Kopenhagen beleeft vorstelijk sprookje Vallen V.S. terug op voorstel India? Schiet niet op de oianist want hij doet zijn best Conferentie van de „Grote Drie"? Nog steeds critiek op de grondivetsivijziging Dagblad voor Allernaar en omgeving 112.6 millioen Eenheid Koninklijke rijtoer glorieus einde van prachtige dag Kranslegging bij verzetsmoiiument Er gloort hoop in Korea in Rampenfonds Tweede Kamer Debat hoger onderwijs-studie maakte de tongen los Eerste Kamer Tivee vliegtuigen M.L.D. neergestort Binnen drie weken Kardinaal Gilroy krijgt voorrang j \OORDIIOLLA\DS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm,'minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Woensdag 20 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12783 OVER HET BEGRIP „EENHEID" is bij de grote viering van het Kromstaf-feest veel gesproken, en dat van de hoogste gezaghebben de zijde. Als er over eenheid gesproken wordt, gelijk dat daar geschied is. dan kan men zeker niet altijd zo maar zonder meer zeggen: zie je, daar heb je het weer, het kerkelijk gezag spoort ons aan tot eenheid op politiek gebied en we weten dus nu waar wij ons aan te houden hebben. Die eenheid is n.l. verschillen de malen in zeer algemene zin bedoeld in hogere zin, op zuiver- godsdienstig en op kerkelijk ter rein. Maar, wanneer daarna en daar naast o.a. Kardinaal de Jong en de Aartsbisschop-Coadjutor mgr. Alfrink, duidelijk te kennen ge ven, dat wij één moeten blijven, „met name ook op het terrein van het openbare leven" en 1lat wat wij in het verleden hebben bereikt, te danken is aan „onze eenheid in ons optreden naar buiten", d a n is het wel duide lijk, dat hiermede ook de nood zaak van p o i k e eenheid nog eens onder onze aandacht wordt aebracht. Kardinaal de J ft daar over in zijn indringend woord trouwens verderop niet meer de minste twijfel laten bestaan, toen Z. Eminentie zeide: „Naarmate onze emancipatie voortschrijdt, zal die eenheid aan steeds groter gevaren blootstaan. Onze eman cipatie op staatkundig ge bied mag als nagenoeg voltooid worden beschouwd. Daarom loopt onze eenheid op dit gebied ook het eerst en het meeste gevaar. Ik kan niet nalaten met de me este nadruk er op te wijzen, dat het bewaren van de eenheid op e l k terrein van het openbare leven noodzakelijk en onmisbaar is". Wij hebben enkele woorden in deze zinsneden onderstreept (ge spatieerd) en het is dan ook vol komen duidelijk, dat Kardinaal de Jong hier de handhaving (c.tj. herstel en versterking) ook van de katholieke staatkundige een heid bedoelt. Het is ook duidelijk, wat Zijne Eminentie bedoelt met de steeds groter wordende gevaren, waaraan onze emancipatie, naar de mate waarin zij voortschrijdt, bloot staat. Sommige, ook wel eens ve en, menen n.l. dat wij tevreden kunnen zijn met wat is bereikt, dat gemeenschappelijke strijd en de vorming van 'n eensgezind front niet meer zo dringend nodig is, anderen vervallen in die ge zapigheid en rust, die onverschil ligheid en lusteloosheid die de Paus pas nog weer voor de zo veelste maal heeft gehekeld alsof er niet nog meer bereikt kan wor den alsof het verworvene ook op politiek terrein niet moet wor den beveiligd en verdedigd! Waar er dus gesproken is over de blijvende noodzaak van katho lieke eenheid op politiek terrein, daar geldt dit eveneens op andere terreinen van het openbare leven. Tegenover de mening van ande ren, die onlangs hebben te ken nen gegeven, dat katholieke or ganisaties in wezen gemist kun nen worden, omdat zij slechts „steigerwerken" zouden zijn, heeft Kardinaal de Jong een an der geluid laten horen: „De eigen