iLYER specten he Britten nemen reeds voorzorgsmaatregelen Wervelstormen teisteren twee steden in de l \S. reemraadsc!iap Wierin^ermeer Weekstaat van de Ned. Bank NIEUW N.S.-MATERIAAI OP KLEINERE LIJNEN Nederland liberaliseert verder tot 92 procent WOENSDAG 13 MEI 1953 Pagina 3 2 WEEK GEEN ÏALPRIJS VRAAG liletieknieuws „Olympus" i Nijverheid •kt en Beurs markt Purmerend Buitenlandse notities Amerikaanse Marine- attaché nam afscheid De gespannen verhouding in Suez-zöne RUSSEN VRAGEN HUIZEN TE DJAKARTA Naar wij vernemen: Boerderijbrand te Zaandam Verzending zeepost JtUtfatoP1 Blauwe Diesel snelsterksierlijk Dertien doden bij overval op Java DE VERLAGING VAN HET WEELDETARIEF Toestand Jef Scherens zeer bevredigend Luchlpostzegel voor bijzondere vluchten CONCENTRATIEKAMPEN IN DE V.S. Zoon van President verongelukt PIJPROKERSCLITB WIL TABAK OP DE BON VERGIFTIGINGSZAAK IN HOGER BEROEP WEK DE GAL IN UW LEVER OP Prins Bernhard op „Zeven Provinciën" Willy Schootemeyer overleden >.rsverivachting leeld door het KNMI ilt, geldig van Woens- d tot Donderdag- fVCHTER olijke bewolking met it hier en daar mist. neeste plaatsen droog Zwakke tot matige it Oostelijke richtin- tezelfde temperaturen daag of iets hogere. vas moeilijk deze keer. et record aantal inzen- iagden er slechts vier in, 6 punten te be vallend was echter, dat een fijne neus hadden resultaat van de wed- EDO-VVW. Alle prijs raadden de juiste 12 eek geven wij geen gaven, in verband met tsdag. Volgende week j weer normaal terug. de prijswinnaars: e Haan/Westerweg 332, oer, Drieboomlaan 70, .50. liter, A 164, Avenhorn. •haper, Beukenlaan 33, :k. fl.— van der Heyden (al- n. Kalorama, Beek bij AAR Na de succes strijden te Utrecht en an wij morgen Donder- i naar Enkhuizen, waar, e getrouw, Regionale n worden gehouden, meeste leden, is dit de dstrijd van het nieuwe lus het beste beentje eel succes. 1 wordt er gestart, van uit, Nieuwesloot l3l. De over Heiloo, dus daar e leden van Heiloo in- erwijl de leden uit H.H. m. kwart voor 11 gereed taan. Ploegleider: A. uizen. ~B rische stroom voorzien, e exporthuizen in Bahia inden van Nederlanders, izonegebied is groten- d-west. terwijl ook het d in Oostelijke richtine iik onontgonnen is. r Vermeer ging op en- ilpunten wat dieper in. i toehoorders een uitste- gemene indruk omtrent imische aspecten van kregen. De voorzitter Departement Alkmaar. J. F. Ie Blansch. besloot ikomst met een kort •d. 3REND, 12 Mei. 8000 ren 12.75—13.75; 3000 •ren 1010.50 per 100 1 runderen, 100 vette ,20—2.95 per kg, handel gelde koeien 550825 p. 23Ö melkkoeien 650 st., stil; 24 pinken 250 matig; 32 stieren 600 st., matig; 903 nuchtere v. d. sl. 3590 per st., 55—110 per st., kalm; ans, vette v. d. sl. 1.80 kg, vlug, id. zouterij 1.68 r kg, vlug; vette zeugen I oer kg, goed; 983 big- -55 en 65—90 per stuk. fokzeugen 240380 per vette schapen 80120 kalm; overhouders 60-- kalm; 85 bokken en 155 per st„ stug; 36 6751050 per st., stil. 192. 1700 oude kippen en vitte en rode) 1.902.10; n (blauw) 22.20: 500 anen (blauw) 2.903; n (witte en rode) 2.30— kg; 300 eenden 1—2.25; jnen 18 per stuk. IENHUIZEN, 13 Mei ol 8.10—11, EDIJK, 13 Mei. 6000 kg .I I 7—13.50; 6000 kg gele 1.4022.70; 3000 kg Deen- 32; 3000 kg rabarber 5.50 000 kg bieten A 5; door- 4500 kg bieten en 2600 sl. HARWOUDE, 12 Mei. :g rode kool 715.30; s Deense witte 23.20 10 kg witlof 2 B 39, stek kg prei A 3539, B 23, 1 Bij een niet te groot begon de handel in vette /rij willig. Toen het aan- ef aanhouden, werd de :almer, maar prima