5.95 Hou Kar Feestelijke viering van Koninginnedag Brandweren spoten om 't hardst PERFECT GEKLEED PINKSTER COSTUUM f 46.50 f 65.- DELANA- KLEDING" Heiloo vierde feest in alle opgewektheid Gecostiimeerd voetbal en kleurige optochten 1Xieuwe Niedorp wijst halve dag sluiting af Agenda Buiten g ten sU Voor 40 jaar EVERGLAZE BLOUSES 8.75, 8.25, 7.25, Finales van de school wedstrij den Divanbed Tuimelbed Dubbel divanbed f 6.20 f 12.85 f 12.95 Sportcolberts Het Kledinghuis Pagina 2 Vrijdag 1 Mei 1953 ALKMAAR Er viel een miezerig motregentje in de vroege morgen van Koninginnedag, toen om half negen de Alkmaarse schooljeugd samenstroomde op het Cana daplein, en het teas nogal koud. Zou dit dan een Konin ginnedag zonder Oranjezonnetje worden? Neen, want toen later de jeugd in een lange kleurige rij door de stra ten van de stad liep, begon de grauwe bewolking te bre ken en een uurtje later deed het zonnetje zijn eerste schuchtere pogingen ,om het feest wat meer luister bij te zetten. Op de -Eilandswal was intus sen een groot aantal brandweer corpsen uit Alkmaar en wijde omgeving samengestroomd, die druk doende waren met het op stellen van hun materiaal en het uitleggen van de slangen. Op de Bierkade en het Voor- meer stond het publiek in lange, dikke rijen, en kano's en roeibo ten gleden over het water van het kanaal. De bootjes van de Rijkspolitie snorden als nijdige spinnen bedrijvig heen en weer. Om een uur of vier begon deze grootse oefening van de brand weren uit Alkmaar en omgeving, die gehouden werd in het kader van de Bescherming Burgerbevol king. Een schril fluitsignaal weer klonk, en tegelijk begonnen de motoren van de pompen te brom men en de te zoemen, en weldra spoten de waterstralen hoog in de lucht of ver over het wateropper vlak. Het was een imponerend gezicht, al die fonteinen van wa ter en die witte bogen, die schui mend weer in het Kanaal terug vielen. Later defileerden alle deelnemende corpsen met hun materiaal langs het stadhuis. Het geheel maakte een voortreffelijke en geruststellende indruk, en gaf een goed beeld van de paraatheid van de brandweer in en om Alk maar. De Post-Harmonie verleen de bij dit défilé haar muzikale medewerking. In de avond maakten de diverse muziekcorpsen rondgangen door de stad. waar een gezellige en feestelijke drukte heerste. In ver schillende zaïen waren Koningin- nebals georganiseerd, en het is begrijpelijk, dat ook hier een ge zellige sfeer heerste De feestelijkheden werden be sloten met een groots Venetiaans vuurwerk,'dat waarlijk een festijn van vuur. licht en kleur was. Wa tervallen van vuur, draaiende, vonkenspattende molens en veel kleurige vuurpijlen staken op feeërieke wijze met hun kleuren af tegen de rustige, donkere avondhemel. Een groots sluitstuk met het „Leve de Koningin" in 'n omlijsting van oranje licht vormde een waardige finale. Om half negen startte een lange stoet kinderen, voorafgegaan door het padvindersvendel van het Canadaplein, om de burgers, die onverhoopt nog mochten slapen, wakker te maken. Dreunend rof felden de trommen en het trom- petgeschetter schalde tegen de ge vels. Tevoren hadden de klokken gal mend over de stad de dag inge luid, terwijl het carillon van de Waagtoren zijn klanken uitstrooi de over de natte daken. En toen de Reveille had weerklonken, zongen prille kinderstemmen va derlandse liedjes voor het stad huis. En dat zingen klonk ver kwikkend en zuiver in de Lange- straat, waar de bolle wind de natte vlaggen om de stokken sloeg. Staande op het bordes van het stadhuis namen burgemees ter en mevr. Wytema deze aubade die onder leiding van dirigent Johan Kuiper voortreffelijk werd gezongen ,in ontvangst. Nadat de laatste tonen van het Wilhelmus waren verklonken, bedankte de burgemeester de schooljeugd voor hun zang, en loofde een beloning uit voor degene, die het Oranje- zonnetje kon vinden, dat zoek was geraakt En daarop volgde de beloning voor de kinderen. Om tien uur begonnen de fina les van de schoolvoetbal in Over- die en op het sportpark, waar een sfeer van sportieve strijdlust heerste. Fel bekampten de finalis ten elkaar, want de eer van de school stond op het spel. Onder wijl maakte de padvinders-drum band met dreunende trommen en schallende bazuinen een rondgang door de vlaggende, feestelijke straten van de stad. en woei de hemel steeds meer schoon. 