AGENDA Vrijspraak geëist voor handige adverteerder PINKSTER Met geiveld stortte stenen reus ter aarde NACO sloeg goed. figuur in de tourwagen r Economische aspecten van Brazilië Werve twee Wordt mogelijkheid opgeheven importgoederen in te klaren? COSTUIJM De Vel uwe rond Handel en industrie in Alkmaar voelen Damocles' zwaard al steken... R.K. Hockeyclub „De Terriërs" Perfect gekleed Alkmaars Gedenkboek Maatschappij Handel en Nijverheid Markt en Beurs Buiten1 notit Pasrina 2 WOENSDAG 13 MEI 1953 ALKMAAR, Reeds verscheidene malen na de oorlog heeft de Kamer van Koophandel aangedrongen op wederinrichting van de in de oorlogsjaren opgeheven douaneloods te Alkmaar, waardoor het niet meer mogelijk is stukgoederen hier ter stede in te klaren. De Nederlandse Spoorwegen bleken echter niet bereid deze loods weder gereed te maken, naar verluid wegens ruimtegebrek en de onmoge lijkheid een nieuwe loods te bouwen. Alkmaar bleef echter als los plaats aangewezen, zodat gehele wagonladingen nog konden wor den ingeklaard, terwijl enkele exportindustrieën een vergunning behielden om importgoederen met vrijdom van invoerrechten te ont vangen. Het Ministerie van Financiën blijkt thans evenwel niet bereid te zijn Alkmaar nog langer als losplaats aan te merken, indien de Directie der Nederlandse Spoorwegen niet vóór 1 Juli a.s, zal hebben besloten hier opnieuw een douaneloods te vestigen. Dit heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken aanleiding gegeven zich terstond tot de Di rectie der Nederlandse Spoorwe gen en het Ministerie van Finan ciën te wenden, teneinde de ern stige gevolgen, die voor handel en industrie hieruit kunnen voort vloeien, te voorkomen. Alkmaar gevoelt zich toeh reeds bij andere handelscentra achter gesteld. nu hier ter stede geen douaneloods meer is gevestigd. Alle stukgoederenzendingen moe ten namelijk te Zaandam, Amster dam of aan de grens worden vrij gemaakt, hetgeen extra kosten met zich brengt, omdat van een expediteur gebruik moet worden gemaakt. De inklaring op andere plaatsen veroorzaakt bovendien ernstige vertraging, omdat b.v, het inklaringsstation Amsterdam overbelast is. Tenslotte ontbreekt het directe contact tussen ontvan ger en douaneambtenaren, het geen bij verschil van mening, b.v. over de tarieven, veel ongerief geeft. Wanneer nu ook de wagonla dingen niet meer te Alkmaar mo gen worden ingeklaard, zal dit ongerief voor vele zaken nog gro- Advertentie) ZONDAGAVOND San Filippo Neri-BAL in HET GULDEN VLIES ALKMAAR Daar het elftal van Schaerweyde uit Hilversum zich teruggetrokken heeft uit de promotie-degradatie competitie, werd de voor j.l. Zondag vastge stelde wedstrijd Terriers-Sohaer- weyde niet gespeeld. Er zijn nu nog vier clubs over, waarvan Hil versum geen kans meer maakt. Donderdag (Hemelvaartsdag) gaan de Terriers naar Amster dam VII. Als deze laatste wed strijd wordt gewonnen, dan is de promotie naar de derde klasse een feit, De wedstrijd begint om 2 uur; vertrek trein 12.04 uur. Operettever. „Danza" ALKMAAR De Operette vereniging „Danza" zal Zaterdag 16 Mei in het Gulden Vlies de operette in drie bedrijven Zi geunerliefde" van Franz Léhar opvoeren. Voor bijzonderheden zie men de advertentie elders in dit nummer. WOENSDAG 13 MEI Bioscopen: REX: Verboden spel, 14 jaar. "INEMA AMERICAINHet uur voor middernacht, 18 j. VICTORIA: Affair in Trinidad 18 ja-ar. HARMONIE: Ivanhoe, 14 jaar. