Saarland hoopt en bidt voor de onafhankelijkheid mm m m Beste coureurs ter wereld op Zandvoort aan de start onomie Wat gespeeld wordt icht 'soverzi Tussen Frankrijk en Duitsland Ijverig volk9 dat welvaart vindt in de kolenmijnen Van Est nog steeds in de kopgroep R.K. Handhalbond District Noord Klein, doch select voetbalprogramma Eden voor operatie naar V.S. Courses Groningen en Alkmaar Markt en Beurs Met VELPON zie je er geen barst van De Grote Prijs van Nederland Nieu w-onlworpen Maserati' dingen mee naar wereldtitel Zal Frisia V.S.V. weerstaan? ZATERDAG 30 MEI 1953 Pagina ENTO OP WEG R LONDEN 29 Mei (K.N.P.) ilgr. Fernando Cento, Nuntius in België, Z.H. Paus Pius XII md tot buitengewoon de H. Stoel bij de htigheden van Ko- ibeth II van Groot- is Vrijdag 29 Mei te het Zuidstation te trokken met bestem- Zaterdag zal Mgr. een speciale trein, Britse regering ter wordt gesteld van ;e vertegenwoordigers, ïingsplechtigheden op uni zullen bijwonen, eizen met bestemming de inscheping plaats dag zal de Pauselijk Londen aankomen. [STE JONGEN zijn verdronken iag heeft men in de m het stoffelijk over troffen van de zes- Valken, die heeft ge- e Entrepotstraat. Het sedert 19 Mei j.l. t stoffelijk overschot bureau van de rivier- gebracht. nderd dividend opese Houthandel 30 Juni a.s. te houden ersvergadering der 3ese Houthandel Maat- L zal worden voorge- let boekjaar 1952 een dividend van 9 pro- keren. laatst f 3.750.000 er aandelen Engeland liddeling van de Rot- mk N.V. en de firma Higginson and Com- Londen zijn 3.750.000 inaal gewone aandelen nschappelijk bezit van lilips Gloeilampen Fa- Engeland geplaatst, len vormen een deel rket, hetwelk aan het et vorig jaar door Phi- ren van de Internatio- Company werd over- lies flauw DAM. 29 Mei De oo deze Vrijdag een tngriik verloot) gehad de scheepvaart- en .el er eigenliik niets Claims flolland-Ame- >penden zeer vast op ruim 1.- meer dan eze priis was echter ets te hoog gegrepen le al spoedig een ach- ;ot iets beneden f 23.-. ring van 23.10 was nog f 0.70 hoger dan e overige scheepvaart iehielden gemakkeliik ïiveau. opende wederom op :er niveau en er volg en verdere achteruit- tegen het slot het punten bedroeg. Ook es verloren ruim één het scheen ging er de obligaties minder teren, toen 1.235.000 verhandeld, een res- tal. Hiervan waren er e en 468 niet uitgelote De zwakke houding oofdfonds noopte tot leid en de meeste no- p de industriemarkt ook iets beneden gis- itsen van ruim f 3 ndelen Philips in En- s nauweliiks bekend e dientengevolge vrn- effect. Zoals bekend quantum een onder- e circa f 11 millioen hilips. die dit concern :r van het vorige iaar ïenomen van de Ge- ric. Het ligt in de be- pakket geheel buiten mdse Beursverkeer te baarden eveneens ien en ook in de no- er kwam weinig ver- lava Sumatra Handel aals bekend, zal gaan was onveranderd op Guldensbeleggingen, priishoudend waren, ndaag tegen stijgende rhandeld. De nieuwe im tiideliik weer on kanen stil. en zioh gedekt te hou- het de Touaregs be- ertrekken. Hij hoopte n vredig zou gebeu- brand en bloedver- hem of de marteling iw en de dood van de ers dan geen indruk imaakt hadden om niet te spreken over van de gelhele kudde 5ijn antwoord luidde getwijfeld de wil van en wie zou daaraan en? hem daarop uitlegde getwijfeld de wil van dat wij precies op tijd aren, en dat de Toua- bljjven kamperen in- weg te trekken, zei met zijn broeders in >u gaan praten, ok en kwam met een smerige Arabieren te gen er wantrouwig en en waren zeker mee- imdat ze hun hoofd- eloofden. zei Buddy zachtjes, stelletje onderkruip erels," viel Hank bij. een lange en enthou- in 't Arabisch, en ze inder taai. Tenslotte ;by nog op: Wordt vervolgd. (Van onze sportredacteur) De pastoor van Hüttigweiler is een bemind en een bekend man in heel Saarland. Bemind om de wijzewaarop hij met de aan hem toevertrouwde parochianen