RADIO Tul mei Tweede Kamer aanvaardt afschaffing tarief 30 pet. Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer Financiën en Economie de blauwe Salfici' programma ir Reden genoeg voor verheugenis voor zure critiek geen plaats 1 1 Maar in het Snelle hulp is dubbele hulp Omzet was met 23 pet. gedaald Minister zeer teleurgesteld over Duitse houding inzake de Rijnvaart Scheepsberichten Mgr. Alfrink voor Onderwijscongres: Parochieschool heeft grote ivaarde Mgr. Alfrink over het humanisme Circus met 10.000 plaatsen Beursoverzicht Over verhalen gesp abe lensti voetbalmo Pajrina 4 Donderdag 30 April 1953 (Van onze parlementaire redacteur) pe Tweede Kamer heeft gister middag de voorgestelde afschaf fing van het Omzetbelasting tarief van 30 pet. behandeld. De heer Hofstra, PvdA, had ernstige critiek op de gang van zaken. Zo heeft de regering on voldoende aangetoond, dat het noodzakelijk is om de afschaffing reeds nu aan de orde te stellen. De maatregel moet passen in de plannen van de regering tot bevordering van de werkgelegen heid. maar de conseauenties er van kunnen nog niet worden overzien. Eenmaal toch aan de orde gesteld verkeert de Ka mer nu in een dwangpositie. Uit. stel leidt tot een kopersstaking, die wellicht al aan, de gang is. De heer Hofstra wees er voorts op, dat de zwaardere heffing op weeldegoederen mede was opge zet als een tegenhanger van de consumptiebeperking. De rege ring moet thans duidelijk zeg gen wat zii met deze consumptie beperking wil. Zonder opheffing daarvan zou zijn fractie ook het onderhavige ontwerp niet kun nen aanvaarden. De werkgele genheid moet dan door andere maatregelen bevorderd worden. De heer Lucas, kvp. noemde om andere redenen de gang van zaken onbevredigend. De plan nen inzake bevordering van de werkgelegenheid laten 'al te lang op zich wachten. Dit ontwerp is door de Kamer snel voorbereid, ook de regering zou in dit tem po moeten werken. Het het ont werp verenigde hij zich intussen graag. Door het weeldetarief worden in feite producenten, handelaren en de arbeiders ge troffen. In dezelfde geest uitte zich de heer Ritmeester, vvd, die er o. m. op wees, dat de omzet met 23 pet. is teruggelopen. Evenals de heer Lucas wilde hij nadere inlichtingen over de wijze waar op de teruggave geregeld zal worden. Staatssecretaris dr. v. d. Berge antwoordde de heer Hofstra, dat dit ontwerp volkomen neutraal staat ten opzichte van het vraag stuk van de consumptiebeperking Het weeldetarief was in 1951 in het kader van de toen heersende omstandigheden noodzakelijk. Thans kan de klemtoon ech ter verlegd worden. Men kan twisten over de vraag of de tien VRIJDAG 1 MEI 1953 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 N.C.R.V. N.C.R.V.: 7.00 Nws. 7.10 Gew. muz. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Cello en piano. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Amus.muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Man- doline-ens. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Harp-ens. 15.15 Voordr. 15.35 Pianotrio. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Amus.muz. 16.40 Gram. 17.00 Pianokwart. 17.30 Militaire caus. 17.40 Gram. 17.45 Friese uitz. 18.00 Gram. 18.25 Spectrum v. 't Chr. Organisatie- en Vereni gingsleven. 18.40 Huismuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Regerings- uitz.: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Het Evangelie in Vlaande ren. 21.30 Gram. 21.45 Promenade -ork. en soliste. 22.25 Kunstru briek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Evangelisatie-uitz. in de Kroati sche taal. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 V.P.R.O. 10.20—24.00. V.A.R.A. V.A.R.A.: 7.00 Nws. 7.10 Toe- spr. 7.30 Gram. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Toespr. 8.35 Gram. 8.45 V. d. jeugd. 9.15 Gram. 9.50 Rep. V.P.R.O.: 10.00 „Kinderenen mensen", caus. 10.05 Morgenwij ding. V.A.R.A.: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Koperseptet. 11.15 Voordr. 11.35 Intern, volksliederen. 12.00 Strijksextet. 12.30 Land- en tuin- bouwmededel. 12.33 Promenade ork., en sol. 13.00 Toespr. 13.10 Socialistische liederen. 13.15 Nws. 13.30 Dansmuz. 14.00 Rep. 14.30 Joegoslavische dansen en liede ren. 15.00 Voordr. 15.15 Gram. 16.25 V. d. jeugd. 