's Middags om kwart over één kwamen de voetballers van de middelbare scholen in actie, die de voorronden hadden doorleefd, Damclub D.D.D. ALKMAAR. De onderlinge wintercompetitie is geëindigd. Met een fraaie score van 27 pun ten uit 18 partijen is M. J. Lan- gras ir. kampioen geworden. De laagste partijen waren echter nog uiterst spannend omdat door de overige leden een iets betere positie zou kunnen worden ver overd, De uitslagen luiden: L. RavenstiinJ. Mekken 11 N. OudH. de Jong 20 J. SchuitP. Smolenaars 20 G. WooniikG. Bakkum 11 D. StamG. Siim 20 D. Bruggeman—J. Kool 02 C Louwerens D. Klinkhamer 02 om in een finale uit te vechten, welke school het sterkst was op het groene veld, Op het Boys terrein was 's morgens ook nog de eindstrijd gespeeld van de handbalcompetitie van de middel bare meisjesscholen. Tussen half drie en half vier werd een grote gecostumeerde kinderoptocht gehouden. We za gen circusartjsten in bonte kledij, Moeder de Gans, Zwaan-kleef- vertegenwoordigers uit verre, vreemde landen liep wat angstig tussen barbaarse rovers met ge trokken zwaarden en ijselijke dolkmessen. Vele gekleurde fietsen, auto peds en wagentjes werden ge toond. De stoet werd op waardige wijze geopend en afgesloten door de verkennersvendels. Bioscopen: VICTORIA: De lokkende wil dernis. HARMONIE: Zorg. dat ie er bij komt. REX: Het zwarte kasteel. CINEMA AMERICAIN: Hong kong. Voorstellingen om 8 uur. Apotheken: Voor spoedgevallen na heden avond zes uur te bereiken apotheek Kruisinga. Koor straat 59. apotheker G. Kruisinga. Medische hulp Heiloo. Lim- men en Akersloot: In het weekend voor spoed gevallen bereikbaar dokter D. W.' L. Hoekstra. Kenne- merstraatweg 380, telefoon 3480. Retraitehuis te Bergen: Zondag 3 Mei Propagandisten dag. Tussen 6 en 9 Mei: Gehuwde dames. Tussen 9 en 12 Mei: Verloofde paren (naaste voorbereiding op het huwelijk). Heden: Jubileumviering 100 jaar Kamer van Koophandel 10.30 uur kranslegging op het graf van oud-voorzitter de heer S. W. Arntz door het bureau der Kamer. 11 uur buitengewone vergadering ten stadhuize. Herdenkings rede van de heer G. Gronds- ma. 12.15 uur officiële ont vangst door het gemeente bestuur in het gemeente museum. 3.30 tot 5.30 uur receptie ten stadhuize. In ons blad van 1 Mei 1913 lazen wij: HET ALKMAARSCH STA TION Naar wij vernemen heeft de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij aan de besturen der vereenigin- gen voor Vreemdelingenver keer te Bergen, Egmond en Schoorl meegedeeld, dat geen wijziging meer kan worden gebracht in de plannen van het station Alkmaar, die ove rigens na rijp beraad en in •overleg met de Regeering zijn vastgesteld. Het verzoek om afzonderlijke uitwegen te maken naar den Berger- en naar den Helderschen weg ontmoet overwegende bezwa ren. (Advertentie) ALKMAAR De finales van de schoolvoetbalwedstrijden had den het volgende resultaat bij het voortgezet onderwijs: Ambachtsavondsch. 1Typogra- fensch. 1 41. Kampioen: Amb.av.sch. 1; 2e prijs Typografensch. 1. U.L.O. Julianasch. 1Ambachts avondsch. 2 00; U.L.O Juliana- school 1U.L.O. St. Jozeph 1 0-1; Amb.avondseh. 2U.L.O. St. jozeph 0—1. Kampioen: U.L.O. St. Jozeph; 2e pi'ijs: Amb.av.sch. 2; 3e prijs: U. L.O Juliana. R.H.B.S. 3Ambachtsschool 2 0-5; U.L.O. Juliana 2Ambachts school 3 04; Ambachtsschool 2 Ambachtsschool 3 5-1; R.H.B. S 3—U.L.O. Juliana 2 8—0; U.L. 0 Juliana 2Ambachtsschool 2 1—7; R.H.B.S. 3—Ambachtssch. 