„Het Leergezag in de Kerk wegwijzer naar waarheid" Voedselvergiftiging vergt in Schoonhoven 80 zieken W ïmvan Est had lak aan ondragelijke hitte Voor conferentie van grote mogendheden Hoge gasten bezochten Nijmeegse Universiteit Oorzaak: besmette worst Nederlands protest Rede van Z. H. Exc. Mgr Alfrink bij slidting van Academische zitting Kard. van Roey door de Koningin ontvangen Ronde van Italië Tlians zevende! Tito waarschuwt Opening Academische zitting Dader van moord aanslag meldt zich Geen direct levensgevaar Nederlanders weren zich in de Route de France «Piwppr BROODBEZORGEN MAG NA SLUITINGSTIJD DE KLEINE BOER EN DE PACHTER VERPACHTERS WEL EN WEE Dat de Kerk hoeseer ook uitgekreten voor achterlijk hanteerster van de domper altijd de wetenschap be vorderd heeftis een stelling, die reeds zo vaak is opge zet, verdedigd en bewezen, dat het overbodig is daarop te insisteren. Het geloof is geen vijand van de wetenschap, en de wetenschap niet persé een tegenstandster van het geloof, al wijst de mens, die zonder geloof de wetenschap beoefent, de harmonie tussen geloof en wetenschap vaak a priori af, en al kan de gelovigedi eaan de wetenschap zijn hart verpand heeft, soms moeite hebben om de har monie tussen geloof en wetenschap te vinden. Zonder een deemoedige bereid heid tot onderworpenheid aan het leergezag dat Christus in Zijn Kerk heeft ingesteld, en zonder ootmoedig bidden zal de beoefe naar van de wetenschap wellicht moeite hebben om het kinder lijke geloof van zijn jeugd te doen rijpen tot de volle wasdom en de mannenmaat van de volmaakte christen. Haar deze voorwaarden gelden voor de mens die het leer gezag in de Kerk draagt met de zelfde noodzakelijkheid als voor degene die dat leergezag te eer biedigen heeft. Want op zijn beurt is de drager van het leergezag op dezelfde manier gehouden in ootmoed zijn hoofd te buigen voor de leer der Kerk. Sine fide impossibile est placere Deo; dat woord van de auteur van de brief aan de Hebreeën geldt voor iedere mens, niet alleen voor degenen die wij in 't Nederlandse spraak gebruik „de gelovigen" noemen. En de dragers van het leergezag der Kerk, die op hun beurt zelf gelovigen zijn, zullen altijd weer het woord van Paulus aan zijn gemeente van Corinthe willen herhalen: „Wij zijn geen dwinge landen over uw geloof; wij zijn sléchts medewerkers aan uw blijdschap" (2 Kor. 1, 24) Leergezag geen dwingeland. Ook voor de beoefenaar van de wetenschap kan en moet ziin geloof niet een last zijn, niet een knellende band, die hem hin dert; maar de oorzaak van_ zijn christelijke levensvreugde. En leergezag in de Kerk is voor hem niet een dwingeland, maar een wegwijzer naar de waarheid en een veilige gids, die soms om wille van die veiligheid een grote voorzichtigheid moet betrachten, maar ook dan geen ander doel heeft dan het leven in Christus te beveiligen. Een gids kan niet veilig zijn, wanneer hij niet waakzaam is. En mocht die waakzaamheid ooit te groot schijnen en de indruk wekken van hinderlijk te zijn, men zal ze niet te spoedig moeten toeschrijven aan een gebrek aan vertrouwen, of zelfs aan een posi tief wantrouwen; trouwe kinde ren der Kerk zullen zo lang mo gelijk haar oorsprong zoeken in een grote bezorgdheid die op haar beurt voortkomt uit een over vloed aan liefde en een diep be sef van verantwoordelijkheid. Het weiden' van de lammeren en de schapen laat geen roekeloosheid toe; en wie schapen en lammeren beide weiden moet, zal soms voor de lammeren omheiningen moeten