16.45 Koorzang millioen, die dit ontwerp vraagt, anders zouden kunnen worden besteed ten behoeve van de werkgelegenheid. Vast staat in elk geval, dat het weeldetarief schadelijk werkt voor verschil lende kleine bedrijfstakken o.a. de cosmetische industrie, die van siervoorwerpen, platen en lijsten, prentbriefkaarten, wandplaten, enz. De Staatssecretaris erkende, dat de Kamer in een wat moei lijke positie is gebracht, maar snel helpen is dubbel helpen en de Kamer kent de plannen toch in elk geval wel in grote lijnen. Het wetsontwerp werd z. h. s. aangenomen. Ook de heer Hof stra was blijkbaar door het ant woord van de Staatssecretaris bevredigd, hoewel dit toch ten aanzien van de consumptiebeper king geen enkel houvast bood. Het reisbesluit 1952 Het lid van de Tweede Kamer de heer Droesen heeft aan de Minister van Financiën de vol gende vragen schriftelijk ge steld: 1. heeft de Minister kennis ge nomen van de zeer ernstige cri tiek die gerezen is tegen het reisbesluit 1952? 2. is de Minister bereid over de voornaamste bezwaren zijn oordeel te geven? 3. indien ook naar de mening van de Minister het reisbesluit 1952 ernstige feilen vertoont, hoe is het dan te verklaren, dat deze niet werden voorzien? 4. is het juist, dat tot een her ziening is besloten en, zo ia. welke onderdelen ziin daarbij be trokken? 5. is de Minister bereid in af wachting van de herziening, het vervalllen reisbesluit wéér in werking te stellen, voor zover dit gunstiger was voor de er bij betrokken groepen? KAMERCOMMISSIE NAAR NIEUW-GUINEA In Augustus In de Tweede Kamer is enige tijd geieden het verlangen geuit om een parlementaire commissie naar Nieuw Guinea te zenden. De Kamer-voorzitter heeft gis teren medegedeeld dat de Rege ring gaarne aan het uitzenden van een dergelijke commissie wil medewerken. De leden van de commissie zullen door de voorzitter in overleg met ziin collega van de Eerste Kamer worden aangewezen. De maand Augustus leent zich het best voor de reis. P AASLOTERIJ 1953 De jaarlijkse Nationale Paas- loterij der Katholieke Actie is dit jaar aanmerkelijk na Pasen te recht gekomen. In verband met de inzamelingen voor het Natio nale Rampenfonds en Honderd Jaar Kromstaf werd besloten deze traditionele loterij, waaraan door honderdduizenden in ons land wordt deelgenomen, met be houd van de alom bekende naam, nu te plaatsen in de komende Meimaand. Op Zondag 3 Mei a.s. zullen daartoe op de gebruikelijke wijze aan alle kerken de bekende lot- kaarten worden uitgereikt. De heer Koops onderscheiden VENLO - De Katholieke Lim burgse Middenstandsbond vierde gisteren zijn veertigjarig be staan. Tevens werd het zilveren jubileum van de heer Kooos als voorzitter gevierd. H.M. de Ko ningin heeft de heer Koops be vorderd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. In de herdenkingsbijeenkomst werd daarvan mededeling gedaan door de Staatssecretaris van Eco nomische Zaken. dr. G. M. J. Veldkamp Veemarkt Delft Aanvoer: 7 runderen. 69 nuch tere kalveren. 103 varkens. 279 biggen, 22 schapen, of lammeren. Prijzen: weide koeien 550—750. nuchtere kalveren 3542: biggen 38—48, lopers 75—110, drachtige zeugen 250—300. magere zeugen 180240. magere varkens 1 70 a 1.80 per kg. levend gewicht. Overzicht: handel traag. (Vervolg van pag. 1) In het vervolg van zijn rede, deelde minister Algera mede, dat in Mei 1954 de spoorweg verbinding Groningen-Noord- Duitsland zal worden hervat. Een dergelijke hervatting is op het ogenblik nog niet mogelijk, omdat noch de Nederlandse Spoorwegen, noch de Deutsche Bundesbaihn over het benodigde Dieselmateriaal beschikken. De N. S. zijn echter bereid in 1954 de dienst uitsluitend met Neder lands materieel te openen. De minister verklaarde voorts dat het in de bedoeling ligtde rechtstreekse verbinding Tiel- Arnhem te herstellen. Een en ander zal echter niet vóór 1955 mogelijk zijn. Hij bleek niet bereid een onpartijdige commissie te benoe men voor het onderzoek van spoorwegongevallen. Dergelijke ongevallen worden thans nog onderzocht door de spoorwegen zelf, een procedure, die ver scheidene Kamerleden onbevre digend vonden. Sprekende over enkele inter nationale verkeersproblemen, verklaarde de minister zeer te leurgesteld te zijn over de Duit se houding inzake de Rijnvaart. „De Duitsers handelen in flag rante strijd met de Mannheimer- overeenkómst". Grote zorg zei de bewindsman verder te koesteren over het Duitse ontwerp van wet voor de binnenscheepvaart, om dat, daarin verscheidene artike len voorkomen, die in strijd zijn met de Rijnvaaftacte. Ook hier uit blijkt, dat de Duitsers hun houding laten afhangen van hun, Tankvaart: Erinna p. 29 Runsal Jebel/R'dam, Caltex Delft p. 29 Kp St Vincent, Barenrdrecht p. 29 Malta/R'dam, Woensdrecht 29 Gibraltar verw., Adinda 28 Ban- kok/Pladju, Chama p. 28 Kp Comorin, Esso Den Haag p. 28 Mona eil./R'dam, Felipes 28 Plad- ju/Tjilatjap, Marpessa 29 Miri/ Balikpapan, Tibia 1/5 Pt Kembla i verW., Barenrdrecht p. 29 Malta, 17 JÖ Pianorecital." iL4Ö Kamef-Ceronia 28 Singapore/Pladju. ork en kl. koor. 18.00 Nws. 18.15 Passagiersschepen: Willem Reys Socialistische liederen. 