Hondsbosse wordt verlengd nties rd Vliegtuigen voor de NAVO Het verband tussen roken en longkanker Camperduinkwetsbare plek in de dijk Buitenlandse notities Sovjets verboden K.L.M.-vliegtuig de doortocht IBl Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur VEELZEGGENDE PROEVEN Afvalproducten fataal bij 40 pet der proefdieren Vietminh nadert hoofdstad Laos Donderdag 30 April 1953 Pasrina 3 pachting oor het KNMI lig van Donder- ifriidagavond: BEWOLKING April Vril met tiideliik chtige tot mati- Zuid en West. peraturen als lager. STELLING INNEDAG adaag, op Ko llet postvervoer en zelfs in de met vertraging worden gehou- nmige van onze it onze spijt hun tvangen dan ge- n, waar slechts per dag wordt noet gerekend i ontvangst van Zaterdag 2 Mei. >egekend voor een es. Het kraamcen- ïaar zal voortaan leze gemeente ge- gingsdag ontvan- id met de kosten n van de gemeen- /oortaan driemaal :n gecontroleerd. oster Joseph Pro een subsidie van l ten behoeve van emeente afkomsti- aarna werden di- reenkomsten her van een huur van De huurders van anderiien hebben oorzitter met deze coord verklaard, een verkaveling onderzoek bii de romp zou gaarne chuurties .gebouwd nieuwe woningen omdat hii vreesde allerlei wonderliike n komen. De heer daar absoluut te en die door de ge- rhouden moeten n we niets. Een- er wel te kriigen. n gesteld worden, meester zal er in het verlenen van op toe gezien wor- rraag van de heer ingang vanaf de eg naar het dorp anderd zou worden zitter geen uitsluit- geven. th. Vrouwen weging - De dames van iwenbewegin" heb- skas goed besteed je te gaan nemen en van IJmuiden. achten zij een be- lud-Bergenaar, pas- ird, die de dames nieuwe kerk en amenten liet zien. ebouw aldaar werd nuttigd en doorge- at lustoord „Flora hotel Brinkman te diner eer aan ge- tot besluit een trip or de verlichte enverdeling De door het Ram- schikbaar gestelde schoenen, waarvan mbestuur de op- ntvangen, deze aan ce volksdeel uit te zijn beslag gekre- sken heeft de voor- iuurd in de vroe- al van Boenderma- Loudelsweg, om de Belheid kleding, van tot wintermantels op maat en soort slingsschema heeft ekens gekost, doch vele helpsters en ien in enkele we- 10 gezinnen, waar- kinderrijke behoor- worden geholpen. ;n kon worden ge- een paar schoenen. Armbestuur en ar l komt hulde toe, sor haar werk, maar de moeilijke taak itvaardige verdeling en goed doel Zondag werd ten i invalide Berdos- iopman een wedstrijd en Berdos en de ve- die vereniging. en bleken het nog te zijn en wonnen ig met 31. k onderscheiden De heer A. Vol- expeditie der N.V. Maatschappij „Gou- naar ontving heden ran Burgemeester dr. de zilveren medaille aam de Orde van au, zulks naar aan zijn 40-jarig dienst- .welk op 1 Maart j.l. ring werd gevierd: avond Gidsen Bergen Men laat ons we- verloting van de die de Gidsen en iergen hebben gege- 100.maar ongeveer eft opgebracht. (Vervolg van pag. 1) De Hondsbosse wordt aan de zeezijde beschermd door een der tigtal hoofden, die zich op een onderlinge afstand van ongeveer 150 meter in zee uitstrekken, en de kracht van de zee breken, ter wijl zij tevens de stroming langs de kust op een veilige afstand van het dijklichaam houdt, zodat dit niet ondermijnd kan worden. De schade bestond voornamelijk uit losgewerkt zetwerk tussen de hoofden, en teruggeslagen stort- steen, dat gedeeltelijk voor de koppen van de hoofden en gedeel telijk voor de piasbermen werd weggeslagen. Ook de dijkskap heeft nogal geleden onder het ge weld van het aanvallende water, op