Rampnacht bracht schade van 1.135 millioen gulden Koningin en Prins kwamen hedenochtend op Kastrnp Veiligheid Europa in groot gevaar NOORDHOLLANDS Rijk zal 800 millioen voor zijn rekening nemen Vliegende schotels thans hoven België? Dagblad voor Alkmaar en omgeving 112,4 millioen Naklanken Koninklijk bezoek aan Denemarken Hartelijke hulde van Deense pers Schade-uitkering 40-100 procent In Rampenfonds Man verpletterd Generaal Ridgway: Meteor op Tweiithe neergestort PILOOT GEDOOD Als Amerika hulp vermindert Schitterende schijf met witte staart Polak (van Breda) gearresteerd STADSEDITIE Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Dinsdag 19 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12782 KARDINAAL VAN ROEY ONTVANGEN DOOR H.M. DE KONINGIN. Z.Em. Jozef Ernest Kardinaal van Roey, die als kardinaal-legaat de feestelijkheden ter ere van de her denking van het eeuwfeest van de vestiging van de Katho lieke Hiërarchie in Nederland heeft bijgewoond, is Maandag morgen door H.M. Koningin Juliana op Paleis Soestdijk ont vangen. Tijdens het bezoek: Koningin Juliana en Kardinaal van Roey. DEN HAAG, 18 Mei Volgens de laatste ramingen kan de door de watersnood veroorzaakte schade worden ge steld op ruim 1.135 millioen gulden, namelijk 175 mil lioen aan immateriële schade als winstderving e.d., 100 millioen aan huisraadschade en 860 millioen aan mate riële schade. Van dit laatste bedrag komt ongeveer 800 millioen ten laste van het rijk. In verband hiermede moet de rijksbegroting 1953 met 400 millioen worden ver hoogd. gencte rampschade is voorbehou den aan het Nationaal Rampen fonds. Dit blijkt uit de wet op de watersnoodschade, die door de regering bij de Tweede Kamer is ingediend. De in deze wet ont worpen regeling geldt voor par ticuliere slachtoffers, zowel voor Nederlanders als buitenlanders. Voor een herstelbaar bescha digd pand, waarvan de herstel- kosten niet meer dan f 1000. bedragen, wordt de bijdrage ge steld op de geschatte herstelkos- ten. Voor herstelkosten tussen f 1000.en f 3000.— wordt de bijdrage gesteld op f 1000.ver meerderd met 75 procent van het resterende deel der kosten. Be dragen de herstelkosten meer dan f 30Ó0.dan wordt de bijdrage gesteld op f 2500.vermeerderd met 60 procent van de kosten boven de f 3000. Voor een herstelbaar beschadigd pand wordt de bijdrage gesteld op de goedgekeurde kosten van de bouw van een nieuw pand. De maximale aftrek bedraagt 40 pet, hetgeen dus betekent, dat voor een gebouw, dat b.v. 100 jaar oud is, nog een vergoeding van 60 procent wordt gegeven. Het Rijk zal een vergoeding geven, variërend van 40 tot 100 procent voor materiële ramp- schade aan grond, gewassen, wo ningen, bedrijfspanden, boerde rijen, schepen, uitrustingen en voorraden. Met deze vergoedin gen zal een bedrag van ongeveer 490 millioen gulden gemoeid zijn. De door het Centraal Planbureau op 175 millioen geraamde mate riële schade als winstderving en doorgaande vaste lasten wordt niet vergoed. Evenmin zal het Rijk een vergoeding geven voor huisraadschade. De regeling van deze in de persoonlijke sfeer lig- delde marktprijs in Januari 1953. Bij herstelbare schade aan uitrus tingen en voorraden wordt de bijdrage gesteld op het bedrag van de werkelijke kosten; een aftrek van ten hoogste 25 pet wordt toegepast bij verbetering van oud tot nieuw. Aftrek giften Giften van bedrijfs- en be roepsgenoten zullen afgetrokken worden van de van overheids wege te geven vergoeding, indien de getroffenen voor beide bij dragen meer dan een volledige vergoeding zouden ontvangen. Voor verzekeringsuitkeringen, die in totaal op 9.5 millioen gul den worden geraamd, geldt een zelfde regeling. Schade tot en met een bedrag van 50 gulden wordt niet vergoed. Daarom zal op elke schadeclaim 50 gulden in mindering worden gebracht. Voor 1 Januari 1957 moet de bijdrage voor schade aan gebouwen en schepen zijn besteed. Van deze bepaling kan echter in geval van emigratie ontheffing worden ver leend. Indien men op 1 Januari 1957 de bijdrage voor schade aan gebouwen en schepen nog niet heeft besteed, wordt bij onher stelbare schade de verkoopwaarde uitgekeerd. Bij herstelbare schade vervalt het recht op uitkering. 