vlees- bleven goed gevraagd- •1de koeien was weinig elling, meer van grossiers i weiders, toch zakten de niet noemenswaard in. ir verse melkkoeien was angstelling niet groot, e kalveren voor de slacht vastere prijzen bij vlug- iel. Fokkers gingen min- t van de hand. Het aan- schapen wordt groter, er meer lammeren los. De in schapen en lammeren ter matigjes. Overhouders, zwaar en niet te vet, de- wel, maar overigens was r een zeer kalme handel ehouwen. Vette varkens williger: zwaardere slacht- lieten een flinke prijs- ng zien. rote biggenaanbod werd te vlot verwerkt; fokzeu- agen heel stug- Stil was op de paardenmarkt. De ?emarkt was het toneel /at meer bedrijvigheid: inbod en vlugge handel. De rede van Churchill Winston Churchill behoort tot het benijdenswaardige slag van mensen, waarvoor de last der jaren geen belemmering vormt om grote activiteit aan de dag te leggen en een onverwoestbaar op timisme op anderen over te dra gen. Figuren als de Britse staats man, die in alle lagen van de samenleving voorkomen, zijn de leiders bij uitstek. Want behalve dat zij alles met een jongere ge neratie gemeen hebben, zijn het hun rijpe levenservaring en wijs heid die dergelijke mannen en vrouwen tot topfiguren stempelen. Daarom gaven de oude Grieken de voorkeur aan een „regering der wijzen". Churchill heeft met zijn brillante rede het vermoeide mensdom in deze tijd van onrust, spanning en wederzijds wantrou wen een hart onder de riem ge stoken. In zijn vermanende woor den: „Er zijn wellicht betere din gen te doen dan het mensenras mitsgaders zichzelf aan stukken te rijten", ligt een brok werkelijk heidszin besloten dat een uitda ging inhoudt aan het adres van zovelen, die moeizaam gebukt gaan onder het verlammende ge voel van defaitisme en wanhoop. Het is dezelfde Churchill, die in de bange dagen van 1940, toen de Duitse bommenwerpers boven het Britse Eilandenrijk raasden, zijn volk moed insprak en aanvuurde om vol te houden tot de uitein delijke zegepraal. Er dringen zich onwillekeurig bij menigeen neigingen naar vo ren, om de rede van Churchill te vergelijken met die van president Eisenhower. In grote trekken zijn er punten van overeenkomst. In beider visie op het wereldgebeu ren trekt het intens verlangen naar vrede de aandacht. Beide staatslieden erkennen de hoge waarde van de menselijke per soonlijkheid en belijden hun ver knochtheid aan de beginselen, waarop .de Vrije Volkeren hun taak vervullen in één der meest gevaarvolle episoden van wereld historie. Eenstemmigheid bestaat er ook over de noodzaak de de fensie te bevorderen. Maar er zijn ook verschillen aan te wijzen, die de scheidingslijnen typeren tussen de Britse en de Amerikaanse di plomatie. Niet waar het de begin selen raakt, maar het inzicht hoe de huidige spanningen te vermin deren. Dat dus meer een kwestie is van beleid. Dit bleek toen Churchill sprak over de houding van de Amerikanen in de proce dure over het vrijlaten der krijgs gevangenen in Korea. Nog sterker kwam dit verschil tot uiting op het ogenblik, dat de Britse pre mier in het Lager Huis de Ameri kanen inzake de kwestie-Duits- land verweet destijds geen gehoor te hebben gegeven aan het Engel se advies om de geallieerde troe pen bij het einde van de oorlog te laten standhouden op de be reikte frontlijnen, in plaats van ze terug te trekken. Maar het meest opvallende is het onder scheid in inzicht tussen Washing ton en Londen over de tegenover Rusland aan te nemen houding. Eisenhower wilde overeenstem ming bereiken in alles, voor