zetten, die voor de schapen wel licht een blijk van gebrek aan vertrouwen in hun vaardigheid en kundigheid zouden kunnen schijnen. Het voornaamste echter is dat heel de kudde niet al leen de lammeren, maar ook de schapen het vertrouwen in hun herders weten te bewaren. Het Hoogwaardig Episcopaat beschouwt het als een bizondere vreugde dat de viering van het eeuwfeest van de kerkelijke hiër archie wordt afgesloten door deze plechtige academische zitting. Vertegenwoordgers van geheel de Nederlandse Katholieke academi sche wereld hebben zich hier ver enigd om dankbaar, te herden ken wat de hiërarchie der Kerk in de afgelopen honderd jaar heeft gedaan voor de beoefening van de wetenschap. Op het eerste gezicht zou de verbinding hiërarchie en weten schapsbeoefening wellicht een enigszins bevreemdende combi natie kunnen schijnen: niet zozeer omdat in de Nederlandse verhou dingen de deelnemers aan de hiërarchie meestal geen gelegen heid vinden voor persoonlijke be oefening van de wetenschap, al hebben zij dat tevoren wellicht ook gedaan, dan wel omdat de hiërarchie krachtens de van Christus ontvangen opdracht al lereerst op het heil der zielen is gericht en niet op de ontwikke ling der geesten, ook al sluiten die beide elkaar geenszins uit en gaan zij dikwijls hand aan hand. Maar. zoals de Kerk door de eeuwen heen de toegewijde be vorderaarster van de wetenschap is geweest, zo zal ook de hiërar chie van ieder land een bizon dere aandacht hebben voor de beoefening der wetenschap. Met de ontwikkeling van de Kerk in een bepaald land gaat de be oefening van de wetenschap on der de katholieken meestal sa men, gewoonlijk onder de stu wende drang van de hiërarchie. Het waren de Bisschoppen die de eerste katholieke leerstoelen stichtten aan de universiteiten. En het was wederom het Epis copaat dat in 1923 overging tot de stichting van de eigen Kath. Universiteit. Hoe meer dergelijke instituten van wetenschap groei en, hoe meer zullen zij bestuur- technisch en administratief los moeten raken van de Kerk en het Episcopaat. Maar hoe meer zij langs andere weg hun band met de Kerk en de hiërarchie be waren, des te meer zullen zij bloeien als instituten van katholieke wetenschapsbeoefening, van waaruit leiding kan uitgaan voor alle terreinen van het katholieke gemeenschapsleven. Geloof en wetenschap zullen Z.H. Exc. Mgr dr B. J. Alfrink, Aartsbisschop-Co adjutor, heeft gisteren aan 't slot van de Academische zitting te Nijmegen een rede gehouden waarin Z.H. Exc. de dank overbracht van het Hoogwaardig Episcopaat aan alle katholieke beoefenaars van de wetenschap voor de trouw aan het Heilig Ge loof en voor de liefde voor de Heilige Kerk. Deze be langrijke rede, waarin de Aartsbisschop-Coadjutor o.m. sprak over het leerge zag en de zegenrijke arbeid van de hiërarchie voor de groei en ontwikkeling der katholieke wetenschapsbe oefening in Nederland, vormde het sluitstuk van de plechtige en grootse viering van het eeuwfeest van het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie. Wij drukken de rede van Z.H. Exc. hier nevens in extenso af. van de individuële katholieke be oefenaar van de wetenschap een synthese gevonden moeten heb ben, maar evenzo in de normen en regels die gestalte geven aan onze katholieke samenleving. De katholieke beoefening van de we tenschap zal aldus gezien niet al leen ten doel hebben aan onze katholieke gemeenschap meer glans en autoriteit te geven naar buiten ook zal zij niet alleen maar dienen om aan velen van de