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur at voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Wanna-Ru- sevoort, Ritsevoort 5; apo theker mej. C. Kamphuys. HOTEL VICTORY: 7 u. Feest avond St. Vincentiusver. vVAAGPLEIN: 7.30 Jaarlijkse inspectie Alkm. Vrijwillige Brandweer. KA JOTTERS HUIS: J. d. Groot over de emigratie. MEDISCHE HULP: Alkmaar. De artsen J. Degenaar, Emmastraat 95, tel. 2310 en G. Kruisinga, Steynstraat 1, tel 2387; Heiloo, Limmen en Akersloot: Dokter C. A. van Hoolwerff, v. Aosta- straat 15; tel. 3887; Scher mer en Beemster: de artsen K. J. van Weisenes, Mid- den-Beemster, K 2998-455. DONDERDAG 14 MEI (Hemelvaartsdag) Bioscopen: REX: zie Woensdag (2, 4.30, 7 en 9.30 uur). HARMONIE: zié" Woensdag (2, 4.30, 7 en 9.30 uur). CINEMA AMERICAIN: A en C in Donker Afrika, alle lft. (2, 4.30, 7 en 9.30 uur). VICTORIA: Kapitein Blood (2, 4.30, 7 en 9.30 uur) 14 j. APOTHEKEN: zie Woensdag GULDEN VLIES: 8 u. Turn vereniging ,,De Halter". WAPEN v.' HEEMSKERK: 8 uur: Balavond L.T.J. Waterstanden: Donderdag: Hoog water: 8.35 uur - 20.50 uur. Laag wa ter: 2,35 uur - 14.55 uur. Vrijdag: Hoog water: 9.15 uur - 21.35 uur. Laag water; 3.10 uur - 15.3Q uur. ter worden. Zeer ernstig kunnen de gevolgen zijn voor de export industrieën, die met vrijdom mo gen inklaren, omdat gevreesd moet worden, dat de lopende ver gunningen zullen worden inge trokken. Dit zou zelfs aanleiding kunnen zijn om Alkmaar voor in dustrievestiging te mijden of een bestaande industrie naar elders te verplaatsen, Gehoopt wordt, dat de Neder landse Spoorwegen alsnog bereid zullen zijn de douaneloods weder in te richten, terwijl indien dit niet het geval mocht zijn, dooi de Kamer van Koophandel een beroep op het Ministerie van Fi nanciën is gedaan de voorgeno men maatregel voorshands op te schorten, gezien het feit, dat de bestaande toestand nooit aanlei ding heeft gegeven tot klachten. Feestavond colleotantjes St Vincentinsverenigiiifj ALKMAAR Gisteravond gonsde het in de Marijke zaal van hotel Victory van de stemmetjes van 120 jongens on meisjes van de hoogste klassen van de lagere scholen, die door de St. Vincen- ttusvereniging -onthaald werden op een feestavond, Al deze meis jes en jongens behoren, ook al zijn ze nog jong, al tot de grote steunpilaren van de St. Vincen- tiusvereniging, want zij gaan al tijd trouw met hun busjes langs de huizen om de offertjes van de mensen voor de armen op te ha len. Om deze medewerkertjes te bedanken, wordt ieder jaar een feestavond aangeboden. Het bestuur van de St. Vin- centiusvereniging en ook de leerkrachten van de. Zusterschool, de Broederschool en de Leken scholen. waren op deze avoi*d aanwezig, De kinderen genoten van de toeren van de goochelaar, de buikspreker en van Jan Klaassen en Katrijn. In de pauze bedankte een van de bestuursleden de kinderen voor hun hulp, en wekte allen op, met dit mooie werk door te gaan. Een kind is gauw teleurgesteld en als de kinderen met hun busje aan de deur komen, laten de ouderen dan wat geven. Dan zul len ze met nog groter enthousias me iedere week hun taak vol brengen. Het hoeft niet veel te zijn. wat er in hun busje komt, maar laat iedereen, waar ze ko men, een kleinigheidje offeren. ALKMAAR Gisterenmorgen behandelde de Alkmaarse Recht bank de zaak ïn hoger beroep tegen het stoffenhuis P. alhier, beschuldigd van een overtreding van de wet op de Uitverkoop. In een advertentie in een der plaatselijke dagbladen had deze zaak de suggestie gelanceerd, als zou er een opruiming plaats vin den van goederen, afkomstig van liquidaties en fabrieksopruimin- gen, goederen, die men voor een iage prijs had ingekocht en dus ook voor het publiek voordelig te krijgen zouden zijn. Deze zaak was al eerder be handeld door de Alkmaarse Kan tonrechter die het stoffenhuis had vrijgesproken. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie was te gen dit vonnis echter in beroep gegaan. De adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer H-olsmuller, als getuige gedag vaard, gaf als zijn mening te kennen, dat de wijze van adver teren „niet fraai" was, maar dat hij er verder geen overtreding in kon zien. „Een man met hersens zou de advertenties wel op de juiste wijze hebben geïnterpre teerd." De Officier van Justitie, Mr. A. W. Holsteijn, betoogde, dat de advertenties wel zo subtiel waren gesteld, dat het publiek de indruk kon krijgen, dat er een uitver- Advertentie) met maar DAN met een Prijzen vanaf f79.50 LANGESTRAAT 58 Viering „Kromstaf" te Utrecht ALKMAAR Er is nog een beperkt aantal kaarten beschik baar voor hen, die de plechtige herdenking van het Herstel der Kerkelijke Hiërarchie op 16 en 17 Mei a.s, in Utrecht willen bij wonen. Gegadigden voor deelnemers kaarten gelieven hun namen en adressen en het aantal kaarten, dat zij zich wensen, schriftelijk op te geven aan de voorzitter van bet plaatselijk actie-comité Dr. C. J. C. Arnold, var Houtenkade 12. Dit verdient met spoed te ge beuren, omdat de kaarten op Hemelvaartsdag zullen worden uitgereikt. Finale klaverjaslournooi K.J.V. Troefjagers ALKMAAR. De Klayerjas- vereniging de Troefjagers speelde in café Goudsbloem haar finale. Er werd deelgenomen door Beem ster Boys, Conijn en DES. De uitslag was: Troefjagers 26251 punten Beemster Boys 25625 punten DES 24246 punten Conijn 24138 punten Het hoogste koppel was de heer en mevr. Hof: 4988 punten. koop, waarvoor men te allen tijde vergunning moet hebben, zou gaan plaats vinden, doch dat hetgeen er in de advertenties was gelanceerd, niet onder de straf bepalingen viel, omdat er sprake was van goederen, afkomstig van liquidatie-opruimingen en fa- brieksopruimingen. Er is dus niet op onjuiste wijze geadverteerd, reden waarom de Officier van Justitie vrijspraak verzocht. Na dat Mr. G.' A. de Lange, als ge machtigde van het stoffenhuis, een en ander nog nader had toe gelicht, bepaalde de president. Mr. J. Krabbe de uitspraak op Donderdag 21 Mei a.s. Kunstenaars centrum Bergen BERGEN Twee manifestaties van het Kunstenaars Centrum Bergen vragen het komende week-end de aandacht. Op Vrij dagavond opent de architect Royaards uit Sehoorl de expositie van aquarellen ert bouwontwer pen van de heer J. H. Rogge veen. Beide architecten zijn wer kend lid van het Centrum, dat de tentoonstelling weder heeft ondergebracht in de Kunstzaal van „De Rustende Jager". Op Zaterdagavond 16 Mei wordt in de danszaal een herdenkings avond gehouden, gewijd aan de dichter Martinus Nijhoff, door voordrachten van Georgette Ha- gedoorn, ingeleid door Jan Engel man, met medewerking van het Alkmaars strijkkwartet. Beide manifestaties zijn alle aandacht waard. (Ingezonden) „Geen literaire dikdoenerij" Geachte Redactie, Als Alkmaarder in hart en nieren heb ik het in Uw blad gepubliceerde voorstel van B. en W. betreffende de uitgave van een geïllustreerd Gedenkboek met instemming gelezen. De schrik sloeg mij echter om het hart, toen ik las dat „de be schrijvende tekst door een let terkundige zal worden opgesteld" Om bepaalde redenen acht ik mijzelf niet de aangewezen per soon een dergelijke tekst- te schrijven, ik ben geen „partij" en de druiven zijn niet zuur. Ik kèn echter het soort jubi- leumsgeschriften en gedichten door „letterkundigen" vervaar digd. ze zijn voor de gewone man niet leesbaar: te literair, te hoog_ dravend, te „dik": een opeen stapeling van schone zinnen zón der zin. Boekenkastversiersels voor enkelen, van geen waarde voor velen. Mij dur.kt, wÜ Alkmaarders hebben récht op een boek waar We all e m a a 1 iets aan hebben, een leesbaar boek, dat we ons via de erkende boekhandel des noods op gemakkelijke voor waarde kunnen aanschaffen, een boek dat op iedere boekenplank thuis hoort e_n waar iedereen graag naar grijpt. Laat men toch in vredesnaam geen opdracht ge. ven aan een „letterkundige" tenzij aan een Lucebertiasn, ep dan ge-illustreerd door moderne schilders als Piet Stennenuerg Den Das bijvoorbeeld, dan kun nen degenen wie het boven het petje gaat, er tenminste nog iets aan hebben als humoristisch al bum. Geef de opdracht aan een „alle- dagsschrijver". die Alkmaar op zijn duimpje kent en op het gebied van de reportage want iets anders oehoert een dergei,;K boek toch niet te z m z'!