Eisenhower oneens met Senator Taft V ooroiitwerp melk wl linings wet zal niet gehandhaafd worden Kardinaal Mindszenty binnenkort vrij In Oost-Duitsland werd een Hoge Commissaris aangesteld Bermuda-conferentie groter van opzet dan nodig Dagblad voor Alkmaar en omgeving Dijk wordt gedicht Peters staakt de strijd Door trein gedood De Franse kabinetscrisis Aantal behaalde raadszetels Conferentie van Benelux-1 anden Jaarvergadering F. IS. Z. Geen vrees voor herhaling van crisis dertiger jaren Reg tering vreest verkiezingsboycot VERRASSENDE STAP VAN MOSKOU Spoedig aftocht van Russisch bezettingsleger Britse schepen in overtreding Mount-Everest expeditie mislukt Muiden 1000 jaar stadsrechten NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 et per mm, minimum 4, familieberichten 20 et, resp. 30 et per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Vrijdag 29 Mei 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12790 DE NIEUWE PLAAT, welke van wege de K.V.P. in den lande wordt verspreid, niet als gelegen- heidspropaganda, maar om voort durend de aandacht op de bete kenis en de waarde van de Partij te vestigen, toont de K.V.P, als dijk, waarop de moderne stro mingen en gevaren van commu nisme, humanisme en materialis me beuken. Velen zijn van mening, dat dit een goed beeld is. dat ook nu ac tuele zin heeft na de verkiezin gen voor de gemeenteraad van deze week. Daargelaten nu of het juist is, dat er, in meerdere of mindere mate van een doorbraak sprake is geweest, bij de verschuivingen van Juni 1952, moet geconstateerd worden, dat er in elk geval een «n-nstig „lek" geweest is toen. Er kwam een gat in die dijk.... Voortbouwend op onze eerste redenering van gisteren, mogen wij nu zeggen, dat dit gat in die dijk wordt gedicht. Er is gelukkig niet van een grote „doorbraak", van een catastrophale overstro ming sprake geweest nu een jaar geleden, maar wel van een groot lek. Dat moest worden gestopt in die zin heeft ook de leiding van de K.V.P. de taak van de Partij bij deze (raads) verkiezin gen wél uitgelegd. Ook nu zijn er mensen en me ningen, die vasthouden aan de gekleurde voorstelling van zaken, dat ook in 1952 van een ernstige doorbraak gesproken moest wor den en deze zien de uitslag van Woensdag als een voortzetting van die doorbraak. Dat wordt natuurlijk vooral gedacht door hen, die het met deze socialistische mening eens zijn. „De doorbraak gaat verder", constateert het „Vrije Volk" in zijn editie van de morgen na de verkiezingen, maar bijna niemand der anderen, uitgezonderd bladen als het „Parool" natuurlijk bij voorbeeld, is het daarmede eens. Geen enkel Katholiek blad komt tot een dergelijke conclusie, men spreekt algemeen in deze kringen van een „consolidatie, dus een bevestiging, van de po sitie, zoals de P.v.d.A. die na de 25 Juni-dag innam. „Doorbraak had geen kans", constateert het Utr. Katholiek Dagblad, „een analyse over de uitslagen van het gehele land kan slechts leiden tot de conclusie, dat de „doorbraak gedachte van opmars tot stilstand is gekomen", zegt het Haagse ..Binnenhof", de „Maasbode" oor deelt, dat „men dan ook, niet kan zeggen, dat de z.g. doorbraak gro te vorderingen heeft gemaakt", de P.v.d.A. heeft „niet veel stemmen gewonnen sedert verleden jaar", zegt o.a. de „Volkskrant", die daaraan toevoegt, dat zij de P.v.dA. dus, „haar grote greep op de massa ditmaal bevestigde vooral ten koste van de commu nistische partij". Ook andere bladen, van alge meen neutraal tot vrijzinnig liberaal, oordelen, dat de „K.V.P. in herstel is" en dat de „lijn van 1952 niet doorgetrokken wordt", hoewel er weer andere van me ning zijn, dat dit juist wel het geval is, doch dit laatste zijn zij dan vooral in de reeds ook van katholieke zijde erkende „beves tiging" van de positie van de P.v.d.A. sinds verleden jaar. Het zou dwaasheid zijn