Tulpenrallye groeit steeds meer naar snelheidsrallye Is Jan O ter doom een genie of een groot fantast? «war» fa Nederland heeft minieme kans op Tulpentrophee LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES Maar de belangstelling juist in het buitenland groeit snel Over sterke verhalen gesproken Drieling in Oldenzaal MARINE VRAAGT Banksafe herbergt belangrijke uitvinding of hersenschim Wie is deze man? Naar wij vernemen: Donderdag 30 April 1953 Pagina 5 (Van onze sportredacteur) Vandaag is de 5e Tulpenrallye weer voorbij. Vandaag worden op het circuit van Zandvoort de snelheidsraces gehouden en dan is de winnaar bekend. Het bal van Za terdag, voorafgegaan door een diner, vormt het officiële besluit. Daarna? Wel, daarna wordt Yan Applcyard weer autofabriekdirecteur en gaat dr. Groenhart zijn dokters praktijk weer in. De heer Kokkes trekt tanden en kiezen zoals voordien en de heren Bos-Eyssen gaan weer kaas maken. is plannen uit te broeden, die de Tulpenrallye 1954 nog moeilijker maken zullen. Dat zou alweer een stap in de richting zijn, waarin hij het groot ste Nederlandse auto-evenement wil hebben. En gezien de steeds groeiende, vooral ook buiten landse belangstelling, heeft Piet Nortier zijn keuze goed gemaakt. Maar één ding hebben zij allen gemeen, nl. de wetenschap en de vaste overtuiging, dat er een 6e Tulpenrallye zal komen, volgend jaar en dat zij daaraan mee zul len doen. Want de Tulpenrallye is een klein stukje van hun leven geworden. Trouwens van ieder een, die de kruitdamp op de hellingen van Ardennen, Voge zen en Jura eenmaal heeft opge snoven. Neem nu de Amster damse mevr. Murris. Ze had met haar man ingeschreven, doch deze was plotseling verhinderd. Twee dagen voor de Rallye kwam er een telefoontje of ze iemand van de Wereldomroep naar Luxem burg en terug wilde brengen. Ze reedde hele Rallye, Genève incluis. Ziet u, zo verging het haar, zo vergaat het iedereen, die eens is mee geweest en heeft genoten van de capriolen, die Piet Nortier uitbroedt. Waar komt dat nu toch door? Door de drie slapeloze nachten? Door de grote onkosten aan de auto, die de Rallye onvermijde lijk meebrengt? Of is het mis schien de sfeer, de grote vriend schap onderling, de sportieve strijd en het prachtige natuur schoon, dat allemaal aan de Tul penrallye onafscheidelijk is ver bonden? We weten het niet! Misschien is het wel een combinatie van al deze factoren, die iedere „eens- bezwekene" aantrekt als een mag neet. Natuurlijk zijn er mensen, die beroepshalve meedingen. Die hun product, hun Jaguar, Ford of Porsche een goed resultaat willen laten behalen (of nog lie ver het allerbeste), om daarna in grote advertenties te gaan pronken met de uitstekende eigen schappen van de winnende wa gen. Daarom zit Yan Appleyard in de Rallye en tot verleden jaar Ken Wharton. Daarom rijdt Gat- sonides met een fabrieks-Ford en krijgt dr Groenhart een wagen in bruikleen van een auto-impor teur. Dat is ..business" en ook dot hoort in de Tulpenrallye. Maar toch, en laten we dat nooit vergeten, is de Rallye voor 9(1 pet van de deelnemers, mis schien wel voor 100 pet (ja ook voor de fahrieksrijders) een waar genoegen, een sportief evene ment, dat zijn weerga niet vindt! Snelheid steeds meer invloed Natuurlijk, er zijn factoren, die de Rallye zo langzamerhand van een toeristische gebeurtenis ge maakt hebben tot een snelheids dito. Want ontegenzeggelijk be gint de snelheid een hoofdplaats in te nemen in deze Tulpenrallye. Piet Nortier heeft dat element er welbewust in gebracht. Dit jaar b.v. 5 klassementsproeven, waarbij de snelheid van de wagen en de vaardigheid en de durf van de deelnemer een grote rol spelen. Speciale trajecten ook met verhoogde snelheid. Het is geen