NOORDHOLIANDS West-Duitse Bondsraad keurt E. D. G. goed Prinses Ragnhild met reder in echt verbonden „Paleisrevolutie" bij de Ommelanden Grote overwinning voor Bondskanselier Adenauer Dagblad voor Allernaar en omgeving Heilige Vader herdacht Encycliek „Rerum Novarum" Uitslag 23 voor en 15 tegen Denen brengen Urker schip op De toestand in Suez-kanaalzöne Ministers 6 landen naar Den Haag Inbraak leverde ƒ1600,- op Huldiging voor Kardinaal de Jong 111.7 Millioen in Rampenfonds Vorstelijk huwelijk in Noorwegen Noorse pers verbolgen over houding van politiemacht met ernstige gevolgen Oude bestuurders ivillen hun functies neerleggen Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is l nergens veilig Vondel I t Zaterdag 16 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12780 BONN, 15 Mei (A.P.) West Duitsland heeft vandaag als eerste het verdrag voor de vorming van een Europees Leger van twee millioen man goedgekeurd. De Regering Adenauer heeft tenslotte door een compromis de goed keuring van de Bondsraad verkregen voor het E.D.G.- verdrag en het daarmee samenhangende vredescontract met de geallieerden. Krachtens dit compromis be sloot de Bondsfaad bij stemming twee minder belangrijke afdelin gen van de verdragen, waarvoor onomstotelijk zijn goedkeuring vereist is, goed té keuren. Verder werd vastgelegd, dat de Bonds raad geen bezwaren heeft tegen de twee voornaamste afdelingen. De uitslag van de stemming, welke na een kort debat tijdens een speciale zitting gehouden werd, was 23 tegen 15. De verdragen, welke er in voor zien, dat West-Duitsland een con tingent van 500.000 militairen voor de Westelijke verdediging zal leveren, zijn reeds in hun ge heel op 15 Maart met een meer derheid van ruim vijftig stem men door de Bondsdag goedge keurd. De goedkeuring van de Bonds raad betekende een overwinning voor bondskanselier Adenauer in zijn lang gevecht om de verdra gen door het parlement aangeno men te krijgen. Socialistische tegenstand. De socialisten hebben onmid dellijk de stemming gebrandmerkt als een onwettige daad en aange kondigd, dat zij hun strijd tegen de verdragen in het Opperste Ge rechtshof op constitutionele gron den zullen voortzetten. Het Opperste Gerechtshof moet ais laatste instantie nog uitmaken of de bondspresident de wetten kan ondertekenen. De socialistische minister-presi dent van de staat Hesse, August Zinn, noemde verder de vooruit zichten op een conferentie van de grote mogendheden over de toe komst van Duitsland als een ge wichtige reden om de verdragen nog niet te bekrachtigen. De socialisten hebben steeds betoogd, dat deze verdragen West- Duitsland niet voldoende souve- reiniteit geven en dat Duitsland niet gelijkberechtigd wordt in het voorgestelde Europese leger. Vice-kanselier Franz Bluecher, die tijdens de afwezigheid van kanselier Adenauer de leiding van de regering heeft, prees de uitslag van de stemming als een overwinning en „een definitieve, duidelijke politieke beslissing over de verdragen". De sociaal-democratische partij heeft doen weten, dat zij nog een klacht bij het constitutionele ge rechtshof zal indienen, opdat de rechters niet voor het najaar tot een uitspraak kunnen komen. De klacht betreft de gevolgde proce dure van de Bondsraad, toen de verdragen werden goedgekeurd. Aanvankelijk had men ge meend, dat het gerechtshof mid den Augustus tot een uitspraak zou kunnen komen. Zoals gemeld, bepaalde de Bondsraad, dat hij, de raad, de verdragen niet behoefde goed te keuren. De sociaal-democraten, al dus de premier van Hessen, August Zinn, zullen het hof vra gen de beslissing van de Bonds raad ongeldig te verklaren. THORSHAVN, 15 Mei (A.P.). De 70 ton metende Nederlandse trawler Cornelis van Urk is gis teravond opgebracht wegens vis- sen'binnen de territoriale wateren van 'de Deense Faroer eilanden. Een Deens patrouillevaartuig hield de trawler aan en officiële autoriteiten hebben verklaard dat het schip voer zonder kentekenen. De Nederlandse schipper Gerrit Koffman en zijn bemanning van vier koppen zijn naar Thorshavn over gebracht. Ko 