NOORDHOLLANDS Generaal Ridgway verlaat Europa Haringvloot kiest 26 Mei weer zee Gruenther zijn opvolg ook Bradley vervangen In April: 30 aanvallen op Britten in Egypte Dagblad voor Alkmaar eiï omgeving H. Vader dringt aan op overleg over de vrede BELASTING-FACILITEITEN GIFTEN WATERSNOOD 14 Mei: lager weeldetarief Van Est wint eerste etappe Twintig jaar voor vadermoordenaar T egenvoor stel in Paiimoeiijoïi Aanval van Attlee op de V.S. Mgr Huurdeman door f etser aangereden Grote vorstschade in boomgaarden Een deel gaat echter pas op 2 Juni yc -i 'Sb*»*- STADSEDITIE Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Woensdag 13 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12778 Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. WASHINGTON, 12 Mei President Eisenhower lieeft Dinsdag admiraal Arthur W. Radford benoemd tot voor zitter van de Commissie van Amerikaanse Stafchefs, als opvolger van generaal Omar Bradley. De Amerikaanse president heeft verder generaal Matthew Ridgway tot opvolger van generaal Lawton J. Collins als stafchef van het leger benoemd. De Noord-Atlantische Raad heeft in gestemd met de benoeming van Ridgway's stafchef, lui- Icnant-generaal Alfred Gruenther tot diens opvolger als opperbevelhebber van de Noord-Atlantische strijdkrach ten in Europa. Het Witte Huis heeft voorts be kend gemaakt dat Eisenhower admiraal Robert B. Carney zal benoemen om admiraal William Fechteler als chef van de vloot- operaties op te volgen. De plannen voor de reorgani satie van de gezamenlijke staf chefs zijn met deze benoemingen voltooid. Verleden week benoemde de president generaal Nathan Twi ning tot opvolger van generaal Hoyt S. Vandenberg als chef-staf van de luchtmacht. Bradley en Collins zullen hun tijd uitdienen. Deze loopt in Augustus af. De diensttijd van Fechteler duurt nog twee jaar. Het is ech ter nog niet bekend wanneer Car ney zijn taak zal overnemen. Radford is op het ogenblik opperbevelhebber in de Stille Oceaan. Carney is nu operbevelhebber van de geallieerde vlootstrijd- krachten in het gebied van de Middellandse Zee. De verschuivingen betekenen dat een geheel nieuw hoogste commando in Washington de taak zal overnemen. Hiertoe is overge gaan op aandringen van senator Robert Taft en enkele andere in- De Utrechtse rechtbank ver oordeelde de 26-jarige Mr. W. K. F. uit Bilthoven wegens moord op zijn 62-jarige vader door het toedienen van vergif in begin Juli van het vorige jaar, conform de eis, tot twintig jaar gevangenis straf met aftrek. De rechtbank achtte het be wezen, dat het slachtoffer, mede weliswaar tengevolge van zijn li chamelijke toestand, was overle den door de werking van het ver gif. Hoewel de rechtbank het eens was met de conclusie van de rap porteur, die verdachte als ver minderd toerekeningsvatbaar had gequalificeerd, was zij niettemin van mening, dat verdachte voor zijn daad verantwoordelijk gesteld kon worden en verklaarde hem deswege schuldig. DIT NUMMER bestaat uit 12 pagina's, waar van zes pagina's gewijd zijn lan het feest van het herstel Ier Bisschoppelijke Hiërarchie in ons land. Naast enige be schouwingen over historische aspecten uit de afgelopen hon derd jaar, die een beeld geven van de toestanden, zoals wij die niet meer kennen, maar die typerend zijn voor wat katho liek Nederland miste zónder de Kromstaf, zijn enige artike len gewijd aan actuele vraag stukken in het katholieke le ven van Nederland voor nu en de naaste toekomst. Dit Her denkingsnummer moge een bij drage leveren tot de bezinning, waartoe