FEEST IN HEILOO w$ 1IL0KMANN Unieke tentoonstelling in Kajóttershuis Kracht en Vlugheid won Hoe de marine-sloep werd losgetrokken In memoriam Jac de Moei Firma Kommer en Co opent 23 Mei nieuw fabriekspand Weeldebelasting herzien KLOOSTER KIEBERT bij brandweerdemonstratie A gen da JVa Schagen te hebben verdagen werd H.S.V. I kampioen van de 4e klasse Verdienstelijk werk TANKT* Drie dt De ork< van J VRIJDAG 15 MEI 1953 SAN FILIPPO NERI-BAL H.V.Z. opgelet! SUCCES VOOR „EXCELSIOR" Vita Nova behaalde eerste prijs Zuid-Amerikaanse sportshirts en Mav Woisky DUS: gram ofoonplaten goedkoper 4.15 3.75 - 430 3.75 6,25 5.55 - 6.90 LIJK GEVONDEN Triomphale intocht - Heel Heiloo op de been Stroom van bloemen en gelukwensen Algemene vreugde A.F.C.-NIEUWS Burgerlijke Stand A.V.A.-NIEUWS DOKTERSDIENSTEN Zondag 17 Mei Ouderavond Gidsen Dansclub Laetitia Burgerlijke stand Met spc uitvoering Pagina 2 ALKMAAR Kunt U voor de vuist weg een aantal bedevaart plaatsen opnoemen? Heiloo, zult U zeggen, en dan nog Fatima, Lourdes, Kevelaer en misschien ook nog Beauraing en Banneux, Maar daarmee is men in de mees te gevallen dan ook aan 't einde van de opsomming. De heer J. A. de Bot uit Den Haag kan er heel wat meer noemen en tevens een en ander uit die plaatsen laten zien: fraaie foto's van de grotten van de Monte Pellegrino, waar in vroeger eeuwen de H. Rosalia leefde en waar nu een bedevaartskerk in de rotsen is ge bouwd: de bekende basiliek van Onze Lieve Vrouw van de Rozen krans; het wondere beeld van de slapende Lieve Vrouwe van Va- rallo; afbeeldingen van O.L. Vrouw van Monte Berico, en te Trois-Epis het beeld van O. L. Vrouw met in Haar hand een ijspegel en drie korenaren. Italië en België nemen in de verzameling van de heer De Bot een belangrijke plaats in, maar hij kan U ook iets tonen uit Span je, Brazilië, van het eiland Malta en van het kleine eilandje Gozo, bij Malta. Reist men met hem vérder door zijn albums vol fo to's uit bedevaartplaatsen, dan komt men ook op de plek, waar in 1350 Salaün Salomon) in het bos leefde en in Gods hand het werktuig werd, dat een be devaartplaats deed ontstaan, wel ke nog heden ten dage tiendui zenden pelgrims trekt. Deze Sa laün kreeg van de bevolking de bijnaam „De dwaas in het bos" of in de Bretonse taal „Foll coat" en naar hem is de huidige bede vaartplaats Folgoet genoemd. Liefhebbers van fraaie kleder drachten kunnen hun hart opha len aan de foto's van de „par dons" (processies) in Bretagne. We kunnen ook een kijkje ne men achter het IJzeren Gordijn in de alom bekende bedevaart plaats Czestochowa. U kunt dit gaan zien op de ten toonstelling, welke Zondag a.s. in het Kajóttershuis wordt gehou den. Niet alleen foto's zullen er te bezichtigen zijn, want de col lectie bevat ook tal van bede vaartvaantjes, zoals die in ons land en vooral in België in ge bruik zijn, medailles van aller lei vorm en afmeting, keurig op zijde gemonteerd, broches met de beeltenis van Our Lady of Good Health, buitengewoon fraaie ro zenkransen, welke de familie De Bot van een Italiaanse Aartsbis schop ten geschenke kreeg en ver der tal van uiteenlopende dingen Zondag 17 Mei zal een deel van deze unieke verzameling worden tentoongesteld in het Kajótters huis, Laat 122. De expositie is gratis toegankelijk. ALKMAAR Het grote jaar lijkse Missie-Bal, meer bekend onder de naam San Filippo Neri- 'bal, zal plaats vinden a.s. Zondag avond in Het Gulden Vlies. Het bal, waarvan de gehele opbrengst ten bate van het Missie-werk komt, zal afgewisseld worden door verschillende attracties, ter wijl een prima dansorkest de medewerking zal verlenen. