Stopzetting geëist van werken in het ranjpgebi ed Sportwaanzin oorzaak van dood van vierjarig meisje NOORDHOLLANDS Op Schouwen Duiveland Bonn keurt ontwerp Europese grondwet goed Ratificatie aanstaande Dagblad voor Alkmaar en omgeving Controverse van aandeelhouders van „Zuiderzeewerken" 111.1 millioen Washington De salarissen d er ambtenaren V.S. helpen in Indo China Britten offeren 8,5 ton Autobus stort in ravijn Ontwerp rampschadewet Nieuwe atoomproef EKKERS lil Rampenfonds wil opheldering T.b.c.-patient leefde als wilde Laos-invasie einde nabij Voorbehoud voor territoriale clausule Of mishandelde Amerikaanse zivemmer kind tot het stierf? Zesde slachtoffer van scheepsramp Koninklijk Paar in ons land terug Duitsland en het E.D.G.-verdrag Schort hulp aan Nederland op Birma verwerpt V.S.-voorstel 4 van die zakdoekjes! Hans en Grietje, ;r en Sneeuwwitje, ven fris, even leuk, Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Zaterdag 9 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12775 's-GRAVENHAGE, 8 Mei - Sinds gisteren is bij het Nationale Rampenfonds een bedrag van tweehonderd duizend gulden ontvangen. In totaal is tot nu toe bin nengekomen 111.1 millioen gulden. IN PANMOENJON WASHINGTON De V.S. hebben het commando der V.N. in Korea opdracht gegeven op heldering te vragen over enige van de bepalingen in het uit 8 punten bestaande communistische plan voor de behandeling van de krijgsgevangenen na de wapen stilstand. Dit zou een inleiding zijn tot de formulering van tegenvoor stellen der V.N., welke er op ge richt zouden zijn: 1.Üit het communistisch plan 't deel te schrappen over de toe lating van Poolse en Tsechoslo- waakse militairen in Zuid-Korea om te helpen hij het toezicht op de krijgsgevangenen, die met te rug willen. 2. Zekerheid te krijgen, dat de naar schatting 48.500 krijgsge vangenen, die niet terug willen, binnen redelijke tijd in vrijheid gesteld zullen worden. Nog geen overeenstemming 's-GRAVENHAGE Naar wij vernemen zou tussen de regering en de organisaties van overheids personeel nog steeds geen over eenstemming zijn bereikt inzake de salarisverhoging voor de zoge naamde middengroepen, ten aan zien waarvan van de zijde der regering voorstellen zijn inge diend. De organisaties zouden de re delijkheid erkennen van een sa lariscorrectie voor de middelbare en hogere ambtenaren, die in sa larisverhogingen in 1945 belang rijk zijn achtergebleven bij de anderen, doch zij zouden tevens van oordeel zijn, dat nu verbete ringen mogelijk zijn, ook andere oneffenheden behoren te worden veggenomen. In het bijzonder leeft dit waarschijnlijk betrek- ring op de beloning der vaklie den. UTRECHT Het lid van de Raad van beheer van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, de heer A. H. Looyen te Den Haag lieeft mede namens zes deelhebbers, de M.U.Z. gesommeerd de uitvoering van de werken op Schouwen en Duiveland onmiddelijk te staken. De heer Looyen heeft deze sommatie via zijn raadsman doen uitgaan. Eisers baseren zich bij deze sommatie op het feit, dat de M.U.Z. is opgericht uitsluitend om werken in de voormalige Zuiderzee te verrichten. Krach tens de statuten mogen werken daarbuiten alleen worden uit- 60 millioen dollar als aanvullende hulp WASHINGTON De regering der Ver. Staten heeft Frankrijk aanvullende hulp ter grootte van 60.000.000 dollar aangeboden ten behoeve van de Franse en in heemse strijdkrachten, die in Indochina tegen de Communisten vechten. Voor Nederlandse rampslachtoffers Het comité voor de slachtoffers van de Nederlandse water snoodramp te Londen, heeft van daag bekend gemaakt, dat 80.082 pond ontvangen is van particu lieren in Groot-Brittannië, ter wijl op een bankrekening in Ne derland nog 34.665 gulden gestort is. 43 DODEN ANKARA, 8 Mei (AFP) Bij Bitlis in Oost-Anatolië (Turkije) is een autobus in een ravijn ge stort. 