's-GRAVENHAGE Tot heden is in het Nationale Rampenfonds een bedrag bijeengebracht van 112,4 millioen gulden. Dit bete kent sedert de laatste opga ve van 16 Mei een vooruit gang van zes ton. VELSEN, 18 Mei. Vanmiddag omstreeks vier uur is in de bouw put van de tunnelbouw te Velsen een zandtrein ontspoord, als ge volg van een verzakking in een „stort". Daardoor zakten de rails scheef en zes zware kipkarren kantelden van de baan. De 24-jarige arbei der Cornelis Min uit Heiloo werd vrijwel op slag gedood, een ander brak beide benen. Vanmorgen omstreeks acht uur zijn H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard van het vliegveld Soesterberg vertrokken voor hun bezoek aan Denemarken. Het gevolg bestond uit me vrouw L. A. J. Baronesse de Smeth geb. Baronesse van Pal- landt. dame du Palais, Z. Exc. Mr. G. C. D. Baron van Har- denbroek, Grootmeester en On- perceremoniemeester van Hare Majesteit de Koningin, Z. Exc. Ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, Opperkamerheer. W. J. Baron van Heeckere van Molecaten, particulier secretaris van Hare Majesteit, Dr. F. A. de Graaff, particulier secretaris van Z. K. H. Prins der Nederlanden, Ma joor J. J. L. Baron van Lynden, Adjudant van Hare Majesteit en Luitenant-Kolonel C. C. Geert- sema. Adjudant van Z. K. H. Ook gaan mede de Minister van Buitenlandse Zaken, Mr. J. W. Beyen en mej. Mr. M. Tellegen, Directeur van het Kabinet van Hare Majesteit. Lt. Generaal Erik C. V. Moel- ler. de Deense legerleider, is als speciale aide toegevoegd aan Koningin Juliana tijdens het vierdaagse staatsiebezoek aan Denemarken. 1 Verder bestaat het officiële es corte van Hare Majesteit uit Gravin Ellen Bege Louise Moltke een Deense hofdame en Com mandant S. S. Thostrup. 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. Vanmiddag om kwart over drie is een Meteor straaljager van de vliegbasis „Twenthe" bij het zo genaamde „doorstarten" veron gelukt. Het toestel kwam terecht onder de gemeente Weerselo. Het werd totaal vernield. De piloot de 23-jarige sergeant-vlieger Sijm Abel uit Rotterdam, werd leven loos aangetroffen. Het toestel is niet in brand gevlogen. Turkije ratificeert Balkan-pact ANKARA. 18 Mei - Het Turk se parlement heeft vandaag met algemene stemmen het nieuwe Balkanpact ter regeling van het militaire en diplomatieke overleg tussen Turkije, Griekenland en Zuid-Slavië geratificeerd. Vice-Admiraal H. A. Nyholm en Kapitein S. Glarborg zijn be noemd tot aides van Prins Bern hard. De Adjunctminister van Bui tenlandse Zaken. Graaf A. H. Moltkehuitfeldt. is toegevoegd aan de Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken J. W. Beyen. Aankomst op Kastrup Het Koninklijk Paar werd op het vliegveld Kastrup verwel komd door Koning Frederik en Koningin Ingrid, Kroonprins Knud en andere leden van het Koninklijk Huis. van de rege ring, de strijdkrachten, de ge meenteraad van Kopenhagen en het corps diplomatique. Een erewacht van de lucht macht was op het vliegveld aan wezig en werd onmiddellijk na aankomst door de Koninklijke Gasten geïnspecteerd. Op het programma voor de eerste