Het jubileum van Alkmaar's Kamer van Koophandel DKW De prijs|)uzzle ergen Staatssecretaris dr Veldkamp over de industrialisatie Grote belangstelling ter receptie Zaterdag 2 Mei 1953 Paoina 3 cachting aor het KNMI lig van Zater- ondagavond: iag vrij zonnig ■er maar van- :t Zuid-Oosten 1 een kleine (eer. Overwe- wind tussen )ost. Dezelfde als vandaag e. NNAARS :E WEEK .'oord 34B, Hoorn rkhout, Krank- menhuizen. Kennemerstr.w. -Laan, Grosthui- Lvenhorn fer, Molenvaart luiowna rtentie) wAsmnnt V. d. til; °üd, typ eSfr. 1953 ten behoeve elingenverkeer en Vereniging voor èrkeer aangaan iing-courant-over- een door de ver- ;n debet-rente van ntueel te ontvan- te van V- per voorstel om nieu- en vast te stellen n de seizoenslui- meen en openstel- winkels te Ber- 4 uur op Zondj- ;ens een brief van iris van Economi- ordt bezwaar ge- 5 openstelling van buiten het seizoen 9.00 uur, van vis- het seizoen van en van kappers- 30—19.30 uur. om- selijke omstandig- Iwi.i kende regeling aken. e aardbeien Gisteren zijn de n aangevoerd door Zwart. Koper was uit Alkmaar; prijs tOKERS SLAGEN 3 Voor een e piiprokersclub te an Öpa Klijzing en litgenodigd. De be- e radiostad waren taat de beide kam- Marktstad te ver- lenking slachtoffers 3 De Nationale tl de oorlogsslacht- als voorgaande ja- 5en te M.-Beemster tent. Vooraf zal de r orden van kwart één minuut voor 8 n-herdenking Evenals voor zal wederom op 4 tocht plaats vinden rzetsmonument te lar de boerderij van Boer aan de Zui- Schermer. r zal vanaf dit mo- afgemarcheerd boerderij twee mi- acht zal worden erdenking van hen cere dagen van de leven hebben moe- Ie strijd voor vrij- van de Schermer ,oont door uw deel- 2 tocht, dat gij het brachten, niet bent :al de jongeren en t verzet hebben ge worden opge- vezig te zijn zullen in de K.J>.. Zuidervaart en in Kerk te Stompe- lerdenkingsdiensten den. ng gevallenen Maandagavond zal it worden gemaakt non van Koedijk, it-Pancras naar het de spoorwegover- dijk-Zuid ter her- ie in de oorlog ge- ffers. Om 7.30 uur waaraan ieder kan n. op het plein bij 'te Oudorp en bij te Sint-Pancras. De worden geluid van conden voor 8 uur. nent zal twee minu- en betracht om pre- tocht zal worden oet en in volkomen oien of plaatsen van et monument is aan sters van genoemde rzoeken de ingezet- de vlag halfstok uit erpleegster vacantie TENSBRUG —Aan ;egster voor Zuid ter, is vacantie ver- it tijdvak van 1 tot lei '1953, gedurende haar werk zal wor- imen door Zr. Boot ALKMAAR In de buitengewone vergadering ter ge legenheid van het eeuwfeest van de Alkmaarse Kamer van Koophandel voerde nog het tvoord de Staatssecretaris van Economische Zaken, Dr G. M. J. Veldkamp, die zeide graag persoonlijk te zijn gekomen, om zijn ivaardering tot uitdrukking te brengen voor het belangrijke werk, door de jubilerende Kamer verricht. Hij wees op de agra rische instelling van dit gewest, welke bijzondere eisen stelt aan het tverk der Kamerhij herinnerde eraan, hoe de Kamer in de dertiger jaren op de bres stond voor de exportbelangen van deze streek, die in ernstige mate door restrictieve maatregelen in het buitenland werden ge troffen. De Kamer pleitte toen voor exportverruimende maatregelen en attendeerde het bedrijfsleven op de mogelijkheden. Mede danik zij het werk der Kamer levert dit gebied thains weer een belang rijke bijdrage tot de export van ons land. Ook de belangen van industrie, nijverheid en toeristennijverheid waren bij de Kamer in goede handen. Op lofwaardige wijize verleende