Honderd jaar Alk maar se Kamer van Koophandel Zuid-Afrikaanse dansers naar de Wieringermeer K. SlotAlkmaablonk uit in Ron de v. Den Helder Buitengewone vergadering ten stadhuize gehouden Sportcolberts f 35.- tot f 69.- Pantaions f 19.75 t f 49.75 Geeft U het aan de motten? Weinig strijd bij de nieuwelingen Markt en Beurs Pagina 'a jioenschap thuizen ,EN De in het ïhouden biljart- ■de de volgende 142 20 21 7.10 L72 20 46 8.60 .12 16 37 7.— iot 127 16 33 7.93 60 17 16 3.52 127 17 31 7.47 6 5 3 1.20 208 5 71 41.60 Mei worden in vedstijden voort kinderen die de bezoeken bestaat agavond, na het om met het on- neel van gedach- aver de vorderin- ideren. Het aan- aangeboden con- /e warm worden door bij ons zal worden over an de laatste hui- irweg op het wa- m.v. asbestbuizen. ran de Protestant- nd Pro Rege om 2 ct p. inw. werd ;wel de KVP-er ote belang van tehuizen voor sol- ;en gemeente, met toond. am de heer W. alver, ingaande 1 n pensioen van toe te kennen, W. teruggenomen Grootes e.a. had- at zij dit veel te Weth. Zwagerman erver en Koorn gen aangevoerd, genlijk niet eens ien in aanmerking slechts enkele a ingebruikneming begraafplaats een at voor pensioen- anmerking komt. ande hij jaarlijks Dat betrokkene zo- ter voorrekende van f750,toe- erhalve ernstig in ?n. Nu zal worden zijn pensioen als [erv. Kerk zal zijn. de raad om het ad f387.van De Rijd over ïeenterekening te and het van groot mmen in klasse- nogelijk te maken, ird had veel waar- it feit dat de om- okjes en andere vrijwilligers zo iren hersteld. chting Houtfabrick orp zal weldra de o zetten op de weg latie. Aan de heer aannemer te Ter- ir de raad n.l. een gelegen aan de isen de Prov. weg e toegang naar het voor fl.p. meter, jn halve HA grote gebouw voor ma- werking verrijzen grote houtloods en zoning. De koper woordige pachters Hen, zorgen voor en binnen twee ligenlijk is er door n van dit voorstel nders geschied n.l. ogische dienst te gewoonlijk star eenmaal ontworpen nnen, overstag is en W. dit hebben :rken is dus stellig ke prestatie. Naai- en hand- iorspronkelijk op- led. Herv. gemeen- angevraagde subsi- er geen kastekort de gemeente een achine ad f300 be en om te voorko- n kastekort komt. ALKM AAR Vandaag viert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar haar 100-jarig bestaan. Nadat de Voorzitter, de heer J. F. Ie Blansch, vergezeld van de leden van het Dagelijks Bestuur der Kamer, vanmorgen een krans had gelegd op het graf van de heer S. W. Arntz, oud-voorzitter van de Kamer, zulks als symbolische hulde aan allen, die zich in de loop der jaren aan het werk van de Kamer hebben gewijd, kwam de Kamer in de raadzaal van het Alkmaarse stadhuis in buitengewone vergadering bijeen. Deze buitengewone vergadering werd door verschillende genodig de autoriteiten bijgewoond. Wij noemen o.a. Zijne Exc. de Staats secretaris van Economische" Zaken Dr. G. M. J. Veldkamp, de Com missaris der Koningin in de Pro vincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de Directeur-Generaal voor de Mid denstand Dr. W. L. Groeneveld Meyer, de voorzitter van de Ver eniging van Kamers in Nederland, de heer R. Groeneveld uit Zwolle, de secretaris van deze Vereniging, Mr. H. K. de Langen te Meppel, de Voorzitter van de Ver. van Secretarissen van K.'s v. K., Mr. J. G. Wittkampf te 's-Gravenhage, alsmede de secretaris dier Ver eniging, Mr. F. C. A. Eenhorst uit Utrecht; voorts de voorzitters en secretarissen van andere Ka mers te weten: Mr. D. A. Delprat en Mr. H. Fortuin van Amster dam, A. Vis en Mr. P. H. Wuys- ter van Zaandam, Ch. E. Visser en Jhr. Dr. J. C. Mollerus van Haarlem, E. J. M. Stumpel en Drs Th. Koning van Hoorn, Mr. A. D. v. Assendelft de Coningh van Hilversum en mevr. I. E. Wethmar-Logemann van Rotter dam. Ook waren aanwezig bur gemeester en wethouders van Alk maar, de burgemeesters uit de circa 30 gemeenten uit het dis trict der Kamer en de Secretaris van het dep. Alkmaar van de Mij van Nijverheid en Handel, Mr. J. H. de Vos tot Nederveen Cap- pel. Openingsrede. De