelij naar de ge allieerde linies overbrengt. Het aanbod werd gedaan in een uitzending van de geallieerde radio. Verder heeft de luchtmacht boven Noord-Korea duizenden vlugschriften met het aanbod uitgeworpen. Aan de piloot werd ook „politiek asyl en vestiging in een niet-communistisch land" aangeboden. De eerste vlieger krijgt 100.000 dollar en alle volgenden 50.000 dollar. De communistische piloten wordt aangeraden eerst naar Paenjong, een eiland voor de Westkust van Korea te vliegen en vervolgens naar de luchtbasis Kimpo bij Seoel. Het aanbod werd voor de radio en in de vlugschriften in het Russisch, Chinees en Koreaans gedaan. In het officiële communique werd gezegd, dat het aanbod ge daan was om „onschatbare tech nische inlichtingen" te verkrijgen en het moreel van de commu nistische luchtmacht te onder mijnen. Op de vlugschriften kwam een foto voor van Fraciszek Jarewski, de Poolse piloot, die onlangs met zijn Mig-15 naar Denemarken vloog en aan wie politiek asyl verleend is. In het communiqué werd ge zegd, dat de luchtmacht dezelfde resultaten hoopt te bereiken als die, welke de landstrijdkrachten geboekt hebben met hun oproe pen in de vorm van vlugschriften om over te lopen. Sir Winston Churchill wil geen lord worden Premier Churchill, sedert ver leden week ..Sir Winston", heeft Maandag in het Lagerhuis ver klaard. dat hii niet van plan is een verheffing tot „lord" te aan vaarden. (Als lord zou Churchill lid van het Hogerhuis worden en niet meer in het Lagerhuis kun nen verschijnen). Hii zeide dit naar aanleiding van een uitlating van een Labour-parlementslid, dat had gewaarschuwd, dat Churchill nu de eerste stap op het glibberige pad naar de (ho- gex-e) adelstand had gezet. Volgens het communiqué acht de vijand het daarom tegenwoor dig noodzakelijk om patrouilles uit te sturen om andere vetken- ningspatrouilles van de rode land macht in de gaten te houden om te voorkomen, dat militairen zich overgeven aan de troepen van de V.N. „Officieren van het Commando van de Luchtmacht in het Verre Oosten geloven dat door de hui dige campagne de gevechtswaarde van de communistische lucht macht op dezelfde manier zal worden verminderd. PANMOENDJON, 27 April. Het geallieerde commando heeft vandaag het uit zes punten be staande communistische voorstel tot regeling van de uitwisseling der krijgsgevangenen verworpen en verklaai'd, dat het plan „strij dig is met onze denkbeelden be treffende een snelle oplossing van het probleem". Luitenant-generaal William Har rison van de geallieerde delegatie zei na de zitting, dat de beide partijen „ver van elkaar ston den'', doch dat het nog „veel te vroeg" was om over schorsing van de besprekingen te denken. Zij worden Dinsdag voortgezet. Het geallieerde opperbevel zal Dinsdag 491 Noordkoreaanse zieke en gewonde krijgsgevangenen, waarbij 31 ernstige gevallen, overdragen. Voortaan zal een commandant van een luchtpatrouille nog meer bezorgd zijn, dat zijn eigen man nen hem zullen neerschieten om te kunnen ontsnappen. Hij zal zich zorgen maken over de an dere piloten van zijn patrouille en het is mogelijk, dat zij elkaar gaan wantrouwen", 'aldus het commando der V.N. Hoewel het nog enige weken zal duren voor de Italianen ter stembus trekken, en hoe wel de partijen waren over eengekomen geen aanplakbil jetten of posters aan te bren gen op de oude monumenten, die Rome bezit, hebben de sociaal-democraten reeds een geweldig bord bevestigd aan de oude Romeinse muur bij Porta Pinciana. 