de Kamer medewerking aan de uitvoering van de Vesti gingswet, waarbij men zich niet beperkte tot het zuiver formele, doch ook als raadgever en steun van de middenstand optrad. Spr. stelde er prijs op te ver klaren, dat de samenwerking tus sen de Kamer en het Ministerie van Economische Zaken steeds zeer vruchtdragend was. Het oog op de toekomst rich tend wees spr. op het vraagstuk der steeds toenemende beroeps bevolking, dat ook voor dit ge bied tot nieuwe ontwikkeling zal moeten leiden. Het vraagstuk der industrie vestiging stelt daarbij de streek voor uiterst moeilijke vraagstuk ken. Remmende factoren daarbij zijn de aangrenzende industrie kernen en de agrarische instelling der bevolking. Spr. was er echter van overtuigd, dat in weerwil van de gecompliceerdheid van dit vraagstuk met medewerking der Kamer hier een uitweg zal wor den gevonden. Zoals in het verleden zal de Kamer ook in de toekomst op dit gebied haar waardevolle activi teiten ontplooien. Dr. Veldkamp besloot tenslotte met de wens, dat het de Kamer gegeven mocht zijn nog lange tijd in het belang van deze streek werkzaam tc zijn, opdat mede hierdoor het nationale welzijin, dat in zo belangrijke mate ver bonden is met de ontwikkeling van de verschillende streken van ons land, moge worden bevorderd. Ontvangst Gemeentebestuur. In de ruime museumzaal wer den bestuur en leden van de Kamer, alsmede de genodigden hierna door het gemeentebestuur officieel ontvangen. Ook verschil lende leden van de gemeenteraad gaven hier acte de presence. Burgemeester mr. H. J. Wy- tema achtte het een bijzonder voorrecht het gezelschap te mo gen ontvangen en herinnerde aan de nauwe banden, die er tussen gemeentebestuur en Kamer sinds een eeuw bestonden; immers, in gevolge een raadsbesluit werd de Kamer gesticht. Veel is er in die 100 jaar veranderd, doch niet de verhouding tussen gemeentebe stuur en Kamer. Alkmaar ver vult nog steeds dezelfde functie als centrumgemeente van Hol lands' Noorderkwartier. Het beeld van het economisch leven moge in de loop der jaren veranderd zijn: nog steeds vragen industrie en kaasmarkt de aandacht, zowel van het gemeentebestuur als van de Kamer. Dank zij de kaasmarkt een object van internationale re putatie, kan Alkmaar een verzor gingsapparaat in stand houden voor ons gewest. Zonder deze kaasmarkt zouden verschillende zaken het hoofd niet boven wa- Televisiester Terry Thomas en serg.-maj. Takaruza (rechts) van de Rhodesische Jagers, arriveerden beiden uit Afrika in Engeland in een stromende regen. Het viel Terry niet mee, die zich voor de gelegen heid had gestoken in de kle ding, die hij in Afrika „op de kop had getikt", de hete Afri kaanse zon te moeten verwis selen voor het druipende En geland. Takaruza bleek echter geen heimwee te hebben naar de zon: hij liet er zich z'n kopje thee niet slechter om smaken! ter kunnen houden. Spr. hoopte, dat de Kamer mocht slagen in haar ijverige bemoeiingen, dit gewest verder xe ontsluiten. Na woorden van dank voor wat de Kamer voor de bloei van stad en gewest gedaan had, bood spr. namens het gemeentebestuur een collectie glaswerk aan voor de bestuurskamer. De heer le Blansch, voorzitter van de Kamer, sprak hierop een dankwoord, waarna ververschin- gen werden rondgediend. In Hotel Victory verenigde men zich aan de lunch, waaraan ook de Staatssecretaris, dr. Veldkamp en de Commissaris der Koningin aanzaten. Ook hier voerden ver schillende sprekers het woord; allereerst de enige dame in het