heer J. F. Ie Blansch her innerde er in zijn operiingsrede aan, dat 100 jaar geleden ten stad huize door de toenmalige burge meester P. A. de Lange de instal latie plaats vond van de bij raads besluit van 27 Dec. 1852 opgerich te Kamer van Koophandel. Hij herdacht daarna zijn voor ganger, de heer S. W. Arntz, die deze dag precies een jaar geleden stierf, na bijna 30 jaar op voor treffelijke wijze het voorzitter schap der Kamer te hebben be kleed. Hij gewaagde voorts met vol doening van het feit, dat de Ka mer zo'n lange periode de spreek buis mocht zijn van het bedrijfs leven. Haar grootste kracht en voornaamste taak vond de Kamer in het activeren inzake onderwer pen, die direct of indirect handel en nijverheid raken en van alle maatregelen, die het economisch leven zouden kunnen bevorderen. En omdat hierdoor in de voorbije 100 jaar vele belangrijke maat regelen in het belang van het be drijfsleven tot stand konden ko men, aldus spr., is een plechtige herdenking op zijn plaats. Gezien de functie, die de Ka mers van Koophandel in het ver leden vervulden, geloofde spr., dat ook in de toekomst nog be langrijke taken voor de Kamers zijn weggelegd, gelet ook op de grote deskundigheid, objectiviteit en onpartijdigheid, waarmede zij b.v. de Vestigingswet Kleinbedrijf sedert 1937 hebben uitgevoerd. Zo zullen zij blijven de onmisbare schakels tussen bedrijfsleven en overheid en bevorderaarsters van nature van grote en kleine belan gen van handel en nijverheid. Door de wijze, waarop de jubi lerende Kamer deze functie ver vulde, heeft- zij zich een vaste goodwill mogen verwerven. Ge dragen door de talrijke onderne mers, die de behartiging van hun belangen bij de Kamer in goede handen weten, gedragen ook door vooraanstaande bestuurders en een toegewijd secretariaat, gaat de Kamer met vertrouwen de toe komst tegemoet. Spr. bracht vervolgens de ge nodigden dank voor hun komst en dankte speciaal het college van B. en W. van Alkmaar voor de op het stadhuis geboden gastvrij heid. In het bijzonder begroette de heer le Blansch vervolgens ook de voorzitters en secretarissen der zusterkamers, de verwachting uitsprekend, dat de samenwerking belangrijke resultaten in het be- ang van het bedrijfsleven mocht afwerpen. In dankbare herinne ring herdacht hij tenslotte allen, die in vroeger jaren de belangen van het gewest hadden behartigd, om te eindigen met de wens, dat de werkers van vandaag hun moeilijke taak met Gods hulp met onverflauwde ijver zullen mogen voortzetten. Herdenkingsrede. De heer G. Grondsma, lid der Kamer, die ook bij het 75-jarig bestaan de herdenkingsrede uit sprak, viel ook nu deze eer te beurt. Hij deed dat op de van hem bekende declamatorische "wijze, soms in dichterlijke be woordingen, verschillende poe fen citerend. Hij wierp een terugblik op het verleden, waarvan de herdenking belangrijk genoeg is, omdat van ue jubilaresse verwacht mag wor den, dat zij ook in de toekomst hog een belangrijke taak zal ver vullen. 1 Spr. schetste de toestand in het begin der 19de eeuw, toen Koning Willem I zich tot het uiterste in spande, om de Nederlandse wel vaart te versterken; thans mogen wij constateren, dat Prins Bern- hard op voorbeeldige wijze in diens voetstappen is getreden. In die tijd van opleving werden tal van kanalen gegraven, waar van voor ons gewest het in 1852 geopende N.H. Kanaal van grote betekenis was. In 1837 werd de eerste spoorlijn Amsterdam Haarlem geopend. Het was niet con amore, dat men zich in die tijd met de nieuwe vindingen der techniek kon verenigen, zulks in tegenstelling met de geest van onze tijd, de tijd van luchtverkeer en atoom-energie. De Kamers van Koophandel in Alkmaar en Den Helder begonnen haar taak in de 2de helft der 19de eeuw, onder de regering van Ko ning Willem III, tot wien de Ka mers dikwijls rechtstreeks haar adressen plachten te richten. Het begin was bescheiden; de Kamer zetelde in de woning van de secretaris en vergaderde op het stadhuis, een traditie welke bewaard is gebleven. In 1923 werd