aan Rusland de hand te reiken. Chur chill daar -tegen opperde in zijn rede het plan reeds een begin te maken_ met het „gesprek". Van daar zijn aandringen op een con ferentie van de Grote Vier. Hij h"oft daarmede blijk gegeven van een zekere mate van bezorgdheid over het Amerikaanse wantrou wen ten opzichte van de Sovjet- Unie. Een persoonlijk standpunt, dat de buitenstaander heeft te waarderen. Maar wel een stand punt waaruit een gevoel van spijt spreekt, dat het niet meer Enge land is, maar de V.S. die de dienst uitmaken. Gistermiddag bood de bevel hebber van de zeestrijdkrachten, vice-admiraal A. de Booy, een lunch aan de Amerikaanse mari ne-attaché, Charles W. Parker, wegens diens vertrek naar Ame rika. Tijdens de lunch deelde vi ce-admiraal de Booy de scheiden de attaché mede. dat hij was be noemd tot commandeur in de Or de van Oranje Nassau. ISMAILIA, 12 Mei (AFP) De Britten hebben in de Suez- kanaalzone voorzorgsmaatregelen genomen met het oog op de hui dige Brits-Egyptische verhouding. De kampwachten zijn versterkt en de militairen moeten in de kampen blijven. De controle is verscherpt. Verscheidene strategische plaat sen zijn versterkt. In de gehele kanaalzone is de sfeer gespannen. De wegen, die van Cairo naar de kanaalzone leiden, worden bewaakt. Er heeft zich geen incident voorgedaan. In Valetta op Malta scheepten lange rijen Britse mariniers zich in. Hun bestemming werd niet bekend gemaakt. Later voer een groep tanklandingssehepen met militairen met volledige uitrus ting de haven uit. Men denkt, dat het vertrek ver- De Russische regering heeft aan de huisvestings-organisatie in Djakarta 40 huizen voor perso neel van de ambassade gevraagd. Dit verzoek om huizen kan men als een voorbereidende stap be schouwen voor de opening van een Russische ambassade te Dja karta. Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken is gereed met de voorbereidingen voor de opening van een 1 Indonesische ambassade te Moskou. De Mas- jumi is echter van mening, dat zolang de veiligheid nog niet vol doende is verzekerd, deze partij zich niet kan verenigen met de uitwisseling van diplomatieke vertegenwoordigers met de Sov jet-Unie. werd de landbouwer H. S. uit Eindhoven veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk, omdat hij zich tegenover een Nij meegse dame had voorgedaan als slachtoffer van de watersnood en haar tot afgifte van geld en kle ding had bewogen.... is te Amsterdam een 18-jarige bakkersgezel uit 't Duitse plaatsje Rheydt aan de Rijn aangetroffen, die zonder geldige papieren lo pend bij Heerlen over de grens was gekomen. De jongen, die door de zucht naar avontuur ge dreven werd, gaat weer naar Duitsland terug.... heeft de Haagse rechtbank de 34- parig boekhouder W. S. veroor deeld tot twee en een halve maand gevangenisstraf. S. had ruim f 97.000.verduisterd ten nadele van de aannemersfirma, waar hij werkzaam was. Het geld was hij in speelclubs kwijt ge raakt.... ontving H.M. de Koningin gister morgen ten paleize Lange Voor hout te Den Haag de nieuwe Duit se ambassadeur, dr. H. Muhlen- feld, ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. Hierbij speelde de Kon. Militaire Kapel: Deutsch- land, Dentschland ueber alles.... zal de jaarlijkse grote zomerten- toonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam deze keer gewijd zijn aan „Vier eeuwen Venetiaan- se schilderkunst". De expositie wordt gehouden van 25 Juli tot 11 October en zal 110 schilderijen omvatten.... WACO (Texas) Wervelstor men hebben Maandagavond laat