Voorstel van Churchill conferentie Grote Drie Kruiser de Ruyter keerde terug van proefvaarten Britten zullen zich weren tegen Egyptische aanval Laos weer bijna geheel door Vietminh ontruimd Dagblad voor Alkmaar en omgeving Technici meer dan tevreden Wanhopig Brits apotheker 7 jaar met rekening aeliter Engeland vastbesloten tot nakomen verplichtingen jegens Duitsland Kon. Ned. Petroleum 16 pet. dividend Overhaaste terugtocht van drie rode divisies op blote voeten Rusland kan goede wil bewijzen Dulles in Cairo 90.000 gratis recepten NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Dinsdag 12 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12777 LONDEN, 11 Mei Ter inleiding van een tweedaags debat over de Britse buitenlandse politiek heeft Winston Churchill vandaag in het Lagerhuis een belangrijke rede gehouden waarin hij verklaarde dat Engeland schikkin gen zal hespreken om een internationale verdediging van de zone van het Suez-kanaal te verkrijgen, maar dat de Britse troepen zich zullen verdedigen indien de Egypte- naren zouden beginnen onrust in dit gebied te verwek ken. Churchill zeide ook dat Engeland vastbesloten is, zijn verplichtingen jegens Westduitsland na te komen niettegenstaande zijn vurige wens, met Rusland tot een vriendschappelijke overeenstemming te geraken. Duitsland noemde hij het aller belangrijkste probleem in Europa. Hij prees de West-Duitse kanselier Adenauer als mogelijk „de wijste Duitse staatsman sinds de dagen van Bismarck" en sprak de hoop uit, dat de Europese Defensiege meenschap thans binnenkort tot stand zal komen. Hij voegde er aan toe: „Ik heb er al vele jaren de nadruk op gelegd, dat er geen hoop is op de veiligheid en vrij heid van West-Europa, tenzij de Germaan en de Galliër hun oude vete voor immer ter zijde leg gen". Churchill die door beide partijen in het overvolle Huis met gejuich werd begroet, begon zijn rede met de mededeling, dat Eden, die her stellende is van een galblaas operatie nog enkele maanden af wezig zal zijn. Churchill zal zijn taak waarnemen, bijgestaan door de Minister van Staat Selwyn Lloyd en twee-onder-secretarissen. De premier verklaarde er zich een voorstander van, dat de grote mogendheden onmiddellijk bijeen zullen komen om te trachten de scherpe kanten van de geschillen tussen Oost en West weg te ne- Commissarissen en directie van de N.V. Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij hebben besloten aan de algemene verga dering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1952 een dividend van in totaal 16 pro cent in contanten uit te betalen. In verband met het internatio nale karakter van de groep zijn alle onderstaande cijfers ook dit jaar weer in ponden sterling uit gedrukt. Het netto resultaat over het verslagjaar bedroeg 125 mil- lioen pdst, tegenover pdst 120 millioen over 1951. men. Hij bepleitte een conferentie „van het kleinst mogelijke aantal landen en personen". Zij zouden op min of meer informele wijze bijeen moeten komen onder zeer grote mate van geheimhouding. Men neemt aan dat Churchill een samenkomst tussen Eisen hower, Malenkof en zichzelf be doelde. Het was niet duidelijk of hij ook de aanwezigheid van Frankrijk of een ander land wenste. Naar zijn mening moeten de compromis-voorstellen voor een wapenstilstand zoals die door de communisten op Korea zijn inge diend, een welwillende en gedul dige bestudering verkrijgen. Hij drong er bij de Westerse mogend heden op aan, voorzichtig te zijn met hun uitspraken over het bui tenland, zodat de Russische lei ders niet de indruk krijgen dat zij veracht worden. Hij zou het jam mer vinden indien het natuurlijke verlangen om op het gebied van de internationale politiek tot over eenstemming te komen, enigerlei spontane en gezonde evolutie die in Rusland zou kunnen plaats vin