3 4—2. Kampioen: Ambachtsschool 2; 2e prijs: R.H.B.S. 3. Ambachtsschool 5R.H.B.S. 4 5—2. Kampioen: Ambachtsschool 5; 2e prijs: R.H.B.S. .4. R.H.B.S. 5—R.H.B.S. 6 3—0; R. II.B.S. 5Handelsschool 3 21; R.H.B.S 6— Handelsschool 3 2—3. Kampioen: R.H.B.S. 5; 2e prijs: R.H.B.S 6. LAGER ONDERWIJS Bergen 1Egmond 1 10. Kampioen Bergen 1; 2e prijs Egmond. Nic. Beetssch. 1J. Ligthart- school 1 13. Kampioen: J. Ligthartschool; 2e prijs Nic. Beetsschool. Bergen 2Vondelschool 2 41. Kampioen: Bergen 2. HANDBAL MEISJES M.M.S. Bergen 2—U.L.O. Alk maar 2 60. Kampioen: M.M.S. 2. U.L.O. Alkmaar 1Gymnasium 1 8—0. Kampioen: U.L.O. Alkmaar 1; 2e prijs Gymnasium 1. Parlvinders-F ancy-F air „PAFAFA" ALKMAAR. Blijkens een in dit nummer voorkomende adver tentie wordt op het padvinders^ terrein van Phoenix aan de Zan- dersloot der traditie getrouw weer een „Pafafa" gehouden. Evenals voorgaande jaren wordt deze door de jongens zelf ge maakte miniatuur-kermis feeste lijk verlicht en versierd, terwijl feestmuziek (ook naar eigen keuze) voor een goede stemming zal zorgen. Tal van attracties zijn weer aanwezig, terwijl voorts een Neptunus-bar. geheel in scheepsstijl. de moeite van het bezoeken waard is. Voor sport en spel is ruimschoots, gelegen heid. er is een Cineac, welpen theater enz. Veel werk is verzet om de vele bezoekers te kunnen ontvangen. De padvindersdrum band zal ter gelegenheid van Toneelmiddag R. K. Bond voor Bejaarden ALKMAAR Wij maken de bezoekers van de toneeluitvoering van Dindua op Zondag 3 Mei a.s. er op attent, dat de uitvoering van het toneelspel „Wie kust de Mummie" niet des avonds om 8 uur begint, doch reeds Zondag middag om twee uur in Het Gul den Vlies. De toegang is geheel gratis. Men kan kaarten afhalen op de adressen Oudegracht 36 en Westerweg 16. Ook 's middags aan de zaal. Receptie in Victory ALKMAAR Ter gelegenheid van de ingebruikname van de ge restaureerde eetzaal en Margriet zaal hield de directie van Victory gistermiddag een drukbezochte receptie. Het was een 'bij uitstek geschikte middag voor dit gebeu ren en er heerste dan ook een op gewekte stemming. Tal van voor aanstaande figuren uit het Alk maarse leven gaven van hun be langstelling blijk en wensten het echtpaar jansen geluk met deze zo geslaagde restauratie. De di rectie van Victory mocht ook diverse stoffelijke blijken van belangstelling bij deze gelegen heid ontvangen. Nieuw programma in Rex ALKMAAR Reeds gisteren draaide het nieuwe filmprogram ma in het Rex-Theater. Het is de griezelfilm „Het Zwarte Kasteel" waarin filmsterren als Boris Kar- loff en Lon Chaney weer op het witte doek verschijnen. Aan span ning ontbreekt het niet. Stel u het zich voor: een schijndode, die al gekist was, wordt uit zijn laat ste rustplaats bevrijd en ont waakt, terwijl hij pistoolschoten lost op zijn aartsvijand, die hem twee duelleerpistolen als souvenir mee in de kist gegeven had. Dat is het sensationele slot van deze spannende film, waaraan nog heel wat spannende momenten vooraf gaan. Het drama speelt zich af op een luguber kasteel, waar perso nen door de vloer verdwijnen, om vervolgens bij een onderaardse vijver vol krokodillen te belan den. Het kasteel heeft nog meer griezelige geheimen en een on deraardse kerker, waar de held van het drama en zijn schone geliefde 'elkaar in de armen val len. Het ongelooflijke gebeurt en beiden worden bevrijd. Zij over leven alle gevaren en krijgen elkaar tenslotte. De keuring voor deze film is 18 jaar. (Advertentie) (Advertentie) „Pafafa" meerrrv een rondgang ir in de stad Zangclub „Avanti" ALKMAAR. Na de geslaag de ouderavond van 19 April wor den de leden attent gemaakt op de repetitie, die zij trouw en on tijd dienen te bezoeken. Zondag ochtend om kwart over elf be ginnen de repetities weer in het Kaiottershuis op de Laat. Nieuwe leden, vooral heren, zijn dan van harte