het eigen kantoor pand aan de Oudegracht betrok ken, vanwaar de Kamer in 1950 naar de „Kennemerhoek" ver huisde. Bij de oprichting telde de Ka mer 7 leden, gekozen door 226 kiezers, die hun kiesrecht ont leenden aan het feit, dat zij voor minstens f 10 in het patentrecht waren aangeslagen. Blijkens de notulen van B. en W. van 26 April '53 verklaarde burgemeester de Lange, dat de heren W. v. d. Voort, H. J. Conijn, J. A. Benit, F. M. v. d. Velde, F. L. Koorn, G. C R van Vloten en F. M. Aghina benoemd waren tot lid van de Kamer van Koop handel. Op de „renseignementen- staat", die bij de Staatsraad Commissaris der Koningin" moest worden ingeleverd, moesten de candidaten o.a. ook „het aantal kinderen" opgeven. De geldmiddelen der Kamer waren aanvankelijk nauwelijks genoeg om pen en inkt te bekos tigen; tot 1887 subsidieerde de gemeente Alkmaar met f100. per jaar, in dat jaar tot f 170. verhoogd; hierin was de vergoe ding van de secretaris begrepen De reorganisatie in 1922 bracht via de heffingen krachtens de Handelsregisterwet goede voor zieningen t.a.v. de inkomsten der Kamer. Aan de werkers van het eerste uur, die met bescheiden middelen hun taak moesten verrichten, is de gemeenschap dank verschul digd. De Kamer ijverde in die dagen voor wegverbeteringen, ka nalisatie, spoorwegen, telegraaf verbindingen, en voerde strijd te gen misbruiken in het handels verkeer. Dank zij de krachtige steun der Kamer werd in 1865 de spoorlijn AlkmaarDen Helder aangelegd; in 1867 AlkmaarUit geest; ook voor een spoorwegver binding met West-Friesland werd gepleit. Zoals in 1952 sprak de Kamer zich ook reeds in 1853 uit voor handhaving van de Alk maarse. kermis. In latere jaren wierp de Kamer zich op de be vordering van de export van pro ducten uit eigen gewest, vooral zuivel- en grove tuinbouwproduc ten, bloembollen en vis. Uitvoerig schetste spr. de his torie van de Alkmaarse kaas- (Advertentie) KLEDERMAKERS LAAT 112 markt, die niet slechts een stads belang is, doch ook een algemeen belang, gezien de onschatbare on persoonlijke propagandistische waarde voor dit belangrijke natio nale zuivelproduct, tevens bron van deviezen. De vlotte afzet van kaas naar alle werelddelen dankte spr. mede aan deze beroemde kaasmarkt. Het aantal midenstandsbedrij- ven en zelfstandige ambachtslie den nam geleidelijk toe; thans staan uit de 36 tot het district behorende gemeenten (met 12.000 inwoners) circa 9000 zaken inge schreven, hetgeen neerkomt op één per zes mannelijke meerder jarigen. In de tweede helft der vorige eeuw was er een vrij belangrijke export van vet afslaehtvee naar Engeland. In de jaren 18601870 geraakte het agrarisch karakter van ons land wat op de achter grond en begonnen handel, scheepvaart en industrie zich meer te ontwikkelen; toch bleven landbouw en veeteelt voor ons gewest van de allergrootste be tekenis. De opening van het Noordzeekanaal was voor ons dis trict en vooral voor Den Helder zeer nadelig. Pogingen van de K. v. K. om andere bronnen van wel vaart te zoeken, bleven weinig vruchtbaar. De visvangst en -han del namen nog wel een zeer be- largrijke plaats in, doch tot over maat van ramp verdween ook de vis uit het Noordelijk kustgebied. Gelukkig bleef de Marine-basis in Den Helder als bestaansbron behcuden, breidde de badplaats Huisduinen zich uit en ontstond in de Anna Paulownapolüer een belangrijke bloembollencultuur. In later jaren beijverde de Ka mer zich voor het West-Friese Kanalenplan en behartigde zij ook op andere wijze de scheep- vaartbelangen. De totstandkoming van de Af sluitdijk en de droogmaking der Wieringermeer waren van groot belang voor het economisch leven van ons gewest. Thans wordt met groot verlangen uitgezien naar een snelle uitvoering van de tun- nelwerken te Velsen en betere oeververbindingen van het Noord zeekanaal elders, omdat de wacht tijden voor de overtocht niet slechts zeer tijdrovend en kost baar zijn, doch ook remmend wer ken op de economische ontwikke ling van de kop van Noord-Hol land, vooral wat betreft