gezelschap, mevr. I. E. Wethmar- Logemann, secretaresse van de Rotterdamse Kamer van Koop handel, die na een dankwoord voor de persoonlijke uitnodiging gewag maakte van de wederzijdse voorlichting, die de Kamers te Rotterdam en Alkmaar met el kander uitwisselen en vervolgens de positie van een secretaris van een K.v.K. schetste als die van een slecht advocaat en een goed koopman. Namens de Kamer te Rotterdam bood zij een litho aan, voorstellende een kraan in de Rotterdamse haven, voor welk symbool van de energie, waar mee Rotterdam zich herstelt van de ontvangen slagen, de voorzit ter dank bracht. Burgemeester Rehorst van Den Helder sprak namens de buiten gemeenten, wier belangen door de Kamer zonder onderscheid werden behandeld. Hij vroeg de Kamer door te gaan met ijve ren voor een goede verbinding met het gebied beneden het Noordzeekanaal en herinnerde eraan, hoe de deputatie uit Den Helder, die in 1865 in Alkmaar het feest kwam vieren ter gele genheid van de opening van de spoorlijn Den HelderAlkmaar de laatste trein naar Den Helder liet vertrekken, om het feest in de kaasstad tot het einde te vie ren De heer Wittkampf, voorzitter van de Ver. van Secretarissen van K.'s v.K., betoogde, dat 100 jaar in het bestaan van een Kamer van Koophandel niets is, zolang er personen zijn, die de kracht en de vitaliteit weten op te brengen, om belangeloos de zaken die de Kamer heeft te behartigen, te dienen. Hij bracht hulde aan zijn collega, de heer Scheffel, die het juiste klimaat voor de Kamer wist te scheppen en voor. een ieder toegankelijk is. De voorzitter' van de Kamer van Koophandel voor Westfries land, de heer E. J. M. Stumpel, hield een hooggestemde tafel- speech op de goede verstandhou ding tussen Alkmaar en Hoorn. Hij verheugde zich over het rechtsherstel, dat de Hoornse Kamer na de oorlog ten deel ge vallen was, doch knoopte hier aan vast een dankwoord aan de Alkmaarse Kamer voor de gedu rende de oorlogsjaren genoten gastvrijheid, waarbij Hoorn met als een stiefkind, doch als een troetelkind behandeld werd. Hij bood een bloemstuk aan in de Alkmaarse kleuren ,die tevens de Hoornse kleuren zijn en sprak hierbij de wens uit, dat deze uni formiteit van kleur alle chauvi nisme tussen beide steden mocht doen verdwijnen en dat beide Kamers eendrachtig de belangen van het Noorderkwartier en West-Friesland mochten blijven behartigen. Hij wenste tenslotte de Alk maarse Kamer voor de toekomst alle goeds en nog menig jubileum. De heer le Blansch dankte zijn Hoornse collega voor diens en thousiaste woorden en sprak op zijn beurt de goede wensen uit voor een blijvende samenwerking tussen Alkmaar en Hoorn. Mr. J. H. de Vos tot Neder- veen Cappel voelde zich als se cretaris van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in zekere zin de pleegvader van de 100- jarige Kamer, die destijds op ini tiatief van de Maatschappij werd opgericht. Op zijn beurt bracht hij dank aan de Kamer die had medegewerkt aan de heroprich ting van het departement Alk maar van de Maatschappij van N. en H na de oorlog, om té ein digen met de wens voor een blij vende prettige samenwerking. Mr. Leesberg bracht nog hulde aan de secretaris van de jubile rende Kamer, waarna de voor zitter de verschillende sprekers dank bracht. Ten stadhuize werd des middags een drukbezochte receptie ge houden in de versierde raadzaal waar door de goede zorgen van de bode van het stadhuis de Alk maarse stedemaagd in de bloeme tjes was gezet. Ook de jubileren de Kamer mocht'tientallen bloem