katholieke organisaties op heel het tererin van het openbare le ven hebben in het verleden onze emancipatie mogelijk gemaakt en bevorderd", zei Hij, en „zij zijn ook voor de toekomst, althans in de min of meer nabije toekomst, nog even noodzakelijk en belang rijk, ni et alleen voor de bloei van het geloofsleven onder ons katholieken, maar mede ook om positief een christelijke maat schappij in Nederland op te bou- men". Ten overvloede heeft de Aartsbisschop-Coadjutor, mgr. Al frink daar aan in vrijwel de zelfde bewoordingen zön mening toegevoegd, zodat het geen twij fel lijdt, of eenparig is het hoog ste kerkelijke gezag in ons land van mening, dat wij onze katho lieke organisaties op alle terrei nen van het openbare leven moe ten handhaven en dus versterken. Handhaving en versterking dus van onze eenheid op sociaal, poli tiek en cultureel terrein. Het zou ook te gek vin, indien wij na hond- i iaar Kromstaf de katho lieke organisaties, v—wij in de loop van de honderd jaar zo veel te danken hebben, zouden loslaten. Alleen de gedachte is, bij een dergelijke ring van dit feest, al onzinnig. Een andere vraag is, of er aan de vorm en de werkwijze van al die organisaties niet wat te ver beteren valt. Maar dat is een punt van bezinning, na de feestklanken, dat verder zal moeten worden aangepakt. Hetgeen trouwens reeds het geval is, gelet op de. activiteit van het Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel ,erleg en van de thans wer kende commissie inzake de een- neid, vanwege het Centrum voor staatkundige Vorming. Handhaving dus van onze een heid, op alle gebied, ook op dat v an de politiek. En dan mogen wij toen wel even zeggen, dat de gelegenheid, om de waarde van het recente gezagvolle woord te beseffen en te vr •'enüiken, er piompt de volgende week is, wanneer wij allen weer ter stem bus worden opgeroepen en in het gehele land de verkiezingen voor AANKOMST KONINKLIJK PAAR IN DENEMARKEN. Dinsdagmorgen omstreeks half elf zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard met hun gevolg op het vliegveld Kastrup te Kopenhagen aangekomen. Zij werden er ontvangen door Koning Frederik IX en Koningin Ingrid. Voorts waren o.m. aanwezig de leden van het Deense Koninklijke Huis, Prins Knud en Prinses Caroline Mathilde, Prins Axel en Prinses Margaretha, Prinses Margrethe van Bourbon-Parma, Prins en Prinses Viggo, Prins Gorm, leden .van Deense regering, vertegenwoordigers van leger, marine en luchtmacht en de Nederlandse gezant en zijn echtgenote. Het inspecteren van de erewacht op het vliegveld. Links Koning Frederik, naast hem het Koninklijk Paar. KOPENHAGEN, 19 Mei. Kopenhagen heeft vanavond een kwartier lang 't sprookje beleefd van de twee koningen. Een koning en een prins, die in twee met goud omrande zwarte statier.ijtuigen, getrok ken door vier paarden, naar het paleis Amaliënborg reden. Voor en achter de rijtuigen reed een in gala gekleed eska dron van de koninklijke huza ren te paard. Het hoefgeklep- per en het gejuich van dui zenden verenigden zich langs de route. Het goud en zilver van de tui gen, het rood, groen en blauw van de uniformen, het geflonker van de getrokken sabels, het was een schouwspel waaraan Ander sen plezier zou hebben beleefd en dat hem geïnspireerd zou kun nen hebben tot een sprookje vol tintelende charme en van een bekoring die niet meer van deze tijd is. In Kopenhagen was de tijd een kwartier lang honderd jaar terug gezet en de Denen hebben ervan genoten, meer dan ze zichzelf misschien hebben willen beken nen. Want werden ze op het mo ment van het passeren van de stoet niet allen meegevoerd