nden voor nbank tr ings en DCG behaalden de diocesane titels Harmonie e Fanfare Buitenlandse deskundigen moeten naar Indonesië KtfO€* Bisschop van Berlijn weigert retraitehuis te ontruimen Geslaagde eerste concertdag Solex DINSDAG 12 MEI 1953 Buitenlandse notities Luitenant-generaal Boerstra overleden Moh. Hatta zegt onomwonden: Gebrek aan begrip bij deel van het Indonesische volk MET EIGEN PROVIAND NAAR DE KRONING de natuurzuivere till R.K. Handbalbond district Noord Zeiljol op Terschelling aangespoeld Churchill's rede Invalide slal geld uit collectebusjes Rode maatregel voor de tweede maal genegeerd f. 392.5o PALEIS OP DE DAM TE BEZICHTIGEN Vos met vier jongen gevangen DE BEDEVAARTEN NAAR DEN BRIEL Pagina ruachting door het K.N. Bilt. geldia van l tot Woensdaa- D WEER aar bewolkt met rige regen, voor- het oosten van Matige tot vrij ind tussen noord jverdag dezelfde t als vandaag of 18 11 4 3 26 18 11 4 3 26 18 9 4 5 22 17 8 3 6 19 18 8 3 7 19 18 7 4 7 18 18 8 1 9 17 17 7 1 10 15 18 2 4 12 8 18 1 6 11 8 17 12 3 2 27 18 11 4 3 26 18 11 1 6 23 18 10 1 7 21 18 10 0 8 20 18 8 2 8 18 18 8 0 10 16 18 7 2 9 16 17 2 2 13 6 18 2 1 15 5 18 13 1 4 27 18 13 1 4 27 18 11 2 5 24 17 10 18 18 18 18 18 17 9 10 11 11 11 21 21 18 13 11 9 7 18 13 3 2 29 16 10 3 3 23 16 9 2 5 20 16 6 4 6 16 16 8 1 7 17 15 5 3 7 13 16 5 3 8 13 16 5 3 8 13 16 5 3 8 13 15 1 1 13 3 16 9 5 2 23 15 8 4 3 20 15 7 6 2 20 15 6 3 6 15 15 5 4 6 14 17 7 2 8 14 17 5 4 8 14 16 5 3 8 13 15 2 7 6 11 15 4 2 9 10 s 2 2 verliespunten 16 9 6 1 24 17 9 4 4 22 17 9 2 6 20 16 9 2 5 20 18 7 2 9 16 17 4 7 6 15 17 7 2 8 16 16 5 2 9 12 17 4 4 9 12 16 3 4 9 10 TANDEN DAGMIDDAG- MPET1TIE 1G 13 16 13 16 9 16 8 15 15 16 16 13 1 28 26 21 19 17 0 10 10 4 9 '0 2 13 1 10 xtra verl.p. w.n.o. 16 14 0 2 28 1 16 11 4 1 '16 16 9 3 4 21 16 9 1 6 19 16 7 1 8 5 1 15 5 1 9 11 16 4 0 12 8 15 3 1 11 7 16 3 1 12 7 16 11 1 4 23 15 9 2 4 20 16 9 2 5 20 15 8 2 5 18 13 8 0 5 16 16 8 .0 8 16 15 6 3 6 15 14 1 3 10 5 16 0 3 13 3 en grote verbetering irden. De voorzitter a ook op aan, om zo- k de ontvangsten en ia de eigen bank te inden. ;aris gaf een uit lag van de vorige ver- rwijl ook het jaar- de kassier de goed- leden kon wegdra- behandelde de voor- ;ening en balans over e hij de diverse boe- in; hij legde er de dat bij credietverle- stgestelde aflossings- er zeker in acht moe genomen. an de raad van toe stuurslid werden btl resp. herkozen de ukers en S. Hopman, van de winst van het .n het reserve-fonds :ze reservering per 3 f26.046,28. louden rondvraag on- le voorzitter de woor- secretaris, om toch anderen bij de bank ren. Dit alles kan er- n om de bloei van de n bevorderen, aierna de vergadering ord van dank. Engeland en Egypte Er heeft zich sedert het vertrek van Faroek uit Egypte heel wat afgespeeld in het oude land van de Nijl. Onder het strakke bewind van Generaal Naguib zijn de politieke gebeurtenissen el kaar in een verbazend snel tem po opgevolgd. Zo snel, dat de Westerse landen en in het bijzon der Engeland moeite hebben om het bij te houden. Naguib, die practisdh als alleenheerser op treedt, heeft zidh allesbehalve een dilettant getoond. Hij moge dan van huis uit militair en geen diplomaat zijn, zijn meesterlijke spel in de Soedankwestie heeft bewezen, dat diplomatieke en staatsmansgaven ook tot zijn in ventaris behoren. Dit heeft hem in het buitenland aanzien be zorgd. En men houdt terdege re kening met de nieuwe Egyptische leider. De politiek van de gene raal is dynamisch. Maar dan van een soort