Grote Drie gaan een conferentie der Grote Vier voorbereiden En hun eenheid versterken Franse regering struikelt over financiële hervorming Sir Ralph Stevenson wordt (tijdelijk) vervangen Koninklijk Paar biedt afscheidsdiner aan Dagblad voor Alkmaar en omgeving 112.8 millioen Vrijlating van Oatis Taxatie der rampscliade Bisschop gedeporteerd 15 jaar geëist wegens moord Een woord te elfder ure in Rampenfonds KINDEREN NOG SPOORLOOS In het laatst van Juni op de Bermuda eilanden KABINET-MAYER GEVALLEN R.P.F.-groep geeft doorslag Hankey9 gezant in Hongarije9 Zaterdag naar Cairo Levenslang geëist in drievoudige moordzaak Kaarslicht, glanzend in fonkelend kristal NOORDHOLLANDS j Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 22 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12785 IX. (slot) De vier stellingen in het eerste deel van onze beschouwing willen wij gecompleteerd zien met het volgende: De ervaring heeft ons geleerd dat de houding van de K.V.P.- fractie t.a.v. bepaalde vraagstuk ken door velen onduidelijk, on juist of dubieus geacht wordt. Men verwacht vaak een motive ring of verdediging van het in genomen standpunt. Wij zouden hierom als suggestie naar voren willen brengen om een periodiek Mededelingenblad in het leven te roepen om de Katholieken, die per slot van rekening de K.V.P.-frac- tie heben gekozen, mee te laten leven in de gang van zaken. In het begin van ons betoog hadden wij het o.a. over het prin cipiële element. Wij willen dit iets nader toelichten. De katholiek heeft twee doel einden na te streven, n.l.: a. het godsdienstige, bovenna tuurlijke doel: het terug naar God, uit wien wij voortkomen (het doel van ieder persoonlijk); b. het maatschappelijke doel: het doel dat nagestreefd dient in zoverre wij als katholieken deel uitmaken van een gemeenschap (het doel van ieder persoonlijk in relatie tot anderen). Van een bespreking van punt a. hoe belangrijk ook zien wij hier af. T.a.v. punt b. merken wij het volgende op. Met het boven natuurlijk doel op de achtergrond ontstaat voor de katholiek t.a.v. het maatschappelijke doel het eeuwige dilemma tussen „Himmel und Erde" wanneer hij niet in zich kennis draagt van èn het in zicht heeft in de katholieke prin cipes, m.b.t. de gemeenschapsleer (de leer die verklaart de betrek kingen van individuen tot de ge meenschap en omgekeerd alsmede de betrekking van gemeenschap tot gemeenschap). Wat valt b.v. onder deze gemeenschapsleer in de ruime zin? De kwesties van eigendom, persoonlijke vrijheid, persoonlijke verantwoordelijkheid, medezeggenschap, subsidiariteit, sociale rechtvaardigheid, het stan den-probleem etc. etc. Een uit wijding over al deze begrippen ligt niet in onze bedoeling: wel zullen wij aan het eind van dit betoog iets zeggen o.a. over de eigendom. Bezien wij nu de ka tholiek met zijn maatschappelijk doel, dan moeten wij opmerken dat het woord „katholiek" èn qua woord èn qua feitelijkheid een differentiatie inhoudt wanneer wij de gemeenschap „standsge- wijs" bekijken, d.w.z. de gemeen schap ingedeeld in arbeiders, mid denstanders, middengroepen, werkgevers, de intelligenten- groep etc. Al deze groepen zijn als mens èn materieel èn verstandelijk an ders georiënteerd en streven als zodanig een bepaald doel na, hun eigen reëel of gedacht welzijn. Als katholiek (dus'als iemand die de juiste principes in zich bezit t.a.v. het sociale) behoren zij hun eigen welzijn, hun specifiek doel dus, te zien in het kader van het geheel van alle groepen (stan den). Het maatschappelijk doel van de katholiek ligt dus hierin dat hij, samen