De Federatie van V.V.V.'s distancieert zich RADIO Financiële basis moet worden herzien Van vroegere directeur de blauwe Saffier Persoonlijk verweerschrift wordt ter zijde gelegd programma UW PUZZLE B.B. ook voor natuurrampen? Naar wij vernemen: Petten bleef baas over Texelse Boys Federatie F.F.F.'s concludeert: F acantiespreiding in studie Plotseling hoofdpijn Ouderavond L.T.J. zeer geslaagd voor vandaag to Stille Omgang H. Bloed Scheepsberichten 1 1 J Door P. C. WREN MAANDAG 4 MEI 1953 Pagina 7 TEXEL. Hoewel de vergadering zich niet in alles achter het bestuur van de Federatie van WV's boven het Noordzeekanaal kon scharen, werd toch in grote lijnen het optreden tegen de directeur, de heer Dinkelberg, aan wie kortgeleden ongevraagd onmiddellijk ontslag werd verleend, goedgekeurd. Men was met het bestuur van oordeel, dat een persoon, die zich aan laakbare handelingen had schuldig gemaakt en die deswege met het gerecht in aanraking was geweest, in een dergelijke representatieve functie niet kon worden gehandhaafd. Wel waren verschillende afgevaardigden ter vergadering van mening, dat het bestuur er beter aan zou hebben gedaan, wanneer zij de directeur eerst hadden gehoord, alvorens hem ontslag te verlenen. Zijn verdiensten voor de WV's werden niet in het geding gebracht, integendeel, men had er allerwege bewondering voor, maar nu de zaken liggen, zoals tijdens het gerechtelijk onderzoek is gebleken, achtte men handhaving on mogelijk. Dat was de kern van een vrij bewogen voorjaarsvergadering van de Federatie van WV's, welke Zaterdag op Texel werd gehouden en onder het voortref felijke gastheerschap van de Te xelse VVV en haar directeur de heer J. Oskamp. Dat naast de bewogenheid over de kortgeleden gerezen conflicten met de direc teur de vergadering zich voldoen de wist te beheersen, pleit voor de afgevaardigden. De materie, waarbij een persoonlijk verweer schrift van de ontslagen directeur en het uitvoerig verweer van de voorzitter, de heer J. Breebaart, de vergadering beheersten, zou alle aanleiding tot heftigheid heb ben kunnen geven. In een uitvoerig verweerschrift had de heer Dinkelberg zich nl. enige dagen voor de voorjaars vergadering tot de besturen van de aangesloten WV's gewend, zonder daarbij het bestuur van de Federatie er eveneens van op de hoogte te stellen. Het bestuderen van het ver weerschrift van de directeur was voor de woordvoerder van de VVV Groet-Camperduin, de heer Duin, aanleiding om het bestuur verantwoordelijk te stellen voor een onjuist optreden tegen de directeur. „Het is het toppunt, zo meende hij, dat iemand die zo veel werk heeft verricht en nog zoveel werk heeft klaar liggen voor het komende seizoen, als een kwajongen de buurt op wordt gestuurd. Misbruik van naam Daarvoor had de voorzitter, de heer J. Breebaart, het verweer schrift en de gedragingen van de directeur eveneens ter sprake ge bracht. Het was oorspronkelijk niet de bedoeling geweest er iets over te zeggen, maar juist het verweerschrift noopte de voor zitter er toe, zeide hij. Want hoe wel de directeur het voor doet komen, alsof de Federatie buiten zijn belastingaffaires zou hebben gestaan (waarvoor hij is veroor deeld, red.), heeft hij deze Fede ratie gebruikt en misbruikt voor eigen rekening, terwijl hij het publicatiebureau ten eigen nutte heeft aangewend, om aldus bui ten de omzetbelasting te kunnen vallen. De voorzitter wilde niet ontkennen, dat de directeur bui- DINSDAG 5 MEI 1953 HILVERSUM I 402 m. 746 kc/s 7.00 KRO. 16.00—24.00 Natio naal programma. KRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Kinderkoor- 7.45 Morgengebed en lit.k.8.00 Nws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvr.; 9.35 Waterst.; 9.40 „Lichtbaken", caus.; 10.00 V d. kleuters; 10.14 Franse muz.; 10.45 Gram.: 11.00 V. d. vrouw; 11.30 Maastrichts Stede lijk ork.