beweeglijkheid, die wel terdege gericht is op te voren vastgestelde doeleinden. In de onderhandelingen met de Britten over de Soedanese kwestie kwam deze vaste koers sterk tot uit drukking. Niet zodra was de Soe dan een parlement en een rege ring binnen de periode van drie jaar in het vooruitzicht gesteld, of de eis van de generaal aan het adres van Londen om de Britse troepen uit de Suez-zóne terug te trekken werd onomwonden kenbaar gemaakt. De Brits-Egyptische besprekin gen, op verzoek van Cairo gehouden, zijn de vorige week afgebroken. Het resultaat bleek nihil. Hetgeen nog niet betekent, dat de partijen voor altijd uit el kaar zijn gegaan. Intussen heeft Naguib Zondag scherpe uitlatin gen gebezigd tegen Engeland. Een complex van dreigementen, dat doet denken aan oorlogszuchtige taal. Het zal echter niet zo'n vaart lopen, omdat de nuchtere Naguib zich eerst nog wel eens zal beden ken zijn troepen tegen de Britse tanks in het veld te sturen. Men kan dan ook moeilijk aan de in druk ontkomen, dat Naguib net voorbedachte rade zijn rede heeft afgestoken in de wetenschap, dat dezer dagen de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Foster Dulles in Cairo is aange komen op zijn reis door het Mid den-Oosten. Naguib heeft waar schijnlijk indruk willen maken en door middel van dreigementen Dulles onder druk willen zetten. Het Egyptische staatshoofd weet maar ai te goed, dat niet alleen zijn land, maar ook Londen spe culeert op de steun van de V.S. Voegt men hier aan toe, dat En geland helemaal niet ongenegen is de Britse troepen terug te trek ken, mits de verdediging van de waarborgd. dan blijkt dat de soep heter wordt opgediend, dan straks zal worden gegeten. Het een en ander neemt niet weg, dat bij een halsstarrige houding van de Engelsen de Egyptenaren, ge steund door de Arabische Liga zullen aansturen op een „onaf- 1 hankelijkiheidsoorlog". Alles bij el kaar genomen is een dergelijk klimaat ongeschikt voor vrucht bare onderhandelingen. De reactie van Churchill was gisteren in het Lager Huis allesbehalve sensatio neel. Londen wenst voor de Britse belangen een veilige status van het Suezkanaal. De overige Wes terse landen delen dit standpunt, omdat dit gebied van grote stra tegische waarde is. De Engelsen geven trouwens weinig voor die waarde, wanneer de verdedigings maatregelen telkens in moeilijk heden worden gebracht door de onenigheid met Cairo. In geval van nood blijven de Britten met hun vlootpotentieel in't Oostelnk bekken van de Middellandse Zee toch in de buurt. De achtergrond van de ganse z-aak is in wezen, althans van Westers standpunt uit gezien, om de verdediging van het Midden- Oosten desnoods overgelaten aan die volkeren zelf te bin den aan de eigen strategische op zet. En hierover bestaat geen eensgezindheid. Het is een pro bleem op zich, wat eerst duidelijk uit de doeken gedaan kan wor den. wanneer de historische ach tergrond van de verhouding tus sen het Westen en het Midden oosten erin wordt betrokken. De Islam-volken staan wantrouwend tegenover het Westen. Juist op grond van het yerleden. Het enorme verschil in geestelijke structuur va,n deze twee werelden blijkt maar al te vaak dé grote belemmering in de onderhande lingen. Wij nemen aan, dat ook Dulles deze moeilijkheden zal on dervinden. Het is niet voldoende het eens te worden over zakelij ke doeleinden, wanneer weder zijds begrip ontbreken en kennis van de beweegredenen, waaruit men handelt. Het zakelijke mo tief van het Westen is het zich