<-, sporen ruimschoots heeft ver diend. We hebben ze hier voor het kiezen, van alle riqjitingan en denk ik bijv. alleen maar aan de oudere journalisten van de plaatselijke dagbladen die hier al jaren werken. Hoe dan ook, geef ons eén gezéllig, gewóón ge. schreven boek, geen literair kunstwerk." En dan: js het bepaald nodig dat een Amsterdamse Uitgeverij zich de moeite neemt het boek uit te geven? Is er overleg ge pleegd met de grote Alkma-'rse uitgeverijen en drukkerijen, waarbij er zijn met een wereld naam? EWOUT SPEELMAN, Auteur. ALKMAAR Onder het bre kend geweld van vallend steen ging gistermiddag een 35 meter hoge fabriekspijp tegen de grond. Het was de schoorsteen op het terrein van Garage Klaver aan de Helderse weg. Vroeger hoorde het gevaarte bij de lakfabriek „Saturnus", waarvan de gebou wen in 1946 door de heer Klaver waren opgekocht. Wegens •uit breiding van het huidige bedrijf moest de schoorsteen verdwijnen, om plaats te maken voor een nieuwe hall, die zich over een oppervlakte van ca, 250 M2 zal uitstrekken. De Fa, Vorsterman uit Amster dam verrichtte -het sloopwerk, dat door de belangstellenden met angst in het hart werd gadegesla gen. De voet van de immense schoorsteenpijp werd over een hoogte van 60 cm over de helft van de omtrek geheel weggebro ken, totdat de zwaarte van de pijp de tweede helft uit zijn voe gen zou scheuren en de gehele schoorsteen in zijn volle lengte op het terrein zou neerploffen. Tot op de cm. nauwkeurig werd de val van de pijp bepaald. Om tien voor vier precies gebeurde het. Alsof het een bombardement of een merkwaardig natuurver schijnsel gold, staarden de tal rijke kijkers uit de omtrek naar de top van de pijp, die men eerst zag wankelen en toen meteen met een angstwekkende snelheid op de aarde zag neerstorten. De grond dreunde, toen de gewel dige stenen reus languit tegen de grond smakte in duizenden klei ne en grote brokken steen, waar van er honderdtallen in een zwarte stofwolk metersver ver spreid werden. Met levensgevaar heeft onze fotograaf deze kiek gemaakt. Een fractie van een seconde voor het steen de grond raakte, knipte liij de geweldenaar in zijn val, om zich en zijn toestel daarna in veiligheid te stellen. Sommigen liepen nog schram men oponder de regen van val lende keien. Wat er een ogenblik tevoren nog als een keurig ge harkt terreintje bijlag werd her schapen in een veld met meters hoge stapels puin, die tientallen vrachtauto's dagenlang werk zul len geven. Op de linkerfoto is het moment afgedrukt, waarop de pijp ging vallen. Men ziet hoe het gevaarte naar voren komt, Toen moest onze fotograaf zijn leven redden! Bij het pijltje vertoont zich 'de' tijdens de val 'ontstane harst, in de schacht'. Op de rechterfotQ ziet men het resultaat van 't slopingswerk. ALKMAAR Aan de tweede tourwagenrallye, die gister 42 deelnemende touringcar Dedrijven telde, nam ook de Naco deel. Wij hadden het genoegen tot de ge nodigde passagiers te behoren, waaronder ook enkele burgemees ters en vertegenwoordigers van gemeentebesturen. Om half 7 vertrok de mooie touringcar van de Naco van het Stationsplein naar Purmerend, waar de directeur de heer P. Kistemaker, zich met zijn echt genote en nog enkele genodigden bij het gezelschap voegde. In Amsterdam en Laren kwamen er nog enkelen bij, zodat bij de start voor Hotel de Witte Ber gen in 't Gooi het gezelschap compleet was. Het werd een mooie dag; de zon liet de Tourwagenrallye niet in de steek en wij maakten een prachtige rit rond de Veluwe, die in de Meimaand straalt van het jonge groen tegen de ach tergrond van de donkere den nen en de nog dorre hei. Via Soestdijk, Doorn, Veenem daal,! Eist, Wageningen en Arn hem ging de rit naar Apeldoorn. Bij de Woeste Hoeye was de fi nish van de echtendrit en daar verzamelden zich ook de andere deelnemers, die in Vught, Deurne Arnhem of Meppel waren