18.20 Or- 29 R'dam/Priok, Zuiderkruis 28 gelens. 18.45 Gram. 19.20 „Vrii- 360 WtZ Walvisbaai, Waterman heid wekt een lied", declamato- 28 490 m. OtN Kp Race/R'dam, rium. 20 00 Nws. 20.05 Avondbij- Rijndam 28 250 m. ZZO Kp Race/ ee.P -r? Promenadeork. en Cobh, Nieuw Amsterdam 29 Las 93hneNwf 2U5 Ree Pa,mas' Indrapoera 29 R'dam. Tinnrcn 93n(i Nws 23.15 Rep. Bonaire 28 320 ZZW Flores/Ply- mouth. Vrachtvaart; Bintang 30 Kara chi, Loosdrecht 29 Colombo/Co chin, Muiderkerk 29 Genua/Mar- seille, Phrontis 30 Tj. Priok, Ta- lisse 29 Penang/Belawan, Salland binnenlandse ordening: „een ver. derfeli.jk nationalisme". Ook over het Duitse stand punt inzake de tarieven van het goederenverkeer tussen Neder land en Oostenrijk was de be windsman slecht te spreken. Hij verwachtte rdet veel van de on derhandelingen, welke hierover gaande zijn. Hij verklaarde voorts, dat er besloten is tot een inventarisatie van de mogelijkheden van de Beneluxhavens enerzijds en die van de Duitse Bondsrepubliek anderzijds. Van een dergelijk onderzoek verwachtte hij goede resultaten bij nieuwe onderhan delingen. Over de onderhandelingen in zake de Schelde-Rijn verbinding liet de minister niets los. Hij verwees de kamerleden, die hier. over opheldering hadden ge vraagd naar zijn ambtgenoot op Buitenlandse Zaken, mr. Luns, onder wiens verantwoordelijkheid de onderhandelingen worden ge voerd. Over het overleg met Duits land ten aanzien van de aanleg van landwegen was de minister beter te spreken. Duitsland heeft erkend dat de weg Rotterdam- Ruhrgebied op de urgentielijst moet worden geplaatst. De eerste stap voor de afbouw van deze snelweg zal zijn de aanleg van het weggedeelte Rotterdam-Waddinxveen, dat bin nenkort zal worden aanbesteed. Volgend jaar gaan daar de spa den in de grond. Ook de weg Veenendaal-Arnhem-Duitse grens zal verder worden afgebouwd. De minister verklaarde voorts, dat er gedacht wordt aan een weg in de Zuiderzeepolders van Flevo-stad via Harderwijk naar Amsterdam-Zuid. De begroting van Verkeer en Waferstaat en de Noorwet Dijk herstel werden hierna z. h. s. goedgekeurd, evenals de begro ting van het Scheepvaartfonds. (Van onze verslaggever) UTRECHT. Onder zeer grote belangstelling is gisteren in Ti- voli te Utrecht het Katholiek Onderwijscongres in het kader van de viering van 100 Jaar Kromstaf gehouden, waaraan bij zondere luister werd bijgezet door de aanwezigheid van Mgr dr B. J. Alfrink, die, sprekende namens het Hoogw. Episcopaat, een ver klaring over het humanisme af legde, die men elders in dit nummer kan lezen. (Vervolg van pagina 1) Men zal dit humanisme niet op één lijn mogen stellen met de godsdienst, ook al werpt het zichzelf op als de religie van de nieuwe tijd. Zonder God is er geen godsdienst mogelijk. Dat is geen kwestie van, naam. maar een kwestie van wezen. Men zal nooit dit humanisme mogen be schouwen en behandelen als de representant van alle on.kerke- Hiken en buitenkerkelijken, dus als een derde zuil naast katho lieken en protestanten, waardoor het zich trouwens tegelijkertijd als een soort kerkgenootschap zou opwerpen. Het is te begrij pen dat het humanisme zich zelf als representant van deze groep zal willen beschouwen, maar wij zullen nooit dit grote en groter wordende deel van ons volk zonder meer aan. hen mo gen overlaten. Ten derde gaat het er bij deze materiele mede werking om, slechts een gele genheid te geven aan het hu manisme om zich te wenden tot de eigen groepen, tot de leden van het verbond, of althans tot degenen, die zich als adepten van dit systeem bekennen. Wan neer het gaat om propaganda maken voor dit systeem onder degenen, die er buiten staan liggen de omstandigheden geheel anders en zouden er veel gro tere voordelen tegenover moeten staan warneer men althans een toepassing van bovenvermelde regel van de moraal-theologie nog voor