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12.3012.33 Land- en tumb.meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Act.; 13.25 Amus.ork. en soliste; 14.00 Gevar. progr.; 14.50 Kamer orkest en solist; 15.30 „Ben je zes- tig?"; NATIONAAL PROGRAM MA; 16.00 Ballroom ork; (stereo- fonische uitz.); V. d. Jeugd; 17.00 Voordr.; 17.15 Promenade ork.; 17.35 Toespr.; 17.40 Promenade ork.; 18.00 Nws; i8.15 „Elf Drop pings" (inleiding); 18.25 Omr. ork.; 19.10 „Keerpunt in de woes tijn", klankb.; 19.30 Metropole ork (stereofonische uitz.); 20.00 Nws en weerber.; 20.08 Bijeenkomst t.h.v. de bevrijding in de gedeelte lijk gerestaureerde Eusebiuskerk in Arnhem; 21.10 Gram.; 21.15 „Elf Droppings 23.00 Nws; 23.15 24.00 Gram. en ber. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 16.00—24.00 Natio- naai programma. AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Ghana.; VPRO; 7.50 Dagopening; AVRO; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Liederen; 9.25 V. d vrouw; 9.30 Gram.; 10.50 V. de kleuters; 11.00 V. d. zieken; 11.30 Pianorecital; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Y- h. platteland; 12.40 Lichte muz.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13-20 Amus. muz.; 13.50 Gram.; 1500 „Zeg eens, Amerika...."; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.15 V. d. vr'ouw; 15.45 Gram.; 16.00—24.00 Natio naal programma; Zie Hilversum I. Televisie-programma DINSDAG 5 MEI Nationaal Programma 20.15—pl.m. 21.15 T.V. spel t. h. v- de bevrijding van Nederland: ..Omzien.... en weer verder gaan". tengewoon veel werk voor de Federatie heeft verricht, maar na het gerechtelijk vonnis meende het bestuur, na juridische advie zen over de te volgen gedrags lijn te hebben ingewonnen, dat alleen onmiddellijk ontslag juist was. „Hoewel de directeur het doet voorkomen alsof door het bestuur dubbel spel is gespeeld, verklaar ik echter, dat noch door mij, noch door de andere bestuurs leden een dubbel spel ten nadele van hem is gespeeld". In een uitvoerig betoog ging de voorzitter vervolgens na wat zo al ten laste van de directeur kon worden aangevoerd, hetgeen een respectabel lange lijst werd. O.m. kwam hierbij naar voren, dat destijds bij het colporteren van een adresboek voor Alkmaar ver denkingen tegen de directeur be gonnen te rijzen; hij deed dit alles voor eigen rekening en liet voorkomen alsof het van de Fe deratie of van de VVV Alkmaar uitging. Het bestuur meende, zo besloot de voorzitter zijn uitvoe rige mededelingen over de ge dragslijn ten opzichte van de ontslagen directeur, dat hij niet meer behoefde te worden gehoord, omdat de rechtbank dat reeds uit voerig had gedaan. „Wij erken nen zijn verdiensten, maar dit kon niet meer", besloot hij ten slotte. - De heer Ooms, secretaris van de Federatie, eveneens in het verweerschrift van de heer Din kelberg aangevallen, had er geen behoefte aan de onjuistheden te weerleggen, maar hij vond het spijtig, dat de directeur de raad van goede vrienden niet had wil len opvolgen. De ruïneuze ge volgen van thans vinden hun oorzaak in zijn gebrek aan ver antwoordelijkheid ten opzichte van de gemeenschap, het gezin, zijn werk en de Federatie, meen de hij, en hoe meer hij ageert, des te dieper werkt hij zich in de affaire. In 1946 werd gecon stateerd, dat hij de Zaanse VVV had misbruikt om belasting-esca pades te ondernemen. Het is tra gisch -dat ook deze VW hierdoor zijn oprichter en een kundig medewerker heeft verloren. Een brief van het