de indus trievestiging en de verbinding met de seizoenplaatsen. Na de reorganisatie en de bezet tingstijd in herinnering te hebben gebracht, releveerde spr. de tot standkoming van de Wet van 21 Aug. '50, waardoor de Kamers weer volkomen autonoom werden. Spr. meende te mogen consta teren. dat het Instituut der Ka mers soepel heeft gewerkt en zich uitstekend wist aan te passen aan de tijdsomstandigheden, waardoor zij uiterst nuttige en onmisbare (Advertentie) Wanneer U een mot ziet vliegen, wees dan op Uw hoede. Het zijn n.l. de motten/arven, die de grote schade veroorzaken. Bestrijd de larven tijdig, vóór zij met hun vraatzuchtig werk beginnen. Bepoeder of bespuit daar om reeds nu Uw kleren, kleden en andere wollen stoffen met TRIX. O 'S -W A 'li- t> N.' schakels zijn geworden in de ke ten van het gehele bedrijfsleven. Niet alleen als feestredenaar, doch ook als koopman wilde spr. namens het bedrijfsleven verklaren, dat de Kamers de; volle sympathie hebben verworven door haar gedegen en objectieve arbeid. In dit verband herdacht spr. nog de vorige voorzitter, de heer S. W. Arntz, die nog lang in de her innering zal blijven voortleven. Spr. eindigde met de wens, dat de Kamer en haar leden onder leiding van haar energieke nieuwe voorzitter, de heer le Blansch en bijgestaan door een toegewijd se cretariaat, nog vele jaren met vrucht de taak zullen mogen voortzetten onder de ons tot dank baarheid stemmende leiding van onze geëerbiedigde Koningin Ju liana en onder de Zegen van de Allerhoogste. Na de buitengewone vergade ring had een officiële ontvangst door het Gemeentebestuur plaats in het Museum, waarna de Ka mer zich met genodigden in Vic tory aan de lunch verenigde. Van middag werd ten stadhuize een reeptie gehouden. Wij komen op een en ander nog nader terug. F aillissementen ALKMAAR. Bii vonnis van de Alkmaarse rechtbank ziin failliet verklaard". K. Dros, slager te Den Burg. Weverstraat. Rechtercommissaris mr. J. Krabbe. Curator mr. H. Jul. Knüwer te Den Helder. J. C. Bruin Jaczn. te Waar land. Kerkweg D 49. tuinbouwer. Rechtercommissaris mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake en Curator F. Zeiler. (Advertentie) In alle maten. In tal van mode-kleuren. In iedere ge wenste lengte en dichtheid. Met vele verrassend leuke hielvariaties. O.a. de Volledige collectie Jovanda's met r-e-k-ba-r-e boord ALKMAAR Hoek Houllil DEN HELDER NIEUWE SUCCESSEN VAN „OLYMPUS" Jan Borst en Piet Bleeker tvederom eerste ALKMAAR. De zevende Nationale Ronde van Driehuis, georganiseerd door de R.K.S.V. „D.E.M." uit Beverwijk, is ook nu weer voor Olympus zeer suc cesvol verlopen. Onder enorme belangstelling gingen om half vier de iunioren B van start, waar de jeugdige B. Mulder kans zag zich als zevende te plaatsen, terwijl W. Groot en J. Vlaar als negende en tiende over de finish gingen. Ben Giling werd eveneens zevende bij de A-junioren, welke plaats hij te danken had aan het ongeoorloofd couperen van twee andere deelnemers, waartegen hij geen protest wilde indienen. Fr. v. d. Schot werd achtste. Gelijk met de C-klassers start te J. Borst en B. Bleeker in de D-klasse over 3600 meter. Hier wist J. Borst alle deelnemers met een zeer groot verschil ach ter zich te laten, nadat hii 3000 meter zeer felle strijd had moe ten leveren met de C-klassers K. Timmer van W.V.G.V. en C. Boon van D.E.M. uit Beverwijk. De revanche, die deze athleten. na de overwinning van Borst in Leiden wilden nemen, is door de Olympus-athleet succesvol verijdeld. Bravo. Ben Bleeker werd als negende D-klasser ge noteerd. Ge-inspireerd door het succes van Borst wist Piet Bleeker zo waar ook de eerste plaats te be zetten in de B-klasse over 4600 meter. Ook hier werd de revan che van P. Prbnk (Edam) en B. Altink van Lycur.gus op P. Bleker op prachtige wijze teniet gedaan. Zelfs de bekende A-klas- sers „Kappie" Adrichem en N. Mak van D.E.M. uit Beverwijk moest voor deze sterke B-klasser van Olympus het hoofd buigen. Artsendienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 