onzen de toegang tot voor zich zelf of voor de gemeenschap be langrijke posten in de samenle ving open te stellen; zij zal ook dienen om aan de katholieke ge meenschap in de grote problemen van het hedendaagse leven de weg te wijzen, na die eerst zelf al tastend en zoekend mis schien, al studerend en onderzoe kend te hebben gevonden. Niet alleen de atoomwetenschap be heerst de wereld; alle kennis be tekent macht. Katholieke wetenschap heeft dienende taak. En pas de samensmelting van kennis en katholieke geloofsvisie vormt een kracht die de Kerk kan dienen en de wereld kan hervormen in christelijke geest. Dat is de verheven taak van de katholieke wetenschapsbeoefening persoonlijk God dienen door in zicht te verdiepen en kennis te verrijken de Kerk dienen door haar glans en luister te verhogen de maatschappij dienen door de kerstening van haar normen. De katholieke wetenschap zal nooit vergeten dat zij een dienen de taak heeft. Zij zal nooit kun nen ontaarden in een autonome hovaardij; want door haar syn these met het geloof heeft zij ge leerd ootmoedig zich te buigen. Haar eerbied voor de Deus, scientiarum Dominus belet haar om de wetenschap zelf tot een godheid te verheffen. Zij buivt zich eerbiedig voor de gegevens van de openbaring en de richt lijnen van het kerkelijke leerge zag en wordt juist daardoor deel achtig aan de ware wijsheid. Ik moge deze gelegenheid be nutten om namens het Hoog waardig Episcopaat aan alle katholieke beoefenaars van de wetenschap door heel het land onze waardering en dank uit te spreken voor hun trouw aan ons heilig geloof en voor hun liefde voor de Kerk. Sinds Nuyens de katholieke wetenschap beoefende in een doktersrijtuigje, heeft de beoefening van de wétenschap in katholiek Nederland heel wat an dere mogelijkheden gevonden. Wanneer in de eeuw die wij thans gaan beginnen, de katho lieke beoefening van de weten schap die trouw aan ons geloof weet te bewaren, zal dat voor de Kerk een grote zegen zijn. Wij bidden de almachtige God dat Hij de Kerk van Nederland deze grote gunst mag blijven schenken. Maandagmorgen om elf uur is Z.Em. Kardinaal van Roey, aarts bisschop van Mechelen en pause lijk legaat bij de eeuwfeestvie ring van het herstel der bisschop pelijke hiërarchie in Nederland, ontvangen door H.M. Koningin Juliana. Hare Majesteit ontving de Bel gische primaat in de Waterloo- zaal, welke zaal haar naam ont leent aan het schilderij van de slag bij Waterloo, dat de gehele muur beslaat. Na een ongeveer twintig minu ten durend onderhoud, tijdens hetwelk door lakeien koffie werd geserveerd, stelde de kardinaal de leden van zijn gevolg voor: Mgr L. van Eijnden, huisprelaat van Z.H. de Paus en vicaris-gene raal van Mechelen, Mgr E. Le- clef, geheim kamerheer van Z.H. de Paus en secretaris van kardi naal van Roey en Graaf Willem Dreesmann, geheim kamerheer van Z.H. de Paus met kap en degen. Bij zijn aankomst werd de kardinaal ontvangen door mr J. C. Baron Baud, groot-officier in speciale dienst en kamerheer van H.M. de Koningin en door majoor mr R. J. M. Zinnicq Bergmann, hofmaarschalk van H.M. de Ko ningin. Voor kardinaal van Roey zich naar de Waterloozaal begaf, begroette hij de katholieke per soneelsleden van het paleis Soest- dijk, die zich verzameld hadden in de Stuc-zaal en wisselde en kele hartelijke woorden met hen. FOLLONICA Met de handen vastgeklemd om zijn stuur, de kop haast op dat zelfde edele deel van zijn fiets, sjaste Wim van Est de laatste meters door van de tijdrit over 46 