den, terzijde zou dringen. Een gedeeltelijke oplossing van de vraagstukken achtte hij ook beter dan in het geheel geen. Waarnemers leggen dit uit als een milde critiek op het vredes plan van Eisenhower. Churchill's rede was nogal op timistisch van toon. Hij verklaar- le dat de toestand in Indo-China op het ogenblik minder ernstig is don op een gegeven ogenblik werd aangenomen, gedeeltelijk dank zij 't invallen van de natte moesson. Hij waarschuwde het Westen er voor, niet te haastig aan te nemen dat Moskou de toon aangeeft voor de nieuwe commu nistische militaire actie in Indo- China. (Zie vervolg pag. 3) HANOI, 11 Mei. Eén van de laatste hoofdstukken over de Vietminh-invasie in Laos werd vandaag geschreven, doordat zich bijna twee volledige communisti sche divisies over de Noordelijke grens in het Noordwesten van Indochina terugtrokken. Verwacht wordt, dat nog een Vietminh-divi- sie binnen 24 uur Laos verlaten zal hebben. Daarna zou zich nog slechts de elite-divisie 304, welke uit het Oosten Laos binnengevallen is. op het grondgebied van het klei ne koninkrijk bevinden. Deze di visie is hoofdzakelijk 145 km ten Zuidoosten van Loeang, Prabang, gelegerd. Zij heeft kennelijk de instructie de aftocht te dekken en de sterke verdedigde basis van de verbon den Franse troepen in de Vlakte der Urnen aan te vallen, indien de Fransen een aanval doen op de zich terugtrekkende troepen. Verwacht wordt, dat de vol gende week deze divisie ook te ruggetrokken zal worden. De soldaten van Ho Tsji Minh vestigen een nieuw snelheidsre cord bij hun terugtocht, welke nog vlugger verloopt dan de in vasie. Bij de bevrijding van Groningen werd de aloude Markt aan de voet van de Martinitoren zwaar beschadigd. Thans is men bezig met de herbouw, en met trots zien de Groningers de oude glorie van hun Markt weerkeren. Zo vordert ook de herbouw van de Studenten Sociëteit „Mutua Fides", van het Groningse Studenten Corps „Vindicat Atque Polit". Na geforceerde dag- en nacht marsen zijn de ongeschoeide Viet- minh soldaten in Sam Neua aan gekomen, het eerste punt, dat zij aanvielen bij de invasie op 4 April. Vandaar trekken zij door naar het district van de Zwarte Rivier, 300 km ten Westen van Hanoi. De gehele moordende tocht heeben de Vietminh-soldaten moe ten afleggen over paden in het dichte oerwoud, welke door de slagregens in modderpoelen zijn herschapen. Over de nauwe berg paden zagen zij hun weg vaak versperd door geweldige aardver schuivingen. Als de zware regens even op hielden kwamen Franse bommen werpers de vermoeide krijgers be stoken met een regen van bom men en kogels. Van Franse zijde is verklaard, dat het onmogelijk is te schatten hoeveel vijandelijke soldaten gesneuveld of gewond zijn, maar dat hun verliezen zeer zwaar zijn. Voor de 260ste keer: praten over Oostenrijk LONDEN, 11 Mei Groot Brit- tannië heeft vandaag een bijeen komst uitgeschreven van de Grote Vier ter behandeling van het Oostenrijkse vredesverdrag. De plaatsvervangers van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Frankrijk en de Sowjet-Unie zijn uitgenodigd om op 27 Mei in Londen het ver drag te bespreken. Welingelichte Britse woordvoer ders gaven te kennen, dat het be sluit om de 260ste Viermogendhe- denbijeenkomst over het Oosten rijkse vredesverdrag bijeen te roepen, het resultaat is van een diplomatieke uitwisseling tussen Londen, Parijs en Washington, die bijna een maand heeft geduurd. Volgens de Britse woordvoer ders was men van mening, dat het bijeenroepen van de vier mo gendheden Rusland de gelegen heid zou verschaffen, te tonen, dat zijn verklaringen over de wenselijkheid van de vrede op recht zijn. Mijnwerker gedood In de mijn Oranje Nassau III te Heerlerheide is gisteren de 37- jarige houwer P. H. Schijns uit Epen om het leven gekomen, doordat hij met zijn hoofd be kneld raakte tussen een kap en een ijzeren stut. Hij overleed kort na dit ongeluk ter plaatse. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. KOELE REACTIE IN V.S. WASHINGTON. Ameri kaanse autoriteiten hebben Chur chill's aandringen op een spoe dige conferentie van, de grote mogendheden nogal koel ontvan gen. Officieel heeft het Ministerie van Buitenlandse Zaken gewei gerd commentaar te geven op de inzichten van Churchill, maar in privé gesprekken hebben ver antwoordelijke autoriteiten ver klaard, dat zij gekant zijn tegen elke conferentie op topniveau met Rusland over de koude oor log, totdat Moskou eerst met „daden zijn ernst bewijst, zoals Eisenhower gevraagd heeft. CAIRO, 11 Mei. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles en zijn gezelschap zijn hier vandaag per vliegtuig aangekomen. Na zijn aankomst verstrekte Dulles een verklaring, waarin hij zei te hopen, dat zijn bezoek „zal helpen om enig misverstand uit de weg te ruimen". Hij repte niet over de vastgelopen besprekingen over ontruiming Van de Suez- kanaal-zone en de stijgende span ning tussen Engeland en Egypte. Dulles heeft premier Naguib een vriendschapsboodschap van president Eisenhower overhan digd. Hij bood hem tevens een revolver aan met de handtekening van de president er op. Dulles en Naguib hadden een onderhoud van meer dan 2 uur. Dulles gaf daarna een verkla ring uit, waarin hij zegt, dat de V.S. een „terugtrekking in pha- sen" van de Britse troepen in de Suez-kanaalzone voorstaan. Deze terugtrekking zou zodanig moe ten worden uitgevoerd, dat de basis in goede orde zou blijven en „onmiddellijk ten behoeve van de vrije wereld zou kunnen wor den gebruikt ingeval van vijan delijkheden". Naguib verklaarde dat Dulles niet had voorgesteld, dat de V.S. partij zouden worden in de onderhandelingen tussen Egypte en Engeland, welke thans zijn op geschort. Egypte zou trouwens een dergelijk aanbod niet aan vaarden. Hij voegde hieraan toe: „Tenzij wij volledige onafhanke lijkheid verkrijgen, zal ik mijn hand niet in die van een ander leggen". VLAGGEN UIT BIJ KROMSTAFVIERING UTRECHT. De Stichting 18531953 verzoekt aan alle Katholieken in Nederland op Za terdag 16 en Zondag 17 Mei de hoogtijdagen in de viering van het eeuwfeest van het Herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie hun vlaggen uit te steken, indien mo gelijk met geel-witte wimpel. Dit verzoek geldt dus niet alleen voor de inwoners van Utrecht, waar de voornaamste plechtigheden in die dagen zullen plaats vinden, doch voor het gehele land. 111,4 MILLIOEN IN RAMPENFONDS Het Nationaal Rampenfonds heeft tot gistermiddag een bedrag geïncasseerd van f 111.400.000. Sinds de laatste opgave is er weer twee ton bijgekomen. Tegenspraak inzake Prins Bernhard STRAATSBURG. Een func tionaris van de Raad van Europa heeft het bericht tegengesproken, dat Prins Bernhard deze «week zou worden aangezocht voor de func tie van Hoge Commissaris voor Vluchtelingen van de Raad. Draper gaat heen WASHINGTON, 11 Mei. Pre sident Eisenhower heeft vandaag het ontslag van William Draper als buitengewoon Amerikaans af gevaardigde in Europa aanvaard. Het Witte Huis maakte bekend, dat het ontslag op 30 Juni zal in gaan en dat nog geen opvolger gekozen is. 50 Jaar Residentie-orkest Dit jaar is het juist een halve eeuw geleden, dat Henri Viotta het Residentie-orkest oprichtte. Dit vijftig jarig bestaan zal her dacht worden in het seizoen 1954—1955. MOSSADEQ NEEMT LAND VAN SJAH OVER TEHERAN. Bij keizerlijk de creet zijn Maandag de particu liere landerijen van de Sjah van Perzië voor 2 millioen dollar per jaar aan de regering Mossadeq overgegaan. Gedurende de afge lopen drie jaar had de Sjah zijn land systematisch onder de boe ren die het bewerkten verdeeld, maar dit wekte het misnoegen van