te ont kennen, dat de principiële ver warring en onrust, welke vooral in tal van Zuidelijke plaatsen in ons land wordt en is gesticht door de z.g. splinter- en belangen- en groepspartijen, voor de dijk op :e duur een blijvend gevaar kan betekenen en dat hier „door braak" dreigen blijft, maar wie 'ie toestand landelijk beziet, en niet alleen (zoals wij reeds gis teren zeiden) de resultaten van 1949 als vergelijkingsobject zoekt, maar ook naar de c ij f e r s van 1952 en 1953 kijkt, die moet er kennen, dat het herstel van de K.V.P. goed op gang is. Toch is het, zo blijven wij vol houden, en dit houdt het vermaan van gisteren dat men de „hoof den koel moet houden", óók in. dat er in de uitslag van Woensdag 'P verscheidene plaatsen veel te- eurstelling zit en dat er hard gewerkt moet worden, om 27 Mei werkelijk over de gehele lijn tot die dag van opbouw en herstel 'e maken, zoals wij dat van te V0J?n graag hadden gezien. Maar, de dijk kan en moet ge heel worden gedicht daartoe be- WASHINGTON, 28 Mei (A.P.) President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie duidelijk laten uitkomen, dat hij het totaal oneens is met de verklaringen van senator Taft over Korea. Taft had te kennen gegeven dat wanneer geen oplossing werd bereikt, het beter zou zijn, dat de V.S. zich los maakten van de U.N.O. De pre sident lichtte zijn antwoord met argumenten toe. Slechts in sommige gevallen kan het gemakkelijker zijn, dat een land alleen kan handelen. Bij het begin van zijn perscon ferentie zei Eisenhower juist op de hoogte gesteld te zijn van een uitzending van Radio Moskou over de beëindiging van de werk zaamheden van de Sowjet Be stuurscommissie in Duitsland. Hij zei echter geen idee te hebben over de mogelijke betekenis, (zie elders op deze pag. red.) Eisenhower zei nog van mening te zijn, dat een land, dat onder de duim van Moskou staat hij doelde op communistisch China niet tot de V.N. behoort te wor den toegelaten. Daarna werd hem zijn mening gevraagd over de stopzetting van de Amerikaanse financiële steun aan de V.N., indien communis tisch China als lid zou worden toegelaten. Hij meende niet te geloven, dat de genoemde toestand zou ont staan. De Bermuda-conferentie Eisenhower merkte op dat de conferentie op de Bermuda eilan den grotere afmetingen schijnt aangenomen te hebben, dan hij oorspronkelijk bedoelde. Hij zei er zeer veel waarde aan te hechten deze klein te houden en hij achtte een formele agenda niet nodig. Hij veronderstelde, dat de bijeenkomst door de Franse kabinetscrisis uitgesteld zou moe ten worden. Journalisten wezen er op, dat Churchill en Mayer de hoop uit gesproken hadden, dat de con ferentie tot een viermogendheden- conferentie zou leiden. Eisenhower antwoordde dat dit mogelijk, maar niet waarschijn lijk was. De handel tussen Oost en West. De president zei van mening te zijn, dat er in zekere mate han- Ronde van Italië VAN EST GEVALLEN De 15e étappe van de Ronde van Italië over een afstand van 279 km van San Pellegrino naar Riva del Garda werd gisteren in de tijd van 8 uur 34.50 gewonnen door Fiorenzo Magni. In dezelfde tijd als hij kwamen in een mas sale eindsprint nog 25 renners op de baan van Riva aan. Daarbij kwam van Est te vallen. Hij werd 26e geklasseerd. Gerard Peters heeft gisteren de strijd gestaakt. Wagtmans kwam binnen als 34e en Roks, Dekkers, van Breenen en Suyckerbuyk resp. als nr. 52, 56, 76 en 90. Bartali wérd giste ren derde en won de bergprijs, door als eerste de 1883 m hoge top van de Col de Tonale te be reiken. Coppi werd 7e, Koblet 8e. Hij bleef in het bezit van de rose trui. Raden Kusumo Utjojo overleden Op 82-jarige leeftijd is Raden Kusumo Utjojo overleden. Raden Kusumo Utjojo was de eerste In donesiër, die slaagde voor het H.B.S.