in twee steden in Texas op zijn minst 75 slachtoffers gemaakt, terwijl meer dan 500 mensen ge wond werden. Van het centrum van Waco is nog slechts een hoop verwrongen staal en gebroken beton overgebleven. Twee keer trok een wervelstorm door het centrum, waar 67 personen ge dood en meer dan 400 mensen gewond werden. Twee uur daar voor had een andere wervel storm zich een weg gebaand door de woonwijk van de 360 km. ver der naar het Westen gelegen stad San Angelo, waar op zijn minst acht personen gedood en meer meer dan honderd gewond wer den. Waco is een stad van 90.000 in woners in het midden van Texas, w,?r(^ 20 hard door de storm aetroffen. dat een meubelmaaa- zun van zes etaae's „als een ac cordeon opgevouwen werd." zo vertelde een ooggetuige. In dit gebouw vonden acht mensen de dood. Het gebouw werd op een aangrenzende bioscoop geworpen yle£d°or gedeeltelijk vernield werd. Alle toegangswegen tot de stad zijn afgesloten. Het Rode Kruis in Washington heeft be- band houdt met de toestand in de Suez-kanaalzone. Voorts wordt gemeld, dat de Britse tor-pedobootjagers „Che quers", „C'hieftain", „Chevron" en „Cheviot", die op weg waren naar de Zuid-Dalmatische kust, hun route hebben gewijzigd. Men ge looft, dat zij zich naar de kanaal zone begeven. Een woordvoerder van de Britse admiraliteit te Londen be vestigde later, dat „bepaalde be wegingen" van mariniers als „voorzorgsmaatregel" waren goedgekeurd. Hij wilde hun be stemming niet bekend maken. ZAANDAM. In een hooiberg aan het zijkanaal H op de grens van Amsterdam is gistermiddag brand ontstaan. Vermoed wordt, dat het 6-jarig zoontje van de bouwboer van der Veer nabij de hooiberg met vuur heeft ge speeld. De brand werd bestreden door de Za'andamse en Amster damse brandweer. Het vuur sloeg over naar een houten schuur, waarin een paard en twee koeien stonden. De dieren konden wor den gered, doch van hooiberg en schuur bleef weinig over. De ver brande gebouwen waren eigen dom van de gemeente Amsterdam. De heer van der Veer was pach ter. De schade wordt door verze kering gedekt. WIERINGERWERF. In de op Donderdag 7 Mei j.l. gehouden vergadering van dijkgraaf en heemraden van het heemraad schap de Wieringermeer kon de voorzitter, ir. A. Ovinge, mede deling doen, dat inmiddels een begin was gemaakt met de aanleg van de nieuwe Ioswal in de haven op de Oude Zeug, welk werk was gegund aan de firma H. Visser en Zn. te Lemmer. Aan de adjunct-opzichter C. D. Catshoek te Medemblik werd op zijn verzoek met ingang van I Mei 1953 eervol ontslag verleend. In de kosten van het op de Af sluitdijk te plaatsen en door de beeldhouwer Mari S. Andriessen te vervaardigen standbeeld van dr. ir. C. Lely zal door het heem raadschap worden bijgedragen door beschikbaarstelling van een bedrag van f 500.-. Ingekomen was het besluit van Ged. Staten van Noordholland, houdende weigering tot het ver lenen van de daarvoor vereiste ontheffing van het Reglement Vaarwateren Noordholland voor het vervangen van de ophaalbrug over de Slootsluis te Slootdorp door een vaste brug. Mededeling werd gedaan, dat tegen het ma ken van een nieuwe beweegbare brug in principe geen bedenkin gen bestaan. Van de minister van Verkeer en Waterstaat werd bericht ont vangen, dat ook in de jaren"1954 en 1955 door het Rijk nog fondsen beschikbaar worden gesteld voor werken van het afwerkingspro gramma. De voorzitter deelde mede, dat de adjunct-opzichter P. J. Mooy zich vrijwillig beschikbaar heeft gesteld voor het verrichten van werkzaamheden in het getroffen