Voorschip brak af en zonk Bijna zes milliard dollar oor hulp aan buitenland Rood gespuis misbruikt feestdag voor demonstratie Vliegtuigen werpen voedsel en vrijheidswimpels uit Sovjets moeten vreedzame bedoelingen nog bewijzen Naumanneen gevaar voor Duitse democratie Dagblad voor Alkmaar en omgeving 16-jarig meisje vermoord Filmsterren bidden 110^4 millioen Amerika wacht op bekering Totnogtoe 365 opvarenden in veiligheid gebrach t EISENHOWER VRAAGT: In Rampenfonds Eis: 20 jaar voor moordenares Op de ISationale feestdag Betogers werden verjaagd met gummiknuppels en sabels „Leve de vijfde Mei" Nederland viert zijn bevrijding Slachtoffers Comet begraven Auto's moeten goedkoper worden Woensdag 6 Mei 1953 - 49e Jaargang NummerJ12772 NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Nachtboot naar Harwich op Noordzee Naar eerst thans bekend is ge worden is Zondagmiddag de 16- jarige verkoopster A. B. uit de Bilt vermoord. Haar stoffelijk overschot werd Maandag gevon den in de gracht bij het fort Rhij- nauwen in de gemeente Bunnik; het droeg tekenen van een ge welddadige dood. Het politie-onderzoek leidde naar de 22-jarige Utrechtse ver warmingsmonteur H. M„ die in volkomen overspannen toestand thans werd aangetroffen en in de Neurologische Kliniek te Utrecht is opgenomen. Een regelmatig verhoor was nog niet mogelijk. KONINKLIJK PAAR VERTROKKEN Om kwart voor zeven Woens dagmorgen is het Koninklijk paar van het vliegveld Soesterberg naar Noorwegen vertrokken. Het werd uitgeleide gedaan door de zaakgelastigde van Noorwegen, de heer M. F. Sandberg en Mr J. Visser. Chef van het Protocol. De echtgenote van de zaakgelas tigde bood H.M. de Koningin bloemen aan. aangevaren Het Britse 4190 ton metende passagiersschip „Duke of York", eigendom van de Britse spoorwegen, dat Dinsdag nacht te twaalf uur met 341 passagiers en een bemanning van 76 koppen aan boord uit Hoek van Holland naar Harwich ivas vertrokken, is W oensdagochtend omstreeks kivart voor vijf op 45 mijl ten Oost-Zuidoosten van Har wich aangevaren door het Amerikaanse stoomschip „Haiti Victory", dat 7607 ton meet en eigendom is van het Amerikaanse ministerie van handel. Van de „Duke of York", die rond 6 uur in Harwich moest aan komen, is volgens radioberich ten het gehele voorschip tot aan de brug afgebroken en daar na gezonken. Het Britse schip, dat onmiddellijk na de aanvaring assistentie verzocht, begon direct de reddingsboten uit te zetten, waarmede de passagiers naar de „Haiti Victory" werden overge bracht. Ook de reddingboot van Walton in Surrey voer uit, terwijl het vrachtschip „American Merchant" en andere schepen in de nabij heid rondkruisten. Uit Hoek van Holland vertrok de sleepboot „Blankenburg" en uit Vlissingen de sleepboot „Goliath". Om 7 uur WASHINGTON, 5 Mei - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft er heden bij het congres op aangedrongen, een bedrag van 5.828 millioen dollar uit te trekken voor nieuwe militaire, eco nomische en technische hulp aan bevriende regeringen, die het hoofd hebben te bieden aan „een zeer ernstige bedreiging" van de zijde van Rusland. Dit bedrag is 1.772.000.000 dol lar lager dan president Truman had aanbevolen in zijn laatste begroting voor dezelfde periode, het fiscale jaar, dat op 1 Juli aanvangt. President Eisenhower zelf heeft het Congres heden medegedeeld, dat het bedrag van 5.828.000.000 dolllar, dat hij vraagt voor hulp verlening aan het buitenland, no dig is om „de veiligheid