sterk maken tegen communisti sche dreiging. De Islam heeft eerder alle hoop gevestigd op een neutrale status in een wereldcon flict. Dit nu is al een geschilpunt van de eerste orde. Het is ook een facet, dat niet uit het oog moet worden verloren bij een beoor deling van het geschil tussen En geland en Egypte. Zaterdag is in den Haag over leden luitenant-generaal M. Boer stra, oud-commandant van het K.N.I.L. DJAKARTA, 11 Mei (PI Ane- ta). „Als nationalist voel ik mij beschaamd, ais econoom moet ik huilen bij het zien van de ijzer fabriek „Perberdy" in een derge lijke toestand van onproductivi- teit. Deze fabriek zou als produc tiemiddel van het grootste nut kunnen zijn", aldus verklaarde vice-president Hatta, nadat hij een bezoek had gebracht aan de ijzerfabriek „Perberdy" en de si garenfabriek „Tarumartani" in Djogja. Op de vraag van Pi Aneta, of mogelijk de fabriek nog niet werkt wegens gebrek aan kapi taal, antwooordde Moh. Hatta, dat er stellig kapitaal kan worden verkregen, wanneer gebleken is, dat de ondernemer bereid is de fabriek te drijven, zoals het be hoort. Hij wees er op, dat de regering juist met dit doel voor ogen de bank Industri Negara heeft opgericht. Vooraf moet ech ter worden aangetoond, dat het kapitaal, dat in een dergelijke fabriek wordt geïnvesteerd, niet weggegooid geld is. „Het is nu eenmaal een niet te loochenen feit, dat op deze wereld geen en kele kapitaalbezitter zijn kapitaal zal willen afstaan op uitsluitend filantropische grondslag", aldus Hatta, die voorts zeide, dat de leiding van de fabriek dient te berusten in handen van terzake deskundigen, die inderdaad op de hoogte zijn van de wijze, waarop het bedrijf geleid moet worden. Hatta zeide, dat hij vernomen had, dat de voljrsvertegenwoordi- ging van het bijzondere gebied van Djogja zich gemengd heeft in de bedrijfsvoering van deze ijzerfabriek. „Ik zou het bijzon der betreuren, indien dit juist was, aangezien zulks niet zou zijn, zoals het behoort" aldus de vice-president. Ten aanzien van de sigaren fabriek Tarumartani zeide Hatta, dat dit bedrijf nog veel meer kan produceren, aangezien hij nog machines heeft gezien, die niet in bedrijf zijn. Drs. Hatta zette verder uiteen, dat hij reeds jarenlang er voort durend op heeft aangedrongen de economie van Indonesië zo spoe dig mogelijk op te bouwen, omdat bij het uitbreken van een oorlog, waardoor de 'verbindingen met het buitenland verbroken zullen worden, het leven in Indonesië moeilijker zal worden, zoals dat ook het geval was tijdens de Ja panse bezetting." De regering heeft in verband hiermee steeds bepleit deskun dige krachten uit het buitenland aan te trekken, teneinde snel een Indonesisch kader op te leiden, aldus Hatta. In 1950 was er ruim gelegenheid voor het aantrekken van die buitenlandse deskundi gen, doch het program werd ver ijdeld door protesten van een deel der Indonesiërs zelf. Thans zijn de pogingen om die buiten landse deskundigen te laten ko men over het algemeen reeds te laat, omdat inmiddels de Nato is opgericht, zo zeide de vice-presi dent. De landen, die zich in de Nato hebben verenigd en die over des kundige krachten beschikken, hebben deze deskundigen thans zelf nodig. Hatta zeide dit feit te Het opperhoofd van Swazi land, Sobhuza II zal kaffer bier, 50 pond mieliemeel (mais) en 50 pond stampmie lies als proviand meenemen op zijn reis naar de kronings feesten in Engeland. Sobhuza heeft een zwakke maag en de proviand moet dienen om hem de overtocht op de „Win chester