Gewestelijk Arbeids bureau, aan wie de directeur zijn ontslag had voorgelegd, beschrijft, dat tegen de werkgevers geen strafvervolging kan worden inge steld voor het door hen verleend onmiddellijk ontslag wegens drin gende redenen. Hierna kwam de heer Duin van Groet-Camperduin met zijn ver wijt aan het adres van het be stuur. Hij meende, dat de direc teur gehoord had moeten worden en dat het niet paste een man met zulke verdiensten zo maar aan de kant te zetten. Hij meende verder dat er heel wat anders achter zat, hetgeen door de voor zitter ten stelligste werd ontkend. De heer Raadgers, sprekend namens de WV's Hoorn en Enk huizen, oordeelde de houding van het bestuur juist, terwijl de heer C. M. Schneiders, Den Helder, dit eveneens vaststelde, hoewel hij het een zwak punt vond, dat de directeur niet was gehoord. Had er voor de mens Dinkelberg niet iets kunnen worden gedaan? De voorzitter meende, dat dit via de ANW reeds was geschied. Het ontslag kon echter niet op lange termijn worden verleend, of on middellijk, of helemaal niet. De heer Vriesman, Petten, had lie ver een schorsing gezien, waarna grondig onderzoek en de heer Klein Nergen meende dat in het uitstellen van de arbeidsovereen komst het kernpunt van de zaak lag. De heer Meijer, Zaandam, sloot zich bij het bestuur aan, maar de heer v. Gemeren, Heiloo, had ook liever gezien, dat er ver zachtende maatregelen waren toe gepast. Toen de heer Duin tenslotte niets minder dan de kwestie van vertrouwen in het bestuur stelde, bleek echter bij stemming, dat alleen Groet-Camperduin het niet helemaal met de gedragslijn van het bestuur eens was. ROTTERDAM. Bij het ope nen van de wervingsactie voor de B.B. te Rotterdam heeft minister Beel Zaterdag verklaard, dat thans wordt overwogen de B.B.- wet zo te wijzigen, dat zij ook in vredestijd bij natuurrampen toe passing kan vinden. In de positie van de vrijwillige noodwachters zal dit geen wijziging brengen. Tot en met Zaterdag hadden zich, zo werd medegedeeld, in het land reeds 116.872 vrijwilligers gemeld, 62 pet van het aantal dat nodig is, KETEL DOOR DAK VAN ZUIVELFABRIEK WAGENBERG, 2 Mei. He denmiddag omstreeks vier uur is in de V.Z.-fabriek (Verenigde Zuivelbereiders) te Wagenberg de binnenketel van een suikerkook pan, waarin zich 1000 kg kokende suiker bevond, ontploft. De ketel vloog door het dak en richtte een aanzienlijke verwoesting aan. Wonder boven wonder kwamen vijf arbeiders, die zich in de nabij heid van de suikerkookpan be vonden, met de schrik vrij. is de RAI van bedrijfsauto's Zaterdagavond gesloten, nadat 46.500 bezoekers er acte de pre sence hadden gegeven; heeft de Finse kerkcoliecte voor de watersnood in Nederland niet minder dan 4.3 millioen Finse marken opgebracht; vertrekken vandaag per KLM 55 emigranten naar Rhodesia. Na hun aankomst zal Rhodesia in totaal meer dan 200 Nederlandse immigranten tellen; vertrok gisteren de Sibajak met 995 Nederlandse emigranten via Curasao en het Panamakanaal naar Nieuw Zeeland en Austra lië; is Mgr J. A. M. Klooster, Apos tolisch Vicaris van Surabaja, Vrij dag door de Pauselijke Internun tius, Mgr de Jonghe d'Ardoye, tot bisschop gewijd. gaan de bewoners van de St Gerlachstraat te Eindhoven, die zich geplaatst zien tegenover huurverhogingen van achtereen volgens 15 ct, 80 ct en f 1.25 per week, in huurstaking; In een vlotte wedstrijd is het de Pettenners gelukt, Tex. Boys met een 21 nederlaag naar het eiland terug te sturen. Tot de rust kon Tex. Boys zich in een 10 voorsprong verheugen maar direct na de rust maakte Petten resoluut een einde aan deze illusie door met twee doelpunten achter elkaar zelf het roer in handen te nemen. De