'fman kan ver oordeeld worden tot 4200 kronen boete en verbeurdverklaring van zijn vangst en vistuig, als hij schuldig bevonden wordt. De Cornelis had eerst gevist op de Noordzee voo* de Westkust van Jutland alvorens op te sto men naar de Faroer eilanden. SUEZ, 15 Mei (Reuter). Britse troepen hebben vanmiddag een versperring opgericht aan de Woestijnweg van Cairo naar Suez. Zij controleren alle verkeer dat de Kanaalzone binnenkomt. Een Britse soldaat zei, toen hij een autobus aanhield: „Wij zoe ken naar wapens en springstof fen". In de herfst van 1951 deden zich op dit punt schietpartijen voor. In de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken van klein Europa, die zich te Parijs hebben beraad over de vorming van een federaal Europa, werd besloten op 10 Juni in den Haag een nieu we ministersconferentie te hou den. Dan zal, zoals minister Beyen het uitdrukte, „de klap vallen". Zij zullen het rapport bezien, dat de plaatsvervangers der mi nisters en de deskundigen op 12 Juni en de daarop volgende we ken in Rome zullen opstellen. stoord worden. De inkomsten zouden zich noodzakelijkerwijze vermeerderen doch weldra zouden zij niet meer toereikend zijn. Het gebrek werd geboren uit een mensheid, die zich heeft afge keerd van de juiste maat van haar wezen". in Scheemdermeer (Van onze cat-respondent) WINSCHOTEN. In de nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in de boerderij van de heer P. Schudde te Scheem dermeer. Er werd een portefeuille ontvreemd, waarin zich voor een bedrag van f 1600. aan bankbil jetten bevond. De politie heeft tot nu toe geen spoor van de da- der(s) kunnen ontdekken. Onder de bankbiljetten bevindt zich één van f 1000. Postvervoer per helicoptère LEEUWARDEN. Inzake het binnenlands postvervoer per heli coptère en het beschikbaar zijn van éné of meerdere hefschroef- vliegtuigen voor de Wadden eilanden, indien bijzondere om standigheden dit wenselijk maken, werd tijdens de vergadering van de Friese Kamer van Koophandel besloten een commissie van ver keer in te stellen om de moge lijkheden hiervan nader te onder zoeken. De H. Vader heeft bij gelegen heid van de ontvangst van dui zenden arbeiders een uiteenzet ting gegeven over de bedoeling van de encycliek „Rerum Nova rum", die 62 jaar geleden door Z. H. Paus Leo XIII werd uitge geven. Z. H. Paus Pius XII waar schuwde nadrukkelijk, dat Leo XIII vooral de noodzaak had be klemtoond, om nooit de boven natuurlijke bestemming van de mens uit het oog te verliezen. Zij, die eerst de aandacht schenken aan sociale hervormingen en dan pas de aandacht vragen voor het godsdienstig leven, vergissen zich, aldus de II. Vader. „Men kan het eerste en het tweede niet van elkaar scheiden". Heden ten dage vindt productie en consumptie van economische goederen plaats in een maatschap pij, welke geen maat, geen har monie, geen stabiliteit aan de vooruitgang weet te geven, aldus zeide Zijne Heiligheid verder. „Dat is de bron van het gevoel van onzekerheid, van het gebrek aan veiligheid waardoor de mo derne economie wordt gekarakte riseerd". Met betrekking tot het streven naar een steeds hoger levenspeil merkte de Paus nog op dat, naarmate de tendentie naar consumptie zich uitbreidt, de economie steeds minder de ware en normale mens tot voor werp heeft, de mens die de be hoeften van het aardse leven in verbinding brengt met zijn eind doel en de wet van God. „Wanneer de machine bestemd is om de arbeidstijd steeds meer in te korten, moet de vrije tijd ook noodzakelijkerwijze zijn na tuurlijke zin krijgen van ontspan ning tussen twee perioden van werkzaamheid. Dat wordt dan het eerste element van het leven en de gelegenheid tot nieuwe en dikwijls kostbare behoeften, en tegelijkertijd een winstbron voor hen, die in die behoeften voor zien. De normale verhouding tus sen werkelijke behoefte en kunst matig opgewekte eisen zal ver- (Advertentie) Ter gelegenheid van het eeuwfeest van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie in Ne derland hebben gisterochtend zes groepen van in totaal vier duizend Amersfoortse kinderen hulde gebracht aan Joannes Kardinaal de Jong. In de tuin van het moederhuis der Con gregatie van de zusters van Onze Lieve Vrouw aan de Zuidsingel te Amersfoort nam de Kardinaal in tegenwoordig heid van deken G. C. Smit en een aantal pastoors en rectoren van internaten het défilé af. De zes groepen brachten af zonderlijk hulde met zang, de clamatie en spreekkoren. De huldiging, waaraan het R.K. muziekcorps „Wilskracht" me dewerking verleende, duurde bijna twee uur. 