omgaatbe kend om zijn donderspeeches, die hij op Sylvesteravond van de preekstoel de kerk inslingert en waarin hij het zondenregister van het afgelopen jaar als een beroemd musicus wijd openzet. En dan is het een kwestie van een dag of heel Saarland weet. wat er daar in die prachtige kerk. waarin iedereen zich dade- luk thuisvoelt. aan de menigte is verkondigd. Want ..Saarland heeft miinen. Kolenmimen. die zich aaneen- gorden tot een machtige keten van welvaart en macht voor de bewoners, die nu eindelijk een verstrekkende autonomie hebben gekregen van de Fransen, die het protectoraat over dit schit terende miniatuurstaatie uitoefe nen. In die miinen werken de man nen van Hüttigweiler en krijgen de longens hun opleiding. En op de muren van de mijngangen kan men dan in geuren en kleu ren lezen, wat die drommelse pastoor nu weer gezegd heeft en wie onderwerp is geweest van ziin goedbedoelde spot. Want naast de Huttigweilers arbeidt de mannelijke bevolking van Schiffweiler en van Huttersdorf. van Dillingen en van Bops. Door heel Saarland rijden iedere dag de bussen naar de verste uithoe ken om de arbeiders te halen en ze later weer naar huis te brengen. Zo is het mogelijk, dat de geheimtaal van de miinen sneller werkt dan de posterijen, die zich overigens van deze con currentie weinig aantrekt. De drie honderd en tachtig tafeltennissers, die tijdens het Pinksterweek-end gasten waren van dit Saarlandse volk. hebben veel gezien en veel gehoord: ze hebben gesproken met de „ge wone man" Ze hebben ervaren, dat dit volk een volk is van gastvrije mensen, doch ook van mensen, die altijd maar leven in zorg. Zorg niet om het dage lijkse brood. Dat wordt daar ruim verdiend en werklozen kent men daar niet. Neen. dat is daar wel in orde. doch de wei nig benijdenswaardige positie tussen twee landen (Frankrijk en Duitsland), die elk begerige ocen werpen op de rijkdom van het Saarlandse kolengebied. be zorgt de ruim negenhonderd duizend Saarlanders veel rim pels. Er wordt Duits gesproken met daarbij een dialect, dat verschil lende Hollands aandoende woor den in zich heeft opgenomen. Geen Frans. Oh. neen. Men accepteert de Fransen, omdat ze er nu eenmaal ziin. Maar de mens kan ziin afkomst niet ver loochenen. De Saarlander blijft Duitser in hart en nieren. Als er een volks stemming zou worden gehouden, zou er weinig twijfel over be staan. Dan werd de Saar weer Duits. Liever onafhankelijk Maar als een derde mogelijk heid is nu al enige jaren geleden de onafhankelijkheid naar boven geschoten. Als een komeet ver scheen deze gedachte. En als mensen, die in grote kommer plotseling uitkomst zien, hebben de Saarlanders zich aan die Ronde van Italië Nog steeds zit onze Wim van Est in de kopgroep. Nog steeds is zijn achterstand op de grote bonzen in deze Ronde van Italië miniem, nog steeds zijn vijf an dere Nederlanders altijd daar te vinden, waar strijd geleverd wordt. Nederland marcheert niet slecht in deze ronde. Ook giste ren niet in de 16e etappe, die in Vicenza als winnaar de Italiaan Monti over de streep zag gaan. Een groep van zes andere Ita lianen en van Steenbergen ein digde gelijk met hem. Het pelo ton, waarin alle zes Nederlanders plus Coppi, plus Magni, plus Bar- tali kwam twee minuten later over de streep. Het klassement na de zestiende etappe luidt thans: 1. Koblet (Zwits.) 96.26.49; 2. Coppi (It.) 96.27.44; 3. De Santi (It.) 96.28.06; 4. Fornara (It.) 96.28.35; 5. Conterno (It.) 96.29.37; 6 Schaer (Zwits.) 