gestart. In Berg en Bos werd een uur gepauzeerd voor de lunch, waarna de autocars successieve- ijk weer in Westelijke richting vertrokken voor het tweede deel van de rallye, die eindigde op het prachtige Gemeente Sport park te Hilversum, waar de klas sementsproeven werden gereden. De Naco viel niet in de prij zen; maar daar was deze rallye ook niet om begonnen. Doel is, het Nederlandse publiek te laten zien, over welk modern mate riaal de Nederlandse autocarf>e- drijven beschikken en vooral, welke bekwame chauffeurs er achter het stuur- en wat voor bekwame monteurs er in de ga rage onder de wagen zitten. En op dit punt deed de Naco niet voor de andere deelnemers onder. De uitslag van een wed strijd kan van zoveel onvoor ziene omstandigheden afhangen, dat zulks geen hoofddoel mag ?ijn vën een rallye. Trouwens de chauffeurs Piet Veld (die ons vorig jaar zo veilig de Eifeltoer deed genieten) en zijn collega v. d. Vet hebben uitstekend gereden. Tot Arnhem hadden zij nog geen enkel straf- punt; daar werd echter een con trole gemist, hetgeen meer een kwestie van kaartlezen dan van vakbekwaamheid is. Ook de rest van de rallye verliep voor hen gunstig en bij de behendigheids-, wë'dstrild behoorden zij tot dege Damkampioenschap ALKMAAR Het traditionele tournooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Alkmaar en omstreken is wederom begonnen. In totaal nemen 25 spelers dit Alkmaar. Heiloo en Langediik deel. De hoofdklasse is zeer sterk bezet door de heren Kruider (kamp. 1946). Mekken (titelhou der), M. J Langras Jr. (kamp. DDO), Smolenaars (kamp. 1937). N. Oud (oud-kamp. van West- Friesland), M. Oud, J. Schuit en G, Wooniik. In de eerste klasse nemen deel de heren Tuinman. Bijwaard. Sli.jkerman (allen Heiloo), Heves. Kiewitt (beiden lid van WDO) en Stam (DDD). In de tweede klasse spelen de her-en Brueae- man. Kool, Jorna. D, Korn. Len- gers. Mever. Siim, Visser (allen DDD). Mosk (Óudkarspel). Hel der (Heiloo) en Bosman (WDO). De eerste ronde verliep zeer spannend. De uitslagen luidden: Hoofdklasse: H. Kruider,N. Oud 11 J. SchuitJ. Mekken 02 P. Smolenaars—G. Wooniik 02 Eerste klasse: C. BijwaardJ. Heves 02 D. KiewittJ. Slijkerman 20 D. StamK Tuinman 02 Tweede klasse: A. BosmanJ. Helder 02 D. BruggemanJ. Kool 02 J. JornaD. Korn 20 N. LengersK. Meyer 02 A. MoskG Siim 11 D. BruggemanN. Visser 11 Repetitie Odéon ALKMAAR De repetitie voor de leden van Odéon gaat vanavond niet door. De eerstvol gende repetitie is vastgesteld op Dinsdag 19 Mei a.s. 's avonds 8 uur precies in de Muziektuin. De leden worden dringend ver zocht op tijd aanwezig te zijn. Geslaagd HEILOO Op het Bondsexa- men van de C.B.L. te Beverwijk, slaagden voor machineschriiven de dames A. Snauw en J. Kamp. Het diploma stenografie Groote werd behaald door Mei. A. de Wit. Zij werden opgeleid door In stituut Stuifbergen. H.S.V.-nieuws HEILOO Het voetbalpro gramma voor morgen, Hemel vaartsdag, luidt als volgt: 2 uur Sehagen 1—H.S.V. 1; 2.30 uur H.S.V. 4Vitesse 4; 1 uur H.S.V. adsp. BR.K.A.F.C. adsp. E. Nogmaals wordt er op gewe zen dat de wedstrijd Sehagen H.S.V. om 2 uur begin. In ver band hiermee vertrekt de bus om kwart -over één. W eer sveruachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdag avond: IETS ZACHTER Veranderlijke bewolking met vannacht hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtin gen. Dezelfde temperaturen ais vandaag of iets hogere, DEZE WEEK GEEN VOETBALPRIJSVRAAG Ja, het was moeilijk deze keer. Ondanks het record aantal inzen dingen slaagden er slechts vier deelnemers in, 6 punten te be halen, Opvallend was echter, dat de meesten een fijne neus hadden voor het resultaat van de wed strijd RKEDO-VVW. Alle prijs winnaars raadden de juiste 12 uitslag. Deze week geven wij geen nieuwe opgaven, in verband met Hemelvaartsdag. Volgende week komen wij weer normaal terug. Hier zijn de prijswinnaars: 1. Piet de Haan, Westerweg 332, Heiloo. f5.