stukken ontvangen, o.a. van de Kon. Ned. Middenstandsbond en tal van plaatselijke afdelingen; van tal van zusterkamers, van het Prov. Waterleidingbedrijf, van de Ver van Geld- en Effecten handel, van de Ver. van Make laars, van het Kaas- en Boter- contrölestation. van de Vereniging van Kamers van Koophandel, van de Ver. van Secretarissen, van de Land- en Tuinbouwtentoonstel ling Alkmaar, van Alemaria V.V. V., van de Raad van Arbeid, van tal van Gemeentebesturen enz. Ruim twee honderd personen, uit alle kringen van het economi sche leven uit het gewest, kwa men hun gelukwensen aanbieden; sommigen kwamen met geschen ken, zoals de afd. Alkmaar van de R.K. Middenstandsbeweging, die een fraai tegeltableau van de Alkmaarse Waag aanbood en de Handelsschool ,die bij monde van de heer G. Snijders een actetas aanbood, zoals ook de Ver. voor de Geld- en Effectenhandel deed. Het Hooge Huys zond een schrif telijke gelukwens met een drietal zilveren asbakken. Onder de aan wezigen zagen wij o.m. de hoof den van takken van Gemeente dienst.' de besturen van Alemaria V.V.V.. een tal van plaatselijke middenstandsorganisaties, alsook van plaatselijke V.V.V.'s. Het zou ons te ver voeren alle personen en instanties te noemen, die ter receptie verschenen; uit een en ander bleek echter wel, welk een voorname plaats de Ka mer van Koophandel in dit ge west inneemt. De heren Rus en Brouwer ver zorgden het materiële gedeelte van de receptie, hetgeen niets te wensen overliet. In tegenwoordigheid van het Bestuur, Mevr. Arntz en de heer Arntz Jr., legde de voorzitter der Kamer, de heer J. F. le Blansch, een krans op het graf van de heer S. W. Arntz, oud-voorzitter der Kamer, als symbolische huldiging van allen, die zich in de loop der jaren aan het werk der Kamer gaven. BEDEVAART ST. GERARDUS Gezien de advertentie elders in dit nummer: ,.oe kunt U be ter danlk betuigen dan door naar St. Gerardus in zijn Heiligdom te Wittem te komen? Ja, waarlijk, wat moet het tooh weer, evenals vorig jaar een manifestatie wor den van liefde en dankbaarheid tegenover St. Gerarduswelke zoveel gebedsverhoringen van zijn Hemelse Vader heeft afge smeekt. Vorig jaar waren er ze ven luxe touringcars voor nodig om zijn vereerders naar Wittem te brengen; laten dit er nu dit jaar tien worden. Ook in uw nood weet gij Hem te vinden. Wacht niet langer, maar geeft u nog vandaag op bij uw plaatse lijke zelateur of zelatrice of an ders bij de heer P.C. Eeldert, Dorpsstraat 154, Zwaag, die gaar ne bereid is alle inlidhtingen te verstrekken. (Advertentie) voorwiel-aandrijving geruisloze motor alle dashboard-meters R.K. Handbalbond district Noord Voor het grootste deel is de competitie tot een einde ge komen. Het districtsbestuur zal in navolging van het vorig jaar, ook nu weer bekerwedstrijden kunnen laten spelen. Voor de senioren werd een beker beschikbaar gesteld, waar om gestreden kan worden door de elftallen uit de hoofd- en eerste klasse. Voor de overige senioren werd een prachtige wisseltak beschik baar gesteld, terwijl ook de junioren nog enige wedstrijden kunnen spelen, met als inzet ■eveneens een prachtige beker. Het bestuur kan met vreugde constateren dat de animo voor deze wedstrijden met het jaar toeneemt: het aantal deelnemers is aanmerkelijk groter dan vorig jaar. Mogelijk dat het niet ver spelen van de bisschopsbeker door het diocees de animo voor het deelnemen aan de bekerwed strijden in het district wel heeft aangemoedigd. De elftallen ziin ingedeeld in poules, welke