welkom. met dan met een Langestraat 58 Het AUPING-PRODUCT is door gebruik van de aller beste materialen een klasse product met een uitstekende reputatie. jnet 25 jaar garantie met 25 jaar garantie met 25 jaar. garantie f 98.50 ALKMAAR Burgerlijke Stand ALKMAAR- Geboren: Bente F., d. v. H. J. Wiegman en J. K. Sterk; Ingrid W. E., d. v. D. W. Mooy en H. W. Stet, Maria C. J., d. v. L. Verver en J. A. C. van Leeuwen. Ondertrouwd: Hendrik J. Ha- geman en E. A. van Westen: J. H. Rietbroek en J. H. Beers; R. van Waart en H. van Midlum; H. van den Berg en J. Brinkman; C. Sman en T. Kosteutz; J. van Veg- ten en J. W. Martensen; J. P. Scholten en I, C. M. A. Bey. ST. JAN VOOR HET VOETLICHT BERGEN. In de „Rustende Jager" bracht de Toneelvereni ging „St. Jan" voor de laatste keer in dit seizoen het zeer ge slaagde blijspel „In een andere wereld", door Joh. Blauser. Uitstekend spel leverde Rein Beukers. Zijn optreden als direc teur met zijn frappante aristocra tische 'houding en rollende ogen van spanning en teleurstelling, deed iedereen genieten. Augus tine, Truus Bleker, voor velen een onbekende speelster, vertolk te haar rol op realistische wijze met bewonderenswaardige uit spraak en intonatie. Aat Groot, de bankwerker, was een uitstekehd type van een rijk geworden bankwerker met een gouden hart. Marie, zijn wederhelft, Trien WijibengaTiebie, speelde haar rol vlot. Rob, Wim Vlaar, had een wat te arrogante houding als mede-directeur en speelde wat traag. Miel, Annie v. Wonderen maakte een aardig debuut, met een goede belofte voor de toe komst. Jean, de huisknecht. Jan van Straalen, kon wat enthou siaster spelen, maar zijn perfecte houding maakte veel goed. Een gezellig Oranje-Bal sloot de avond. K.V.P. Nr. 1 BERGEN. - De K.V.P. heeft als lijstnummer voor de a.s. ver kiezingen op 27 Mei a.s. no. toegewezen gekregen. EMIGRATIE BERGEN. Vandaag vertrekt naar Australië met zijn gezin, de oud-agent van politie, de heer A. de Graaf, Oude Bergerweg 64. Geslaagd BERGEN AAN ZEE. Aan de Technische Hoge School te Delft slaagde voor het ingenieurs examen voor electro-techniseh ingenieur de heer J. F. T. van Heemskerck Veeckens te Bergen aan Zee. Volgorde lijsten Raad Heiloo HEILOO. - K.V.P. (lijst Schuyt) liist 1: P.v.d.A. (lust Rus) liist 2: Chr. Hist. Unie en A.R. (liist Vahl) liist 3: C.P.N. (liist Bosma) liist 4; V.V.D. (lust De Jager) liist 5. AFSCHEID MEJ. M. SCHERMER OUDORP Dezer dagen was het Burgerlijk Armbestuur voltal lig aanwezig ten huize van Mej. M. Schermer, teneinde van haar officiëel afscheid te nemen als lid van dat college, waarin zij ruim 18 jaren haar beste krachten heeft gegeven. De Burgemeester sprak Mej. Schermer hartelijk toe en zei dat zij dit werk altijd met op gewektheid en'ijver had verricht. Niet om hiermede eer of waar dering te behalen, evenmin om financiëel voordeel, maar uit liefde voor de evenmens. Hij dankte haar voor het vele goede werk dat zij in deze lange periode ?edaan heeft en bood haar als olijk van waardering een enve loppe met inhoud aan. De Voor zitter van het Burgerlijk Arm bestuur, de heer J. Blom, bracht in herinnering de bereidheid die zij aan de dag legde bij de ver gaderingen waarvoor zij altijd haar woning beschikbaar stelde en de gezellige sfeer waarvoor zij zorgde. Hij dankte haar voor de steun en medewerking die het bestuur in die lange jaren van haar heeft ondervonden. Als een blijvend aandenken werd haar een fraaie kaarsenstandaard en een sierlijke kan aangeboden Mej. Schermer zei zeer dank baar te zijn voor de waardering die men voor haar werk heeft. De werkzaamheden in het Burger lijk Armbestuur waren haar lief geworden en vormde een deel van haar levensideaal. De leeftijd en gezondheid echter noopten haar dit werk te beëindigen en aan jongere krachten over te laten. K.V.P. nummer één LANGEDIJK. Bii de a.s. verkiezing van leden van de ge