schouwspel W eergaloos militair De feestviering op Soestdijl Parade-olifanten van 48 ton Marine, Land- en Luchtmacht defileren voor minister Staf Gelukwensen voor jarige Koningin Zwendelzaak van een halve ton door huzaren voorgereden Vrijdag 1 Mei 1953 Na het défilé heeft H.M. een deputatie ontvangen uit de rampprovincies, die haar op haar verjaardag heeft bedankt voor de betoonde belangstel ling en het medeleven van het Koninklijk Huis. In het mid den de Koningin, de Prins en de drie Prinsesjes. Naast Prin ses Beatrix Opa Kip (102 jaar) In Zeeuws costuum mevrouw van Oeveren uit Goes, die de dank van alle aanwezigen overbracht. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 30 April - Men kan zich nauwelijks een vreedzamer toneel voorstellen dan een volk als het Nederlandse, hezig de verjaar dag van zijn Koningin te vieren. De Nederlandse leeuw is goedge luimd vandaag, tot in het puntje van zijn staart en waar militaire onderdelen paraderen, is dat bij traditie toch altijd nog meer eerbe toon dan machtsdemonstratie. Hier in Amsterdam heeft vanmorgen de leeuw echter laten zien dat hij wel degelijk ook tanden heeft, blin kend gepoetst maar bikkelhard. Een militair défilé, dat zijn weerga in ons land nog nooit heeft gevon den, trok 50 minuten lang aan mi nister Staf voorbij en tienduizen den Amsterdammers hebben na mens het gehele Nederlandse volk de staalkaart gezien van wat kracht bijzet aan onze defensie. Gesecondeerd door zijn Staatssecre tarissen Moorman en Kranenburg, de drie chefs van staven: de Booy, Hasselman en Baretta (pl.v.) op een rij achter, en twee tribunes vol autoriteiten links en rechts naast zich, kon de minister, staande op een podium voor het Concertge bouw de symphonie beluisteren, die Mars voor ons land heeft ge toonzet. Het trompettencorps van de Huzaren van Boreel blies er de eerste maten van terwijl de tribunes nog volstroomden; de Amerikaan se ambassadeur was er èn de Russi sche, met militaire en diplomatieke vertegenwoordigers van nog tien tallen andere landen en dat alles liet er geen twijfel aan bestaan hoe dit défilé was bedoeldals een demonstratie aan volk en wereld van onze wil, onszelf te verde digen. Maar het was tegelijk een show- waarvoor soldaten langs de hele Van Baerlestraat gratis de netjes gedrukte programma's verspreid den en waarop aan de toeschou wers van vier microfoonposten uit toelichtend commentaar werd gegeven: „U ziet nu drie jeeps. In de voorste bevindt zich de parade-commandant, de generaal- majoor van Nijnatten, comman dant van de Luchtdoelartillerie". Kn inderdaad: men zag hem en begreep niet lang daarna waarom juist hij tot dit commando was gekozen. Dit was niet het défilé van een weermacht, briesend van aan valslust, maar. van een. leger, dat vóór alles eigen volk te h e se h er m e n heeft. En daarin kreeg het voorbijrallen van een zeer aanzienlijke hoeveelheid luchtdoelgeschut, licht en zwaar, een accent waarvan niemand de betekenis kon misverstaan. Het défilé begon precies om elf uur. Voor het podium trad de Koninklijke Militaire Kapel naar links uit de colonne en de paradecommandant naar rechts, om zich naast de minister op te stellen. De twee compagnieën ma riniers uit het opleidingskamp Doorn openden met tamboer en pijpers de show, het applaus langs heel de weg opklaterend voor dit, het populairste korps van ons land. Twee compagnieën Amster damse matrozen volgden en daar na een bataljon infanterie van het Garderegiment Fuseliers Prinses Irene uit Ermelo met dertig zware infanteriewapens: terugstootloze vuurmonden van 57 en 75 mm, lichte en zware mi trailleurs, zware mortieren en pantseraf weer geschut: geduchte vuurkracht, onmiddellijk ten dienste van wat nog altijd de ruggegraat van ons leger vormt. En terwij 1 in de verte, met de luchtmachtkapel voorop, v.ier squadrons -voetvolk vah het Com mando Luchtvaarttroepen nader den, vliegend personeel in oplei ding, grondpersoneel en bewa kingstroepen, gekomen van Gilze Rijen en Breda, begon dok het défilé in de lucht. Met donderend geweld van motoren trok de Ma rine Luchtvaartdienst met elf formaties over, 44 Mitchells, Harpoons, Fireflies en Seafuries. Van de vliegbases Gilze-Rijen, Leeuwarden, Twente, Soester- berg en Deelen waren de 122 toe stellen van de Luchtmacht geko men, die in strakke formaties volgden: 36 Harvards, 36 Gloster Meteors en 25 Thunderjets kort daarna, een striemende zweepslag van fluitende motoren over de stad, samengebalde kracht die