Castle" aangenaam te maken. Met zijn vrouw, doch ter en 3 raadslieden heeft hij zich in Kaapstad gevoegd bij de opperhoofden van de Ba- soeto's en de Bakwena's die ook als gasten van de Britse regering de kroning zullen bijwonen. In Londen zullen zijn vrienden nieuw bier voor hem aanmaken, een proces, dat nogal eenvoudig schijnt te zijn. Sobhuza zal ter 4 gelegenheid van de kroning een boom planten namens de Britse pro tectoraten. betreuren en meende, dat bedoel de protesten duiden op een ge brek aan begrip bij een deel van het Indonesische volk voor het geen nodig is voor de opbouw van het vaderland. Hij wees er voorts op, dat het uitbreken van een oorlog de gevolgen in Indo nesië zal doen gevoelen op het terrein van transport ter zee, in dien Indonesië niet zo spoedig mogelijk zelf scheepvaartmaat schappijen opricht. Ten aanzien van de opbouw in het algemeen zei de vice-presi dent, tenslotte, dat „de helden, die gesneuveld zijn de vrucht van hun strijd hebben nagelaten en ons, die leven, verplichten deze nalatenschap verder op te bou wen, in overeenstemming met de idealen van het Indonesische volk. Indien gedurende die op bouw nog niet iedereen het sala ris krijgt, dat hem toekomt, dient dit te worden beschouwd als een offer. Voorts moet er aan gedacht worden, dat in deze tijd niemand een salaris ontvangt, dat toerei kend is voor de vervulling van zijn behoeften". (Advertentie) DE NATUUR IS JONG De oudste en de modernste verkwikking is het originele natuurproduct, waaruit KING pepermunt is bereid. Vroeger op primitieve wijze, thans in de edele vorm van de natuurzuivere KING pepermunt. De natuur is niet te verbeteren In Amsterdam is de kroon ge zet op de competitie van de dio cesane klassen. Bij de heren heeft Wings in de beslissende strijd om de titel tegen V.D.O. de volle buit bin nen gehaald en daarmee het dio cesaan kampioenschap. Deze wedstrijd stond op zeer hoog peil en V.D.O. bood Wings in deze strijd zulke knappe tegenstand, dat Wings, in tegenstelling met andere wedstrijden, die vaak met grote cijfers werden gewonnen, alle zeilen moest bijzetten om de einduitslag 97 in hun voordeel te brengen. Bii de dames traden de kam pioenen van de diocesane klassen zuid, midden en noord tegen el kaar in het veld. resp. Wings uit Den Haag. D.C.G. uit Amster dam en D.W.O. uit Slootdorp. D.C.G. heeft door haar tech nische meerderheid, resultaat van goede teamgeest en goede trai ning. in deze driekamp de volle zegepalm behaald. D.W.O. had tegen Wings nog niet de iuiste opstelling van het elftal gevon den en moest met 42 de meer dere in Wings erkennen. Toch had Wings een gemakkeliike "-ooi van D.W.O. kunnen ziin. Maar de D.W.O.-meisjes hadden bepaald de reis nog in de benen. Later tegen D.C.G. hebben zij prachtig partij gegeven en zich voor de wedstrijd tegen Wings volkomen gerevancheerd. Dat D.C.G. op het eind toch het doel meerdere malen kort achter el kaar wist te vinden, mag mis schien op rekening van de ver moeidheid van D.W.O. worden geschoven, die twee wedstrijden vrij kort na elkaar moest spelen. Al met al voor onze districts- vertegenwoordiger. ondanks twee nederlagen, toch een zeer leer zame dag. Na afloop kon de diocesaan voorzitter, de heer A. L. Dorp- mans. aan beide kampioenen, het gebruikelijke diploma en de kampioensplak. met waarderende woorden voor alles wat beide vereniging voor de katholieke handbal hadden betekend, uit reiken, en beide kampioenen succes wensen in hun strijd om het landskampioenschap. In de bekerwedstrijden van het district behaalde Geel Zwart ëëA. onverwachte overwinning op W.G.W. en speelde T.O.P. zich naar de tweede ronde door een 30 overwinning op V.Z V.. dat daarmee ver beneden de ver wachtingen bleef. Ook het 'resul taat van Con Brio tegen V.I.O. is waard genoemd te worden. Tot slot laten we hier de ge detailleerde uitslagen volgen: Heren diocesane klasse: V.D.O.Wings 79 Kampioenschap diocees: D.C.G.Wings 120 D.W.O.Wings 2—4 D.W.O.