's-GRAVENHAGE. Tot gis termiddag is bij het Nationale Rampenfonds sinds Woensdag bin nengekomen een bedrag van honderdduizend gulden. Het to taal-bedrag is nu gestegen tot f 111.7 millioen. DE RADIO-ONTVANGST IN HET NOORDEN LEEUWARDEN. Betreffende de slechte radio-ontvangst in het Noorden besloot de Friese Kamer van Koophandel in haar gister middag gehouden vergadering contact op te nemen met de an dere Kamers van Koophandel in het Noorden en met de R.O.N., om in onderling overleg na te gaan welke stappen men in deze kan nemen. Prinses Ragnhïld van Noorwegen en Erling Lorentzen zijn Vrijdag in de dorpskerk van Asker nabij het landgoed Skau- gum in het huwelijk getreden. Het bruidspaar na de huwelijksvoltrekking. (Telefoto) ASKER, Noorwegen, 15 Mei (A.P.) - Door een typi sche landelijke huwelijksplechtigheid, waarover de ge hele natie zich verheugde, is Prinses Ragnhild van Noor wegen sinds vanmiddag haar titels kwijt en gewoon Mevrouw Lorentzen. De hele plechtigheid had ondanks alle schitterende uniformen en alle met diamanten be zette tiara's meer weg van de trouwpartij van de dochter van een landheer dan van een koninklijk huwelijk. e Alkmaarse Brandweer gaf ook dit jaar weer, aan de ooravond van Hemelvaartsdag, haar traditionele demon- jatie te zien op het Waagplein. Hier ziet men hoe het Waaggebouw nat gehouden werd. TWEE V.S. TRANSPORT. VLIEGTUIGEN NEERGESTORT 9 DODEN MANNHEIM, 15 Mei (Reuter). Twee transportvliegtuigen van het type „Flying Boxcar" van de Amerikaanse luchtmacht zijn Vrij dagmiddag in de lucht in botsing gekomen en bij Viernheim in de omgeving van Mannheim neer gestort. Men zag twee inzittenden met valschermen uit de toestellen springen. Achteraf bleken er 9 doden te zijn. Dulles in het nabije Oosten WASHINGTON, 15 Mei (Reu ter). Welingelichte kringen te Washington hebben Vrijdag ver klaard, dat de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles, de Egyptische regering had medegedeeld, dat hij tracht binnen een maand met een plan voor de dag te komen voor de oplossing van het Brits-Egyptisch geschil over de Suezkanaalzone. GROJS ITSGETS De oude bestuursleden en de commissa rissen van de coöperatieve fabriek voor melkproducten „De Ommelanden" overwegenhun functies in de leiding van het bedrijf neer te leggen. Zij doen dat op grond van enige nieuwe feiten, die zich rondom het arbeidsconflict in het bedrijf hebben voorgedaansinds de vergadering van Zaterdag 9 Mei j.l., aldus luidt de letterlijke mede deling, die wij gisteren van de zijde van de heren J. T. Wieringa en J. Akkermandie nog steeds de dagelijkse leiding van de „Ommelanden" in handen hebben, ont vingen. De toestand in de leiding van het bedrijf is op dit moment zo verward geworden, dat van een leiding en een tegenleiding kan worden gesproken. Binnen één bestuur is daardoor een situatie ontstaan, die niet houdbaar is. Er is een „paleisrevolutie" ontstaan bij „De Ommelanden", die in snel tempo de ernstigste gevolgen moet hebben. In verband met de hierboven genoemde overwegingen, deelde de leiding van het bedrijf ons het volgende mede: Vrijdag 8 Mei j.l. is een aantal leden van de coöperatie, dat zich niet met de gang van zaken bij „De Ommelanden" kon verenigen, (oppositie), in het Tehuis te Gro ningen in vergadering samen gekomen. In deze vergadering, waarin de oud-directeur, de heer F. de Boer, de voornaamste rol speelde, werd afgesproken, dat ook de oppositie bereid zou zijn de arbitrage-uitspraak in het reeds 9 maanden durende ar beidsconflict loyaal na te leven. De eis werd daarbij evenwel ge steld, dat de heer