kilometer in de tweede halve etappe van gisteren. Met een ruk veerde hij over eind na de witte streep te zijn ge passeerd. Tiende, negende? Wim van Est zou zevende worden in deze eerste werkelijke kracht meting tussen de „groten" van deze Ronde van Italië. „Mooie Hugo Koblet", voor 't eerst recht in zijn humeur, na de overgave van Ferdi Kubler, had deze 46 kilometer in „1 uur en twaalf seconden ruim" afgelegd, daarna kwam nog geen Coopi, wel ziin jeugdige landgenoot For- nara. De Santi en Magni hadden ook nog een snellere tiid in hun kostbare wielerbenen dan Bobet en Wim van Est. Maar achter de verheugde Bran'bander finishte Bartali en daarna kwamen nog mannen als Stanneke Ockers en zo U ziet. Wim van Est was in goed gezelschap, zoals hij trou wens deze hele ronde al heeft verkeerd. Met een kleine drie minuten achterstand op Hugo Koblet bezet hij dan ook in het algemeen klassement de zevende plaats. En de andere Nederlanders? NIJMEGEN, 18 Mei. Bij de opening van de academische zit ting heeft de rector-magnificus der R.K. Universiteit, prof. mr Ch. Petit, in zijn toespraak ge zegd, dat ook in deze bijzondere zitting de verbondenheid der R.K. Kerk met alle geledingen van Katholiek Nederland, ditmaal ook tot de hoogste wetenschappelijke geledingen, tot heerlijke uiting kwam. Hij verwelkomde de hoogste vertegenwoordigers van het ker kelijk gezag en sprak er zijn vreugde over uit, dat hier de vooraanstaande wetenschappelij ke mannen van geheel Katholiek Nederland deelnemen in het be tonen van eerbied en hulde aan het kerkelijk gezag. De zitting werd opgeluisterd door het „Collegium Musicum Carolinum" en door het studen tenkoor „Alphons Diepenbrock", onder algemene leiding van de dirigent pater B. Kahmann cssr. Composities werden ten uitvoer gebracht van Hendrik Andries- sen, Herman Strategier, Alphons Diepenbrock en Jan Mul. Rede prof. Carp Prof. dr E. A. D. E. Carp uit Leiden hield een hooggestemde rede, met als onderwerp „Natuur wetenschap en leergezag". Het behoort tot de taak der natuurwetenschappen, aldus spr., door middel van waarnemingen te komen tot ervaring omtrent aard en samenhang der dingen. In zijn natuurwetenschappelijke benadering van de werkelijkheid blijft de persoonlijke verhouding van de mens tot deze werkelijk heid buiten beschouwing. Dit brengt met zich mee, dat slechts de methematische eigenschappen der dingen, als: ruimtelijkheid, tijdelijkheid, beweging, kortom al het meetbare, fundament van het natuurwetenschappelijk denken is. Maar het meetbare kan geen doel, maar slechts mifldel zijn. Het meetbare kan slechts dienst doen als ordenend beginsel ten einde te komen tot een verkla ring van aard en samenhang der dingen. Slechts het meetbare is grijpbaar en als begrip te van gen. Maar het verklaren, als eerste doel der natuurwetenschap, reikt hierboven uit. Indien het nu juist is, aldus spr., dat ook de beoefenaar der natuurwetenschappen, vorsend naar de betekenis zijner ontdek kingen, welker juistheid hij op bepaalde gronden heeft kunnen vaststellen, hierin met heel zijn wezen als mens is betrokken, dan staat hij voor de vraag onder welk leergezag hij zich zal heb ben te stellen. Elk leergezag ont leent zijn gezag in laatste instan tie aan een opperste gezag. Het leergezag, buiten en boven de wetenschap geplaatst, heeft daar in te grijpen, waar de we tenschap in haar vorsen naar aard en samenhang der dingen immers niet alleen in het leven het spoor bijster wordt door mis schatting van de betekenis van