Feest van de arbeid" gaf de politie handen-vol werk ZATERDAG A postolischPrefect droeg H. Mis op te Moskou Amerikaanse order voor onze zuivelindustrie DE KROMEK VA Moordaanslag op stiefmoeder 1 MEI IN OOST EN WEST 11 Botsingen in Frankrijk Japan en ISaar ivij vernemen: Meisje te Woerden verdronken Zaterdag 2 Mei 1953 T LONDEN (K.N.P.) „Ik vond I naam kreeg van de tijger. Deze een hemel in Moskou". Deze verordende, dat zij, die niet meer vreemde getuigenis uit de mond j konden lopen, moesten worden van een priester, is afkomstig van Mgr. Thomas Quinlan, Apos tolisch Prefect van Choenchon in Zuid-Korea, die na drie jaren gevangenschap in Noord-Korea door bemiddeling van de Eneelse regering en het Russische Minis terie van Buitenandse Zaken via Moskou met nog enige anderen in Londen is gearriveerd. In een interview met de cor respondent van het KNP te Lon den vertelde hij iets van zijn lot gevallen, doch op veel vragen wilde hij liever het antwoord schuldig blijven. „In Moskou had ik voor het eerst sedert twee jaar en tien maanden wederom gelegenheid de H. Mis op te dragen", zo ver telde hij. Mgr. Quinlan werd er toe in staat gesteld door pater G. Bissonette, de Amerikaanse Assumptionist in Moskou, belast met de zielzorg onder de diplo maten. Pater Bissonette naaiae Mgr. Quinlan af van de trein op het Moskouse station en zorgde er voor, dat hij de H. Mis kon op dragen in het apartement van de Priester op de Amerikaanse am bassade. Mgr. Quinlan werd na de snelle communistische opmars plotseling gearresteerd. Hij kreeg zelfs geen gelegenheid om kleding of zijn brevier mee te nemen. Tijdens zijn gevangenschap bad hij de breviergebeden tezamen met 10 andere priesters uit één brevier. Niet één keer heeft Mgr. Quinlan gedurende zijn gevangenschap de v:eoht mogen horen of het H. Misciffer kunnen opdragen. De gevangen missionarissen vorm den evenwel een geheime groep en hoorden van elkander de biecht. ..Wij konden echter naar har telust onze Rozenkrans bidden", ai^us de prelaat. Toen de verbondenen begonnen on te trekken, werden de pries ters met ongeveer 700 zieke en gewonde soldaten der V.N. in fpn geforceerde mars van negen dagen Noordwaarts gedreven. Deze tocht heeft aan velen de dood gekost. De beulsdrijver was een Noord-Koreaan, die de bij gedragen, totdat zij dood waren. Op deze lijdensweg stierven er 200. Onder de gevangenen be vond zich eveneens mgr. P. J. Byrine, Apostolisch Delegaat voor Korea. Deze, zo deelde Mgr. Quinlan mede, is onmiddellijk na de verschrikkelijke ontberingen van die negen dagen in een com munistisch concentratiekamp aan longontsteking overleden. De correspondent van de Lon don Observer, Philip Deane, die dit alles heeft meegemaakt, vulde nog aan, wat aan het verhaal van mgr. Quinlan ontbrak, nl. het meer dan heldhaftig gedrag van de prelaat in zijn hulp aan de talloze zieke en gezonde" soldaten, die hij ondanks het strenge ver bod. bijstond waar hij kon. „Mgr. Quinlan was werkelijk prachtig", aldus deze correspon dent, „en als hem de eremedaille van het Amerikaanse Congres zou worden toegekend, dan is dat werkelijk verdiend'.' GRONINGEN Naar eerst thans bekend wordt, heeft de 21- jarige J. K., die bij zijn groot moeder in Oldekerk verblijf hield, Dinsdagmiddag getracht, zijn stiefmoeder, wonende aan de Studentenlaan te Groningen, van het leven te beroven. Nadat de dader de woning was binnengedrongen, sloot hij de deur achter zich af, om ingrijpen van derden te voorkomen. Ver volgens ging hij zijn 56 jarige stiefmoeder te lijf. Door haar gegil gealarmeerd, begonnen de buren op