verschillende plaatsen was het talud gehavend. Het nog voorko men van twee bunkers op het buitenbeloop van de dijk had een zeer funeste invloed, want doordat het water hierlangs kolkte en schuurde, werd de kleibekleding ernstig beschadigd, en werden diepe kanalen gevormd in het dijklichaam. De ernstigste schade werd ech ter aangericht aan het zuidelijke uiteinde van de dijk, waarvoor zich hoofd 29 in zee uitstrekt. Door het onregelmatige beloop van het gedeelte, waar de Honds bosse aansluit op de duinen er wordt hier een soort inham ge vormd, heeft het zuidelijk dijk- hoofd het zwaar te verduren ge had. Hier werd uit de glooiing onge veer 1500 vierkante meter zet werk weggeslagen. Dit zetwerk wordt gevormd door bazaltzuilen, welker lengte varieert van 25 tot 55 cm. De duinvoet tussen de hoofden 29 en 30 werd voor een twintig meter door het kolkende water opgeslokt. Dit was dus de stand van zaken onmiddellijk na de storm. Van zelfsprekend werd het herstel on middellijk energiek aangepakt, en de schade aan de zeezijde van de dijk is inmiddels al voor het grootste gedeelte hersteld. Wat echter de aansluiting dijkduin aangaat, was men niet tevreden met herstel tot de staat van voor de storm. Daar er hier een ge vaarlijke toestand bestaat, omdat de aansluiting niet voldoende is, daar de duinen in het begin zeer laag en smal zijn, heeft men een plan tot verbetering ontworpen. Dit plan is in principe zo opge steld, dat de glooiing van de Hondsbosse, welke meer dan hon derd meter voorbij de duinregel in zee steekt, via een regelmatig be loop landinwaarts wordt afgebo- Toestand in Indo-China critiek Grote troepenmachten van de Viet-Minh rukken sedert de laatste dagen in de richting van de stad Luang-Prabang. de residentie van het Koninkrijk Laos. De militaire situatie is hier door voor de Fransen uitermate hachelijk geworden. Wanneer het de communistische legeraanvoer ders zou gelukken de stad te nemen en het land te bezetten, dan reikt de zeggensmacht van de communisten tot aan de gren zen van Thailand. Siam en Bir ma worden dan eveneens be dreigd. En geheel Zuid-Oost Azië zou bij een dergelijke ontwikke ling een prooi kunnen worden van de agressors, die het sedert geruime tijd op de rijke rijst- gebieden voorzien hebben. Dit is ook de reden, waarom de Fran sen van Hanoi uit n.aar de zgn. „Vlakte der Kruiken" een mili taire luchtbrug onderhouden. Zij spannen alle krachten in om een eventuele crisis het hoofd te bieden. Het laatste is voor alles nodig, want niet alleen Zuid- Oost Azië, maar ook Zuid-Azië zou bij een doorbraak der com munistische legers onder druk komen te staan. De Franse leger- autoriteiten hebben de kracht van de vijand onderschat. Alles hangt op dit ogenblik af van de vraag, of de communisten in de „Vlak te der Kruiken" de aanval zul len ondernemen. De uitslag van een veldslag in dit gebied beslist dan voorlopig over het lot der bedreigde volkeren. I De Russische pers heeft onlangs de „arbeiders van Thailand" aangemoedigd „niet langer in hun onbeschrijfelijk lot te berus ten". Tegelijkertijd werd in het antwoord van de Sovjets op de rede van Eisenhower gezegd, „Rusland weigert invloed aan te wenden om de bevrijdingsstrijd van de koloniale volkeren in Azië te belemmeren". Terwijl de communisten de regering van Siam van collaboratie met de „Franse imperialisten" hebben beschuldigd. De bekende woorden en de overbekende tactiek! Alles bij elkaar genomen ziet het er dus niet zo rooskleurig uit. Wat zich thans in dit