Toeristenbezoek blijft zich gunstig ontwikkelen Vooraanstaande Nederlanders die werden onderscheiden Kon. Onderscheidingen in Stad en Gewest Toename van aantal buitenlandse sasten R.K. Bond v. Harmonie- en Fanfarecorpsen Tweede Kamer aanvaardde toezicht op grondprijzen Woensdag 29 April 1953 Pagina 'i Wéér 'n Russische bereidverklaring Drs E. A. Bartel voorzitter A.K.W.V. V. V. V.-federatie constateert: Reis met WEER SCHEEPSWERF TE ENKHUIZEN St. Deus Dedit MEISJE AANGEREDEN Bii K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: mr. A. J. M. Leesberg, advo caat en procureur en Deken van de orde van Advocaten te Alk maar: zijn benoemd tot Officier in de Orde van Oranie Nassau: dr. J. Hemelrijk, rector van het Murmellius Gymnasium te Alkmaar, wonende te Bergen: D. L. Daalder, directeur van de Middelbare School voor Meisjes te Bergen: zijn benoemd tot Ridder in 'de Orde van Oranie Nassau: K. A. H. van Veen. castoor te Den Helder: Th. Hoogestiin. hoofdinspecteur bii het provin- 't - 4*. a -a Mr. A. J. M. Leesberg werd benoemd tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. ciaal electriciteitsbedrijf van Nrd- Holland te Haarlem: G. G. Log gers. burgemeester der gemeente Wieringermeer: L. Ch. Kolff. burgemeester der gemeente Wie- ringen: mr. C. P. Eecen te Ber gen. oud-voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsen- riidersbond: H. A. Giesen te Middenmeer (gem. Wieringer meer), lid van het hoofdbestuur van de L.T.B. in het bisdom Haarlem: J. Kamp te Berkhout, bestuurslid van landbouwcoöpe raties: D. Veerman te Wognum, fruitkweker, vice-voorzitter van de veilingvereniging „Bangert en Omstreken": F. de Boer. oud- hoofd van de Dr. A. Kuvper- school te Andijk: is verleend de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud. aan: MOSKOU, 28 April. Namens de Sovjet-Russische regering heeft Molotof vandaag verklaard dat de Sovjet-Unie bereid is deel te nemen aan besprekingen ter bereiking van een pact tussen de vijf grote mogendheden ter ver sterking van de wereldvrede en de internationale veiligheid. De verklaring was vervat in een antwoordtelegram op een desbetreffende oproep van 27 Maart van het (communistische) „Congres van volken ter verde diging van de vrede" en werd door een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken „weer een staal tje van de gebruikelijke Sovjet propaganda" genoemd. „Wij zien nog steeds uit naar een hande len ter bevordering van de vrede inplaats van een praten hier over", aldus het commentaar van Washington. In de Algemene Ledenvergade ring van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging in het bis dom Haarlem, welke vergadering op Dinsdag 28 April j.l. in Haar lem werd gehouden, trad voorzit ter de heer A. Kuijpers uit Rot terdam, wegens verstrijken van de zittingsperiode als voorzitter af. Tot zijn opvolger werd gekozen de heer Drs. E. A. Bartel, uit Den Haag, Algemeen Directeur van de N.V. Peek en Cloppenburg Nederland. Tot nieuw bestuurslid werd voorts gekozen Mr. H. J. M. Smul ders (Schiedam). Bij acclamatie werd besloten de Heer A. Kuijpers voor zijn vele bijzondere verdiensten het ere lidmaatschap van de vereniging aan te bieden. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgehandeld sprak Prof. Dr. L. J. Rogier over „de geschiede nis van katholiek Nederland sinds het herstel van de kerkelijke hiërarchie". Prof. Rogier verge leek de situatie, waarin het katho lieke volksdeel thans verkeert met de toestand van 1853 en be lichtte in het bijzonder de eman cipatie der katholieken op econo misch en sociaal terrein. Na gezamenlijk de maaltijd te hebben gebruikt maakte het ge zelschap een excursie naar de Hoogovens. H. Huizinga. procuratiehouder op een notariskantoor te Enkhui zen: J. Blaauw te Graft: H. B. Schenkels, directeur van de R.K. muziekvereniging harmoniekapel „Winnubst" te Den Helder: G. Jimmink. algemeen procuratie houder bii de Twentse Bank kantoor Alkmaar: de onder-luite nant N. J. Wever van het Be wakingscorps der Koninklijke Landmacht: J. Betlem te Hoorn, oud-voorzitter van de afdeling Hoorn van de Algemeen Neder landse Metaalbewerkersbond: is verleend, de ere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver, aan: D. Dam, opperwachtmeester dei- rij kspolitie te Blokker: F. Linge- rak, organist der R.K. kerk te Warmenhuizen: P. Michlenbrink. organist van de R.K. kerk te Wormer; C. Koorn. organist van de Ned. Herv. kerk te Oosterland (gem. Wieringen): K. van der Valk, hoofdagent van politie te Alkmaar: H. J. Keiizer. adiunct- commies eerste klasse ter ge- meente-sercetarie van Alkmaar: W. Blaauw. directeur algemene begraafplaats te St. Maartens brug: M. Kool, bestuurslid van muziekcorps „Eensgezindheid" te Egmond Binnen: F. Snoeks te Egmond aan Zee. kantoorhouder der P.T.T J. J. van den Bosch te Alkmaar, vertegenwoordiger bij Unilever N.V.: J. den Das te Anna Pau'lowna, voorman op het landbouwbedrijf van de familie Rezelman: F. H. Jansen te Hoorn, administratief ambtenaar B eerste klasse bij het Riiks'tuin- Pastoor K. A. H. van Veen werd Ridder in de Orde van Oranje Nassau. bouwcoinsulentschan: A. Volkers te Bergen: chef van de expeditie afdeling van de Kaashandel Gouda N.V. te Alkmaar: is verleend, de ere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranie Nassau, in brons, aan: H. Prosper, concierge van het Kantongerecht te Den Helder: P. H. Greve, voorman-vakman aan de gemeentelijke gasfabriek te Alkmaar: L. Raat te Den Oe ver. s'luisknecht B bii de Dienst der Zuiderzeewerken: S. Tiisen te Wieringen. knecht op het land bouw- en veehoudersbedrijf van de firma M. Bakker: K. Wit. metaalfraiser bii de Nederlandse Machinefabriek „Alkmaar" N.V. te Alkmaar: L. Dekker, meester knecht bij het schildersbedrijf van de firma C. Broek te Eg mond aan Zee: O' Het toeristenseizoen 1952 is voor de V.V.V.'s in Noordholland boven het Noordzeekanaal gunstiger geweest dan in 1951. Opvallend was hierbij het stijgende bezoek van buitenlandse gasten, in het bijzonder uit de Scandinavische landen en Duitsland. Over de toekomst is de Federatie van V.V.V.'s, aldus het jaaroverzicht, daarom ook optimis tisch. De kern van elf badplaatsen welke de basis vormt voor het toeristisch bestaan in Noordholland boven het Noordzeekanaal zorgt er hierbij voor, dat velerlei attractie's het verblijf in deze plaatsen nog aangenamer maken. Wel werd in het afgelopen toeristisch seizoen geconstateerd, dat ook tijdens de vacantie de zuinigheid toeneemt, hetgeen vooral in de badplaatsen merkbaar is geworden. De z.g. dagtoeristen kennen deze zuinigheid echter niet. De vacantiespreiding is voor de Federatie, welke op 2 Mei a.s. in jaarvergadering op Texel bijeen zal komen, reeds in 1952 een kwestie van ernstige studie ge weest en in het lopende jaar zijn verschillende actie's in voorberei ding gekomen. Ter gelegenheid van de ver jaardag van H.M. de Koningin werden aan een groot aantal Nederlanders onderscheidingen verleend. Benoemd werden tot Com mandeur in de Orde van Oranie Nassau. A. Th. Lamping, ambassadeur te Bonn: mr. G. Nauta. voorzit