—. 2. G. Boer, Drieboomlaan 70, Hoorn, f 2.50. 3. Jo Ruiter, A 164, Avenhorn. f L— 4. Jn Schaper, Beukenlaan 33, Grootebroek, f 1. 5. Wim van der Heyden (al wéér), San. Kalorama, Beek bij Atliletieknieuws „Olympus" r ALKMAAR Na de succes volle wedstrijden te Utrecht en Heiloo, gaan wij morgen Donder dag 14 Mei naar Enkhuizen, waar, de traditie getrouw. Regionale wedstrijden worden gehouden. Voor de meeste leden, is dit de eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen, dus het beste beentje voor en veel succes. Om half 11 wordt er gestart, van af Jaap Smit, Nieuwesloot 131. De bus komt over Heiloo, dus daar kunnen de leden van Heiloo in stappen, terwijl de leden uit H.H. Waard, plm. kwart voor 11 gereed moeten staan, Ploegleider: A. Nieuwenhuizen. nen, die opvielen door de wil ze, waarop zij met hun lange bus wisten te manoeuvreren. De Naco toqnde zich ook eenl goede gastvrouw; de stewai'des, mej. Couwenhoven nam de hon neurs waar en deed dit voortref felijk. Eens te meer mochten wij on dervinden, dat het met de Naco goed reizen is. JAARVERGADERING VERENIGING „NAZORG" ALKMAAR. Maandagavond hield de vereniging „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen der school voor B.L.O. te Alk maar", ook bekend onder de naam „Nazorg", haar jaarverga dering. De aftredende bestuursleden, mevr. de Lange-van Foreest en de heer A. Nouwen, werden bij acclamatie herkozen. Het hoofdonderwerp van de besprekingen vormde de finan ciële toestand van de Nazorg arbeidsinrichting, waar een be langrijk tekort, zonder voldoende dekking bestaat. Het is te betreuren, dat het ledental der vereniging achteruit loopt, want uit de contributies worden jaarlijks de zwakke kin deren van de B.L-O.-school uit gezonden naar een vacantiehuis. Aan de oud-leerlingen der School wordt avondonderwijs ge geven in de vakken, die zij in de maatschappij het meest nodig hebben, én bovendien wordt hier mede voorkómen, dat deze grote kinderen de straat op gaan. Maar het allervoornaamste is de Na zorg Arbeidsinrichting. Hier ar beiden onder deskundige leiding 21 oud-leerlingen, voor wie in de maatschappij geen plaats is. Om opname in een inrichting te voor komen js indertijd deze arbeids inrichting gesticht. Hier werken zij gedurende een volle dagtaak, leren de zegen van de arbeid kennen en blijven in het gezins verband. Het is daarom bijzonder jammer, dat de financiële toe stand zo zorgwekkend is. Het ledental dient derhalve verhoogd t.e worden. Het bestuiir zal zich tot het gemeentebestuur wenden, om uit de ernstige moeilijkheden inzake de arbeidsinrichting te ge raken. Ook zal de Nazorg weer aan de komende braderie deel nemen, Na de rondvraag werd de ver gadering gesloten. ALKMAAR Voor het Ne derlandse bedrijfsleven is er in Brazilië, de enorme Zuid-Ameri kaanse republiek, die thans een nieuwe phase van ontwikkeling doormaakt, nog toekomst, mits men ondernemingslust en door zettingsvermogen bezit en in or ganisatorisch verband met elkan der samenwerkt, aldus luidde de conclusie van de lezing, die de directeur van de Koninklijke Hollandse Lloyd, de heer C. C. Vermeer, Dinsdagmiddag tijdens een lunch in Hotel Victory hield voor een groot aantal belangstel lenden, leden van het Departe ment Alkmaar van de Neder landse Maatschappij voor Nijver heid en Handel. De invoer beperkt zich thans tot de grondstoffen en goederen die voor Brazilië van essentieel belang zijn en die door het land zelf niet of niet in voldoende ma te worden geleverd. Dit was na de eerste wereldoorlog anders. Momenteel worden onderhan delingen gevoerd omtrent een nieuw monetair accoord tussen dit land en Nederland. Brazilië kan in menig opzicht gelden als een compensatie voor het verlo ren gegane Indonesië. Het zijn vooral de Portugezen geweest, die zich ten tijde van de ontdekkingsreizen in de