de deur te bonzen, waarop de dader de vlucht nam, het slachtoffer ach terlatend met enkele bloedende wonden aan het gelaat. Vermoe delijk heeft hij bij deze moord aanslag gebruik gemaakt van een eind gaspijp. K. kon nog dezelfde avond wor den gearresteerd en is ter be schikking van de justitie gesteld. BERLIJN, 1 Mei Honderdduizenden arbeiders uit Oost- eu West-Berlijn trokken er vandaag op uit om tegengestelde Mei-demonstraties te houden. Daar een brandende zon uit een wolkenloze hemel seheen is de dag hiervoor bijzonder gescliikl. Geseheiden door de beroem de Brandenburger Tor en door minder dan een kilonieter straat, vertegenwoordigen de twee bijeenkomsten twee afzonderlijke werelden. Op het rode plein in de Rus- wül de vriiheidsklok luidde, met: De halfjaarlijkse inschrijving voor de levering van melk en melk-producten naar het in hurt, cottage cheese en cream- cheese geleverd worden. De to tale leverantie zal Nederland in de tweede helft van dit jaar on geveer 3 millioen dollars opleve- Europa gelegerde Amerikaanse ren. leger heeft opnieuw geleid tot een grote opdracht aan de Nederlandse Zuivelindustrie. Met ingang van 1 Juli a.s. zal gedurende een half jaar, een hoeveelheid van circa 80.000 liter melk en melkproduc ten per week worden geleverd. Deze leverantie zal geheel wor den verzorgd door de combinatie Domo-Sterovita, welke ook tot dusver het belangrijkste deel der levering heeft verzorgd. Deze nieuwe order beloopt circa 60 pet. van de totale behoefte van het Amerikaanse leger. Een zeer belangrijk deel zal in papier worden verpakt. De Stero- vitafabriek in Dordrecht is, als enig bedrijf in Europa, geheel hiervoor ingericht. De Sterovita- fabriek in Amsterdam verwerkt de uit het Domo-gebied in Drente afkomstige melk tot de in glazen flessen verpakte melk en melk producten. Behalve melk zal ook room, karnemelk, chocolademelk, yog- is de 52-jarige H. F. uit Holtum- Born, die op Koninginnedag met een motor tegen de douaneslag boom van het grenskantoor Hoog- cruts in Zuid-Limburg reed, aan zijn verwondingen bezweken. De toestand van zijn zoon, die op de duo zat, gaat vooruit. werd door de voorzitter van de K.N.A.C. aan een twintig-tal chauffeurs de gebruikelijke on derscheidingen uitgereikt voor 25- iarige trouwe en veilige dienst. Vier chauffeurs kregen een onder scheiding voor 10-jarige dienst.. brak gisternacht brand uit in de achterkamer van een perceel aan het Sweelinckplein te Den Haag. Kledingstukken en schilderijen gingen verloren, terwijl, volgens de bewoonster, ook een bedrag aan bankbiljetten ter waarde van 800 gulden een prooi der vlammen werd werd het rechtbankvonnis, waar bij de 58-jarige ex-makelaar M. C. J. H. uit Naarden, wegens valsheid in geschrifte en verduis tering, tot een jaar gevangenis straf met aftrek was veroordeeld, door het Amsterdamse Gerechts hof bevestigd is, na een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door pastoor J. Everts met assistentie, het stof felijk overschot van de cineast Henk Alsem ter aarde besteld op het R. K. Kerkhof te Den Haag. Er was zeer veel belangstelling... Pauselijk telegram aan K.A. in Nederland In antwoord op het telegram aan de H. Vader verzonden tij dens het congres voor Leken- apostolaat, Zaterdag en Zondag te 's-Hertogenbosch gehouden, ontving de Katholieke Actie in Nederland het volgende telegram, ondertekend door Mgr. J. B. Mon- tini, pro-secretaris van het Pau selijk Staassecretariaat: „Zijne Heiligheid aanvaardt gaarne de kinderlijke hulde van de te Den Bosch verenigde con gressisten, moedigt op vaderlijke wijze