de Boer- weer in de leiding van het bedrijf zou worden opgenomen. Diens positie zou echter in dier voege worden gewijzigd dat hij de functie van commercieél directeur zou gaan vervullen en met de commerciële leiding zou worden belast, terwijl voor de dagelijkse leiding in de fabriek een andere functionaris zou worden aangezocht. De heer de Boer zou dus niet meer de on beperkte alleenheerschappij in de fabriek hebben en de personeels zaken etc. aan de nieuwe functio naris overlaten. (Zie vervolg pag. 3) Prinses Ragnhild was zichtbaar onder de indruk: haar lippen tril den en zij moest veel moeite doen om geen tranen in haar ogen te krijgen. Toen zij aan de arm van haar vader, kroonprins Olof, de kerk binnentrad, glimlachte zij. De prinses was gekleed in een ivoor kleurige satijnen japon met pa rels. Haar bruidsbouquet bestond uit witte orchideeën en lelietjes der-dalen. De bruidegom was gekleed in de traditionele Scandinavische bruiloftsdracht, avondkleding met een witte das. Een half uur voor de bruid bij de kerk aankwam, waren de eer ste gasten gekomen. Nadat alle gasten hadden plaats genomen zong het mannenkoor van Asker „De Heer is mijn Herder". De lutherse bisschop Berggrav noodde vervolgens bruid en brui degom uit zich naar het altaar te begeven. Kroonprins Olof droeg zijn dochter aan de bisschop over om hem in de gelegenheid te stel len haar met Lorentzen in de echt te verbinden. Koninklijke gasten. De koninklijke gasten waren: Koning Haakon van Noorwegen, koning Frederik en en koningin Ingrid van Denemarken, prinses Margaret van Groot-Brittannië, prins Bertil van Zweden, prinses Ingeborg van Zweden,- prins Axel, prinses Margaretha, prins en prinses Viggo en prins en prin ses Georg, allen van Denemarken. Verder nog prinses Margaretha van Bourbon-Parma en prins Carl Bernadotte van Zweden. Al deze gasten zaten op antieke zetels die speciaal voor deze ge legenheid in de kerk waren ge plaatst. Achter hen zaten hoge Noorse persoonlijkheden en de leden van het corps diplomatique. De tachtigjarige koning Haakon had op de dag van Sint Valentijn toestemming tot het huwelijk ge geven. Incident. Enkele uren voor het huwelijk van prinses Ragnhald met Erling Lorentzen, is een deel van de Noorse pers vandaag uitgebarsten in een woedend protest tegen de politie-maatregelen die gisteren getroffen werden voor de aan komst van prinses Margaret uit Engeland. Op het vliegveld werden de pournalisten door de politie ruw behandeld. Het vooraanstaande Oslo'se avondblad „Dagbladet" kwam uit met grote koppen: „Het Hof be handelt de pers op schandalige wijze". Het blad voegde er aan toe, dat het, uit protest, vandaag geen verslaggevers zal zenden naar het huwelijk en dat het zijn plannen heeft laten varen voor een speciale editie over het hu welijk. BRITSE STRAALJAGER VERMIST 's-GRAVENHAGE, 15 Mei (A.P.) Een Britse straaljager van het type „Meteor" wordt vermist ten Oosten van Harwich. De schepen in die omgeving werd verzocht uit te kijken. ERNSTIGE AANRIJDING IN LEEUWARDEN Gisteravond om tien voor half elf is op de mr. P. J. Troelstraweg te Leeuwarden de 62-jarige heer M. V. die per rijwiel van de Land- buurt kwam en geen voorrang verleende, aangereden door een personenauto uit de richting Spanjaardslaan. V. werd tegen de grond geslingerd en met een zwa re hersenschudding en vermoede lijke schedelbasisfractuur naar het Diaconessenhuis overgebracht. HUMANISME Nu het Humanistisch Ver bond een verklaring heeft ge publiceerd over het Katholicis me in verband met de herden king van honderd jaar Krom staf, is het van groot belang, nog eens nader de aandacht te vestigen op de gewichtige be schouwingen, welke Z. H. Exc. mgr. dr. B. Alfrink, de Aarts bisschop-Coadjutor, op het Ka tholieke Onderwijscongres op 29 April heeft gegeven over het tegenwoordige humanisme. Mgr. Alfrink heeft daarbij uit spraken gedaan, die richting gevend zijn voor de houding van de katholieken van Neder land. Men leze daarvoor de Kroniek van Zaterdag elders in dit nummer.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1