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij dans school Jack Smit en zover nog voorradig Zondagmorgen van 11 tot 12 uur aan het Gulden Vlies. De toegang is echter uitsluitend voor Katholieken. ALKMAAR Zondag tocht in Zaandam. We starten om 9 uur per fiets vanaf de Heilooërbrug. Liefhebbers van de wandelsport kunnen zich bij ons aansluiten en dienen dan om 9 uur present te zijn op bovengenoemde vertrek plaats. R.K. Rijwielclub Maria Kevelaer KAARTEN VOOR 100 JAAR KROMSTAF ALKMAAR De R.K. Rijwiel club „Maria Kevelaer" schrijft ons: Voor onze leden beschikt de Rijwielclub over een beperkt aantal toegangsbewijzen. De aan vragen en aanmeldingen over treffen het aantal beschikbare kaarten. Wii willen al onze leden in de gelegenheid stellen, en ver zoeken hen die zich hiervoor nog niet hebben opgegeven, dit als nog hedenavond te doen vóór 9 uur; zend vóór die tijd even een briefje met uw naam en adres aan de secretaris, G. F. Houten- bos, Baanstraat 3 en U loot mee. De uitslag van deze loterij wordt U bekend gemaakt in dit Dagblad van morgen. Zaterdag 16 Mei 1953. Aan de gelukkige winnaars worden de kaarten Zaterdagmid dag uitgereikt en verdere gege vens bekend gemaakt. Vanavond muziek in de stad ALKMAAR Op het natio naal muziekconcours te Aalsmeer behaalde Muziekvereniging Ex celsior in de concertwedstrijd een eerste prijs met 396 punten in de ere-afdeling Harmonie. In de erewedstrijd behaalde Ex celsior een tweede prijs met 199 punten. Een mooi succes voor deze vereniging, die voor het eerst met 17 leden van haar mu ziekschool aan een concours deel nam. Vanwege dit succes zal Excel sior vanavond een muzikale rond gang door de stad maken. ALKMAAR De accordeon vereniging Vita Nova heeft op Hemelvaartsdag onder directie van de heer A. v. d. Wolff op het concours voor Accordeonvereni gingen te Rijs, Gaasterland, met 340 punten de eerste prijs in de vierde afdeling behaald. Onder dezelfde dirigent verwierf zich de Castricummer Accordeon Vereni ging te Castricum in de eerste afdeling het hoogst te behalen aantal punten n.l. 372. ALKMAAR Op 23 Mei a.s. wordt de nieuwe fabriek van de Firma P. Kommer Co. ge opend. Dit bedrijf, gelegen aan de Schermerweg 33, dat zich spe cialiseert op de fabricage van draadmanden en technische draadproducten is sedert zijn oprichting in 1940, gestadig ge groeid. Voor de oorlog hield het zich alleen bezig met o.a. de import van de bekende stalen manden voor landbouwgebruik. Toen deze import in de oorlogsjaren tot stilstand kwam, zocht men an dere wegen, mede omdat er in middels voor dit destijds onbe kende product een markt was opgebouwd. Het bedrijf heeft op dit terrein dan ook pionierswerk verricht. In 1940 beschikte de firma over enkele lasmachines en een kleine werkplaats in Alkmaar. Medio 1945 moest het bedrijf weer op gang gebracht worden en feite lijk van de grond af worden op gebouwd. De beschikbare ruimte werd al gauw te klein en in 1947 werd een groter pand aangekocht waar de fabricage afdeling tijdelijk werd ondergebracht in afwach ting van de definitieve vestiging in een voor het bedrijf geschikte fabriek. Het bleek na enkele jaren reeds, dat het bedrijf uit de ruimte groeide, die niet meer aan de eisen voldeed. Mede door het aantrekken van export-markten, het verbeteren van kwaliteit en organisatie, bleef de omzet stij gen en moest op korte termijn uitgezien worden naar een mo derne fabriek. Ook de fabricage van de bekende steigerkoppelin gen met kantelbare spieën uit één stuk die bij tienduizenden vervaardigd worden in opdracht van de N.V. Ruuk Mulder vroeg steeds meer ruimte met het oog op de voorraad vorpiing voor ex port. De grote fabriek waarover de firma thans beschikt is modern ingericht en meet plm. 1500 M2. Eventuele uitbreidingen kunnen opgevangen worden op de omlig gende gronden van plm. 5000 M2. Het pand is opgetrokken in staal constructie met sheddaken en bimsbeton. Een