sinecure om zeventig minu ten lang met een gemiddelde van 65 kilometer te moeten rijden. Dat betekent gedwongen scheu ren door de bochten en daar waar het maar even kan 100 km per uur. Dat is in het bergland geen kleinigheid. Dat kan niet zo maar door eén of andere chauffeur ge presteerd worden. Dat kunnen alleen zeer goeden, wat zeg ik: de allerbesten! Piet Nortier mag nu wel zeg gen, dat hij van het principe uit gaat, dat iedere behoorlijke auto rijder met een goede wagen de Tulpenrallye moet kunnen vol brengen, maar hij vergeet daar bij te zeggen, dat deze dan maar niet moet meedoen in de strijd om de punten in de klassements proeven en in de pogingen om op de speciale trajecten zonder strafpunten te blijven. Want dat is er niet bij. Wat Piet Nortier nastreeft is van zijn rallye te maken een sportieve rallye, waarin het als een hoge eer geldt te winnen en die steeds meer gaat groeien in betekenis in de hele autowereld. Vijf jaar heeft Piet Nortier nu de scepter gezwaaid, vijf jaar ang is de Rallye telkens iets lastiger geworden. En neemt u nu van mij aan, dat een zich van voldoening in de handen wrij vende wedstrijdleider, nu al bezig ABE LENSTRA VOETBALMOE? HEERENVEEN. 29 April .lenstra heeft in overleg met het bestuur en de elftalcom missie van de voetbalvereniging Heerenveen besloten enige voet bal-rust te nemen. Hoelang dit non-actief zal duren, is niet be kend, doch vast staat, dat Lenstra Zondag 3 Mei te Am sterdam tegen Blauw Wit niet zal mee doen. Lenstra zelf schrijft ziin slech te vorm in de laatste wedstrijden toe aan voetbalmoeheid als ge volg van het zware competitie- en interlandseizoen. Sterke verhalen Dat zou ook de inhoud van.... de sterke verhalen nog sappiger kunnen maken. HoewelMaar oordeelt u zelf over die veront waardigde sportwagenrijder, die in Clervaux een hele story af stak over de routepijlen. „Ik zag niets dan pijlen, alleen maar pijlen. Je ogen begonnen zeer te doen en steeds zat je met je voet op de rem, uit angst zo'n ding voorbij te snorren. Ik kon ze na een kwartier wel schieten. En juist toen, weer een pijl. Met zijn richtingaanwijzer loodrecht de lucht in.... We moesten toch niet vliegen? Ik worstelde me nijdig van kwaadheid uit mijn kar, stak een hele redenering af tegen die rpijl en scheurde hem in stukken. In een naburig café kon ik eindelijk een stuk krijt vinden om mijn fout te her stellen. We hebben na die 5 kost bare minuten zo hard moeten scheuren om nog op tijd in Cler vaux te zijn, dat mijn voorband in de soep ligt...." Of het verhaal, dat een Hol lander zonder met zijn ogen te knipperen vertelde, over een ge beurtenis op de Ballon d'Elsace. „Juist moest ik van start gaan voor de klassementsproef, toen een klein keffertje de weg over De echtgenote van J. J. Wie- gink, G. Wiegink-Arkink, wonen de te Groot Agelo (gem. Dene kamp), in het R.K. Ziekenhuis te Oldenzaal, heeft het leven ge schonken aan drie jongens. Moe der en kinderen maken 't goed. wilde steken. Zo'n echt Frans keffertje, parmantig als al de meiskes daar. Ik toeterde, het ding keek me aan en liep door! Ik toeterde nog eens, het ding. bleef midden op de weg zitten, tegelijk met het vallen van de start vlag. Nijdig drukte ik mijn gaspedaal in. Dan maar oyer een lijk. Maar boven komen moest ik. Bij het doorscheuren van de eerste bocht keek ik even achter om. Ik vergat van verbazing mijn gaspedaal verder in te drukken. Want het stomme dier zat me met zijn trouwe hondenogen na te staren. Ik was precies.over hem heen gereden Wel, waarde lezers, dat zijn er zo twee, die tussen neus en lip pen worden verteld, ergens in een café of een kroeg aan de route. Bij het drinken van de wijn of de sterke koffie of het verorberen van een broodje. Er wordt