Mossadeq, omdat deze vrees de dat het (goede) keizerlijke voorbeeld de „ordelijke verhou ding" tussen de overige grote landheren en hun pachters zou verstoren. De dollars zijn bestemd voor het Keizerlijk Instituut voor sociale doeleinden, dat echter eveneen§, onder regeringstoezicht is gebracht. Het decreet wordt dan ook als een complete nieuwe overwinning voor Mossadeq be schouwd. yr'.y-yV-y-ggviq Deze foto van de kruiser „De Ruyter" toont het schip tijdens een proefvaart in de Schotse wateren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De in aanbouw zijnde kruiser de Ruyter zal medio September 1953 aan de Koninklijke Marine worden overgedragen. Daarmede zal dan tevens een einde zijn gekomen aan een bouwperiode die ongeveer vijftien jaren heeft geduurd, zij het dan, dat de jongste oorlog er een geweldige stagnatie in heeft veroorzaakt. De proef vaarten, die de nieuwe kruiser vanaf 5 Maart heeft ge maakt op de Noordzee en in de Noordelijke wateren zijn een onverdeeld succes geworden, aldus heeft de com mandant, kapitein ter zee H. H. L. Pröpper Maandag op een zeer druk bezochte persconferentie medegedeeld. Hij ziet met vertrouwen de overdracht in September a.s. tege moet. In de komende maanden zal het schip geheel be drijfsklaar worden gemaakt, zodat bij de overdracht de Koninklijke Marine een volwaardige kruiser in ontvangst zal kunnen nemen. De techniek is echter een nuk- gaan, doch zijn visie op de tech- kige dame wist kolonel Pröpper te vertellen, zodat er zich op een bepaald ogenblik onverwachte verrassingen kunnen voordoen. Een ongelukkige samenloop van omstandigheden kan dan tot ve lerlei gebeurtenissen aanleiding geven. Dat was zijn conclusie over de in omloop geweest zijnde geruch ten enige tijd geleden, waarover wij melding hebben gemaakt. De commandant is hierop niet inge- LEEDS, 11 Mei Een Britse apotheker heeft het sinds het Nationale Gezondheidsplan in werking trad, met het gratis verstrekken van medicijnen zo druk gehad, dat hij pas nu een rekening van 14.000 pond ster ling bij het Rijk heeft kunnen indienen voor de recepten, die hij sinds 1948 klaar gemaakt heeft. „Vanaf het ogenblik, dat de gezondheidsdienst begon te werken ben ik tot diep in de nacht bezig geweest om recep ten klaar te maken", zo ver telde Paul Pearlson vandaag aan een verslaggever. „Na het werk was ik te moe om te beginnen met het invul len van de formulieren en de gehele Dapierwinkel in orde te maken. Ik raakte achter met de aflevering van betaalde re cepten en ik was bang dat ik nooit meer zou bij komen. .Jarenlang heb ik de formu lieren gebundeld en in een lade gestopt. „Mijn vrouw, mijn twee zoons, twee dochters en ik leef den zuinig. Wij slaagden er in, te leven van de andere artike len, die wij verkopen, maar de grossiers van medicamenten die mij de grondstof leverden, moesten betaald worden". Met behulp van zijn oudste zoon, die nu 16 is, was hij er onlangs in geslaagd zijn decla ratie op te stellen. Deze had betrekking op 90.000 recepten. Het zal nog wel enige tijd duren, voordat hij zijn geld krijgt, want aan de hand van prijslijsten van het afgelopen jaar moet iedere post op de lijst van Pearlson gecontroleerd worden en bovendien is er nog een bepaling, dat de declaraties eigenlijk maandelijks inge diend moeten worden.... niek, die de mens altijd weer voor verrassingen plaatst, was hierop, zo meenden wij, een antwoord. Van 521 Maart zijn fabrieks- proeftochten gemaakt, waarbij het schip redelijkerwijze is ge test. Nadien is een grote proef vaart gemaakt, die de kruiser naar de Noordelijke wateren tot bij Spitsbergen heeft gevoerd en ook over deze tocht was de com mandant zeer tevreden. Tijdens deze tocht konden snelheden wor den gehaald, die de verwachtin gen hebben overtroffen. Later is nabij Schotland op de z.g. ge