ledende 1495 1295 1995 NOORDHOILANDS Atoomkanonnen voor W est-Europa Ons volk herdenkt zijn helden, de trouwen totterdood Twee Joodse kinderen reeds vier jaar spoorloos Nog 252 geluksteentjes bewaren hun geheim Nationaal monument op de Grebbeberg Dagblad voor Allernaar en omgeving 110,3 millioen Prins Bernhard maakt school Geen katholieke geestelijken bij hun verdwijning betrokken V.N. dragen Pakistan voor Bomaanslag op Neïiroe JW KROON Kunstgebitten en 44-46-48-50 -speciq^T V Niet-Amerikaanse militairen leren thans het wapen kennen In Rampenfonds KARDINAAL STEPINAC Vietminh-lroepeii splitsen zich Liquidatie bliksemlolerij in volle gang Amnestie in Tsjecho-Slowakije ■mmiaiaiBiiir !t succes te verhoogde bestralin- iz. enz. enz. de weefsel der eding ondergaat ïmen dood zijn en dagelijks van 10-6 agelijks van 68 igs na 1 uur geen ELS, Gedipl. Haar- dsspecialist, Oude- f. 3528. iBiaiHiaiaiaiBi oaratie 's morgens g< icht, 's midd. klaa nidd. gebracht 's a ar. :eed 34 hoor: imprimé. Pastel- marine; grappig des- :eus denx-pièces mode! ler- jn. »rstellende poplin ïn pasteltinten met be- fd, zéér modern dessin, rers en manchetten oorgestikt. Alléén bij C A poplin, fond in n, bedrukt met zeer nieuwe dessins. Extra ran bijzondere coupe. SM; ÉN Sü A HP Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per A week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., 3Ê minimam f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimam f 4.—; JH familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, teL 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) Dinsdag 5 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12771 PARIJS Amerikaanse atoomkanonnen en hun bedie ningsmanschappen zullen waarschijnlijk voor het eind van het jaar in Europa aankomen. Waarschijnlijk zal op 23 Mei voor het eerst in de V.S. een atoomgranaat wor den afgevuurd. Het is zeker dat een deel van de atoom kanon-bataljons in Frankrijk gelegerd zullen worden. Het land, dat de A-bommen of atoomwapens ontvangt, zal echter eerst hiervoor zijn toestemming moeten geven. Geen van de Europese landen stelt hier prijs op. Indien zij een depót vol met Amerikaanse A- bommen of granaten voor het kanon hebben, dan worden zij in geval van oorlog automatisch doelen voor vergeldende atoom bombardementen, zo redeneren zij. Maar de kanonnen alleen zul len waarschijnlijk niet tot zoveel moeilijkheden aanleiding geven. Een atoomkanon is tenslotte op de eerste plaats een groot kanon, dat behalve de gewone hoog- explosieve granaten ook atoom granaten kan afvuren. Een onderdeel van het Nato defensieplan is de kanonnen in Europa aanwezig te hebben. Gen. Matthew Ridgway, de Nato opperbevelhebber in Euro pa, is op het ogenblik bezig met een zorgvuldige studie van de Europese defensie, gezien in het licht van het gebruik van atoom wapens. Het Amerikaanse atoomkanon heeft een boring van 280 mm, dat is zo ongeveer de diameter van 's-GRAVENHAGE, 4 Mei - Sinds Zaterdag is tot van middag een bedrag van f 100.000 binnengekomen. De stand is thans f 110.300.000.—. Dief binnen enkele uren gearresteerd WESTZAAN Binnen enkele uren heeft de Zaandamse re cherche een in het automatiek- bedrijf (De Zaanse Molen van de heer N. de Jong) aan de Ge dempte Gracht gepleegde inbraak tot klaarheid kunnen brengen, de dader kunnen arresteren en de gestolen goederen in beslag kun nen nemen. De eigenaar van de zaak, die des nachts van een feest thuis kwam, ontdekte dat zijn kasregister was verdwenen. Tevens bleek een aanzienlijke hoeveelheid kledingstukken mee genomen. De inhoud van de kas had mevrouw de Jong 's avonds op de slaapkamer een veilige plaats gegeven. De dader, de 40- jarige de R. uit Zaandam, heeft tegenover de recherche een be kentenis afgelegd. Hertog van Edinburgh piloot van R.A.F. LONDEN. De hertog van Edinburgh, echtgenoot van Ko ningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië. heeft de onderscheidings tekens van piloot bii de R.A.F. ontvangen. Men neemt aan, dat de hertog op het denkbeeld is gekomen om te leren vliegen door een ge sprek met Prins Bernhard, die hem verteld had, dat hij zelf het vliegtuig had bestuurd, waar mede hij eens met Koningin Juliana naar Londen was ge vlogen. INDONESIË GEEN GASTHEER VOOR KRIJGSGEVANGENEN DJAKARTA. 