Nieuw Renelux-overleg in Juni te verwachtee Vrolijk Moskou za<> kortste 1 Mei-parade sinds jaren Dagblad voor Alkmaar en omgeving „Van zorg vervuld" 110.1 millioen "LLE - ALKMAAR te Dolf 1 België 1 vil Voor-Unie in huidige vorm wijzigen Geen resultaat in Panmoendjon in Rampenfonds „De Ruyter" terug van proefvaart De strijd in Indo-China Bommen ontploft in Buenos Aires Auto tegen boom bij Vlagtwedde Champagne voor de menigte Boelganin deed beroep op Churchill en Eisenhower Ir H. F. Hopster voorzitter K.N.V.B. Graaf van Zuylen wint de Rallye gg|p:1 i 4 c Sierlijsten Schilderijlijsten Nieuwesloot 41 REEDSCHAPSPECIAUST llllllllllllllllllllg k niet goed. De 3 avontuur kon hij m ;he Sijmen kwam begon opgewekt 3 te voorschijn zou 5 >h, daar twijfelde aide, dat de twee 3 irg eerder bereik- 5 erg druk in de 5 n Sijm onbekende 3 in een halfleeg 3 er, die nog steeds 5 11 werd. „Middag tg e zich met veel 3 ade Snoggel. Gijs 5 toen hij hoorde, 5 Wantrouwig keek ïillig gezegd had: 3 .llen llllllllllllllllllllÉ NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50: in alle edities 26 ct per m.m. minimum f 4.—: familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel Hoofdredacteur: H IN. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar. Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Beider. Keizerstraat 89. tel 2800 K 2230: Scha gen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Zaterdag 2 Mei 1953 - 49e Jaargang - INumiiier 12769 MET BETREKKING tot de gang van zaken rondom de gemeente begrotingen voor 1953 heerst er onrust en zorg. De Minister van Binnenlandse Zaken deelde on langs aan de colleges van Gede puteerde Staten mede, dat hij met zorg vervuld is over het feit, dat vele gemeenten thans begro tingen inzenden, die niet sluiten. Op haar beurt heeft de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten een adres gezonden aan de regering (ministers van Finan ciën en Binnenlandse Zaken) met de mededeling, dat men in de kring der gemeentebesturen „van zorg vervuld" is over het uitblij ven van de nadere regeling der financiële verhouding tussen het Kijk en de gemeenten Want dat uitblijven vooral en allereerst is de oorzaak van de ongezonde gang van zaken op dit gebied: zelfs het al eerder toegezegde wetsontwerp om die verhouding -nader te regelen, is nog niet ingediend! Men weet hoe het is geweest: er bestond sinds enige jaren een noodregeling voor deze financiële verhouding, die over 1950 afliep. Zij is toen met twee jaren verlengd. Einde 1952 is een nieuwe voorlopige regeling in uitzicht gesteld voor de begro tingen van 1953, maar de gemeen ten weten, nog niet waar ze pre cies aan toe zijn en reeds wenkt de voorbereiding voor de begro ting van 1954..a Bovendien zitten vele gemeen ten met een merkwaardige reser ve van meer-ontvangsten uit het Gemeentefonds en de toen nog geldende Ondernemingsbelasting, uit de jaren 1948, 1949 en 1950, maar die gelden zijn geblokkeerd. Wij laten in het midden, of het goed zou zijn, ten aanzien van alle gemeenten zonder méér die gelden zó-maar vrij te geven, ook o.a. om de tekorten op de begro ting te dekken, maar de „oplos sing", welke de regering thans aan de hand heeft gedaan, kan toch ook niet door de beugel. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft immers, stellig in overleg met het departement van Financiën, in zijn eerder genoem de circulaire aan de colleges van Gedeputeerde Staten der provin cies (die de begrotingen moeten beoordelen en goedkeuren) mede gedeeld, dat begrotingen, die een tekort hebben, niet voor goedkeu ring in aanmerking komen en moeten worden teruggezonden naar de gemeentebesturen, die dan maar moeten zien, wat zij kunnen doen. Om het niet te uitvoerig en in gewikkeld te maken, willen wij er ons heden toe bepalen, dat de regering op het standpunt staat, dat de uitgaven aan de inkomsten moeten worden aangepast, terwijl verschillende gemeenten enigs zins andersom deden. Dit laatste is natuurlijk niet goed, maar al lereerst dient nu toch de vraag aan de orde te komen, waar de schuld, althans waar de óórzaak zit, van