Brief van H. Vader aan Episcopaat Oppositie zegevierde tijdens vergadering „Ommelanden" Nederland krijgt uit M.S.A. 1,5 mill, dollar toegewezen Bij viering van Eeuwfeest herstel der Hiërarchie Dagblad voor Allernaar en omgeving Vliegramp in België Dreigende taal van Naguib Mgr Fulton Sheen: Oud-directeur ivas aanwezig als persvertegenwoordiger 111,2 millioen ïn Rampenfonds Doel: productie te verhogen Minister de Bruyn verdeelt bedrag Prins Bernhard Hoge Commissaris? Auto reed tegen boom Viering „100 jaar Kromstaf" NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 11 Mei 1953 - 49e Jaargang - No. 12776 Beminde Gelovigen, Onze H. Vader de Paus heeft bij gelegenheid van het eeuwfeest van het Herstel der Hiërarchie aan de Kardinaal en de Bisschoppen van Nederland het volgende schrijven gericht: Aan onze beminde Zoon Joannes de Jong, Kardinaal-Priester der H. Roomse Kerk, Aartsbisschop van Utrecht, - aan Onze Eerbiedwaardige Broeders de Bisschoppen van Nederland. Beminde Zoon en Eerbiedwaardige Broeders Zaligheid en Apostolische Zegen. Eerbiedig hebt U Ons in een schrijven medegedeeld, dat U in de komende Meimaand ge durende enige dagen een gods dienstig feest gaat vieren, om de zegenrijke honderd jaren te herdenken, die voorbijge gaan zijn sinds Onze voorgan ger Pius IX roemrijker ge dachtenis in het Rijk der Ne derlanden de Katholieke Hiër archie heeft hersteld. U hebt Ons in Uw schrijven veel me degedeeld, dat U tot eer strekt, maar nog meer voor Ons reden is tot grote blijdschap. Eén van zin hebt U in gemeenschap pelijk initiatief dit plan opge vat; ongetwijfeld zullen de ge lovigen met vuur en enthou siasme beantwoorden aan de oproep van hun ijverige en waakzame herders. Het is waarlijk billijk God dank te zeggen voor die grote weldaad van het herstel, welke aan Uw volk zo grote voordelen heeft ge bracht; men zal deze weldaad nau welijks minder mogen achten, dan dat onvergetelijke feit uit het verleden, dat Paus Sergius I de heilige Willibrord eigenhandig te Rome tot bisschop wijdde en hem, omhangen met het heilig pallium en met de naam Clemens begif tigd, aan het hoofd stelde van de Utrechtse Kerk. In deze afgelopen honderd jaar hebben de Bisschoppen van Ne derland, en ook gij zelf in na volging van hun vrome toewij ding, samen met de diocesane en reguliere geestelijkheid en samen met de katholieke leken, met de hulp van Gods genade (zonder welke wij niets vermogen, maar die ons tot alles in staat stelt) in bewonderenswaardige wedijver er naar gestreefd, dat het katholiek geloof zijn krachten zou ontplooi en en openbaren; niet alleen door het verstand van de gelovigen te verlichten met de waarheden van Hierboven, maar ook door rich ting te geven aan het zedelijk handelen in het leven van indi vidu en maatschappij. Het is im mers voor iedereen duidelijk, dat dit geloof de voortreffelijke eigenschappen, die van nature Uw volk eigen zijn, nog hoger op voert. Bij Uw volk gaan in schoon en recht verbond te samen: kloe ke ondernemingslust, doorzettings vermogen, bezonnenheid en zin voor beschaving. Gij houdt niet van grote woorden, maar laat Uw daden spreken. En van deze in vloed van de godsdienst onder vindt de burgerlijke samenleving ten steun en een bescherming, waarvan juist de besten de hoge waarde weten te beseffen. Wat nou er immers krachtdadiger kun nen medewerken tot afweer van onheil van de staat en tot het be vorderen van zijn groei en bloei dan al die deugden, welke de godsdienst voorschrijft: plichtsge- zeerste, dat bij U op voorbeeldige wijze de werken van naastenlief de worden beoefend; en dat hier door niet alleen binnen de gren zen van Uw vaderland, maar ook in verafgelegen streken de nood van de mensen wordt verlicht en hulp wordt geboden aan wie hulp nodig heeft. Dit kwam nog on langs zo sterk tot uiting, toen de zee door het woeden van de storm vele waterweringen doorbrak, zich over woonsteden en velden stortte en ontzettende ruïnes en smarte lijk leed achterliet. Toen ontstond bij U die onvergetelijke