Mei). gebied, alwaar hij gedurende eni ge weken werkzaam is geweest bij het bouwen van een tweetal spuiduikers en het herstel van dijken op Noord-Beveland. De legger van het heemraad schap, bijgewerkt aan de hand van de kadastrale gegevens naar de toestand op 31 December 1952, werd vastgesteld met een totale belastbare opbrengst van f 1.012.180,16. Eveneens werd overgegaan tot vaststelling van het kohier voor het dienstjaar 1953. Het heffingsperoentage werd bepaald op 69.1. Het transport van de verschil lende materialen, benodigd voor het onderhoudswerk, zal in 1953 worden uitgevoerd door de heer Klein te Wieringen, de laagste inschrijver. De uitvoering van het ber lig- de.straatwerk zal in 1953 worden opgedragen aan W. de Jong te Wieringen, terwijl het maaien van de tochttaluds e.d. zal worden op gedragen aan de heer Zuidema te Wieringen, die na inschrijving eveneens de laagste inschrijver bleek te zijn. Met d* volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië en Ned. Nw Guinea m.s. „Oranje" (27 Mei); Ned. An tillen: m.s. „Delft" (21 Mei); Su riname: m.s. „Stentor" (27 Mei); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afri ka: „Edinburgh Castle" (16 Mei); Canada: s.s. „Blijdendijk" (19 Mei); Zuid Amerika: m.s. „Ar gentina Star" (18 Mei); Austra lië: m.s. „Strafheden" (16 Mei); Neiuw Zeeland: via Engeland (16 (Advertentie) Pure gold leal Virginia AMSTERDAM Dc voornaam ste mutaties op de verkorte ba lans van de Nederlandsche Bank per 11 Mei staan in verband met een verdere ontspanning na de ultimo. De voorschotten onder gingen een kleine vermindering met f 300.000 tot f 35 millioen. De chartale geldhoeveelheid liep met f 56 millioen achteruit tot f 3.024 millioen. Ook op de geldmarkt blijft de situatie ruim en Cal- money noteert weer geruime tijd '/a pet. Het tegoed van de handels banken bij de centrale instelling steeg voorts met f 54 millioen tot f 88 millioen. Ook het Rijk heeft zijn positie met f 31 millioen we ten te versterken tot f 962 mil lioen. Zoals bekend stond Dinsdag de inschrijving open op de 1- jaarspromissen. Naar verluidt zouden de banken niet zo bijster veel interesse betonen. Op dit ogenblik ontbreekt echter nog elk cijfer omtrent de grootte van deze inschrijving. Gaf de deviezenreserve vorige week een aanmerkelijke daling te zien, die grotendeels het gevolg was van de vrij willige terugbeta ling aan het I.M.F. te Washington van een schuld ad 48 millioen dollar, deze week vertoont onze deviezenreserve weer een aanwas en wel met f 19,2 millioen tot f 1725,7 millioen. Goud en devie zen tezamen, die vorige week juist beneden de f 4 milliard kwamen, hebben deze grens thans weer in opwaartse richting gepasseerd en belopen f 4.015.3 millioen. De goudvoorraad zelf is onveranderd gebleven op f 2.289,6 millioen. richt ontvangen, dat zes blokken huizen in Waco met de grond ge lijk gemaakt zijn. In San Angelo, een stad van 50.000 inwoners, is o.a. een school vernield, waarbii enige kinderen gewond zijn. In een ontspanningszaal te Wa co werden 25 a 30 jongens door het puin opgesloten. Gistermor- genvroeg was bekend, dat op ziin minst vijf van hen nog in leven zijn. Eén van hen heeft zijn vader door een gat in de puinhopen verteld, dat hij toen 't gerommel begon, onder een biljart-tafel ge doken was en dat hij waarschijn lijk daaraan zijn leven te danken had. De jongen vertelde zijn va der bang te zijn, dat zijn been gebroken is. Waco werd door een windhoos getroffen tijdens een geweldige regenstorm. waardoor tal van