deze „zorgvolle" gang van zaken. En dan moeten wij zeggen, dat het Rijk op de eerste plaats de schuld van deze methode is. Dat de regering nu eist, dat de begro tingen zich in elk geval dienen te bepalen tot „de wettelijke en fei telijk verplichte uitgaven", waar bij hulp in uitzicht wordt gesteld, als er dan nog moeilijkheden voor het sluitend maken zijn, kan theo retisch juist genoemd worden, in de praktijk gaat die stelregel zon der meer zeker niet op. Er zijn naast de noodzakelijke uitgaven ook wenselijke uitga ven, welke o.a. verband kunnen houden met de taak, zoal niet de plicht van de gemeentebesturen (en raden) om een redelijk ver- zorgingspeil in acht te nemen. Wat is redelijk? kan men vra gen. Accoord. Maar r e d e 1 ij k is op de allereerste plaats, dat het Rijk de gemeenten die zelf standigheid laat, welke haar wet telijk toekomt en dat het de gemeente^ dus ook de kans, d.w. z de financiële middelen biedt, die zij moet hebben. De regeling van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten is al 25 jaar een zorgenkind. Theoretisch is de autonomie van de gemeenten in orde, maar in de practijk houat het Rijk de koorden van de beurs in handen. Dit betekent, dat de gemeenten absoluut on voldoende vrijheid hebben cm de huishouding van de gemeen ten te besturen en dat nu een situatie is ontstaan, welke vol komen onbevredigend moet he ten. Volgens de laatste berichten kan het wetsontwerp tot regeling van deze zaak nu „binnenkort" worden verwacht. Dit is echter voor de situatie van 1953 te Iaat. Wij moeten er dus op rekenen, dat de regering c.q. de colleges van Ged. Staten, bereid zullen zijn, de moeilijkheden en zorgen, welke uit die situatie voort vloeien, met begrip tegemoet te ♦reden. Met begrip vooral voor het wezenlijke van gemeentelijke zelfstandigheid en autonomie! Dulles 9 Mei naar het Midden-Oosten WASHINGTON, 1 Mei (AFP). John Foster Dulles, Amerikaans minister van buitenlandse zaken, zal 9 Mei per vliegtuig naar het Midden-Oosten vertrekken. Hij zal in twintig dagen twaalf lan den bezoeken, aldus een mede deling van het ministerie van buitenlandse zaken. (Van onze correspondent) BRUSSEL, 1 Mei Minister van Zeeland heeft gisteren in de senaat verklaard, dat België wat de Benelux-samen- werking aangaat niet kan voortgaan op de huidige weg. De Voor-Unie in haar huidige vorm moet gewijzigd wor den, de Belgische regering heeft hiervoor een nieuwe formule ontworpen, die 1111 aan het comité der presiden ten (de drie eerste ministers) is voorgelegd. Op basis daarvan zal naar een nieuw systeem van samenwerking worden gezocht tijdens een con ferentie, welke waarschijnlijk in Juni zal worden gehouden, aldus minister van Zeeland. De rede van de minister mag voor het overige worden be schouwd als een duidelijke poging om de gemoederen in België te kalmeren en de bestaande grie ven tot hun juiste proporties terug te brengen. Van Zeeland wees er o.a. op, dat de lonen in België, vergeleken met Neder land, zeer snel zijn gestegen. De moeilijkheden, waarmee België te -kampen heeft, zijn zeker ook niet uitsluitend aan Nederland te wij ten. Evenmin mag uit het oog verloren worden, aldus van Zee land. dat de voor-unie voor beide landen grote voordelen heeft op geleverd, het meest nog voor België. De Belgische uitvoer naar Nederland steeg met fr. 8 mililard in 1947 tot fr. 18 milliard in 1952 en nog steeds overtreft de uit voer de invoer uit Nederland. Geen politieke unie Minister van Zeeland betoogde verder, dat de economische unie niet noodzakelijk een gemeen schappelijk politiek gezag Ver onderstelt. Ten bewijze daarvan haalde hij het voorbeeld aan van de Belgisch-Luxemburgse unie. Voor het ogenblik, aldus de mi nister, willen trouwens noch de Nederlanders noch de Belgen van een politieke unie weten, wat sommige sprekers ook dienaan gaande mogen beweren. PANMOENDJON, 1 Mei (Rtr). Na de bijeenkomst van vandaag van de bestandsonderhandelaars heeft generaal Harrison aan de pers meegedeeld, dat de commu nisten nog geen neutraal land hebben voorgesteld voor het op nemen van de krijgsgevangenen die niet