ter van de afdeling Effecten registratie van de Raad voor het Rechtsherstel te Rotterdam: Prof. Dr. N. H. Swellengrebel te Aer- denhout, gemeente Bloemendaal, directeur van het Instituut voor Tropische Hygiëne en Geogra- phische Pathologie te Amster dam: tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: Ir. G. Friedhoff te Wassenaar, riiksbouwmeester; Prof. Ir. T. H. van Wdsselingh te Aerden- hout. hoofdingenieur-directeur van de riikswaterstaat: Drs. D. J. Wansink te Utrecht, directeur van dé N.V. Nederlandse Spoor wegen: Jhr. I. L. van den Ëerch van Heemstede te Den Haag. lid van de Raad van commissarissen van de K.L.M.: Ir. H. Bloem- garten, directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Petro leum Maatschappij te De" Haag; J. W. Schlimmer te Wassenaar, directeur-generaal van de Bor neo-Sumatra Handel Maatschap pij N.V.: N. H. Blink te Den Haag, hoofddirecteur van het Aan- en Verkoopbureau voor Akkerbouwproducten. directeur van het Voedselvoorziening Im port Bureau: Prof. Dr. Ir. C. H. Edelman te Wage-ningen. hoog leraar aan de Landbouwhoge school: Ir. N. van Vliet te Den Haag. directeur van het land bouwonderwijs: Prof. Dr. A. ten Bokkel Huinink. geneesheer directeur van het Wilhelmina Kinderziekenhuis te Utrecht: Mr. J. H. Klatte te Den Haag. secre taris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid; J. G. Kraft te Den Haag. hoofdinspecteur-directeur van de Arbeid, wnd. directeur- generaal van de Arbeid: Mr. F. H. A. de Graaff te Bloemendaal, voorzitter van de Stichting van de Arbeid: D. J. von Balluseck, permanent vertegenwoordiger van Nederland bii de Verenigde Naties: Jhr. -Mr. A. F. C. de Casembroot. commissiaris der Koningin in Zeeland: Mr. Jacq. Dutilh, voorzitter van de Neder landse Spaarbankbond te Rotter dam: M. H. L. Woltersom. direc teur van de Rotterdamse Bank N.V.; Mr. J. H. O. Graaf van den Bosch, directeur van de Neder landse Bank N.V.: tot Officier in de Orde van Oranje Nassau: J. P. Mieras te Amsterdam, directeur van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst. Bond van Nederlandse Architec ten (B.N.A.): Ir. F. L. van der Bom te Den Haag. hoofdinge nieur A bii de Dienst der Zui derzeewerken: W. Goudriaan te Rotterdam, directeur van de Van Nievelt Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschappij N.V.: P. H. G. Verhoog te Noordwiik a?n Zee. gezagvoerder s.s. Nieuw Amsterdam van de N.V. Holland Amerika Lijn: J. A. Verbaar- schott te Naarden, onder-direc teur van de N.V. Stoomvaart Maatschaapii Nederland: E. Gor ter. directeur van de N.V. H. ten Cate Hzn. en Co. te Almelo (bii bevordering): Th. M. Dresmé te Den Haag. oud-algemeen pen ningmeester van de Diocesane Katholieke Middenstandsbond in het bisdom Haarlem en wethou der van Den Haag; W. A. V. van Doorne. directeur van de N.V. van Doorne's Aanhangwagen- fabriek en van de N.V. van Doorne's Automobielenfabrike te Eindhoven; Dr. Ir. J. P. Dudok van Heel te Naarden, voorzitter van de Nederlandse Kwekers- bond (bii bevordering): Dr. G. J. M. de Gruyter te Vught. direc teur van P. de Gruyter en Zoon N.V.: J. A. Middelhuis te Utrecht, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging: L. A. J. M. van Heyst te Vught. voorzitter van de Algemene Katholieke Werkgeversvereni ging; Dr. J. C. M. Sweens. bur gemeester van Dongen, oud-lid van de Tweede Kamer: Mr. C. E. E. Kuntze, burgemeester van Barneveld: Mr. M. Rooy. hoofd redacteur van de Nieuwe Rotter damse Courant: L. A. A. Saai- bom. toneelspeler te Amsterdam: J. J. Feringa, inspecteur van het Jager onderwijs in de inspectie Hilversum: J. C. Haspels, burge meester van Bussum. tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau: P. C. Maas te Oegstgeest, dis- trictsbouwkundige bij de Rijks gebouwendienst; A. van Pelt te Den Haag, bouwkundig hoofd ambtenaar A bij de Rijksgebou wendienst; J. A. Strickling te Voorburg, hoofdcommies bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting; A. J. Willems te Oegstgeest, hoofdcommies bij het Ministerie van Wederopbouw - Volkshuisvesting; N. v. Heesch- wijk te Den Haag, referendaris bij het Ministerie van Verkeer en Waterstaat; J. J. Mulder te Heem stede, vlieger 1ste klasse bij de K.L.M.; R. Smit te Badhoevedorp, chef dienst boordwerktuigkundi gen bij de K.L.M.; J. Nordlohne te Rotterdam, chef afdeling Pas sage bij de Holland Amerika Lijn; J. K. van Keulen te Heemstede, hoofdmachinist bij de N.V. Ne derlandse Scheepvaart Maat schappij; P. Jongeneel te Rotter dam, chef Java-New York Lijn van de Holland Amerika Lijn; W. H. Mante te Bussum, gezagvoer der bij de N.V. Stoomvaart Maat schappij Nederland; P. W. Peere boom, directeur van de Grafische Bedrijven Damiatie te Haarlem; J. F. Staal, directeur van Grand Hotel Krasnapolsky te Amster dam; Joh. de Jong te Rotterdam, voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond; H. Neuteboom te Den Haag, oud-voorzitter van het Nederlands Verbond van Mid denstandsverenigingen; J. A. F. van Oerle, directeur van Van Oerle's Band- en Damastweverij en N.V. te Boxtel; Th. J. E. van Ellinkhuizen te Den Haag, voor zitter van het Nederlands Ver bond van Viswinkeliers; A. Vis te Wormerveer, oud-directeur van Wessanen's Koninklijke Fabrie ken N.V.; B. Plaisier te Heem stede, oud-directeur van de N.V. Handelmaatschappij Boeke en Huidekoper, oud-voorzitter en ere-voorzitter van de vereniging van importeurs van landbouw werktuigen; M. van Lith te Den Haag, hoofdcommies A bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid; D. W. van Hat- tem te Den Haag, voorzitter van de Algemene Nederlandse Metaal bewerkersbond en lid van het Verfoondsbestuur van het N.V.V.; H. J. Vermeulen te Amsterdam, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Beambtenbond en lid van de Verbondsraad van het C.N.V.; H. G. W. Hulsbergen, correspondent van De Nieuwe Rotterdamse Courant te Djakarta; A. H. Luydjens, journalist te Rome; Mevrouw R. Spier, toon- kunstenares te Hilversum; ALKMAAR In het Gulden Vlies vond Zondagmiddag de lo tingsvergadering plaats van de R.K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Noord-Holland, i.v.m. het op 31 Mei en 7 Juni in Heerhugowaard te houden con cours, waaraan in totaal 29 ver enigingen zullen deelnemen. De secretaris, de heer Jb. Horio was door ernstige ziekte verhin derd. Medegedeeld werd, dat de heren Jos de Klerk en G. Nieuw- land tot de jury zullen behoren; naar 'n derde lid wordt nog ge zocht. Nadat een nieuw lid n.l. de R.K. Harmonie Kapel „Winnubst" uit Den Helder, was aangenomen, kwam het voorstel van het hoofd bestuur ter tafel, om de concert wedstrijd slechts met een half uur pauze te onderbreken, zodat men hierdoor om 9 uur 's avonds hoopt klaar te zijn. Dit met het oog op de vele jonge leden. Na enkele tegenwerpingen werd het voorstel aanvaard. Bij de behandeling van de marswedstrijd vermeldde het be stuur enkele klachten, welke het had ontvangen over de te geringe eer en te lage eisen voor de tam bours. De voorstellen hieromtrent tot het benoemen van 'n deskundige, ter beoordeling van de