-examen in de negentiger jaren van de vorige eeuw. Hij is voorzitter van de Partai Indonesia Raya) en lid van de Volksraad geweest. del tussen het Oosten en Westen moet blijven. Hij wees er op, dat in sommige gevallen de commu nistische en in sommige gevallen de westelijke wereld voordeel van deze handel gehad heeft. Uit zijn post was de president niet geble ken, dat het isolationisme in de V.S. toeneemt. In het tegendeel, aldus de president. De grote mas sa mensen meent kennelijk, dat er geen veiligheid kan zijn in dien een land helemaal zijn eigen weg gaat. Gistermorgen is op de onbe waakte overgang van de Loolaan te Den Haag de 12-jarige F. van der W. gegrepen door een elec- trische trein van de lijn Scheve- ningenHofplein. De jongen was op slag dood. Luchtpostpakketten voor Oeganda 's GRAVENHAGE, 28 Mei Met ingang van 1 Juni 1953 kun nen luchtpostpakketten worden verzonden naar Spaans Marokko, Kenya en Oeganda. Stormen in Chili SANTIAGO, 28 Mei (A.P.) Door stormen en zware regenval waardoor Chili reeds twee dagen geteisterd wordt, zijn tot dusver zeven personen om het leven ge komen en 10.000 dakloos. PARIJS, 28 Mei (A.P.) Na het parlementaire echec, dat de onafhankelijke Paul Reynaud heeft geleden, heeft de president van de republiek vandaag de radicaal Mendes France, oud mi nister en specialist op het gebied van financiële en economische zaken, op het Elyseese paleis ont boden. Na een onderhoud van 75 mi nuten met Vincent Auriol legde Mendes France de volgende ver klaring af: „De president van de republiek heeft mij de eer bewezen mij te vragen of ik de taak van de vor ming ener regering op mij zou willen nemen. Hij heeft mij op de hoogte gebracht van een aan tal binnen- en buitenlandse po litieke overwegingen en mij een aantal documenten gegeven, die ik rustig ga bestuderen. Ik zal hem morgenmiddag mijn ant woord geven. Nederlands assemblage- bedrijf in Mexico? MEXICO STAD, .28 Mei (A.P.) Nederlandse zakenlieden be studeren de mogelijkheid van de vestiging van een Nederlandse fabriek voor de vervaardiging en assemblage van machines in Mexico. Dr. H. R. van Houten, Neder lands gezant in Mexico, verklaar de dat de producten van een der gelijke fabriek niet alleen in Mexico, maar ook in Midden- Amerika en het Caraibische ge bied verkocht zouden worden. 1953 1949 Kath. Volkspartij 574 597 Partij v. d. Arbeid 669 577 Ant. Rev. Partij 147 152 Christ. Hist. Unie 150 155 V.V.D 171 156 Communisten 82 120 St. Ger. Partij 21 19 R.K. Lijsten 93 121 Prot. Chr. Groep 146 151 Ger. Pol. Verbond 6 2 K.N.P 14 Andere Partijen.. 54 15 Totaal 2127 2065 In 79 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners Aantal zetels bij de Gemeente raadsverkiezingen in 1949 en 1953 van de 79 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners: Waarschijnlijk in Juni BRUSSEL, 28 Mei (Belga) Iii gezaghebbende kringen wordt vernomen, dat de commissie van de voorzitters der drie Benelux- raden, hoogste instantie op het administratieve vlak, thans bezig is met de voorbereidende werk zaamheden voor de aanstaande conferentie van het Benelux-mi- nisterscomité. De werkzaamheden die, zo wordt gezegd, niet worden gehin derd door politieke moeilijkheden verlopen vlot. Het is niet uitge sloten, zo zegt men, dat de con-1 ferentie reeds in de eerste helft van de maand Juni zal kunnen I plaatshebben. De prachtige Westminster Abbey, die volgende week het middelpunt zal zijn bij de Kroningsplechtigheden, toonde haar volle schoonheid bij 'n „lichtrepetitie" van de feestverlichting in Londen - de laatste, voor de gebeurtenis waar iedere Engelsman vol van is, de kroning van zijn vorstin. hoeven dit keer niet vooral „de beurzen geopend" te worden, (hoewel dat ook nodig is, omdat het voortgezette dijkherstel ook betaald moet worden!) maar het zijn vooral de harten van het katholieke volk die geopend moe ten worden voor de katholieke zaak, zoals deze ons thans