gedeelte van Azië afspeelt is flagrant in strijd met de vredesgebaren van het Kremlin. Men kan dan ook moeilijk aan de indruk ontkomen, dat de gematigde houding van de Russen en Chinezen in Korea geen ander doel heeft dan om de aandacht van de gebeurte nissen in Indo-China af te lei den. Het vrijlaten van enkele gewonde en zieke krijgsgevange nen over de vrijlating van alle krijgsgevangenen is men het inmiddels weer oneens ge worden zinkt volkomen in het niet bij de heropleving van een krachtige agressiepolitiek in Indo-China. De Russen huldigen blijkbaar het standpunt, dat de linkerhand niet weten mag wat de rechter doet. gen, en uiteindelijk evenwijdig en gelijk met de duinvoet verloopt. Aan de zuidzijde van de Honds bosse bij Camperduin, zal dus de Hondsbosse verlengd worden, ter wijl de hoek, die hier met de duinregel wordt gevormd, als het ware meer „gestroomlijnd" zal worden. Met de uitvoering van dit plan zal in het najaar worden begonnen, en het zal in het voor jaar van 1954 gereed zijn. De verdere herstelwerkzaamhe den zullen dit najaar nog klaar komen. Nadat wij de stand van zaken en de werkzaamheden aan het zuiderhoofd van de Hondsbosse hadden bezichtigd, werd verder gereden onder langs de dijk naar Petten, waar het gemeenlandshuis, het dienstgebouw, werd bezocht. Vervolgens beklommen we weer de dijk, om de overgang van de Hondsbosse in de rijkszeewering bij Petten te bekijken, waarbij ons bijzonderheden werden ver teld over het dijk-profiel, dat bei de dijken verschillend is. Tevens is de rijkszeewering een goede meter lager dan de Hondsbosse, en daarom heeft men op de bui tenglooiing het oude paalwerk gehandhaafd, dat dienst doet als golfbreker. De funeste invloed van de twee overgebleven bunkers op het bui tenbeloop van de Hondsbosse hadden wij tevoren met eigen ogen kunnen aanschouwen, alhoe wel de aangerichte schade hier reeds hersteld is. De noodzaak van verwijdering van deze en ook van de bunkers op de slaper- en dro- merdijk, was dringend noodzake lijk, en gelukkig heeft men korte tijd geleden toestemming gekre gen van Wederopbouw, om dit werk aan te besteden, zodat bin nen afzienbare tijd deze ontsie rende doch bovenal gevaarlijke Duitse nalatenschap zal zijn ver dwenen. De doorbraak bij Grote Keeten. Van Petten af ging de tocht verder langs de Zijperzeedijk en de Zuid-Schinkeldijk, via Cal- lantsoog langs de Voordijk naar de Grote Keeten, om ons daar van de situatie op de hoogte te stellen, in verband met voorgeno men werken aan de Helmdijk. Het Botgat, dat bij de doorbraak vol liep, stond nog blank, doch het gat in de zeereep is reeds ge dicht. Opgemerkt dient te wor den, dat dit alles tot het gebied van de Rijkswaterstaat behoort. De Helmdijk, die achter het Botgat loopt, is in onderhoud bij het hoogheemraadschap, en zal op sommige plaatsen worden ver hoogd, en doorgetrokken worden naar de Voordijk, die later aan sluit op de zeereep. Hier bij het Botgat is de toestand wel critiek geweest, want nadat de smalle duinenrij was doorgeslagen en het Botgat vol was gestroomd, hielden nog slechts wat smalle, lage duinen het water tegen, dat onder de duiker in de zgta. Olde- barneveldtsdijk door in de polder sijpelde. Ook hier was men ech ter aan het werk, om de schade te herstellen, terwijl een dijk is geprojecteerd, die, als zij tot stand zou komen, deze zwakke plek in de kust voldoende zou bescher men. Over de Noord-Schinkeldijk na derden wij later het Noordhol lands Kanaal, en in het begin van de middag ariveerden