de „Kromstaf-viering" mede uitdrukkelijk is opgezet. In verband met het Hoog- eest van 's Heren Hemelvaart zal onze krant morgen niet verschijnen, terwijl onze bu reaux gesloten zijn. vloedrijke afgevaardigden die be togen, dat een nieuwe groep man nen de gehele militaire planning die opgesteld werd onder Tru man zal herzien. Radford is voorstander van een luchtmacht voor de vloot en van de zeer grote vliegdekschepen, die de vloot bezig is te bouwen. En kele jaren geleden was hij een omstreden figuur in een verbitter de strijd tussen de luchtmacht en de vloot over de betrekkelijke verdiensten van de B 36 zware bommenwerpers en de vliegdek schepen. De luchtmacht beweerde dat Radford er een campagne te gen voerde. Radford die 57 is, heeft nog vijf dienstjaren bij de vloot voor de boeg. Generaal Mark Clark is giste ren in Korea aangeki oen met een nieuw tegenvoorstel, waar door, volgens een Zuid-Koreaanse autoriteit, het communistische plan om Polen en Tsjechoslowa- kije een plaats in een repatrië ringscommissie voor de krijgsge vangenen te geven „gewijzigd of afgewezen" zal worden. Voorts zouden de V.N. de pe riode van „uiteenzettingen" aan onwillige Chinese en Noord-Ko- reaanse krijgsgevangenen tot 60 dagen willen bekorten. Volgens het communistische plan zou die periode vier maanden duren. COMMISSIE NAAR NIEUW-GUINEA Tijdens de vergadering van gis termiddag heeft de voorzitter van de Eerste Kamer de samenstel ling bekend gemaakt van de par lementaire commissie, die in Augustus een bezoek zal brengen aan Nieuw Guinea. Van de Eerste Kamer nemen aan de reis deel de heren Algra (A.R.), de Dreu (P. v.d.A.) en Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.), van de Tweede Kamer de heren v. d. Wetering (C.H.), de Kadt (P.v.d.A.), Cornelissen (V.V.D.), de Graaf (K.V.P.) en Lemaire (K.N.P.). In de Eerste Kamer komt vol gende week Dinsdag de Grond wetswijziging aan de orde, die de bedoeling heeft om de Grondwet aan de ontwikkeling van de inter nationale rechtsorde aan te pas sen. LONDEN, 12 Mei. De Britse soldaten in Egypte „zijn uit hin derlagen aangevallen en bescho ten" bij ongeveer 30 aanvallen sedert het begin van April, aldus heeft de minister van Staat Sel- wyn Lloyd vandaag in het Lager huis meegedeeld. „Wij hebben hierover gezwe gen teneinde de best mogelijke omstandigheden te scheppen „voor de Engels-Egyptische be sprekingen over de toekomst van de Britse basis aan het Suez Kanaal. „Er zijn sterke aanwij zingen om te geloven dat in veel gevallen de aanvallen op perso neel en installaties uitgevoerd werden onder leiding van of ten minste met medeweten van leden van de Egyptisc.. trijd- kraehten". „In deze omstandighe den blijft onze soldaten niets an ders over dan zich te verdedigen", LONDEN, 12 Mei. De Britse socialistische leider Clement Att lee heeft vandaag de beschuldi ging uitgesproken dat de pogin gen van de regering Eisenhower om tot een vrede op Korea te ko men belemmerd worden door „elementen in Amerika die geen oplossing wensen". De voormalige premier gaf zijn volledige steun aan de oproep van Churchill voor besprekingen van de grote mogendheden om een einde te maken aan de koude oorlog, maar zei „dat wie ook naar deze conferentie komt, in het bezit moet zijn van volledige be- voeg "beid". Scherp uitvallend zei Attlee „dat men zich soms verwonderd afvraagt wie sterker is in Ame rika, de president of senator Mc Carthy". Hij hekelde het verschil tussen de uitlatingen van Eisenhower en Foster Dulles on eiste een zetel voor