dag stond een lunch ten paleize. een bezoek aan het kerk hof van Deense verzetsstrijders, een receptie voor buitenlandse diplomaten en een galadiner op het Kasteel Christiansborg. de zetel van het Deense parlement In de Deense pers werd in tussen de Koninklijke Gasten 'n welkom toegeroepen als „de hoge vertegenwoordigers van de Nederlandse democratie". Het grote blad „B. T." schreef gisteren in een hoofdartikel: „Koningin Juliana kan verze kerd zijn van een hartelijke ont vangst. Beide volkeren hebben gemeenschappelijke historische herinneringen. Er zijn Neder landse invloeden merkbaar in de Deense cultuur. In 1940 onder gingen beide landen eenzelfde lot en een gemeenschappelijke toe komst bindt de landen aan el kaar.... wanneer een Koninklijk bezoek op het ogenblik iets meer betekent dan een beleefdheids kwestie, komt dat omdat de Westeuropese landen, met het gemeenschappelijk gevaar voor ogen zich nauwer aaneengesloten hebben dan ooit tevoren". Voor een bedrijfspand, waarvan de bouwkosten 31 Januari 1953 meer dan f 30.000 doch niet meer dan f 60.000 zouden hebben be dragen, wordt de bijdrage vermin derd met 10 pet van de goedge keurde bouwkosten. Bij de bouw kosten boven de f 60.000 bedraagt deze vermindering 15 pet. Voor de schade aan een boerderij kan de bijdrage worden gesteld op de kosten van herstel of vervanging, verminderd met een aftrek naar gelang van de ouderdom en de staat van onderhoud van de be schadigde boerderij. Voor schepen en woonschepen gelden dezelfde bepalingen als voor het herstel en de herbouw van beschadigde gebouwen. Uitrusting Voor het verlies van en onher stelbare schade aan uitrustingen wordt de vergoeding gesteld op de kosten van heraanschaffing, verminderd met een redelijk be drag voor afschrijving. Voor han dels- en bedrijfsvoorraden wordt de op 1 Januari 1953 geldende inkoopsprijs of kostprijs vergoed. De vergoeding voor gebruiksvee is gelijk aan de heraanschaffings- kosten, voor handelsvee komt de vergoeding neer op de gemid- MET DRIE TEGELIJK. Drie Meteor straaljagers namen hier tegelijk brandstof in van een KB-20, terwijl zij in volle vlucht zijn. De foto werd gemaakt tijdens proefnemingen door de luchtmacht der V.S. boven Engeland. Een Amerikaanse maatschappij, de Flight Refuelling Inc. uit Danbury (Conn.) ontwikkelde dit systeem van brandstof innemen in de vlucht van meer dan één toestel tegelijkertijd. WASHINGTON, 18 Mei Ge neraal Matthew Ridgway heeft vandaag aan de commissie van buitenlandse aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden meegedeeld, dat de voortzetting van de Ameri kaanse hulpverlening „van es sentieel belang is zowel voor de veiligheid van de Ver. Staten als van alle Nato landen". Hij legde op een bijeenkomst van de commissie een verklaring af ten gunste van president Eisenhower's verzoek om 5,8 mil liard dollar voor de hulpverlening aan het buitenland in het ko mende belastingjaar. Ridgway zei, dat zelfs als de Europese strijdkrachten dit jaar de sterkte bereiken, waarnaar wordt gestreefd, zij te zwak zul len zijn „om bij een aanval ern stige tegenslagen te kunnen ver mijden". Ridgway zei, dat de opbouw van de Europese strijdkrachten sinds 1950, toen de Europese lan den „aan alle gevaren blootge steld en vrijwel onverdedigbaar waren" geleidelijk is opgevoerd. „De land-, zee- en luchtstrijd krachten waarover wij beschik ken zijn echter nog steeds zeer onvoldoende", betoogde hij. „Er is geen uitzicht op mo biele legereenheden, die als al gemene reserve op verschillende plaatsen dienst kunnen doen b.v. om een aanval op 't Midden Oosten af te slaan. „De luchtmacht is thans even als een jaar