NOORDHOILANDS Kapitein «Oranje» een week geschorst Ontwerp-Europese grondwet in de Tweede Kamer Schuldig aan aanvaring met de Willem Ruy V Dagblad voor Alkmaar en omgeving Bisschoppen, Priesters en Religieuzen onderscheiden De Koningin De grondprijzen Parlementaire uitzondering: voorzitter debatteert méé De Tulpen ralley Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Woensdag 29 April 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12766 TIJDENS HET DEBAT over het wetsontwerp Rechtshande lingen met betrekking tot land bouwgronden" gaf minister Mans- holt op een bepaald ogenblik te kennen, dat de Kamer zich bij deze gelegenheid principiëel moest uitspreken over de vraag of zij priisbeheersing van landbouw gronden wenselijk acht. Het is begrijpelijk, dat deze verklaring, uit de mond van een socialistisch bewindsman, verkeerd werd op gevat In het socialistische Noor wegen liggen op het ogenblik regeringsvoorstellen ter tafel, die op het hele terrein van de prijzen aan de overheid blijvende be voegdheid geven en waaraan dus een principiëel dirigisme ten grondslag ligt. Later bleek, dat de minister zich verkeerd had uit gedrukt. Hij bedoelde, dat de Kamer er van moest uitgaan, dat in Nederland met betrekking tot de grondprijzen verhoudingen be staan die een permanente beheer sing van die prijzen noodzakelijk maken. Anders gezegd, een blij vende noodsituatie dus. die daar door leiding van de overheid op lange termijn rechtvaardigt. Op die basis stonden Regering ..en Kamer niet meer principieel tegenover elkaar, maar ook in deze zin is het niet een volledig antwoord op de gestelde vraag gekomen. /T_ Het amendement-Droesen (K. V.P.), dat het ontwerp aan een termijn van vijf jaar bindt, kan de schijn wekken, dat het dit ant woord voorlopig uit de weg wil gaan in een tijd, waarin velen tegen elke overheidsinvloed stel ling nemen, los van de vraag of het hierbij om een principieel dirigisme gaat, dan wel om spe ciale omstandigheden, die tijde lijk of blijvend wettelijke maat regelen noodzakelijk maken. Ware dat inderdaad zo, dan zouden wij tegenover dit amen dement zeker willen stellen, dat het geen grote politiek zou zijn om wel het besef te hebben, dat maatregelen als deze blijvend moeten zijn. maar die maatrege len omwille van de politieke schijn „tijdelijk" te maken, te meer wanneer hieraan nadelen verbonden kunnen zijn. In enige redactionele beschou wingen en in onze overzichten is er echter al op gewezen, dat de argumenten, die de heer Droesen ter verdediging van de door hem gewenste tijdelijkheid aanvoerde, een heel ander uitgangspunt heb ben. De huidige prijsbeheersing heeft niet voldaan, zelfs tot ont duiking op grote schaal geleid. Van de nieuwe heeft men betere verwachtingen omdat deze vol gens billijker normen zal gaan werken, maar het is nog aller minst zeker dat deze ver wachting bewaardheid zal wor- den. Tijdens het debat heeft de so cialistische woordvoerder, is Vondeling, meerdere malen ver wezen naar het rapport van de door het centrum van staatkun dige vorming ingestelde commis- sie-Thulrings over deze materie. Maar dan dient er tevens opge- wezen te worden, dat ook deze commissie tot de conclusie kwam dat de onderhavige wet voors hands een tijdelijk karakter dient te hebben. „Prijsbeheersing van grond blijft altijd moeilijk te ver wezenlijken," aldus de commis sie „Het gevaar van ontduiking is dan ook zeer reëel." En dan komt men voor de vol gende moeilijke problematiek te staan: „Ondermijning van de mo raal („zwart"-kopen wordt ge woonte) en van de eerbied voor de wet moeten derhalve gezien worden als ernstige schaduw zijden van prijsbeheersing." Ook aan vrijlaten van de prijzen zijn echter érnstige nadelen verbon den, zodat de commissie gemeend heeft, toch niet tot afschaffing van de prijsbeheersing te mogen adviseren." Men