communistisch China in de Veiligheidsraad, zodra de wapen stilstand is gesloten. NIEUWE BRITSE GEZANT IN MOSKOU LONDEN, 13 Mei. Het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft vandaag bekend ge maakt, dat de Britse ambassadeur in Moskou sir Alvary Gascoigne vervangen zal worden door W. G. Hayter, de 47-jarige Britse gezant in Parijs. Sir Alvary wordt in Augustus 60 jaar, de leeftijd waarop men in de buitenlandse dienst met pen sioen gaat. aldus Lloyd op plechtige toon te midden van het gejuich van con servatieven en T.ibourleden. Bij één incident, aldus Lloyd werd de vrouw van een brigade commandant gewond door gewa pende Egyptenaren, terwijl zij aan het picknicken waren. (Volgens een bericht van het ministerie van Oorlog betrof het hier brigade-commandant en mevr. Fletcher Barrett. Zij zaten aan de oever van het Suez Kanaal. Vier gewapende Egyptenaren vroegen om de sleutel van hun auto. Fletcher weigerde deze te geven en werd aangevallen, ter wijl zijn vrouw in de dij gescho ten werd toen zij hem te hulp snelde). VATICAANSTAD (Reuter-AP). Z. H. de Paus heer,. gisteren een toespraak gehouden tot de buiten landse correspondenten uit 30 landen, waarin hij, er op heeft aangedrongen dat >le leiders van de wereld penaartige en op rechte" besprekingen zullen hou den ter verkrijging van de vrede. „Hoewel dit nis; zou betekenen dat de vrede venaëkerd zou zijn, zou het tennv' e de eerste en onmisbare stap „ijn. Wordt die niet gedaan, dan U er geen andere bekend die tot het bereiken van de vrede zou leiden", aldus de Paus, die zijn rede in het Frans hield en zich daarna met de jour nalisten onderhield in het Frans, Engels, Duits, Spaans en Neder lands. Het K.N.P. uittreksel van zijn toespraak vindt ge elders in dit nummer. De Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom, Mgr D. Huurdeman, is Maandagavond te ongeveer half zes door een wielrijder aange reden. De wielrijder reed echter door en is tot nu toe nog niet bekend. Mgr Huurdeman werd met enige schaafwonden en een lichte her senschudding op het wegdek aan getroffen. Met een auto van de G.G.D. werd hij overgebracht naar het St Antonius Ziekenhuis te Utrecht. Mgr Huurdeman. wiens toe stand door een der behandelende geneesheren gunstig tot zeer gun stig wqi'dt genoen d, kan zich niets van de tbt-dracht van het ongeval herinneren. Mgr zal enige weken rust moeten houden. In de afgelopen nachten, maar vooral in de laatste nacht, is in de omgeving van Beuningen bij Nijmegen door nachtvorst grote schade aan het vroege fruit aan gericht. De pruimen en de kersen hebben het meeste geleden. Op sommige plaatsen spreekt men van een totaal mislukt gewas. In sommige boomgaarden heeft men met vuren en rookontwikke- lend materiaal de schade weten te keren, maar voor de zeer grote complexen was dit uiteraard een onmogelijke taak. Tal van fruit telers uit de omgeving van Beu ningen begrootten hun schade reeds op tienduizenden guldens. Aan Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr Joannes Petrus Huibers, bisschop vim Haarlem, brengt de gemeenschap van het „Hoordhol lands Dagblad" vandaag, ter opening van het Herdenkingsnummer ter gelegenheid van het feest van 100 Jaar Kromstaf, dank en hulde. Pauselijke onderscheiding voor chauffeur van Soestdijk De heer F. W. van den Heuvel, chauffeur in algemene dienst van het Paleis Soestdijk, heeft de Pauselijke onderscheiding „Bene Merenii" ontvangen. De onder scheiding is hem gisteren op de pastorie te Soestdijk uitgereikt door mgr. A. G. Smit in