geleden de zwakke stee in onze verdediging", aldus Ridgway. Ridgway betoogde, dat de Rus sen in totaal over 175 legerdivi sies, 20.000 vliegtuigen van de eerste linie plus een grote reserve en meer dan 350 onderzeeërs beschikken. Ridgway zei, dat het Nato leger „nog lang niet de gevechtswaarde heeft, die het zou moeten hebben, zelfs al heeft men het in 1952 in Lissabon voor wat betreft de luchtmacht, marinestrijdkrachten en legerdivisies gestelde doel gro tendeels verwezenlijkt. ER STAK EEN HAND BOVEN WATER UIT 's-GRAVENHAGE. Gistermorgen werd de po litie opgebeld door iemand woonachtig in de buurt van de Haringkade, dat hij een uur geleden in deze kade ter hoogte van het West- broekpark een hand boven het water had zien uit steken. De politie stelde direct een onderzoek in met het resultaat dat een gummi handschoen uit h#t water werd gevist. BRUSSEL, 18 Mei België heeft thans ook zijn vliegende schotel. Toen de fotograaf van het blad „Le Peuple" te Bouf- fioulx nabij Charleroi gister avond om kwart over acht naar huis ging, hoorde hij een on gewoon geluid, dat leek op 't aan houdend trillen van een stuk plaatijzer. Toen hij naar de lucht keek. zag hij een vreemd voorwerp, dat zich snel voortbewoog en een witte staart achter zich liet. De fotograaf slaagde er in een op name van dit verschijnsel te ma ken, juist op het ogenblik dat het voorwerp, na een ogenblik stil gestaan te hebben in de lucht, zich omwentelde en toen een schitterende schijf bleek te schijn, gehuld in een witachtige ring met in alle richtingen ontsnappende satellieten, of wat dit ook zijn mochten. Het verschijnsel ver dween na een tiental seconden en de witte staart werd lang zaam door de wind uitgeveegd. Ook andere personen zouden, al dus het blad, dit merkwaardige verschijnsel hebben waargeno men, doch zij beweren dat het verschijnen van de schijf gepaard ging met het geluid van een doffe en hevige explosie. De beide foto's die Le Peuple heden morgen afdrukte, hebben veel weg van nachtopnamen van de maan. Om de iichtende schijf bevindt zich een onregelmatige kring, welke uitloopt in een gril lige staart. Opmerkelijk is echter, dat deze staart met de aarde ver bonden schijnt te zijn. Het blad legt er de nadruk op, dat het geen truc is en het geeft zelfs de naam van het toestel waarmee de opname is gemaakt, hierbij ver meldend dat dit een normaal ob- pectief had. „Le Peuple" vraagt zich tenslotte af of men hier te maken heeft met een vliegende schotel of met een meteoorsteen. EEN GROOTS FEEST is het ge weest de viering van het hon derd-jarig herstel der Bisschop pelijke Hiërarchie. Er stormen zoveel indrukken aan op hen. die van de viering in Utrecht ge tuige zijn geweest, dat het niet eenvoudig is, uit te spreken wat het belangrijkste is geweest. Misschien is het overbodig hier naar een bepaalde „hiërarchie" der waarden te zoeken: alles was belangrijk, op zijn eigen tijd en zijn eigen plaats. Verheugend was de belang stelling van de zijde der rege ring. Ook niet-katholieke minis ters gaven „acte de presence" en ook daardoor werd het waarliik- nationale karakter van deze vie ring sterk beklemtoond, zoals dat reeds eerder was geschied, toen namens de regering aan mgr. dr. Alfrink een hoge onderscheiding werd uitgereikt, en daarbij tus sen de minister van Justitie en de aartsbisschop-coadjutor bete kenisvolle woorden werden ge wisseld. Zowel de manifestaties van Zaterdagavond, de indrukwek kende manifestatie van het Ne derlanderschap. als de betoging van Zondagmiddag, droegen een nationaal en katholiek karakter, waarin de dankbaarheid over heerste en waarbij, door de grote deelneming van de jeugd