43 inzittenden zijn om het leven gekomen. Men heeft de lijken van vier slachtoffers kunnen bergen. De 39 anderen zijn door de rivier, die door het ravijn stroomt, mee gesleurd. gevoerd, wanneer alle aandeel houders daaraan hun goedkeuring hechten. Dit zou volgens eisers bij het aannemen van de werken op Schouwen en Duiveland niet zijn gebeurd, weshalve zij dit besluit, dat volgens hen door een belangengroepering binnen de M.U.Z. zou zijn doorgedreven, onrechtmatig achten. Na acht jaar ontdekt STOCKHOLM In de Zweed se provincie Halland heeft de politie een 51-jarige man ont dekt, die acht jaar lang als „wil de" heeft geleefd. Op 1 Januari 1945 was de man uit Gothenburg verdwenen. De oorzaak* van zijn vlucht was een geestelijke depressie, waarin hij geraakt was doordat hij als zware t.b.c.-patiënt niet in staat was te werken. De man leefde zomer en winter buiten en wist zich al die jaren verborgen te houden. Wat hij voor zijn levensonderhoud nodig had stal hij uit zomerhuis jes en provisiekelders. BENELUX DE BENELUX is sterk in het nieuws. Er openbaren zich ernstige meningsverschillen, vooral aan de zijde van het bedrijfsleven, en het is duide lijk, dat de samenwerking tussen de drie Lage Landen te gaan tieke z" verkeren. Van pol worden intussen al aan de zee in en crisis dreigt n verkeren. Van pon- ijde worden intussen al iets betere geluiden gehoord. Het belang van de Benelux en enige aspecten van de huidige moeilijkheden worden aan een beschouwing onderworpen in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer. HANOI. 8 Mei. Het einde van een van de vreemdste in vasies in de geschiedenis zon der veldslagen en practisch zon der gesneuvelden schiint van daag zeer nabii te ziin. De troepen van de Vietminh. die in een invasie van viif en twintig dagen een derde deel van Laos onder de voet liepen, gaan voort zich terug te trekken. Grotewohl waarschuwt tegen gevaar voor burgeroorlog BERLIJN. 8 Mei. Reuter. Premier Grotewohl van Oost- Duitsland heeft Vrijdag gewaar schuwd, dat uiteindelijke ratifi catie van de West-Duitse verdra gen met het Westen „groot ge vaar voor burgeroorlog met strijd van Duitsers tegen Duitsers" met zich zou brengen. „De arbeiders van de (Oost-) Duitse democratische republiek zullen nooit de politieke, econo mische en culturele vooruitgang van de afgelopen iaren opgeven" zo verklaarde de premier in een artikel ter gelegenheid van „be vrijdingsdag" dat in alle Oost- Duitse bladen is opgenomen. Rijksarbeidsbureau 1 Juli a.s. Reorganisatie 's-GRAVENHAGE Naar wij vernemen zal de reorganisatie van het Rijksarbeidsbureau vrij wel zeker i Juli aanstaande zijn beslag krijgen. (Advertentie) Donderdagavond is Arie Biever, de Nederlandse Korea-vrij- wïlliger uit Den Haag, die na een verblijf in een Communis tisch krijgsgevangenenkamp onlangs is uitgewisseld, op Schiphol aangekomen. De verwelkoming door vrouw en kin deren was uiteraard allerhartelijkst hoewel een van de kleintjes eerst wat moest wennen aan de grote belangstelling. BONN, 8 Mei De Westduitse regering heeft vandaag in prin cipe de Europese ontwerp grond wet goedgekeurd, welke a.s Dinsdag in Parijs door de minis ters van buitenlandse zaken van Klein Europa besproken zal wor den. Naar vernomen wordt maakt Bonn echter voorbehoud ten aan zien van de territoriale clausule in het ontwerp waarin bepaald wordt dat voor gebieden, welke later deel zullen gaan uitmaken van het grondgebied van een van de ondertekenaars automa tisch de grondwet zal gelden. Bonn, dat altijd nog rekening houdt met een hereniging van Duitsland, is afkerig zich te bin den tot iets, dat nadelig zou kun nen zijn voor internationale be- MIAMI De Amerikaanse i deld, dat zij tengevolge daarvan zwemmer Russel Tongay, die er is gestorven, niet mee tevreden is zelf op zwemgebied het een en ander te presteren, maar die ook zijn jeugdige kinderen opleidt tot zwem-sterren, is ervan beschul digd, zijn vierjarig dochtertje Kathy zodanig te hebben mishan- ioningin