wedloop in het verlenen van hulp aan hen, die zo zwaar door het onheil wa ren getroffen, en groeide tevens bij de andere volkeren de wed ijver om hier hulp te schaffen. Zo bleek duidelijk, hoe de naam Nederland aller genegenheid tot zich trekt. Ook treden de christelijke deug den, die Uw huisgezinnen sieren, aan het licht, doordat van daaruit zovelen door God tot het pries terschap worden geroepen, door het aantal kloosterlingen, die zich door plechtige geloften geheel wensen te binden aan God en de Kerk en door het zeer grote getal Godgewijde maagden, op wie van toepassing is de lofspraak van St. Ambrosius: „Gelukkig gij maagden, gesierd met onsterfe lijke gratie, zoals tuinen gesierd zijn met bloemen, tempels met godsvrucht, altaren met een scha re van priesters" (De virginibus, lib. II, 18, PL. XVI, col. 223). En terwijl men elders dikwijls heeft te kampen met priestergebrek, zijt gij begiftigd met zeer vele priesters; ja zelfs kunt gij vele missionarissen naar afgelegen oor den zenden om de heidenen te verlichten met het licht van het Evangelie en hen tevens cultureel en maatschappelijk op te heffen. Blijde hoop bezielt Ons, dat dit alles, dat tot heden zo goed was, niet alleen niet zal verslappen, maar tot nog grotere bloei zal komen, nu gij bij de herdenking van het gelukkig herstel der Ka tholieke Hiërarchie U wijselijk er op bezint om in iedere staat en stand de liefde nog te doen toe nemen, om de gezins^ nd te ver sterken, zodat de gezinnen meer en meer de waarde en aantrek kelijkheid van het Christendom doen uitstralen, om in de nood zakelijke behoeften van het katho lieke onderwijs krachtig te voor zien, kortom om alle werken van apostolaat te bevorderen. Boven dien wordt er een tentoonstelling van goede religieuze kunst gehou den: Wij prijzen de nauwgezette en kundige voorbereiding en wen sen haar vurig een volledig wel slagen toe. Wij hopen dat ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden, waarin wij door de vijanden van het christendom verkeren het geliefde Nederland door de vie ring van het komende feest nieu we ijver en geestkracht mag ver werven om zich nog meer ver dienstelijk te maken voor de christelijke beschaving. Gij zult er met de aan Uw zorgen toever trouwde geestelijkheid voor moe ten waken, dat de waarheden en de geboden van de katholieke godsdienst tegen de goddelozen worden verdedigd en dat bij het bevorderen van het maatschap pelijk welzijn de katholieke krach ten en groeperingen onverbreke- Drie straaljagers met elkaar in botsing BRUSSEL (A.P.). Drie „Me teor"-straaljagers zijn Zaterdag boven het militaire vliegveld van Chievrès met elkaar in botsing gekomen, doordat één der machi nes in zijn formatie een verkeerde bocht maakte. De drie piloten kwamen om het leven. Een der machines kwam terecht op een café, dat in brand vloog. Koning Boudewijn heeft zijn aide de camp, It. generaal J. Le- boutte aan de families van de om gekomenen betuigingen van zijn leedwezen laten overbrengen. lijk verbonden blijven. Moge het tactvolle beleid, waarmede gij nu eens laat geworden, dan weer zelf de leiding neemt en aldus het Rijk van onze Zaligmaker in stand houdt en uitbreidt, de gemeen schap van Uw gelovigen steeds meer vormen en doen gelijken op die hemelse stad; „wier Koning de Waarheid, wier wet de liefde, wier maat de eeuwigheid is" (S. Augus- tini Ep. CRXXVIII, ad Marcelli- num cap. Ill, 17, PL, XXXIII, col. 533). Wilt daarbij als leidraad steeds voor ogen houden deze woorden cvan de H. Apostel Pau- lus: „Houdt Uw aandacht geves tigd op al wat waar is, op al wat edel is, rechtvaardig, heilig en waard om lief te hebben" (Phi- hpp. IV, 8). Terwijl Wij U, Beminde Zoon en Eerbiedwaardige Broeders, al- lus doen weten, dat Wij van de komende feestelijkheden ongetwij feld rijke vrucht verwachten, rest Ons niets anders dan U en de schapen Uwer kudde, die gij met waakzame liefde verzorgt, de Apostolische Zegen te geven, en vol liefde de Almachtige God te bidden, dat er een rijke oogst van heilzame