kostelijk om gelachen en dan weet een ander weer iets nog sterkers. Maar dat vertel ik u misschien een volgende maal welU mocht ze eens gaan geloven! De aankomst van de Tulpenrallyerijders in Noordwijk. (Eigen berichtgeving) APPINGEDAM In een der safes van een bank in Ap- pingedam liggen een paar tekeningen. Er is niemand die weet wat er op staat. Yan deze tekeningen bestaat maar één stel duplicaten; gegrift in het geheugen van de man die ze gemaakt heeft en die beschikt over de sleutels van de bewuste safe. Dat wat in brein en brandkast is verbor gen kan honderdduizenden guldens waard zijn, of anders uitgedrukt goed zijn voor honderden mensen levens. Mogelijk is het niets, een waardeloos stuk papier, een fictie. Tot op dit moment is niemand in de gelegen heid gesteld deze plannen op hun juiste waarde te taxe ren. De safe-deuren blijven angstvallig gesloten, de lip pen stijf op elkaar. „Ze zijn honderden mensenlevens waard", zegt de man, die indertijd de papieren in de kluis heeft opgeborgen. Uit een na Clervaux door de persdienst van de Rallye ijlings opgemaakt officieus algemeen klassement blijkt, dat, wat ook de bedoeling van de organisatoren is geweest, de vijfde en laatste klassementsproef vandaag op Zandvoort inderdaad de beslis sing zal moeten brengen. De Britten J. W. E. Banks en M. Porter met Bristol (klasse 4a) leiden in dit klassement met 57 winstpunten, maar zij worden op voet gevolgd door het echtpaar Appleyard (GB.) met Jaguar (klasse 5), M. Grosgogeat (klasse JA) en Elliot (Eng.) met 56 winstpunten. Daarop volgen de Graaf van Zuylen van Niievelt (Ned.) met 53. Damonte (Italië) met 50. van der Vossen (Ned.) met 50. Koks (Ned.) met 48, Becquart (Fr.) met 47. Jetten (Ned.) met 46. Heidendahl (Ned.) met 44, Martens (Ned.) met 40. Imhof (Eng.) met 40 en Carstedt (Zweden) met 40 winst punten. Op Zandvoort geldt voor snelheidsproef de de coëfficiënt 6. zodat er voor de vijf best ge plaatsten in elke klasse onder scheidenlijk 30-24-18-12-6 winst punten te verdienen vallen. In dien Banks eerste wordt in zijn klasse (4a), wordt hij dus win naar, ook als zijn naaste concur renten eveneens de volle oogst van 30 punten in him groep zou den binnenhalen. Van de 12 snel heidsraces zal die in klasse 4a dus een van de belangrijkste, zo niet de allerbelangrijkste zijn. De teams M. Gatsonides (Ned.) (1 str.p.. 50 winstp.). mevr. N. Mitchell (Gr. Br.) (0 str.p., 15 winstp.), T. C. Harrison (Gr. Br.) (0 str.p.. 23 winstp.), J. G. Reece (Gr. Br.) (0 str.p.. 46 winstp.), P. C. E. Harper (Gr. Br.) (0 str.p., 8 winstp.) en J, H. Kemsley (Gr. Br.) (0 str.p., 8 winstp.) werden niet geklasseerd, omdat bii de technische keuring van de wagens, deze niet aan de gestelde eisen voldeden. Na uren lange discussie kwam de iury te gen middernacht tot deze beslis sing. Wie 'n uur met Jan Oterdoom gesproken heeft, vraagt zich af of hij te doen heeft imet een genie of met een grenzeloze fantast en hij blijft het antwoord schul dig. Alleen wordt hem duidelijk, dat deze ex-slager en ex-verze- keringsagent weet wat hij wil. Jan Oterdoom is er vast van overtuigd een uitvinding gedaan te hebben, welke in de toekomst het lijfsbehoud van honderden mensen kan betekenen. Wie meent in 'n gesprek van enkele urén het geheim van Jan Oterdoom te kun nen achterhalen, zal z'n pogen staken zodra hij verneemt dat het Ministerie van Marine al acht maanden zonder succes bezig is te trachten een tip van de sluier op te lichten. Alles wat dat mi nisterie en de bezoeker vernomen hebben is, dat het hier gaat om een vinding, die de ingesloten bemanning van een gezonken duikbootin staat stelt, zonder hulp van buitenaf het wrak te verlaten. Geef mij garanties..." „Vertel ons waar het op neer