slachtoffers haar niet hoorden aankomen. De mensen werden door de storm opgetild en- tegen de gebouwen geslagen. De gehele 1 nacht hebben reddingsploegen j met moderne hulpmiddelen te- j midden van de puinhopen ge- j zocht naar slachtoffers. In de zakenwijk van Waco is de staat van beleg afgekondigd. Twee jongemannen en vier auto mobilisten ziin in Waco door rondvliegende stukken puin om het leven gekomen. I Nieuw materiaal op kleinere lei-, (Van onze redacteur) Met ingang van de nieuwe dienstregeling zal op verschillen de secundaire baanvakken het nieuwste snufje van de Neder landse Spoorwegen, de „Blauwe Diesel" in gebruik worden ge nomen. De directie van de N.S. heeft goede verwachtingen van deze Diesel-Electrische één- en twee-rijtuigtreinen, en het gezel schap persvertegenwoordigers dat gistermiddag was uitgenodigd een rondrit volgens een extra dienstregeling op het traject Utrecht - Ede - Wageningen - Amersfoort - Utrecht met deze treinstellen te maken, heeft zich van vele uitstekende kwaliteiten kunnen overtuigen. Ook SneekStaveren. Het nieuwe materieel zal aanvankelijk worden ingezet op de lijnen: LeeuwardenSneek, ArnhemWinterswijk. Dordrecht Nijmegen en GoudaAlphen aan de Rijn. Naar gelang de af levering van het materieel, zul len de diensten worden uitge breid. Het ligt in de bedoeling, zo zeide ir Den Hollander, om geleideliik-aan op de niet-geelec- trificeerde netten dit materieel in te schakelen, waarbii men zich voorstelt in het Noorden te be ginnen. Ook het traject Sneek Staveren zal dus in de toekomst zeer zeker de blauwe diesel op de lijn zien verschijnen. Over 't nieuwe materieel zeide ir. Den Hollander: „Iets beters is er mo menteel op dit gebied niet te krijgen. Dit geldt niet alleen voor Nederland,- maar voor ge heel Europa en misschien wel voor de Ver. Staten. Het mate rieel is daar wellicht wel groot ser. maar technisch niet beter," Hij wees er uitdrukkelijk op. dat men in de nieuwe diesel stellen geen „autobussen op rails" mag zien. Het materieel is zwaar en ontzaglijk sterk en de wagens tonen alle essentiële verschillen welke er nu eenmaal tussen autobus en spoor bestaan. Nederlands fabrikaat. In de komende twee iaren zul len er door de fabrikant, de com- binatiè AllanSmit te Slikker veer, dertig één-wagenstellen en 46 twee-wagenstellen worden af geleverd voor de N.S. Naar wij vernamen, heeft de fabrikant thans ook reeds een bestelling voor 35 van deze die- sel-electrische stellen voor Por tugal in behandeling. De wagens zijn volkomen Ne derlands fabrikaat en van een weldoordachte, vernuftige con structie. Vele nieuwigheden ziin er in verwerkt, zoals de z.g. tor sie-vering. electrisch remvermo- gen enz De motoren ziin hori zontaal onder de vloer geplaatst, de ingenieuze electrische trans missie heeft een snellere accele ratie en prettig, soepel rijden tot gevolg. De draaistellen, welke van een voor Nederland nieuwe constructie zijn, voldoen bijzon der goed. De grote snelheid van de wagens (max. 135 km.) ma ken het mogelijk, zoals ir Den Hollander opmerkte. ze in te schakelen op de geëlectrifi- ceerde netten, wanneer zich hier eens storing mocht voordoen. Dertien personen zijn Zondag om het leven gekomen en zeven en twintig gewond bij een aanval van bandieten op het dorp Djati- muljo nabij Tegal aan de Noord oostkust van Java. Dit is Dinsdag officieel te Djakarta medegedeeld. Het was de eerste maal sedert ruim een jaar, dat zich in dit gebied ongeregeldheden voorde den. De grootte der aangerichte schade is niet bekend