2 Mei te 14 uur tot Maandag 4 Mei te 8 uur, alleen voor spoedgeval- Ier bereikbaar de artsen; De Boer te Nieuwe Niedorp K 2261 233; Groenhardt te Dirkshorn K 2245—232; De Groot te Hippo- lytushoef K2279234: Posthuma te Barsingerhorn K2243312: Van Slooten te St. Maartensbrug K2246230: Van der Sluis te Schagen K 2240400: Swaters te Julianadorp K2235221: Tams- ma te Wieringerwerf K 2272 234. D.A.W. FAVORIET IN LAATSTE DEEL VAN DE ZWEMCOMPETITIE ALKMAAR Zaterdagavond wordt in de Alkmaarse Overdekte het laatste deel van de Kring- zwemcompetitie verzwommen en als steeds beloven deze wedstrij den zeer spannend te worden. Vooral op de adspirantennummers waarop het Zaandijkse Nereus de laatste tijd sterk naar voren komt, zal hevig gestreden worden. DAW heeft hierbij een handicap door het uitvallen van mej. Tenking, die op doktersadvies niet zal star ten. De adspirantennummers zijn: 50 m. vrije slag meisjes, 50 m. rugslag jongens, 3 x 25 m. wissel slag persoonlijk jongens en de estafette 3 x 50 m. wisselslag voor meisjes. Op de dames en herennummers is DAW favoriet, hoewel de af loop van het duel tussen mej. de Waard van DAW en mej. Nieu- wenhuizen van Nereus op de 100 m. rugslag dames niet valt te voorspellen. Bij de heren kan Ad Boxem zijn clubgenoot Slikker verrassen op de 200 m. schoolslag orthodox, met de Jong als derde man. Maar behalve deze cracks zul len ook de mindere goden hun krachten meten, want juist voor deze grote groep zijn dergelijke zwemcompetities in het leven ge roepen en, naar het grote aantal inschrijvingen te oordelen, niet ten onrechte. Het slot van de avond wordt in de eerste plaats gevormd door een uitvoering kunstzwemmen door de Zaanse zwemballetgroep, terwijl de eerste zeventallen van Nereus en DAW voor het sluit stuk zullen zorgen met een on getwijfeld interessante en span nende partij waterpolo. Deze wedstrijd komt in de plaats van de aanvankelijk vastgestelde ont moeting tussen de Helderse Bruinvissen en reserves van Ne reus. DEN HELDER Dertien ron den voor het einde ontsnapte Slot uit Alkmaar uit het gesloten pe loton van de Amateurs waar hij spoedig een grote bres sloeg tus sen zichzelf en de grote groep. In de volgende ronden „stampte" hij onvermoeibaar alleen op de eind streep af, die hij met achttien se conden voorsprong op no. 2, als eerste bereikte. Bij de Nieuwelingen, waarvoor allereerst het startsein werd ge geven, bleef het peloton, voort durend van kopman wisselende, lange tijd gesloten bijeen. Na ne gentien ronden vormde zich een klein kopgroepje, dat, eendrach tig samenwerkend, regelmatig de voorsprong op de hoofdgroep wist te vergroten. Het was jammer dat de Vries (Workum) uit dit groep je door pech moest wegvallen. Cornelissen (Halfweg) probeerde de grote kloof die tussen de uit lopers en het peloton lag, te overbruggen waarbij hij echter het zware werk alleen moest op knappen. Wijselijk liet hij zich na enkele ronden weer in het „sla pende" peloton terugzakken. Het uitgelopen drietal ging echter on vermoeid door en gezamenlijk bereikten zij de eindstreep waar A. Teysse (Amsterdam) in de sprint zegevierde over P. Post (Amsterdam) en J. B. Teunissen (Utrecht). K. de Groot was en kele ronden voor het einde uit het peloton ontsnapt en wist be slag te Leggen op de 4e plaats. Dc totaal uitslag was: 1. A. Teysse (Amsterdam) in 1 uur en 24 mi nuten; 2. P. Post (Amsterdam) z. t.; 3. J. B. Teunissen (Utrecht) z. t.: 4. K. de Groot (West-Graft- dijk) op -14 sec.; 5. A. H. Stout (Amsterdam) op 22 sec.; 6. G. Cornelissen (Halfweg) z. t.; 7. C. Pelt (Ooster Blokker-) z, t. De Amateurs Na de Nieuwelingen kwamen de Amateurs aan de start, niet voor 60 ronden (80 km), maar, met het oog op het vrijgeven van de Singel voor het verkeer, slechts 50 ronden (70 km). Bij de controle voor de start werd door een der juryleden de voorband van de racefiets van de D.O.K.