van de V.S., die in de schaduw van de bedreiging van de Sovjets leven, ook op de lange duur te helpen verzekeren". Eisenhower verklaarde: „De ronde, onopgesmukte waarheid is, dat wij ons niet kunnen ver oorloven onze verdediging te verzwakken vooraleer wij duide lijke en onmiskenbare bewijzen hebben gezien van waarlijk vreedzame bedoelingen aan de kant van de Sovjetunie". Bij zijn specificering van de kosten van het program maakte Dulles bekend, dat ook in de toe komst het grootste deel van de gelden zal worden besteed om de bondgenoten van de V.S. in het Atlantische Pact te versterken maar hij voegde hieraan toe, dat de nieuwe regering ook de mili taire en economische steun aan Indochina en Formosa zal ver groten en geld beschikbaar zal stellen voor wapens ten behoeve van de binnenlandse veiligheid en de verdediging van Japan. Hij deelde mede, dat een be drag van 400 millioen dollar is bestemd voor Indochina om Naar aanleiding van de moordaanslagen in Tunis waarbij de vice-voorzitter van de gemeenteraad van deze stad, Tsjadli Kastalli om het leven is gekomen, worden momenteel talrijke personen in Tunis gearresteerd. Arrestanten klimmen onder politiebewaking in een politie-auto. Frankrijk te helpen het hoofd te bieden aan de toenemende communistische druk in dat Zuid- Oost Aziatische gebied. Vooruitlopende op een geroep om besnoeiingen van de hulp verlening aan het buitenland, be toogde Dulles, dat het programma van Eisenhower geen speelruimte bevat en dat elke verdere be snoeiing „groter risico's" zou be tekenen dan hij „in dit tijds gewricht aanvaardbaar" acht. 10 meldde de „Haiti Victory" dat de reddingspogingen nog altijd gaande waren. Volgens de eerste berichten werd een van de op varenden gewond. Gezagvoerder van de „Duke of York" is kapitein R. B. Adams. Het schip werd in 1935 gebouwd op de scheepswerf van Harland and Wolf Ltd te Belfast. Tegen half negen was de „Haiti Victory" doende te pogen de „Duke of York", die langzaam water maakte, op sleeptouw te nemen. 52 Personen, onder wie passagiers, bevonden zich volgens latere 'berichten nog op 't schip. De reddingboot van Walton bleef in de buurt, omdat de Britse nachtboot geen reddingssloepen meer aan boord had. Om kwart voor tien zond de „Duke of York" opnieuw een SOS uit, ditmaal omdat een bekneld geraakte vrouw en kind waren waargenomen. Het schip vroeg om zwaar reddingsmateriaal, aange zien vermoed werd, dat de vrouw en 't kind ernstig gewond waren. 91 Opvarenden zijn door de „Mount Whitnhy" overgenomen. De aanvaring is even voor de dageraad geschied bij kalme zee en licht bewolkte hemel, aldus meldt A.P. Uit Mull of Kyntire is een mo torboot naar de „Duke of York" onderweg met scheepstimmerlie den met snijbranders aan boord om de opgesloten vrouw en het kind te bevrijden. Twee andere schepen van de Britse spoorwe gen, de „Norfolk Ferry" en de „Dewsbury", stomen naar de plaats des onheils om passagiers over te nemen, waarvan zich ook een deel op het lichtschip „Gal loper Point" zou bevinden. DE ROZENKRANS VOOR WASHINGTON. Vooraan staande figuren uit Hollywood verlenen gedurende de Mei maand hun medewerking aan radioprogramma's die de glorie volle geheimen van de rozen krans behandelen. Ruth Hussey. An Blyth en Gene Lockhart heb ben reeds toegezegd aan dit vijf delige programma, dat gedurende het „Catholic Hour" zal worden uitgezonden, mee te werken. Ook zal het rozenkransgebed ver scheidene malen door bekende filmsterren worden voorgebeden en wel door Jeanne Cagnev. Jer ry Colonna. Bobby Driscoll: Irene Dunne. Jimmy Durante: Rita Johnson. Williaen Lundigan. Gigi Perreau. Ricardo Montalban en Pat O'Brien. Deze twee ganzen-kuikens hebben het nog zo gek niet beke ken, toen zij een beetje warmte zochten in de lange vacht van het anders zo felle waakhondje van boer Veersma uit Achlum (Friesland). Het hondje was het volkomen eens met de gang van zaken, en sindsdien heeft hij de kuikens als het ware geadopteerd, en laat ze geen ogenblik alleen. 