meenteraad zal de liist van de K.V.P. de eerste ziin. Driemaal vier raadsleden hadden voorkeur aangevraagd voor hun liist. zodat een loting de nummering uit moest wiizen. De uitslag van de loting was: 1. K.V.P.: 2. Liist Balder (A.R.): 3. P.v.d.A. (Advertentie) VOOR UW MEISJES OF JONGENS brengen wij De oer-degelijke en toch zo flattense „Delana" js. blouses in uni en gestreept, leef tijd 412 jaar, met lange mouw f 8.50 4 jaar met korte mouw 4 jaar „Delana" js. in 5 unitinten ift. 4—10 jr. 4 jaar „Delana" ineisjesjurkjes met korte mouw borduurde pas, 24 jaar, in 4 unitinten, 2 jaar broeken en ge- leeftijd Iff ALKMAAR' HEILOO De verjaardag van onze geliefde Vorstin is in Heiloo niet minder opgewekt gevierd dan overal elders in den lande. Van de vroegste morgenuren af waren de kinderen al in een feeststemming en met oranje strikken en rood-wit-blauwe vlaggetjes liepen zij de straten en wegen op en neer, overal vrolijkheid verspreidend. De schoolkinderen togen, om half tien naar het Raadhuis, om de Burgemeester en diens echtgenote een aubade te brengen. porters en die uit het Foresters- kamp tot ver achter het sterren- W eersverwachting Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. DROOG WEER Droog en vrij zonnig weer met een overwegend matige Noord oostelijke tot Oostelijke wind. Iets koudere nacht. Morgen overdag voornamelijk in het Noorden van het land iets la gere temperaturen. Bil j artkampioenscbap W armenhuizen W ARMENHUI ZEN De in het café de Groot gehouden biljart wedstrijden leverde de volgende uitslagen op: Jan Slikker, Nic. Pronk 145 142 172 172 Math.s de Groot 172 112 Martinus de Groot 127 127 A. Dekker Joe Swan 127 60 127 127 W. Hoogeboom 208 Sevenhuizen 100 208 20 21 7.10 20 46 8.60 16 37 7.— 16 33 7.63 17 16 3.52 17 31 7.47 10 104 20.80 50 10 17 5.- Martinus de Groot 127 6 W. Hoogeboom 208 208 5 3 1.20 5 71 41.60 Woensdag 6 Mei worden in café Slikker de wedstijden voort gezet. Praatavond Don Boscoschool WIERINGERWERF Voor de ouders van de kinderen die de Don Boscoschool bezoeken bestaat er heden, Vrijdagavond, na bet Lof gelegenheid om met het on derwijzend personeel van gedach ten te wisselen over de vorderin gen van hun kinderen. Het aan grijpen van dit aangeboden con tact kan derhalve warm worden aanbevolen. (Advertentie) PRACHTIGE COLLECTIE met bijpassende pantalons HOFDIJKSTR. 8, ALKMAAR U spaart door bij ons te kopen Nauwelijks waren de eerste ac- coorden van het „Wilt heden nu treden" vervlogen in de wind- frisse morgen, of de fontein, waarbij oranje tulpen in volle pracht prijkten, begon leestelijk te spuiten en de wind zorgde er wel voor, dat de kinderen, die dapper stonden te zingen, de volle laag van het wegdwarre- lend water over zich heen kre gen. Onder leiding van de heer Piet Groot zongen zij voorts het Wilhelmus. Behalve de burge meester en zijn echtgenote luis terden op het bordes van het raadhuis toe de beide wethou ders de heren J. Rus en J. Schuijt en de leden van het Comité tot viering van Oranje en Nationale Feesten. Na afloop van de aubade sprak de burgemeester de kinderen toe. Hij dankte hen en het on derwijzend personeel namens de Koningin voor het uitbundig ge zang en vermaande voorts de kinderen, in hun harten altijd de liefde voor ons vorstenhuis trouw te blijven. Na een driewerf „hoera", uitgebracht op de jarige Koningin verspreidden de kinde ren zich onder uitbundig stem- mengeruis over het gehele dorp. Gecostumeerd voetbal Men kon het talrijke publiek op het Forestersterrein bij de ge costumeerde voetbalwedstrijd tus sen H.S.V.