- man Scheltis afgetrokken. Spon taan kreeg hij toen van één van de Nieuwelingen een voorwiel te leen waarmee hii zijn race kon rijden. Een t veld van 29 renners verscheen aan start. Tal van ron den bleef het lint evan amateurs in gesloten colonne bijeen. Er werd in de groep wel bijzonder gevochten, maar eventuele weg lopers werden direct weer bij getrokken. In de 18e ronde nam de Haarlemmer Stockhorst de durf om er alleen tussen uit te trekken. Hij kreeg gezelschap van enkele andere renners maar spoe dig werden enkele „knechten" uit het peloton gestuurd om de weg lopers terug te halen. Toen de heltf van de course (25 ronden) er op zat vocht de Nieu we Niedorper Keuken zich naar de top waar hij al spoedig op 18 seconden kwam. Hij zag echter het onmogelijke van zijn positie in, waarna hij zich na enkele ronden weer in de grote groep liet terugzakken. In deze groep raasde en tierde de Alkmaarder Slot dat het een lieve lust was. Hij scheurde en trok van voor naar achter, totdat hij in de 37ste ronde zijn kans schoon zag. Hij kneep er tussen uit en nam al heel gauw een flinke voorsprong, die op een gegeven moment uit groeide tot 32 seconden. Slot bleef onvermoeid doorhameren en aangezien men in het peloton geen klaar werk maakte om de vluchteling te achterhalen kon de Alkmaarder zijn voorsprong ruimschoots handhaven. Terloops sleepte hij nog enkele premies weg. Enkele ronden voor het einde kreeg Jacobs (Amsterdam) er in de hoofdgroep ook schoon genoeg van. Hij trok er tussen uit en kreeg eveneens geen water drager mee. Zodoende kon ook de Amsterdammer spoedig een grote wig tussen zich en het peloton slaan. Onbedreigd ging Slot als grote triomfator over de streep, met op 18 seconden op de 2e plaats gevolgd door C. M. Jacobs. De sprint van het peloton werd gewonnen door H, Schouten uit Amsterdam die 28 sec. na Slot over de eindstreep kwam. De volgende plaatsen werden bezet door: 4. T. Kempf (Amsterdam) z.t.; 5. J. Rol (Alkmaar) z.t.. Deze ronde van Den Helder werd ge organiseerd door de E.H.W.V. D.O.K. Geslaagd W ARMENHUIZEN Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, slaagde onze dorps genoot de heer H. C. v. Hesteren voor zijn artsexamen. WIERINGERMEER Met het s.s. „Carnavon Castel" is een groep van 100 jongens en meisjes uit Zuid-Afrika naar Nederland gekomen. Deze groep staat onder leiding van Dr. S. H. Pelissier en zal in ons land volksdansvoorstel lingen geven. Daarbij dragen de medewerkers costumes uit de tijd van de „Grote Trek". Het ligt in de bedoeling om een bezoek te brengen aan Culem- borg, de geboortestad van „Die grote Stigter" van de Kaapkolo nie, Jan van Riebeek, die in 1652 zich in de Kaapkolonie vestigde. Bovendien zullen voorstellingen gegeven worden in Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Leeuwar den, Utrecht en Schiedam. Het Gemeentebestuur van de Wieringermeer heeft met samen- PIET VAN HEUSDEN WINT TE PURMEREND PURMEREND. Bii gelegen heid van Koninginnedag werden in Purmerend wielerwedstrijden gehouden voor amateurs en nieuwelingen. Het parcours van deze ronde liep dwars door de stad. Bii de amateurwedstrijd over 100 km reed de wereldkampioen achtervolging Piet van Heusden een zeer tactische race. waardoor hij tenslotte winnaar werd. Lange tijd lag hij in een groep van zes renners ongeveer vier* honderd .meter achter vier ren ners. Er ontspon zich een leven dige strijd en pas enige ronden voor het einde wist de groep, waarin Van Heusden reed. de kopgroep in te lopen. In de voor laatste ronde lag Van Heusden nog in vierde positie, maar toen kwamen ziin kwaliteiten als ach tervolger eerst goed tot uiting, want de koploper Scheffer wist hij in te lopen en in een felle sprint zegevierde hij met enige lengten voorsprong. De uitslag van de amateur- wedstrijd luidt: 1. Piet van Heusden. Amster dam. tiid 2.17.02: 2. P. Vermast. Assendelft; 3. J. Hennink. Alk maar; 4. J. La Grouw. Amster dam; 5. B. Wuurman. Amster dam: 6. P. Degeling. Venhuizen: 7. H. Scheffer. Amsterdam: 8. P. Tienstra. Halfweg: 9. A. de Hoog. Amsterdam; 10. K. Kayer. Zui- dermeer. De nieuwelingenwedstriid over 50 km bracht een overwinning voor de Amsterdammer Van der Ruit