wedstrijd werd in een vrij hoog tempo 'begonnen maar al spoedig verwees Tex. Boys de thuisclub naar de eigen helft al waar Petten handen of liever ge zegd voeten tekort kwam om de eilandbewoners een halt toe te roepen. Voor een behoorlijk deel moest dit opdringen van de gas ten toegeschreven worden aan de vrij sterke wind die de bezoekers in de rug hadden. Zo ontstond er na een tijdje .belegeren" het eerste en enige doelpunt van Tex. Boys, een voorsprong die het tot en met de rust wist te behouden 01. Direct na de thee werd deze 01 voorsprong teniet gedaan. De Waard die het leder van de achterhoede toegespeeld kreeg liep door de verdediging van de gasten heen en bracht de stand op gelijke voet 11. Even later was het dezelfde speler die na een mooie Pettense aanval de bal op zijn slof kreeg en onhoudbaar nummer twee in het net deponeerde 2—1. Hierbij bleef het. TEXEL Nauwelijks waren de discussies in de voor jaarsvergadering van de Federatie van V.V.V.'s boven het Noordzeekanaal beëindigd of nieuwe kondigden zich aan toen het voorstel van het bestuur tot reglementswijziging ter sprake kwam. Dit hield in, dat de V.V.V. „Alcmaria" een adviserend bestuurslid zou kunnen aanwijzen, omdat van de plaats van vestiging van het federatiebureau nie mand in het bestuur zitting had. Men vond deze wijziging niet juist, ook al vanwege de consequenties die zij inhield ten opzichte van de andere V.V.V.'s. Dat Alkmaar in de vergadering te Enkhuizen zijn kans voor het benoemen van een bestuurslid had voorbij laten gaan, noemden ver schillende afgevaardigden nog geen reden om het roer op deze wijze om te gooien. Tenslotte vond men elkaar weer bij een zachtere redactie van het door het bestuur voor gestelde artikel. Het zal evenwel niet als wijziging worden aangebracht. Voordat de voorzitter, de heer J. Breebaart, het teken tot de discussies over de verschillende agendapunten gaf, verwelkomde hij de vertegenwoordigers van het Texels gemeentebestuur in de persoon van wethouder P. de Waard. Wethouder Hin kwam later ter vergadering. Voorts be groette de voorzitter namens de aanwezigen de voorzitter van de Provinciale VW, de heer Six van Hillegom en afgevaardigden van bijkans alle aangesloten VVVs. In zijn openingswoord herdacht hij de heer Kox uit Egmond aan Zee, die dezer dagen is over leden. Zo iemand, dan heeft wel de heer Kox geijverd voor de bloei van de VW in de- Egmon- den en daarbuiten. De afgevaar digden herdachtenhem enige ogenblikken staande. De kwestie rond oud-directeur Dinkelberg vormde een zware en moeilijk te verwerken aangele genheid, maar het bestuur vond voor zijn daden tenslotte toch de instemming van de aanwezigen, zoals men elders kan lezen. Adviserend De reglementswijziging om Alc maria in de gelegenheid te stellen een adviserend bestuurslid aan te wijzen ondervond in den be ginne vrij sterke tegenstand. Al vorens hier dieper op in te gaan meende de heer Klein, Bergen, het verstandiger, wanneer men zioh in principe zou uitspreken voor of tegen een gezamenlijke Directeur voor de federatie en voor de V.V.V. „Alcmaria". Dit werd evenwel niet overgenomen, omdat men de argumenten nog niet voldoende kent. Het Ge meentebestuur van Alkmaar, zo deelde de voorzitter mede, stelde in verband met de verhuur van het Waaggebouw echter geen eis van een gezamenlijke directeur. De heer C. M. S. Schneiders, Den Helder, kon het met' de reg- lementswijizing, waardoor z.i. Alkmaar werd bevoordeeld, niet eens zijn. Het bestuur heeft, zo meende hij, steeds het principe gehuldigd, dat niet de afdeling, maar de persoon doorslaggevend moet zijn voor een bestuursfunctie en nu ineens de omzwaai. Heiloo en