-mannen en hun sup- beeld Pegasus horen lachen. Het heelal daverde van de schoten en de koepel van het firmament dreunde in zijn voegen van de ontzettende slag, die elf zwart- rood-gele mannen, keurig volgens de regelen van een nieuw soort rugby, leverden tegen de als vle gels en bakvissen verklede Fores ters, onder leiding van 'n school meester, compleet, met puntbaard je, lorgnet, pandjesjas, bolhoed en parapluie. Sinterklaas was speciaal over gekomen om de wedstrijd met vaste hand te leiden. En dat deed hij ook. Hij volvoerde, wat de stem door de loudspeaker hem zei. Moest hij het einde van de wedstrijd fluiten, aldus de stem, hij floot het einde van de wed strijd. Zo is Sinterklaas. Altijd in vorm. Een fijne man.... De mannen van de supporters club van H.S.V. en H.S.V. zelf hadden zich van onder tot boven vol gesmeerd met kachelroet tot ze glimmend zwart zagen. Het was moeilijk, om in deze vreemd uit gedoste mannen de anders zo eerzame burgers van Heiloo te herkennen. Maar het doel werd bereikt: men had zichzelf en het publiek kostelijk vermaakt. Men deelde minzaam de punten; 55. Toch vonden we, dat H.S.V. tech nisch en tactisch wel wat ster ker was, hoewel de voorhoede schotvaardiger had kunnen zijn. Daar kwam nog bij, dat de tegen- gartij ditmaal lat en paal inscha- elde, hetgeen een enerverende uitwerking had op het moreel van onze jongens, die anders ze ker een daverende voorsprong hadden kunnen nemen.... tegen die snertvoetballertes van Fores ters. Optocht Inmiddels werd op de Butter- laan de laatste hand gelegd aan een bloemencorso in het klein, dat een uitgestrekte route door het dorp nam, allerwege grote belangstelling trekkend. Het was een kleine, maar bontgekleurde stoet, met alleraardigst versierde fietsen, wagens en karretjes. Al les, wat maar wielen had en rij den kon, trok mee in de stoet. De kinderen hadden ook alle zorg aan zichzelf besteed, en kwamen met nette, fleurige costuumpjes voor de dag. Voorop trok de fan fare „Eensgezindheid". De jurv, die na afloop in Café Admiraal de prijzen uitreikte toonde zich tevreden. De uitslag is: Versierde wagens en karretjes: le prijs: nr 2 rood, poppenwagen- tje, de Graaf, 30 p.; 2e pr.: nr 1 rood. Hans en Grietje 26 p.; 3e pr.: nr 4 rood, meisje met karre tje, Tineke Oppendijk 25p. 4e pr.: nr 3 rood, kampeertent, kin deren Chr. van Dijk. 25 p. Autopeds: le pr. nr 22 rood, 28 14 p.; 2e pr. nr 21 rood, Bertje Waal, 2514 p. Versierde fietsen: le pr.: nr 8 zwart, kinderen van Zaal en Vaassen, 32 p.; 2e pr. nr 6 zw. kinderen De Jager, 30 p.; 3e pr. nr 4 zw. (onbekend) 2914 p.: 4e pr. nr 5 zw. (onbekend) 28(4 p.; 5e 5pr. nr 10 zw. Rob Peereboom 2514 p. Bakfietsen: le pr. nr 40 (Ko len) kinderen Wijn en Vermeulen 35 p.; 2e pr. nr 77 Bloemenmeisje Pirovano 29 p.; 3e pr. nr 91, drie bloemenmeisjes, 30 p. Versierde auto's: le pr. v.d. Kommer, 35 p. met lof van de jury. Reclame: le pr.: reclamewagen P. Avis, 28 >4 P. In de avonduren liepen hon derden kinderen mee in de lam pion-optocht, waaraan ook St Caecilia en Eensgezindheid deel namen, en aardig effect maakte. Intussen vermaakte de jeugd zich in de „Rustende Jager met dan sen, terwijl in de aula van de St Willibrordusstichting een film voorstelling werd gegeven: Ne derlands journaal, een teken- en muziekfilm en de film „Encore" vervaardigd naar de boeken van Somerset Maugham. N. NIEDORP Het bijwonen van een gemeenteraad kan soms heel erg vervelend, maar soms ook uitermate gezellig zijn. Door- eengenomen valt er te Nw. Nie dorp zelden wat te beleven. Maar Woensdagavond hing er een soort operettesfeer. De burgemeester was niet helemaal zeker van zijn zaak. En weth. Zwagerman werd zijn standpunt over de toepassing van de Winkelsluitingswet on trouw omdat de heer Keesom hem had bekeerd. Laat die winkeliers toch vrij, zo betoogde de heer Keesom. „Ze hebben bijna allegaar eenmans zaakjes. As die 'n keer sluite wille, nou den stelle ze maar 'n man, net as 'n boer. Die ken aars ook niet weg. In elk geval, ik ben er teuge." De heer Keesom was dan tegen het voorstel van B. en W. om een z.g. „halvedagsluiting" in te voeren op Woensdagmiddag voor de zuivelverkopers en de kruideniers in