Kru van RK EDO (leed sportieve plicht en klopte HOSV Machteloze voorhoede van BKC kon maar niet scoren Zouaven hield één punt thuis tegen sterk Pontificale H. Missen in Kathedrale kerken Voorhoede van Forivard RK AFC vocht tevergeefs tegen Akersloter noodlot Assendelft riep halt toe aan Grasshoppers Z.A.P. bevocht goede zege op sterk Vliegensvlug werkte zich naar de tweede ronde Konin hui R.K. Handbal district Noord Afdeling Noord-Hoïland Prachtige dag voor L.S.V.V. \itesse schoot wel raak 9 Zouaven-E.V.C. 2-2 tegen Zaandijk machteloos Kampioenen wonnen met 2-0 Westfriezen won van Zwaagdijk Meervogels-R.K. A.F.C. 2-2 Alkmaarders dienden protest in tegen toegekende penalty Na 2-0 voorsprong toch nog gelijk Gelijk spel in Zaanstreek Keeper Kuys held van het veld Coen Zondag ook in Westerbork nr l F Pa Markt en ft Pagina 8 VRIJDAG 15 MEI 1953 Het kleine programma in de afd. Noord-Holland bracht toch nog enkele belangrijke uitslagen. Zo werd het lot van HOSV in 1B bezegeld en kon LSVV rui mer ademhalen in ZB. RKEDO maakte een eind aan elke illusie van HOSV. Het klopte de Hoogwouders op eigen terrein met 10 en vervulde zo zijn sportieve plicht tegenover Valken, dat juist aan het degradatiegevaar is ontsnapt. St Adelbert St Bavo 21 21 13 15 Het was in 2B een prachtige dag voor LSVV. Zeil wonnen de Langedijkers royaal van MOC, dat nu zo goed als zeker degra deren zal, maar bovendien zag het DWB een punt verspelen aan het Westwoudse Woudia. Dat Zwaagdijk het zwaar zou krijgen bij Westfriezen, hadden we al verwacht. Het werd dan ook een 21 nederlaag, waardoor LSVV twee punten voor is gekomen op Zwaagdijk en Westfriezen. Een gelijk spel uit de laatste wedstrijd is nu voor hen voldoende. HÈO klom weer boven Sporters door een fraaie overwinning op Spar tanen. SVW en Strandvogels ten slotte deelden de punten. LSVV 19 12 3 4 27 DWB 19 11 2 6 24 Westfriezen 18 9 5 4 23 Zwaagdijk 18 11 1 6 23 Spartanen 18 9 2 7 20 Woudia 19 8 4 7 20 Strandvogels 19 6 5 8 17 SVW 19 6 4 9 16 HEO 19 4 5 10 13 Sporters 18 3 5 10 11 MOC 18 3 4 11 1-9 WW 19 11 6 2 28 RKEDO 20 11 4 5 26 SEW 18 9 4 5 22 Sijbekarspel 19 9 2 8 20 RKDVO 19 8 3 8 19 KGB 18 7 4 7 18 Berkhout 18 7 3 8 17 St George 19 6 5 8 17 Blokkers 19 6 4 9 16 Valken 19 4 5 10 13 HOSV 20 2 8 10 12 In 2A bracht RKSVS zich zo goed als in veiligheid door een fraaie 32 overwinning op Groot- Schermer. St Bavo en St Adel bert kijken nu nog naar Beemster, een van deze ploegen is er niet meer. Zaanse Boys 21 18 1 2 37 Foresters 21 16 3 2 35 Jisp 21 14 0 7 28 Purmerland 20 9 4 7 22 Knollendam 21 9 4 8 22 PSCK 21 8 3 10 19 WBSV 21 6 7 8 19 Gr. Schermer 21 9 0 12 18 RKSVS 19 5 3 11 13 Beemster 20 4 5 10 13 Fonds voor kerkbouw PURMEREND. Het fonds voor de bouw van de nieuwe parochiekerk is met ƒ2211.55 ge stegen. De opbrengst van de 1 procent-actie over de maand April was 1581.55. terwiil ver der giften binnenkwamen: één van 500.-, één van 100.- en één van 20.- en 10.-. Totaal nu ƒ43.160.58. Het was voor de beide clubs die op Hemelvaartsdag aan de kleine Sluis de strijd aanbonden een belangrijke ontmoeting. Beiden bengelden aan de staart der af deling 3 C. BKC stond iets beter geclassi ficeerd op de ranglijst, maar Vi tesse liet zich daardoor niet af schrikken en behaalde de over winning. Een overwinning, die de Cas- tricummers, door hun beter spel, zeer zeker verdienden. Vooral het voorhoedespel van BKC was van mindere kwaliteit. Wel was Blok even snel als an ders, maar één man was voor de hechte achterhoede van Vitesse, met spil Hollen'berg aan het hoofd geen onoverkomelijke moeilijk heid, Terwijl aanvoerder Zonne veld in doel er ook nog altijd stond, als een moeilijk te passe ren struikelblok. BKC won de toss en koos de flinke Zuidenwind tegen. Spoedig bleek dat de voorhoede van Vi tesse gevaarlijker zou zijn. Valk, de rechtsbinnen ontpopte zich ten minste al gauw