toch vederlicht te zwenken scheen, een strak en snel rookspoor ach terlatend. Dat was al lang vervluchtigd, toen 25 Piper Cubs langzaam de rij sloten, moeizaam in formatie op de stijve bries, deze tróuwe verkenners van de artillerie, die inmiddels begonnen was langs te trekken: 25 ponders, houwitsers en de „Long Toms" uit Oirschot, voorbijrijdend achter 18 tons zware high-speed-trekkers. Een half uur lang duurde ver volgens het défilé nog van ons gemotoriseerde leger dat in totaal 512 voertuigen in Amsterdam had samengebracht. En wie met weemoed terug mocht denken aan de romantiek van de bereden wapens van het verleden, de weergaloze verschij ning van de trompetters van het Korps Rijdende Artillerie, kreeg de troost van een nieuwe, eigen tijdse romantiek: de jonge Hu zaren van het Regiment Prins Alexander, die als het meest spectaculaire deel van het défilé voor het eerst de parade-olifanten In het militair défilé voor het Amsterdamse ConcertgebouwI (boven) langs de minister van Oorlog ir C. Staf, die men hier ziet tussen zijn beide staatssecretarissen vice-admiraal H. C. W. Moorman (rechts) en mr F. J. Kranenburg, links, verscheen de veldartillerie o.a. met 155 mm houwitsers. Met zoeklichten en radarinstallaties trok een eindeloze rij van 80 lichte en zware luchtdoelbatterijen voorbij (beneden links). De luchtmacht verscheen met 166 vliegtuigen, waar onder 36 Harvards (beneden midden), terwijl 22 48-tons Centurion-tanks (rechts beneden) door de huzaren van het Regiment Prins Alexander werden voorgereden. van ons leger voorreden: een stoet van 22 48-tons zware Cen turion-tanks. Diepe voren trekkend in het plaveisel donderden deze mam moets voorbij, uit het bovenluik de jonge cavaleristen leunend met het air van kornaks, van de Keizer van Siam. De burgemeester van Amster dam, mr. d'Ailly, die aan het Departement van "Oorlog de ver gunning tot het houden van het défilé had verleend, had daarbij als voorwaarde gesteld, dat even tuele schade, die het zware ma teriaal aan het wegdek zou kun nen veroorzaken, door dit Depar tement zou worden vergoed. Op speciaal verlangen van de burgemeester reed daarom achter de stoet een „schadecommissie", bestaande uit deskundige verte genwoordigers van het Rijk en van de gemeente Amsterdam, die tot taak had de schade onmid dellijk vast te stellen. Wij hadden toen echter ook de 6 Chaffee-tanks al gezien en niet minder dan 80 luchtdoelbatterijen waren voorbijgereden en 74 vier- ling-mitralleurs, minuscule sta len fortjes met daarin één man verschanst, duizenden dodelijke kogels tot zijn beschikking. Nog nooit was een militair défilé in ons land zo spectaculair. Want 30 speciale voertuigen van de luctmacht verschenen tot be sluit, soldaten als monniken in witte asbest-pijen, schuimblussers en baanvegers, brandspuiten en ambulances, bommentrailers en snel-tankers. Twee knalgele auto kranen vormden het slot. De leeuw klapte de kaken dicht en kwispelde met de staart. Maar je moet 'm niet op zijn tenen gaan staan. Nieuwe commandant van Marinehospitaal Overveen Over ongeveer een maand zal de huidige commandant van het marinehospitaal te Overveen, de kapitein ter zee, arts A. W. Mel- lema, het commando over dit hos pitaal neerleggen. Kapitein Mel- Iema zal worden opgevolgd door de kapitein ter zee, arts W. Creyghton. Kapitein Creyghton is in Ja nuari j.l. uit Soerabaja gerepa trieerd. Hij was chef van de ge neeskundige dienst van de Neder landse marine-missie bij de Indo nesische regering en voordien chef van het marine-hospitaal in Soe rabaja. De heer Creyghton heeft inmid dels zijn werkzaamheden in het hospitaal te Overveen aangevan gen. H.M. in gesprek met mevrouw van Oeveren uit Goes, die de dank overbracht, naast haar (rechts) Opa Kip uit Drei- schor. Opa Kip is reeds 102 jaar. Een gelukkig lachende Konin gin nam Donderdagmorgen, staande voor de met bloemen overladen trap van Paleis Soestdijk, de gelukwensen van haar volk in ontvangst. Een gelukkige familie: v. I. n. r. Prinses Margriet, Koningin Juliana, Prinses Beatrix, Prin ses Irene en Prins Bernhard. Voor hen Prinses Marijke. Van Italiaanse president ROME. 29 April (A.F.P.) - De Italiaanse president. Einaudi. heeft het volgende telegram aan Koningin Juliana gericht: „Ter gelegenheid van uw heug lijke verjaardag verzoek ik Uwe Majesteit de innigste wensen in ontvangst te wilien nemen, die met mij het Italiaanse volk op nieuw uitspreekt voor de wel vaart van het edele bevriende volk. evenals