komt en we kunnen zien of het zin heeft proeven te nemen", heeft vice-admiraal bd Pinke in Den Haag gezegd, maar de zelfverze kerde Groninger weigert hierop te antwoorden. Sinds September '52 probeert men nu tot een accoord te komen, maar nog steeds zonder resultaat. „Ze moeten mij een bepaald bedrag garanderen", zegt Jan Oterdoom. „Dan kunnen ze met mijn vinding gaan experimente ren. „Is het bruikbaar, dan beta len ze mij de overeengekomen som; is het niets, dan hebben ze geen enkele verplichting. Maar ik weet zeker dat het goed is. Ik begrijp die mensen niet. Mijn aanbod is redelijk. Het hoeft ze geen cent te kosten Maar bij het Ministerie zijn ze voorzichtig. Er zijn er meer, die menen grote technisch vraag stukken in één slag op te kunnen lossen. Vrijwel altijd bleek de „vinding" waardeloos. Daarom proberen ze nu met een slepende briefwisseling en middels lang durige gesprekken Jan Oterdoom uit z'n tent te lokken. Vertel ik iets, dan vertel ik alles" Verschillende van die gesprek ken hebben nu plaats gehad. Drie marine-officieren stellen achter elkaar vragen, die allemaal be antwoord worden, totdat men de kern van de zaak begint te nade ren. Dan wordt de Groninger plotseling zwijgzaam. „Ik kan het niet vertellen", zegt hij. „Het systeem is zó simpel, dat iedereen er op kan komen. Vertel ik iets, dan vertel ik alles. Zodra ze met mijn voorstellen accoord gaan, mogen ze alles weten". Toen Jan Oterdoom nog sla ger was, heeft hij eens een ge- haktmachine geconstrueerd. Iedereen probeerde hem er van te overtuigen dat een fa- brieksapparaat beter en goed koper was. Jan Oterdoom liet ze praten en maakte een ge- haktmachine die uitstekend voldeed en nu nog dagelijks bij een Delfzijlster slager in bedrijf is. Het apparaat is nooit defect geweest. Een vleesmolen is geen duikboot- reddingsapparaat, maar dit voorval wijst er op, dat Jan Oterdoom technisch inzicht heeft. (Advertentie) Het is deze week tien f jaar geleden, dat de i Duitsers, in het bijzon- der in de persoon van i de beruchte S.S.-gene- raai Rauter en de gene- f raai der vliegers Chris- tiansen, de brute maat- I regelen afkondigden tegen de grote verzets- >m staking, die in de anna- zijn, 'i len van het Nederland- beurs en hart wijd open se verzet geboekt staat te zetten voor de zo 1943. Zij was meer dan ooit spontaan opgeko- in deze dagen een flinke som zijn ge weest. De politie arres teerde de verdachten in hun hotelkamer te Neu- als de Mei-staking van noodzakelijke steun aan renberg. Zij stonden juist de stichting 1940-1945, klaar om naar Stuttgart te die zich ontfermt over gaan' men als gevolg van het de nagelaten betrekkin- besluit van Hitier, om gen. De herdenking van Amerikaans het Nederlandse leger de Mei-staking van 1943 in de Verenigde Staten weer in krijgsgevangen- doet vele oude wonden bevindt zich een tel- schap terug te voeren, schrijnen, die te eerder ^f^meVik'anen5 voortdu- Wij hadden de „groot- weer geheeld zullen rend wordt geregistreerd. moediaheid" van de worden, wanneer Ne- Op een bepaald moment fuhrer immers zo slecht derland bewijst, dat het vorl|eenye|ekzewa^^evo1' beloond! Het ging toen de slachtoffersvan tien 159.263.183 Amerikanen, om 300.000 man, nadat faar geleden niet verge- tien minuten^ later^ waren al eerder de Nederland- ten *s' se beroepsofficieren weer gevangen geno men waren. Radio Oranje gaf het sein: flauw viel. terwijl zij 17 meter boven de piste van een circus in New York met een toer bezig was. is gered door de kracht van de tanden van haar part ner. De 24-jarige Kitty Oriel verloor het bewust zijn toen zij aan het eind van een touw zwaaide. Haar partner Dave Oriel hield het touw tussen zijn te Wenen twee Hongaar se voetbalelftallen „Hon- ved" en „Bastya" aan, om gedurende het weekend tegen twee Oostenrijkse elftallen te spelen. De Hongaren waren slechts gekleed in shirts en voet balbroekje! De reden hier van werd niet opgegeven, maar de Oostenrijkse voetballers vermoeden dat men de Hongaren de lust had willen benemen te J arbeidersleiders. schiinluk'S° meer hebben f^Se^r"ket"WeSte" geleden van sociale mis- te vluohten!! standen dan de huidige leiders der C.P.N, en E, V.C. die indertijd, 30 jaar geleden. meer geleden hebben dan de leiders der te vluchten!! Chaufferen is werken Elke dag hangt ons le ven op straten en wegen cqmmumstische partij nu, voor een groot deel af van die niet meer driehoog- achter in Amsterdam ge- tanden, terwijl hii met woond hebben en wonen, ziin knieën aan de tra- Maar ik heb er wél ge- peze naar beneden hing. woond! Terwijl honderden toe schouwers gilden, slaagde Historische ring men er in Kitty te red- den met behulp van een de autobestuurders. De wetgever heeft maar uiterst armzalige waar borgen geschapen voor de bekwaamheid van de chauffeurs, om nog niet te spreken van de slappe touwladder. Dank zii een veiligheidskap over hoofd en schouders was zii aan het touw blijven hangen. het er 159.263.205. Bij iedere officieel aangekon digde geboorte gaat er een J)e kunst blauwe lamp branden, een groene lamp flitst aan als er een nieuwe immigrant #l in de Verenigde Staten is niet gaan, onderduiken, dat'nog, maar zij niet al- toegelaten en een rode gaat aan bij een sterf geval. Dan telt de machine de sterfgevallen, de ge boorten en de pas toegela ten immigranten en een naar dezer dagen ontdekt witte lamp gaat branden Koningin' Elizabeth ge werd, deden, was toch wel de Devolkmg weer met maakt, voor de grote zo heel geraffineerd. Zij een 'S toegenomen. lande: in Twente, in het maakten de speelzalen in Noorden, in Noordhol- West-Duitsland als yolgt Vis-met-armen onveilig: als welgestelde en vooraanstaande vreem- Professor Smith van de delingen begaven zij zich universiteit te Johannes- naar exclusieve speelzalen, burg. die bekend gewor- Een hunner speelde de den is al conservator van staking, op advies van rol van een verveelde toe- de millioenen jaren oude 1»™woont enva Himmler, samen met schouwer, maar onder zijn „vis met armen"-soort. siaviscne aiKomst Christinvspv vepr bin- kleren verborgen zat een heeft gehoor gekregen op Christiansen neer, bin- kleine radiozender die op een ..advertentie. jjiirs. Hu had in Vals spel De Duitsers speelden ook toen en nog veel ke ren, vals spel. Zij doen dat nog, maar zij niet al- Er zijn er van de leen. Vals spel met kaar- 300.000 hoogstens 10.000 ^l": gegaan En er werd Maar de manier, waarop in de industriegebieden een drietal Duitsers het, vooral algemeen staakt. Overal in ge- den land, in Brabant en in de Limburgse mijnen. Maar Rauter sloeg de nen drie dagen. Wij herinneren ons nog, met weerzin en wee Engelse aan het kaartspel. Onder dat hij zelf op zoek wilde naar de vis als hii maar spi De. ring. welke bii de Houding van de overheid kroning van Elizabeth II inzake het alcoholgebruik aan de vierde vinger van bij snelverkeer haar rechterhand gescho- Onlangs sprak voor het yen zal worden, zal de jjed Verkeersinstituut dr. rmV!]n' die vervaardigd H. Y. Groen-ewegen over die1 lalerr werd^ebruikt de P^0*1010^6 V£m he' voor de Overgrootvader wegverkeer, waarbij hii .grootvader en vader van fr op vyees, dat men veel de Koningin. Men heeft te weinig mziet dat chauf- deze ring de „trouwring feren werken is. bpecl^,,, van Engeland" genoemd, mannen vinden in het be- Hii zal voor de Koningin sturen van een motorvoer- oassend gemaakt worden, tuig een gelegenheid tot Op de ring prijkt een het scheppen van gezag, grote saffier. omgeven