met anderen, de katholieke sociale orde verwezen lijkt. Wat houdt deze sociale orde dan in? De synthese van de diver se doeleinden der diverse groe pen, m.a.w. de synthese van de deel-doelen volgens de katholieke principes inzake mens en gemeen schap. Deze formulering van het maat schappelijk doel van de katholiek loudt in: het streven naar het katholieke welzijn. Het maat schappelijk doel van de katholiek en het hieruit voortvloeiende ka tholieke welzijn (voor alle groe pen) impliceert dat men a.h.w. pond-pondsgewijs moet toedelen aan de diverse groepen (standen) en niet de ene groep moet laten praevaleren boven de andere. Het miskennen van dit principe heeft n Nederland de balans aardig -cheef getrokken. Om op deze weg verder door te gaan en om, integendeel, de juiste afweging der groeps- (standen-) belangen in de toekomst te garanderen, aar om zijn wij van mening dat onze K.Y.P.-fractie kennis moet dragen t.a.v. de principiële begrippen van de Katholieke ge meenschapsleer en al wat hiermee •amenhangt. Daarom hebben wij onze tweede stelling geponeerd. Daarom zijn wij ge kant tegen het overmatig ijveren voor „eigen" candidaten in de gemeenteraad. (Vervolg pag. 3) P.T.T.-besteller tot een maand veroordeeld De rechtbank te Amsterdam weft de P.T.T.-besteller W. K. uit oLaricum, die gebruikte postzegels opnieuw had gestempeld en zich op deze wijze 90 cent wederrech telijk had_ toegeëigend, veroor deeld tot één maand gevangenis- 'raf. De eis was drie maanden. SECRETARIS ALGEMENE REKENKAMER Bij K.B. is benoemd tot secre taris van de Algemene Rekenka mer mr. Ch. J. M. Hens en is hem tevens eervol ontslag ver vend als hoofdinspecteur le klasse der Algemene Rekenkamer. 's-GRAVENHAGE, 21 Mei - Tot hedenmiddag was bij 't Nationaal Rampenfonds een bedrag van f 112,8 millioen gulden binnengekomen, het geen f 200.000.meer is dan de vorige opgave van 19 Mei. LEEUWARDEN. Van de 6- jarige Evert Scheffel en de even eens 6-jarige Hielke Rinsma, die sinds Dinsdagmiddag te Leeu warden vermist worden, was gisteravond laat nog geen spoor gevonden. De politie is onophoudelijk be zig geweest met dreggen en zoekt ook in alle mogelijke an dere richtingen. Ook de moge lijkheid van misdrijf wordt niet uitgesloten geacht, maar men heeft voor geen enkele veron derstelling enig aanknopings punt, behalve dan, dat de kin deren voor het laatst gesigna leerd zouden zijn in de buurt waar men thans gedregd heeft. Honderden personen sloegen ook gisteren weer de gehele dag de werkzaamheden van politie en telepathen gade. WASHINGTON, 21 Mei In Washington, Parijs en Londen is vandaag tegelijkertijd bekend geworden dat president Eisenhower, Churchill en René Mayer, op dit ogenblik nog minster-president van Frankrijk, zeer bin nenkort, waarschijnlijk in de tweede helft van Juni, op de Bermuda eilanden zullen bijeenkomen oin de moge lijkheid van een conferentie van de Grote Vier onder ogen te zien. Deze bijeenkomst wordt gehouden op initiatief van Eisenhower. Het voornaamste doel zal verder zijn de gezamenlijke standpunten te ontwikkelen over de vele problemen, welke in de geest van samenwerking moeten worden opgelost, zo dat de zaak van de vrede hier door gediend zou kunnen wor den. Voor zover kon worden vastge steld bestaat er bij Eisenhower niet de bedoeling of het verlan gen van de bijeenkomst een zit ting van de Grote Vier te maken door ook de Sowjet premier uit te nodigen. Ondanks de andere zienswijze van Churchill schijnt de regering Eisenhower overtuigd, dat het nog geen tijd is voor een bijeen komst met Malenkof, omdat het nog