naar huis willen. De ge allieerden hebben thans Zweden voorgesteld. PROBLEMEN VAN LEKENAPOSTOLAAT Drie dagen lang zijn 300 geestelijken en leken bijeen geweest op een Congres voor het Lekenapostolaat in ons land. Vele problemen van het apostolaat van de christen in de wereld zijn daar besproken en een onderwerp van bezin ning geweest. Het zijn be langrijke zaken geweest, wel ke daar aan de orde kwamen en die nieuw licht hebben ge worpen op de actualiteit van de Katholieke Actie e.d. in ons land. Over een en ander leest men in de Kroniek van Zaterdag elders in jlit num mer. Gevolg van Pauselijk legaat a latere bij Eeuwfeestviering De volgende personen zullen deel uitmaken van het gevolg van Zijne Eminentie Kardinaal van Roey, Pauselijk Legaat a latere bij de eeuwfeestviering der kerkelijke hiërarchie in Ne derland: Mgr. Gino Paro, Huisprelaat van Z.H. de Paus en gezant- schapsraad der Pauselijke In ter nuntiatuur te Den Haag; Mgr. Léonard van Eynde, Huisprelaat van Z.H. de Paus en Vicaris- Generaal van Mechelen; Mgr. Salvatore Capoferri, Pauselijk ceremoniemeester; Mgr. Umberto Pausillo, Buitengewoon Geheim Kamerheer van Z.H. de Paus, verbonden aan het Pauselijk Staatssecretariaat; Mgr. Joseph Damen, Buitengewoon Geheim Kamerheer van Z.H. de Paus en Rector van het Pauselijk Neder lands College te Rome; Mgr. Ed- mond Leolef, Buitengewoon Ge heim Kamerheer van Z.H. de Paus en particulier secretaris van Z. Em. Kardinaal van Roey; Graaf Willem Dreesmann, Bui tengewoon Geheim Kamerheer met Kap en Degen; Ernest War land, Buitengewoon Ere-Kamer- heer met Kap en Degen, uit Brugge. GERUCHTEN ROND SELDEN CHAPIN (Van een onzer verslaggevers) Een door het Amerikaanse persbureau A.P. verspreid be richt als zou de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer Selden Chanin in Juni a.s. ons land verlaten, wordt in Den Haag als onjuist aangemerkt. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade vertelde ons. dat er officieel noch offi cieus uit Washington aanwijzin gen zijn gekomen, waaruit zou zijn op te maken dat de heer Chapin, die reeds meer dan 20 jaar in diplomatieke dienst is. ons land spoedig zal verlaten. Het gerucht is waarschijnlijk in de wereld gekomen, doordat de Amerikaanse ambassadeur on langs zijn in Nederland gebouwd zeiljacht aan de Canadese am bassadeur de heer Stone heeft verkocht. 's-GRAVENHAGE. 1 Mei Tot vanmiddag; was in het Nationaal Rampenfonds in totaal f 110.1 millioen bij eengebracht. - Eergisteren was de stand f 110 millioen. De nieuwe krui: er „De Ruyter" is vandaag van zijn proeftocht in koude wateren en vollekrachts- proeftochten bij Schotland te Nieuwediep teruggekeerd. Hier mede is het einde van de formele proeftocht bereikt, waarbij kan worden vastgesteld, dat het schip in alle opzichten heeft voldaan, zo verneemt het ANP van de Marinevoorlichtingsdienst. Het voortstuwingsvermogen bij volle kracht en het „uiterst ver mogen" liggen boven hetgeen werd vereist. Bijgevolg ligt de snelheid van het schip ook hoger dan de gestelde eisen. Als zee schip heeft de „De Ruyter" zeer goede eigenschappen getoond. De verkregen resultaten werden be oordeeld door een commissie on der voorzitterschap van de vlag officier materieel, vice-admiraal F. Stam. Het schip gaat thans nog enige schietproeven doen en keert daarna terug naar Wilton-Feijen- oord te Rotterdam om te worden afgetimmerd. Verwacht wordt dat de indienststelling medio Sep tember zal kunnen geschieden. VIENTIANE, 1 Mei (Reuter) Troepen van de Franse Unie heb ben Vrijdag tevergeefs getracht het contact te herstellen met de opstandelingen in het beboste berggebied rond I.oeang Prabang, de hoofdstad van de staat Laos. Dis contact moet worden hersteld wil men kunnen gissen van welke kant de verwachte aanval op de stad zal komen. Franse militaire waarnemers begrijpen niet .waarom de slag niet is begonnen, als tenminste Loeang Prabang een der hoofd doelen van de opstandelingen is, zoals men algemeen aanneemt. Intussen maken de Franse ver dedigers van deze periode van rust gebruik om de verdediging te organiseren en per vliegtuig