gemaakt. Er blijken misvattingen te be staan omtrent de gevolgen van de aanneming van het wetsont werp tot verlaging van het weel- detarief met betrekking tot di verse artikelen. Van bevoegde zijde vernemen wij desgevraagd, dat een en an der vermoedelijk een gevolg is van een onjuiste interpretatie van de gewijzigde zgn. „weelde- tabel". die behoort bij het besluit op de omzetbelasting 1940. Op tabel 2 daarvan treft men aan de artikelen, die met 30 of 15 pro cent waren belast. Bij de invoering van het 30 procenttarief werd hieraan toe gevoegd een tabel 2a, die aan geeft de artikelen uit tabel 2, die met 15 procent belast waren en die nu ook met 15 procent belast blijven. Wil men dus nagaan voor welke artikelen de verlaging geldt, dan moet men als het ware de artikelen van tabel 2a van tabel 2 aftrekken. De resterende zijn dan nu ook met 15 procent belast. HASSELT Bij het Röntgen onderzoek is' vastgesteld dat de verwondingen van Jef Scherens. als gevolg van het ongeluk met zijn wagen tijdens autoraces te Bree. van veel minder ernstige aard ziin dan eerst gevreesd was. Hij klaagt over pijnen in de borst en in de lendenen, terwijl hij een schouderfractuur blijkt te hebben opgelopen. Er is gelukkig echter geen sprake van een sche delbreuk. zijn toestand wordt zeer- bevredigend genoemd. De in 1938 uitgegeven, door Aart van Dobbenburgh ontworpen luchtpostzegel voor bijzondere vluchten, voorstellende een kraai in de vlucht, zal over enkele maanden opnieuw worden uitge geven in de waarde van f 0.25. Ook deze zegel zal uitsluitend bestemd zijn voor de frankering van met bijzondere vluchten te verzenden stukken. Omtrent de datum van verkrijgbaarstelling volgt nader bericht. Dinsdagmiddag brachten de Zuidafrikaanse volksdansers, die een tournée maken door ons land, een bezoek aan Paleis Soestdijk, waar zij door H.M. Koningin Juliana werden ontvangen. De volksdansers boden Prinses Marijke, die er met Prinses Beatrix bij aanwezig was, twee poppen aan. Een van de leden van het gezelschap bood Prinses Marijke de doos met de poppen aan. Geheel links H.M. Uiterst rechts Prinses Beatrix, naast haar Prinses Marijke. 's GRAVENHAGE, 12 Mei. De Nederlandse regering heeft besloten om de liberalisatie van de invoer uit de O.E.E.S.-landen uit te breiden van 82 tot 92 pro cent. Met deze maatregel heeft Nederland gevolg gegeven aan een aanbeveling van 24 Maart j.l. van de raad van de organisatie voor Europese economische sa menwerking. Nederland volgt hiermede het voorbeeld van de andere O.E. E.S.-landen. wier positie in de Europese Betalings Unie zich zo danig heeft ontwikkeld, dat zii uit monetaire overwegingen geen invoerbeperkende maatregelen meer nodig hebben. In haar mededeling aan de raad van de O.E.E.S. over dit be sluit tot verdere liberalisatie heeft de Nederlandse regering nogmaals duidelijk doen uitko men. dat in het intra-Europese handelsverkeer naast quantita- tieve beperkingen ook nog an dere belangrijke invoerbelemme- ringen bestaan. In het bijzonder is daarbij de nadruk gelegd oo de invoerrechten. De somtiids grote verschillen in de hoogte der tarieven betekenen voor lan den met lage tarieven, dat het opheffen van quantitatieve res tricties alleen, geen redelijk ge lijkwaardige toegangsmogeliik- WASHINGTON (Reuter). In de V.S. worden thans ten minste vijf detineringskampen ingericht voor personen, die in tijd van oor log als gevaarlijk voor de veilig heid van het land worden be schouwd. Een dergelijk iemand zal, op grond van de wet op de Binnenlandse