bepaalde ontdekkingen en vond sten in het wereldbeeld van de mens. Het geldt hierbij niet de beoordeling van de juistheid van de vondst als zodanig, welke taak aan^ de wetenschap zelf kan wor den overgelaten. Het leergezag wordt uitgeoefend door mensen, doortrokken van de geest van hun 'tijd. Maar daar boven staat het goddelijk leerge zag. En wanneer het natuurwe tenschappelijk denken tot resul taten komt, welke een aantasting vormen van de menselijke waar digheid,' dan heeft het leergezag tot taak een waarschuwende en zelfs veroordelende stem te doen horen. Hier heeft het leergezag een wakende taak. Wanneer deze taak in handen is gelegd van hen, die voortbouwen op de leer van hem, die eens gezegd heeft: „Ik ben de weg", dan kan ook de beoefenaar der natuurweten schappen slechts dankbaar zijn een gids te hebben „die hem be hoeden kan te geraken op dwaal wegen, welke hem van het grote doel zouden afvoeren", zo be sloot spreker. Toen het slotwoord werd uit gesproken door Mgr B. J. Al frink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, werd aan deze kerkvorst een spontane en langdurige aubade gebracht; aan het slot van de zitting is een kort dankgebed uitgesproken door de rector-mag nificus, prof. mr Ch. Petit. Na afloop verlieten de hoge gasten de zaal en in de foyer van het gebouw „De Vereniging" was ver volgens gelegenheid tot onder linge ontmoeting. Het vertrek van de hoge gasten uit Nijmegen werd door duizenden gadegeslagen. TEGEN INDONESISCHE INFILTRATIE 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: De minister zonder portefeuille, mr Luns, heeft hedenmorgen ten departemente van Buitenlandse Zaken aan de Wnd Hoge Commis saris van Indonesië medegedeeld, dat de Nederlandse regering krachtig protesteert tegen de op Nieuw-Guinea door gewapende Indonesische militairen gedane poging tot infiltratie. De minister heeft voorts het verzoek gedaan, dat de Indone sische regering harerzijds een diepgaand onderzoek zal instellen en de Nederlandse regering op de hoogte zal brengen van de maat regelen ter bestraffing van hen, die voor deze infiltratiepoging verantwoordelijk kunnen worden gesteld, alsmede van die ter voor koming van herhaling. Maarschalk Tito heeft Zondag in een rede te Slovonski Brod voor naar schatting 300.000 toe hoorders de rede besproken van Churchill, die deze vorige week in het Lagerhuis heeft gehouden. Tito prees de rede ais een van de belangrijkste van de laatste jaren, doch hij waarschuwde voor besprekingen tussen grote mogendheden als door Churchi!' was bepleit. Een bespreking tussen de grote mogendheden, aldus Tito, mocht uitsluitend ten doel hebben de pols van de wereldopinie te voe len. maar moest geen definitieve besluiten nemen. „Het zou fa taal zijn" zo ging Tito verder, „als de grote mogendheden op nieuw over het lot van kleine landen zouden beslissen". In ziin rede. die een uur duur de. gaf Tito uitdrukking aan ziin overtuiging, dat het gevaar van een derde wereldoorlog is ver minderd Hii oefende scherpe critiek uit op de Italiaanse poli tiek en verweet premier de Gas- oeri. wat Triest betreft, een po- 'itiek van landroof te volgen, vriiwel even erg als die van Mussolini was geweest. Joego slavië was vast besloten Italië verder geen centimeter van het gebied van Triëst toe te kennen en zou voor geen enkele druk wiiken. De beste oplossing van het probleem was. volgens hem. een gemeenschappelijk bestuur van de stad door Italië en Joego Slavië. Hii wees er op, dat eco nomisch Triëst