de actieve geestelijke voor bereiding aan op het' eeuwfeest van het herstel der kerkelijke hiërarchie en wenst van ganser harte aan alle deelnemers als loon voor hun vruchtbare arbeid Zijn Apostolische Zegen". sische sector marcheerden de arbeiders langs een grote tribune waar de leiders van de commu nistische regering en hoge Rus sen werden toegejuicht en met handgeklap begroet. Tegenover de ruïne van het Rijksdaggebouw in de Westelijke sector verzamelden zich de vriie West Berlijners om redevoerin gen aan te horen van hoge Ber- lijnse en West Duitse arbeiders leiders. Daar tussenin langs de sector grens stond politie van Oost en West Duitsland voorbereid op alle eventualiteiten. Verscholen achter strategische muren ston den „actie-commando's" gereed om met de waterslang op te tre den voor geval de gemoederen te verhit zouden worden. Hier en daar liepen Duitsers de sec torgrens over. In het station van de bovengrondse in Wedding verzamelden zich ongeveer een duizend Oost Duitsers om op te trekken naar een bijeenkomst in West Berlijn. De Westberliinse politie had een twintigtal rode vlaggen in beslag genomen die van huizen en verschillende spoorwegstations wapperden. Communisten hadden aan het Tempelhof station een bord opgehangen met „een snelle thuisreis voor de bezettingstroe pen". iets wat zii hliikbaar niet in Oost Duitsland durfden te doen daar zii dan moesten aange ven dat de Russen niet onder deze wens vielen Burgemeester Reuter besloot in West Berlijn de bijeenkomst ter- de woorden „Jaar na jaar hebben wij de wereld getoond waar wij staan en wat wij willen. Wij willen, dat er de een of andere dag een einde komt aan deze periode, als wij niet langer helden behoe ven te zijn. maar vriie mensen kunnen zijn met een gelukkig le ven voor zich". „Ons doel is Duitsland her enigd te zien in vrijheid, als onze vluchtelingen en zii die uitge stoten zijn uit hun vaderland, kunnen terugkeren". Sedert 1945 werden 8 millioen Duitsers verjaag^, uit Silezië. Pommeren en Oost Pruisen, In diè tijd zijn meer dan een mil lioen anderen uit de Russische Zone naar het Westen gevlucht. Israël De vier arbeiderspartijen heb ben 1 Mei-demonstraties gehou den. Het waren de sociaal-demo craten, de linkse socialisten, de linkse brigade en de communis ten. Groepen Arabische arbeiders sloten zich aan bij hun Joodse kameraden, die in afzonderlijke optochten door de straten van de steden en dorpen trokken. De communisten marcheerden achter grote portretten van Marx. En gels. Lenin en Stalin. Er was geen portret van Malenkov b. Oostenrijk De Oostenrijkse communisten hebben zich vandaag bii hun vie ring van de 1ste Mei onthouden van anti-Amerikaanse uitlatingen. In optocht marcheerden 20.000 betogers over de Ringstrasse naar het Parlementsgebouw. Toen zij langs het Bristol Hotel liepen waar vele Amerikanen' op de balcons stonden, keken zii alleen maar omhoog. Vorige ja ren werd altijd het „ga naar huis"-lied gezongen. Ook de span doeken hadden geen anti-Weste- liike leuzen. Aan de optocht van de communisten was er een voor afgegaan van ongeveer 80.000 so cialisten. Joegoslavië Joegoslavië heeft vandaag de eerste Mei herdacht in motregen en met het accent uitsluitend op de toenemende militaire kracht van het land en de lichamelijke geschiktheid van de jeugd. Er werd weinig politieke pro paganda gemaakt. Een menigte, die officieel ge schat werd op 500.000 mensen stond op straat langs de route van de parade en applaudisseerde voor de eenheden. Er waren val schermspringers. infanterie, artil lerie. vliegers, matrozen en mari