4 Mei. Indo nesië weigert eventueel als gast heer op te treden voor Chinese en Noord-Koreaanse gevangenen die weigeren achter het bamboe- aordiin terug te keren, aldus werd vandaag van hoge officiële znde verklaard. De binnenlandse toestand heeft de aandacht van de regering nog te veel nodig. een groentenemmer. De atoom granaat is tamelijk lang en zwaar en er kan nauwkeurig mee ge schoten worden tot op afstanden van 40 km. Hoe effectief het wapen is wordt nu voor het eerst aan niet- Amerikaanse militairen verteld. Dit gebeurt op een Amerikaanse opleidingsschool te Oberammer- gau. De eerste cursus is daar gege ven voor de geallieerde gene raals met twee sterren of meer. Nu is een cursus gaande voor ko lonels en brigade-generaals. Deze zal langer duren, omdat zij meer moeten weten over het gebruik van de bom. tlJDT AAN GEVAARLIJKE LONGAANDOENING BELGRADO Reeds enige tijd doen geruchten de ronde, dat Kardinaal Stepinac, aarts bisschop van Zagreb, ernstig ziek zou zijn. Het K.N.P. heeft hier van bevestiging ontvangen van betrouwbare zijde in Joegoslavië. Deze meldt, dat de aartsbis schop lijdende is aan longaan doening, welke een gevaarlijke vorm heeft aangenomen. Het is echter niet bekend, of de Kardi naal in levensgevaar verkeert. Kardinaal Stepinac, die zwaar bewaakt wordt, vertoeft in zijn geboortedorp Krasic. Hij was pas hersteld van een gevaarlijke beenontsteking. ARRESTATIES IN ARGENTINE BUENOS AIRES. De Argen tijnse politie, die een ..grote ter< roristische organisatie" op het spoor zou zijn gekomen, heeft in het afgelopen weekeinde vele arrestaties verricht, aldus het semi-officiële blad ..Democracia Twee Joodse kinderen, beiden afkomstig uit Amsterdam, wier ouders in de oorlog om het leven zijn gekomen, worden reeds ongeveer vier jaren vermist. Het zijn de thans 12-jarige Anneke Beekman en de eveneens thans 12-jarige Rebecca Melhado, die door de Hoge Raad der Nederlanden onder wettig gezag waren gesteld van de Commissie Oorlogspleegkinderen. Aan dit gezag zijn zij onttrokken en de Justitie heeft tot nu toe de verblijf plaats van de kinderen niet kunnen ontdekken. Anneke Beekman verdween uit het huis van de dames van Moorst te Hilversum op de dag waarop de Hoge Raad het kind onder voogdij van de Commissie Oor logspleegkinderen stelde. Rebecca Melhado is door mej. van Hoog dalen te Heerlen tot drie keer toe aan het wettig gezag ont- bij de verdwijning van de kinde ren of de onttrekking van deze kinderen aan het wettig gezag zouden hebben gebillijkt. Voor de justitie heeft er dan ook geen aanleiding bestaan de R.K. kerkelijke overheid in het trokken. De Justitie heeft, om de opsporingswerk te betrekken, c.q. verblijfplaats te leren kennen de dames van Moorst ongeveer drie weken in arrest gesteld. Ook mej. van Hoogdalen is van haar vrijheid beroofd geweest, zelfs gedurende een periode van zes maanden. Nochtans is het de justitie niet gelukt de verblijf plaatsen van de kinderen te ach terhalen. Tegen de dames van Moorst is wel een strafvervolging ingesteld, welke evenwel, wegens gebrek aan bewijs, niet verder is voort gezet. Tegen mej. van Hoogdalen is een strafvervolging ingesteld, welke tot een veroordeling door de Arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft geleid. Een en ander is door de mi nister van Justitie, mr. Donker, medegedeeld op schriftelijke vra gen van het communistische lid der Tweede Kamer, mevrouw Odinot-Lips. Over de verdwij ning van de twee kinderen had mevrouw Odinot vijftien vragen aan minister Donker gesteld. In vraag 9 werd gesuggereerd, dat de R.K. Aartsbisschop van Utrecht bedoeld werd de Kar dinaal en andere R.K. instan ties hebben geweigerd hun mede werking te verlenen aan het te rugbrengen van de kinderen on der het wettig over hen gesteld gezag. Minister Donker antwoordt hierop, dat uit het onderzoek niet is gebleken, dat R.K. gees telijken betrokken zouden zijn haar medewerking in te roepen, Overigens aldus de minister zij opgemerkt dat de gewezen pleegmoeder van een der kin deren protestant is. VANDAAG: DE VLAGGEN UIT! Er schijnt in den lande enig misverstand te bestaan over de vraag of vandaag, op de Natio nale Feestdag, al of niet gevlagd zal worden. Wij kunnen mededelen, dat vandaag van de overheidsgebou wen de vlag zal wapperen en dat verwacht wordt dat de bevol king dit voorbeeld zal volgen. Voor oppertoezicht over krijgsgevangenen PANMOENJON. 