ook. veel de nadruk viel op de ver wachtingen voor de toekomst. Onvergetelijk zijn deze dagen door het ceremonieel van een dringend getuigenis van katho liek Nederland: het waren hoog tij-dagen van ongekende begees tering. De verheven persoon van de Pauseliik-Legaat. kardinaal Van Roey. geassisteerd door de beide Eminenties uit twee nabuur landen. en door talrijke bisschop- Den en andere hoogwaardigheids bekleders. was het middelpunt van de viering. Daardoor stond de figuur van de Heilige Vader van Rome. Die Hij vertegenwoor digde. in het centrum van de Nederlandse belangstelling. Als alles, wat in Utrecht is ge schied. als een apotheose van wat in de afgelopen maanden en weken is gezegd en geschreven, waarheid is, en daar willen wij niet aan twijfelen, dan zal katho liek Nederland door daden in praktijk moeten brengen, wat er is beloofd in gebed en in profane woorden. Ja, met de woorden van de voorzitter van het praesidium der Stichting 18531953. „voelen wii ons één met de opvolger van Petrus, die de steenrots is. waar op Christus Ziin Kerk heeft ge bouwd". Dat zullen wij dan ook tonen door een nog beter besef van de waarheid, dat de bis schoppen zijn de grote schakel, waardoor de gelovigen verbon den ziin niet alleen met de ver heven Opperherder van Rome. maar tevens ook door ononder broken opvolging met de Aposte len en met Petrus. Dat zullen wii tonen, door dit feest te blijven beschouwen als een voortgezet feest van dank baarheid, n.l. door. naar de woor den van Kardinaal-Legaat Van Roey ons „geloof te verleven digen in de verheven en natuur lijke zending van het katholiek Episcopaat in de Kerk van Chris tus". Dan zullen wii ook voldoen aan de wens van de aartsbis schop-coadjutor, in zijn dankrede op Zondagmiddag: dat wii, als onze voorvaderen, zullen vast houden aan ons katholiek geloof en aan het. doorvoeren van een christelijk levensbesef in onze gezinnen en in het maatschappe lijk leven. Dan zullen verminderen en verdwijnen de klachten, die mgr. Alfrink ook moest aanroeren in dat dankwoord: dat de teruggang van het godsdienstig leven voor een groot deel te wijten is aan „de ineenschrompeling van de eerbied voor het bisschoppelijk gezag, aan het verminderen van de volgzaamheid ten opzichte van de bisschoppelijke leiding". En dan voegde ook mgr. Al frink daar aan toe. dat de oor zaak ook gezocht moet worden in „het prijsgeven van de een heid, die. in kerk en altaar be gonnen. bedoeld is om rondom de bisschoppen zich te voltrek ken in alle sectoren van het menselijk leven", want „volg zaamheid ten opzichte van de bisschoppen is de levens kwestie voor de toe komst". Over dit beroep op die een-, heid spreken wij morgen nog nader. Die eenheid, zei de aarts bisschop-coadjutor, is „bedoeld om door te werken in heel het menselijk leven, overal waar onze katholieke levensvisie om toepassing vraagt. Eenheid van ons katholiek volk rondom de bisschoppen, die God als herders van de Kerk heeft aangesteld, zal voor de toekomst de nood zakelijke voorwaarde zijn voor een bloeiend kerkelijk leven". Een goede verstaander heeft aan een half woord genoeg. Maar kan men dit wel een „half" woord noemen? Het laat aan dui- delnkheid niets hoegenaamd te wensen over. Moge ook dit woord nog lang naklinken in hart en gemoed van katholiek Nederland! HANNOVER, 18 Mei. Het Nedersaksische ministerie van binnenlandse zaken heeft mede gedeeld, dat Willem Polak, een der zeven ontsnapten uit de ge vangenis van Breda, in het afge lopen weekeinde te Hannover ge arresteerd is. Polak, aldus het ministerie, was in het bezit van valse papieren. Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1