mogeli.jk zal willen houden. Het spreekt vanzelf dat de genoemde voorwaarden niet louter theoretisch vervuld moe ten worden. De concrete om standigheden zullen zodanig moeten ziin dat zij de als theo retisch aanvaarde conditiën niet illusoir maken. Zo kan men met recht de vraag stellen of er thans in Nederland wel een garnizoen is dat zoveel humanisten telt, dat het een materieel medewer ken aan het tot stand komen van een humanistisch militair te huis van genoemde strekking zou eisen. Berust dit ofwel op de pretentie dat men als ver tegenwoordiger van alle niet- christenen optreedt, ofwel op de bedoeling om het systeem te la ten doorsijpelen in het volk? Evenzo kan men de vraag stel len of men materiele medewer king kan, geven aan het invoeren van humanistische verzorgers in het leger. Is de bedoeling niet of men kan toelaten dat huma nisten zich occuperen met de zich in het leger bevindende hu manisten. maar of men naast aalmoezeniers en veldpredikers, zij het ook in geheel andere vorm gegoten, humanistische verzor gers zou kunnen toelaten? Ook hier zou men er op moeten letten dat een dergelijke vorm ook al zijn in theorie de boven genoemde voorwaarden aanwezig door de practische omstan digheden niet gelijk wordt .aan een op één-ljjn-stellen met de kerk of aan een functionneren als derde zuil, als door henzelf be doelde verzorgers van geheel de groep on- en buiten-kerkelijken. Men kan zich trouwens afvragen of het getal humanisten in het leger zo groot is, dat er vol doende zouden zijn voor ook maar één humanistische „aal moezenier", Alleen daaruit blijkt reeds, dat het aanvaarden van deze figuur iemand onmiddellijk confronteert met de vraag of bovenbedoelde voorwaarden in derdaad wel vervuld worden. In zijn toespraak zeide de Aartsbisschop-Coadjutor voorts nog, dat een al te grote critiek op de afgelopen 100 jaar niet de juiste houding is. Het doel zij meer: bezinning op wat na deze viering komt. Er is reden genoeg tot verheugenis, al behoeven we niet op onze lauweren te gaan rusten. Voor zure critiek is ech ter geen plaats. Mgr Alfrink laakte eén zeker gebrek aan geestdrift. We moeten blijven geloven in eigen kracht, ondanks afval en onkerkelijkheid en hel pen in stand houden en verder uitbouwen wat bereikt werd. Op onderwijsgebied hebben we een bevoorrechte positie ais ner gens ter wereld. Laat ons intus sen naar perfectie streven. Gro ter zeggenschap op onderwijsge bied voor de ouders noemde de bisschop een verlangen dat met grote wijsheid en behoedzaam heid tegemoet getreden dient te worden. Hij prees de grote waar de van de parochieschool, ook uit sociaal oogpunt. Zij immers brengt alle maatschappelijke lagen sa men. Op dit congres werd vervolgens het woord gevoerd door het lid van de Tweede Kamer, de heer J. M. Peters, die wees op de grote verantwoordelijkheid voor kind en maatschappij, waardoor het katholieke onderwijs gedragen wordt en met nadruk de eerbied beklemtoonde die het kind jegens het ouderlijk gezag verschuldigd is. Nadat meisjes-leerlingen van het Doofstommen-instituut te St Michielsgestel een symbolisch spel, op Elkerlyck geïnspireerd, hadden opgevoerd, spraken in de middagzitting Anton van Duin kerken en Mgr Féron. Mgr dr W. Koenraadt, de leider van het congres, verwelkomde vooraf de Staatssecretaris van O.K. en W. mej. dr A. de Waal. Anton van Duinkerken noemde het Mandement van de Bisschop pen van Juli 1868 „een motie van vertrouwen in de gezinsvaders", ni. de erkenning van hun natuur recht om vrijelijk zelf de onder wijzer te kiezen voor hun kinde ren. Dit recht noemde spr. nog steeds gehandhaafd t.a.v. de keuze van katholieke opvoeders, die door de ouders het meest ge schikt worden geacht. Voor die vrijheid is gevochten en dat recht moet door anderen binnen de natuurlijke orde ge ëerbiedigd worden. Mgr Koenraadt zeide in zijn dankwoord tot prof. van Duin kerken, dat zijn rede rustige overweging verdient in het licht van de eerder op de dag door Mgr Alfrink terzake gedane uit spraak. Tenslotte sprak prof. Féron over „School en Kerk*'. Is het gezin de kerncel der Kerk, dan is de school het hulpmiddel van het gezin. Daarom zijn ook school en Kerk één. Priester en leek moe ten er samen voor strijden, in een geest van harmonie. Dan kan er ook een gezonde evenwichtige jeugd komen. Het congres werd besloten met een resolutie-telegram aan het Episcopaat, waarin een getuige nis van dank en