door het welhaast onwezenlijke en pompeuze van deze inderdaad koninklijke stoet en wuifden niet zeer velen onbewust misschien en in vervoering 't bonte schouw spel na, dat schril contrasteerde met de felle lichtreclames van cognac, schoenen, wasmiddelen en wat deze moderne wereld zoal meer te bieden heeft? Een koning van Denemarken en een koningin van Nederland in het eerste rijtuig, voorafgegaan en gevolgd door de bonte cava leristen, daarachter een koningin van Denemarken en een prins van Nederland, wuivende en la chend naar de mensenmenigte en daarachter weer de dansende kol bakken en pluimen, die eerst tot rust kwamen toen de stoet het NEW YORK. 19 Mei Gezag hebbende woordvoerders van de Ver. Naties hebben vandaag mee gedeeld. dat de Ver. Staten be sloten hebben, de wapenstil- standsvoorstellen, die zij in Pan- moenjon hebben ingediend, te wijzigen, om deze meer in over eenstemming te brengen met de wensen van de bondgenoten. De zegslieden verklaarden, dat de Ver. Staten erin zullen toe- Gebeente van St. Nicolaas in nieuwe kristallen urn ROME, 19 Mei (KNP). Een speciale pauselijke commissie heeft het onderzoek beëindigd van de relieken van St Nicolaas van Bari. Zij heeft het gebeente, dat na zestien eeuwen nog in goede staat verkeert, doen plaatsen in een kristallen urn in de boven kerk te Bari. Sedert honderden jaren komen er vele pelgrims uit geheel Zuid- Italië om de relieken van deze volksheilige te vereren. De H. Nicolaas is dezelfde als onze Sinterklaas. Zijn gebeente werd in 1087 van Myra naar Bari overgebracht, vanwaar zich zijn verering over het gehele Westen verspreid-de. 's-GRAVENHAGE, 19 Mei Tot hedenmiddag was bij het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 112.6 mil lioen gulden binnengeko men. Sinds de vorige opga ve van gisteren is er dus een bedrag van f 200.000. bijgekomen. (Van onze parlementaire redacteur) „Schiet niet op de pianist, want hij doet zijn best". Het was de heer Roos jen (A.R.), die gisteren in de Tweede Kamer deze opmerking maakte aan het adres van mevr. Fortanier de Wit (V.V.D.). Onderwerp van debat was een motie, waarin dit vrouwelijke lid van de liberale fractie een aantal maatregelen heeft opgesomd, die het studeren aan een universiteit gemakkelijker moeten maken. De „pianist" die de heer Roosjen in bescherming nam is minister Cals. De bewindsman van O.K. en W. heeft het. debat van zijn kant met een nota' aan de Kamer voor bereid en daarin worden reeds verschillende toezeggingen gedaan O.m. dat het stelsel van de rente loze voorschotten (die door de betrokken studenten terugbetaald moeten worden) zal worden in gekrompen ten gunste van een ruimere toewijzing van beurzen (welke niet worden teruggevor derd). „De bewindsman heeft dus geen por in de rug nodig", aldus de conclusie van de heer Roosjen. De eigenlijke motie, waarover (Van onze parlementaire redactie) In redevoeringen, die varieer den van een minuut, prof. Ane- ma (AR) tot een uur, de heer Geugjes (CPN), heeft de Eerste Kamer Dinsdagmiddag in tweede lezing het wetsontwerp bespro ken tot wijziging en aanvulling van die bepalingen in de grond wet, die handelen over de bui tenlandse betrekkingen. De eerste maal was de behan deling van dit wetsontwerp, dat onze grondwet poogt aan te pas sen aan supra-nationale verhou dingen, in de Eerste Kamer ge koppeld aan het wetsontwerp tot uitbreiding van het ledenaantal de gemeenteraad gehoi.:! .