niet duidelijk is, of Malen- kof's positie van dien aard is, dat hij werkelijk in het buiten land de Sowjet Unie kan verte genwoordigen. Diplomatieke zegslieden zeiden, dat de conferentie ongetwijfeld beoogt de eenheid tussen de Wes telijke geallieerden te versterken, waaraan de laatste tijd van ver schillende kanten geknaagd wordt. Als factoren voor de golf van verwijten, speciaal tussen Was hington en Londen moeten ge noemd worden: de regeringswis- PARIJS, 21 Mei (AP). De Franse Nationale Vergadering heeft vandaag met 328 tegen 244 stemmen het kabinet-Mayer laten vallen op een vertrouwensvotum gesteld in verband met de finan ciële ontwerpen. Dit is het acht tiende na-oorlogse kabinet. De nederlaag kwam na het ver zoek van Mayer om de bevoegd heid om per decreet de regerings uitgaven te besnoeien zonder goedkeuring van de vergadering. Op deze wijze hoopte hij het enorme deficit van Frankrijk te beperken. Dit was niet de enige kwestie. Hij wilde ook de subsidies voor wijnbouwers en suikerbietente lers afschaffen. Tevens stelde hij nieuwe belastingen voor op pe- troleumproducten en vrachtver voer en hogere licentiekosten voor verschillende soorten café's. Vanmorgen was het lot van NA BOODSCHAP VAN EISENHOWER WASHINGTON. President Eisenhower heeft twee weken voor de vrijlating van Oatis aan geboden besprekingen te openen over de sancties, die tegen Tsje- cho-Slowakije genomen zijn we gens de arrestatie van William Oatis. Eisenhower vroeg de vrijlating van Oatis, teneinde op deze wijze een oorzaak van de wrijving tus sen beide landen te verwijderen. Zapotocky heeft Eisenhower daar op onmiddellijk van de Oatis' vrij lating in kennis gesteld. Australische geestelijke komt terug uit Noord Korea 1 MOSKOU, 21 Mei (A.P.). De Australische zaakgelastigde John McMillan, is gisteren op het Rus sische ministerie van Buiten landse Zaken ontboden, waar hem meegedeeld werd, dat de Austra lische pater Crosbie, die sinds het begin van de vijandelijkheden in Noord-Korea geïnterneerd is, op 26 Mei voor repatriëring aan de zorg van de Sowjet autoriteiten zal worden toevertrouwd. Mayer practisch bezegeld toen het blok afgevaardigden, die gekozen werden onder de banieren van generaal de Gaulle, een vijandige houding aannam. Ongeveer 70 der Gaullistische afgevaardigden maakten bekend, dat zij tegen de regering zouden stemmen. „De RPF-groep", aldus Mayer, „heeft bekend gemaakt dat zij een soliede en samenhangende eenheid is, in staat te vernietigen of te scheppen. Zij vernietigt nu. Morgen zullen wij zien of zij in staat is te scheppen". 490 MILLIOEN DOLLAR VOOR VLIEGVELDEN WASHINGTON. 21 Mei De voorzitter van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden Robert B. Chiperfield. heeft van daag meegedeeld, dat tiidens een geheime bij eenkomst aan de commissie is meegedeeld, dat president Eisenhower van plan is een bedrag van 490 millioen dollar of ongeveer 38 procent van de totale kosten van 1.305 millioen dollar bij te dragen voor de bouw van ongeveer 40 militaire vliegvelden en andere defensiefaciliteiten in Europa. selingen in de V.S. en Rusland, de voorgestelde nieuwe besnoei ing van de Amerikaanse uitgaven in het buitenland, het lange en teleurstellende verloop van de on derhandelingen in Panmoenjon en het Sowjet vredesoffensief. Eisenhower zou van mening zijn dat een onderhoud met Churchill en Mayer veel zou kun nen doen om de misverstanden uit de weg te ruimen. Het wordt waarschijnlijk ge acht, dat Eisenhower met Mayer speciaal de ratificatie van het E.D.G. verdrag zou willen be spreken. De uitnodiging