weer duidelijk is gemaakt) WENEN, 28 Mei (K.N.P.) De Hongaarse regering zou voorne mens zijn Kardinaal Mindszenty Primaat van Hongarije en aartsbisschop van Esztergom die in 1947 tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld en sindsdien onafgebroken in communistische gevangenschap vertoeft, binnenkort vrij te laten. Hetzelfde geldt voor de aartsbis schop van Kalocsa, Mgr. Gross, die in 1951 tot vijftien jaar ge vangenisstraf is veroordeeld. Al dus verneemt de over Hongarije gewoonlijk goed ingelichte Ween- se correspondent van het Ierse Katholiek weekblad „The Stan dard" uit Boedapest. Volgens deze correspondent moet de voornaamste reden voor deze uitzonderlijke maatregelen gezocht worden in het feit, dat de arrestatie van beide kerkvor sten en hun heldhaftige houding vooral sinds de dag van hun ge vangenneming tegen alle ver wachtingen van de regering Ra- kosi in het godsdienstige be wustzijn van het volk verdiept heeft. Zij had verwacht, dat de uitschakeling van deze beide pro minente figuren, die bij hun ge lovigen in hoge achting staan, de ondergang van de Hongaarse Kerk met zich mede zou bren gen. Verdere aanwijzingen voor een spoedige ommekeer in de houding van de Hongaarse regering te genover de Katholieke Kerk en haar bisschoppen ziet men ook in het feit, dat minister-president Rakosi kortgeleden een zeer be minnelijke en hoffelijke brief aan Mgr. Gyula Czapik, voorzit ter van de Hongaarse bisschop penconferentie, heeft gericht, waarin hij Mgr. Czapik uitno digde voor een bezoek aan de regering. Deze zeer ongewone geste heeft in Katholieke krin gen veel opzien gebaard. Eerst nu is de reden van deze uitnodi ging laakjwid geworden Rakosi heeft zo verneemt genoemde correspondent aan de aarts bisschop verzocht in een herder lijk schrijven de gelovigen op te roepen bij de komende verkie zingen hun stemplicht te vervul len. Dit merkwaardige verzoek komt voort uit de gegronde vrees in communistische kringen, dat de Katholieken in de verschillende landelijke provincies van Hon garije, die bijzonder trouw zjjn aan hun geloof, de komende ver kiezingen eenvoudig zullen nege ren. De Koninklijke Nederlandse Zuivelbond (F.N.Z.) heeft gisteren te Utrecht zijn voorjaarsvergadering gehouden, voor het eerst onder voorzitterschap van mr C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg uit Neerlangbroek. Als gewoonlijk had de voorjaarsvergadering een sterk huis houdelijk karakter. In zijn openingswoord sprak de voorzitter over de onrust welke bij de land- en tuinbouw heerst over de dalende prijzen op de wereldmarkt. Er is een zekere angst voor een herhaling van de crisis uit de dertiger jaren. Hij deelde deze angst niet. Wellicht zullen de zuivelboeren in 1953 een neergaande lijn meemaken, doch zij zijn door hun stands- en technische organisaties veel beter ingericht om de gevolgen van een dalende markt op te vangen. De regering is z.i. eveneens veel be ter voorbereid; ook op het gebied van de werkgelegenheid. Wat be treft garantieprijzen was de voor zitter van mening, dat deze niet gebaseerd dienen te zijn op een soort sociale verzorgingsgedachte. Het vrijlaten van de consump tiemelkprijs behoort naar de me ning van de F.N.Z. niet te leiden tot een onbillijke prijsverhoging, doch er zal daarbij vooral voor zichtigheid betracht moeten wor den. De minister heeft over dit on derwerp opnieuw een bespreking gehouden met vertegenwoordigers van het zuivelbedrijfsleven. De PARIJS, 28 Mei Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat in Oost-Duitsland de post van Hoge Commissaris is ingesteld. Deze post zal bekleed worden door Wladimir Semjonnof, die tot voor enige weken politiek adviseur was van de Sovjet-Russische controlecommissie. De con trolecommissie als zodanig zal worden opgeheven. Voorts is bepaald, dat de opper bevelhebber der