niers. Voor waarnemers was 't meest opvallende de modernisering van de gewapende macht, hetgeen voor een groot deel te danken is aan de hulp uit het Westen. In plaats van de oude wapens verkregen uit een dozijn ver schillende landen waren er nu vlot lopende vrachtauto's voor het vervoer van manschappen, gevechtswagens, jeeps, lichte en halfzware tanks en gemotoriseerd luchtafweergeschut. veldgeschut en mortieren. Tito, in een met scharlaken en goud bedekt griis uniform, scheen nog al in zijn nopjes met en trots te zijn op deze nieuwe moderne wapens. Tokio In Tokio is het vandaag tot een botsing gekomen tussen grote groepen 1 Mei demonstranten en de politie. De ongeregeldheden ontston den. toen de menigte na beëindi ging van een grote parade, wei gerde uiteen te gaan. Ongeveer 10.000 luidruchtige jongelui, van wie er velen met stokken zwaaiden, raakten slaags met de 1500. man politie ter plaatse. Frankrijk Ook in Anzin (Frankrijk) is het tot een botsing gekomen tus sen 1 Mei demonstranten en de politie. Aan beide zijden vielen gewonden. De botsing ontstond toen de politie een groep van 650 perso nen. onder wie 350 Noord-Afri kaanse nationalisten opdracht gaf de vlaggen op te rollen. Hier aan voorafgaand had de politie negen Noord Afrikanen gearres teerd die in het bezit waren van wapens. Ongeveer 30 demonstranten en 20 politieagenten werden in An zin gewond. Na de korte verbit terde slag werden 50 personen gearresteerd. De politie gebruikte gummistokken en traangasbom- men. De demonstranten wierpen met stenen en gebruikten dikke stokken. NATIONALE NOVENE TER ERE VAN DE H. KL. THERESIA 17—25 Mei Als de Meimaand onze velden en akkers, onze bossen en wei den, tooit met 'n bonte bloemen pracht, dan rijst voor ons oog het beeld van die lieve en be minnelijke Heilige, die haar ver borgen offerleven samenvatte in deze woorden: „Jezus genoegen doen. als 't kleine kindje bloe men strooien voor Gods troon: zo zal ik mijn liefde tonen". Door kind te zijn en door het steeds meer te worden heeft zii Gods Vaderhart weten te ver overen en wel op 'n wijze, dat Hij haar niets schijnt te kunnen weigeren. Zou de grote ramp. die ons vaderland nog zo pas heeft getroffen, niet 'n les zijn van de goede God. dat we allen moeten terugkeren tot de weg van 't „geestelijk kind zijn?". We moe ten diep overtuigd zijn van onze onmacht en onbekwaamheid, maar dan juist ook bezield met 't meest gedurfde en vertrouw- volle geloof van 'n kind in Gods Vaderschap en Vaderliefde. Zo is de H. Theresia tot God gegaan, en zo willen wij met haar tot Hem gaan. in de noden van deze tijd. Moge zii voor ons allen verkrijgen 'n grote ge trouwheid aan de plichten van staat, waarin God ieder van ons geplaatst heeft. Moge zij voor de Ouders verkrijgen in heilige huwelijkstrouw te leven en hun kinderen voor God op te voeden en voor de jeugd volgzaamheid aan 't gezag en meer ernstige levensopvatting. Bij deze allergrootste intenties kan 'n ieder ziin persoonlijke in tenties voegen, die wij dan gaarne 'n plaatsje geven bii de beeltenis en relikwiëen van onze lieve Heilige in 't koor der zus ters. die gedurende de novene hun gebed en offer, hun boete en werken aan God opdragen voor alle aanbevolen intenties. Op aanvraag worden gratis no vene-plaatjes toegezonden, even wel wordt 'n kleine vergoeding gaarne dankbaar aanvaard. Zusters Carmelitessen Egmond a.d. Hoef (N.H.) Giro No. 39730. Evenals alle kinderen met veel fantasie bedenken Prins Charles en Prinses Anne steeds nieuwe spelletjes, waarmee ze urenlang „zoet" kunnen zijn. ThanS hebben de Prins en zijn