als een gevaar lijk man, die goed in de gaten gehouden moest worden.. Herhaalde malen moest Wig- gers deze speler laten gaan. S8 Lange tijd zag het er naar uit, dat de roodbroeken de volle winst uit deze strijd zouden be halen, maar toen een kwartier voor het einde K. Kok geheel on nodig hands maakte in het be ruchte gebied, was die kans ver keken. De toegewezen penalty werd door Van Dijk goed benut en de moeizaam verkregen Z1 voorsprong was verloren. Jam mer was het voor Kok, die ove rigens een prima partij speelde. Na de aftrap nam Zouaven het leder over en volgde een heftige druk op het E.V.C.-doel, Scheer schoor in de eerste minuut al rakelings naast, terwiil even later Pannekeet in vrije positie naar de vleugel schoot, waar de man nen van E.V.C. de bal snel weg werkten. Toch was het E.V.C. die het eerst doelpuntte. Een scherpe voorzet van De Boer werd door Ter Wal meesterlijk ingekopt, onhoudbaar voor Van Diepen (01). Direct na de middenuit ontstond er een pracht kans voor Scheer zowel als Smit: de afge meten voorzet van Fr. Vriend ging echter voorlangs doel en werd 'jammerlijk niet benut. Pannekeet deed het even later beter toen hij snel Rossenaar en Van Dijk omspeelde en met een strak schot De Graaf passeerde (11). Nog voor de rust maakte Stap er met een mooie konbal 21 van. Spanning in de tweede helft Nauwelijks was er" afgetrapt of rechtsbuiten Stap kogelde rake lings naast. Maar even later ont stond er gevaar aan de andere kant. Engel met Stikkelman wa ren goed doorgebroken, maar op het laatste nippertje wisten K. Kok en Scholten goed redding te brengen. Bij een vliegend schot van Engel bracht de paal red ding. Een ver vooruit geschoven bal van C. Bakker bracht Smit alleen voor De Graaf, maar deze wist de bal net over te tikken. Het spel ging snel op en neer. want direct moesten we onze ogen alweer richten in de Zou- aven-defensie. K. Kok in duel met De Boer. werd de roodbroe ken noodlottig. Inplaats van de bal met het hoofd te spelen, sloe" Kok er met zijn hand naar. Uit de penalty bracht Van Dijk de stand op gelijke voet. Fel werd toen nog om de leiding gestre den en kansen hiertoe kwamen nog aan beide zijden. Zo bracht voor de Zouaven de paal nog eenmaal redding en kon voor E.V.C Van Dijk nog net de bal van de doellijn tikken. Voorbereid door een triduum in alle kerken is gisteren de plechtige viering van het eeuwfeest van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie luisterrijk ingezet met een Hoogmis van dankbaarheid in de parochiekerken en Pontificale H. Missen in de vijf Kathedrale kerken. In middels zijn de laatste voorbereidingen getroffen voor de grandioze liturgische plechtigheden van het komende weekend, wanneer veertig buitenlandse bisschoppen met de Kardinaal-legaat en de Kardinalen Frings van Keulen en Griffin van Westminster naar Utrecht zullen komen. Kardinaal de Jong zal aanwezig zijn bij de begroeting in het Catharijne-convent maar wegens zijn gezondheids toestand verder niet aan de plechtigheden deelnemen. De liturgische ontvangst van de Kardinaal-legaat in de Utrechtse kathedraal zal Zaterdagavond be staan uit de voorlezing in het La tijn en het Nederlands van de Pauselijke benoemingsbrief door een lid van het gevolg, waarna mgr. dr. J. H. G. Lemmens na mens het Nederlands Episcopaat een begroetingswoord zal uitspre ken. Terwijl de stoet van kerkvor sten de Kathedraal binnenschrijdt, zal het koor onder leiding van Hein Zomerdijk 't „Ecce Sacerdos Magnus" van Bruckner inzetten, begeleid door bazuinen. De gehele plechtigheid zal via de radio in het Utrechts stadion te volgen zijn. Tijdens de pontificale H. Mis die Kardinaal van Roey Zondag morgen in het stadion ter ere van Sint Willibrordus opdraagt, zal hij geassisteerd worden door ver tegenwoordigers van de vijf Ka thedrale kapittels in de volgorde als genoemd in de Pauselijke Bulle van 