's-GRAVENHAGE, 5 Mei - Sinds gisteren is wederom honderdduizend gulden bij het Nationaal Rampenfonds binnengekomen. Het totaal bedrag is thans gestegen tot 110.4 millioen gulden. ALMELO, 5 Mei. Twintig iaar met aftrek heeft de officier van justitie bij de Almelose rechtbank vandaag geëist tegen de 45-iarige vrouw J. K.G. uit Hengelo. Zii stond terecht omdat zij haar man met rodent, dat zii door ziin eten had gemengd, had vergiftigd. Reeds een iaar lang had zii met dit plan rondgelopen. De vrouw werd onmiddellijk ge arresteerd. AMSTERDAM De middag van de bevrijdingsdag is op de stampvolle Dam te Amsterdam ontsierd door enkele relletjes. Terwijl honderden mensen, met geen ander ver langen dan zich te amuseren, langs de bekende stalletjes voortwandelden, voltrok zich op de hoeken van het Dam plein een affaire, welke schril afstak tegen de fleurigheid van het zonnige plein. Omstreeks vier uur trokken, aanvankelijk onopgemerkt door de dichte scharen publiek, vele betogers over het trottoir voor het plantsoen, gelegen tussen de twee kiosken. Een bouquet rode rozen werd door iemand voor de ingang van het plantsoen op de groene haag neergelegd en toen hoorde menkreten: „Leve de viifde Mei". Naar bekend waren politieke demonstraties of betogingen op de bevrijdingsdag door B. en W. verboden. Het gevolg was. dat in een oogwenk van alle ziiden politie-agenten toesnelden alsook bereden politie. Het trottoir tus- Nederland wil de herinne ring aan zijn bevrijding van 't Duitse juk levend houden. Dat heeft ons volk in al zijn geledingen gisteren weer over duidelijk bewezen. Overal in den lande getuig den feestelijke vlaggen van de blijdschap om de herwonnen vrijheid. Overal in den lande ook ging die blijdschap ge paard met feestelijk herden ken. Geen bedilzucht kan ons de herinnering ontnemen aan die Meidag van 1945, toen, boven een verslagen bezettingsleger, de vaderlandse vlag fier en vrij in een bevrijd Nederland mocht uitwaaien. Drie vliegtuigen van de Rijks luchtvaartschool uit Gilze Rijen hebben gisteravond boven ons land gecirkeld en als een herin nering aan de droppings uit de bezettingstijd op deze bevrijdings dag voedselpakketten en vrij heidswimpels afgeworpen. In iedere provincie zouden bo ven een bepaalde plaats twee parachutes worden gedropt. Van deze droppings werd via de radio een reportage gegeyen. Tevens werd medegedeeld, waar de pa rachutes moesten worden in geleverd. De moeilijkste taak had de Beechcraft PH-UBY, die de pro vincies Noord- en Zuid Holland, Utrecht en Gelderland voor zijn rekening had. De eerste drop- de parachutes boven de dr. Schaepmankade moesten worden gedropt en bij het Waaggebouw moesten worden ingeleverd. Het zicht was echter slecht en daar door zijn de parachutes bij Ber gen neergekomen. In het Noorden De PH-UBT was op weg gegaan NEW YORK Volgens voor zichtige en deskundig weten schappelijke schatting leven er in de V.S. ongeveer 5.000.000 men sen, die katholiek