-n wor den. Ook op dit terrein geldt die noodzaak van katholieke staat kundige eenheid. Moge de uitslag van 27 Mei dat bewijzen! der Tweede Kamer. Met -dit laatst genoemde wetsontwerp kon de Eerste Kamer zich echter niet verenigen en bij die gelegenheid werd toen ook het eerstgenoemde wetsontwerp tijdelijk ingetrokken. Het uitstel van deze grondwets wijziging op het gebied der bui tenlandse betrekkingen heeft echter, zoals Dinsdag bij de her nieuwde behandeling kwam vast te staan, niet geleid tot een ver mindering van de critische zin der Eerste Kamerleden. Slechts één spreker, prof. Ane- ma, toonde zich een onvoorwaar delijke voorstander van deze grondwetswijziging: alle andere afgevaardigden bleken, zij het ook om verschillende redenen, bezwaren te koesteren, die moei lijk of helemaal niet te overwin nen waren. Het was mr Sassen (KVP). die het eerst en het duidelijkst de fouten naar voren bracht, die aan dit wetsontwerp kleven. Men heeft, zo zei deze katholieke woordvoerder, te veel gehakt in de grondwet. Er zijn gaten ge maakt, die improvisorisch met amendementen zijn gedicht, amendementen, die door hun vaagheid fundamentele afwijkin gen in ons staatsbestel mogelijk maken. Voor dit gevaar ver klaarde mr Sassen niet te vrezen, zolang als prof. Beel als minister van binnenlandse zaken optreedt. Wat zal er echter gebeuren als een andere minister optreedt? Mr Sassen drong er bij prof. Beel op aan zijn ongerustheid en de bezorgdheid van zijn fractie op dit punt weg te nemen,'door de toezegging te doen, dat de in het wetsontwerp voorgestelde grondwetswijzigingen bij de ko mende algehele grondwetsherzie ning opnieuw onder de loupe zullen worden genomen. Verscheidene afgevaardigden deelden dit verlangen van de katholieke senator. De beschou wingen van de overige sprekers waren, op een enkele uitzondering na, minder scherp-juridisch, maar meer algemeen van aard. Die uit zondering vormde o.m. de heer Geugjes (CPN), die in dit wets ontwerp het kladboek van Jantje een middel zag óm de Staten-Generaal afhankelijk te maken van de Verenigde Staten en hun „troetelkind" West-Duits- land. „Door deze grondwetswijzi ging", zo zei het spreektrompetje van Moskou, „werpt de Staten- Generaal zich op de vuilnisbelt en pleegt Nederland harakiri als zelfstandige natie. Aangezien de heer Geugjes een uur nodig had om dit te vertellen, zakten de meeste senatoren geleidelijk af naar de koffiekamer. De heer Brandenberg (CPN) toonde zich hierover later zeer gebelgd. Mi nister Beel zal morgen de Kamer antwoorden. het gistermiddag zou gaan, was door mevr. Fortanier de Wit (VVD) ingediend bij de behande ling van het wetsontwerp, waarbij gelden worden uitgetrokken om de eventuele oprichting van een tweede technische hogeschool te kunnen voorbereiden. Toen had de motie enkel betrekking op het technisch hoger onderwijs en werd de noodzaak om de studie meer toegankelijker te maken ge motiveerd met een verwijzing naar de behoefte aan meer lei dinggevende technische krachten. Het vraagstuk is echter breder en heeft betrekking op alle vor men van hoger onderwijs en het is om deze reden dat de motie toen uit het debat werd gelicht om thans afzonderlijk en in meer algemeen verband te kunnen worden behandel. Maar mevr. Fortanier de Wit (VVD) werd daardoor ook ge noodzaakt om haar oorspronke lijke motie te vervangen door een nieuwe, die eveneens van breder strekking is. Door middel van deze nieuwe motie zou de Kamer moeten uitspreken, dat het nood zakelijk is om het stelsel van de renteloze voorschotten door de verstrekking van rijksbeurzen te vervangen. Op de tweede plaats wordt de instelling van een kleine staatscommissie gevraagd, die de wijze waarop zulks dient te ge schieden zou moeten bestuderen. En de derde eis houdt in, dat