96.29.44; 7. Van Est (Ned.) 96.30.48; 60. Wagt- mans (Ned.) 97.22.30; 62. Roks Ned.) 97.27.56; 63. Dekkers (Ned.) 97.29.06; 85. Suykerbuyck Ned.) 9833.27; 86. Van Breenen (Ned.) 98.35.39. mogelijkheid vastgeklampt. De Saar onafhankelijk. Het zou het grootste wonder zijn, dat Onze Lieve Heer aan deze diep gelovige mensen kon schenken. De week vóór Pinksteren is er grote blijdschap geweest in dat land. dat zoveel schoons bezit. Want de president der Franse republiek heeft een overeen komst getekend, waarin de Saar verstrekkende autonomie is ver leend. De eerste stap op weg naar de volstrekte onafhankelijk heid. zegt Norbert Schaefer uit Hüttigweiler tegen mij. Zegt ook der Gunther Hönecke uit Frau- lautern tegen één der drie hon derd en tachtig Hollanders die daar waren. En hun ogen schitteren van voldoening, want ze weten, dat de belastingen lager zullen wor den. dat de kolen, die ze delven, niet meer gratis naar Frankrijk zullen gaan als een betaling voor de bescherming, die men niet wenst. Het geld zal in het land zelf blijven en de vele wonde plekken zullen eindelijk verdwij nen. Er wordt veel gebouwd. In Saarbrucken. in Neunkirch. in Saarlautern verrijzen de grote gebouwen en huizen als padde stoelen uit de grond, in de kleine dorpen bouwen de mensen hun eigenwoningen na de. arbeid in de miinen en de bierbrouwerijen. Allen te samen in één grote katholieke woningorganisatie, die al wonderen heeft verricht. Maar nog teveel „zeer" blijft zicht baar. Saarbrucken is verschrik kelijk gebombardeerd. Neunkirch ook. Nog ligt het puin over woekerd door het welige groen overal in de holle ruimten waar eens kerken, scholen., fabrieken en woningen stonden. Er is veel leed geweest, ook in dit land. dat ziin zonen zag sneuvelen voor een ideaal, dat niet hun ideaal was. voor een man. .die niet hun Führer, hun Adolf Hit ler was. Sympathie Vele Saarlanders waren in Holland tijdens de oorlog. Ze hebben daar het verschrikkelijke leed gezien, dat de Duitsers over ons brachten. Misschien zijn ze daarom zo gastvrij voor ons al len, misschien hebben ze daar om als één der eersten in de hele wereld de handen ineen geslagen om hulp te bieden tij dens de recente overstromings ramp in ons land. In ieder geval is het zeker, dat de Saarlander onze vriend schap zoekt, dat men toch zo graag wil goedmaken, wat de Duitser aan ons misdaan heeft. Zij hebben dat getoond in dit Pinksterweek-end. Getoond on ondubbelzinnige wijze. Getoond op de tafeltennistournooien. die in een geest van ware vriend schap werden gespeeld, getoond ook tijdens de tochten door de groene heuvels van hun liefe lijke land. Want hoewel door de kolen mijnen het ganse land onder graven is. is de oppervlakte niet of nauweliiks beroerd. Schilder achtig liggen de dorpen oo de hellingen der bergen, die soms zo steil zijn, dat onze autobus slechts stapvoets ziin doel kon Voor Zondag staat de 2e ronde van de bekerwedstrijden op het programma. Heel bijzonder vraagt de wed strijd Vliegens VlugTop onze aandacht. Vl.Vlug zit er momen teel goed in en 't zal TOP in de Polder zeker niet cadeau worden gegeven. Ook voor St. Victor 2 staat veel op het spel. Zal 't in staat zijn ook Geel Zwart 2 te weer staan? 't Heeft in deze beker- competitie al voor verschillende verrassingen gezorgd. Programma: Senioren-beker: Vliegens VlugTOP, 12.00; Senioren lauwertak: G. Zwart 2St. Victor 2, 12.40 VIOS—SEW, 17.00. Junioren A-beker: DTS a—VZV a, 16.15 SEW a—WGW a, 14.00. Adspiranten A: Vl.Vlug a—WGW b, 13.00 Gl.Zwart a—WGW a, 12.00. Adspiranten B: VZV a—Con Zelo b. Adspiranten C: FSA a—VIO a SEW aAlw. Forward a, 14.50. Ie klasse A Frisia—-VSV NECSn eek tenVAVHeraC,eS Ie klasse B t GooiLeeuwarden XI_ Ir- klasse C NOABLimburgia q, Ie klasse D Bleijerh.