voor Joego Sla vië en Oostenrijk belangrijker is dan voor Italië. Wel daarvoor is deze dag niet zo gunstig verlopen. Het begon al des morgens ,toen Woutje Wagt- mans, Gerard Peters en Hein van Breenen last kregen van die ver maledijde zon, die als een kope ren .ploert" onbarmhartig neer keek op die arme renners, die daar op de gloeiende wegen hun best deden zo vlug mogelijk in Grosseto te komen. En Woutje Wagtmans kreeg er nog pech' bij ook. Maar alweer een blijk van de ijzeren discipline en de goede mentaliteit Woutje beet de tanden op elkaar en zette door. Roks, alweer Thijs Roks te zamen met Dekkers kwamen in het grote peloton binnen, dat zeven vluchtelingen na een kleine 140 kilometer had laten gaan en waarvan Corrieri de rose trui veroverde. Een rose trui, die hij in de tijdrit zou verspelen aan Koblet. In die tijdrit dus een fraaie prestatie van Wim van Est, maar ook Wout Wagtmans na zijn pech des ochtends mocht er zijn met ruim acht minuten achter de winnaar. Peters, Roks en Dek kers finishten als 80e, 88e en 90e. Hein van Breenen en Suyker- buyok waren nog verder in de achterhoede. Na de zevende etappe luidt het algemeen klasse ment als volgt: 1. Koblet (Zwits.) 43.51.0; 2. De Santi (It.) 43.51.26; 3. Fornara (It.) 43.51.36; 4. Fausto Coppi (It.) 43.52.21; 5. Corrieri (It.) 43.53.43; 6. Louis Bobet (Fr.) 43.54.26; 7. Van Est (Ned.) 43.54.37; 53. Roks (Ned.) 44.09.52; 65. Dekkers (Ned.) 44.13.55; 75. Peters (Ned.) 44.19.36; 89. Wagt mans (Ned.) 44.27.21: 92. Suyker- buyck (Ned.) 44.29.51; 98. Van Breenen (Ned.) 44.36.19. Er zijn nog 104 renners in de strijd. Bij politie in Leeuwarden LEEUWARDEN Door de Leeuwarder gemeente-politie is Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twee de dader van de moordaanslag op de 63-iarige weduwe T D. te IJmuiden, waar over wij in ons nummer van Za terdag reeds melding maakten, gearresteerd De dader, de 59-jarige invali de technische beambte F. G. S. te IJmuiden. nam direct na de moordaanslag op de wed. T D. ziin kostiuffrouw. de vlucht, doch kwam zich Zaterdag vrij willig bii de politie te Leeuwar den melden en legde een vol ledige bekentenis af. Gistermor gen om 7 uur is S. op transport gesteld naar IJmuiden. waar hij ter beschikking van de Officier van Justitie zal worden gesteld. In Schoonhoven en omgeving zijn de laatste tijd enkele gevallen van besmettelijke maag-darm-catarrh voorgeko men. De medische inspectie van volksgezondheid en de veterinaire inspectie van de volksgezondheid, plaatselijke doktoren en de vleeskeuringsdienst zijn diligent, en van meningdat er geen enkele reden voor paniekstemming is, aldus heeft de burgemeester medegedeeld. Met nadruk is de bevolking aangeraden in gevallen van maag- darm-catarrh de huisarts direct hiervan in kennis te stellen. Een omroeper heeft deze waarschu wing vandaag bekend gemaakt. Een 40-tal personen zou door de besmettelijke ziekte reeds zijn aangetast. Slechts in één geval bleek opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. Omtrent de oorzaak van de ziekte wenst men niets mede te delen. Bacteriologisch onderzoek Bacteriologisch onderzoek heeft uitgewezen, dat besmette worst de ooraaak is geweest van de vergiftigingsgevallen die zich in Schoonhoven en omgeving heb ben voorgedaan. Dit is aan de directeur van de Vleeskeurings dienst te Schoonhoven, mr J. Slager, medegedeeld door het Laboratorium in Utrecht, dat de worst heeft onderzocht. Alle vlees en vleeswaren van de slager van De zesde etappe van de