Moerbeek en Nw. Niedorp, en Maandagmiddag voor slagers. Alle andere middenstan ders hadden zich via een volle dige stemming over deze kwestie tegen een dergelijke sluiting uit gesproken. Hieruit bleek overi gens ook genoegzaam dat de heer Keesom groot gelijk had. De heer Koorn stelde B. en W. schaakmat door op te merken dat winkel sluiting zinloos is als men in een groot deel van de gemeente toch niet behoeft te sluiten ('t Veld en Langereis). Verver vond dat het gehele voorstel weinig om het lijf had. Het werd daarop prompt verworpen met alleen de stem van weth. Gaayaard voor. Halve ton over, toch tekort Een toeschouwer kon zich al evenzeer verbazen over het feit dat B. en W. de „euvele" moed hadden voor te stellen om de af lossing van het Rijksbouwvoor- schot voor de 12 in 1919 gebouw de huizen op te schorten. Hier door zou f1543 vrij komen voor extra onderhoudswerken zoals pleisteren van de muren en her stellen van omgewaaide schuttin gen. De algehele afschrijving wordt daardoor van 1969 versteld naar 1972. Er rust thans nog een schuld op van f45000. Het voorstel werd goedgekeurd. Nauwelijks was die 1500 piek bezuinigd, of B. en W. stelden voor om een kasgeld overschot van f50.000, rentegevend te beleggen door het aankopen van 3 1/3 obligaties tegen een koers van 99 3/8. Als de gemeente weer geld nodig heeft kunnen de stukken verkocht worden. Overigens wist Burgem. Baken niet hoe het nu stond met de bouw van een nieuwe R.K. School. Als dat binnen afzienbare tijd doorgaat, is die halve ton natuurlijk weer nodig voor bouw- vporschotten e.d. Goedgevonden. Weldra iedereen waterleiding De heer Grootss kreeg de toe zegging dat nogmaals met het P.W.N. overlegd zal worden over het aansluiten van de laatste hui zen in de Oosterweg op het wa terleidingnet d.m.v. asbestbuizen. Het verzoek van de Protestant se Militaire Bond Pro Rege om een subsidie van 2 ct p. inw. werd verworpen, hoewel de KVP-er Keesom, het grote belang van goede militaire tehuizen voor sol daten uit de eigen gemeente, met vuur had aangetoond. Het voorstel om de heer W. Fijnheer, grafdelver, ingaande 1 Januari a.s. een pensioen van f 200 per jaar toe te kennen, werd door B. en W. teruggenomen nadat de heer Grootes e.a. had den betoogd dat zij dit veel te weinig vonden. Weth. Zwagerman en de heren Verver en Koorn hadden daartegen aangevoerd, dat Fijnheer eigenlijk niet eens voor een pensioen in aanmerking komt, omdat hij slechts enkele jaren wegens de ingebruikneming van de nieuwe begraafplaats een salaris geniet dat voor pensioen heffing in aanmerking komt. Voordien verdiende hij jaarlijks nog geen f300. Dat betrokkene zo als Burgemeester voorrekende een pensioen van f750,toe kwam, werd derhalve ernstig in twijfel getrokken. Nu zal worden nagegaan wat zijn pensioen als koster wan de Herv. Kerk zal zijn. Dan besloot de raad om het nadelig saldo ad f387.van zwemvereniging De Rijd over 1952 voor gemeenterekening te nemen. Men vond het van groot belang dat de badgelegenheid be staan blijft, ook al om in de toe komst het zwemmen in klasse- verband weer mogelijk te maken. De heer Gaayaard had veel waar dering voor het feit dat de om gewaaide badhokjes en andere attributen door vrijwilligers zo doeltreffend waren hersteld. Stichting Houtfabriek Nieuwe Niedorp zal weldra de eerste stap gaan zetten op de weg der industrialisatie. Aan de heer K. Koopman, aannemer te Ter- diek, werd door de raad n.l. een bouwterrein, gelegen aan de Schulpweg, tussen de Prov. weg en de zuidelijke toegang naar het dorp verkocht voor fl. - p. meter. HA grote Op dit ruim e?n halve terrein zal een gebouw voor ma chinale houtbewerking verrijzen benevens een grote houtloods en een dubbele woning. De koper moet de tegenwoordige pachters schadeloos stellen, zorgen voor een beplanting en binnen twee jaar bouwen. Eigenlijk is er door het goedkeuren van dit