4 Maart 1853: Utrecht, Haarlem, den Bosch, Breda en Roermond. Onder de H. Mis zul len 100 priesters de H. Communie uitreiken. De gelovigen zullen bij het communiceren op hun plaat- Toen Blok aan de andere kant zjjn beste spel ontplooide en P. Klaver 'n corner forceerde, kwam BKC's zwakke plek duidelijk naar voren. Een voorhoede zon der stootkracht en langzaam in reageren, 't Was Ab Tiel, die boven alles uit bleef steken. Menige Vitesse aanval strandde op deze motor van het BKC-elf- tal. Terwijl ook S. Rezelman zich geweldig inspande om de Fol- dersen uit hun gelatenheid om hoog te trekken. Terwijl Sinke en Leyen samen een aanval ver knoeiden, liet hij Zonneveld de handen warmen. Dit harde wer ken van deze kleine B.K.C.-er deed de hoop bij de geel-zwarte supporters opleven, dat het mis schien nog wel zou gaan. Ook IJselstein in doel deed zijn uiterste best en redde vaak op schitterende wijze. Bijna had Zonneveld een steek laten vallen toen hij een schot van Sinke niet helemaal onder controle kon krijgen. Na heel wat zenuwachtig ge harrewar voor het Vitesse-doel. werd de bal tenslotte nog weg gewerkt. Voor elke toeschouwer was het duidelijk dat. Vitesse gauw zou doelpunten. Toch kwam het doel punt nog onverwachts en met grote hulp van de voet van de BKC'er Wiggers. Terwijl Valk doorgebroken was en zwaar op zijn huid werd geze ten trof zijn schot de voet van Wiggers en IJselstein moest deze onverwachte bal laten gaan. Vi tesse leidde (01). BKC vond schijnbaar in deze achterstand nog geen voldoende reden om eens wat ouderwetser aan te pakken. De linker- en rechtervleugel van de voorhoede bleef traag. En hoe de achter hoede met Tiel aan 't hoofd ook zwoegde, de voorhoede bleef op 'n veel lager toerental draaien. 'n Dood enkele keer moest Zonneveld halsbrekende toeren uithalen om z'n doel voor 'n doorboring te behoeden, 't Was herri echter toevertrouwd. Dat ondervond Blok, toen hij bij een snelle doorbraak oog in oog kwam met de doelman. Grabbe lend dook hij de bal van de snelle voeten van Blok. De verre treffer van Sinke, die van de bo venlat in 't veld ketste, had 'n beter lot verdiend dan de halve kopbal van Leyen. 8 minuten na de rust zag Valk zijn zwoegen met 'n zuiver doelpunt beloond. Tussen twee man geelzwarte Pol- dersen door rende hij, geflan keerd door deze tegenspelers op IJselstein af en doelpuntte op overtuigende wijze. 20 voor de Castricummers. BKC raakte er haast van in 'n paniekstemming. Zelfs Ab Tiel verloor even z'n hoofd en speelde zeer gevaarlijk op z'n doelman terug. BKC deed steeds dwazer. Het plaatsen werd slordig en op 'n prachtig aangegeven bal van Blok liep niemand. En wat er ook ge probeerd werd, 't ging niet meer. Met 20 moest BKC in Vitesse zijn meerdere erkennen. Al was Always Forward „ge laden met goede voornemens" om de kampioenen van zijn af deling in eigen huis te kloppen, in het veld gekomen, verder dan het scheppen van schier ontel bare kansen, brachten de Hoorn aren het niet. Een gewillig slachtoffer toonde zich Zaandijk geenszins. Nadat het voor de rust een 10 voorsprong had geno men, wist het de zege vijf minu ten voor het einde veilig te stel len. Een omzetting in het Hoorn- se elftal mocht toen niet meer baten. Nadat de kampioenen waren toegesproken en er bloemen wa ren geoffreerd, gaf scheidsrechter Daalman het beginsignaal Al- wavs Forward trapte af en na enig terrein verkennen, ontwik kelde zich bij beide partijen een aardig veldspel. Spoedig bleek echter dat eveneens bij beide voorhoeden het schot deze mid dag ontbrak. Zaandiik kreeg de eej-ste kanoën, die alle onbenut bleven. Toen Alwavs Forward het Zaandiik-doel onder schot nam. toonde keener Kat zich een betrouwbare doelverdedieer. Op prima wijze stompte hij een zeer hard door Riezen ingeschoten ba! over de lat Hii had het geluk aan zijn zijde, toen een door Hart insekonte bal door de