Bergen onderschreven 'deze mening ten volle, waarbij Petten zich eveneens aansloot. De heer C. M. Schneiders deed hierna een tussenvoorstel om een adviserend bestuurslid uit Alkmaar te be noemen, zolang er geen bestuurs lid uit deze plaats is gekozen. Men werd het er tenslotte over eens, dat dit tussenvoorstel aan nemelijk was en zo kwam de heer Mak, voorgesteld door Alk maar, als adviserend lid in het bestuur, zolang er geen bestuurs lid zal worden gekozen. Niet rooskleurig. De financiële overzichten ble ken niet bepaald rooskleurig te zijn. Weliswaar sloot de exploi tatierekening met een batig saldo van f 6,676,52, maar dit batig slot is te danken aan de grote loterij welke een winst van f 16.042,73 heeft opgebracht. Aan propaganda kon hierdoor voor een bedrag van f 8.500,worden besteed. Derhalve zal er een nieuwe loterij moeten komen en anders kan er zelfs geen propaganda worden ge voerd. Men oordeelde het daar naast noodzakelijk, dat, mocht er (Advertentie) j behoeft Uw dag niet te bederven. 't Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! geen loterij worden gehouden, de contributies aanmerkelijk zullen moeten worden verhoogd. De heer J. Niele, burgemeester van de Egmonden, deelde mede, dat de vacantiespreiding in ern stige studie is genomen en dat daarbij tevens sterk de aandacht zal worden gewijd aan de families die schoolgaande kinderen heb ben. Over met de bevoegde in stanties, hoe deze families in de vacantiespreiding te kunnen in schakelen, is gaande. Nadat de afgevaardigden 's mid dags op het gemeentehuis van Texel door burgemeester C. de Koning waren ontvangen, volgde een excursie, onder leiding van de heer Oskamp, directeur van de Texelse V.V.V., over het eiland. Bij het tafelen hadden diverse afgevaardigden daarvoor reeds dank gebracht aan de gastheren, en vele suggesties gedaan om elkaar in het werk voor de V.V.V. te helpen. De najaarsvergadering zal in Wieringen worden gehouden. in de Wieringermeer WIERINGERMEER De L.T. J.-'ers zijn er wederom in ge slaagd een ouderavond aan te bieden waarvan een ieder ten volle heeft genoten. Ernst en luim wisselden elkaar geregeld af, waarbij streven en doel der vereniging op goede wijze tot uitdrukking werden gebracht. De zaal van café „De Maaier" te Wieringerwerf was Dinsdag avond tot in de uiterste hoeken bezet, toen de voorzitter de heer P. Kemmerën met L.T.J. gebed deze avond opende en een harte lijk woord van welkom sprak tot de Aalmoezenier de Zeereerw. Heer W. N. Zijlstra, L.T.B.-be stuur, ouders en verloofden. Na het zingen van enige liede ren onder leiding van de heer J. Laan, volgde een declamatie: „Boerenwerk". De voorzitter gaf een uiteen zetting waarom wij in deze tijd onze organisatie zo nodig heb ben. Spr. wees op de grote taak van de L.T.J. op cultureel ter rein ter verfijning en verdieping van ons inzicht op sociaal gebied. Verder op de scholing die de jonge boer en tuinder zo nodig hebben. De leden krijgen door hun vereniging de nodige voor lichting. „Ons Erf", de Volksho geschool van de L.T.J. en het landelijk blad „Ontginning" dra gen hier het hunne toe bij. Bij de hersengymnastiek tussen L.T.B.