wij in Scha- gen, waar de lunch werd gebruikt. Na de lunch werd de terugtocht aanvaard en over de aloude West- friese zeedijk, een in onze tijd nog door zijn afmetingen en hoog te imponerend bolwerk tegen het eeuwen geleden gedeelte van de zee, dat Zijpe heette, en die ons al slingerend temidden van de vruchtbare landerijen aan weers zijden terugbracht van St. Maar ten naar Schoorldam. Terugge keerd in Alkmaar werd nog even onder het genot van een kopje thee nagekaart, en aanwezige vragen werden beantwoord. Met woorden van dank aan het bestuur van het hoogheemraad schap voor de interessante, leer zame, en tot in de puntj es ver zorgde tocht ging het gezelschap uiteen, een heleboel wijzer over de verdediging van onze kust te gen de eeuwige vijand van de bewoners van de lage landen. In aansluiting bij de door de waterschapsbestuurderen gemaak te excursie naar de Hondsbosse, vond Woensdagmiddag een alge mene vergadering van genoemd bestuur plaats in het Gemeen landshuis te Alkmaar. De aanvulling en wijziging van de begroting voor 1953 vormde het belangrijkste punt van de agenda. Deze aanvullingen en wijzigin gen zijn voornamelijk ontstaan door de stormvloed van 31 Ja nuari op 1 Februari, en houden het volgende in: herstel der stormschade aan de Hondsbosse zeewering, waarvan de kosten geraamd worden op f 30.000,—; verbetering van de duinvoet en het duintalud te Camperduin, door verlenging van de buiten glooiing van de Hondsbosse, waarvan de geraamde kosten f 250.000,zullen zijn; verbetering van de Helmdijk bij Grote Keeten, geraamde kos ten f 18.000,—; het slopen van het merendeel der nog bestaande Duitse verdedi gingswerken op en nabij de Hondsbosse, waarvan de kosten op f 150.000,worden geraamd. Voor een gedeelte van de laatst genoemde werken waren reeds op de begroting de nodige bedra gen geraamd, doch gezien de door de bunkers veroorzaakte schade is de urgentie tot amovering toe genomen, alsook de omvang van de werken. De wijziging en aanvulling als zodanig werden door het bestuur goedgekeurd. De vergadering, die voor het eerst in de nieuwe samenstelling aanwezig was, en werd geleid door dijkgraaf Mr. A. F. Kamp, behandelde verder nog de vol gende onderwerpen: Een voorstel van het dagelijks bestuur, om in de kosten van op richting van een monument ter nagedachtenis van Ir. Lely, dat geplaatst zal worden op de Af-' sluitdijk, bij te dragen tot een bedrag van f 100.De kosten van dit standbeeld, dat vervaar digd zal worden door de beeld houwer Mari Andriessen, zullen totaal f 75.000,bedragen. Het voorstel werd in stemming ge bracht, daar verschillende leden de bijdrage te laag vonden, doch aangenomen met 118 stemmen; het voorstel om een gedeelte van de Limmerweg in de gemeen te Uitgeest, welk gedeelte bij het gereedkomen van de nieuwe weg UitgeestAkersloot aan het open baar verkeer werd onttrokken, weer voor beperkt gebruik voor voetgangers en wielrijders open te stellen; het voorstel om de Purmerlan- derrijweg over te nemen van de gemeente Ilpendarn, zodat het Hoogheemraadschap voortaan deze weg in onderhoud en eigendom zal hebben; het voorstel tot aankoop van gronden voor verbetering van een gedeelte van de Julianaweg te Egmond a. d. Hoef, welk gedeel te niet de vereiste breedte heeft. Deze laatste drie voorstellen werden door het bestuur aange nomen. Over de voorgestelde deelname in een op te richten waterschaps- bank. welke deelname zal be staan uit een inschrijving op 40 aandelen van f 250,tegen een koers van 100 pet., en