als volgt ziin samengesteld: Senioren-beker: a.: W.G.W., Vliegens Vlug en Geel Zwart. b.: T.O.P.. V.Z.V. en Hugo Girls. c.: Con Brio, F.S.A. en V.I.O. d.: D.T.S. en F.S.A. 2. Senioren-lauwertak: a.: W.G.W. 2. Vliegens Vlug 2 en Geel Zwart 2. b.: V.Z.V. 2, Hugo Girls 2 en St. Victor 2. c.: V.I.O.S.. Con Zelo en St. Victor. d.: D.W O. 2.. Strandvogels en S.E.W. Junioren a-beker: a.: W.G.W. a. Vliegens Vlug a en Geel Zwart a. b.: V.I O.S a. Hugo Girls a en V.Z.V. a. c.: St. Victor a. Con Brio a en F.S.A. a. d.: VI.O. a. S.E.W. a en Alw. Forward a. e.: D.W.O. a. Strandvogels a en D.T.S. a. Junioren b-beker: a.: W.G.W. b. Vliegens Vlugb en V.Z.V. c. b.: V.Z.V. b, F.S.A. b en S.E.W. b. Alle poules spelen een halve competitie, terwijl daarna vol gens afval-systeem wordt verder gespeeld. Afgezien natuurlijk van het voordeel op eigen veld te spelen, maakt het voor de reis kosten niet veel uit. daar ieder elftal de helft van de reiskosten te betalen krijgt. Programma voor Zondag a.s. Senioren-beker: W.G.W.Vliegens Vlug 12.00 T.O.P—Hugo Girls 16.15 Con Brio—F.S.A. 13.40 F.S.A-. 2—D.T.S. 16.15 Senioren-lauwertak: W.G.W.—Vliegens Vlug 2 13.40 V.Z.V. 2—St. Victor 2 Con Zelo—St. Victor 13.30 S.E.W.—D.W.O. 2 13.30 Junioren a-beker: W.G.W. a—VI Vlug a 12.50 V.Z.V aHugo Girls a St. Victor aF S.A. a 14.00 V.I.O. aAlw Forward a (ook comp.) Junioren b-beker: W.G.W. b—VI. Vlugb 14.30 F.S.A. b—S.E.W. b 5.00 Adsoiranten a: W.G.W. b—W.G.W. a 15.15 Geel Zwart aVI. Vlug a Adspiranten b: Con Zelo b—D.W.O. a 16.15 Con Zelo a—D.W.O. b 16.50 Con Zelo b—V.Z.V. a (1-5 7 u.) Adspiranten c: V.I.O aAlw. Forward a S.E.W. a—F.S.A. a 14.30 Tweede klasse- Zaterdag 7.30: Con Zelo—V.I.O.S. De damliefhebbers zullen ditmaal twee rubrieken in de krant aan treffen. Verleden week was het namelijk door plaatsruimtegebrek niet mogelijk de rubriek te plaatsen. Vandaag hebben we ons verzuim ingehaald. Veel plezier en damvreugde ermee. Alle correspondentie gelieve men te volgd met Wit 39x28, 4339, 49x38, adresseren aan Jos. H. C. Serrée, Von Weberstraat 42, Utrecht. (Publicaties of overneming zonder bronvermelding is verboden). Probleem no. 168 Auteur: JOS VAN KOLLENBURG, (Tilburg) Opgedragen aan de oplossers-sters van onze damrubriek Eerste publicatie! (Zwart) Horizontaal: 1. vloerbedekking 6. hinderen 12. familielid 13. slee 15. eerstvolgend 16. voegwoord 18. Eigen Hulp 20. soort dakbedekking 23. deel van de mast 24. plat stuk hout 26. koor 27. lidwoord 28. visnet 29. soort plant 31. stelen 33. voorzetsel 34. krachtig 36. kloosterzuster 37. niet snuggere 38. broodbelegging 40. paal 41. lidwoord 42. bacterievrij 43. herkauwer 45. rekening 47. klei 50. horde 52. soort bij 54. pakken 56. plek 57. inbreker-uitbreker 59. toespraak 60. telwoord 61. slang 62. vruchtennat 64. rood (eng.) - 65. anonymus 66. bekorten 69. Chinese maat 70. bergruimte 71. lidwoord 72. slee 73. voegwoord 75. niet dezelfde 76. betere zienswijze Verticaal: 2. waterstand 3. wiel 4. stel 5. uitbouw 7. deel van de voet (meerv.) 