het aantal rijksbeurzen voor het ko mende cursusjaar al tot 1000 zou moeten worden uit®°K"eid en met een zodanige verhoging van de bedragen, dat het volgen van de studie en het deelnemen a»- het daarbij behorende algemeen op voedende gemeenschapsl—"n mo gelijk is. (Zie vervolg op pag. 3) FABER EN BIKKER VOORLOPIG IN ARREST DUESSELDORF. Klaas Fa- ber en Hubertus Bikkers zullen voorlopig in Duitsland in arrest worden gehouden. Er is nog geen besluit geno men omtrent de vraag of de uit levering van Bikker toelaatbaar is. Het „Oberlandgericht" van Duesseldorf heeft ook nog geen besluit genomen ten aanzien van de uitlevering van Faber. Engeland versterkt positie in Egypte CAIRO. 19 Mei. Engeland versterkte vandaag voortdurend zijn troepen in het gebied van het Suez kanaal daar de vast gelopen Engels-Egyptische be sprekingen er evacuatie van de Britse troepen van de strate gische basis vandaag hun 14de dag beleven. In een communiqué dat van daag door de R. A. F. werd uit gegeven werd verklaard, dat de luchtbrug naar de Kanaalzone vandaag voltooid is. stemmen, dat een politieke con ferentie zal beslissen over het uiteindelijke lot van de commu nistische krijgsgevangenen, die niet naar hun land wensen terug te keren. De Ver. Staten zullen er ech ter volgens de woordvoerders op staan, dat er een tijdslimiet wordt gesteld voor de duur van de conferentie. Wanneer de Ver. Staten bo vengenoemd besluit nemen, bete kent dit een terugvallen op de door India bij de Ver. Naties in gediende resolutie die in Decem ber 1.1. door de Ver. Staten ge steund werd. De Chinese communistische ra dio heeft de komende zitting voor de bestandsbesprekingen op Korea „een beslissende proef" genoemd „of Washington werke lijk een wapenstilstand wil". De besprekingen zouden 25 Mei in Panmoenjon heropend worden. Opgave doodsoorzaak door arts verplicht 's-GRAVENHAGE, 19 Mei. De Hoge Raad heeft heden ar rest gewezen in de zaak van dr. J. B. S.. directeur van, het Til- burgse Gemeenteziekenhuis, die in een o verlij densacte de doods oorzaak van de patiënt opzette lijk niet had ingevuld, zich op het ambtsgeheim beroepende. De kantonrechter te Tilburg legde f 6.boete op, welk vonnis werd bevestigd door de rechtbank te Breda. De Hoge Raad heeft het cassa tieberoep van de arts verworpen. slot Christiansborg had bereikt, waar het grote staatsiediner ge houden werd. De Deense koning en koningin hadden hun gasten van het slot Amaliënborg afgehaald. Zij kwa men hier in een fraaie, doch in dit milieu toch wel prozaïsche auto aan. Toen de poort weer open ging verschenen de rijtui gen en voor deze keer had het verleden het heden verre in de schaduw gesteld. Tijdens het banket hebben de beide regerende vorsten rede voeringen gehouden, waarin zij de volkeren van de twee naties het beste toewensten. Koning Frederik, die het eerst het woord voerde, begon de ko ninklijke gast uit Nederland wel kom te heten. Zijne Majesteit zei, dat Denemarken en Nederland de laatste jaren grootse en kritieke gebeurtenissen gemeenschappelijk onder de ogen gezien hebben, waardoor beide volkeren dichter bij elkaar zijn komen te staan. „En thans is de verstandhouding en de solidariteit tussen hen beter dan ooit tevoren". Koningin Juliana roemde de Deense hulpverlening aan de slachtoffers van de overstromings ramp en beloofde plechtig: „Ik ben er volkomen zeker van, dat wij op onze beurt u tc hulp zul len komen als Denemarken ooit door een soortgelijke catastrofe getroffen mocht worden". Des middags hadden Koningin Juliana en Prins Bernhard een krans gelegd op het gedenkteken op het kerkhof