zee van licht maakt het werken tot een genoe gen, terwijl installatie en entou rage ruimschoots aan de eisen voldoen. De naam der Firma P. Kom mer Co. is thans omgezet in „KOMECO" Fabriek van Draad producten en Metaalwaren. Met de opening van dit bedrijf is Alkmaar een belangrijke indu strie rijker' geworden. ALKMAAR Ogenschijnlijk heeft Max Woisky niets te ma ken met de Zuidamerikaanse sportsbirts die Gerard Worm in zijn herenmodezaak aan de Hout- til aan de man tracht te brengen. Het is echter wel een aardig idee, om ze met elkander in ver band te brengen. Gerard Worm verkoopt donkerkleurige cordu roy, poplin of riviera-linnen sport-shirts van Amerikaans mo del en hij hoopt, dat heel Alk maar er straks in rondloopt en Max Woisky die binnenkort tus sen Alkmaar en Bergen een Ame rikaanse danstent gaat openen, die „La Cubana" zal heten moet voor de reclame zorgen. Met ver schillende Zuidamerikaanse ingre diënten, znls een aantal som brero's, een pauk, een hangmat en allerlei andere ornamenten m Zuidamerikaanse stijl is de eta lage opgesierd, terwijl de ganse lieve dag een gramofoonplaat draait van Woisky's liedje B.B. met Rijst, welke plaat door de kijkers zelf wordt aangezet door vérbreking van een lichtstraal. Of men eens wil komen kijken enkopen! 'T FOTOBOEK VAN ALKMAAR ADRES VAN ALKMAARSE DRUKKERS EN UITGEVERS AAN DE RAAD ALKMAAR. De gezamene liike drukkers en uitgevers te Alkmaar hebben oen adres ge richt aan de gemeenteraad waar in zij uiting geven aan hun ver ontwaardiging over het voorstel van B. en W. om aan een Am sterdamse Uitgevers Maatschappij de uitgave op te dragen van een fotoboek ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad, waarvan de kosten begroot zijn op f 16000, Adressanten delen mede, dat de Alkmaarse firma's in staat zijn en er een grote eer in zwllen stellen, deze uitgave te verzorgen Zij doen een ernstig beroep op de raad om zijn medewerking aan het voorstel van B. en W. te onthouden en verzoeken de Alk maarse uitgevers en drukkers in de gelegenheid te stellen, hun aanbiedingen voor dit unieke werk te doen. (Advertentie) Ook langspeelplaten sterk in prijs verlaagd. Ziet de étalage. MIENT 22 ALKMAAR ALKMAAR Traditiegetrouw werd Woensdagavond de jaarlijk se brandweerdemonstratie gehou den op het aloude Waagplein, waarbij meteen de Waag een fikse beurt kreeg: de waterstralen kwamen zo hoog, dat de duiven in de toren in allerijl op de wie ken gingen. Voor het eerst waren ook twee auto's van de Posterijen tussen de helrode brandweerauto's het Waagplein op komen rijden. In het kader van de B.B. zijn na melijk in Alkmaar in verschil lende grote bedrijven en-fabrie ken bedrijfsbrand weren opge richt of in oprichting. De P.T.T. heeft al een bedrijfsbrandweer, die bestaat uit twee ploegen: de Technische Dienst en de Post. Daar de burgemeester verhin derd was, inspecteerde wethou der Mr. A. J. M. Leesberg de opgestelde corpsen. En daarna be gonnen de demonstraties, die weer een goede indruk gaven van de paraatheid van de brandweer mannen. Een wedstrijd tussen de corpsen, wie het eerste water gaf, werd gewonnen door Kracht en Vlugheid. Daarna kwam de ladderwagen in actie, en tegelijk werd een nieuwe canvas-water- tank gedemonstreerd. Deze tank werd midden op het Waagplein opgesteld, en volgepompt. Uit dit reservoir putten de babyspuiten hun water. Uit een wedstrijd tussen de beide P.T.T. ploegen bleek, dat deze terdege zijn getraind. Zeer snel gaven zij water. De Tech nische Dienst won met klein ver schil. Vervolgens kropen de man schappen van de corpsen Bur gerplicht en Kwiek in pyama in een zeildoeken bed. Op een sein kleedden zij zich zo snel moge lijk 'aan, en renden naar de ge reedstaande brandweerwagens. De slangen werden uitgerold, waarbij