8. stookplaats 9. deel van kippenhok 10. voegwoord 11. beladen 14. voorzetsel 17. treiteren 19. bevel 21. deel van schaakspel 22. ontkenning 23. deel van melk 25. verstrekken 28. langwerpige vrucht 30. tijdperk 32. bestuurder 33. dwaas 35. stand 37. naar beneden gaan 39. bevel 40. schel 44. afwezig 46. lofzang 48. lof 49. gevat: bijdehand 51. voedsel 52. jongensnaam 53. kalmte 55. nobel 57. zware hamer 58. duivel 61. verzoek 63. gazon 66. kuip 67. voegwoord 68. ontkenning 70. laatste nieuws 74. windrichting (eng.) Wij zien uw oplossing weer uiterlijk a.s. Donderdagmorgen aan ons bureau tegemoet, in een open enveloppe, die in de linker bovenhoek de aanduiding ..Priis- puzzle Noorderpers" draagt. Ver geet u niet als brief te frankeren, indien u per post verzendt? De winnaars van de zes boeken vindt u oo pagina 2. Oplossing vorige week Oplossing Puzzle P 21122 10. nt; 11. gul; 13. sla; 14. el; 16. pan; 17. ina; 19. ida; 21. epe; 23. dadelijk; 26. los; 28. tulp; 30. po; 31. Ik: 32. gent:; 33. il: 34. ad; 36. ode; 37. ia; 33. se; 39. stoel; 41. serre; 44. dar; 45. nek; 47. roest; 50. strak; 53. oa; 55. ok' 56. ara; 57. ra; 58. oi; 59. maan; 61. la; 62. ta: 64. lamp; 66. est; 67. straalt; 70. aap; 71. mat; 73. to; (Wit) Wit begint en wint Inzendtermijn uiterlijk veertien dagen na plaatsing Stand in cijfers. Zwart dertien schijven op: 1 6 8 9 10 11 12 14 16 17 19 25 en 35. Wit twaalf schijven op: 20 21 27 28 29 31 32 33 34 37 43 en 45. Wederom van onze Brabantse auteur en medewerker een interessant vraag stuk! Na verschillende fraaie afwikke lingen, weet Wit het eindspel, dat ge baseerd is op het „Alix"-motief, fraai te winnen. Oplossing probleem no. 166 Auteur: ARN. J. BEEMER, (Hilversum) Stand in cijfers (beiden tien schij ven) Zwart op: 7 11 15 17 18 22 23 29 33 en 35. Wit op: 20 24 25 27 31 32 36 37 46 en 50. Wit wint als volgt: 2721. (17x2S), 32—28, (23x41), 36x47, (26x37), 46—41, (37x46), 47—41, (46x30), 25x1, (15x24), 140, (35x44), 50x6 en Wit wint daar er (24—29), 6—1, (29—33), 1—34, (33 38) enz. volgt. Een aardig probleem. Oplossing van probleem no. 167. Auteur: A. STUURMAN, (Schiedam) Stand in cijfers (beiden elf schij ven). Zwart op: 5 11 12 13 14 17 24 29 30 31 en 34. Wit op: 22 25 27 28 32 36 38 39 42 43 en 44. Wit wint als volgt: 28—23, (17x48), 39—33, (48x19), 44—39, (34x21), 36x20, (24x15), 25x14. Een geestig vraag stukje. Oplossing „Paas"-wedstrijd Onze Paas-oploswedstrijd is een groot succes geworden. Honderden brieven en briefkaarten mochten wij de laatste dagen ontvangen uit het ge hele land en zelfs ook uit België, Zwit serland en Engeland! Velen van onze oplossers (sters) hebben hun of haar bewondering over de geplaatste com posities van onze bekende medewer kers kenbaar gemaakt. Het aantal goede oplossingen is voor beide groe pen vrij groot geweest, vooral in Groep B. Evenals in Groep A moet in Groep B de loting uitmaken, wie de gelukki ge winnaars of winnaressen zouden worden van de door de Directie, Sportredactie en Damredacteur be schikbaar gestelde prijzen! Hier volgen de oplossingen van de drie problemen in Groep A (gevorder den). Paasprobleem no. 1 Auteur: MAX DOUWE'S, (Hilversum) Stand in cijfers (beiden twaalf schij ven). Zwart op: 6 7 8 9 10 11 12 16 19 23 24 en 25. Wit op: 17 21 22 27 28 30 32 33 34 37 40 en 44. Wit wint als volgt: 44—39, (35x44), 39x50, (24x35), 34—29, (23x34), 22—18, (11x42), 28—23, (16x29). 23x5, (12x23), 5x1, (29—33 verplicht), 1—40, (35x44), 50x28 en Zwart verliest op tempo. Een fraai probleem. Paasprobleem no. 2. Auteur: ANDRéE MIEDEMA, (Londen) Stand in cijfers. Zwart tien schijven op: 2 6 7 10 12 13 19 20 24 en 39. Wit op: 16 21 22 27 28 34 35 37 40 42 en 43 (totaal elf schijven). Wit wint als volgt: 3430, (39x48), 42—38, (48x17), 22x11, (6x17), 28— 23, (19x28), 30x8, (2x13), 38—33, (28x 39), 40—34. (39x30), 35x4 verloren voor Zwart, daar (A 1721). 