voor welke inschrijving f 10.000,zal worden bestemd van thans nog onbelegd kapitaal, was de vergadering het niet helemaal eens. In verband met de onzekere bestaansmoge lijkheid van een dergelijke bank wilden sommige leden de deel name aan deze watersohapsbank in samenwerking met de Coöp. Boerenleenbanken. Het voorstel van het dagelijks bestuur werd in stemming gebracht en aangeno men met een stemverhouding van 14—5. Tenslotte besloot de vergade ring tot het verweren in rechten tegen de eventueel door de vee houder B. te Oudendijk in te stel len actie tegen het Hoogheem raadschap, als zou zijn vee zijn vergiftigd door het eten van hooi, afkomstig van een door het Hoog heemraadschap verpachte dijk- berm. (Advertentie) WENEN. De Sovjet-autori teiten hebben Woensdag het lijn- vliegtuig van de KLM op de route Amsterdam-Frankfort-We nen geen toestemming gegeven via de luchtcorridor boven de Russische zóne van Oostenrijk naar het Britse vliegveld Schwe- chat bij Wenen te vliegen. Zij gaven geen reden voor hun be sluit op. Als gevolg hiervan landde het toestel in Linz, in de Amerikaanse zóne, vanwaar de passagiers met een autobus naar Wenen zijn ver voerd. Daar Nederland geen bezetten de mogendheid in Oostenrijk is, moet voor elke vlucht van een Nederlands vliegtuig over de Rus sische zóne toestemming worden gevraagd. Sergeant H. J. C. Delacombe, thans deel uitmakend van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties, werd enige tijd in het militair hospitaal te Tokio verpleegd. Mevrouw Miller, hoofd van de Nederlandse Liaison Missie te Tokio, en haar dochtertje Manneke, brachten hem een bezoek. Achter hen zuster Koopman uit Alkmaar. Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet ziin be zorgd. staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië en Nederl. Nieuw Guinea: M.S. „Bantam" (6 Mei), Ned. Antillen: M.S. .Hecuba" (6 Mei). Suriname: M.S. „Bonaire" (13 Mei), Unie van Zuid-Arika en Zuid-West Afrika: M.S. „Oranjefontein" (5 Mei). Canada: S.S. „Veendam" en S.S. „Water man" (resp. 2 en 6 Mei). Zuid- Amerika: M.S. „Hoghland Bri gade" (4 Mei). Australië: M.S. „Otranto" (5 Mei), Nieuw Zee land. via Engeland (2 Mei). PARIJS Lord Ismay, de secretaris- er op het ogenblik ter versterking van de generaal van de Noord-Atlantische Ver- Westerse defensie contracten tot een totaal drugsorganisatieheeft dezer dagen tijdens bedrag van 550 millioen dollar voor de de vergadering van de Raad van Ministersbouw van militaire vliegtuigen in een aan valt de NAVO te Parijs medegedeeld, datltal West-Europese landen zijn afgesloten. Onderdeel van deze 550 mil lioen dollar is een bedrag van 281.540.000 dollar aan Amerikaan se „offshore procurement"-orders, die ten behoeve van de NAVO- strijdkrachten zijn geplaatst in Nederland, België, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Een dergelijk contract met Italië is nog in voorbereiding. De grootste „offshore"-order die ooit in één der NAVO-landen is geplaatst, is Engeland ten deel gevallen: de vervaardiging van zogenaamde „interceptors" (on derscheppingsvliegtuigen) van het type Hawker „Hunter" ter waar de van 140 millioen dollar. Voor Frankrijk is een bedrag van 86.540.000 dollar uitgetrokken voor de bouw aldaar van Das sault „Mystère" IV straaljagers, die tevens als „interceptors" hun deugdelijkheid hebben bewezen. De Hawker „Hunter" zal ook op het vasteland van Europa in productie worden genomen. Ame rikaanse contracten zijn hiertoe reeds met Nederland en België