de mannen over een schutting moesten klimmen, en toen ging het er om, welk corps het eerst een emmer volgespoten had, die aan een paal was opge hangen, en omlaagzakte, wanneer hij vol was. Het Laddercorps, aangevuld met nieuwelingen, en Kracht en Vlugheid streden daar na om hetzelfde doel te bereiken, Het Laddercorps maakte verre weg de snelste tijd. Tenslotte volgde tussen twee zeventallen een verwoede strijd om een ton over een lijn te spui ten. Het publiek kreeg ook ruim schoots zijn deel, want in het heetst van de strijd dwaalden de waterstralen af en toe een beetje af! De totaal uitslag bracht Kracht en Vlugheid als winnaar naar vo ren, Burgerplicht werd tweede met miniem verschil, het Ladder corps derde en Kwiek vierde. Tot grote teleurstelling van de talrijke jeugd, mocht zij na af loop niet meerijden op de brand weerauto's, zoals anders het geval was, omdat door trosvorming het gevaar te groot was, en er onge lukken zouden kunnen gebeuren. AKERSLOOT Woensdagmor gen om ongeveer half tien werd het stoffelijk overschot van de 17-jarige J. J. Kok uit Beverwijk die Zondagmiddag 3 Mei j.l. met zijn zeilboot tengevolge van de sterke golfslag op het Alkmaar- dermeer was omgeslagen, gevon den door de vissers van de Gebr Dil te Akersloot onder de ge meente Uitgeest in het zogenaam de Buiten Krommenie. Het is per boot van Akersloot naar Uit geest overgebracht, waar het in het lijkenhuis werd opgebaard. VRIJDAG 15 MEI Bioscopen: REX: De trek naar het Wes ten. CINEMA AMERICAIN: Man nen van staal. HARMONIE: Ivanhoe. VICTORIA: Captain Scarlett. Voorstellingen om 8 uur Apotheken: Na hedenavond zes uur voor spoedgevallen bereikbaar Apotheek Wanna-Ritsevoort. Ritsevoort 5: apotheker mei. C. Kamphuys. Medische dienst Akersloot. Heiloo en Limmen: Voor spoedgevallen te berei ken dokter A. A. M. E. Janssen, Heerenweg 236. telefoon 3530. RETRAITEHUIS BERGEN: 16 tot' 19 Mei voor dienstplich tigen: 20 tot 23 Mei voor handelsschool, Amsterdam. R.K. MILITAIR TEHUIS: 8.30 uur: Vergadering stedelijk comité Katholiek Thuisfront. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Vergadering Auto mobiel-technische Club. Cabaretavond P.O.V.A.Y. STEDELIJK MUSEUM: 10 tot 5 uur en 7 tot 9 uur: Unes- eo-expositie Leonardo da Vinei. Waterstanden: Zaterdag: hoog water 9.50 en 22.15 uur; laas water 3.50 en 16.20 uur. HEILOO Het is feest in Heiloo! Op Hemelvaartsdag behaalde het eerste elftal van H.S.V. het lang verbeide kampioenschap in de vierde klasse A van de K.1S.V.B. En H.S.V. had er ook het meeste recht op On danks het feit, dat de zwaarste tegenstanders het naar de hegemonie strevende H.S.V. gedurig van de troon pro beerden te stoten, werd het gaandeweg de competitie steeds duidelijker: op de uitwedstrijden werd slechts één verliespunt geïncasseerd tegen Z.A.P., een eervol verliespunt overigens, en nu de competitie afgelopen is, komt H.S.V. met de meeste winstpunten uit de strijd te y,eer N. P. van Roosendaal voor voorschijn en met een doelcijfer, dat klink als een klok: 65 goals voor en 15 tegen resters ,en van Z.A.P. werden de spelers het eerst gefeliciteerd door een deputatie van de afde ling handbal van H.S.V. die even eens bloemen aanbood in rood en geel. Toen de eerste feestvreugde wat bekoeld was, verenigden de spelers en hun dames, de bestu ren van H.S.V. en Rood-Geel, de Elftalcommissie, allen met hun echtgenoten, en de geestelijkheid, (behalve de G.A. Kapelaan C. Watervis, die om gezondheids redenen verhinderd was) zich in het Bruno gebouw voor een over vloedig souper, aangeboden door de heer Admiraal en de suppor tersvereniging. waaronder de Uitbundige vreugde Toen de wedstrijd tegen Lim men gewonnen was en de groot ste rivaal Schagen, die gisteren met 2 fegen 4 verloor, door ZAP was