artillerie aan te voeren. Vrijdagochtenvroeg zijn in de Argenentijnse hoofdstad een aan tal bommen ontploft. Een van de bommen explodeerde in de buurt van het huis van president Peron. Er werd geen materiële schade aangericht. Ook kwamen explo sies voor in de buurt van het congresgebouw, waar Peron een felle rede hield tegen persbureaux uit de V.S. De president onder brak zijn rede niet. Het zusterschip van de kruiser „De Ruyter", dat de naam draagt van Admiraal de Ruy- ter's beroemdste schip, nl. de „Zeven Provinciën", en even als de „De Ruyter" werd ge- bouivd op de werf van de Rotterdamse Droogdok Mij, vertrok op 14 April voor een proefvaart op de Noordzee, die zeer succesvol is verlopen. Thans ligt het schip weer bij de werf, in de Rotterdamse haven. De bovenbouw van het schip. Zeven gewonden (Eigen nieuwsdienst) Te Renneborg, een gehuchtje tussen Jipsinghuizen en Vlagt- wedde, is Vrijdagmiddag te onge veer 12 uur, vermoedelijk door het springen van een band, een luxe auto, bestuurd door de heer E., in een bocht tegen een boom gereden. Zowel de bestuurder als de zes mede-inzittenden, 't echt paar Meulman-Spa en hun vier kinderen, liepen verwondingen op. Vier van de slachtoffers wer den ter behandeling naar een ziekenhuis vervoerd met min of meer ernstige verwondingen aan hoofd,'armen en benen. Het ern stigst was de echtgenote van de heer M. er aan toe. Behalve een hersenschudding en een flinke hoofdwonde kreeg ze een gebro ken arm en verwondingen aan beide knieën. Zij moest ter ver pleging worden opgenomen. De anderen konden na behandeling naar huis worden overgebracht. De auto werd totaal vernield. MOSKOU, 1 Mei De Russische minister van Oorlog, maarschalk Nicolai Boelganin, heeft vandaag tijdens de 1 Mei-demonstraties op het Rode. Plein een beroep gedaan op de hoofden van buitenlandse regeringen waarmee hij kennelijk president Eisenhower en premier Winston Churchill bedoelde om de vreedzame verklaringen, die zij de laatste weken hebben afgelegd, te doen volgen door vreedzame daden. Op Koninginnedag is de heer A. J. Mulder, K.V.P.-raadslid van Den Helder, voorzitter Credo Pugnoclub en bestuurslid K.A.B., met zijn gezin vanuit Den Helder naar Canada geëmigreerd. Hij hoopt daar voor zijn dertien kinderen een betere toekomst te kunnen vinden dan dit in Nederland het geval zou zijn. Behalve de leden van de Rus sische regering waren onder Boel- ganin's toehoorders: de Ameri kaanse ambassadeur Charles Boh- len, de Britse ambassadeur Sir Alvary Gascoigne, de Franse am bassadeur Louis Joxe en andere leden van het diplomatieke corps. Boelganin herhaalde de recente verklaringen van de Russische regering, dat „met goede wil en een intelligente benadering, alle internationale problemen op vreedzame wijze tot een oplossing kunnen worden gebracht". Gezien echter het feit, dat de bewapeningswedloop en de bouw van militaire bases voortduren, is het de plicht van het personeel van het Russische leger en de Russische marine voort te gaan met de vervolmaking van zijn gevechtskracht en de opvoering van zijn mjlitaire en politieke kennis. Parade De 1 Mei-viering op het Rode 'Plein werd aanvankelijk begun stigd door zonnig weer, doch korte tijd later werd de hemel grijs en strak en stak er een scherpe wind op. Om 10.45 uur begon het caril lon van het Kremlin te spelen en gaf generaal Sinilof. comman dant van Moskou, de troepen op het Plein en de uit 1000 man bestaande militaire kapel het bevel in de houding te gaan staan. Uit noordelijke richting arri veerde generaal Artiemof, de commandant van het militaire district Moskou, in een lage grijze auto. De generaal stond rechtop in de wagen, terwijl de chauffeur langzaam langs de troepen reed. Om 10.58 uur ontstond er enige beweging aan de voet van de trap die naar de tribune bovenop het grafmonument van Lenin en Stalin leidt; daar was Malenkof, die een groep hoge partij- en regeringsautoriteiten vooraf ging naar de tribune. Om 11.20 uur opende de auto van Artemiev de parade, die de kortste militaire parade was sedert jaren. Hij werd gevolgd door 80 trommelslagers. Er