vruchten mag voort vloeien uit dit eeuwfeest van het Herstel der Katholieke Hiërarchie, waarvan gij thans met zoveel toewending de lasten draagt. Gegeven te Rome bij Sint Pieter, op de negentiende dag van de maand Maart, in het jaar 1953, het 15e van Ons Pon tificaat. PIUS XII Paus. CAIRO, 10 Mei (A.P.). Ge neraal Naguib. heeft vandaag En geland gewaarschuwd dat „Egyp te thans gereed is om met het bloed van zijn zonen te betalen voor Egypte's volledige onafhan kelijkheid". Sinds vier dagen bevinden zich de besprekingen over de evacua tie van de Kanaalzone in een impasse en naar verluidt worden de Egyptische militaire autoritei ten over Engeland's houding steeds ongeduldiger. „Binnen vijftig jaar zal communisme verdwijnen'' „Het communisme zal binnen 50 jaar zo verdrongen zijn, als dit thans met het nazisme het geval is", aldus verklaarde Mgr. Fulton Sheen, de beroemde „televisie bisschop" en hulpbisschop van New York, tijdens een rede op een missietentoonstelling te Bos ton. „Het communisme vernietigt zichzelf", zo vervolgde de bis schop. „In de komende eeuw zul len China en Japan Kathedralen bezitten, die in schoonheid zullen wedijveren .met die van Chartres en Parijs". (Van onze redacteur) GRONINGEN Urenlang hebben de leden van de Ommelanden" Zaterdag in 't Tehuis te Groningen weer vergaderd. Om half tien 's ochtends kwamen de eerste boeren bijeen en om ruim zeven uur 's avonds gingen de laatsten weg. In tegenstelling tot de vorige bijeenkomst droeg deze vergadering een rechtsgeldig karakter en er konden dus ook rechtsgeldige besluiten worden geno men, wat dan ook is gebeurd. Er zijn drie nieuwe be stuursleden gekozen en een nieuwe commissaris. Deze vacatures waren ontstaan doordat men op een vorige bij eenkomst een motie had aangeno men, waarin de leden van „de Ommelanden" verklaarden, geen vertrouwen meer in het bestuur en commissarissen te hebben. trouw zifb binden'aan zijn Tévens- Uiteraard kwam het besfuur op taak, niemand willen kwetsen, ieder het zijne geven, goed zijn voor elkander, onrecht weten te vergeven, gehoorzamen aan de wetten van 'het land en eerbied nebben voor het gezag! Het verheugt Ons dan ook ten 's-GRAVENHAGE Sinds eergisteren is bij het Natio nale Rampenfonds een be drag van f 100.000.ont vangen. Het totaalbedrag is thans f 111.2 millioen. deze vergadering met candidaten voor deze vacatures, maar het uit eindelijk resultaat was, dat niet de personen gekozen werden die dorr hei bestuur werden voorge steld maar er kwamen vier nieu we functionarissen in het bestuur en :n het college van commissa rissen die door de oppositiegroe pen der leden van „de Ommelan den waren voorgesteld. Een voor stel van één der leden om nu ook nog de heren Akkerman en Wie- renga als bestuursleden te wip pen, alsmede de vier oud-commis sarissen aan de kant te zetten, werd later ingetrokken, omdat men meende eerst een poging te moeten doen om de moeilijkheden op te lossen met het thans ver nieuwde bestuur. Oud-directeur in nieuwe „functie". De oud-hoofddirecteur van „de Ommelanden" de heer F. de Boer mocht deze vergadering niet bij wonen en men was dan ook niet weinig verrast toen hij ondanks deze beslissing toch de vergader zaal betrad. Hij introduceerde zich als persvertegenwoordiger van een zuivelblad en wenste op grond hiervan toegang tot de vergader zaal. Nadat dit hem aanvankelijk ook geweigerd werd, kreeg de heer de Boer tenslotte toch zijn zin en kon hij de vergadering bij wonen. Het woord voeren mocht hij evenwel niet. De vergadering werd ook bij gewoond door de heren A. W. Bieuwenga en H. Garrelds, beide leden van de dispensatiecommis sie welke destijds door arbiters werd ingesteld. Het was de heer Biewenga ook, die op deze verga dering de boeren wees op hun grote verantwoordelijkheid. Zij kunnen over het lot van „de Om melanden" beslissen. Hij herinner de er aan, dat men steeds gepoogd had met directie en bestuur van „de Ommelanden" te komen tot een loyale en royale naleving van de arbitrale uitspraak. Nimmer is dit