-dames en L.T.J. meisjes moesten de laatste in de ouders hun meerdere erkennen. In het stukje „De patatten van St. Felix" heeft de L.T.J. ple zierige humor op de planken ge bracht. Er werd goed spel ge leverd. De Zeereerw. Heer W. N. Zijl stra zette na de pauze het doel van de L.T.J. uiteen. Na een revue waarin Op aar dige wijze het wel en wee der vereniging naar voren werd ge bracht, werd tenslotte door allen het Bondslied gezongen. t 2 1 J 7' 7 /f 9 S0 a S3 -v. si só> '9 JO j: •V JU 26 *v u 32 .i* ■>V .V 36 J? v VI VJ No. 190 Horizontaal: 1. Insect 3. Familielid 6. Verbinding 9. Spil (Vervolg van pag. 1) menigte. De sterren gingen hel derder stralen want de sterren stralen tot glorie van God; Ge zegend de Heer in het uitspansel des Hemels; gezegend zij God in het werk van Zijn Handen. Ze gent zon, maan en sterren, de Heer, regen en dauw, vuur en warmte, duisternis en wolken, zegent de Heer. Zegent, zielen der gerechten de Heer, looft en verheft Hem hoog in eeuwigheid. Zo werd de stille plechtigheid één luide vocalise ter aanbidding van het H. Bloed. H. Mis Tegen twee uur, nadat de om megang was gedaan, zochten de deelnemers de kerken weer op, om de Plechtig Gezongen H. Mis bij te wonen, die werd opgedra gen voor de levende en overleden leden. De Mis in de H. Bloedkerk werd gecelebreerd door de Deken van Alkmaar met assistentie van Kapelaan J. Buffing als Diaken en Kapelaan Th. Kloeg als sub diaken. Het zangkoor zong o.l.v. de heer C. J. Hof en onder orgel begeleiding van de heer G. Kie- bert de drie stemmige mis St. Mathildis van Hub. Cuypers. Kapelaan Buffing hield de pre dicate, uitgaande van de tekst: „Redemisti nos Domine, in tuo sanguine", Gij hebt ons, Heer door Uw bloed verlost. Wij in Nederland, weten, wat het zeg gen wil, bevrijd te zijn van sla vernij, verdrukking, despotisme. Op 4 en 5 Mei herdenken we die bevrijding, maar in de loop van het jaar vergeten we maar al te gemakkelijk de beloften, die we deden, aan hen, die vielen. Het mensdom onderging de sla vernij van de zonde na de val v'an Adam en Eva. Maar God heeft Zijn Zoon mens laten wór den en de God-Mens heeft Zijn bloed gegeven voor onze geeste lijke bevrijding. Opdat wij die echter niet zouden vergeten, heeft God telkens opnieuw won deren gewerkt en het wonder van Alkmaar heeft Hij stellig ook bedoeld, om het christenvolk op te wekken tot hernieuwde herin nering de slachtoffering van Christus aan het Kruis dat dage lijks door het wonder van de transsubstantiatie van Brood en Wijn in het Lichaam en Bloed van Christus wordt tegenwoordig gesteld. Kapelaan Buffing ver haalde daarna in het kort de ge beurtenissen rond het Bloedwon der in het jaar 1429 en wekte op tot een intensief gebedsleven, ge'bed voor de eigen dierbaren, voor de eigen intenties, maar vooral ook voor de om het Ge loof vervolgden achter het IJze ren Gordijn, in China en waar ook ter wereld. Dat Jezus' Bloed voor hen zij tot kracht en steun en zegen. Tenslotte spoorde Kap. Buffing aan tot veelvuldig ontvangen der H. Eucharistie, de krachtbron, zonder welke geen daden van eeuwigheidswaarde gesteld kun nen worden. In de St. Josepkerk wees Pater Buys in zijn predicatie onder de H. Mis op de betekenis van de H. Eucharistie in verband met de woorden van Christus: „Komt allen tot Mij, die belast en be laden zijt". In de Eucharistie zul len gelovigen de kracht vinden om te volharden in het goede. Gesterkt en rijker naar geest keerden de deelnemers aan de nachtelijke plechtigheden weer huiswaarts. 10. Kledingstuk 11. Rang in het leger 14. Plaats in O. Europa 17. Sprakeloos 19. Zoals de akten getuigen 20. Gewas 23. Waterhoogte 24. Krantenjongen 25. Boom 26. Voegwoord 28. Schoonmaakgerei 30. Pers. vnw. 32. Gekookt 34. Vervoermiddel 36. Bijwoord 38. Vallei 40. Selenium (afk.) 41. Onderricht 42. Vreemde munt 43. Metaal Verticaal: 1. Lekkernij 2. Herkauwer 3. Voorzet:,! 4. Soort aardappel 5. Meisjesnaam 7. Reeds 8. Niet scherp 12. Landbouwwerktuig 13. Motorraces 15. Dierengeluid 16. Bouwland 17. Winterkost 18. Onder andere 21. Familielid 22. Plaats op de Veluwe 28. Gelijk 27 Voorzetsel 29. Lengtemaat 30. Toestemming 31. Plaats in Drente 33. Tandloos zoogdier 35. Zangnoot 37. Lidwoord (Fr.) 38. Zangnoot 39. Lidwoord (Fr.) 40. Zangnoot OPLOSSING KRUISWOORD No 189 Horizontaal: ,1 friesland. 