tot het voldoen aan een door diamanten en met drift tot heersen. Daaruit het kruis van St. George volgt, dat hoffelijkheid en in robnnen er op. verantwoordelijkheidsge- „1 1 1 f voel sterk lijden. En dit Lherchez la femme! anes werkt nog veel on- Dit is het motto, waar- gunstiger bij de jongeren onder (althans volgens de onder ons, die bovendien 5 ??lni.ei5 schrijvers van „moordver- nog steeds belast zijn met 5000 gulden betaald had halen") de Franse detecti- oorlog en na-oorlogsfacto- a?n tvoT „j -olY?e ve zijn onderzoek begint, ren, die hun opvoedim „,0201" Vindt hij de vrouw, dan ongunstig beïnvloeden, slavische afkomst is vindt hij de moordenaar, waren drie beelden ge- ^ttoir^e^HonflIu? heb- De slechte film eTtevreden ovS^maarOje ben onlangs de ervaring In een voorstad van kunstkenners vonden ze opgedaan, dat het motto Parijs werd een wildwest voor de expositie niet ge- ook opgaat als men een filrn vertoond. De held schikt. Het beeld zal nu dier naar de slachtbank het zich van zijn paard De kunst met een wer kelijke grote K is onaf hankelijk. Dat is weer be wezen in Engeland. Bii gelegenheid van de ver heffing van Churchill tot ..sir", is bekend gewor den. dat een borstbeeld van de grote Britse pre mier. in opdracht van mertentoonstelling van beeldende kunst is afge wezen. Hoewel Churchill zelf lid is van deze aca- zijn kleren verborgen zat dpahe5ehiWkine^kree/over een ereplaats krijgen in wil leiden. Ër was op weg glijden en begon te schie- moed, de standrechte- een kleine ontvanger. De een behoorlijk iachf met bet kasteel van Windsor, naar het abattoir een stier ten. Maar ook achter in i 1 ecn uenoorxiiK iac.ni met lijke misdaden, die de rest was heel eenvoudig. bezetters begingen en keek.^hoe de zeker 150 slacht offers, die vielen. Want zijn slachtoffers hun kaar ten oppakten, dan seinde hij met een telegraafsleu- Rauter eiste doodvon- tel in zijn rechterbroek- nissen en vloekte zijn zak de inlichtingen in code aan de speler in het com- medewerkers, die niet piot. Zijn partner ontving spoedig en hard genoeg de inlichtingen in de vorm toesloegen, uit Het van impulsen tegen zijn lichaam. Met een derge- een grote koelkast aan boord waar de vangst op geborgen kon worden. Een rijke Engelsman heeft hem nu zijn jacht van 150 ton aangeboden. Er zal een extra-grote ijskast in gebouwd wor den. Professor Smith hoopt een exemplaar van de zgn. Coelacanth te van- O, zo is een herinnering aan liike waardevolle kennis een bil Madagascar, waar munisten hebben nu een- a a-lKe_ .waaf.a?v.°ile Kennis nnlr w laatet»e maal voor hun agitatie. -,j-j EcvariKen is. voor de onrust, veel geld de mannen op K,=va"KC" J!>- deze wijze verdiend héb- j r ben, is onbekend, maar anaett met naar een van de droevigste speelde h(j~feilloos. Hoe- „2}L»2L'3fi;£t'e exemülaar perioden van de bezet- Eev E n ,s' ting, herinnering, die een reden te meer moet volgens de politie moet het Een trapeze-artiste, die losgebroken en het beest de zaal klonk een schot had aardig huisgehouden en toen de lichten aain in het stadspark en enige gingen, zag men een man Minister de Bruyn sloeg moestuinen. met een bebloed gezicht raak van zich af in de De politie stond op het en een andere met een Eerste Kamer toen er punt het dlier met een pistool in zijn hand. De van communistische zn de machinegeweer neer te pistoolheld zei dat de toe- op de bekende goedkope knanenj tien een slager schouwers om hem heen werd op een beter idee kwam. teveel lawaai hadden ge- Hij liet een koe halen en maakt. Daarom had hij zie, de stier wandelde heel zijn pistool te voorschijn gemoedelijk achter deze dame aan naar het slacht huis manier geageerd tegen de P.B.O. De mi' nister van de P.B.O. zei het als volgt: „De