in de tiid van 1.32.13 esc.; 2. G. Schoon. Zaandam: 3. T. van Lachterop. Amsterdam: 4. W. Jacobsen. Amsterdam; 5. J. Groot. Beverwijk: 6. T. v. d. Valk. Amsterdam: 7. J. Cap- tein. Vreeland; 8. P. Pos. Vree land: 9. C. Vredenburg. Vree land! 10. J. Rademakers. Utrecht: 11. B. Pothuizen, Utrecht: 12. J. Aafjes, Wormerveer. Dierenartsendienst Holl. Noorderkwartier Dit weekend wordt de dieren artsendienst waargenomen door de dierenartsen G. v. d. Kolk te Nieuwe Niedorp K2261232: W. v. d. Sluis te 't Zand K 2249 312; A. de Vries te Schagen K 2240—437 en A. Engel te Den Oever K 2271—221. MARKTOVERZICHT SCHAGEN De voorspelling dat reeds één regendag het prijs niveau behoorlijk zou laten op trekken, is prompt in vervulling gegaan. Wel is er bij die „paar emmers water" een wagonlading kou geleverd maar aangezien koud en nat altijd wat geeft, is de grasmat dermate bijgetrokken dat van „ineten" gelukkig geen sprake meer is. Natuurlijk liep de notering voor vette koeien (ge lukkig misschien) direct nog niet op tot zelfs 1.45 of 1.48 p. p.; voor de beste beesten werd in elk ge val toch om en nabij de fl.40 be taald. De koe van slager Ploeger van f985 'zal wel ongeveer de beste van de markt geweest zijn. Het is overigens opvallend dat het grootste deel van de aangevoerde koeien in de middelmatige klasse thuis hoort, te honoreren met fl.15 tot fl.25, terwijl zelfs een niet onaanzienlijk deel gelden voor de worst werden afgeno men. Een ander opmerkelijk ver schijnsel mag men nu met de nog altijd hoge vleesprijzen noemen, de voortgaande daling van de slachtpaardenprijs. Voor de nu aangevoerde beesten van heel goede kwaliteit werd ten hoogste f 1.75 per kg betaald. De gang van zaken in de gelde koeien afdeling was aanzienlijk vlotter dan vorige week, maar over het geheel genomen bleef de notering hier practisch onveran derd. Hetzelfde kan gezegd wor den van de afdeling verse koeien die nog steeds niet overmatig druk bezocht wordt, vermoede lijk omdat nog steeds wat in de stal wordt verhandeld. De handel bleef desniettemin aan de stugge kant met nagenoeg onveranderde prijzen. Nuchtere kalveren zijn er nog steeds bij de vleet. De handel houdt een tamelijk bevre digend prijshoudend verloop. Half vette kalveren schijnen overigens een behoorlijke vergoeding voor de extra geconsumeerde melk op te leveren. Ze brachten zo onge veer 100 gulden op. De schapen- handel bleef onverminderd in mi neur: een uitermate trage handel ondanks het geringe aanbod, en onveranderde, heel matige prij zen. Vermoedelijk zou bij een aanzienlijk grotere aanvoer van schapen indien daar voor geruime tijd op gerekend kan worden, wel enige verbetering ontstaan, omdat dan de kooplieden die zich nu bijna uitsluitend op Purmerend instellen, ook weer naar Schagen zouden komen. Biggen zijn er weer niet veel verkocht. De no tering daalde een paar gulden tot f48 max. bij een zeer trage han del. Zeugen onveranderd stil prijshoudend. De publieke belangstelling kon voor de tijd van het jaar normaal worden genoemd. Vooral de vis- en kaasverkopers deden goede zaken, terwijl ook het winkel bezoek zéér bevredigend mag worden genoemd. werking van de plaatselijke V.V.V. getracht deze buitenland se gasten ook in de Wieringer meer te laten optreden. Wellicht zijn de zeer prettige herinnerin gen van de 350 Zuid-Afrikanen, die in 1938 de Wieringermeer be zochten, en waarmede velen nog lang hebben gecorrespondeerd, de oorzaak van deze bemoeiingen, die tot een succes hebben geleid. Op 8 Mei a.s. 's middags tussen 2 en 5 uur zullen op de Terp in het midden van de polder de gas ten worden ontvangen en zullen zij hun kunst vertonen aan de Wieringermeerbevolking. Ook de Wieringermeerruiters zullen van de partij zijn en zullen op hun beurt aan de Zuid-Afrika nen tonen dat ook de paarden- dressuur als een zeer edele kunst veel schoons inhoudt. Het belooft dus een zeer interessante en kunstvolle middag te worden waarbij twee oude verwante vol ken elkaar zullen ontmoeten en elkaar willen onthalen op uitin gen van hun kunstvolle volkscul tuur. Het bestuur van de V.V.V. „Wieringermeer" heeft dan ook het initiatief genomen om zoveel mogelijk mensen te laten genie ten van dit uniek samenzijn en zelfs de leerlingen van Ulo-, Landbouw- en Huishoudscholen uitgenodigd om daarbij tegen woordig te zijn. Als het weer wat medewerkt, zal het zeker een zeer mooie mid dag worden en wij raden daarom ook de Wieringermeerders aan om Vrijdag 8 Mei op de Terp niet te ontbreken. K.F.C.