zusje een nieuwe manier van. binnenkomen uitgevonden, die de fotograaf een „plaatje" waard vond. Via de open staande ramen van Balmoral Castle klauterden ze uit de tuin naar binnen en vice- versa. Van links naar rechts: Prins Charles heeft de klau- terpartij volbracht; de Prins heeft zijn moeders hulp niet nodig om naar „boven" te komen; Prinses Anne kan de sterke arm van haar moeder Koningin Elizabeth ech ter nog niet missen. Zelfs broertje moest er aan te pas komen, om haar een zetje te geven. Het tienjarig dochtertje van de familie K. wonende aan de Hoge Dijk te Woerden, is Donderdag middag ter hoogte van de Kwa- kelbrug door onbekende oorzaak in 't water geraakt en verdron ken. Het meisje was des middags om twee uur uitgestuurd voor een boodschap. Toen het na verloop van tijd niet terugkeerde, wer den de ouders ongerust en met medewerking van vele burgers ,werd naar haar gezocht. Om zes uur, toen men nog steeds geen spoor van het kind gevonden had, werd de politie gealarmeerd. Na een kort onderzoek begon deze te dreggen in de Oude Rijn. Om kwart over zeven werd 't slacht offertje door de politie inderdaad gevonden. De levensgeesten wa ren reeds geweken. Minder ambtenaren in Amerika WASHINGTON, 1 Mei (Reu ter) In Maart zijn ruim twin tigduizend Amerikaanse ambte naren afgevoerd. He grootse aan tal ontslagen viel 'bij het minis- têrie van landsverdediging. \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\v\\\\\\\\\\\v\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\^ DE AFGELOPEN WEEK streden een aantal belangrijke zaken om de voorrang bij de behandeling in deze rubriek deze dag. De belangrijke rede van mgr. Alfrink over het stand punt van de christen ten opzichte van het huma nisme, de andere redevoeringen, welke op het Onderwijscongres der katholieken deze week zijn gehouden, de interessante dingen, die gezegd zijn bij de uitreiking der versierselen van de hoge onderscheiding, welke de Koningin, ter ere van het Hoogwaardig Episcopaat, heeft toegekend aan Z. H. Exc. mgr. Alfrink, waarbij minister Donker een rede hield, die de Aartsbisschop-coadjutor beant woordde, de hoge onderscheiding, die mgr. Huibers uitreikte, namens de Paus, aan prof. mr. C. P. M. Romme, waarbij mgr. Huibers opvallende dingen zei aan het adres van de leider van de K.V.P.- politiek in ons land, de besprekingen over mogelijk heden van verder herstel van de Katholieke eenheid op politiek gebied, aan de orde geweest op de belangrijke jaarvergadering van de Katholieke Mid denstandsbond in het Aartsbisdom, en nog vele andere meer, waarbij wij dan in het bijzonder het oog hebben op het grote Congres van het Katho lieke Lekenapostolaat, dat de Katholieke Actie in ons land, tezamen met de grote katholieke organi saties en bewegingen organiseerde in den Bosch. Wij hebben voor vandaag het laatste gekozen. En dat hebben wij daarom gedaan, omdat er in de drie dagen, dat dit congres plaats had, n.l. vorige week Vrijdag, Zaterdag en Zondag, grote dingen gezegd zijn, die alle katholieken van Nederland, en indirect alle Nederlanders, aan gaan. Dit Nederlands congres voor lekenapostolaat handelde over het apostolaat van de christen in de wereld. Doel van de besprekingen was, bezinning op de persoonlijke vorming en het geeste lijk leven van allen, die als christenen in de wereld geroepen zijn tot bezield apostolaat. Reeds eerder was de behoefte gebleken, aan een confron tatie van de speciale Nederlandse toestanden met de algemene conclusies van het grote wereldcongres voor lekenapostolaat, te Rome in October 1951 gehouden en