Juliana en Prins Bernhard hebben als onderdeel van het bezoek aan Noor- vegen een toneelvoorstelling bijgewoond in de nationale schouwburg te Oslo. Het koninklijk gezelschap voor de aanvang van de voorstelling van Schiller s „Maria Stuart" 'P het balcon in de schouwburgzaal. Voorste rij H.M. Koningin Juliana (rechts) en haar Hastheer, Koning Haakon. Tweede rij: Prins Bernhard (rechts), gekleed in het generaals uniform der huzaren, en Prinses Martha. Tegen de 36 jarige Tongay is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Bij autopsie is gebleken dat Ka thy is gestorven tengevolge van inwendige kneuzingen, ontstaan door een klap. Het kind is Woensdag gestor ven, nadat het zwemlessen had gehad van haar vader. De bad meester zei: „Ik zag dat ze vol zat met blauwe plekken. Zij huilde terwijl zij zwom, maar zij zei niets'. Hij voegde er aan toe: „Zij zeggen nooit iets. Hij heeft die kinderen afgericht." Tongay's eerste kind stierf in 1945, op de leeftijd van 18 maanden. Aan een hersenbloeding, waarschijn lijk veroorzaakt door een hoofd wonde. Mevrouw Tongay zei toen dat het kind van de trap was gevallen. Er werd geen aanklacht tegen hen ingediend. Reeds eerder heeft Tongay wegens mishande ling van zijn kind terechtgestaan. Hij is toen vrijgesproken. Geen Nederlanders HARWICH. De politie heeft Vrijdag te Harwich bekend- ge maakt, dat nog één passagier van de „Duke of York", een offi cier van de Amerikaanse lucht macht. wordt vermist. Men neemt aan. dat hij is verdronken. Het totaal aantal slachtoffers van het ongeval is daardoor ge stegen tot zes. In het wrak van de „Duke of York" zijn de lijken van drie Amerikaanse vrouwen en een Duitser aangetroffen en in een ziekenhuis is later een zwaargewonde Britse vrouwe lijke passagier overleden. Onder de slachtoffers ziin gë?n Neder landers. Tongay heeft tijdens een vraag gesprek verklaard, dat de ver wondingen van Kathy het gevolg zijn van een duik van 10 meter hoogte. „Ik acht mijzelf verantwoorde lijk voor de dood van mijn doch ter, ik heb de politie verteld, dat ik Kathy Maandag niet afgeran seld heb. Ik heb ze verteld, dat zij gewond was bij een hoge duik, maar zij wilde daar niet naar luisteren", vertelde Tongay. Als Tongay's lezing van de zaak op waarheid berust, is de dood van het vierjarige meisje het rampzalige resultaat van een verregaande sportverdwazing. sprekingen heid. over de Duitse een. Na bezoek aan Noorse chocoladefabriek 's-GRAVENHAGE, 8 Mei - Koningin Juliana en Prins Bern hard zijn vanavond uit Noorwe gen in ons land teruggekeerd. Even voor half acht landde hun vliegtuig op Soesterberg. Vrijdag al heel vroeg ving Ko ningin Juliana het programma voor de laatste dag van het ko ninklijk bezoek aan. Op de Ne derlandse Legatie in de Oskars Gate ontving zij om half tien vertegenwoordigers van de Noor se jeugd. Vrijdagochtend heeft Koningin Juliana bovendien, vergezeld door Koning Haakon en diens klein dochter Ragnheld, de Freia-cho- coladefabriek bezocht. In de cantine bood een fa brieksmeisje Koningin Juliana vier speciaal verpakte dozen cho colade voor de prinsesjes, aan, alsmede een album met de ge schiedenis en de ontwikkeling van het Freia-concern. Na het bezoek aan de fabriek begaven de vorstelijke personen zich per auto naar „Shaugum" het paleis van kroonprins Olaf, waar de lunch werd gebruikt. Des middags vertrok het Ko ninklijk Paar uit Noorwegen. Koning Haakon, kroonprinses Martha en kroonprins Olaf, hun zoon prins Harald en hun doch ter prinses Astrid deden de Ne derlandse gasten uitgeleide. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben vanavond, na hun terugkeer uit Noorwegen, aan Koning Haakon een danktele- gram gezonden. BONN Na twee weken van ingewikkelde politieke manoeu vres achter de schermen lijkt thans de weg gebaand voor een definitieve ratificatie van het Europese Iegerpact. De Westduitse Bundesrat zal aanstaande Vrijdag in buiten gewone zitting bijeengeroepen worden om te beraadslagen over het pact op grond waarvan 500.000 Duitse soldaten voor de Westerse defensie aangeworven zullen wor den en er een einde aan de be zetting zal komen. „Er bestaat hoop, dat dit de definitieve afdoening van de zaak zal betekenen", zei Reinhold Maier, voorzitter van de Bundes rat. Oorspronkelijk zou de Bundes rat eerst op 22 Mei in gewone zit ting bijeenkomen. Maier is ook minister-president van de staat Baden-Wuerttem- berg, welke vijf stemmen on langs beslissend zijn geweest voor de aanneming van een motie, op grond waarvan een definitief be sluit over de verdragen uitgesteld werd. Maier zou Adenauer thans heb ben toegezegd de ratificatie te zullen steunen. Zeggen Amerikaanse zakenlieden WASHINGTON Vijf en vijf tig Amerikaanse zakenlieden, die in opdracht van President Eisen hower een inspectiereis maken door 14 landen, hebben voorge steld, alle Amerikaanse econo mische hulp aan Italië, België, Nederland, Denemarken en W- Duitsland met uitzondering van West-Berlijn op te schorten. Groot Brittannië, Frankrijk, Griekenland, Turkije, Formosa, de Philippijnen en de drie Indo- chinese staten komen, volgens de zakenlieden, nog wel in aanmer king voor economische hulp. Volgende week in de Kamer GOES, 8 Mei Volgende week zal het ontwerp rampschadewet bij de Kamer worden ingediend, aldus heeft de minister van Fi nanciën, de heer van de Kieft vanmiddag medegedeeld tijdens een interview, dat hij ons toe stond op de Zanddijk bij Krui- ningen, na een tocht door Zee land. Hij deelde mede, dat bij het wetsontwerp de vermogensfactor vervalt. De draagkracht wordt dus niet in aanmerking genomen. De regering denkt niet aan inte grale schadevergoeding. Vergoe ding wordt alleen gegeven op ba sis van de vervangingswaarde. Dit betreft dus alleen de mate riële bedrijfsschade. Gevraagd naar de vergoeding van de huisraadschade, deelde de minister mee, dat dit een zaak is voor het Rampenfonds, tenzij het Rampenfonds een tekort zou hebben. In de maak is een scha de-vergoedingsregeling voor la gere publiekrechtelijke lichamen, dus gemeente- en polderbestu ren. Deze regeling gaat vrij ver. Gemeentelijke adopties zullen' slechts in mindering gebracht worden op de vergoeding, als zij hoger zijn dan de integrale scha devergoeding zou zijn. RANGOON. Birma heeft een Amerikaans voorstel verwor pen om een vier-mogendheden- conferentie te beleggen ter be spreking van maatregelen voor terugtrekking der 12.000 Chinees- nationalistische guerillastriiders langs de .oostelijke grenzen van Birma, aldus is in gezaghebben de kringen te Rangoon Vriidag vernomen. Deelnemers aan een dergelijke conferentie zouden ziin: Birma, lhailand. nationalistisch China en de Verenigde Staten. Naar verluidt wil de Birmese regering niet aan een conferentie deelnemen, waarop de Chinees- nationalistische afgevaardigden tegenwoordig zijn. De beroemde Zwitserse clown Grock, die thans 73 jaar oud is, is voor het eerst met zijn eigen circus te Zurich opgetre den. De stadsautoriteiten had den hem echter maar koel ontvangen. Des te meer trof Grock het warme welkom van het publiek, dat hem ontving met een regen van bloemen. Grock beantwoordde dit ge baar met een serenade aan zijn publiek, op z'n beroemde „ondermaatse" viooltje. DAGLICHT VERBLEEKTE LAS VEGAS, (Nevada), 8 Mei Vandaag is een van de meest in gewikkelde atoomproeven gehou den, Een krachtige atoombom werd tot ontploffing gebracht boven een namaak-woud en na gebootste militaire installaties in de woestijn van Nevada. Terwijl 100 militaire vliegtuigen hoog in de lucht cirkelden, ont plofte de bom, welke door een B-50 bommenwerper was af geworpen op ongeveer 750 meter boven het proefterrein met een lichtgloed, welke het daglicht deed verbleken. familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Sfumpel. Hoofdredacteur H. N. Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1