8 lie. 10 rakel. 11 vu and. 12 ede. 14 nota. 17 atol. 19 ir. 20 la. 21 ed. 22 ob. 23 nest, 26,avro. 28 tea, 30 edoch. 31 karos 32 ene. 34 omheining Verticaal: 2 raket. 3 elle, 4 si. 5 leve. 6 naast. 7 groningen. 9 adelborst. 13 de. 15 ore. 16 alt. 17 ada. 18 ??r7v24 sa^rrl!' 25 le- 27 varen. 28 thee. 29 aken. 33 Di. WONING VAN ARTS AFGEBRAND HAARLEM, 3 Mei. In de afgelopen nacht is aan de Ged Oude Gracht te Haarlem de twee- etagewoning van de arts dr P. B. van der Eist geheel door brand verwoest. Een daarnaast gelegen woning, waarin een kunsthandel gevestigd is, werd ook door het vuur aangetast, doch de brand weer wist het benedengedeelte van deze woning te behouden. Tankvaart Esso Rotterdam 5 08.00 uur Hoek van Holland verw.: Caltex Leiden p. 2 Kaap de Gata: Malea 2 Freetwon/Curacao: Clavella 28 -4 Dingle/Stanlow: Coryda 1 Curacao: Mi tra 5 Stockholm verw.: Tibia 1 Port Kembla verw.; Chama 6 Menalahmadi verw.: Duivendrecht 1 Bïïken- head; Elmina 1 Dakar/Conakry; Macoma 1 Pladju/Ti. Priok. Mal- vrna 1 Miri: Marisa 6 Pladiu verw.; Metula 1 Pladiu: Myonia 13 Piraeus verw.: Omala 1 Volos /Cyprus; Ondina 5 Vado verw.: Rotula 1 Reykiavik/Curacao. Passagiersschepen Zuiderkruis 1 Kaapstad 4 Kaapstad/Rotterdam; Boskoop 2 Trinidad/Southampton: Willem Ruys p. 1 Finisterre/Port Said, alwaar 6 verw.; 20 Ti. Priok ver- w.; Aldabi 3 Rio de Janeiro verw.; Johan van Oldenbarne- velt 2 rede Belawan. 5 Ti. Priok verw.: Bonaire 1 400 m. NO Fayal/Plymouth. waar 5 verw., 7 Amsterdam verw.; Groote Beer p. 1 Stuart Pt.. 8 Halifax verw.: Maasdam 1 Southampton/New- York 7 Halifax verw.: Oranje stad 5 Southampton verw.: Rijn dam 3 Cob verw.. 4 Southamp ton verw.: Waterman 3 Rotter dam; Alnati 2 Rio de Janeiro/ Vittoria; Bloemfontein 30 Kaap stad: Boschfontein 1 Hamburg: Cottica 4 Barbados verw.; Jagers fontein 11 Southampton verw.: Oraniefontein 1 Antwerpen: Si- baiak 2 Rotterdam/Panama kanaal/Wellington: Veendam 4 Rotterdam Halifax New-York: Westerdam 2 New-York/Rotter dam: Willemstad 2 Curacao verw. Vrachtvaart Laertes 30 Liverpool: Polvphe- mus 30 New-York: Roebiah 2 Manilla: Riinkerk 1 Durban: Dongediik verw. p. 6 Vlissingen/ Antwerpen Hector 1 Cavalla: Helder 1 Antwerpen: Titus 1 Yerakini; Garoet 4 Genua verw.: Saparoea 3 Luanda verw.: Stad Alkmaar 2 Liveroool/St. Lau rens; Dalerdiik 2 Christobal ver- w.: Ganymedes 2 Port of Spain: Tabinta 2 Ti. Priok verw. FEUILLETON 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 66) Toen sprong hij op met een ikreet, waaruit woede, vertwij feling en verontwaardiging klonk Michael's linkerarm zwaaide met een boog vooruit, en Le- jaune's revolver viel kletterend op de grond, en hield mijn vin ger aan de trekker. Ik weet niet of hij van plan geweest was, op ons te schieten, maar hij zag eruit alsof zijn woede en haat het laatste restje van zijn geestelijke gezondheid had gedood, en alsof onze dood nog het enige belang voor hem was. „Beweeg en ik schiet" siste ik dramatisch, en ik voelde me even dwaas. Michael pakte de revolver op. Jullie zijn dus toch muiters, vuile, smerige, stinkende var kens...." bracht Lejaune er met schokken uit. Hij slikte herhaal delijk, en zuchtte diep tussen elk woord, alsof hij bijna stikte. „Helemaal niet", zei Michael. „We zijn fatsoenlijke soldaten en wensen onze plicht te doen en niet te kletsen over diaman ten, twee minuten voordat een opstand uitbreekt..,. Man, weet je dan niet dat het fort afge brand, het garnizoen gedeser teerd, en jij dood zult zijn, over één uur tenzij je ingrijpt nu je nog een kans