verslagen, stond Heiloo's ko ren te bloeien. Gisteren moest de laatste definitieve slag gestreden worden en heel het dorp leefde mee. De wedstrijd was het onder werp van gesprek; niet minder dan negen touringcars onderna men de tocht naar Schagen. Tij dens de wedstrijd werd het con tact met het thuisfront niet ver loren want bü de rust werd de ruststand 13 doorgeseind en onmiddellijk publiek gemaakt en dat was vanzelfsprekend ook met de eindstand het geval. Een massa mensen hadden het elftal en de 500 supporters en thousiast uitgeleide gedaan. Toen de strjjd in Schagen was gewon nen, stroomden het HSV- en Rood-Geel-bestuur onmiddellijk het veld op, gevolgd door de ko lossale aanhang, die de elf spe lers op de schouders nam en in triomph naar de kleedkamers te rugbracht. Tot grote verrassing van allemaal kwam het muziek corps St. Caecilia meteen een serenade brengen. Het Rood-Geel bestuur tooide de overwinnaars onmiddellijk met rood-gele tul pen en inmiddels werden in Hei loo de vlaggen uitgestoken, de mensen liepen uit hun huizen en sommigen sierden zelfs van pure blijdschap hun kinderen met rood en geel op. Stroom van gelukwensen Het bestuur van de v.v. Scha gen bood na de wedstrijd spon taan bloemen en felicitaties aan. De terugtocht naar Heiloo ge schiedde in opgewonden feest stemming, St. Caecilia was in allerijl vooruitgegaan, om de spe lers in het dorp zelf wederom een triomphale en muzikale intocht te bereiden. Een massa volk was op de been, om de elf jongens in te halen. Iedereen liep met een speldje, iedereen zette een blij gezicht, iedereen wilde de spelers de hulde brengen, die hun toe kwam. Bp aankomst in het club huis, Cafe Admiraal, waar bloem stukken werden binnengebracht van het gemeentebestuur, van Fo- vrolijke pianoklanken zorgde. Hulde! Door verschillende sprekers werden de spelers gefeliciteerd, en werden hun prestaties, hun volharding en hun doorzettings vermogen luide geprezen. De voorzitter van H.S.V. Dr. A. J. A. M. Wijffels prees vooral de goede teamgeest waarmee het eerste zich aan alle lagere elftallen ten voorbeeld kan stellen. De voor zitter en secretaris van de elftal commissie, de heren C. v. d. Berg en F. Schoonhoven dankten de jongens voor hun prettige samen werking, juist omdat zij zich te allen tiide ten volle hebben in gezet, met ambitie en enthou siasme. De trainer, de heer Noort- man en zijn echtgenote drongen er 'bij de spelers nog eens na drukkelijk op aan, steeds te-blij ven trainen, omdat door de gere gelde en zware training nu immers de kroon van het kam pioenschap op het werk kon wor den gezet. „Het succes", zo zei den zij, "was ook vooral te dan ken aan de goede teamgeest, die deze week nog duidelijk uitkwam, toen de geblesseerde H.S.V. mid- voor bij zijp verhuizing door al zijn elftalkameihden werd gehol pen. De heer R. Hazelaar vroeg de medewerking van de spelers, om voor de lagere elftallen goede leiders te krijgen, een puntje, dat straks op de jaarvergadering nog nader zal worden besproken. De heer H. de Boer, secr. van het H.S.V. bestuur ging de gehele competitie nog eens na en liet alle aanwezigen nogmaals genie ten van de spanning, waarin zij wekenlang hadden geleefd en tenslotte memoreerde de voorzit ter van de supportersvereniging, de heer A. G. F. Kroon hoe de grote aanhang bij elke wedstrijd morele steun had gegeven. Na mens geheel het Rood Geel be stuur bood hii de kampioenen de kampioensvlag aan, een enorm doek van 4''= bij 3 meter, met gele baan op een rood fond en waar op met grote letters staat ver meld: Kampioen 4e klasse K.N.V.B. Door alle sprekers werd bijzon der hulde gebracht aan de H.S.V. aanhang, de supporters, de be stuursleden van Rood Geel, die de gehele competitie door het vuur uit hun sloffen hebben