zouden kunnen worden, indien zij op de juiste wijze benaderd werden. De Ver. Staten zouden binnen veertig jaar geheel Katholiek kunnen zijn, indien vijf procent der Ka tholieken ieder jaar een bekeer ling maakten. Deze opzienbarende verklarin gen werden gemaakt op de jaar lijkse vergadering te Richmond in de V.S. van het Apostolaat on der buitenkerkelijken. Een mas sale bekering der V.S. is hele maal niet irreëel, aldus een der sprekers, ofschoon de bekering 'n genade van God is. Het is duide lijk, aldus dezelfde spr„ dat Gods genade geen grenzen kent. Hoe groter het aantal instrumenten is in dienst der bekering, dat God gebruiken kan, des te groter zal het veld zijn, waarover zich deze genade uitstort. Daarvoor is ech ter noodzakelijk, dat de Katho lieken zich bewust worden van hun apostolische taak en zich er pingsplaats was Alkmaar, waar actief mede bezig houden. naar het Noorden, waar de eerste droppingsplaats het Friese dorp je Workum was. Boven een wei land werden de parachutes ge dropt en al kort daarna bij de Ned. Herv. kerk ingeleverd. Na Workum was Delfzijl aan de beurt. Boven het sportterrein kwamen de parachutes naar be neden. In de Zeevaartschool aan de Abel Tasmanstraat was de in- leveringspost ingericht. Voor Drente was als droppingsplaats het dorpje Eelde gekozen, dat binnen afzienbare tijd de Rijks luchtvaartschool binnen zijn veste zal hebben. De dropping ge schiedde in de omgeving van het raadhuis. Onder zeer grote be langstelling werden reeds kort daarna de parachutes bij garage Koops ingeleverd. CALCUTTA, 5 Mei (A.P.) Vandaag zijn te Calcutta 27 van de slachtoffers van de veronge lukte Comet in een massagraf ter aarde besteld. De kisten droegen geen naamplaten, aangezien de meeste slachtoffers niet hadden kunnen worden geïdentificeerd. Het graf is nog niet gesloten omdat verwacht wordt, dat van avond nog 15 slachtoffers zullen worden begraven. Er waren honderden belang stellenden, van wie velen hun tranen de vrije loop lieten. De bloemen lagen hoog opgetast bij het graf. sen plantsoen en de steentjes in werd afgezet. Op de hoeken ble ven echter zeer veel mensen bueengescholen. Hier kwam het tegen half viif tot een uitbars ting. Tientallen agenten trokken hun sabels en rechercheurs in burger, met gummiknuppels in de hand, joegen de menigte samen met de agenten uiteen. Er dreigde even een paniek te ont staan, doch in één minuut waren de straten rondom de hoek van de Bijenkorf schoon, niet echter dan nadat er enkele flinke klap pen waren gevallen. Tien minuten tevoren was door de Kalverstraat een groot aantal betogers, vermengd met het daar wandelende publiek, bij de laatste steeg voor de Dam. die naar het Rokin leidt, even eens door politie-agenten opge vangen en met zachte drang de steeg in gedirigeerd. Op het Rokin werden deze betogers, die op hun revers een rond van papier vervaardigd rood-wit- blauw-embleem droegen en bii tijd en wijle uitriepen: „Leve de vijfde Mei", weer gedwongen rechtsomkeer over het trottoir van het Rokin in de richting van het Muntplein te lopen. Bii de tramhalte tegenover de zijgevel van het gebouw van Peek en Cioppenburg vielen de eerste sla gen. De politie werd in haar werk gehandicapt door de nieuwsgierigheid van het publiek, waartussen zich de betogers, sommigen zeer onopvallend, op hielden. Op de hoek voor de Bijenkorf vielen om half vijf een vijftal betogers onverhoeds een agent van politie met vereende categorie. krachten aan. De agent