route de France, van Chaumont naar Pougue-les-Eaux. een afstand v. 196 kilometer, is gewonnen door de Fransman Picot. Viifde werd onze landgenoot Leo Stevens. Het alg. klassement luidt thans: 1 Depaepe (B.) 29.16.38; 2. Lo- wie (B.) 29.17.46; 3. Brelotti (Fr.) 29.19.34: 4. Huyghe (Fr.) 29.19.45; 5. Desmet (B.) 29.22.33; 6. De Groot (Ned.) 29.25.09: 7. Van den Brekel (Ned.) 29.25.30: 8 Benoski (Fr.) 29.26.18; 10 Van Genechten (B.) 29.27.01: 11. Van *t Hof (Ned.) 29.27.25. S„ die de worst voor een groot gedeelte gratis verstrekte, zijn in beslag genomen en zullen ver nietigd worden. Tot op het ogenblik zijn twee patiënten, beiden kinderen, in het van Iterson Ziekenhuis te Gouda opgenomen. In het geheel hebben tot nu toe ongeveer 70 patiënten zich bij de artsen gemeld. Over het algemeen treedt de ziekte op met braakneigingen en darm stoornissen gepaard met hoge koorts. De patiënten voelen zich zeer ziek. Gistermorgen zijn er slechts weinig patiënten meer bijgekomen. De gemeentegeneesheer, dr G. J. Bartje, heeft gistermiddag nog de opname in het ziekenhuis van twee echtparen noodzakelijk ver kaard. Het betreft hier het echt paar Deumes uit Leiden, om streeks 70 jaar oud en het echt paar Steinkamp, beiden om streeks 30 jaar oud. De oudjes zijn op het ogenbik ernstig ziek. De twee kinderen, de meisjes van de Bergh en van der Wal, die in het ziekenhuis verblijven, verke ren niet in levensgevaar. De ziekte, waaraan de patiënten lij den, is paratyphus. Op het ogen blik is het aantal ziektegevallen tot 80 gestegen. IN LAOS BLIJFT MEN WAAKZAAM. Hoewel de troe pen der Vietminh plotseling de aanvallen in Laos hebben gestaakt, blijft men waakzaam in dit gebied. Men zorgt voor legervoorraden, voor grote hoeveelheden voedsel en men legt versterkingen aan. Soldaten zijn bezig met het versterken van de post Muong-Sai, die is bezet door troepen van Frank rijk en Laos. zegt advocaat-generaal 's GRAVENHAGE De advo caat-Generaal bii de Hoge Raad prof. Langemeyer heeft gecon cludeerd tot verwerping van het beroep van de Officier van Ju stitie te Rotterdam, die in cas satie is gekomen van een von nis van de Economische Kamer van de Rechtbank aldaar, waar bij een bakker te Rotterdam is vrijgesproken van overtreding der winkelsluitingswet. Hii had terecht gestaan wegens het be zorgen van brood in de tiid. dat de winkel gesloten moest ziin. De Hoge Raad. zal arrest wijzen op 23 Juni. Geachte Redactie. Gaarne had ik het volgende als antwoord op het wel en wee van de verpachter in Uw blad opgenomen. Ik kan niet oordelen over an dere gebieden van ons land, doch alleen over het gebied waar ik woon en dat niet zo vet is als 't gebied in Groningen. Als er ech ter een wet tot stand komt, geldt die voor geheel Nederland, dus ook voor de magere gebieden. Die verpachter schrijft, dat de pachter sterk wordt bevoordeeld. Mijn antwoord hierop is, dat ais de regering geen maatregelen nam, vele pachters er ongeluk kig aan toe zouden zijn. B.v. bij ons in het hart van Overijsel ligt een stuk land ter grootte var, ongeveer 60 ha. Tot 1930 werden op dat land koeien en pinken van anderen inige- schaard. De eigenaar scheen daarvoor geen winst te kunnen maken. Daarna heeft hij het land telkens voor drie jaar door een Notaris te laten verpachten. Elke volgende venpadhtinig bracht meer op dan de voorgaande ter wijl het land niet in zijn geheel, maar in kavels van 1 tot 5 ha werd verpacht. Door het in wenking treden van de Pachtwet nu kregen de klei ne boeren, (35 ha