afgesloten. Nederland zal tot een bedrag van 18 millioen dollar van deze „interceptors" vervaardigen, België voor 24 millioen dollar. Engeland heeft toegestemd, voor dit doel aan beide Benelux-landen licentie te verlenen. In aansluiting op deze overeen komsten heeft de Amerikaanse marine een contract gesloten met de Engelse regering voor het aan kopen van een aantal Hawker „Sea Hawk"-straaljagers, met een totale waarde van 13 millioen dollar, in het kader van het „Offshore Procurement Program". De „offshore"-order voor Italië tenslotte, waarover momenteel nog wordt onderhandeld, voorziet in de assemblage van de F-86D („Sabre"), een Amerikaanse straaljager voor alle weersomstan digheden. Los van de Amerikaanse orders heben de regeringen van Neder land' en België besloten, over te gaan tot aankoop van Hawker „Hunters" ter waarde van 117 millioen dollar die in onderlinge samenwerking door deze beide landen zullen worden gebouwd. De Franse regering heeft op haar beurt orders geplaatst tot een be drag van 91 millioen dollar voor de vervaardiging van de Dassault „Mystère" II en IV, terwijl in opdracht van de Engelse regering de productie ter hand zal worden genomen van Vickers Super- §ii we \V," marine „SwifC'-interceptors ter het Amerikaanse „Offshore Procu- waarde van 70 millioen dolar. Bg- vepdien hebben Nederland, Bel gië en Noorwegen overeenstem ming bereikt over de aankoop van een groot aantal straaljagers voor alle weersgesteldheden. Men verwacht, dat vrijwel alle bestelde vliegtuigen voor Juni 1956 zullen zijn afgeleverd. Bij de foto's 1. De „Mystère" IV, waarvan een groot aantal in het kader van rement Program" en ook in op dracht van de Franse regering door de „Société des Avions Mar cel Dassault" zal worden gebouwd. De „Mystère" is een straaljager interceptor. 2. De Hawker „Hunter" van de „Hawker Aircraft Ltd". Enge land en (in licentie) ook Neder land en België zullen grote Ame rikaanse „offshore"-orders voor de bouw van dit type uitvoeren. Bo vendien zullen Nederland en Bel gië in onderlinge samenwerking overgaan tot de bouw van een extra aantal van deze toestellen. De Hawker „Hunter" heeft meer malen bewezen, supersonische snelheden te kunnen bereiken. 3. De F-86D („Sabre"), wier zustertype F-86A op 15 September 1948 een nieuw wereldsnelheids record vestigde: 670.981 mijl per uur. Italië zal vermoedelijk bin nenkort in het kader van het Amerikaanse „Offshore Procure ment Program" een begin maken met de assemblage van een groot aantal van deze straaljagers voor alle weersomstandigheden. 4. De Hawker „Sea Hawk"- straaljager, gebouwd door de „Hawker Aircraft Ltd", voor de aankoop waarvan de V.S. een rtoffshore"-order van 13 millioen dollar in Engeland hebben ge plaatst. De „Sea Hawk" is het mo dernste straalvliegtuig, dat de Royal Navy in dienst heeft. (Advertentie) hebben er Dozijnen Rennies op zak.... Altijd en overal ontmoet U lij ders aan brandend maagzuur en U herkent ze aande lof, die ze voor Rennies hebben. Inne men doen ze die tabletjes onop vallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze hel- andere. Ook U. Churchill ontketent oproer Churchill's toestemming aan generaal Hans Speidel, Rommel's stafchef tijdens de Afrika-veld- tocht, om deel te nemen aan de inspectie van Engelands modern ste oorlogsmateriaal, heeft een oproer ontketend in het Lager huis. Onder luide protesten van Labour verklaarde hij echter, dat de haat levend houden een van de ernstigste verwondingen is die men de wereldvrede kan toe brengen. Hij