lat ver buiten ziin bereik, werd ge keerd. Het Zaandijk-aanvalsspel werd over de vleugels geleid en had een gevaarlijker karakter dan het te korte Alwavs Forward- spel. Steeds liepen de bezoekers vast op de stugge verdediging van Zaandijk. Zaandijk had eveneens enige kansen teloor zien gaan door on voldoende schotvnardieheid maar nam niettemin de leiding toen de midvoor de bal in het straf- eehoncebied onder controle kreeg, niet werd aangevallen en aldus de kans bad rustig aan te leggen en zuiver in te schieten Cl0). Het bleef bij pogingen om ver andering in deze stand voor de rust te verkrijgen. Na de thee verdubbelde Al wavs Forward ziin pogingen voor een eervol resultaat. Op keurige wijze wist het vele malen de Zaandijk-achterhoede te passeren doch voorzetten en schoten ont moetten steeds weer Zaanse ver dedigers. Ieder moment ver wachtte men de gelijkmaker en ..vriend en vijand" waren er van overtuigd, dat die ook niet kon uitblijven. Het lukte echter niet. Er kwam wél een goal aan de ar.dere zijde. De actieve Zaan dijk-rechtsbuiten pakte de bal op het middenterrein op. snelde op de goal af en overwon alle tegenstand, keeper De Vries in cluis (201. Ook de wiiziging in het elftal Chr. Zandbergen verwisselde met W. Pieterse van plaats sorteerde geen effect. Het sco- ringsbord wees nog steeds 20 aan voor de thuisclub, toen ar biter Daalman de wedstrijd met het laatste fluitsignaal beëindig de. In een slap gespeelde wedstrijd is het üe West Friezen toch ge lukt voor een talrijk publiek een overwinning uit het vuur te slepen. West Friezen, dat voor de rust tegen wind en zon in speelde, had in deze periode wel het beste spel. Vooral technisch wa ren ze de Zwaagdiikers de baas. Talriike aanvallen golfden op het doel der Zwaagdiikers af. Toch waren de minder talriike aan vallen der Zwaagdiikers niet van gevaar ontbloot en wel vooral, omdat ze steeds veel vinniger op de bal zaten en verder om dat deze middag de West Frie- Nadat, na 18 minuten spelen AFC met 2O aan de lei ding stond, ontstonden er voor de Alkmaarders zoveel hindernissen, die stuk voors tuk zc formidabel waren, dat het geen wonder is, dat zij deze niet konden over winnen. Allereerst de eigen zenuwen, daarna de wind, die zij tweemaal tegen hadden, het te harde spel van de Akersloters en last not least de vreemde capriolen van scheidsrechter Mus. Tevergeefs vochten de AFC'ers tegen al deze diugen en om de zaak nog erger te maken, liet vrouwe Fortuna hen ook nog in de steek. Onder protest van AFC. Meervogels trad volledig aan. terwiil AFC weer eens' twee in vallers had. Wii kennen geen ploeg, die zó met spelers-oech sukkelt als die van de blauw-ge- len. Nu misten zii Popma en Wester, waarvan vooral de bles sure van Popma. opgelopen tegen Purmerend. van ernstige aard schiint te ziin. Meervogels begon direct met een serie aanvallen. Te onsamen hangend echter, om succes te hebben. De zenuwen spelen bn de Alkmaarders een grote rol. In een uiterst faire en span nende wedstrijd hebben beide ploegen de puntjes broederlijk gedeeld. Het zal voor de groen zwarten evenwel een behoorlijke streep door de rekening zijn dat de wit-zwart gestreepte gasthe ren het stoute stukje uitgehaald hebben om de koplopers een puntje af te snoepen. Assendelft legde direct na de aanvang beslag op de eerste aan vallen. Bij de derde van deze se rie pogingen pikte de lange mid voor Klein een hoge voorzet op. zette zijn krullebol eronder, maar hij kopte het leder naast het doel. Het antwoord van de gasten kwam even plotseling als ver rassend. want ineens stoof de Z.A.P. heeft in zijn wedstrijd tegen Succes zijn kleine kam pioenskans met succes verdedigd. Dat de gasten uit Anna Pauiow- na de titel desondanks is ont gaan, is derhalve niet hun schuld. Voor de rust had Z.A.P. de wind in de rug, waarvan het gretig profiteerde, door een Z0 voor sprong te