—D.C.G. 4—8 Beker senioren: Geel ZwartW.G.W. 42 V.Z.V.—T.O.P. 0—3 V.I.O.Con Brio 14 Lauwertak senioren: Geel Zwart 2—W.G.W. 2 5—3 St. Victor 2Hugo Girls 2 32 V.I.O.S.-Con Zeelo g.u.o. StrandvogelsS.E.W. 04 Junioren A beker: Geel Zwart aW.G.W. a 04 Hugo Girls a—V.I.O.S. a 01 Con Brio aSt. Victor a 142 S.E.W. a—V.I.O. a 7—0 Strandvogels aD.T.S. a 05 Junioren B beker: S.E.W. bV.Z.V, b 4—1 VI. Vlug b—W.G.W. b 3—3 Adspiranten a: W.G.W." b—VI. Vlug a 1—4 W.G.W. aGeel Zwart a 35 Adspiranten b: Con Zelo a—V.Z.V. a 1—3 Con Zelo bCon Brio a 0—4 Con Zelo bCon Zelo a 14 Adspiranten c: S.E.W. a—V.I.O. a 8—1 F.S.A.Alw. Forward a uitg. DEN HELDER De zeiljol van de gebroeders Maigret, die enige tijd geleden op het Marsdiep verongelukten is aangespoeld op het strand van Terschelling. De jol zal naar Den Helder worden getransporteerd. (Vervolg van pag. 1) Churchill zei, dat het onmid dellijke doel van de Britse bui tenlandse politiek is, tot een wa penstilstand op Korea te komen. Als de kanonnen daar eenmaal zwijgen besh.at er een mogcl.^k- heid dat de tijd de wonden van de oorlog zal helen. Hij voegde echter aan zijn rede ook een krachtige waarschuwing toe. „Wanneer wij in gebreke blij ven onze defensie-inspanning te handhaven binnen de mogelijk heden van onze kracht, zou dat betekenen iedere weldoende ten dens op vrede in Europa en Azië verlammen. Dit zou het meest fatale ogenblik zijn voor de vrije landen om hun kameraadschap en voorbereidingen te verslap pen". Tenslotte zei Churchill: „Ik hoop enkele gedachten bijgedra gen te hebben die naar vrede kunnen leiden en die een zachtere bries over deze vermoeide aarde kunnen doen waaien". Naar aanleiding van de heftige uitlatingen van generaal Naguib verklaarde Churchill nog, dat deze klaarblijkelijk bedoeld wa ren om indruk te maken op de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken John Foster Dul les, die vandaag voor een twee daags bezoek in Cairo is aange komen. „Indien echter deze blufferige taai zou uitlopen op aanvallen op de Britse troepen, zullen wij geen andere keuze hebben dan ons te verdedigen", aldus Churchill die zeide dat een aanval in de Ka naalzone zou kunnen komen van de kant van saboteurs of van de kant van het Egyptische leger zelf, dat geholpen en afgericht wordt door Nazi-instructeurs of stafofficieren „in ongewone aan tallen". „Het spijt me dat ik het Huis dit moet mededelen, maar het zijn de feiten". Indien Egypte in goede trouw nieuwe besprekingen aanvaardt zouden echter de 80.000 man Britse troepen in de Kanaal zone tot een klein deel daarvan kunnen worden teruggebracht, waarbij dan alleen technici zou den achterblijven om de Egypte- nar bij te staan. Tragiek in de rechtszaal UTRECHT. „Verduistering van f 535.uit collectebus)es te Amersfoort" luidde de beschuldi ging tegen de lichamelijk mis deelde 37-jarige J. C K., zonder beroep te Amersfoort. Het was een trieste geschiede nis. Een bedeesde man die geen werk kan vinden, omdat hij niet over een sterk lichaam beschikt. Hij is nog thuis en wordt onder houden door