4 Mei. De Verenigde Naties hebben van daag Pakistan voorgedragen als neutraal land om het opper toezicht te houden over de krijgsgevangenen die weigeren naar huis te gaan nadat een wapenstilstand op Korea gesloten zal zijn. De communisten antwoordden op het voorstel door om reces te vragen tot Dinsdag. De gealli eerden stemden hiermee in. LOEANG PRABANG PARAAT HANOI. 4 Mei. De Vietminh- troeoen, die zich in Laos bevin den, hebben zich vandaag in tweeën gesplitst. Eén colonne trekt in zuidelijke richting naar de rivier de Me kong aan de noordelijke grens van Thailand, terwijl de overige rebellen de hoofdstad van Laos. Loeang Prabang. bedreigen. De goed ingegraven verde digers van Loeang Prabang ziin klaar om een aanval van de Vietminh af te slaan, maar zii vrezen, dat deze aanval nog niet zal komen. De verdedigers ziin daarom zo op een aanval ge brand. omdat zii menen de Viet minh dan de zwaarste nederlaag uit de zeven iaar oude oorlog in Indo-China te kunnen toebren gen. MISLUKT BOMBAY. 4 Mei. Een bom aanslag op premier Nehroe is vandaag mislukt. De bom werd enige minuten voor het passeren van de „Am- ritsar Expresse", waarmee Neh roe van Jalna naar Bombay reis de. ontdekt op de rails bij het spoorwegknoopnunt Kalyan. Een politieagent, die langs de spoor baan patrouilleerde, had tevoren geschoten op een niet ge-identi ficeerde man. van wie aangeno men wordt, dat hij de bom daar geplaatst had. De man ontsnapte echter. De agent verwijderde de bom zonder deze in het duister als zodanig herkend te hebben. Nehoe kwam vanmiddag in Nieuw-Delhi aan zonder gemerkt te hebben dat er een aanslag op ziin leven beraamd was. De jaarlijkse herdenking op de Grebbeberg droeg dit jaar een bijzonder karakter door de voorafgaande overdracht van het bijna voltooide legermonument aan de Staat der Ne derlanden. De Minister van Oorlog en Marine Ir. C. Staf, aanvaardde namens de staat het monument, dat werd gefinancierd met gelden, bijeengebracht door het Nederlandse volk, door deelname aan de centenactie, dan wel door aankoop van stukjes Damterrein. Ir. C. Staf begeeft zich naar het Stenen Kruis aan de ingang van het kerkhof, waar hij een krans zal leggen. De kranslegging geschiedde na de overdracht. ROTTERDAM De liqui datie van de Bliksemloterij is in volle gang. De afwikkeling wordt echter belangrijk ver traagd door het feit, dat de kinderen tot 15 jaar, geinspi- reerd door de K.R.O. via het jeugdprogramma Wampoen, honderdduizenden brieven aan het hoofdkwartier van de E.H.B.O. hebben ingezonden. Verscheidene afdelingen van de E.H.B.O. zijn echter in deze actie behulpzaam voor de af werking ervan. Intussen is reeds gebleken, dat twee hoofdprijzen nog niet zijn gevonden, resp. ter waarde van f3.000,en f500.terwijl bo vendien verder voor tweehon derdvijftig andere prijzen geen gegadigden zich hebben gemeld. Talrijke bezitters van steentjes hebben deze steentjes niet stuk geslagen, daar ze besloten de her innering aan 100 jaar Kromstaf te bewaren, terwijl weer andere bezitters fraaie voorwerpen, zo als kruisbeelden, altaartjes enz. van de steentjes vervaardigden. In al deze steentjes kunnen zich plaatjes, die rechtgeven op prij zen, bevinden De mogelijkheid is echter ook aanwezig, dat in het overschot niet-verkochte steentjes, enige tienduizenden stuks, zich ook plaatjes bevinden. Dit overschot zal via de Röntgen- Technische dienst in Overschie worden onderzocht, waarbij steen tjes met plaatjes zullen worden verwijderd, zodat verwacht mag worden, dat ook dit geheim spoe dig tot het verleden mag gaan behoren. De doorgelichte steen tjes, waarin zich dus geen plaat jes meer zullen