veroveren. Na de thee waren de bordjes verhangen en moesten de bezoekers alle zeilen bijzetten, om niet onder de voet te worden geiopn. De Wierin- gers brachten het in deze fase van de strijd niet verder dan één doelpunt. Er werd in vrij hoog tempo gestart. De aanvallen van Z.A.P. droegen een gevaarlijk karakter. sen op de tribunes blijven. Bruckner's „Ecce Sacerdos" heeft gistermorgen in Utrecht's Metropolitane Kerk reeds geklon ken, toen daar de Aartsbisschop- Coadjutor mgr. dr. B. J. Alfrink de Pontificale H. Mis opdroeg in het met geurende witte bloemguir landes getooide priesterkoor Een schola van priesters verzorgde de wisselende Gregoriaanse gezangen, terwijl een ruim deel van de kerk was bezet door het Kathedrale zang koor en leden van het Utreëhts Stedelijk Orchest, die de eerste uitvoering verzorgden van Jur- riaan Andriessen's speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerde Missa „Deo Gratias". vooral door het steeds hoog in de doelmond plaatsen van de bal. Keeper Ijzer had hiermee zicht baar moeite. Een doelpunt kon niet uitblijven. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat Smiers spoedig een fout in de Succes verdediging afstrafte door kei hard langs Uzer te schieten (0—1). De thuisclub-defensie kwam er. hierna wat beter is, zodat de Zappers geruime tijd niet gevaar lijk konden worden. Zelfs onder namen de Wieringers enkele aan vallen, maar ook de Z.A.P. ach terhoede was in voortreffelijke vorm. Kort voor de rust werd toch nog een tweede doelpunt geboren: een misverstand tussen de backs en keeper Ijzer werd door de gasten goed uitgebuit. (0—2). Na de thee een geheel ander spelbeeld. Gesteund door de wind kwam de thuisclub tot ge vaarlijke aanvallen, waarmee de Z.A.P. verdediging de grootste moeite had. Steeds weer kwamen de Suc- ces-voorwaartsen terug en' einde lijk hadden zij succes. Tussen Timmer en Klinken in, passeerde midvoor Hollander de uitsteken de keeper Kuys. (12). Hierna werd de druk nog zwaarder op het Z.A.P. doel. Vaak moesten de mannen uit Anna Paulowna redding brengen ten koste van een hoekschop, maar zii hielden stand. Vooral keeper Kuys bleek een groot struikelblok. Zelfs een strafschop keerde hij op schitte rende wijze. Z.A.P. won dus met 2—1. linksbuiten de Boer er met de knikker vandoor, trok het leder hoog voor de kooi, alwaar de bal over de uitgelopen doelman 'heengekopt werd en een van de igroenjak'ken voor open doel het leder hoog over knalde. Deze „moordaanval" betekende even wel een inleiding tot het eerste dooelpunt. Keeper Ullebeik had het leder nog maar net uitgescho ten of weer stopd Grasshoppers klaar om sensatie te zaaien in de wit-.zwarte verdediging. En wel zo veel dat de verdedigers een steek lieten vallen door de bal heel gevaarlijk terug te spe len, wat de razendsnelle midden voor doorhad. Hij pikte het leder vlak voor de keeper op, omspeel de deze en joeg het leder v.ak de deze en joeg het monster tus sen de twee palen (01). Wat zijn collega kan, kan ik ook, dacht middenvoor Klein en na een hele knappe aanval loste hij een sdhot. De keeper stond echter op z'n post en wist de bal over te tikken. Aan beide kanten werd er fel gestreden en de beide doel- verdedigers kregen handen vol werk. De achterhoedes evenwel konden voorlopig het gevaar be zweren, Tot opeens de thuisclub zo gevaarlijk van leer begon *e trekken, dat het voor de Groene achterhoede niet meer te houden was. Een uiterst geraffineerde aanval werd in elkaar gedraaid op het middenveld, de rechtsbui ten werd aan het werk gezet, deze zette het leder op subliem? wijze voor het hok, alwaar de middenvoor gereed stond om met een ware luchtsprong de bal ach ter Mulder te koppen (11). Ziezo, de ploegen stonden weer op gelijke voet. Het had echter een haar gescheeld of de thuis club had zowaar de leiding ge nomen. De keeper moest ver uit lopen mp een voorzet