gelopen, om telkens alles voor elkaar te krijgen. Intussen smulden allen aan een door de heer H. Hemmer, ver vaardigde monumentale taart, die een voetbalveld met spelers en attributen en al voorstelde, een waar kunstwerk dat met de dienstsabel van de heer Noort- man in stukken werd gehakt, die groot genoeg waren, om ieder een behoorlijke hap te geven. Na af loop kwam het gehele gezelschap wederom samen in het clublokaal Admiraal, waar onder grote ge zelligheid nog eens hevi^g werd nagekaart over de opwindende oompetitie en de laatste wed strijd. die het kampioenschap bracht. Op deze samenkomst ont vingen spelers en bestuur de ge lukwensen van de Foresters, waarna de heer A. Borst, oud speler memoreerde, hoe hij vijf tien jaar geleden eenzelfde feest avond meemaakte omdat het toenmalige elftal een kampioen schap had behaald, dat ook ge heel en al aan nauwgezette trai ning te danken was, reden waar om hij de spelers op het hart drukte, nooit aflatend te trainen; een gloeiende speech, die klonk als een klok en waarnaar allen met bijzonder genoegen luister den. Het feest ging door tot diep in de avond, terwijl bijkans in alle huizen van Heiloo de ge sprekken telkens herleid werden tot dit vreugdevolle succes van de jubilerende H.S.V.-Kampioen! Adsp. a kampioen ALKMAAR. AFC was gis teren in Akersloot niet for tuinlijk. De uitslag, 22, geeft de verhouding niet juist weer. Een minder goed terrein, twee maal tegenwind, 'n allesbehalve goede leiding, een taaie tegen partij en tenslotte veel pech voor het doel, dat waren de factoren, die mede oorzaak werden van deze uitslag. Aan de Alkmaarse supporters heeft het niet gelegen want die waren in groten getale opgekomen. Hoewel de kans op het kampioenschap nog niet he lemaal verkeken is, is zij toch wel erg klein geworden. Het 4e verloor met 111 van Vitesse 3. Met dezelfde cijfers kreeg AFC c van de Junioren klop van LSWc AFC a won met 32 van Lim men a. HSV b was niet opgeko men voor de wedstrijd tegen de c-adspiranten. Adsp. A behaalde na een 30 overwinning op VVZ a het kampioenschap van de af deling, waarmee wij ze van har te gelukwensen. Zondag speelt AFC thuis te gen Zouaven, die ook wel belust zullen zijn op een revanche. SUPPORTER ALKMAAR. Geboren: Maria C., dochter van G. J. M. Taan- man en M. C. van Ewijk; Catha- rina M. E., dochter van A. Pekel haring en M. Berger. Gehuwd: H. Zonneveld en C. M. Erkamp, R. van Waard en H. van Midlum, J. P. Scholten en I. Bey. (Advertentie) Mantelcostuums - toppers - shor f40.— BESPAARD Wanneer U gewend bent f 80.- voor een japon te besteden, g; komt U dan eens bij Hilck- mann kijken wat u daar voor f 40.wordt aan,gebo. den. U zult enthousiast zijn g 5 Mijn baas is 'n billijk man! ALKMAAR DEN HELDER i i W eersverwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldia van Vrijdagavond tot Zaterdag avond. ZUIDWESTENWIND Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in tempa- ratuur. ALKMAAR Op Hemel vaartsdag nam A.V.A. met een kleine athletiek-ploeg deel aan de wedstrijden te Enkhuizen. De resultaten waren niet onbe vredigend. Bij de Junioren A maakte Piet Hoogland de veel belovende tijd van 12.4 op de 100 meter. A. van Ammers noteerde 12.5 op deze zelfde afstand. M. Huigen won de 4de prijs *op de 600 meter in de tijd van 1 min. 34.2, terwijl hij zich 6de plaatste bij het versprin gen met een sprong van 5.02 M. Op de 3000 meter eindigde M. Buurmeester als 6de. Dokter Reedijk te Avenhorn, tel. K 2294 225. Dokter Leusink te Medemblik, tel. K 2274-234. Dokter Bloem te Spierdijk, tel. K 2296-204. Dokter Buirma te Obdam, tel. K 2264-213. Dokter Bcxckhorst te Wognum, tel K. 2297-215. Dokter Ferwerda te Twisk, tel. K 2274-434. Dokter Kenter te Wervershoof, tel. K 2288-255. SCHAGEN Dinsdag a.s. 19 