4x22, (21x32), 22—17, (12x21), 16x38 met winst. Op 12—18 B volgt, 4—10, (7— 12), 10—14, (17—22), 27—21 en ver liest. Een aardig vraagstuk! Paas-probieem no. 3. Auteur: JAN VIERGEVER, (Barendrecht) Stand in cijfers (beiden vijftien .schijven) Zwart op: 7 8 9 10 11 12 13 21 26 27 30 33 34 35 en 40. Wit op: 18 22 23 28 31 36 37 39 42 43 44 46 48 49 en 50. Wit wint als volgt: 37—32, (27x47), 50—45, (26x37), 46—41, (37x46), 48— 3832 en 31x11. Ook wint Wit door 22—17, '(11x22 of?) 28x17 en 31x22 en Zwart heeft een hopeloze positie. Zij, die deze bij-oplossing uitvoerig heb ben aangegeven, krijgen een toeken ning van één extra punt! Groep B (voor Huisdammers en gevorderde beginners) Paas-probleem no. 1 Auteur: J. W. KONINGS, (Rotterdam) Stand in cijfers (beiden negen schijven) Zwart op 5 9 12 13 14 17 20 21 en 35. Wit op: 25 26 28 29 33 34 38 43 en 47. Wit wint als volgt: 3430, (35x24), 28—22, (17x48), 26x10, (24x42), 25x3, (5x14), 3x25 op geestige wijze. Paasprobleem no. 2 Auteur: JAN SCHEIJEN, (Kerkrade) (Z.-L.) Stand in cijfers (beiden tien schij ven). Zwart op: 1 10 12 13 14 15 18 23 25 en 35. Wit op: 6 21 22 26 27 29 32 34 39 en 40. Wit wint als volgt: 2924, (35x33), 24—20, (15x24), 32—28, (23x32), 27x9, (18x16), 9x7, (1x12), 6—1. En Wit wint het eindspel als volgt (2530), 1x5, (30x39), 5—28! (39—43), 28—32, (43—49), 32—27, (49x21), 26x17, (16— 21) en 17x26. Een mooi vraagstuk met een nieuw motief van de auteur. Andere varian ten zijn ook winnend voor Wit. „Paas"-probleem no. 3. Auteur: OSCAR BAEKE, (Antwerpen) (België) Stand in cijfers (beiden negen schijven). Zwart op: 7 10 13 18 19 22 23 28 en 36. Wit op: 24 26 30 34 37 39 40 41 en 42. Wit wint als volgt: 4238, (36x47), 37—32. (47x35). 34—29, (23x25), 32x 5. (35x19), 5x2. en wint, daar op Zwart (18—22), 2x19, (22—27). 26— 21, (27x16), 19—32, (25—30), 32—43, (30—25), 43—49, (16—21), 49x16 van Wit volgt. Ook andere varianten, met sub-varianten, bij voorbeeld 18—22 of 1823 enz., het eindspel winnend voor Wit zijn Een fraaie compositie! Aan alle oplossers(sters) onze har telijke dank voor hun of haar uit stekende analyses. Goede oplossingen werden ontvan gen van: mej. G. van der Veen, Apel doorn; J. Boon, Bovenkarspel (N.-H.), S. van Sterkenburg, Breukelen, H. van Snippenburg, M. Bos, J. van Zoe- len, H. Bijl, Zuilen; B. Hooijenga en F. J. Mahien, Den Helder; D. Wen- ker, Benningbroek, J. de Boer, Groo tenbroek; W. van der Hoeven, Sappe- meer; L. W. Koopmans, L. van Vliet, Culemborg; P. A. Groot, Assen; D. Bakker, Vinkeveen; A. de Graag, Heusden, J. C. Craane, Den Bosch; G. A. van Egmond, Schoonhoven; A. v. d. Last. G. Vink, J. Vos, J. van Gendt, allen Amersfoort; Frater Qui- rinus, Juvenaat „St. Joseph", Zeist; B. Scholte, Hoogezand; S. J. Scholten, Uithuizermoeden (Gr.). Adolf Scha per, Lutjebroek, Cor de Kruiff en Bep. Vermolen, Loenen a/d Vecht, C. Spoorenberg, Stratum (N.-Br.); K. A. Adam, Edinburgh, Schotland; G. J. Calume, Antwerpen: H. A. Fiscilini, Genève (Zw.); H. Timans, Klooster buren (Gr.); Joh. Coppes, Hoorn; H. v. Tulder: B. J. Overwater, G. v. Dijk, A. de Leeuw, G. Lochtenberg, H. Vos, G. Smeets, A. de Greve, allen A'dam: J. Haring, P. Rump, W. van Dijk, Hilversum; A. Dekker, Alk maar; H. D. Koopmans, Culemborg; H. Gomes, Den Burg (Texel)J. Kraan, Middelburg, J. van der Som men, Tilburg; H. J. van Vorsselen, J. Groenhardt, Groningen; Jan Scheijen, Kerkrade (Z.-L.); Th. Winkelman, G. Ansems, Schiedam, K. Scholten, Winschoten; J. van der Laan, Kloos terburen (Gr,); Jaap Kramer, Oud karspel (N.-H.); W. Tesselaar. St. Maarten (N.-H.); D. Pekel, Aker sloot (N.