waaraan wij bereids enige malen beschouwingen heben gewijd. Uiteraard heben de genen, die op dit punt leiding geven, in het naderend eeuwfeest van de Kerkelijke Hiërarchie een bij uitstek goede gelegenheid gevonden, om de doorwerking van dit wereldcongres te verbinden met de bezinning op de plaats en de taak van de leek in ons land. In het voorbije eeuwgetij, in het heden en vooral in de naaste toekomst. Schrif telijke samenvattingen van de verschillende rede voeringen, die op het Congres gehouden zijn, wer den opgenomen in „Actio Catholica", het leidersblad van de Katholieke Actie in ons land, een gehele dag hebben de deelnemers van dit Congres, 300 in getal, besteed aan groepsbesprekingen en Zondag gaf prof. dr. ir. Teilegen, landelijk voorzitter van de K.A., een synthese van wat in de voorgaande dagen overvloedig was aangedragen! Voorop ging, op de openingsavond, een uit- eenzetting van prof. dr. J. C. Groot, de aard en de structuur van het' christelijk getuigen: dit moet geschieden in persoonlijk doorleefde ver antwoordelijkheid voor groei en bloei van geheel de Kerk, waaraan niemand zich_ onttrekken kan. Pater dr. M. Arts O.C., gaf een historische beschou wing over dit christelijk getuigen in het kerkelijk volwaardig Nederland der laatste honderd jaar. Hij wees er vooral op, dat er thans twee verheu gende facetten zijn: de drang naar verdieping en het prediken van het Evangelie aan de armen, dat vooral in grote steden tot een waardevol getuigenis gegroeid is. Prof. dr. J. J. M. v. d. Ven besprak het apostolaat en de onkerkelijkheid en ongods dienstigheid, die o.a. er op wees, dat de vernieuwing van de mens in het christendom haar radicale karakter juist hieraan dankt, dat Gods genade geen „natuurlijk" gegeven van de mens ongemoeid laat, doch dit verheft in de kring van Gods eigen leven en licht. De bekende Utrechtse kapelaan dr. Fr. Thijssen hield een referaat over het apostolaat in zijn ontmoeting met de gedeelde christenheid, het oecumenisch apostolaat. Wat bij ons beter moet worden in het katholieke geloofsbewustzijn is een persoonlijke geloofsbeantwoording. Zo waren er nog meer actuele inleidingen, die tot ruime en verantwoorde discussies aanleiding hebben ge geven. Daar was een rake schets over het apostolaat in de zorg voor het sociale bestel, over het apostolaat voor de mens in nood, over de kerstening van het beroepsleven, over het heden- daagse gezinsleven, over de cultuur. Even belang rijk als veelzeggend was de conclusie van prof. Teilegen op die Zondagmiddag, dat in alle sectoren van het apostolaat allereerst nodig is een persoon lijke positieve geloofsbeleving. Hij zette echter voorop, dat de synthese, die hij bouwde, niet gezien moest worden als een samenvatting, zo, dat men hier concrete resultaten van het ge houden overleg kan zien. Het is veel eer te beschou wen als een aanwijzing bij het speuren naar de grote apostolaatsopdracht van vandaag. Het leken apostolaat is wezenlijk geestelijk, zei hij, ook als het stoffelijke zaken behartigt. Ook het leken apostolaat staat in het teken van het Kruis. Ieder heeft persoonlijke verantwoordelijkheid voor de gehele kerk. En als vaststaat, dat er in alle vor men van apostolaat een persoonlijke positieve ge loofsbeleving nodig is, dan hebben wij dus Chris tendom en apostolaat te zien als een onscheidbare eenheid. „Wij hebben de opdracht tot zuivering en vervollediging van het getuigenis, en daarvoor is volledig geloof nodig". Het beginpunt ligt in de geest. Met het groeien van de geest zullen zich meer mogelijkheden voordoen. Wij moeten