's-GRAVENHAGE, 27 April In het Nationaal Rampen fonds was tot vanmiddag in totaal f 108,5 millioen bij eengebracht. Zaterdag was de stand f 107.7 millioen. Het gironummer is 9575. OPPOSITIELEIDERS TEGEN PERON IN ARREST BUENOS AIRES, 27 April. Twee vooraanstaande leden van de Argentijnse radicale partij, Santiago del Castillo en Luis R. Mackay, resp. voorzitter en vice- voorzitter van het landelijk be stuur, werden vandaag door de politie gearresteerd, onmiddellijk nadat het congres van de partij een resolutie had aangenomen, waarin critiek op president Peron uitgeoefend werd. Ook andere bestuursleden worden door de politie gezocht. Het congres besloot bij stem ming „te strijden om Peron van alle terreinen te verdrijven". HONGERSNOOD TREFT 2 MILLIOEN CHINEZEN TAIPEH. Het ministerie van Defensie van Nationalistisch Chi na heeft verklaard, dat ten minste 2 millioen Chinezen op het Chi nese vasteland in de provincies Yoennan, Sikang, Szetsjwan, Kweitsjow en Kwantoeng ver hongeren. De enorme verschepingen van voedsel naar de Sovjet-Unie zou den de hongersnood veroorzaakt hebben. Zaken Charles Brune, die belast is met de telling van de uitsla gen, verklaarde, dat de commu nisten, die in de steden op het zelfde peil blijven of winsten boeken, op het platteland verlie zen lijden. Hij gaf hierover ech ter niet onmiddellijk exacte cijfers. Een van hen, die een grote persoonlijke winst geboekt heeft, is ex-premier Antoine Pinay, die zichzelf tot een symbool voor de PARIJS, 27 April Het communisme heeft nog steeds een vierde van Frankrijk in zijn greep, maar de ster van generaal Charles de Gaulle is aan het verbleken. Dit zijn de voornaamste feiten, die vandaag zijn gebleken uit de uitslagen van de Zondag gehouden nationale verkiezin gen voor 466.800 gemeenteraadsleden, waarbij 72 pet. van de 25 millioen kiesgerechtigden hun stem hebben uitgebracht. De volledige uitslagen zullen eerst na de komende Zondag te houden laatste verkiezingen bekend worden. De communisten kregen in Parijs 27,4 procent van de kiezers achter zich. In 1951 hadden zij het bij de parlementaire verkie zingen in de hoofdstad niet verder dan 25,9 procent weten te bren gen. Volgens de voorlopige ge gevens winnen zij een zetel en komen op 26. De Gaullisten leden hier een verpletterende nederlaag, waar door zij van hun 52 zetels in de huidige raad er maar elf zullen overhouden. De onafhankelijken en de radi calen, die totnogtoe niet in de raad zaten, wonnen in Parijs resp. 25 en 11 zetels. In Marseille, de tweede stad des lands, was het van hetzelfde laken een pak. De communisten kregen daar 99.000 stemmen en behielden zodoende hun 24 zetels in de gemeenteraad, terwijl de Gaullisten tot 19.500 daalden en met slechts vier van hun 27 ge meenteraadsleden zullen terug keren. De socialisten wonnen hier 7 zetels en kwamen zo op 15. Het ziet er voorts naar uit, dat de definitieve uitslag van de stemming de mengelmoes van minderheidspartijen, welke de natie bestuurt, vaster in het zadel zal helpen. Deze mengelmoes bestaat uit onafhankelijken, dissidente Gaul listen, gematigde radicaal-socia listen en de katholieke MRP. Al deze partijen hebben een gedeelte van de stemmen van de Gaulle gekregen. Ook de socialisten boekten stemmenwinst. De minister van Binnenlandse groep onafhankelijke candidaten gemaakt heeft. Deze groep ver wierf in Parijs alleen al 25 pet van de stemmen tegen twee jaar geleden niet meer dan 10 pet. Pinay zinspeelde er op, dat hij zint op een terugkeer naar de macht: „De uitslagen hebben mij in mijn geloof geschraagd, dat de natie een terugkeer tot een ge zond en voorzichtig beheer van de openbare zaken wenst", was zijn commentaar. De communisten hebben van avond een communiqué uitgege ven, waarin samenwerking met de socialisten voorgesteld wordt tijdens de a.s. Zondag te houden laatste verkiezingen. De communisten zeiden, dat zij hun candidaten opdracht zouden geven zich terug te trekken in gemeenten, waar de socialisten in de meerderheid zijn en hun aanhang opdracht te geven op de socialistische candidaten te stem men, mits de socialisten dezelfde gedragslijn zouden