aanwezig heid van de Opperstalmeester van H. M. de Koningin, ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck. (Van een onzer verslaggevers Schipper Willem de Jong stak zijn hoofd buiten het stuurhuis en gaf zijn bevelen. De mannen lichtten even hun pet een traditie en over de katrol rolden de netten in volle zee. Tien netten maar, want het was een miniatuur-visvangst, die het bedrijfschap voor Visserij producten had georganiseerd om de landrot te laten zien hoe de mannen van de loggers straks een dag of vijf in de weer zullen zijn om Nederland de eerste haring van het seizoen te brengen. Een tiende deel van een vleet werd dus in zee gebracht. De blazen dobberden op het water, ook maar een paar. Straks zal de zee vol liggen met die grote witte ballen, waaronder de netten zich bevinden. Want op 26 Mei in de prille ochtend en wellicht nog in de nacht zal de vloot zee kiezen. Voor de mannen uit Schevenin- gen, IJmuiden en Vlaardingen is dan de drukste tijd van het jaar aangebroken, de jacht op haring en het jachten om het eerst te rug te zijn. Schevenings is voor niet-ge- oefende oren lastig te verstaan, maar toen de vleet was gescho ten. moet er zo iets gezegd zijn als „Geschoten met vlijt, zegen op de arbeid", de traditionele wens, die op geen schip zal wor den weggelaten. De Sch. 132, de „Saturnus" van Rederij A. v. d. Toorn, lag doodstil. De demon stratie werd compleet toen de vleet weer werd gehaald, de ha ring werd gekaakt en de ton met een paar forse hamerslagen dicht- genageld. Enige honderden meters verder lag de tweede schuit met landrotten, de Sch. 233, de „Dirk", ook van v. d. Toorn. Laten we eerlijk zijn, er zat geen enkel visje in de netten. De zaak werd „versierd" want aan de ene kant gooide een verdekt opgestelde matroos „geconserveer de haringen" in het net toen dat werd opgehaald. Maar het ging er alleen om eens te laten zien welke arbeid de mannen van de ongeveer tweehonderd loggers moeten verrichten als zij op de haringvangst zijn, zwaar werk, waarbij de rust wel eens wordt vergeten. Dit jaar zal de haringvloot in twee gedeelten uitvaren, de helft op 26 Mei en de overige schepen op 2 Juni. Hierdoor wordt voor komen dat de markt wordt over voerd. Ook aan de kwaliteit zal dit jaar nog meer aandacht wor den besteed. Slechts vijftig netten per schip mogen worden meege nomen. In de loop van de teelt kan, naargelang de vangsten, dit aantal worden vergroot en op 15 Juli zal het onbeperkt zijn. De bemanning zal door deze maatregel grotere aandacht aan de verwerking van de vangst kun nen besteden. Het is natuurlijk de bedoeling, dat iedere schipper zich aan de regels van het spel houdt. Want hoe groot de belangen ook zijn: de jacht op de eerste haring wordt toch beschouwd als een spel. En omdat er bij een spel nu eenmaal altijd scheidsrechters zijn die op de goede gang van zaken letten, zal de politiekruiser „Luij- mes" toezien dat de schippers zich aan het voo-gescr.'tven aantal netten houden. Van hoe grote oetekenis de hi ringvlsserij is, kan het best wo" den gedemonstreerd aan de hand van enige cijfers. In 1952 werd 91.746 ton gezouten haring aan gevoerd tegen 32 56 ton in 1951, De aanvoer van verse haring steeg van 41.682 tot 42.830 ton. De bin nenlandse consumptie aan haring en haringproducten bedroeg in 1952 ongeveer 38.000.000 kg, dat is 3.7 kg per hoofd. Datzelfde jaar werd voor f 26.500.000 aan gezou ten haring geëxporteerd, aan verse haring voor f 2.700.000, aan bokking voor f 4.900.000 en aan haringconserven voor f 