voorstel iets zeer bijzonders geschied n.l. dat de planologische dienst te Haarlem, die gewoonlijk star vasthoudt aan eenmaal ontworpen uitbreidingsplannen, overstag is gegaan. Dat B. en W. dit hebben weten te bewerken is dus stellig een opmerkelijke prestatie. De stichting Naai- en hand- werkcursus, oorspronkelijk op gezet door de Ned. Herv. gemeen te, kreeg de aangevraagde subsi die niet omdat er geen kastekort was. Wel zal de gemeente een nieuwe naaimachine ad f300 be schikbaar stellen om te voorko men dat er een kastekort komt. ALKMAAR ya en Fabrieken vooi haar 100-jarig be F. Ie Blansch, vei Bestuur der Kamt het graf van de h Kamer, zulks als in de loop der jar gewijd, kwam de stadhuis in buiten Deze buitengewone werd door verschillen de autoriteiten bijge- noemen o.a. Zijne Exc secretaris van Econom Dr. G. M. J. Veldkam missaris der Koningin vincie Noord-Holland Baron de Vos van St Directeur-Generaal vo denstand Dr. W. L. Meyer, de voorzitter eniging van Kamers in de heer R. Groeneveld de secretaris van deze Mr. H. K. de Langen de Voorzitter van de Secretarissen van K.'s J. G. Wittkampf te 's-C alsmede de secretaris eniging, Mr. F. C. A uit Utrecht; voorts de en secretarissen van mers te weten: Mr. D. en Mr. H. Fortuin v; dam, A. Vis en Mr. P ter van Zaandam, Ch en Jhr. Dr. J. C. M< Haarlem, E. J. M. S Drs Th. Koning van A. D. v. Assendelft c van Hilversum en ir Wethmar-Logemann v dam. Ook waren aan- gemeester en wethoude: maar, de burgemeestf circa 30 gemeenten u trict der Kamer en de van het dep. Alkmaar van Nijverheid en H J. H. de Vos tot Nedei pel. Op De heer J. F. le BI innerde er in zijn op aan, dat 100 jaar gelede huize door de toeramal meester P. A. de Lange latie plaats vond van de besluit van 27 Dec. 185! te Kamer van Koophai Hij herdacht daarna ganger, de heer S. W. deze dag precies een ja stierf, na bijna 30 jaar treffelijke wijze het schap der Kamer te h kleed. Hij gewaagde voorts doening van het feit, d mer zo'n lange periode buis mocht zijn van he leven. Haar grootste L voornaamste taak vond in het activeren inzake pen, die direct of indiri en nijverheid raken en maatregelen, die het e leven zouden kunnen b En omdat hierdoor in d 100 jaar vele belangri regelen in het belang v; drijfsleven tot stand k< men, aldus spr., is een herdenking op zijn pla Gezien de functie, di mers van Koophandel ii leden vervulden, geloi dat ook in de toekomsi langrijke taken voor d< zijn weggelegd, gelet o grote deskundigheid, ob en onpartijdigheid, waa b.v. de Vestigingswet KI sedert 1937 hebben uitge zullen zij blijven de schakels tussen bedrijfs overheid en bevorderaar nature van grote en klei gen van handel en nijvi Door de wijze, waarop lerende Kamer deze fui vulde, heeft- zij zich e goodwill mogen verwer dragen door de talrijke mers, die de behartiging belangen bij de Kamer handen weten, gedragen vooraanstaande bestuur een toegewijd secretaris de Kamer met vertrouwe komst tegemoet. Spr. bracht vervolgen nodigden dank voor hu en dankte speciaal het co B. en W. van Alkmaar op het stadhuis geboden heid. In het bijzonder de heer le Blansch v( ook de voorzitters en seci der zusterkamers, de ver uitsprekend, dat de samei belangrijke resultaten in lang van het bedrijfsleve afwerpen. In dankbare rmg herdacht hij tenslot die in vroeger jaren de van het gewest hadden b om te eindigen met de v de werkers van vanda moeilijke taak met Gods onverflauwde ijver zullei voortzetten. Herdenk De heer G. Grondsma, Kamer, die ook bij het bestaan de herdenkingsr sprak, viel ook nu deze beurt. Hij deed dat op hem bekende declaim wijze, soms in dichterli woordingen, verschillen* eten citerend. i jWierp een terugblil verleden, waarvan de hei ^hgryk genoeg is, om ue jubilaresse verwacht rr den, dat zij ook in de t vuflerfn belan£riJke 'aak l

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2