-keuringen DEN HELDER, Tivoli: Levend begraven, 18 jaar; Het huis aan de rivier, volw.; De treinrovers, 14 jaar. Witte: De godin der jungle, 14 jaar; De kloof der verschrikking, 14 jaar. ENKHUIZEN, Munt-bioscoop: Het complot van het houten paard, 14 jaar; De geheimzinnige rid der, 18 jaar. HOORN, Victoria: Te drum, 18 jaar. Winston: Moeder en kind, 14 jaar. ALKMAAR, Cinema Americain: Hongkong, 14 jaar Rex-thea- ter: Het zwarte kasteel, 18 jaar Victoria-theater: De lokken de wildernis, 14 jaar Harmo nie-theater: Zorg, dat je er bij komt, 14 jaar; Angst voor het huwelijk, 18 jaar. LUTJEBROEK, City-theater: Pa pa Boem, a.l. Raadsvergadering WIERINGERWERF. De eerst volgende openbare vergadering van de gemeenteraad wordt ge houden op Vrijdag 15 Mei a.s., 's middags om 2 uur. Brug over Hoekvaart in gebruik genomen WIERINGERMEER Woens dagmorgen is met een korte plechtigheid de nieuwe brug in de autosnelweg Amsterdam-Leeu warden over de Hoekvaart in Wieringermeer voor alle verkeer opengesteld. Na het opruimen van de laatste versperringen werd door de tech nisch Hoofdambtenaar van Rijks waterstaat, de heer Swager, een korte toespraak gehouden waarin hij wees op de grote waarde van de gereedgekomen brug voor het grote verkeer tussen Amsterdam en Leeuwarden. In dit verband gewaagde spr. van de noodzaak om een viaduct te bouwen over de Rijksweg, zodat de Ooster- en Westerterpweg rechtstreeks met elkaar kunnen worden verbon- den. Strikt genomen is door de openstelling van deze nieuwe brug het bouwen van bedoeld viaduct nog veel urgenter ge worden. Bij Rijkswaterstaat heeft deze kwestie dan ook de volle aandacht zo besloot de heer owager. Als eersten reden daar op de auto's van de vertegen woordigers en ambtenaren van Rijkswaterstaat en de aannemers over de nieuwe brug, die onmid dellijk daarop aansluitend voor alle verkeer werd vrijgegeven. VEERTIG JAAR KAPSALON DOODEMAN HEERHUGOWAARD-NRD. Kapsalon Doodeman. thans een groot modern bedriif. maar eer- tnds begonnen in een oud, hou- ten schuurtje van twee bij twee meter, bestaat Zaterdag 2 Mei а.s. veertig jaar. Het is een hele stap geweest van dat oude schuurtje achter het huisje tus sen het tegenwoordige cafe Blee ker (voorheen Groenland) en het pand van de heer Ursem. naar het tegenwoordige pand. Vader Doodeman, die in de oude behuizing weldoende rond ging met kwast en schaar, over leed in 1916 en ziin zoon. de tegenwoordige eigenaar, zette het bedrijf in 1921 voort. Langzamer hand raakte het aan-huis-scheren dat lang in zwang is geweest, uit de mode en moest het bedriif worden uitgebreid. In 1924 kwam de nieuwe salon in gebruik en werd in 1938 geheel gemoderni seerd. Toen kwam ook de dames- kapsalon in bedriif. Het is een drukke zaak. daar in het Noordeinde. Toch zag de heer Doodeman nog kans der tien jaar les te geven aan de kappersvakschool te Hoorn, be kleedde hij gedurende verschil lende jaren de functie van be stuurslid van de R.K. Kappers- patroonsbond. afdeling West- friesland. en is hij bestuurslid van de landelijke R.K. Kappers- patroonsbond. Ook neemt hii ac tief deel aan het parochiële ver enigingsleven in Heerhugowaard- Noord. Het zal de heer Doodeman Zaterdag zeker niet aan belang stelling ontbreken. AVENHORN. 30 April. 10.000 kg rode kool 7.009.50. 3000 kg gele kool 6.50—15.10. 11.000 kg bieten: lange 1 6.10 б.50, ronde: 1 5.70—6.80. 2 4.60 5.40, 11.500 kg witlof 1 35.00 48.00, 2 30.00—43.00. 3 25.00— 33.00, 25.000 kg peen 2 23.10 25.60. 3 17.60—19.20. 4 10.00 12.50.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3