voelt de moei lijkheid, die zo beschouwd tot de oji zich zelf acceptabele conclusie voert, dat het wenselijk is om aan de prijsbeheersing een tijde lijk karakter te geven. Als het nieuwe stelsel eenmaal gewerkt heeft kan beter worden over zien, aldus de commissie Thur- lings, of op de nadelen dan wel op de voordelen de nadruk moet worden gelegd. Desondanks blijven er nog wel vragen hangen rond deze op zich zelf respectabele conclusie, zoals AMSTERDAM De Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren onder enorme belangstelling de aanvaring tus sen de „Willem Ruys" en de „Oranje" op 6 Januari in de Rode Zee behandeld. Laat in de namiddag sprak de Inspecteur-Generaal van de Scheepvaart, de heer C. Moolenburgli zijn conclusie uit. Naar zijn mening is de aanvaring te wijten aan de manoeuvre van de „Oranje". „De kapitein van de „Oranje" heeft zich vergist in de afstand tot het andere schip, maar wat veel erger is: Hij heeft een manoeuvre willen uitvoeren, die niet in over eenstemming is met het goede zeemansgebruik. Hij heeft de voorzichtigheid uit het oog verloren en zijn schip in een positie ten opzichte van een ander schip gebracht, waarin het nooit had mogen komen", aldus de heer Moo- lenburgh. De heer Moolenburgh acht ka pitein Goedewaagen van de „Willem Ruys" niet medeschuldig aan de aanvaring. Tot slot stelde hij de Raad voor, kapitein Hem mes van de „Oranje" de bevoegd heid om als kapitein te varen te ontnemen voor de tijd van vier weken. Na een zitting, die ruim zeven en een half uur duurde, de lang ste in de geschiedenis van de Raad, en waarin behalve de kapi teins van beide schepen ook de wachthebbende stuurlieden en roergangers werden gehoord, ter wijl tenslotte de beide verdedi gers aan het woord kwamen, heeft de Raad nog gisteravond laat uitspraak gedaan. De Raad heeft de kapitein van de „Oranje", de heer H. W. Hem mes, schuldig verklaard aan de aanvaring en hem de bevoegd heid om als kapitein te mogen varen ontnomen voor de tijd van één week. De Raad is voorts tot die nu ook door middel van het amendement Droesen in het ont werp ligt vervat. De meerderheid van de Kamer, die het amendement aanvaardde, en zeker de voorsteller, moge het slechts bedoeld hebben als het scheppen van een zich over vijf jaar aandienende mogelijkheid om de nieuwe regeling opnieuw te kunnen waarderen, het blijft een vraag of ook de betrokkenen het zo zullen opvatten. Een wet van blijvend karakter raakt op de duur verweven met het, rechtsgevoel, 'n wet van tijdelijk karakter kan dat effect in mindere mate hebben, waardoor het nieuwe toezicht dus in feite niet die eerlijke kans zou krijgen ,die ook de voorsteller van het amendement en de commissie- Thurlings het zeker willen ge ven. Zo bezien, zou men zich kunnen afvragen, of ook de toe zegging van minister Mansholt om ieder jaar, aan de hand van een nota. de werking van de wet met de Kamer te bepreken, niet voldoende had kunnen zijn, hoe wel toezeggingen van een mini ster, die „heden is en morgen gaat", uiteraard niet die zeker heid bieden, die nu door middel van het amendement-Droesen is geschapen. (Slot volgt) De jongste foto van het Nederlands Hoogwaardig Episco paat toont van links naar rechts mgr. J. W. M. Baeten, mgr. J. P. Huihers, mgr. dr. B. J. Alfrink, Z. E. Joh. Kardinaal de Jong, mgr. dr. J. H. G. Lemmens, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts en mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen. de conclusie gekomen, dat de kapitein van de „Willem Ruys", de heer C. C. Goedewaagen, on schuldig is aan de aanvaring. De overwegingen van de Raad zullen op een latere datum be kend worden gemaakt. Tot gisteren toe was de oor zaak van deze aanvaring voor de meesten een duister punt geble ven. Vele gissingen werden ge maakt en situatieschetsen in dag bladen en