te onder scheppen wat hem eohter minder goed afging. De bal werd zeer scherp op doel gesdhoten waar echter eei back gereed stond om met een sr.oekduik de bal van richting te veranderen. Na de pauze van hetzelfde laken een pak. Aan weerskanten kropen de verdedigingen om beurten door het oog van een naald, wat de spanning ten top voerde. Maar na een dik kwartier spe len kwam er een kleine kente ring in de zaak Grasshoppers kwam een beetje meer druk uit oefenen op de gastheren welke nu opeens slecht begonnen te p'aatsen. Verschillende pogingen om een voorsprong te nemen werden op stapel gezet, zelfs scheelde het een keer maar een haar of zij hadden succes. De rechtsbuiten loste piots een kogel welke boven op de kruising terecht kwam. Een snel reageren de back wist de bal net voor een toestormende voorhoede spe ler van de gasten uit de gevaar lijke zóne te jagen. Het offensief hield aan, maar keeper Ullebek wist op een keu rige manier zijn heiligdom voor doorboring te vrijwaren. waardoor hun bescheide pogen door v.d. Eng c.s. gemakkelijk gekeerd kon worden. Toch was het AFC's middenvoor, die met een goede kopbal keeper Zijp op de proef stelde. Aan de andere kant ontstonden enkele hachelij ke situaties, die echter opgelost worden. Een verre trap van een der Meervogels-spelers werd door bet effectvolle terrein Vink bijna noodlottig, doch dank zij de me dewerking van de paal wist hij het te klaren. Een grote fout van AFC was. dat zii de bal te hoog speelden, waardoor de goedkop- pende Meervogels-verdediging steeds gelegenheid kreeg afdoen de in te grijpen. In de 13e min. volgde eindelijk een vlot langs de grond uitge voerde aanval van de AFC-ers. De keurig op maat gespeelde pass kwam bij A. de Lange en deze scoorde op prachtige wijze. On middellijk daarop schoot de Niis hard in. doch keeper Zijp stomp te de bal corner. Een-hard schot van de goed spelende J. Zoon stopte Vink uitstekend. AFC's jeugdige linksbuiten de Lange, kreeg opnieuw een kans, doch hii werd ten val gebracht. De toege stane strafschop schoot van Saase hard en laag in (0—2). Hierna volgden talrijke vrije trappen, als gevolg van het te harde spel van de Akersloters. Na de hervatting was het weer J. Zoon. die Vink aan de tand voelde. De lange AFC-er redde prima. A. de Lange liet 'n keurig staaltje voetbal zien. waarbij Ziip op het nippertje kon redden. Het effectvolle terrein was AFC noodlottig. Van Saase kreeg de met effect terugspringende bal tegen de hand, waarna de toege stane penalty door v.d. Eng werd ingekogeld 12. Een te zware straf. In de tweede helft zagen we een fel aanvallend AFC. doch alles wat met noodlot te maken heeft, keerde zich tegen de Alk maarders. Een soms met tien man verdedigend Meervogels liet weinig scoringskansen toe en de den ze zich voor, dan was het de paal of iets anders die doelpun ten in de weg stond. Een snelle M.-doorbraak bracht na 20 min. de stand op 22. Het was v.d. Eng. die met een uitstekend schot scoorde. Hierna ontwikkel de zich een fel gevecht om de leiding, waarbij AFC alles on alles zette om deze te veroveren. Het lukte hen niet en onder grote spanning kwam het einde, waarna AFC. ons inziens zeer terecht, protesteerde tegen het toekennen van de penaltv aan Meervogels. Rest ons nog te vermelden, dat scheidsrechter Mus ahsoluut niet voor zijn taak was berekend. zen-achtersnelers niet hun beste snol lieten zien. Nadat de Zwaagdiiker achter hoede in een korte periode vier hoekschoppen had weggewerkt, doelpuntte West Friezen na on geveer twintig minuten. Hierna werd het snel iets beter. West Friezen bleef echter beter spelen dan Zwaagdijk. Een door midvoor Laan goed genomen vrije trap werd door de Zwaagdiiker keener keurig onschadelijk gemaakt. Even later golfde een goed gecombineerde aanval op het Zwaagdiiker doel af. Hieruit op ongeveer zestien meter afstand doelpuntte Schout- sen