zijn ouders, die van een pensioen ieven en het niet breed hebben. Hij deed enig werk want hij ledigde busjes van „Zon nestraal". En toen was deze man, die eigenlijk nooit zakgeld had, de verleiding te machtig gewor den. En in de loop van een paar jaar verantwoordde hij een be drag van f 535.niet. Dat geld bleek inmiddels al weer vergoed te zijn. En de man is nu met steun van familie een boeken ruilzaak begonnen. Het levert een mager bestaan op, dat mis schien beter kan worden. De Officier bleek ook bewogen door de tragiek van. het geval. „En in vorm èn in. om vang is dit een ernstig misdrijf", zo vond hij. Maar hij wilde rekening hou den met de man en zijn vreugde loze omstandigheden. En daarom eiste hij 2 maanden voorw. ge vangenisstraf. De verd. was kennelijk opge lucht door deze eis en hij werd een dankbaar man, toen de Po litierechter met de humar.e eis wilde meegaan en hem veroor deelde tot twee maanden voorw. met drie jaar proeftijd. „Maar dan zorgt u er wel voor, dat ik u hier nooit meer terugzie", ver maande hij vaderlijk. Nu: daar kan, hij zeker van zijn. (Advertentie) BERLIJN. De bisschop van Berlijn, Mgr Weskamm, heeft op nieuw geweigerd gehoor te geven aan de eis der Oost-Duitse auto riteiten om het retraitehuis en het katholieke tehuis voor ouden van dagen in de Sovjet-sector van de stad te ontruimen. Hij heeft wederom het bestuur van de beide inrichtingen gelast hun werk zaamheden voort te zetten. In een thans gepubliceerd schrijven verklaart Mgr Wes kamm, dat de maatregelen, ge nomen in Oost-Berlijn, ook zo toegepast kunnen worden, dat zij niet in strijd komen met de rech ten der Kerk. In een publicatie in 't bekende diocesane blad van het bisdom Berlijn, het „Petrusblatt", worden de gelovigen aangespoord speciaal voor de intentie der Kerk te bid den. „Bisschop en bisdom", aldus het blad, „zijn ernstig bezorgd voor het voortbestaan van het retraitehuis Biesdorf". De katho lieken in het district Biesdorf maken zich eveneens zeer onge rust over de aangekondigde maatregelen der Oost-Duitse ma gistraten, omdat het retraitehuis het middelpunt is van het gods dienstige leven in dit gebied. Reeds op 23 April had Mgr Wes kamm uitvoerig geprotesteerd te gen het ontruimingsbevel van burgemeester Ebert. Deze wierp op zijn beurt de bisschop voor de voeten, dat hij in strijd met de wet handelde. Inmiddels is be kend geworden, dat het ontrui mingsbevel rechtstreeks afkom- HIPPOLYTUSHOEF. Voor het door de koninklijke muziek vereniging „Harmonie" te Hippo- lytushoef georganiseerde con cours bestond, dank zij het on verwacht mooie voorjaarsweer, een ongekend grote belangstel ling. De gasten werden door het gemeentebestuur ontvangen. Bij deze ontvangst spraken burge meester L. C. Kolff en de heer Jn. Dammes, voorzitter van de West friese Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. In de concourswedstriid traden elf corpsen op. nadat drie ver enigingen hadden deelgenomen aan de marswedstriid. De uitslagen luidden: Marswedstriid: „Wieringermeer Fanfare" te Middenmeer. 93 pun ten. tweede prijs; Jeugdcorps .Apollo" te Den Oever. 96 pun ten, eerste prijs: .Apollo" te Den Oever, 99 punten, eerste priis. (Advertentie) Naast de alom bekende van Concourswedstrijd: Derde af deling fanfare: „Wieringermeer Fanfare" te Middenmeer. 447 punten, tweede prijs; „Ziiper Fanfarecorps" te Zijpe. 481 pun ten. eerste prijs: „Nieuw Leven" te Schellinkhout. 432 punten, tweede prijs. Eerste afdeling harmonie: „Kunstzin" te Julianadorp. 