vijf tiende eeuw in de Oostelijke helft van Brazilië gevestigd hebben. Zii hielden zich voornamelijk be zig met de cultures suiker, tabak en cacao. In het binnenland le ven nog vele Indianen, in Bahia en Perngmbuco. waar zich ook Hollanders vestigden, treft men de oorspronkelijke negerbevol king aan. zoals die zich ontwik keld heeft na de „slaven-aanvoe- rgn" uit Afrika Brazilië bestaat thans uit 20 staten in federatief verband met Fjiq de Janeiro als hoofdstad. Het land beslaat de helft van 't Zuid- Amerikaanse vasteland, is 180 maal zo groot als Nederland en telt een bevolking van 53.000.000. De staten Sao Pao. Parana en Minas Gerais ziin de dichtst be volkte. Rio de Janeiro telt 2''= millioen inwoners. Het klimaat in Brazilië is warm. hetgeen over het algemeen de werklust ver mindert. De inwoners hebben enorme belangstelling voor de binnenlandse politiek. Sao Pao was de belangrijkste staat, waar zich de koffiecultuur concentreerde. Voor de oorlog was de productie 30.000.000 zak ken per jaar. Er was een over productie. die de prijzen enorm deed duikelen, terwiil geweldige hoeveelheden koffie dé weg „naar de locomotieven" vonden. Thans is er de koffieculture betrekke lijk gering, alhoewel de koffie toch de „kurk" blijft, waar ge heel het economische bestel van het land op drijft. Het centrum van de koffieculture heeft zich allengs verplaatst naar Parana De katoenculture is een enqrme strop voor de regering geworden Hoewel Brazilië belangrijke mo derne projecten telt. is 'het land OP velerlei gebied nog primitief Spoor- en autowegen ziin er te weinig en hét land is aangewezen op kustvaart, die zeer intensief is. In de Zuidelijke staten vindt men bosbouw en veeteelt. Vitto- ria is een belangrijke haven voor export van ertsen. De mijnbouw vormt-een zwak punt van Bra zilië. in Bahia wordt veel olie aangetroffen, maar toch blijft men hoofdzakelijk ap import van olie en benzine aangewezen, ter wiil grote waterwerken 't land van electrische stroom voorzien. De meeste exporthuizen in Bahia zijn in handen van Nederlanders, Het Amazonegebied is groten deels wild-west, terwiil ook het achterland in Oostelijke richting betrekkelijk onontgonnen is. De heer Vermeer ging op en kele detailpunten wat dieper in, zodat ziin toehoorders een uitste kende algemene indruk omtrent de economische aspecten van Brazilië kregen. De voorzitter van het Departement Alkmaar, de heer J. F. Ie Blansch. besloot de bijeenkomst met een kort dankwoord. PURMEREND, 12 Mei. 8000 kippeneieren 12.7513.75; 3000 eendeneieren 1010.50 per 100 stuks. 821 runderen, 100 vette koeien 2.202.95 per kg, handel goed; 345 gelde koeien 550825 p. st.. stug; 230 melkkoeien 650 1100 per st„ stil; 24 pinken 250 415 p. st„ matig; 32 stieren 600— 1650 per st„ matig; 903 nuchtere kalveren, v. d. sl. 3590 per st., vlug, fok 55110 per st., kalm; 903 varkens, vette v. d. sl. 1.80 1 86 per kg, vlug, id. zouterij 1.68 —1.78 per kg, vlug; vette zeugen 1.60—1.68 per kg, goed; 983 big gen 3655 en 6590 per stuk. stug; 20 fokzeugen 240380 per st„ stug; vette schapen 80120 per st„ kalm; overhouders 60 95 per st„ kalm; 85 bokken en geiten 8055 per st,, gtug; 36 paarden 6751050 per st„ stil. Totaal 4392. 1700 oude kippen en hanen (witte en rode) 1.902.10: 150 idem (blauw) 22.20: 500 jonge hanen (blauw) 2.903; 3600 idem (witte en rode) 2.30— 2.60 per kg; 300 eenden 1—2.25; 600 konijnen 18 per stuk. WARMENHUIZEN, 13 Mei - Rode kool 8.1011. LANGEDIJK, 13 Mei. 6000 kg rode kool I 713.50; 6000 kg gele kool I 16.40—22.70; 3000 kg Deen se witte 32; 3000 kg rabarber 5.50 6.30; 3000 kg bieten A 5; door gedraaid 4500 kg bieten en 2600 rode kool. N. SCHARWOUDE. 