eventueel door 'n corps in te nemen afdeling en het vaststellen van een ver plicht nummer, gevolgd door een even zware vrije mars, werden bij acclamatie aangenomen. De behandeling van het Nieuw Federatief reglement werd uit gesteld tot de e.k. vergadering. Een evenredige verdeling der corpsen over de beide dagen, dreigde i.v.m. overbezette direc teuren etc., moeilijkheden te ge ven, totdat de voorzitter resoluut de knoop doorhakte en bepaalde dat op 31 Mei 13 en op 7 Juni 16 corpsen zouden spelen. Hierna volgde de loting en uit reiking van nog enkele prijzen van het vorige concours. In de rondvraag vernamen we o.a. dat Heerhugowaard's klok kenspel geen storende „deuntjes" bezat. Na 'n dankwoordje van het nieuwe lid „Winnubst" en 'n voorstel van Blokker om de secre taris een fruitmand te sturen, uitte „Muzieklust" Obdam de klacht, dat de corpsen uit grote steden, zoals Haarlem, Purmerend en Hoorn niet naar 'n concours kwamen op de kleine plaatsen, terwijl was gebleken dat b.v. Hoorn wèl deelnam aan het Na tionale Concours. De voorzitter nam het op voor Purmerend door te vermelden, dat de 1ste tuba en 1ste trombone in het ziekenhuis lagen, terwijl Haarlem volgens spreker niet veel meer te betekenen had. Het bestuurslid, dhr. Brandts, stelde voor om de reiskosten voor het dilettanten-examen om te slaan over alle deelnemers. Nadat de heer v. d. Linden uit Heerhugowaard enkele bijzonder heden had vermeld over de orga nisatie van het a.s. concours in deze gemeente, werd de vergade ring door de geestelijk adviseur met een passende speech besloten, waarin deze beloofde z'n invloed te doen gelden bij Apollo uit Hoorn en de wens uitsprak dat het a.s. concours feestdagen moch ten betekenen voor de deelne mers, waardoor tevens de band onderling verstevigd zou worden. G. I. Bijzonder attractief zijn in 1952 geweest, zo meent de Federatie, de Journalistenprijzen van de V.V.V. „Alemaria", waardoor twee miilioen lezers over de gehele wereld via hun dagblad kennis hebben kunnen maken met de aantrekkelijkheden van Alkmaar, het grote bloemencorso van de V.V.V.'s Limmen, Heiloo en Cas- tricum, de verlichtingsavond in Bergen en het Bal-Champetre aan zee, de badgastenavond in Eg mond aan Zee, de bloemenweken in Enkhuizen en de excursie's naar de Kon. Marine in Den Hel der, de strandschatgraverij, in St. Maartenszee en Egmond aan Zee, de Bloesemrit te Purmerend, de concerten op Texel en de ballon wedstrijd te Wijk aan Zee. Bijzondere klachten werden van buitenlanders niet vernomen, wel is de wens naar voren gekomen, om ook in de kleinere badplaat sen wisselkantoren te openen. Werkzaamheden. De werkzaamheden van de Fe deratie hebben zich op velerlei terrein bewogen. Dank zij de gun stige loterij-opbrengst konden 50.000 folders, in vijf talen, ge drukt, worden verspreid, werd de nodige aandacht op de Bollen velden van Noordholland geves tigd, zodat kon worden geconsta teerd, dat het bezoek in Limmen in 1952 groter was, dan het jaar daarvoor en heeft de Federatie zich intensief met de verbindin gen naar de verschillende plaat sen in haar gebied bezig gehou den. Zo heeft de heer D. G. G. Margadant, namens de Federatie zitting in de Commissie Oeverver bindingen Noordzeekanaal. Wat de financiële zijde betreft moet worden medegedeeld, dat de exploitatierekening, wanneer in de toekomst het houden van een loterij niet meer mogelijk zal zijn, ook wanneer in het geheel geen propaganda meer zal worden ge maakt, niet sluitend kan worden gemaakt. Er zal dus, meent het bestuur van de