-H.), A. v. d. Boogaard, Os (N.-Br.); W. van Tessel, Leiden; S. Reekers, Woudsend (Fr.); L. van Bemmelen, De Hoef, (Utr.); Jan Schaper, Zuid-Laren (Gr.); Dirk Schaper. Grootebroek (N.-H.); M. Hofland, Hoogkarspel; G. W. Ziele- man, Vianen; C. de Rijk, Jutfaas; J. Meester, Andijk-West (N.-H.); K. H. Scholten, Winschoten; G. Boon en Jan Zijp, Oud'karspel (N.-H.); G. Hemels, A. I. van Oorschot. J. v. d. Veen, Alk maar; W. van Bemmelen, den Hoef (West); W. Bakker, G. Berkemeyer, Uithoorn (Utr.): J. Winter, Oude Pe- kela (Gr.); J. de Boer, Bergen aan Zee: P. Kaandorp, Alkmaar, B. Schol- te, Hoogezand; J. Dekker, Limmen (N.-H.); mej. A. v Vliet, mej. G. van Vliet, A. C. van Vliet, L. Koster, L. N. van Vliet Adr. Bakker Jr., allen Vinkeveen; N. C. Hazendonk, G. J. van Vliet, Culemborg: A. van Vucht, J. B. Spelbos, T H. G, van Mourik, J. van Maurik. W. Brocx, mevr. J. Koster, mej. L. Peek, C. Vermeend, C. M. Servaas. J. Hoeyenbosch H. J. v. Wees, W. van Seumeren, H. Scher- renberg, J. Roskamp. W. Langerak, Jan de Leeuw, R. Beiier. J. Schoon hoven. E. Th Boom. J. Ph. van Benthem, J. B. van Arkel, Fr. Smit, A. J. Foppen, Th C. G de Wit, H. van Rijn, G. J van der Linden, G. van Daalen, H. Askamp. A. T van de Brink, allen Utrecht: J v Rijn, H. van Rijn Maarssen: mej A. Ruijs, Soesterherg; H Stiekema. Klooster buren. West (Gr): Joh. Baas, Hoorn; J. Wellema. Leeuwarden: mej. L. Tei- sen. J. Weijers, H. de Koning, Bilt- hoven; G Dorresteijn, mevr G. Slotboom, Zeist, A. van Dam, Breu- 42, (47x38), 43x32, (34x43), 49x29,kelen. Helaas hadden enkele oplos tin.; 74. een; 76. 78. dat; 80. anp; 81. en; 82. stapel; 83. attent. Verticaal: 1. ot: 2. ega; 3. rund; 4. al; 6. us; 7. blik; 8. bad; 9. re: 10. nietig; 12. one; 15. laster; 16. pel; 17. idool; 18. alles; 20. ale; 22. pul; 24. ap: 25. ijk; 27. ons; 29. patroon; 32. garnaal; 35. do; 37. ir; 39. sar; 40. els; 42. ent; 43. eek; 46. komeet; 48. ek; 49. taart; 50. satan; 51. rr; 52. lippen; 54. aas; 58. oma: 60. atm: 61. It; 63. al: 65. aan: 67. stap: 68. air; 69. tent: 72. ada; 75. epe; 77. os: Horizontaal:!, overal; 5. rubber; 79. te; 80. at; 81. et, NAAM; ADRES: WOONPLAATS: (40x49), 36—31, (49x36), 45—40, (35 x44>, 29—24, (30x19), 23x3. (12x32), 3x1, (36x18), 1x5. In dit probleem was een bij-oplossing aanwezig na melijk Wit 23—19, (22x41), 46x37, ge- sers (sters) naam en adres vergeten of bij de oplossingen onduidelijk ver meid. deze ziin terzijde geleed. P' prijswinnaars(winnaressen) zijn in ons „kadertje" vermeld. WEEKOVERZICHT LANGEDIJKER VEILINGEN Na de laatste weken steeds slechter te zijn geworden, gaf de handel in rode bewaarkool Don derdag een kleine verbetering te zien. In de kleine sorteringen waren de prijzen ca. een cent per kg hoger. De grovere kool bleef echter onverkoopbaar. De Deense witte kool werd zeer graag gekocht voor export naar verschillende landen. Grote witte liepen tot dicht bij de 20 cent en kleinere konden 22—23 maken. Ook voor de gele kool was de toestand iets beter; voor de gro te gele kon ruim een dubbeltje worden gemaakt, kleinere gele kool noteerde tot 17 cent. De ver ladingen van kool naar W.-Duits- land waren iets omvangrijker. De export van witte kool naar Noorwegen duurt nog voort. Wit- lpf was iets grager; voor lof werd tot 40 cent betaald. Rabarber is een enkele keer voor export ver laden in combinatie met een par tij kool voor Zwitserland; latei- daalde de prijs echter weer tot 89 cent.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3