480 punten, eerste prijs. Eerste afdeling fanfare: ..Hugo" te Heerhugowaard. 470 punten, tweede prijs. Afdeling uitmuntendheid har monie: „Schagens Harmonie kapel" te Schagen. 499 punten, eerste prijs. Afdeling uitmuntendheid fan fare: „Concordia" te Hoogkarspel. 489 punten, eerste prijs. Ere-afdeling harmonie: „Apol lo" te Den Oever. 471 punten, tweede prijs. Ere-afdeling fanfare: „Willen is kunnen" te Lutjebroek. 507 punten, eerste prijs: „Onder ons" te Dirkshorn. 515 punten, eerste prijs: „Harmonie" te Hippolytus- hoef. 481 punten, eerste priis. 's Avonds acht uur begon de ere-wedstriid waaraan zes eerste prijswinnaars deelnamen. Hier werden de volgende uitslagen ge noteerd: „Kunstzin" te Juliana dorp, 210 punten: „Schagens Har- moniekapel" te Schagen. 213 punten; „Concordia" te Hoog karspel. 198 punten: „Willen is kunnen" te Lutjebroek, 216 pun ten: Koninklijke Muziekvereni ging „Harmonei" te Hippolvtus- hoef. 224 punten. Het concours wordt op Hemel vaartsdag met vijftien corpsen voortgezet. Na de ere-wedstriid van die dag zal ook daarvan de uitslag worden vastgesteld. Het. Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam zal dit jaar van 15 Mei tot 15 September voor het eerst sinds 1939 weer gedeel telijk voor het publiek toeganke lijk zijn. Juist die gedeelten van 't door Jacob van Campen in 1048 ontworpen raadhuis, waarin zich de belangrijkste historische kunst werken bevinden, zijn ter bezich tiging opengesteld: de Viersehaar, de Burgerzaal, alsmede de galerij en. De in de z.g. „Mozeszaal", de voormalige vroedschapskamer, aanwezige fraaie schilderijen, zul len deze zomer gerestaureerd wor den, alvorens deze zaal wordt ge opend. DEN OEVER. De gebrs. Brands ontdekten Zondag een vossenhol, w'aarni een moedervos met vier jongen zich schuil hield. Het hol werd afgesloten en de kippendieven werden gevangen genomen. stig is van Karlshorst, waar de zetel van het Russische militaire bestuur is gevestigd. (Advertentie) Hei Kompeltje van Heilusi, Met een vaart naar de 8e hemel, weet wel, van die Mijnwerkers'- kerk-, (zie morgen in nw krant). Ofschoon het seizoen voor de bedevaarten naar Den Briel rfog niet officieel begonnen is, hebben dit jaar toch reeds heel. wat pel grims een bezoek gebracht aan het Heiligdom van de Gorcumse martelaren. Deze maand en ook in April, was het al opvallend druk. In Juni en in Juli wordt de grootste toeloop verwacht, van deelnemers aan dekenale-, paro chiale-, landelijke- en zelfs bui tenlandse bedevaarten. De laat ste bedevaart zal omstreeks"half September worden gehouden. De reis naar Den Briel kan weer zonder moeilijkheden wor den gemaakt. Bus, tram, trein en boot brengen de pelgrims op de plaats van bestemming. De grote weg en de tramlijn, die door de watersnood ernstig hadden gele den, zijn geheel hersteld. In 1952 kwamen er pl.m. 10.000 pelgrims. Hopenlijk zal dit aantal dit jaar weer aanzienlijk groter zijn, tot eer en hulde van de Ne derlandse ïartelaren. Dan zal k het Heiligdom in stand kunnen blijven en zo mogelijk worden verfraaid. Wie weet zal dit jaar het grote monument op de plaats waar de 19 helden voor het Ge loof hun leven gaven, kunnen worden voltooid! De stand van de Nederlandse kaas trok bij het publiek dat aanwezig was bij de opening van de Jaarbeurs te Parijs veel belangstelling. Die betrof niet alleen de kaas, maar ook de Franse meisjes in haar Volendams costuumpje, die de Neder landse waar goed wisten aan te prijzen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3