Mei geven de Gidsen een ouder avond in het Don Boscohuis, aan vang 8 uur. Iedereen boven 16 jaar is hier van harte welkom. Toont uw belangstelling voor de jeugd en kom a.s. Dinsdag naar het Don Boscohuis, U zult zeker een leuke avond hebben. De toegang is vrij, maar onder de pauze is er een grote verlo ting. SCHAGEN De leden van bo vengenoemde dansclub worden herinnerd aan de belangrijke le denvergadering welke hedenavond plaats vind bij Huiberts om 8 u. (Vervolg van pagina 1) DEN HELDER. In verband met het aan de grond lopen van de marine-sloep, welk feit wij op pagina 1 hebben vermeld, kun nen wij nog de volgende bijzon derheden geven. Zoals gezegd kwam om drie uur een kleine motorbooot uit Wieringen in de nabijheid van de vastgelopen marine-sloep. Omdat dit scheepje de sloep niet kon bereiken, begaf de matroos I Post zich te water om de tros over te brengen. Het motortje van ongeveer 4 ok was niet krachtig genoeg. Tot over maat van ramp geraakte de tros tussen de schroef. De matrozen Post en Parera hebben toen on geveer een uur in het water ge staan om dit mankement te ver helpen. Om zes uur vertrokken alle schepen weer naar Den Helder. De zeilmiddag was ten einde. Toen de sleepboot H 864. die als startboot had gefungeerd en eerst de boeien op moest halen, een uur later in de buurt van het Balgzandkanaal kwam. bleek de sloep nog steeds vast te zitten. De goven hadden de sloep 300 meter ver op de zandbank ge drongen. De sleenen voorzag zich toen van e ensloen en maakte verbinding met de sloep. De be manning van de sleper had ech ter veel werk om het scheepje vlot te trekken aangezien zii zich in een vaargeul van nog geen twnitig meter breed be vond. De op de sleepboot aan wezige supporters verleenden eveneens hulp en zo kon het gebeuren dat ook hier de tros in de schroef geraakte. De schip per Jan Lijs begaf zich terstond te water om de tros te verwijde ren. Ruim een half uur lang ver bleef hii in het ijskoude water en toen was een stuk touw van bijna vijf meter verwijderd. Na veel gemanoeuvreer werd de sloep tenslotte vlot getrokken. Hier is een woord van hulde aan het adres van de bemanning, bestaande uit J. Lijs, J. Masten- maekr en M. Post, zeer zeker op zijn plaats en eveneens voor de heer J. M. Harms, de haven meester van de jachthaven van H.W.N. en de heer W. Groot, vice-voorzitter van die vereni ging. Wat zii allemaal gepresteerd hebben om de sloep uit haar be narde positie te verlossen is niet te beschrijven. En daarom is het zo treurig dat de Adelborsten zich van dit werk hebben terug getrokken. Hun manier van han delen heeft een blaam geworpen op het vaandel der Adelborsten. De acht bemanningsleden van de sloep, viif matrozen en drie Marva's. waarvan Marva I S, D. v. d. Heide zich wel biizonder heeft onderscheiden, hebben wii later nog gesproken Zii vertel- hadden. Zo hadden zii de Mar va's omgedoopt tot Kees. Klaas en Arie. Tenslotte moet ie iets hebben om ie te vermaken! HOOGWOUD Geboren: Paulina J., dv Th. D. A. Groene- woud en G. Keijzer; Gerardus C. C., zv G. Vlaar en F. M. Bee- repoot; Marianne, dv J. I. van de Velde en C. Diniker; Hermanns J. C., zv H. C. Langedijik en A. Schouten; Petrus H. Th., zv J. Th. Mulder en C. J. Poland; Petrus J. M., zv N. Groot en C. Vlaar; Jacqueline M., dv C. Veriaat en M. Huisman; Gerrit, zv F, Maij en C. M. Bakker. SCHAGEN Hoewel jaren lang lijdende aan een ernstige aandoening van de luchtwegen, is de heer Jac. de Moei, een der meest vooraanstaande figuren uit het Katholieke Openbare leven, in de prille morgen van 's Heren Hemelvaart toch nog geheel on verwacht overleden. Hij is niet oud geworden, deze strijder voor de bewustwording van de Ka tholieken van de toekomende plaats in het openbare leven van Schagen. Daarvoor