in de uiterste hoek. Een schitterend doelpunt (20). Dat Zwaagdijk na de rust zou trachten om de aohterstand in te lonen, was duidelijk. Dat West Friezen dit zo rustig liet begaan, maakte de wedstrijd het aanzien nauwelijks meer waard. Zwaagdijk. nu het meest aan vallend. zag het harde werken beloond met een doelpunt van de linksbinnen na ongeveer een kwartier spelen (21). Dit gaf moed en steeds weer kwamen de Zwaagdiikers nu terug. West Friezen bleef in ziin slappe snol letje volharden. De Zwaagdiikers speelden echter te ondoordacht om succes te hebben. Verder dan een paar schermutselingen en hoekschoppen brachten ze het niet. West Friezen kreeg ook nog wel gelegenheid de voorsprong te vergroten, maar het tempo der voorhoede was er niet. zodat de goed spelende Zwaagdiiker ach terhoede steeds erger kon voor komen. Zo eindigde deze wed strijd toch wel in het voordeel van de club die er het meeste recht op had. Al met al ook een wedstrijd om gauw te vergeten. Coen Zondag zette gistermid dag in de Ronde van Westerbork de indrukwekkende overwinnin genreeks voort, waarmee hij dit seizoen heeft ingezet. Het was deze keer een dubbeltje op zijn kant, want Sjabbé Hoving kwam slechts een kwartwiel te kort om de onoverwinnelijke te weerstre ven. Het was een aardige wedstrijd waarin de „groten" veel strijdlust aan de dag legden. Tot het meest imponerende krachtsvertoon kwa men deze keer echter noch Zon dag noch Hoving, maar wel Heni Nijdam uit Eelderwolde. Een lekke band wierp de kleine vecht jas ver in de achterhoede terug. Maar hij gaf alles wat zijn cor pus kon opbrengen in een een zame jacht naar de kop. Tien keiharde ronden brachten hem weer aan de wielen van Hoving en Zondag. Een massale valpartij kort voor het einde schakelde enkele ste vige runners-up uit, zraals Kra mer, v. Dekken, Timmer en Ro bertas. Toen verzekerden Zondag, Hoving, Nijdam en Dekker zich van een veilige voorsprong en vodhten het in de eindsprint uit. Zondag draaide Hoving ander maal een lange sprint voor de neus. Dat belette de rappe Hoog kerker evenwel niet zijn rivaal fel te bespringen. Zijn sprong was slechts een kleinigheid te kort. De uitslag was: 1. Zondag (Delfzijl), 39 KM in 1.09.26: 2. Hoving (Hoogkerk); 3. Nijdam (Eelderwomde)4. Dekker (Mep- pel); 5. Sehreuder (Adorp); 6. Van Dekken (Hoogkerk); 7. Gommer (Oldenzaal). De wedstrjjd der amateurs werd volledig beheerst door het trio NieuwenhuisWiltjerweert, dat op een gegeven ogenblik de benen nam en na een stoere jacht een ronde uitliep. Iedereen rekende toen al op een nieuwe overwinning van Klaas Wiltjer, maar twee ronden voor het einde demarreerde de Wierdenaar Nieu wenhuis nog eens en merkwaar dig genoeg bleef Wiltjer het ant woord deze maal schuldig. De uitslag was: 1. Nieuwenhuis (Wierden), 78 KM in 2.05: 2. Wiltjer (Middelstu-m)3. Weert (Nijverdal); 4. Henning (Alk maar); 5. Mik (Nw. Pekea); 6. Biel (Bonnerveen); 7. Zwerus (Hattam). De ronde van lie de France De eerste etappe van de Ronde van lie de France voor amateurs, van Parijs naar Orleans over 175 kilometer, is gewonnen door de Fransman Barmier in 4 uur 44 min. 25 sec. Ziin landgenoot Ta- vignat kwam in 4 uur 44 min. 27 sec op de tweede plaats en de Nederlander Schoenmaker ein digde in 4 uur 44 min. 30 sec. als derde. In een aantrekkelijke wedstrijd heeft de nieuwe Hoofdklasser VI. Vlug zich de sterksie geloond te genover haar oude rivaal Geel Zwart. Daarmee heeft zij een goede gooi gedaan naar het zo fel be geerde kleinood, de beker van het District. In de volgende ronde zal het nu waarschijnlijk moeten uitkomen tegen TOP uit Soha- gen, en we verheugen ons nu reeds op deze ontmoeting, een ontmoeting die in het verleden altijd veel spanning en goede strijd te zien gaf. De reserves van Geel Zwart namen revanche voor de neder laag, die het eerste moest lijden en wonnen met 21 van de re serves van