12.000.000. Overal ter wereld kent men de Nederlandse haring. Maar Neder land zelf wacht toch elk jaar weer met het grootste ongeduld op de dag, waarop de eerste logger met de nieuwe haring zal binnensto men. Wie het dit jaar zal zijn? Iedere schipper hoopt dat hij het is. Tenslotte doe je aan een spel mee om te winnen, nietwaar.... (Van onze parlementaire redactie). De belastingfaciliteiten, die de regering heeft aangekondigd voor giften, die ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood ramp zijn geschonken, zullen een wettelijke grondslag krijgen door een wetsvoorstel, dat thans bij de Tweede Kamer is ingediend. Voor de faciliteiten komen alleen in aanmerking giften, welke aan het Rode Kruis en het Nationaal Ram penfonds zijn geschonken en waarvan een kwitantie of post- recu kan worden overgelegd. Nieuw is, dat voor de heffing van de inkomstenbelasting en van de vennootschapsbelasting met de door de watersnood veroorzaakte schade aan goederen, behorende tot het bedrijfs- of beroepsvermo gen, rekening wordt gehouden bij het bepalen van de winst over het kalenderjaar of boekjaar vooraf gaande aan dat waarin de schade is ontstaan. Mits de belasting plichtige daartoe een verzoek in dient bij de aangifte over dat jaar. Zo van de regeling wordt gebruik gemaakt, blijft de schade buiten aanmerking bij het bepa len van de winst over 1953. Het wetsontwerp vertelt verder weinig nieuws. Een bijzondere te- 's-GRAVENHAGE, 12 Mei. In het Staatsblad van heden is opgenomen de wet van 9 Mei 1953, houdende afschaffing van het omzetbelastingtarief van der tig ten honderd. Daarin is tevens verschenen een koninklijk besluit van de zelfde datum, waarin bepaald wordt, dat genoemde wet in wer king treedt met ingang van 14 (Mei a.s. gemoetkomendheid toont de re gering door voor te stellen dat giften ook in aanmerking mogen worden gebracht voor aftrek op het inkomen van 1952. Daartoe moet ook een speciaal verzoek worden gedaan. Deze bepaling wil de belanghebbenden zo spoedig mogelijk in het genot stellen van de belastingverminderingen. in ronde van Italië In de eerste etappe de beste van de Ronde van Italië (3981 km.) die vandaag is begonnen, heeft de Nederlandse equipe met een al een huzarenstukje uitge haald. Een geladen Wim van Est finishte als verbluffend-goede eer ste te Abano na de 263 kilometer vanaf Milaan te hebben afgelegd in 6 uur 37 minuten en 10 secon den. Tweede op 1 min. 37 sec. werd de Italiaan Guido de Santi. Wim van Est is daarmede drager geworden van de „rose trui". De derde plaats werd bezet door Ferrari in 6.40.02 waarop in dezelfde tijd nog 12 Italianen volgden. In het grote peloton dat ex aequo op de zestiende plaats in dezelfde tijd als Ferrari werd geklasseerd, zaten alle favorieten en de Nederlanders Peters, Dek kers, van Breenen, Suykerbuyck en Wagtmans. Thijs Roks eindig de op de honderdste plaats in 6.41.22 als eerste van het tiental renners met een achterstand op de hoofdgroep. Tijdens de eerste etappe vielen de Zwitsers Kübler (wegens een defecte derailleur) en Graf uit. Ondanks de fraaie prestatie van van Est moet men er rekening mee houden dat de „Giro" eerst in de bergpassen beslist zal wor den. De renners moeten er 50 passeren, vele meer dan 2000 me ter hoog. Favoriet voor de eind zege zijn Coppi, Bartali, Rik van Steenbergen, Hugo Koblet en Louison Bobet. Na de eerste etappe bezet Ne derland in het ploegenklassement met een totaaltijd van 19 uur 57 min. 14 sec. de eerste plaats.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1