vreugde over de verkregen positie was neergelegd. NAAR NEDERLAND De Nederlandse circussen Strass burger en Mikkenie zijn naar het buitenland vertrokken en berei zen dit seizoen respectievelijk Zweden en West-Duitsland. In Nederland zal dit jaar een circus evenement plaats vinden, dat her inneringen zal wakker roepen aan de tijd, dat 's werelds grootste cir- cum Barnum en Bailey een tour nee door ons land maakte, waar over nu nog wordt gesproken. Europa's enige 3-Maneges-Ren- baan-Circus Franz Althoff komt naar Nederland en zal een tour nee door ons land maken, aan de uitvoering waarvan het Ministerie van Sociale Zaken in Den Haag en verschillende Nederlandse ste den hun medewerking verlenen. De tent is 85 meter lang en bevat 3 pistes, een renbaan van 50 me ter doorsnede en 10.000 plaatsen. Het programma wordt in Ameri kaanse stijl zonder onderbreking afgewerkt en telt meer dan 45 wereldattracties, waaronder de echte klassieke circuskunst, zoals drievoudige hogeschool, vrijheids- dressuren, jockey's en Chin. Hof kunstenaars; daarnaast zullen op de renbaan Romeinse Wagenren nen plaats vinden, nog altijd de meest sensationele circus-attractie op aarde door de eeuwen heen, terwijl Djiguiten-kozakken en cowboy's in duizelingwekkende vaart op hun vurige paarden hun kunsten vertonen. Franz Althoff presenteert per soonlijk de grootste gedresseerde olifantenkudde ter wereld en zijn vermaarde paardendressuren.De 3 maneges worden gevuld door meer dan 100 paarden, leeuwen, tijgers, beren, zeeleeuwen, olifan ten, mens-apen, alsmede een keur van artisten van wereldnaam. In de nok van het circus werken niet minder dan 4 luchtnummers, waarbij één met een in de nok op eigen kraoht rondvliegend vliegtuig. Op 19 Mei a.s. zal de première te Rotterdam plaats vinden. Een dag te voren komt dit reusachtige circus met 3 extra treinen in ons land aan. In elke provincie worden slechts enkele steden bespeeld, doch spe ciale autobusdiensten zullen wor den georganiseerd, zodat ook be zoekers uit steden, waar het circus niet komt, dit evenement het is ruim 30 jaar geleden, dat Ne derland door een 3-maneges-cir- cus werd bezocht kunnen gaan zien. Verslag Coöp. Centrale Boerenleenbank In het verslag van de Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven wordt 1952 een bij zonder jaar voor Nederland ge noemd. \De directie memoreert het herstel van onze financiële situatie, in het bijzonder ten op zichte van het buitenland. „Moe ten wij dankbaar ziin voor het geen werd bereikt, wij mogen onze ogen niet sluiten voor de zwakke plekken, die onze vader landse economie nog vertoont." De stijging van de productie kwam goeddeels tot stilstand, de werkloosheid nam toe. Hierbij mag echter nooit uit het oog worden verloren, dat een belang rijk deel van de jaarlijkse toe neming der beroepsbevolking in het arbeidsproces werd opge nomen. Daarbij doet zich de in vloed gelden van de emigratie, die meer en meer op gang komt. „Per saldo zijn echter in de na oorlogse jaren meer mensen van buiten ons land in het arbeids proces in Nederland opgenomen dan door emigratie naar elders vertrokken," aldus het vsrslag. Al met al mag in economisch op zicht het totale beeld niet on gunstig worden genoemd. Voor land- en tuinbouw was 1952 in het algemeen een goed jaar. Productie en afzet waren bevredigend, ook wat de uitvoer betreft. De export naar Engeland was ten gevolge van de invoer beperkingen minder gunstig. Ook de uitvoer van landbouwproduc ten naar Frankrijk bleef moei lijk. De Verenigde Staten hand haafden de invoerbeperkingen voor de zuivelproducten, zodat onze nationale zuivelindustrie de weg versperd bleef om de voor de handhaving van onze wel vaart noodzakelijke dollars zelf te verdienen. De uitvoer van de akkerbouw producten beliep 572.6 millioen (v.j. ƒ533.2 millioen). van de veehouderiiprodueten 1.563.2 millioen 1,385.2 millioen) en van de tuinbouwproducten 492.6 millioen (ƒ473.3 millioen), totaal 1.628.4 millioen (ƒ2.391.7 mil- lien). Bii vergelijking van de totale uitvoerciifers van ons land, die stegen van f 7.400 mil lioen tot 8.008 millioen. blijkt, dat ook land- en tuinbouw weer een flinke bijdrage tot deze ex- portstijging hebben geleverd. De verdere ontwikkeling zal vooral daarvan afhangen, of de tot standgekomen vrijmaking van de internationale handel zal worden gehandhaafd of nog meer zal worden uitgebreid. De financiële resultaten van de