leefdij hij te hevig mee met al de ups en downs van onze betrekkelijk kleine Katholieke gemeenschap, en legde hij in zijn scherp teke nende bewoordingen tezeer al de kracht van een, door een bran dende liefde voor de goede zaak van God gedragen hart. Als voor zitter van de R.K. Middenstan ders ter plaats is er noch vóór noch na hem een geweest die deze functie met eenzelfde talent kon vervullen, en laatstelijk nog als voorzitter van de R.K. Be grafenisvereniging St. Lodewijk, bleek zijn onmiskenbare gave van onbetwist leiderschap. Als gemeenteraadslid was hij een markante persoonlijkheid wiens haarscherp geformuleerde betogen getuigden van een grote kennis van zaken en mensen, maar niet minder van waarach tige zielenadel en onkreukbare rechtvaardigheid. Als de Moei iets zei, luisterde iedereen en me nig woord te rechter tijd heeft plaatselijk de loop der dingen gewijzigd. Aangezien het volmaakte in deze wereld blijkbaar niet be stendigd kan blijven, maakte ziekte het verder optreden van de heer de Moei in de raad on mogelijk. Doqh zijn figuur zal voor alle 'Katholieken, die ooit tot dege taak geroepen zullen worden, een lichtend voorbeeld blijven. Ook als bestuurslid van het Collectantencollege en tal van an dere corporaties en instellingen heeft de thans ontslapene grote verdiensten. In het bijzonder zijn in dit ver band nog te noemen de vele ja ren dat hij als actief zanger en als dirigent van het R.K. Kerk koor optrad. Als trouw cöngre- gatielid was hii een voorbeeld voor ieder, terwijl zijn eerbied voor het priesterschap bekend was in geheel de parochie. De Katholieken van Schagen zullen hem steeds blijven ge denken als hun grote emancipa tor, die er niet voor terugschrok om zakelijk nadeel te nemen als de verdediging van onze grote principes er mee gemoeid was. Hij ruste in Vrede. w M 4 m Onder zeer grote de schietbaan nc monument onthu in dit kamp zijn van de plechtighe beeldhouwer F. t Drees en de 1 Te Hoenderlo op Woensdagmiddag uur door tot nu oorzaak een tankw; men geëxplodeerd gevlogen. Twee pei daarbij op slag gedi overleed des avonc kenhuis. Er vielen gewonden. De tankwagen aan de wegenbou te Uithoorn die in zig was met werkz: een weg. Plotselin: de wagen. De bitu brand en versprei* de weg. De chauff tankwagen, de 40- Harterink uit Vin gedood, evenals sproeier M. Bieshe hoorn, die achter stond en er door af werd geslingerd ren gehuwd. Harte kinderen, Biesheuve Een passerende jarige ongehuwde Martens uit Utrech! gewond. Zij werd na huis te Apeldoorn waar zij Woensdaga' Nog zes'personen di stig werden gewon ziekenhuis opgenon H. J. Rutterink, 32 tewerkman uit Beek' Het spreekt vanz met zoveel spannini gene Orkest-Mis". ?°^4cale Hoogmis Kathedraal heeft op afloop tot menige d aanleiding gegeven, de indruk, dat men gemeen wel geïmpo wat belangrijker is muziek gesticht is e Jurriaan Andriess en daar wel eens s gebezigd, die somm vreemd zullen hebt geschiedde slechts Hii heeft zich. wat opzet van het werk gesloten bij de tra zun vader, Hendrih in de Nederlandse geschapen heeft, en deze Mis, niettegens: strumentale aanklee Utrechtse Kathedrae Daar er geen and< mogeluk was, dan kt achter in de kerk zn het op een laas te stellen, was he met gunstig. Missch radiomicrofoon naa een homogener kla f^tverd; In de ker echter de klankven voor symfonische uiterst belangrijk is domineerde sterk ei gebeuren, dat bepaa die feesteliik-plechti goeld (o.a. het „H Lanctus en Benedict zins brutaal effect i .Het voorspel van tus klonk fraaier e -n JPen onder de standigheden had wachten Ik geloof Missa „Deo Gratias" naar verdiensten v< neer zij met orgel yoerd. In deze vorm teoer geval meer eeschonken. Het Kathedrale kc overweging kunnen

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2