kreeg harde slagen te incasseren, waar na hij door ziin collega's met sabels werd ontzet. Op de vrii talrijke buiten landse touristen. die op deze be vrijdingsdag in het hartje van Nederland hun ogen uitkeken naar de feestelijke vlaggen, moet deze rel wel een merkwaardige indruk maken. Foto-maken gaat voor Intussen waren Amerikaanse verlofgangers biina de enigen, die bii wiize van uitzondering over het afgezette gedeelte voor het Damplantsoen werden door gelaten. Een van hen trok zich van de rel weinig aan. Terwijl op beide hoeken een charge werd uitgevoerd, stond hij voor de haag van het plantsoen ziin meisje te fotograferen. Anderhalf uur hield de voel bare spanning op de Dam aan. Toen werd het rustiger, doch kort voor half zes laaide weer een rel op. ditmaal tegenover het Beursgebouw bij de Cineac, waar uiteengejaagde betogers zich verzamelden. Ook hier werd een charge uitgevoerd. Beroep op fabrikanten GENEVE De economische commissie voor Europa heeft er bij de Europese autofabrikanten op aangedrongen de productie van personenauto's te concentre ren op drie hoofdtypen, teneinde de vraag te vergroten. DeEuropeanen zijn geneigd 'n wagen te beschouwen als luxe, terwijl de Amerikanen het bezit van een auto als een noodzake lijkheid zien, Daarom heeft de commissie in een bulletin mede gedeeld dat de drie hoofdtypen moeten zijn: 1. Een werkelijk goedkope, kleine populaire wagen, zoals de Franse Citroën van twee p.k. en de Duitse Volkswagen. 2. Een grotere sterkere auto, speciaal ontworpen voor slechte wegen in onontwikkelde gebieden 3. Een grote wagen in massa productie, vergelijkbaar met de Amerikaanse standaardauto zoals in de Chevrolet of zelfs de Buick BONN, 5 Mei. De West- Duitse minister van justitie, Tho mas Dehler, heeft verklaard, dat hij thans, na een studie gemaakt te hebben van de in beslag ge nomen documenten, de zaak- Naumann „zeer ernstig" opvat. Werner Naumann was in het be zit van een intelligentie en van een kundigheid, die gevaarlijk voor de West-Duitse democratie had kunnen worden. Zijn net had hij over vrijwel iedere rechtse organisatie gespannen. Uit de aantekeningen van Nau mann was gebleken, dat hij con tacten onderhield met vele uiterst rechtse personen, zoals vrienden van sir Oswald Moslev. de gewezen Britse fascistenleider. Otto Skorczeny. de man. die in dertijd Mussolini bevrijdde en thans in Spanje is. generaal Ramcke. die sinds zijn vrijlating een aantal felle anti-geallieerde toespraken heeft gehouden, mevr. Chambrun, dochter van de Franse premier Laval, die op beschuldiging van collaboratie gefusileerd is. de Belgische fas cistische leider Leon Degrelle en vele anderen. Dehler zeide verder van me ning te zijn. dat een aantal van zijn partijfunctionarissen contact met Naumann hadden onder houden. Hij wachtte echter de resultaten af van een nader onderzoek van een partiicommis- sie waarvan hij zelf lid is. al vorens een verklaring hierover af te leggen. Naumann was de laatste, die Bcrmann, de plaatsvervanger van Hitier. levend had gezien. Om trent het lot van Bormann. waar over nog onzekerheid bestaat, was echter niets opgetekend Naumann voelde zich als de hoogste overlevende functiona ris van de nazi-troep de natuur lijke erfgenaam van Hitier wiens werk hij wilde voortzetten, aldus de minister. Het bureau van de openbare aanklager zou vandaag, Woens dag, een belangrijke verklaring over de zaak-Naumann afleggen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1