meten mijl gevaren voor de snel heidsproeven en ook dat is goed verlopen. Eind April zijn tenslotte schietproeven gehouden, waarbij het geschut terdege is gebruikt. Hier en daar zijn bij deze schiet proeven wat mankementen ont staan, maar deze zijn van zeer geringe aard. De directeur van Wilton Feyen- oord de heer Ir. J. E. Woltjes had er tevoren reeds op gewezen, dat door de vele veranderingen die er aan het project moesten worden aangebracht na de oorlog ver schillende moeilijkheden tijdens de afbouw zijn gerezen. Maar met behulp ook van de Marinetechnici konden deze moeilijkheden wor den opgelost. De plannen dateer den n.l. van 1938 en in de oorlog was alleen nog maar de romp klaar. Na de oorlog moest de er varing van de laatste jaren wor den toegepast en verwerkt in de nieuwbouw en dat alles bracht heel wat moeilijkheden met zich mede. De moderne apparatuur moest ten volle haar plaats in het schip kunnen innemen, zodat andere ruimten een andere oplos sing moesten vinden. Ir. B. Wilton vertelde vervol gens uitvoerig over de indeling van de machine- en ketelruimen en ook hier bleek, dat deze rui men gedecentraliseerd zijn ver deeld, zodat bij mogelijke storin gen onmiddellijk andere maatre gelen kunnen worden genomen. Na de proeftochten is het schip op 5 Mei weer op de werf bij Wilton-Feyenoord teruggekeerd, waar men aan de slotphase van de afbouw is begonnen. Hierbij is nog wel het een en ander te ver richten, alvorens de Koninklijke Marine de „de Ruyter" officieel zal kunnen overnemen. Nederlands werk. Toen de nieuwe kruiser in 1938 op stapel werd gezet was het al een uitgemaakte zaak, dat de Nederlandse industrie er voldoen de werk aan zou hebben. Na de oorlog is dat zo gebleven en niet alleen het geraamte, maar ook het inwendige van het Schip is voor 90 procent in handen van Neder landse fabrieken en firma's ge geven. Hierbij kon uit de aard van de zaak gebruik worden gemaakt van buitenlandse ervaringen, maar toch is voldoende naar vo ren gekomen, dat de Nederlandse industrie met de buitenlandse productie uitstekend kan concur reren. Daè'om kon kolonel Pröpper ook rustig verklaren, dat dit schip de toets der vergelijking met buitenlandse schepen gemak kelijk en glansrijk kan doorstaan. Weliswaar moest het project na de oorlog compleet worden ver anderd, zodat er bepaalde con- cessie's moesten worden gedaan, maar de ontstane moeilijkheden konden gezamenlijk worden opge lost. Een nadeel blijft: het cafetaria systeem, dat ook in Marinekrin gen geen onverdeeld genoegen wordt genoemd. Men weet. dat de kleinere groepen gemakkelijker met elkaar leren omgaan, dat daardoor een hechtere eenheid ontstaat, die ook in de moeilijke omstandigheden van groot nut kan blijken te zijn, maar hier kon geen andere oplossing worden gevonden. Men heeft het echter nog zó weten op te lossen, dat de verschillende groepen toch zoveel mogelijk bij elkaar kunnen blij ven, ondanks het cafetariasysteem, zodat op deze wijze getracht wordt de eenheid ook in groter verband zo hoog mogelijk op te voeren. Het systeem heeft echter wel een moreel voordeel, omdat het van de man meer zelfdiscipline en zelfbeheersing eist. ASSER MEISJE BIJ AANRIJDING GEDOOD Gistermorgen omstreeks 8 uur is de 19-jarige Jantje Vlieger te Assen onder een vrachtauto ge raakt en vrijwel op slag gedood. Zij fietste met een vriendin in de richting Rolde. Juist toen een grote vrachtwagen met aanhang wagen van het Transportbedrijf Vredeveld te Hoogersmilde hen passeerde kwamen beide meisjes te vallen, waarschijnlijk doordat de sturen elkaar raakten. Mei. V. viel voor de met stenen geladen aanhangwagen. De wielen gingen over haar borst en hoofd, zodat ze vrijwel direct overleed. Haar vriendin liep erikele schaafwon den op.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1