gelukt, aldus de heer Bieu wenga, die er voorts op wees dat het noodzakelijk is deze uitspraak na te leven, wanneer men eerst arbitrage aanvaard heeft. Hij deel de mede dat de arbitragecommis sie terdege rekening zou houden met de belangen van „de Omme landen". Als „de Ommelanden" te veel personeel heeft, aldus de heer Bieu /enga, dan kan zij dispen satie aanvragen, omdat ook de dispensatiecommissie zich wel be wust is, dat men met teveel men sen in de fabriek niet kan werken. Hij wekte de leden op vertrou wensmannen in het bestuur te kiezen die de fabriek weten op te bouwen. De arbitragecommissie zal bij haar verdere beslissingen rekening houden met de belan gen van „de Ommelanden". Dit geldt ook voor de boetes welke de A.N.A.B. wenst op te leggen. Drie woordvoerders. Verder hebben op deze verga dering nog drie personen min of meer uitvoerig gesproken. Dat waren de heren Jt. Wierenga, wnd hoofddirecteur, J. Akkerman, se cretaris, en de onlangs door het bestuur aangestelde technisch ad viseur van „de Ommelanden", de heer S. Jelsema. De heer Akker man heeft er op gewezen, dat het in deze vergadering niet ging om arbitragecommissie, om A.N.A.B. of socialisme, maar om de op bouw van „de Ommelanden". De heer Wierenga stelde aan de orde, dat de heren de Boer, oud directeur en Bus, oud-voorzitter van „de Ommelanden" onrust ge stookt hadden onder de losse meikleveranciers van „de Omme landen". Hij sprak zelfs van sa botage. De persoon van de heer de Boer, zo zei de heer Wieringa, stelt ons geen enkele waarborg, want wie zegt ons, dat hij, wan neer hij weer directeur is, hij de A.N.A.B. niet opnieuw weer voor het hoofd zal stoten? (Zie vervolg pagina 7) Zaterdag werd inSneek met het feestelijk in halen van de „Zeil- koningin de 21- jarige Mike Verwer een aanvang gemaakt met het Lentefeest dat enige dagen zal duren en als motto heeft „Sneek hijst de Zei len". De zeilkoningin passeert hier met haar gevolg de Waterpoort. Clarence E. Hunter, hoofd van de bijzondere missie voor economische samenwerking van het bureau voor weder zijdse veiligheid (M.S.A.) in Nederland, heeft bekend gemaakt, dat aan de Nederlandse regering een bedrag van 1.500.000 dollars (f 5.685.000) is toegewezen krachtens een onlangs afgesloten overeenkomst tussen de beide regeringen, welke een bedrag van 300.000 dollars omvat. Dit bedrag is afkomstig uit een speciaal fonds ten bedrage van 100.000.000 dolars dat door het Amerikaans Congres is gereser veerd krachtens het amendement HET VLUCHTELINGEN. WEZEN Aan Prins Bernhard zal Woens dag door de Raad van Europa worden gevraagd, de post van Hoge Commissaris voor de vluch telingen te aanvaarden, zo ver nam Reuter Zondagavond uit ge zaghebbende bron in Straatsburg. Zoals bekend, besloot het comité van ministers van Buitenlandse Zaken de afgelopen week een bekende persoonlijkheid" aan te wijzen om de hulp aan Duitse vluchtelingen uit de Russische zone, de Turkse vluchtelingen uit Bulgarije en de na-oorlogse „Dis placed persons" in Triëst te coör dineren. Bij informatie te bevoegder plaatse verneemt het ANP dat er van enige officiële vraag die aan de Prins zou zijn gericht, nog geen sprake is geweest. Het spreekt vanzelf, aldus de zegsman van het ANP, dat de Prins, indien een zodanig verzoek hem zou bereiken, pas een beslis sing zou nemen na overleg met de regering en bespreking van bepaalde te stellen voorwaarden. Voorzitter Mijnraat! In de vacature burgemeester Kortman van Breda is tot voor zitter van de Mijnraad benoemd mr. M I. P. G. van Thiel, sinds 1949 burgemeester van Wychen (bij Nijmegen). Burgemeester van Thiel zal het burgemeesterschap van zijn gemeente blijven bekle den. VERLENGING FLORA TOT 17 MEI Daar het koele weer een snelle uitbloei van de bolgewassen heeft voorkomen, heeft de directie van de Flora 1953 besloten de ten toonstelling te verlengen tot en met Zondag 17 Mei. Benton-Moody op de wet op de wederzijdse veiligheid van 1952. De tegenwaarde in guldens van het aan Nederland toegekende be drag zal worden