Sowjetrussische troepen in Oost-Duitsland zich zal beperken tot militaire aan gelegenheden alleen. Het Hoge Commissariaat zal in Berlijn gevestigd worden en het zal de belangen van de Sow- j et-Unie in Duitsland behartigen alsmede toezicht uitoefenen op de Oostduitse autoriteiten, „opdat deze hun verplichtingen volgens de overeenkomst van Potsdam nakomen". Voorts zal het contact onder houden met de vertegenwoordi gers vaa de bezettende machten van de Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk, in zaken van algemeen belang, die voort vloeien uit de door de vier mo gendheden genomen besluiten betreffende Duitsland. In West-Duitsland heeft de plotselinge bekendmaking dat de Sovjet-controle-commissie is op geheven, grote opschudding ver wekt. Onmiddellijk vraagt men zich in Duitse kringen af: „Wordt het Russische bezettingsleger nu spoedig teruggetrokken?" Generaal Tsjoeikov is hoofd van de controlecommissie en op perbevelhebber van de 300.000 soldaten die het land tussen Elbe en Oder bezet houden. Het hoofdkwartier van de con trolecommissie is in Karlshorst, een voorstad van Berlijn en zijn leger-hoofdkwartier is in Pots dam. Sinds October 1949 is Oost- Duitsland een democratische re publiek. Deze staatsvorm die bijna identiek is met die van de overige volksrepublieken achter het IJzeren Gordijn werd in gesteld een maand nadat in Bonn de federale Westduitse republiek het levenslicht aanschouwde. De opheffing van de controle- raad betekent dat. het Kremlin geneigd is om de Oostduitse re gering, zoal niet in werkelijkheid, dan toch in ieder geval in naam souvereiniteit te verlenen. Amerika, Engeland en Frank rijk zullen de militaire bezetting van Westduitsland opheffen zo dra het vredescontract van Bonn en de E.D.G. zijn geratificeerd. De opheffing van de Sovjet controlecommissie loopt parallel met de maatregel die reeds lang geleden op papier althans door de Westelijke geallieerden is genomen. minister heeft hierbij mede gedeeld dat het door hem des tijds aanhangig gemaakte voor ontwerp melkwinningswet niet wordt gehandhaafd, doch dat hij meent dat getracht moet worden, op basis van de door de F.N.Z. en de Stichting voor de Land bouw opgestelde richtlijnen tot een wettelijke regeling te komen. Voor de opstelling hiervan zal de minister een commissie in het leven roepen. Vervoerden rode soldaten uit China WASHINTON, 28 Mei (A.P.)— Het ministerie van Buitenl. Za ken der V.S. heeft bevestigd dat 't over bewijzen beschikt, dat 2 schepen, welke het eigendom zijn van of geëxploiteerd worden door Britse firma's in Hongkong, tij dens de Koreaanse oorlog jChine- se communistische troepen langs de Chinese kust hebben vervoerd. De twee schepen waren de Pe- rico van Wallem en Co. en de Miramar van Wheelock en Co. Gewonden antobusongeluk in Duitsland terug ST. GO AR, 28 Mei (DPA) De Nederlanders, die op Pinkster maandag met een autobus in het Duitse stadje Kaub een ongeluk hebben gehad, hebben gisteren, voor zover zij licht werden ge wond, van St. Goar uit de terug reis naar ons land gemaakt. KHATMANDOE, 28 Mei (A.P.)— Uit betrouwbare berichten die vandaag Khatmandoe hebben be reikt, blijkt dat de Britse Mount Everest expeditie, ondanks her haalde pogingen er niet in is ge slaagd de top van 's werelds hoogste berg te bereiken. De Britse expeditie-leden be vinden zich thans op de terugweg maar zijn naar verluidt van plan onmiddellijk na de moesson een nieuwe poging te wagen. De vereniging voor openbare feesten Muiden heeft voor 22, 23, 24 en 25 Juli een jubileumpro gramma opgesteld, n.a.v. het 1000- jarig bestaan van Muiden als stad waarin voorkomen een opvoering voor genodigden van „Elckerlyc" in het Muiderslot onder regie van Henk Schaer, muziek- en andere defilé's van verenigingen in de gemeente.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1