Mindelunden, waar de Deense verzets^-üders zijn 1- aven. Het was een krans van dubbel witte anjers. Daarna keerden zij vergezeld van hun gastheer en gastvrouwe, toegejuicht door duizend"- vrou wen en kinderen naar het ko ninklijk paleis t—ug. RHYDWEN, 19 Mei. In de omgeving van Rhydwen (Noord- Wales) zijn twee éénpersoons vliegtuigen van de Nederlandse marineluchtvaartdienst in de lucht met elkaar in botsing gekomen. De twee piloten kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde Dinsdag avond toen de toestellen, die te zamen met een derde vliegtuig van de marineluchtvaartdienst in formatie vlogen, op weg waren van een basis van de Britse ma rine te Anthorn (Cumberland. Noord-West-Engeland) naar een Brits vliegdekschip in de Ierse Zee teneinde zich daar in het maken van deklandingen te oefenen. De piloten, beiden officieren, zijn geïdentificeerd. Hun naaste familieleden zijn op de hoogte gesteld. De drie toestellen maakten deel uit van een afdeling van de MLD, die in. Groot-Brittannië oefent. LONDEN, 19 Mei. Naar verluidt staat minister-president Winston Churchill in informeel contact met Rusland met de ge dachte een conferentie van de drie grote mogendheden ter waarborging van de wereldvrede voor te bereiden. Verantwoordelijke Britse zegs lieden hebben verklaard, dat de actie van Churchill de Russische instemming heeft en als alles goed gaat zullen de Russen Gr. Brittannië en de Ver. Staten over niet al te lange tijd uitnodigen voor een conferentie, welke er gens tussen Moskou en Was hington gehouden zal worden. De Amerikaanse staatslieden worden op de hoogte gehouden van het informele Anglo-Russi- sche contact verklaren de zegs- eden, die anoniem wensen te blijven. Verwacht wordt, dat het voor stel voor een samenkomst van de drie staatshoofden de Rus Georgi Malenkov, de Amerikaan, se president Dwight Eisenhower en Churchill wanneer er geen grote wijziging in de internatio nale situatie komt, binnen de ko mende drie weken door Jacob Malik, de nieuwe Russische am bassadeur in Gr I» ittannië, over. liandigd zal worden. Churchill heeft de Russische staatslieden vermoedelijk via de Britse ambassadeur in Moskou, sir Alvary Gascoiene, te ver staan gegeven, dat er twee toets stenen zijn, waarmede het wes ten de oprechtheid van de Rus sische vredesbedoelingen op de proef wenst te stellen. De eerste toetssteen heeft be trekking op de besprekingen, welke de vier mogendheden op het ogenblik te Berlijn voeren over de luchtcorridor tussen de voormalige Duitse hoofdstad en de westelijke zones van het land; de tweede over de komende be sprekingen van de vier mogend heden over het Oostenrijkse vre desverdrag. Vele vooraanstaande Britten zijn van oordeel, dat Churchill als climax van zijn grootse car rière de een of andere belang rijke bijdrage tot de wereldvrede wil leveren. Belangrijk besluit Australische regering SYDNEY, 19 Mei. De Aus tralische regering heeft besloten, dat kardinaal Gilroy, aartsbis schop van Sydney, bij alle ge beurtenissen, waarbij de regering betrokken is, voorrang zal genie ten boven alle andere kerkelijke autoriteiten, ook boven de Pri maat van de Kerk van Engeland in Australië. Dit besluit, een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van Australië, houdt in, dat kardinaal Gilroy de eerste plaats zal be kleden onder de kerkelijke ver tegenwoordigers "bij de officiële feestelijkheden, welke gehouden zullen worden ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Eliza beth aan het Australische Ge menebest in het begin van het volgend jaar.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1