tijdschriften gepubli ceerd, maar de mannen, die met grote waarschijnlijkheid klaar heid konden brengen, de beide kapiteins, bleven zwijgen. Gisteren echter hebben zij in het openbaar hun verklaringen afgelegd. De kleine zittl ïgzaal van de Raad in de Koopmansbeurs was tot de laStste plaats gevuld, toen de voorzitter, prof. mr J. Offer - haus, de zitting opende. Als eerste werd gehoord de 56- jarige kapitein van de „Oranje", de heer H. W. Hemmes. De kapitein kwam enkele mi nuten voor middernacht op de brug i.v.m. de nadering van de „Willem Ruys". Het was een prachtige maannacht; de vaart van het schip bedroeg 21.2 mijl. „Het was bekend, dat beide schepen elkaar aan het einde van de eerste wacht zouden passeren. Ik had gevraagd mij tegen die tijd te waarschuwen. Dat gebeurt altijd als we een ander passa giersschip op korte afstand zullen passeren. Toen ik naar boven ging zijn een drietal passagiers achter mij aan gelopen, maar zij zijn achter een hekje gebleven", aldus kapitein Hemmes. Voorzitter: „Is het niet gevaar lijk om zo dicht een ander schip te passeren?" Hemmes: „Het was niet mijn bedoeling zo dicht bij te komen; ik wilde op een afstand van 2 mijl blijven. Wij doen dit niet altijd, maar als het gebeurt doen wij het niet alleen voor de pas sagiers, maar ook voor onszelf". (Zie vervolg pag. 3) Z.H. Exc. Mgr. Prof. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor te Utrecht werd benoemd tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau; Z.H. Exc. Mgr. Dr. H. J. Olav Smit, titulair-bisschop van Para lus, kanunnik van de St. Pieter te Rome, is benoemd tot Com mandeur in de Orde van Oranje Nassau Z.H. Exc. Mgr. B. G. Hilhorst, titulair-bisschop van Metellopo- lis, apostolisch-vicaris van Moro- goro, werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau; Z.H. Exc. Mgr. H. Tillemans, apostolisch-vicaris te Merauke, is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw; Prof. Mag. Dr. G. M. B. Kre- ling, hoogleraar aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen, werd be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw; tot Officier in de Orde van Oranje Nassau werden benoemd: de Hoogeerwaarde Heer Th. R. Hoïtmann. deken en pastoor te Leeuwarden: de Hoogeerwaarde Heer W. J. van den Hout. deken van het dekenaat Geertruiden- berg en pastoor te Made: de Hoogeerwaarde Heer J. A. M. Plasschaert. deken en pastoor te Hulst; Mgr. J. C. van Overbeek, directeur van het Instituut voor Doofstommen te St. Michiels gestel: Zuster Ignatius (in de wereld mei. A. E. M. Elsenburg. directrice van de R.K. Kweek school voor onderwijzeressen te 's Hertogenbosch: Benoemd werden tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau: de Zeereerwaarde Heer K A. H van Veen, pastoor te Den Helder: de Zeereerwaarde Heer J. C. H. Steegmans. pastoor te Maastricht: de Zeereerwaarde Heer A. Meyer, pastoor, geeste lijk adviseur van de St. Patrick- school te Singapore: majoor H. P. Schiins. reserve-aalmoezenier, in gedeeld bij het N.D.V.N.; vloot- aalmoezenier P. H. Buijssen; tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau: Zuster Magdalena (in de we reld mei. J. M. G. L. Nouwen). eerste assistente der Algemeen- Overste van de Dominicanessen van Bethanië te Venlo: Zuster Aecurisia (in de wereld mei. A. M. Smits), hoofd van de R.K. Meisjesschool voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzin nigen te Leiden: Zuster Repa- rata (in de wereld mei. C. H. Niehaus), directrice van de R.K. landbouwhuishoudschool te De- nekamp. wonende te Noord- Deurningen: de Eerwaarde Moe der Bernadette (in de wereld mei. F. J. M. Bijvoet), overste van de inrichting voor zwakzin nigen. Huize „Bo'ldershof"- te Druten: Moeder Adriana (in de wereld mei. A. de Kort), overste der Zusters van de Congregatie van de Dochters van Onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart te Merauke; is verleend, de ere-medail'le, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud aan: Zuster Clémence (in de wereld mej. S. Kaiser), verpleegster in de St. Gerardus Maiella-Stich- ting te Paramaribo; Zuster Sim plicia (in de wereld mej. M. H. de Vreede). eveneens verpleeg ster in de St. Gerardus Maiella- Stichting te Paramaribo: is verleend, de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver, aan: Zuster Canisia (in de wereld mej. E. M. Mensink. verpleeg ster op Aruba. Vierjarig kind in gierput verdronken Een vierjarig kind van de landbouwer Korenblik te Vorden is gistermiddag bij het spelen een gierput gevallen en ver dronken. Morgen is Koningin Juliana vier-en-veertig jaar. Wat zegt deze nationale dag aan ons volk? Kunnen wij er mee af, met goedkoop en automatisch te zeg gen, dat het dan weer een vreug dedag is voor het volk van Ne derland en dat wij onze blijd schap zullen uiten? Voor derge lijke uitingen van vreugde en blijdschap is ons volk vaak te nuchter. Misschien is het in Ne derland niet zo als b.v. in Enge land, waar de figuur van Konin gin Elizabeth al maandenlang in het middelpunt van de belang stelling staat, nu haar kroning tot vorstin wordt voorbereid. Maar iets van de houding en het gedrag van het Engelse volk ten opzichte van zijn vorstin vin den wij, van oudsher, toch wel terug in de houding van ons volk tegenover z ij n Koningin. Want, al bewaren wij onze nuchterheid, toch wéét ons volk, dat Koningin Juliana midden tussen ons staat. De juiste verhouding tussen Kroon en Volk belet niet, dat Zij ons volk na staat en dat ons volk dat weet en voelt. De jongste dagen van rampspoed hebben dat bewezen en de wijze, waarop Koningin Juliana ons land bij velerlei gelegenheden buiten de Koningin Juliana viert morgen haai 44ste verjaardag. Heel het Neder landse volk, dat om uiterlijk vertoon maar weinig geeft, viert in gedachten deze dag met onze Landsvrouwe mee. Tijdens de afge lopen maanden en zeer in het bijzonder tijdens de waters noodramp is weer gebleken, hoe nauw vorstenhuis en volk met elkaar ver bonden zijn en hoe diep en groot de sympathie van de natie voor onze Koningin is. Moge Nederland zijn Koningin nog lang behouden! (Foto Paul Huf) grenzen vertegenwoordigt, bewijst dat evenzeer. Nooit gaat de Ko ningin als een eenzame op reis, altijd weet Zij zich gedragen door de belangstelling van Haar Volk en waar men de Koningin ver welkomt en vereert, weet men, dat het volk altijd nog een klein maar dapper volk achter Haar staat. De nationale feestdag van de Koninginne-verjaardag mag daar om niet voorbij gaan, zonder dat wij als betekenis van deze dag ook hebben overwogen, dat hij Vorstin en Volk dicht bij elkaar houdt dichter bij elkaar brengt, waar dat mogelijk is. Leve de Koningin! (Van onze parlementaire redacteur) De discussie, die gisteren in de Tweede Kamer over het ontwerpverdrag tot instelling van een Europese Politieke Gemeenschap werd gehouden en die vandaag wordt voort gezet, is een novum. Normaal wordt een ontwerp of een door de regering ingediende nota van de zijde van de Kamer critisch bezien, terwijl van achter de regerings tafel, door de minister die het behandelde stuk verdedigt, voor het tegenspel wordt gezorgd. In dit geval gaat het echter om een stuk, dat is ontworpen ingevolge een op dracht van de ministers van de zes landen van het z.g. „Kleine Europa". tenis. Dr. Kortenhorst verliet de voorzitterszetel om aan het debat te kunnen deelnemen. De heer Welter nam. als oudste, het pre sidium waar. Mr. Oud (V.V.D.), zoals bekend uitstekend thuis in de parlementaire geschiedenis, wees er op. dat het laatste in 1919 een Kamervoorzitter aan het debat deelnam. Het was mr. Fock, die sprak bij de behande ling van de begroting van het toenmalige Ned. Indië. Daarvóór