runderveehouderii waren beter dan in 1951. De uitvoerwaarde van boter bedroeg 257 min. 258 min.), van kaas 198 min. 175 min.) en van geconden seerde melk en ondermelk 263 min. 229 min.), de rundvee stapel breidde zich niet verder uit de De daling van het aantal melk- en kalfkoeien houdt ver band met de bestrijding van de runder-t.b.c. De uitvoering van dit plan verloopt gunstig. De om zetten van de groenten- en fruit veilingen bleven nagenoeg ge handhaafd met 376 min. Voor maakt zich reeds kenbaar door een stiiging van de bankbiliet- tencirculatie. die de grens van 3 milliard met 51 min. heb ben overschreden en beland ziin op 3.051 min. Iets betere ondertoon AMSTERDAM. 29 April De enorme vermindering van de voorraden gedurende 1952. waar de bloembollenkwekers was de van de president der Nederlandse export naar Engeland ondanks de slechtere vooruitzichten, guns tig. Amerika werd echter de grootste afnemer in plaats van Engeland. Weekstaat Ned. Bank Een van de meest markante mutaties op de verkorte balans van de Nederland.-' Bank is wel de vermindering .in de post schatkistpapier door de Bank overgeifomen van de Staat, tot nihil. Deze post. die per 10 Maart 1947. als gevolg van een overeen komst tussen de Bank en de Staat uit hoofde van het marken- bezit. voor het eerst met een bedrag van 2.100.000.000 op de balans naraisseerde en sindsdien geleidelijk werd verminderd, is thans verdwenen. De geldmarkt heeft deze week een belangrijke wijziging onder gaan en ook hiervan vindt men de conseauenties duidelijk op de bankstaat weerspiegeld. Zaterdag j.l. heeft de Staat de 3 maande lijkse betaling ad. 140 millioen aan de gemeenten verricht en de vermindering van het saldo van de schatkist met f 172 min. tot 1.25 min is grotendeels uit dien hoofde te verklaren. Op de geldmarkt heeft deze betaling inmiddels tot een ontspanning geleid en callmoney noteert sinds gisteren procent. Belangrijk is ook, dat tot 18 Mei a.s. geen jaarspanier meer verkrijgbaar zal zijn en de agent de afgifte van 3- en 5-jarige biljetten heeft her vat. De banken zijn nu min of meer gedwongen renteloze saldi bij de Nederlandse Bank aan te houden en deze week geeft het tegoed van de banken dan ook reeds een stiiging te zien met 58 min. tot f 77.7 min. Voor het overige blijft de de viezenreserve zich zeer bevredi gend ontwikkelen en is de devie zenvoorraad deze week weer met het flinke bedrag van 52 min. opgelopen tot f 1.907.5 min. goud en deviezen tezamen bereikten dus een nieuw record van 4.198.5 min. De goudvoorraad bleef onveranderd. De ultimo Bank in ziin zojuist verschenen jaarverslag gewaagt, heeft van middag ook de beurs min of meer beinvloed. Dit belangrijke document, waarin het gehele Nederlandse financiële en eco nomische leven door dr. Holtrop wordt geanaliseerd. vormde van middag uiteraard het onderwerp van gesprek. Al met al bood de markt op deze laatste beursdag in April een iets opgewekter beeld (de beurs blijft morgen gesloten). Een sprekend voorbeeld waren aandelen Philips. Zoals bekend vormden de voorraden van dit concern per ulto 1951 een zwak ke plek op de balans. De beurs meent echter, dat ook Philips ziin voorraden inmiddels vermin derd heeft, de koers steeg ca 2 punten. De overige internationa le industriëen verbeterden even eens een kleinigheid, doch de handel had vrijwel niets te be tekenen. Vandaag waren een aantal scholieren eens een kijkje komen nemen op de galerij en zii heb ben hun hart op kunnen halen aan een zeer levendige tabaks- markt. In een zeer drukke hoek was het geschreeuw niet van de lucht en er werd danig geduwd en gedrongen. Zodra de jeugdige bezoekers echter verdwenen wa ren, hernam ook deze hoek een rustig aanzien. Ondanks deze show was de ondertoon hier ontegenzeglijk beter hetgeen evenals gisteren in verband stond met de komende inschrijvingen. Amsterdam Rubber was van de weeromstuit ook beter, sommigen menen echter, dat het dividend in de lucht hangt. Suikerpapieren eveneens licht aantrekkend. De scheepvaartafdeling was vrijwel onveranderd doch een kleine ruilorder van aandelen Nederland in Rotterdamse Llovd bracht l1'" punt verlies voor eerstgenoemde. De beleggings- markt onderbrak voor het eerst sinds vele dagen de vaste onder toon speciaal de nieuwe staats lening noteerde iets lager. Ame rikanen stil. FEUILLETON hoorsp. 