Federatie getracht moeten worden op dc exploitatie rekening aanmerkelijk te bezui nigen ofwel de ontvangsten aan contributie te verhogen. Individueel hebben de bij de Federatie aangesloten V.V.V.'s zeer nuttig werk kunnen doen. In Akersloot is gebleken, dat (Advertentie) DAT LEVEN VAN UW VROUW IS OOK LANG NIET VLEKKELOOS! Integendeelzij wordt da gelijks geconfronteerd met de vlekken van uw sigaren-as en de gezellige vetmoppen, die Jantjes poezelige vingertjes op het behang tekenen Vangt U nu dit jaar zelf uw as eens op en laat GB-afwas- bare behangsels de vinger afdruk-aspiraties van Jantje onderscheppen. Voordelige afwasbare GB- behangsels vindt U in de col lectie 1953 onder de nummers 50877 tm. 50893. het zeilseizoen goed was, dat het aantal overnachtingen in zeil- en motorboten verdubbelde en dat het over de gehele linie drukker was als het jaar daarvoor. In Alkmaar is het ledental ge stegen van 505 naar 528. Geta xeerd werd, dat 210.000 personen de kaasmarkt hebben bezocht, hetgeen sinds 1951 een stijging betekent van 60.000 bezoekers. Door het publiek werd geklaagd, dat de winkels gedurende het middaguur op de Vrijdagen ge sloten waren, waardoor de be zoekers vroeger den nodig was vertrokken. Stijging. Ook in Bergen is het ledental gestegen, het kwam van 874 op 938. Het buitenlands bezoek nam sterk toe. In Callantsoog bleef het bezoek vrij constant, terwijl het bezoek in Castricum en Egmond- Binnen iets opliep. In Egmond- Binnen neemt b.v. de vraag naar zomerhuisjes toe. Egmond-Zee zag het ledental met bijna 100 leden verdubbeld. Het strandbezoek is vanaf 1951 met naar schatting 100.000 bezoekers toegenomen. Ook Enkhuizen heeft kunnen con stateren, dat het bezoek aanmer kelijk is toegenomen. 1500 jach ten meerden in de haven, terwijl de Flora door 26.000 personen werd bezocht. Groet-Camperduin kon een zeer goed seizoen vaststellen, met 94.000 vacantiegangers en 88.000 dagbezoekers, terwijl in Den Hel der de grootste attractie het be zoek aan de Koninklijke Marine bleef. Het in 1952 geopende kam peerterrein genoot reeds onmid dellijk grote aftrek. Het dagbe- zoek in Hoorn klom van door de Naco vervoerde personen 860.000 naar 880.000 en van door de Spoorwegen vervoerde gasten van 335.000 tot 337.000. Ook het mu- seumbezoek nam aanzienlijk toe, het steeg n.l. van 5.551 op 7.590. Koedijk werd in 1952 opgericht en kon reeds 350 overnachtingen (Advertentie) Gaat U binnenkort met Vacantie? Naar .het Buitenland LEER DAN TALEN BIJ: RESA - Hilversum (Bekende Schriftelijke Cursus) Practische, voordelige en be knopte handleidingen. Echte reiscursussen voor Frans, Engels, Spaans, Italiaans Vraagt geheel vrijblijvend ons geïllustreerde prospectus. (Ook Engels voor Emigranten). boeken, terwijl Langedijk 50 pro cent van het bezoek aan buiten landers zag binnenkomen. Lim men is eveneens tevreden, mede door de aantrekkelijkheid van het bezoek aan de bollenvelden en Maartenszee kon melden, dat het bezoek met sprongen vooruit gaat, evenals dat het geval was met Petten. Het vogeleiland Texel blijft zich steeds op druk bezoek verheugen. In 1952 verbleven 10.000 buitenlanders in hotels en pensions, zodat aan buitenlandse valuta een bedrag van f 150.000 kon worden gemeld, ofwel zes procent van de totale ontvangsten. Agenda jaarvergadering. De jaarvergadering op Zaterdag 2 Mei a.s. zal in hotel Texel te Texel worden gehouden en 's mor gens 10.30 beginnen onder voor zitterschap van Mr. D. Breebaart. Op de agenda komen voor me dedelingen inzake de huurkwestie van het