was het nog tweemaal gebeurd. Aan deze uitzonderlijke gebeur tenis dankte de Kamer in elk geval een uitstekende rede. Dr. Kortenhorst benaderde het vraag stuk in grote stiil en op boeiende wijze. Vraagt men naar het waarom van deze discussie, dan gaf hij daar het volgende antwoord op: de Kamerleden kunnen nader in gelicht worden door hun z.g. Straatsburgse medeleden. De Mi nister van Buitenlandse Zaken moet er ook iets aan gelegen zijn om te weten hoe de Kamer over dit vraagstuk denkt en ten slotte kan. via het debat, het volk voorgelicht worden over de ontwikkeling van deEuropese politieke eenwording. Dr. Kortenhorst was er aller minst blind voor. dat het nroces van de eenwording door de drei ging uit het Oosten is gestimu leerd. En zo bezien rijst de ac tuele vraag of dezelfde noodza kelijkheid nog wel aanwezig blijft nu de nieuwe heersers op het Kremlin andere taal zijn gaan spreken. Hii stelde echter vast. dat er geen enkele zeker heid is. dat deze andere taal ook door andere daden zal worden gevolgd. Maar ook indien het tot daden kómt. blijft een Verenigd Europa nodig, dat zich opnieuw 'een po- Gevolg gevend aan een sugges tie van mr. Burger heeft de Ka mer het wenselijk geoordeeld om het aldus tot stand gekomen ont werp voor een Europese Grond wet onderling te bespreken. Mi nister Beven zit wel achter de regeringstafel, maar voorlopig als toehoorder. De Kamerleden, die deelnamen aan de opstelling van het ontwerp, zullen nu voor het tegenspel zorgen. Dit novum ging vergezeld van een andere uitzonderlijke gebeur- sitie in de wereld moet verove ren, waarbij het ook als Christe lijk werelddeel de roeping heeft, de toenadering te bevorderen. Tegen deze achtergrond bezien is het ontwerp voor een Euro pese grondwet, zoals dat nu ter tafel ligt. een zaak van inder daad mondiale betekenis. Dr. Kortenhorst betreurde het. dat Engeland aan de kant is blijven staan, maar de heer Ruygers. •(P.v.d.A.) verwachtte, dat Enge land door de feitelijke ontwikke ling overtuigd kan worden. De heer Schmal bezat kennelijk niet dat Europese vuur. Anderen wil len niet in de wagen stappen, aldus de C.H.-woordvoerder. en moeten wij het nu maar over haast wél doen? Hii voelde daar niets voor. Tenslotte noemde hij het ont werp voor een Europese Grond wet zelfs „het aardige roze boek je. dat men ongetwijfeld als his torisch stuk in zijn bibliotheek moet zetten, maar dat zich zeker op dit ogenblik niet voor ver wezenlijking leent". Mr. Oud drukte zich eleganter uit, maar in wezen stond hii toch niet zo ver van de heer Schmal af. want hii hield rekening met de mogelijkheid, dat van de „Straatsburgers" later gezegd zou moeten worden dat zij hun tijd ver vooruit waren geweest. SAARBRUECKEN, 28 April. Vanavond is hier de laatste fase van de Tulpenrallye 1953 begon nen. Nog ruim 600 kilometer heb ben de vermoeide rijders voor de boeg, waarin de speciale etappe van de 1000 bochten, die onge twijfeld opnieuw hoge eisen zal stellen, daar zij in het nachtelijk uur moet worden genomen. Het minder gunstige weer vandaag afwisselend sneeuw, regen en ook wat zon heeft talrijke equipes in moeilijkheden ge bracht, zodat het in de speciale etappes en bij de .controleposten strafpunten heeft geregend. In de derde speciale etappe van La Faucille naar Rochefort is de Citroen van de heer P. Vogelen- sang uit een der vele bochten gevlogen. De chauffeur moest met een hersenschudding en lichte verwondingen in het ziekenhuis van St Claude worden opgeno men. Zijn passagiere, mej. Ver rijn Stuart, bleef ongedeerd. Tus sen Rochefort* en Dole hebben 5 andere equipes de strijd gestaakt. Twee andere equipes gaven tus sen Genève en Col de la Faucille op. (vervolg op pag. 5) Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per man., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1