zoeken naar verlevendiging van de geest in ons zelf en in het maatschappelijk bestel. En prof. Beel voegde daaraan toe, dat de betekenis van ons katholieken, in de maatschappij ook zal afhangen van onze eenheid. Hij vond het teleurstellend, dat ook in onze kring de verantwoordelijkheid tegenover het geheel nog niet wordt begrepen, want géén onderdeel van het maatschappelijk leven valt buiten het christelijk getuigen. Een lezenswaardige conclusie buiten dit grote congres hebben wij deze week nog op het zelfde terrein in het pas-verschenen Mei nummer van het K.C.T. „Streven", waarin er op gewezen wordt, dat de Nederlandse katholieken alle reden hebben,, het feest van het herstel der hiërarchie te vieren als een feest van dankbaarheid. Want dankbaarheid is de beste stemming om nieuwe genaden van God te ontvangen. En nieuwe genaden hebben wij nodig, om hetgeen wij ontvingen onge schonden te bewaren voor volgende geslachten. Wij, katholieken van de 20e eeuw hebben nu al vele jaren en vooral sinds 1920 (onderwijsbevredi- ging) genoten van de volle zomerrijkdom. Wij pluk ken nog volop de vruchten van wat het voorge slacht zaaide en verzorgde. Zal de zomer nog lang duren ,of nadert reeds de herfsttij? Er bestaat geen reden voor een vaag pessimisme, maar evenmin voor een overdreven optimisme, zegt pater Wessels S.J. in deze actuele beschouwing. Wij moeten de dingen trachten te zien, zoals ze werkelijk zijn: „Elke voorspoed draagt een gevaar in zich, ook de voorspoed van een godsdienst die het kruis als ere-teken draagt en al haar kracht moet putten enkel uit het kruis van Christus. Wij zijn sterk vooruit gegaan, wij zijn geleerd geworden en nemen steeds meer deel aan het cultuurleven van ons volk. Dat is goed, maar het eigenlijke waar het op aan komt, is toch de vraag: is het geloofs leven van ons katholieke volk nog even gaaf en gezond als in de vorige eeuw? Omtrent die vraag moeten wij ons bezinnen op dit feest, ge dreven door dankbaarheid. Dat zal ons stemmen om in een dringend gebed God te vragen dat ook wij op onze beurt het Geloof ongeschonden en ongeschokt mogen bewaren en beleven, voor ons zelf en voor de komende generaties van Nederland". En als er nu een ding is ,dat door het grote Lekenapostolaatscongres duidelijk is gewor den, dan is het wel de in „Actio" van Januari in herinnering gebrachte woord van Paulus, de Paulinische gedachte, die de hoofdschotel reeds vorm de in al de brieven van deze wereld-apostel: wij allen zijn de Kerk. De zending van de Kerk is de zending van ons allen, de voortzetting van Christus' zending in de wereld is, als taak van de Kerk, ons aller taak op alle kruispunten van de invloed in alle levensgemeenschappen, in gezin en beroep, in arbeid en ontspanning, in heel het dagelijks leven. Dit besef wakker te slaan is de opzet geweest van de H. Vader, die in de branding der tijden de leken opriep tot bijzondere en recht streekse medewerking aan het apostolaat der Hiër archie. Het is de Kerk, dus het zijn ook de leken, die van Christus de opdracht hebben, de inhoud van de Blijde Boodschap in haar geheel en onge deeld aan de wereld te verkondigen. „De volle omvang van deze opdracht wordt feerst dan ver werkelijkt, wanneer de gehele en ongedeelde bood schap ook tot uiting komt in het katholieke geloofs leven", aldus dr. Fr. Thijssen in zijn voordracht voor het congres over het oecumenisch apostolaat. Ook in het geloofsleven, dit is het woord, dat moet worden vastgehouden, als synthese en als conclusie van het Bossche Congres!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7