23.00 Nws. 23.50—24.00 Nws. Televisie-program ma EXTRA UITZENDING OP 30 APRIL 1953 Omstreeks 10.3011.30 Reportage van het défilé voor 28 Rio de Janeiro, Gooiland 28 he,t paleis Soeatdijk ter gelegen- Paranagua, Almkerk 29 Le Ha- faeid van de verjaardag van Hare vre/Marseille, Orion 28 Palermo/ Majesteit die Koningin. Malta, Riouw 28 Aden/Bahrein, Felicitatie uit te spreken doorTomini 29 Antwerpen, Lopper- de voorzitter van de Nederlandse sum 30 Vlaardingen^ verw., Ga- Televisie Stichting. VRIJDAG 1 MEI 1953 VARA 20.15—21.45 1. Eéni-Mei-itoesipraak, door W. Drees 2. Een standbeeld voor Fieter Jelles Tr^iitra 3. Weeroverzie! 4. Filmrapport van in Berlijn PAUZE 5. „Nieuwe wieken' roet p. 28 Quessant/Genua, Al cyone 27 Bahia, Amstelpark 29 Sorel, Amstelstad 26 Geelong, Billiton 29 Balboa, Celebes 28 Dr.New York/Alexandrië, Lissekerk 29 Rastanura, Maasland 29 Bahia, Tawali 29 Galveston, Themisto 1/5 Baltimore verw,, Hoogkerk 29 Singapore, Jupiter p. 28 Fini- •N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 Door P. C. WREN 't week-endsterre/Oran, Laurenskerk 28 Co lombo/Madras, Madoera 29 Pe- nang verw., Sumatra 29 Genua 1-Mei-S'pel verw., Tarakan 29 Penang verw. I 33. „Dan krijgen we geen bevel stommerd. En zullen je vertrek heus niet verhinderen.... Wees maar niet bang", spotte Michael. Vloekend en scheldend liep Schwartz weg. „Vannacht moeten we on.ze ge weren bij ons houden en wakker blijven". Ik vroeg me af hoe lang we nog onder deze spanning konden doorgaan, bij de vreselijke hitte en het gebrek dat we leden. Michael vroeg me, Bolidar op te gaan zoeken. In de chambree zag ik hem temidden van een groepje samenzweerders, die het bijzonder druk hadden. Ik deed alsof ik wat van mijn paquetage zoch en ging weer naar buiten. „Mooi zo", zei Michael. „Le- jaune hoort dus vanavond nog van Bolidar wat die gekken uit broeden, en hij weet wat hem te doen staat". Een half uur later lukte het me Bolidar te pakken te krijgen. „Nu?" vroeg ik. „Lejaune gelooft er niets van dat de diamant niet hier is", zei hij, „en de muiters gaan hem morgenochtend bij het appèl doodschieten, samen met de on derofficieren. Ze denken dat' hij het vannacht verwacht. Morgen ochtend zal hij verrast kunnen wordenAls uw partij groot is laten ze hem met rust, en ver trekken tegen de avond met voor raden water, wijn, voedsel en ammunitie. Blanc, die zeeman ge weest is, voert ze op Lejaune's kompas regelrecht naar Marokko Schwartz wordt kapitein. Brandt en Haff luitenants, Dela- rey en Vogué sergeants, Glock en Hantz korporaals.er zijn 20 (gewone soldaten". „Ze gaan Guantaio voor een rechtbank slepen en als hij schul dig blijkt wordt hij opgehangen „En wat doe jij?" vroeg ik. „Ik moet Lejaune doodschieten", antwoordde hij, „om mjj,n goede trouw te bewijzen. Als ik het niet doe, schieten ze mij dood. Guantaio heeft me zwart ge maakt bij Schwartz". „Heb je dit al aan Lejaune ver teld?" vroeg ik. „Ik ga het juist doen", ant woordde hij, en ik slikte even. „Hij zal ze dius vannacht arres teren?" „Waarschijnlijk. Als hij me ge looft". „En als hij het niet doet?" vroeg ik, waarop de kerel weer begon te beven, lijkbleek werd en alleen nog maar onsamenhan gende kreten uitstootte. Ik schudde hem kraohtig door elkaar. Luister", zei ik. „Je vertelt mijn broer en' mij de waarheid - volledig - en we zullen er voor zorgen dat je niets overkomt. Mits je natuurlijk niets tegen ons onderneemt. Dus geen gezwaai in onze richting met je geweer, be grepen?" Hij greep mijn handen en keek me als een bange hond aan. „Als je je eerlijk aan onze zijde schaart, gebeurt er niets," ging ik verder. We zullen de muiterij voorkomen, en er zal niemand ge dood worden. J;i ook niet." Bolidar sloop weg, en ik ging terug naar de benauwde en smoorhete chambree. Ik nam mijn Koran van de plank boven mijn 'bed en wenkte Michael naderbij. Toen hij naast me zat, sloeg ik het boek open en begon enige verzen te lezen, in het Arabisch, zoals we dikwijls deden. Tussen de verzen door, zei ik op dezelfde toon in het Arabisch: „MorgenOchtendZij zul len doden Men gaat nu inlich ten," en ging door met het vol gende vers. Toen gaf ik Michael het boek en vernam van hem, tussen twee verzen door: „We hebben ze gewaarschuwd. Zeg niets. Hij zal vannacht toe slaan. Ga niet slapen. Ik waar schuw onze vrienden." Spoedig daarna kwam Bolidar binnen en begon zich uit te kle den. „Hoe zit het met mijn bajonet, Bolidar?" riep ik door de kamer. „Een ogenblik, Smith," ant woordde hu. en