Veiligheid van 1950, voor onbepaalde tijd vastgezet kunnen worden zonder dat de gebruikelijke* gerechtelijke proce dure in acht genomen wordt. Op weg van Barranquilla naar Bogota is een vliegtuig neerge stort. De zoon van de President van Columbia. Raphael Gomez Hurtado en twee zijner begelei ders. zijn daarbij omgekomen. Maar alleen goedkope Enige weken geleden werd in Hilversum ter gelegenheid van 't bezoek van Opa Klii- zing de Pijprokersclub „Ons Genoegen" opgericht. De. meest bejaarde, leden van de ze club. hebben thans een mo tie aangenomen, waarin aan de secretaris voor Nederland van de Internationale Pijpro kers-organisatie de heer Klijzing Jr. in Purmerend - wordt verzocht er bij de Mi nister van Financiën op aan te dringen, dat de accijns op rooktabak wordt verlaagd. De Hilversummers zijn van me ning. dat vrijwel alle ouden van dagen, geoensionneerden e.d. meest mensen met een klein inkomen, hun pijpje ta bak roken als de enige luxe in hun levensavond, maar dik wijls ook als troost. Daarom wensen zii de rooktabak min der belast te zien. Indien de Minister dit verzoek zou kun nen inwilligen zouden de Hil versummers graag bonnen voor goedkopere rooktabak ingevoerd willen zien. speciaal voor de oudjes. heden tot de verschillende mark ten inhoudt. De nieuwe Neder landse liberalisatiemaatregelen ziin van Nederlandse ziide dan ook uitdrukkelijk als autonome maatregelen bestempeld. Dit be tekent. dat de Nederlandse rege ring zich het recht heeft voor behouden desnoods op de ge nomen liberalisatiemaafregelen terug te komen, indien de be staande ongelijkheden tot ern stige verstoringen van de Neder landse economie zouden leiden. Op 21 Mei zal in hoger beroep te Arnhem voor het Gerechtshof terecht staan de 53-jarige land bouwer D. J. Lamers uit de buurtschap Heelweg, gemeente Wis bij Varsseveld. Verdachte had op 29 Juli van het vorig jaar vergif gestrooid in het eten van zijn buren, waar door drie mensen uit het gezin te Lindert om het leven kwamen. (Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletje». LONDEN. Prins Bernhard is Maandagmorgen per vliegtuig in Renfrew bij Glasgow aange komen om de dag door te brengen aan boord van de nieuwe Neder landse kruiser „De Zeven Pro vinciën", welke in de Clyde ter hoogte van het eiland Aran zijn snelheidproeven aflegt. Vanaf de brug zag de Prins het oorlogsschip met een snelheid van bijna 40 mijl per uur de gemeten afstand afleggen. Vergezeld van officieren van de Kon. Nederlandse Marine en Luchtmacht kwam de Prins, die gekleed was in admiraalsuniform, vroeg aan. Buiten de autoriteiten van de luchtmacht wisten slechts weinig mensen van zijn komst. Het oorlogsschip keerde Maan dagavond naar het schiereiland van Greenoch terug. Na zeven uur op zee geweest te zijn vertrok de Prins weer per auto naar Ren frew, vanwaar hij naar Nederland terug vloog. In de ouderdom van 56 jaar is Maandag te Rotterdam na een langdurige ziekte overleden de componist Willy Schootemeyer. De heer Schootemeyer, een Rot terdammer van geboorte, was aanvankelijk op kantoor werk zaam, maar ging zich later toe leggen op het componeren. Een van zijn eerste werken was de mars „Groot Rotterdam". Daarna verschenen er nog tal van werken van zijn hand, o.m. de „K.L.M.- mars" en „Koning Voetbal". Ook componeerde hij reeds voor de oorlog het tangolied „Ik hou van Holland", dat ook thans nog be kendheid geniet. Vanmiddag wordt hij op de Zuiderbegraafplaats te Rotterdam ter aarde besteld.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3