gebezigd voor de financiering van projecten welke de opvoering van de productivi teit in een aantal sectoren van de Nederlandse landbouw en indus trie ten doel hebben. De heer Hunter wees er in dit verband op dat deze bijzondere toewijzing van fondsen voor een bepaald doel geheel los staat van het besluit van de Nederlandse regering om af te zien van economische steun in het kader van het hulppro gramma van de M.S.A. tijdens het lopende begrotingsjaar. De schenkingen en leningen ten behoeve van zulke projecten, die thans in details nader worden uit gewerkt, zullen worden toegewe zen aan door de minister voor publiekrechtelijke satie minister A. C. de Bruyn, nader aan te wijzen landbouwkun dige en industriële instellingen in het kader van de regeringspolitiek inzake bevordering van de pro ductiviteit. Bovendien zal een deel der te genwaarde fondsen worden gere serveerd als Nederlandse bijdrage aan het bureau voor de Europese productiviteitsbevordering, dat een onderdeel vormt van de or ganisatie voor Europese samen werking. Dit bureau werd opge richt in Maart. Tien procent van deze tegenwaardefondsen zullen ter beschikking blijven van het bureau voor wederzijdse veilig heid. Een luxe auto reed, Zaterdag middag tussen Neede en Borculo met grote snelheid tegen een boom en vloog in brand. Dat de vijf inzittende arbeiders niet in de vlammen omkwamen was te danken aan het cordate optreden van twee buschauffeurs. Vier man waren gewond en de vijfde dermate ernstig, dat hij aan de gevolgen overleed. Het bleek de 34-jarige timmerman H. Voort man uit Neede, vader van 6 kin deren. De chauffeur kreeg slechts lichte verwondingen. Aangenomen wordt, dat met te grote snelheid bedrijfsorgani- js gereden. Directeuren en journalisten van alle katholieke dagbladen, verte genwoordigers van katholieke opiniebladen en tijdschriften kwamen Zaterdag in groten ge tale in Utrecht bijeen, om eens gezind het Eeuwfeest van het Herstel der Bisschoppelijke Hiër archie en zijn betekenis voor de katholieke pers in Nederland te herdenken. In de kapel der zus ters van de Eeuwigdurende Aan bidding droeg des morgens de aalmoezenier van de pers, pater M. Bogaartz S.J. een H. Mis op. In het Jaarbeursgebouw vond de buitenkerkelijke viering plaats De vergadering stond onder pre sidium van de voorzitter van de K.N.D.P. de heer C. M. Donker, die in zijn openingswoord dank bracht aan het Hoogwaardig Epis copaat, dat in de afgelopen 100 jaar het uiterst belangrijke werk van de katholieke, pers heeft ge stimuleerd door daadwerkelijke hulp, onmisbare voorlichting en adviezen. Er werden telegrammen gezonden aan de Heilige Vader en aan h"* ^^erlands Epis maat De kerkhistoricus en pastoor van de Papegaai in Amsterdam, mgr. W Nolet, hield de feestrede over de ontwikkeling van de katho lieke pers. In Roermond. In het diocees Roermond werd het eeuwfeest van de Kromstaf gevierd met een grote bijeenkomst in het theater Royal. Prof. Jans sen uit Nijmegen en drs. P. Coe- nen uit Sittard voerden het woord. Tal van hoogwaardig heidsbekleders, o.w. ex mgr. Hanssen, de ministers Beel en Cals en oud-minister Rutten, en de commissaris der Koningin, dr. Houben waren bij de viering der gelovigen in het diocees aanwezig. Op het marktplein werd een open luchtspel „De volle inzet" van de letterkundige Paul Haimond op gevoerd. Duizenden woonden het pontificaal Lof bij op het Wil- helminaplein. Prof. Féron, vica ris-generaal van het bisdom en dr. Houben voerden het woord, na afloop van de plechtigheden. Na mens het provinciaal bestuur bood de commissaris een troonzetel aan voor de bisschop in de kathedraal. Feest in het Gooi. Duizenden woonden in het Hil- versumse sportpark het spel ..Paars is de heide" van Toon Rammelt bij. Na afloop werd een pontificaal Lof gehouden. Z. exc. mgr. B. J Alfrink hield in de pastorie van de St. Vituskerk een druk bezochte receptie. Op de Gooise bijeenkomst hield oud minister prof. v. d. Brink de 1 feestrede j

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1