van Eisenhower zal automatisch gelden voor de opvolger van Mayer. Als tegen de datum der conferentie geen nieuwe Franse regering is ge vormd, zal Mayer, naar men aan neemt, als plaatsvervangend pre mier naar Bermuda gaan. Winst Staatsloterij niet voor culturele en sociale arbeid DEN HAAG. De minister van financiën zal niet op het voorstel van het Prins Bernhard- fonds ingaan om de winst van de Staatsloterij ten goede te doen komen aan de particuliere culturele en sociale arbeid. met voortvarendheid DEN HAAG, 21 Mei. Op 1 Juni zal alle schade in Noord- Brabant zijn getaxeerd. Op 1 Juli in het drooggelegde gebied van Zuid-Holland en Zeeland. Dit wordt medegedeeld in het verslag van de commissie uit de Tweede Kamer voor de watersnood. Uit dit verslag blijkt, dat de taxatie van de schade in het algemeen met voortvarendheid en met instemming van de betrok kenen wordt uitgevoerd. In tach tig procent der gevallen gaan de betrokkenen accoord met de offi cieuze vaststelling van de schade. De taxatie geschiedt volgens de bepaalde vaste normen, welke over het algemeen niet aan de schriele kant zijn. In het verslag wordt verder medegedeeld, dat voor het ramp gebied geen bouwvolume geldt. Er zullen evenveel woningen kun nen worden gebouwd als er ver woest zijn. LONDEN, 21 Mei. Groot-Brittannië heeft vandaag plotseling een van zijn diplomaten achter het ijzeren gordijn overgeplaatst naar de Britse missie in Egypte, waar de toestand steeds ernstiger wordt. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat Robert Hankey, gezant in Hongarije, opdracht gekregen heeft zich Zaterdag per vliegtuig naar Cairo te begeven teneinde het werk over te nemen van ambassadeur Sir Ralph Stevenson, die met ziekteverlof naar Engeland terugkeert. De gezant zal bij de Hongaarse regering geaccrediteerd blijven, tijdens zijn verblijf in Cairo, zo dat aangenomen kan worden dat dit niet van blijvende aard is. Bij hervatting van de Brits- Egyptische besprekingen over de toekomst van de defensie van het Suezkanaal, zal Hankey Steven son vervangen als hoofd van de Britse delegatie. Ondertussen heeft het minis terie van Buitenlandse Zaken be vestigd, dat de Britse ambassade in Egypte Britse burgers aange raden heeft het land te verlaten, indien zij daar niet voor dringen de zaken moeten blijven. CHURCHILL OVER KOREA LONDEN. Sir Winston Chur chill, de Engelse eerste minister, heeft Donderdag in het Lagerhuis verklaard van mening te zijn, dat het een grote fout van de V.N. is geweest, dat zij hebben toege stemd in een wapenstilstand in Korea „op het ogenblik, dat gene raal Ridgway op het punt stond nieuwe grote successen te be halen". De Britse autoriteiten zijn van mening, dat het heel goed moge lijk is, dat de betrekkingen tussen de twee landen zich zozeer zullen verslechteren, dat levens van Britten in gevaar zouden komen. UIT HONGARIJE BOEDAPEST. Naar het KNP uit betrouwbare bron verneemt is Mgr Josef Pétery, bisschop van Vacz in Hongarije, dezer dagen gearresteerd en vervolgens ge deporteerd. Zijn huidige verblijf plaats is niet bekend. Mgr Pétery stond reeds sedert Kerstmis van het vorige jaar onder huisarrest. Ook onder het pas gepubliceerde herderlijk schrijven der gezamenlijke Hon gaarse bisschoppen ontbrak zijn ondertekening. Mgr Pétery is bijna 63 jaar. In 1942 werd hij tot bisschop van Vacz benoemd. (Van onzè correspondent) De procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof heeft gis termorgen in hoger beroep levens lange gevangenisstraf geëist te gen de 52-jarige landbouwer D. J. L. uit Varsseveld, die op 29 