noemde Speidel „een zeer gerespecteerd man". CHICAGO De kleverige, bruine teerproducten, welke worden ingeademd met de rook van sigaretten, kunnen blijkens de bevindingen van drie geleerden te Chicago, bij muizen een aantal vormen van huidkanker veroorza ken, dat te denken geeft. De donkere, teeraebtige stof werd verkregen uit een machine, die sigaretten rookte. Bij muizen, die er maandenlang driemaal per week mee werden bestreken op haar geschoren huid, veroorzaakte zij in 40 procent der gevalen huidkanker. De proeven zijn genomen omdat velen van mening zijn, dat siga rettenrook bij mensen longkanker kan veroorzaken. De geleerden dr. Ernest L. Wyner te New York en dr. Evarts Graham en miss Adele B. Gro ninger van de Washington-univer- siteit te St. Louis, die hun be vindingen hebben bekendgemaakt aan de American Association for cancer research geven toe, dat hetgeen bij de muizen is waar genomen geen rechtstreeks bewijs van enig verband tussen roken en longkanker is, maar zij menen dat hun onderzoek een goede me thode is gebleken om zekerheid te verkrijgen met betrekking tot het element in sigarettenrook, dat de oorzaak van de ziekte is, in dien deze inderdaad door het in ademen van sigarettenrook kan worden veroorzaakt. Bestrijking gedurende een tijd perk van 12 tot 22 maanden was nodig om bij 32 van de 81 muizen huidkanker te veroorzaken. Der tig andere muizen, die met de zelfde stof maar zonder de teer- producten uit de rook werden be streken, kregen geen kanker. De gemiddelde levensduur van een muis is 24 maanden. De sigaretten rokende machine rookt 60 sigaretten tegelijk en doet aan elke sigaret drie trekjes per minuut. De sigaretten werden opgerookt lot peukjes van onge veer 19 mm. De rook, die dooi de machine wordt „geïnhaleerd", wordt afgekoeld en gecondenseerd tot een donkere bruine vloeistof. Elk opgerookt pakje sigaretten had ruim negen gram van het leerhoudende spul geproduceerd Sedert de inval van de Viet- minh-opstandelingen in het ko ninkrijk Laos is de toestand hier snel critiek geworden. Zes com munistische bataljons bevonden zich gisteravond op 40 km van Loeang-Prabang, de hoofdstad van Laos, waar mannen, vrouwen en kinderen de soldaten helpen bij de voorbereiding van de ver dediging, aangespoord door ko ning Sisavong Vong, die weigert de stad te verlaten. De communisten hebben een Vietnamees opleidingskamp van recruten op 80 km ten Zuiden van Hanoi overvallen en 350 ge vangenen gemaakt. De recruten waren pas twee weken in dienst en konden nog nauwelijks een geweer hanteren. De Franse ministerraad heeft gisteren besloten generaal Char les Lecheres, stafchef van de luchtmacht, naar Indo-China te zenden. Hij vertrekt vandaag naar Saigon. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dul les, heeft verklaard dat de aan vallen in Indo-China een nieuw ernstig vraagstuk hebben ge schapen, dat alle vredelievende landen verontrust. Pauselijke onderscheiding ALKMAAR Onze stadgenote mej. A. H. Leijen ontving gisteren de Pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Mejuffrouw Leijeri is 45 jaar als onderwijzeres van de le klas verbonden geweest aan de paro chiale school te Wormerveer. Ten huize van het hoofd der school, de heer Jorna, werd haar gistermiddag in tegenwoordigheid van vele vrienden en genodigden, w.o. de echtgenote van de burge meester van Wormerveer. door de Zeer Eerw. heer pastoor A. Ver haar het gouden erekruis over handigd. 'n

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3