volgen voor gemeenten, waar de communisten de beste kansen op een overwin ning maken. De communisten stelden de voor waarde, dat de socialisten o.a. zouden moeten instemmen met grote besnoeiingen op de Franse militaire uitgaven en een einde aan de oorlog in Indochina. LUXEMBURG. De eerste klassementsproef een afdaling in de vrijloop over 1150 meter in Clervaux heeft een nogal verrassend resultaat gehad. Ver scheidene bekende cracks zoals Gatsonides, Imhof en Becquart hebben geen punten behaald en Appleyard, een der favorieten van deze jubileum-rallye, wist in zijn klasse slechts op de derde plaats beslag te leggen. Waar schijnlijk is de oorzaak hiervan, dat de Engelsman met vacuum- remmen rijdt, die dus alleen goed functionneren indien de motor draait. Dat de Zwitser Hoerning in de zware sportklasse 10 punten wist te veroveren behoeft geen ver wondering te wekken, want deze rijder is vorig jaar in het alge meen klassement op de tweede plaats geëindigd. Opvallend is het succes van de Indonesische deelnemer Han Swie Tik, die een buitengewoon handige rijder is en zijn Chevrolet zeer vlot met afgezette motor naar beneden bracht. Kort na Clervaux, ruim 15 km verder, werd aan de deelnemers de eerste speciale etappe voor gezet, over een afstand van 82 kilometer. De Engelsman H. C. Arndt met een Lago Talbot moest hier de strijd staken wegens een kapotte ach ter brug. Verder ver dween de Belg R. Lalou met Tatra van het toneel. De weersomstandigheden waren er inmiddels niet beter op ge worden. Het weer was druilerig, waai'door de wegen glad en glib berig werden. De hoogste eisen werden gesteld aan de teams; vele deelnemers hadden de groot ste moeite het voorgeschreven ge middelde, verschillend in ver band met de diverse klassen, te halen. En zodoende konden de controleurs aan het eindpunt van de eerste bijzondere etappe te Heiderscheidergrund nogal wat strafpunten uitdelen, waarvan bijna 20 equipes het slachtoffer werden. Vanhier ging het naar de hoofdstad van het hertogdom Luxemburg, een afstand van 44 kilometer. Er vielen op dit stuk twee teams uit, nl. het Belgische Fiat-team van Pieters en de Hea- ley van de Engelsman Procter. Van Ooy, met een Fiat te Den Haag gestart, arriveerde op tijd te Luxemburg, maar is in verband met een defect niet meer ver trokken. Te Luxemburg hadden de deel nemers ongeveer 700 kilometer achter de rug en reeds toen was het duidelijk, dat deze sterrit zeker niet gemakkelijk mocht worden genoemd, gezien het aan tal uitvallers en het vrij grote aantal teams, dat strafpunten had opgelopen. (Zie ook pag. 3) EISENHOWER WIL IMMIGRATIEWET HERZIEN WASHINGTON. President Eisenhower heeft de voorzitter van de Subcommissie voor Immi gratie van de Amerikaanse Se naat schriftelijk meegedeeld, dat hij „een groot aantal klachten" heeft ontvangen over de Immi- gratiewet van MeCarran-Walter, die het Amerikaanse Congres ver leden jaar, ondanks een veto van president Truman, goedkeurde. De president stelt voor de wet aan een onmiddellijk nader on derzoek té onderwerpen. MALENKOF, KOM 'NS ALS JE DURFT Bertha Giles, de burgemees ter van de Engelse badplaats Margate, heeft de Russische premier Georgi Malenkof uit gedaagd tot een bezoek. Malenkof doet waarschijn lijk verstandig de uitnodiging van de hand te wijzen, omdat mrs Giles in hoge mate ont stemd is over een uitzending van Radio Moskou, waarin verklaard werd, dat Margate geen electrisch licht heeft. Mrs Giles zei: „Ik daag Ma lenkof uit hier met Pinksteren te komen en zich met eigen ogen te overtuigen. Dan zal hij zien, dat ons half millioen electrische lampen aan gaat en het gehele zomerseizoen aan blijft. Ik zou blij zijn hem logies te geven. Hij kan een schemerlampje bij zijn bed krijgen en de sprookjes van Grimm".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1