com- agitatie. een ar- moede-volk nodig, om re- volutionnair sentiment te r\ f kunnen loslaten. Daarom reuen. verdachtmakingen tegen Kort geleden kwamen gehaald en dit had enige handtastelijkheid tot ge volg gehad, waarbij het wapen was afgegaan en de man met het bloeden de gezicht een schamp schot had gekregen Ingeving Het idee van de nieuwe vin ding werd geboren op een avond in Augustus van het afgelopen jaar. Enkele dagen tevoren was een Franse duikboot gezonken en met man en muis vergaan. Jan Oterdoom zat hierover na te denken en opeens had hij het gevonden. Drie weken later was de tekening gereed en het model beproefd. Voor de Groninger stond vast, dat hij een waarde volle vinding had gedaan. Zorg vuldig schroefde hij het proef model uit elkaar en verspreidde de delen over zijn werkplaats. Niemand heeft het toestel gezien. „Iedereen zou op deze gedachte kunnen komen", zegt de uitvin der. „Daarom vertel ik niéts voor ik garanties heb". En dat Is het juist, wat de Ma rine zo voorzichtig maakt. Uit het feit, dat deze zaak al acht maan den hangende Is, blijkt wel dat men in Den Haag ernstig reke ning houdt met de mogelijkheid inderdaad met een bruikbare vinding te doen te hebben. Van de andere kant wil men eerst ze kerheid hebben. Wanneer ieder een op die gedachte kan komen, waarom heeft dan nog niemand dit gedaan? Er zijn tientallen red dingsapparaten ontworpen en telkens weer zinken duikboten en verdrinken bemanningen. Het re cente geval van de Turkse onder zeeër heeft dit weer eens duide lijk aangetoond. „Met mijn vinding waren 'deze mensen absoluut gered geweest", zegt Jan Oterdoom. „Binnen drie uur had iedereen het schip kun nen verlaten. In Den Haag pro beren ze mij m'n vinding af te praten, maar ik laat niets los, Ze denken dat de tijd voor hen werkt, maar ik heb geduld, des noods jarenlang. We kunnen elke dag tot een vergelijk komen, als de heren mijn voorstellen willen aanvaar den. Ze zijn volkomen redelijk. Intussen héb ik contact opgeno men met het buitenland. Neder land kan van mijn vinding ge bruik maken, maar als ze niet willenHij zegt niet, welk land, maar uit het verdere ge sprek valt misschien af te leiden dat hij Amerika bedoelt. Houding gerechtvaardigd? Misschien komt men nooit tot een vergelijk. Jan Oterdoom zal geen duimbreed van zijn voor stellen afwijken; de beslissing ligt volledig bij de Marine. De uitvinder heeft zich bereid ver klaard persoonlijk het apparaat te testen, van elke gewenste diepte af. Den Haag blijft voorlopig voorzichtig en er zijn inderdaad factoren, die deze houding schij nen te rechtvaardigen. Maar de leek vraagt zich intussen af, of die condities van Jan Oterdoom werkelijk zo onredelijk zijn. Het is toch te proberen. En in elk geval zou een herhaling van de „Schnorkel-affaire" de naam van ons land weinig goed doen.... hoopt op 1 Juni de liederen- zangeres Dina Roos haar tach tigste verjaardag te vieren. Tot 1912, toen een diphteritis een vroegtijdig einde aan haar car rière maakte, had zij een grote naam als liederenzangeres; is van het Zuurkool Syndicaat in Frankrijk een chèque ontvan gen groot 315.000 Franse francs voor het Nationaal Rampenfonds, met het verzoek dit bedrag te bestemmen voor hulp aan de door de watersnood getroffen tuinders; vertrok gistermiddag voor de 32e maal het m.s. „Willem Ruys" uit Rotterdam naar Indonesië met op de brug kapitein C. C. Goede- waagen uit Den Haag. Het schip was voor vijf en zeventig procent gevuld; werd een 25-jarige havenarbei der veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek we gens diefstal van bronzen voetjes van grafvazen op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amster dam,

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5