VI. Vlug. Uitslagen: Senioren beker: VI. Vlug Geel Zwart 31. Senioren Lauwertak: VI. Vlug 2Geel Zwart 2 12. Junioren beker: D.T.S. aD.W. O. a 4—3. Programma voor a.s. Zondag: Senioren beker:Hugo Girls V.Z.V. 16.15; F.S.A.V.I.O. 17.30. D.T.S.F.S.A, 2 16.15 uur. Senioren Lauwertak: Hugo Girls 2—V.Z.V. 2 17.00 uur; St. Victor V.I.O.S. 14.00 uur; D.W.O. 2— Strandvogels 13.15 uur; St. Vic tor 2S.EW. 15.00 uur. Junioren A beker: VI. Vlug a Geel Zwarta 12.00 uur; V.I.O.S. a—V.Z.V. a 13.40 uur; F.S.A. a— Con Brio a 16.30 uur; Alw. For- wardaS.E.W. a 17.15 uur; D.W. O. aStrandvogels a 12.30 uur. Junioren B Beker: V.Z.V. b F.S.A. b 16.00 uur; W.G.W. b— VI. Vlug b 16.15 uur (Geel Zwart terrein). Adspiranten A: W.G.W. aVI. Vlug a 12.00 uur; Geel Zwarta— W.G.W. b 12.00 uur. Adspiranten B: D.W.O. aCon Brio a 14.00 uur; D.W.O. bCon Zelo b 14.40 uur; V.Z.V. aCon Zelo a 12.00 uur. Adspiranten C: Alw. Forward a—S.E.W. a 16.30 uur; V.I.O. a— F.S.A. a 12.00 uur. Nu wij katholiel feestelijk liet ht Hiërarchie, in niet minder in ei nu is het ons eer Orde van de Kri stel van haar eif van 67 jaar wei een Generaal K; Wijmelenberg t< de Magister Gen ken door Paus staf en andere gerechtvaardigd eigen kromstaf t De eigenlijke her was 25 April, maai en kerkelijke vierii hebben op 26 Mei Moederhuis te St. daar zal Mgr. W Magister Generaal die dag een Pontif opdragen. Tevens z heel de Pinksterv Agatha een tentoon den gehouden van wat in de afgelo jaar is gespresteerd, De Kruisheren-Oi de offciële titel lui( Kanunniken van d het H. Kruis, is i Nederlandse Orde haar stichting in he de Nederlanden beh stadie Hoev én door ratie vanuit het alt te St. Agatha bij Cl Hoewel het aanst het Kruisherenhabijj woners van onze Provincies tegenwoo zonderliik vreemde zal ziin, is dit niet weest. Immers in voorbi woonden zii het kloi tersdal te Hoorn, u vestigd in Frane Scharnier en Ter Ai Al deze stichting! het opdringen der de 16de eeuw we; naderhand gesloopt want onder het eeuwenoude bomen Apelerbos staat noj storven kloostergebc eenzame versteend* van het Kruisheren hoge Noorden. Wanneer wii in gr geschiedenis van c niken. die naast he zich vooral toeleggei ering en verspreid Kruiscultus. overzii zeer opvallend dat van de laatste helft tiende eeuw tot en tiende eeuw een kruisweg is geweest. In 1500 stond de toppunt van haar b len een tachtigtal kl spreid over Engelan land. Nederland. Frankrijk. Een voc deze kloosters verw loren gegaan. Hendr de Engelse kloosters derland werden de verdreven door de De huizen die de i bemoeizucht van kei hadden overleefd, slachtoffers van de volutie en haar na er in 1813 nog tw over waren n.l. Udei lag in het vrije la: venstein en St. Agi het admodiatie-contr Huis van Oranje. D van 1813 gaf de Kru adempauze om weer te komen, want de si de kloosters door waardoor Uden en ook getroffen werde koninklijk besluit d Willem I bekrachtig ticuliere personen mc ligieuzen hun kloos bewonen; nieuwe no ten niet worden aan W ARMENHUIZEN. Rode kool 8.0010.11 Nrd. SCHARWOUI 64000 kg rode kool kg deense witte kot HEILOO, 13 Mei. 1734; bloemkool 36 len 6874; rabaril kropsla 614; stoo asperges le s. 1,20- 7592; aardbeien 70- ALKMAAR, 13 IV Schotse Muizen 811. 63 per 100 kg; bloer per 100 stuks; rode k savoye kool 8.5015; 31; postelein 3545 sla 615,50 per 100 i vie 4576 per 100 kg; raapstelen 2 per 100 b 811.50; bospeen 26- bós; winterpeen 61 4756 per 100 kg; sot 2034; selie 11.501 bos; peen: Winterjan 100 kg; aardbeien doos; asperges 31—1 bos. ZUIDERKOGGE. 1 Aardbeien 1.601.90. jlann15-0,°. spinazie 3 46.0051.00. bloemkoi WOGNUM. 15 Mei landers 15.70, vroege ®*Mel 1.01—1.09. dri rr1-26. knel 1.10—1.2 55-22—700°. b2 50.01 42 00—48.00. stek 36,0( 1 280—3.70. 2 1.70—; kool 51.00. spinazie 2 ten 4 00—6 20. rab; jonathan 29.00—83 00. lio 9.00—27.00. bellefl

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 8