boven vloog een grote vier motorige bommenwerper, die be geleid werd door vier jagers. Daarna volgden soldaten (stu denten) van de verschillende mi litaire academies in zeer stijve paradepas, waarop de eerste straaljagers verschenen. Daarna volgden bewakingseenheden en leerlingen van de vlootacademie. Vijf-en-twintig gevechtswagens met soldaten met de helm op reden naar het Plein gevolgd door een ander vijftigtal. Daarna kwamen anti-tank half- zware houwitsers en afweerge schut. De parade van de soldaten nam 15 minuten in beslag en die van de gemotoriseerde afdelingen 5 minuten. Er waren dit jaar voor 't eerst geen tanks, zware kanonnen, ge motoriseerde kanonnen, parachute eenheden noch motorbrigades. Achter de militaire parade volgden de burgers onder leiding van vooraanstaande inwoners van Moskou, arbeiders, toneelspelers, kunstenaars, officiële personen, leraren, bouwers, architecten enz. Het traditionele witte paard, waarop de man zit die de parade afneemt, was er dit jaar niet. Maarschalk Boelganin verscheen in een schitterend blauw-groen gala-uniform, bedekt met gouden en met juwelen ingelegde me dailles aan de zuidelijke punt van het Plein in een grijze wagen, waarvan de kap neergeslagen was. De maarschalk stond recht op in de auto. De twee grijze auto's, die Boel ganin en generaal Armietef ver voerden, reden het Rode Plein rond. De generaals namen de troepen, die in de houding ston den, de inspectie af. De zon scheen heet en de mensen op de tribune begonnen het warm te krijgen. Champagne In het wit geklede meisjes be gonnen de gasten koude cham pagne te serveren, hetgeen met instemming begroet werd. Het meest indrukwekkende van de parade van dit jaar was de vrolijke sfeer, waarin de mensen verkeerden. Het was geen mili taire parade en er schenen meer slagzinnen te zijn over de partij van Lenin en Stalin, over de arbeiders, over het bouwen van het communisme, over de vrede. De soldaten, die de route af zetten, waren uiterst beleefd, keken naar de papieren, groetten en glimlachten vaak. En dan ge beurt het niet vaak dat cham pagne wordt geserveerd aan een grote menigte gasten in de open lucht. DEN HAAG Ir. H. F. Hop ster is bij enkele candidaatstel- ling tot voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Voetbal Bond gekozen. Sensationele wending Na een langdurig onderzoek heeft het wedstrijdcomité van de vijfde internationale Tulpenrallye besloten, de wagen van de Frans man Becquart niet te beschouwen als een seriewagen, waardoor dus deze Monte Carlorijder werd ge- disqualificeerd. Het resultaat hiervan was sen sationeel. Niet alleen werd Graaf Hugo van Zuylen van Nijeveldt, no. één in zijn klasse, maar de dertien winstpunten, die hij er bij kreeg, waren voldoende om zelfs winnaar te worden van de gehele Tulpenrallye. Het onderzoek van de beide Jo- wett Javelins, die van van Zuy len en van Becquart vond plaats in dezelfde garage. Beide rijders waren erbij tegenwoordig en daarbij bleek, dat de wagen van Becquart was uitgerust met een Jupitermotor. Hiervan was niets op het inschrijvingsformulier ver meld, waarna Becquart verklaar de, dat hij de auto zo van de fa briek had geleend en niets van deze afwijking afwist. Men stelde zich daarna in ver binding met de fabriek, die mede delingen omtrent deze motor ver strekte, maar uit deze telegra- phisch doorgegeven inlichtingen, kon de wedstrijdcommissie niet concluderen, dat inderdaad, zoals het reglement voorschreef, dui zend van deze seriewagens waren afgeleverd. Men moest dus besluiten, de heer Becquart te disqualificeren, doch hem de gelegenheid te ge ven een protest in te dienen, het geen ook prompt geschiedde. Ook de wagen van Elliot vol deed niet aan de eisen, waarbij werd opgemerkt, dat ook deze rij der niets afwist van de afwijkin gen aan de auto, die hij kort ge leden van Stirling Moss had over genomen. Het officieuze klassement heeft nu als leider graaf van Zuylen, Banks wordt tweede, Grosgogeat derde, de Nederlander Louis van Noordwijk vierde, Appleyard vijfde en Damonte zesde.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1