bevinden, zullen worden verkocht. MAAR NIET VOOR OATIS WENEN, 4 Mei. Tsjecho- Slowakije heeft vandaag een am nestie aangekondigd voor burger lijke en militaire gevangenen op basis van het Russische voor beeld. Van de amnestie zijn uit gesloten de beschuldigden van verraad, snionnage en sabotage. Daar de correspondent van Asso ciated Press. William N. Oatis. in Juli 1951 wegens spionnage ver oordeeld werd. zal deze niet van de amnestie kunnen profiteren. MINISTER DE BRUYN ANTWOORDT NIET DEN HAAG Minister de Bruyn, die tijdens de afwezig heid van minister Zijlstra Eco nomische Zaken ad interim be heert, zal niet antwoorden op een vraag van de heer Neder- horst, lid van de Tweede Kamer, over de reis van de directeur generaal voor de industrialisatie, dr. Winsemius, naar de Verenigde Staten. Minister de Bruyn laat dit antwoord voor minister Zijl stra over. DE SCHRIK VAN ZIJN LEVEN... ESSAY, 4 Mei Met dui zenden poststukken, waarvan de opbrengst bestemd was voor het Rode Kruis, is gisteren de Nederlandse ballon „Henri Du- nant" uit Dudweiler in het Saargebied opgestegen. Ge dreven door een buiige wind bereikte de ballon een snelheid van zestig kilometer per uur. Het luchtvaartuig landde in Frankrijk, in een dunbevolkte streek nabij Commercy. De Franse gendarmes onderzoch ten eerst - terdege of er geen ontplofbare stoffen aan boord waren en de postbode van het dorpje Essay kreeg de schrik van zijn leven: hij moest 6457 poststukken stem pelen. De ballonvaarder, de heer de Vos, vond gastvrij onder dak bij een in deze streek wonende Nederlandse boeren familie. Apostolisch gedelegeerde in Korea omgekomen ROME. 4 Mei. Het katho lieke nieuwsagentschap Fides be richtte vandaag, dat mgr. Patrick James Byrne, apostolisch gedele geerde in Korea en titulair bis schop van Gaza, op 25 November 195Ö in communistische gevan genschap is overleden. Op de vooravond van de dag, waarop ons volk zijn be vrijding viert, heeft Nederland de doden herdacht, die de prijs zijn geweest van de herwonnen vrijheid. De voor beeldige eenheid, die het Nederlandse volk kenmerkte bij deze waardige herdenking, is de spiegel van de een heid, die het kende in de strijd tegen de tirannie. Zij, die het offer van hun leven brachten om ons in vrijheid te doen leven, zijn deze jaarlijkse herdenking meer dan waard. Het is goed, dat wij op 4 Mei herinnerd worden aan hun heldendom, het is goed dat wij hen herdenken in gebed en hulde. Overal in Nederland zijn zwij gende stoeten opgetrokken naar de plaatsen, die aan hen herin neren. Overal in Nederland is hen een bloemenhulde gebracht. Overal in Nederland, in huizen en kerken, is voor hen gebeden. Monumenten zijn voor hen ont huld, monumenten die er ons nageslacht op zullen wijzen dat zij getrouw zijn geweest tot in de dood, getrouw aan ons volk en aan ons vorstenhuis, getrouw aan de vrijheid die sinds eeuwen het kenmerk is van de Neder landen. En de korte stilte, die om acht uur des avonds viel over ons land, was vol van inhoud, omdat het offer van hen die wij herdachten vol van inhoud was. Nationaal legermonument Op de Grebbeberg te Rhenen is gisteren het Nationaal Leger monument door de voorzitter van de Stichting Nationaal Leger monument overgedragen aan de Staat der Nederlanden. Namens de staat aanvaardde de minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, het monument met een rede waarin hij de gevallen strij ders van 1940 herdacht. Namens Koningin Juliana en Prins Bernhard legde luit. kolo nel D. J. A. H. van Lawick van Pabst een krans. Voorts werden kransen gelegd door minister Staf. namens de drie legeronder delen door generaal majoor F. Dun, sous-chef van de generale staf, namens het voormalige K.N.I.L., de B.S., de Prinses Irene-brigade en de oorlogsgra venstichting. (Zie vervolg op pag. 3) Tijdens de plechtige bijeen komst in Den Helder bij het monument „Voor hen die vie len" ter nagedachtenis aan allen, die in de tweede wereld oorlog het leven lieten in de strijd tegen de vijand. Familie leden legden bloemen aan de voet van het monument.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1