Waaggebouw in Alkmaar, de te houden loterij en een schrij ven van de V.V.V. Bergen. Ver der zullen mededelingen over de te voeren propaganda worden ge daan, terwijl uiteraard eveneens de jaarverslagen van secretaris en penningmeester ter tafel zul len komen. De Tweede Kamer aanvaardde gisteren met 66 tegen 11 stem men het wetsontwerp „rechtshan delingen met betrekking tot land bouwgronden". Tegen stemden de communisten, zeven anti-revolu- tionnairen (de heren Schouten, v. d. Heuvel, Roosjen, Fokkema, v. d. Zaal, van Eysden en Ver kerk) en van de KVP dr Lucas. Tijdens de behandeling heeft dr Lucas niet aan het debat deel genomen en ook nu motiveerde hij zijn stem niet. Dit lijkt ons niet juist. De kiezers hebben er recht op te weten waarom een afgevaardigde zijn stem aan een ontwerp onthoudt. Dr Schouten (AR) kwam vóór de stemming verklaren, dat hij en een deel van zijn fractie niet overtuigd zijn, dat het toezicht in deze wet op effectieve wijze ge regeld wordt. Bij het beraad was ook in aanmerking genomen, dat een van de formatie-richtlijnen uitgaat van „een effectieve be heersing van de grondprijzen", een verklaring, die niet helemaal duidelijk was. De heer Haken (Com.) kwam mededelen, dat het wetsontwerp, naar het inzicht van de communistische fractie, als gevolg van verschillende wij zigingen onvoldoende is gewor den. De PvdA stuurde de heer Willems, een van de katholieke De heer Frank Rijsdijk, de ont werper van het standaard kust vaartuig van het Frary-type, heeft de scheepswerf Stapel te Enkhuizen overgenomen om daar dit nieuwe type van kustvaarder te gaan bouwen. De werf heeft een capaciteit voor de houw van vier dezer schepen per jaar. Het aantal aanvragen, speciaal uit het buitenland, is groot. fractieleden, naar het katheder. Deze stelde de KVP verantwoor delijk voor de wijzigingen, die ook naar het oordeel van de PvdA verslechteringen zijn, voor al met betrekking tot de tijde lijke werkingsduur. Maar deson danks zou de PvdA haar stem toch niet aan het ontwerp ont houden. SLOOTDORP In de Donder dagavond gehouden vergadering van de R.K. Landarbeidersbond St Deusdedit werd een bespre king gewijd aan het spaarsysteem voor het retraitefonds. Zij die reeds eerder een retraite mochten meemaken, spraken met grote waardering over deze dagen van geloofsverdieping. Men zal trach ten alle leden op te wekken aan dit spaarsysteem deel te nemen. Verder werden de leden aange spoord deel te nemen aan de K.A.B.-bedevaart naar Heiloo die op Zondag 3 Mei a.s. zal worden gehouden. Voor deelname kan men zich opgeven bij de heer S Brattinga. Bij de bestuursverkie zing werd in de vacature, ont staan door het vertrek van de heer Faes, gekozen de heer E. Boersma. SLOOTDORP. Het dochter tje van de heer S. beging Maan dagmiddag de onvoorzichtigheid met de fiets onverwachts de rij weg over te steken. Op hetzelfde ogenblik werd zii gegrepen door een luxe auto, komende uit de richting Middenmeer. en tegen de voorruit geslingerd, waarna zii bloedend langs de weg bleef liggen. Door omstanders werd het kind naar de ouderliike wo ning gedragen waar dokter Tamsma de eerste hulp verleen de. Het kind heeft vermoedelijk een sleutelbeen gebroken, terwijl het vele sniiwonden opliep. De chauffeur treft geen schuld. DE BETUWE BLOEIT Overweldigend is deze dagen de pracht van de bloei ende Betuwe, waar talloze vruchtbomen thans in volle bloe sem staan. Onze fo tograaf maakte dit plaatje vanuit de oprit van de Waalse brug te Nijmegen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3