Juli van het vorig jaar drie be woners van de boerderij „De Kolde Margen" in de buurtschap Heelweg onder Varsseveld om het leven bracht door een zeer zwaar vergift in hun middageten te druppelen. Evenals voor de Arnhemse rechtbank verklaarde de Achter- hoekse boer ook voor het Hof, dat het nimmer zijn bedoeling was geweest de te Linderts om het leven te brengen. Hij had hen alleen wilen bedwelmen om zo doende hun spaarduiten te kun nen bemachtigen. De behandeling van deze zaak draaide voorname lijk om de vraag of verdachte als psychopaath beschouwd diende te worden. De psychiater, dr Schnitz- ler, verklaarde, dat verdachte een koude gevoelloze misdadiger was, die volkomen toerekenings vatbaar beschouwd kan worden. De raadsman van verdachte, mr. Arnolds, was echter van oordeel, dat het hier een psychopaath be trof en vroeg daarom het Hof de uiterste clementie te willen be trachten. Uitspraak over veertien dagen. GALA VOORSTELLING TE KOPENHAGEN Woensdagavond heeft het Koninklijk Paar in gezelschap van Ko ning Frederik en Ko ningin Ingrid een galavoorstelling bijge woond in de Konink lijke Schouwburg te Kopenhagen. Op het programma stonden de eerste en de derde acte van de opera „Figaro", opgevoerd door de Deense Staats- opera, en een ballet, van de fantasie Droom beelden. In de Kon. loge (rechts boven) v.l.n.r. Prins Bernhard Koningin Juliana, Ko ningin Ingrid en Ko ning Frederik. KOPENHAGEN, 21 Mei In het stadhuis van Kopenhagen op de Radhusplats zijn vanmiddag bij het koninklijk bezoek aldaar woorden van hart tot hart ge sproken. De voorzitter van de raad. de heer Hellberg, sprak van de eer die de stad met dit bezoek te beurt gevallen was. „Een bezoek van goede vrien den" noemde hij het en niets karakteriseerde waarschijnlijk beter dan deze woorden de sfeer waarin het verblijf van het Ko ninklijk Paar hier heeft gestaan. In een geïmproviseerd speechje dankte de koningin voor deze ontvangst. „Wij voelen ons bij zonder dankbaar voor alles wat u voor ons thans reeds voor de tweede keer hebt gedaan", zo zeide zij. daarbij doelend op de Deense hulp bij de watersnood. Duizenden Denen stonden op het grote plein toen de Deense en Nederlandse vorstenparen voor het stadhuis arriveerden. Honderden Deense en Hollandse vlaggetjes tintelden in het zon licht en met een vriendelijk handgebaar dankte koningin Ju- iiana van het bordes voor deze spontane hulde. Op de laatste dag van hun verblijf in Kopenhagen zijn Ko ningin en Prins in de Nederland se legatie gastvrouwe en gast heer geweest voor de leden van het Deense koninklijke huis en een aantal andere genodigden, in totaal 36 gasten. Op de tafel pronkte een 100 jaar oud Sèvres servies, goud met witte engelen en het zachte licht van de kaarsen glansde in het prachtige kristal. De kamers en trappen waren versierd met 4000 rozen en 2000 andere bloe men. tegen kostganger en echtgenote van van Beek De Roosendaler H. M. en de Roosendaalse C. H. hebben gis teren, tiidens een rechtszitting, die de gehele dag duurde, te rechtgestaan op beschuldiging van moord met voorbedachten rade en uitlokking en medeplich tigheid van en aan deze moord, gepleegd op de echtgenoot van de vrouw. H. M. van Beek. De officier van justitie bij de rechtbank van Breda eiste tegen beide verdachten tenslotte vijf tien iaar gevangenisstraf. WERVELSTORM TEISTERT CANADESE STAD SARNIA (Ontario). Een wer velstorm heeft Donderdag de za kenwijk van Sarnia, een stad in de Canadese provincie Ontario, geteisterd. De schade wordt „ge weldig" genoemd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1