12 Mei. - 100000 kg rode kool 715.30; 12000 kg Deense witte 23.20— 29.70: 280 kg witlof 2 B 39, stek 31; 1700 kg prei A 35—39, B 23- 24 Veemarkt Purmerend 12 Mei Bij een niet te groot aanbod begon de handel in vette koeien vrij willig. Toen het aan bod bleef aanhouden, werd de handel kalmer, maar prima vlees beesten bleven goed gevraagd. Voor gelde koeien was weinig belangstelling, meer vap grossiers dan van weiaers, toch zakten de prijzen niet noemenswaard in. Ook voor verse melkkoeien was de belangstelling niet groot. Npchtere kalveren voor de slacht maakten vastere prijzen bij vlug ge handel. Fokkers gingen min der vlot van de hand. Het aan bod in schapen wondt groter, er komen meer lammeren los. De handel in schapen en lamnieren was echter matigjes. Overhouders, niet te zwaar en niet te vet, de den het wel, maan overigens was ook hier een zeer kalme handel te aanschouwen. Vette varkens waren williger: zwaardere slacht- varkens lieten een flinke prijs verhoging zien. Het grote biggenaanbod werd niet al te vlot verwerkt; fokzeu gen gingen heel stug. Stil was liet ook op de paardenmarkt. De pluimveemarkt was het toneel van wat meer bedrijvigheid: flink aanbod en vlugge handel. De rede Winston Churchi het benijden van mensen, waan jaren geen belem om grote activiteit leggen en een onve timisme op andere gen. Figuren als man, die in alle samenleving voork leiders bij uitstek dat zij alles met neratie gemeen hun rijpe levenser heid die dergelijke vrouwen tot topfigi Daarom gaven de de voorkeur aan der wijzen". Chun zijn brillante rede mensdom in deze spanning en wede wen een hart ond stoken. In zijn ver den: „Er zijn welli gen te doen dan mitsgaders zichzeli te rijten", ligt een 1 heidszin besloten ging inhoudt aan zovelen, die moe gaan onder het ve voel van defaitism Het is dezelfde Cl de bange dagen va; Duitse bommenwer Britse Eilandenrijk volk moed insprak om vol te houden delijke zegepraal. Er dringen zich on menigeen neig: ren, om de rede vergelijken met d Eisenhower. In giu er punten van ove beider visie op hel ren trekt het int naar vrede de aai staatslieden erkenr waarde van de soonlijkheid en bt knochtheid aan waarop .de Vrije taak vervullen in gevaarvolle episode historie. Eenstemm er ook over de no fensie te bevordere; ook verschillen aan de scheidingslijnen de Britse en de Ai plomatie. Niet waai selen raakt, maar h de huidige spanninj deren. Dat dus mei is van beleid. Dn Churchill sprak ov van de Amerikanei dure over het vrij la gevangenen in Kore kwam dit verschil het ogenblik, dat mier in het Lager kanen inzake de land verweet destij< te hebben gegeven se advies om de ge pen bij het einde te laten standhoud reikte frontlijnen, ze terug te trekkei meest opvallende scheid in inzicht tu ton en Londen ovei Rusland aan te ne Eisenhower wilde ming bereiken in Rusland de hand t chili daar -tegen rede het plan reed* maken met het „g daar zijn aandringe ferentie van de G: hopft daarmede blij een zekere mate va over het Amerika wen ten opzichte v Unie. Een persoon! dat de buitenstaai waarderen. Maar vi punt waaruit een gi spreekt, dat het ni( land is, maar de dienst uitmaken. Amerikaanse attaché nam Gistermiddag bc hebber van de zee vice-admiraal A. d lunch aan de Amei ne-attaché, Charle wegens diens vertri rika. Tijdens de lui ce-admiraal de Booj de attaché mede. d noemd tot commanc de van Oranje Nass WACO (Texas) - men hebben Maani in twee steden in minst 75 slachtoff terwijl meer dan 5(1 wond werden. Van van Waco is nog sle verwrongen staal beton overgebleven trok een wervelsto centrum, waar 67 dood en meer dar gewond werden. Tv voor had een ai storm zich een weg de woonwijk van de der naar het Wester San Angelo, waar i acht personen gedoi meer dan honderd den. Waco is een stad woners in het midd „1 ^?rd zo hard d getroffen, dat een zijn van zes etage's cordeon opgevouwei vertelde een oogget gebouw vonden ach dood. Het gebouw aangrenzende bioscc die hierdoor gedeelt .Ahe toegangs ®tad zijn afgesloten Kruis in Washingtc

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2