hebt?" „Cré bon sang de bon jour de bon malheur de bon Dieu de Dieu de sort", vloekte Lejaune •hijigend, ..ik krijig jullie wel te pateken na deze chien d'un revol te. Wacht maar! Wacht maar! Als jullie niet en crepaudine sterven, zullen jullie en crepau dine leven!" „Als beloning voor het redden van je leven, veronderstel ik", zei Michael. „Dat doen jullie als fatsoenlij ke soldaten, die hun plicht wen sen te doen,- is het niet? Goed, doe je plicht dan. We zullen zien waarover je later zal kletsen, met je bék vol zand en zout, en crapaudine, hè? Wacht maar...." Zijn spraakvermogen keerde langzaam terug. „Klets nu niet langer, Lejau ne", zei ik. „Je maakt ons doodt- moe. Wat zou je er van denken als je nu eens wa,t deed, inplaats van dat „wacht maar" gedoe?" Hjj beheerste zich; zonder twij fel was hij een wilskrachtig mens. „Kom mee", zei hij kalm, en zelfs met een zekere waardig heid. „Ons echte gesprek stellen we uit tot ik met een paar andere ellendelingen afgerekend heb. We zullen dan zien wat er met sol daten gebeurt die hun officieren met geweren bedreigenLeg die revolver neer...." „Doe de deur open, John", zei Michael. Ik liet mijn geweer zak ken en deed wat me gevraagd was. Maris, die op de gang op wacht had gestaan, keek me nieuwsgie rig aan. Waarschijnlijk had hij Lejaune's uitbarstingen gehoord. Michael legde de revolver op dé tafel. Lejaune nam hem op en liep naar de geopende deur. „Kom alle drie mee", zei hij, en ging ons voor naar de cham- bre. Zonder aarzelen keerde hij ons de rug toe: hij had blijkbaar het volste vertrouwen in onze loyaliteit, en wist dat hij op ons rekenen kon als het ging om'de uitvoering van een militaire or de. Bij de deur van de ohambre stonden St. André en Cordier, faisaint sentinelle. „Moeilijkheden geweest?" brom de Lejaune toen ze zonder enig geluid in de houding sprongen. „Er heeft niemand bewogen, mon Adjudant", antwoordde St. André. „Zet je geweren neer", zei Le jaune tegen ons drieën, „en haal alle wapens uit deze kamer, vlug en stil. Jullie twee daar schieten iedereen neer die een poot be weegt". We gingen aan de gang. Eerst maakten we het wapenrek leeg, waarin de Lebel-igeweren ston den, en daarna gingen we alle bedden langs om de bajonetten van de haken te halen. Even stootte een bajonet-hou der tegen een blik, en een man ging rechtop zitten. Het was Voguè. „Houd hem onder schot", zei Lejaune, en twee geweren richt ten zidh op hem. De man keek in de richting van de stem. „Ga liggen, vent", zei ik zacht. Vogué liet zidh onmiddellijk ach terover zakker en sloot de ogen. De snelheid, waarmede de slaap hem in zich opnam was merk waardig. Op mijn laatste gang naar de deur gebeurde het onvermijde lijke. Ik had mijn armen vol ba jonetten en één gleed er weg en viel. Ik stak vlug mijn been uit, zodat ik de bajonet opving, maar mijn voet trof de poot van een brits. De „beslaper" sprong knip perend op. „Himmel! Was is das?" zei hij ,Het was Glook. „Ga liggen Glock", zei ik. „Kijk" en ik knikte in de rich ting van de deur. „Schiet hem neer ais hij be weegt", zei Lejaune kalm. Glook ging liggen, terwijl hij als een gehypnotiseerde slang naar Lejaune keek. Binnen een paar minuten was er geen wapen meer in het ver trek. Alles was doodstil. Geen sliep er zo vast als korporaal Boldini, die vlak bij de deur lag. Lejaune pakte een sleutel uit zijn zak. „Naar het wapenmaga zijn ermee, vlug, St. André, Ma- ris, Cordier! Daar blijft St. An dré op wacht staan, de anderen komen als de bliksem met de sleutel terug. St. André, schiet onmiddellijk op iedereen die je nadert, iedereen behalve deze vier". (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7