grond) die een paar hectares konden bijhu- ren een minder onzeker bestaan. ,De eigenaar van die 60 ha is nu een man op jaren. Stel dat hij spoedig komt te overlijden. Dan zijn de pachters, zonder de nieu we Pachtwet volkomen aan de erfgenamen overgeleverd. Ver kopen zij de grond, dan kan de nieuwe eigenaar met de grond d'oen wat hij wil. Thans wordt de kleine boer beschermd door het voorkeursrecht van de pach ter, die veelal met een groot gezin op zijn te kleine bedrijfje geen bestaan meer zou vinden. De verpachter schrijft, dat het inkomen van de pachter 200 a 300 pet hoger ligt, dan dat van de verpachter. In onze streken is dat zeker met het geval. Men be denke dat per iaar f 150.- tot f 200.- kunstmest gestrooid moet worden op 1 baVoorts is de pachtprijs door de grondka mer vastgesteld, hoger dan de opbrengst van de laatste publieke verpachting. Het inkomen van de pachter in deze streken is van dien aard, dat hij aannemende dat dit land verkocht zou worden, met voorkeursrecht voor de pachter. niet in staat zal blijken de koopsom te betalen. De meesten zijn blij, als zij voldoende geld hebben kunnen oversparen om de pacht te kunnen betalen. Ook hier geldt, dat er natuurlijk uit zonderingen zijn. Het is mijn vaste overtuiging, dat de KVP er goed aan gedaan heeft, aan de totstandkoming van deze wetten te hebben meeigehol- pen. Hierdoor immers zijn vele kleine boeren voor de onder gang behoed geworden. R. Een pachter Geachte Redactie, Uw verwijzing onder mjjn in gezonden stuk naar „Quadraigesi- mo Anno" is voor mij aanleiding te protesteren tegen de wijze, waarop u de schitterende ideeën en richtlijnen van Q.A. tracht te misbruiken om de tegenwoordige pacht- en grondprijzen goed te praten. Veroorlooft u mij thans te ver wijzen naar de gewone tien ge boden Gods, waarin een gebod voorkomt, dat verbiedt zich an dermans goed toe te eigenen. Mij dunkt dat gebod geldt zo wel voor het individu als voor de Staat. Alhoewel ten kantore van het kadaster de 'landbouwgron den nog ten name van de eige naren staan genoteerd, heeft de Staat 'het beschikkingsrecht hier van geheel overgenomen en han delt hiermede naar willekeur van de meerderheid, die er per soonlijk belang bij heeft de prij zen zo laag mogelijk te houden Wat is er nog overgebleven van artikel 625 van het B.W. „Eigen dom is het regt om van eene zaak het vrij genot te hebben en daarover op de volstrekste wijze te beschikken". Mag ik hier tenslotte iets aan toevoegen, dat ik las in Sursum Corda van 9 Mei. „De moderne Staat vertoont steeds meer nei ging een trust te worden, hij is een trust en huldigt de morele opvatting van de trusts, dat wil zeggen dat alle middelen hem welkom zijn om zijn macht te vergroten en de schatkist te vullen. De moderne Staat is een administratieve dictatuur, die ieder ogenblik kan veranderen ir een politie-dictatuur. A. Criticus (Noot van de redactie: Var misbruik is hier geen sprake. Wj praten ook de tegenwoordige prijzen niet goed,maar aanvaar den in de bestaande omstandie heden de nieuwe wet, dii in elk geval een betere regelinf betoogt. De theoretische beschou wing 'van een medewerker in „S.C." hadden wij ook gelezen Uit niets blijkt dat dit op de on derhavige kwestie slaat, terwij' juist van katholieke zijde al het mogelijke is gedaan, om de over heidsinvloed te beperken. Wij sluiten nu deze discussie, met de belofte dat wij op enige aspecten van de zaak nader zullen terug komen. Red.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3