begon te poetsen. Even later bracht hij hem naar me toe. en zich vooroverbuigend om hem op de haak boven het bed te hangen, fluisterde hij: „Ik heb Hem niet ingelicht morgen," en hij ging terug naar zijn brits. Terwijl 't hoornsignaal: „Lich ten uit! weerklonk, bracht ik dit over aan Michael „Goed," zei hij, „we zullen een rustige nacht hebben." Daarna werd het doodstil op de kamer. Ik kon niet slapen. Ik was wel iswaar doodmoe, maar de gebeur tenissen waren elkaar zo snel op gevolgd die dag. dat mijn geest ze nog moest verwerken. Ik trachtte vergeefs me in Lejaune's positie in te denken, om een idee te krij gen wat hij zou doen. Tenslotte kon ik mijn gedachten niet meer scheiden; het krioelde in mijn hoofd. Tegelijkertijd kreeg ik stekende hoofdpijn en in een laat ste poging toch te gaan slapen, draaide ik mij nog eens om. Ik kwam met mijn hoofd naar de deur te liggen, en daar, onder de nachtlamp stond - Lejaune. Hii stond met een revolver in de hand en bekeek de bedden een voor éen.... wie ging hij neer schieten? was dit het begin van het einde? Zonder er bij na te denken, richtte ik me op en steunde op mijn elleboog, Hii zag me onmiddellijk, en, terwijl hij een vinger op zijn lip pen legde, wenkte hii me te ko men. Ik bleef stomverbaasd kijken. Hii keek woedend naar me en wenkte nogmaals, met een dwin gend gebaar, Wat was de bedoeling? Zou hij me buiten vermoorden? Of zou hij me zeggen Michael naar buiten te brengen? In dat geval deed ik er beter aan te weigeren, of meteen op hem te springen hem de revol ver af te nemen enen wat dan? (Wordt vervolgd) Vandaag is de worden op het gehouden en terdag, vooral besluit. Daarn autofabriekdirectei praktijk weer zoals voordien maken. Maar één ding gemeen, nl. de wei vaste overtuiging, Tulpenrallye zal jaar1 en dat zij daa len doen. Want d( is een klein stukje geworden. Trouwei een, die de kri hellingen van Ai zen en Jura eenir snoven. Neem n damse mevr. Muri haar man ingeschr was plotseling ve: dagen voor de R een telefoontje of de Wereldomroep burg en terug wil- reed.de hele incluis. Ziet u, z haar, zo vergaat hi eens is mee gew genoten van de Piet Nortier uitbr< Waar komt dat Door de drie slapelo Door de grote onkos auto, die de Rallye lijk meebrengt? Of schien de sfeer, de schap onderling, strijd en het pracht schoon, dat allemaal penrallye onafscheide bonden? We weten het n: is het wel een coml deze factoren, die bezwekene" aantrekt neet. Natuurlijk zjjn die beroepshalve mei hun product, hun of Porsche een ge willen laten behalen ver het allerbeste) in grote advertenl pronken met de uitst schappen van de gen. Daarom zit Yi in de Rallye en tot Ken Wharton. Daar< sonides met een fabru krijgt dr Groenhart in bruikleen van een teur. Dat is „busines dat hoort in de Tulpi Maar toch, en nooit vergeten, Is de 90 pet van de deeln schien wel voor 100 voor de fabrieksrijders) genoegen, een sportit ment, dat zijn weerga Snelheid steeds Natuurlijk, er zjjn de Rallye zo langzami een toeristische geber maakt hebben tot een dito. Want ontegenze; gint de snelheid een in te nemen in deze Piet Nortier heeft er welbewust in j jaar b.v. 5 klassen waarbij de snelheid i en de vaardigheid van de deelnemer e spelen. Speciale ti met verhoogde snel geen sinecure om ze ten lang met een gei 65 kilometer te mc Dat betekent gedwc ren door de bochten i het maar even kan uur. Dat is in het bi kleinigheid. Dat kan door eén of andere c presteerd worden. alleen zeer goeden, de allerbesten! Piet Nortier mag gen dat hij van het gaat. dat iedere behoor rijder met een goede f ulpenrallye moet ku brengen, maar hij ver dij te zeggen, dat deze niet moet meedoen in om de punten in de kl Proeven en in de pot op de speciale traject strafpunten te blijven is er niet bij. Wat Piet Nortier van zijn rallye te sportieve rallye, waai een hoge eer geldt te die steeds meer gaat betekenis in de hele Vijf jaar heeft Piet de scepter gezwaaid, lang is de Rallye te lastiger geworden. En nu van mij aan, dat eei voldoening in de han vende wedstrijdleider, .HEERENVEEN. 29 met hefeiï?tr? heeft met het bestuur en de wl??le van óe voetbalj Heerenyeen besloten er te nemen. Ho kenH tlei lal duren- is «end, doch vast st Lenstra Zondag 3 Mei !]rda® tegen Blauw zal mee doen. Efnstra zelf schrijft tS« m de Matste w '°<j_aan voetbalmoeheit volg yan het zware ci en mterlandseizoen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4