voor het persoon lijk geluk van ziin Koningin". De rijkspolitie te Alkemade heeft een zich journalist noemen de inwoner van het eiland De Kaag gearresteerd. Te zelfder tijd werd ook een in Leiden wonende kunstschilder in de kraag gegre pen. Dit tweetal wordt er van verdacht een zeer uitgebreide zwendelzaak op touw te hebben gezet, gebaseerd op een niet be staande erfenis uit Amerika. Door valse voorspiegeling van zaken is het tweetal erin geslaagd, belangrijke geldsommen los te krijgen. Verscheidene kleine mid denstanders zijn slachtoffer ge worden van deze praktijken en zijn in grote moeilijkheden geko men. Het bedrag dat door de zwendel werd verkregen staat nog niet vast. Zeker is echter, dat dit de halve ton ruim zal overschrij den. Sovjet-spionnen in W.-Berlijn gearresteerd BERLIJN. 30 April (Reuter) - De West-Berlijnse politie heeft verscheidene leden ven een Sov- iet-snionnagegroep gearresteerd, aldus heeft het West-Duitse pers bureau D.P.A. Woensdag mede gedeeld. (Vervolg van pagina 1) Onafgebroken blijft de stoet van auto's de kom van de ge meente Baarn binnenrijden. De politie heeft er handen vol werk aan. Maar dan gaat het intussen half elf worden. Voor het paleis hebben radio en televisie hun toestellen in ge reedheid gebracht en de menigte, die zich tegenover het paleis aan de Rijksweg achter het touw ver dringt, slaakt blijde juichkreten, wanneer Hare Majesteit op het bordes verschijnt. Hare Majesteit en met haar het Koninklijk Gezin. De Vorstin is gekleed in een parelgrijze japon en draagt om haar schouders een geruite shawl. Z. K. H. Prins Bernhard heeft een grijs costuum aan en de prinsesjes dragen man teltjes, want er staat een frisse wind. De kleine Marijke houdt een mooie pop stevig in haar armpjes gedrukt. Nadat de prae- ses collegii van de Leidse Stu dentenvereniging aan het hoofd van een estafette-ploeg de Konin gin" een oorkonde heeft aangebo den, opent de Baarnse muziek vereniging „Crescendo" met een pittige feestmars het défilé. En het is een stoet van organisaties en verenigingen, van kinderen en ouden van dagen, van verpleeg sters, Ambonezen, vissersvrouwen en boeren, van het Nederlandse volk in al zijn zo rijk gevarieerde geledingen, die langs het Konink lijk Gezin trekt. Het wordt een stralend défilé, glimlachend gadegeslagen door een dankbare Koningin, terwijl de Prins en de Prinsesjes de me nigte wuivend begroeten. De mu ziek van Crescendo en andere corpsen wordt afgewisseld door het twinkelende spel van een rij dend carillon, dat in de paleistuin staat opgesteld. Mr. R. de Waard, substituut griffier te Amsterdam, is hier de beiaardier en hij speelt „Beurzen open, dijken dicht", wanneer ge troffenen uit het rampgebied de fileren. Dat is een indrukwekkend ogen blik, zoals er zovele ontroerende momenten zijn op de verjaardag van de Koningin, bij het paleis Soestdijk. Later op de dag ont vangt H. M. deputaties uit de provincies van het rampgebied. 35 mensen uit Zuid-Holland, 40 uit Zeeland en 25 uit Noord-Bra bant. Daar is b.v. het echtpaar de Wit uit Dinteloord. In de ramp zalige nacht werd hun huis weg geslagen. Twee van hun kinderen en de ouders van de vrouw ver dronken. Kooien uit Dinteloord is er ook. Hij verloor zijn vrouw en zijn 18-jarige dochter. En dan Petronella Laanen uit Halsteren. Nog maar 16 jaar oud. Zij is de enige overlevende van het gezin. Haar grootouders, ouders, twee zusjes en een broer werden door het water gegrepen. De weduwe Petra Crezee uit Zevenbergen verloor haar man en twee kinde ren en van haar huis bleef slechts een puinhoop over. Geertruida Dubbeldam uit Ze venbergen, een I5-jarig meisje, de dochter van de wethouder, die in Februari optrad als loco-bur gemeester, een zenuwinstorting kreeg en kort daarop overleed. Het kruis, dat de een te dragen kreeg is weinig zwaarder dan dat van de ander. Uit verschillende dorpjes en stadjes uit het rampgebied zijn zij gekomen. Uit Maassluis, Krimpen aan de IJssel en uit Oderkerk. Uit Bruinisse en uit Brouwershaven, uit Vogelwaard en uit Nieuw Vossemeer. Zij hebben de Konin gin bloemen van dankbaarheid aangeboden, die weer groeien in het land, dat verdronken was. maar weer herwonnen werd, zo als het volk worstelde met het water en overwon. Zoals ons volk altijd zal vechten om zijn behoud en om het behoud van het land in welvaart en vrede, waarbij het Koninklijk Gezin en de Moeder des Vaderlands het schone sym bool zijn....

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7