—Eindhoven Hermes DVSNAC Promotie 2e klasse A (West IA en Noord A en B) VeendamZFC B (West I B en West II A en B) VolendamDFC WEST I Promotie 3e klasse HollandZaandijk BaarnWatergr.meer 3e klasse C Purmersteijn-Kinheim Vitesse '22Alkm. B. GVOAlw. Forward WSV '30—BKC 4e klasse A WatervogelsZAP 4e klasse B De RijpPurmerend Kampioenschap van Nederland Heren HHYCVenlo bereiken. In tientallen verschil lende kleuren groen sieren de bossen en de groepjes bomen het landschap en tekenen de rode bouwgronden vorens door al deze schoonheid. Op de ber gen gedenktekens. De Schaum- berg, de hoogste top in heel Saarland, is wereldberoemd. In de kapel, gewijd aan de nage dachtenis der oorlogsslachtoffers, wordt daar iedere week een Heilige Mis opgedragen voor de ontheemden, die overal in Europa rondzwerven. Tussen al deze natuurlijke schoonheid de miinen. Doch alleen als men goed toekijkt, zal men de steen hopen vinden tussen al het groen. Zal men de ingang zien van bijvoorbeeld de grootste mijn van het land. die te Ree den. Wij hebben aan die mijn een bezoek gebracht op een stralen de Dinsdag na Pinksteren. We ziin daar rondgeleid door twee ingenieurs, die alles vertelden over hun trots. Want de kolen mijnen ziin de trots van het Saarland, als men tenminste het bier en de wijn uitschakelt. Het is een moderne inrichting daar in Reeden. Zowel boven als onder de grond. We hebben de kolen gevolgd van de eerste stap tot de laatste en we hebben perplex gestaan van de organi satie. die zoveel mogelijk gevaar moet uitsluiten. Een gedenkteken in het park. dat aan de mijn grenst, wijst er op. dat niet altiid het gevaar beteugeld kon worden. Er staan vele namen op Maar even onverzettelijk gaat het Saarlandse volk door. De dood kan hen geen angst be zorgen. De plicht, de liefde voor dat leven „Unter Tach". „onder de grond", roept hen. en gene ratie na generatie gaat omlaag om daar het geld voor het dage lijkse leven te verdienen. Zo hebben we kennis gemaakt met het Saarlandse volk. Een conglomeraat van mensen, dat van feesten houdt, dat het bier en de wijn weet te drinken als geen ander, doch dat daarnaast ook weet te arbeiden. Een volk naar ons hart. met pen diep ge loof aan Degene. Die ons allen het leven heeft geschonken. WEEKOVERZICHT LANGEDÏJKER VEILINGEN Na Pinksteren zijn te Broek op Langendijk geregeld nieuwe aard appelen aangevoerd. Deze aanvoer liep soms op tot 400 kg per dag. De prijs daalde tot 4245 cent, de kleine maat enkele centen meer, waardoor de hoogste note ring zo nabij de 50 cent lag. Men verwacht dat de regen van de laatste dagen de groei van de •aardappelen sterk zal bevorderen, waardoor de aanvoer op de vei lingen spoedig ruimer zal worden. De vraag naar rabarber houdt aan; vrij geregeld worden partijen voor export verladen met bestem ming West-Duitsland en Zwitser land. De prijs kwam enkele ma len boven de 10 cent met 11 als hoogste markt. De aanvoer van bewaarkool was vooral in Noord Sdhanwoude nog vrij groot. Rode kool wordt met meer dan tien wagons per dag aangevoerd, waarvan 95 pet. doordraait. Men verwacht, nu het weer wat kouder is geworden, dat de verladin.gen naar West- Duitsland zullen worden hervat. Aardappelbeurs Leeuwarden LEEUWARDEN, 29 Mei. He den was er geen aardappelbeurs daar de oude voorraden waren ge ruimd. In Noordholland De competitie is zo goed als voorbij. Alleen in 3C draait nog eenmaal het seizoen 19521953 op volle toeren. Met als inzet de laatste plaats. GVO start met hoop op winst in het hart tegen Alw. Forward. Vitessse doet idem tegen Alkm.B. en slechts BKC zal normaal ge sproken van WSV moeten verlie zen. Kinheim kan ook winnen. Als alles zo gebeurt, zou de Pol- derse club toch nog 'degraderen. Doch het is alles maar prognose en de voetbal in zulk stadium kan zo raar rollen Promotiewedstrijden. De promotiewedstrijden met als inizet een plaats in de eerste klasse, beginnen morgen ook, ZFC gaat de verre reis onder nemen naar Veendam en Volen dam ontvangt DFC, de oude eer ste klasser, die momenteel men taal wordt voorbereid door Karei Lotsy himself. Voor de Volendam- mers o.i. geen bezwaar om toch te winnen en de eerste schrede te zetten naar datgene waar heel Noordholland op hoopt, nl. een eerste klasser boven het Y. Om een plaats in de derde klasse ontvangt HSV Monniken dam. Ook hier is geen voorspel ling te doen. HSV heeft een goede ploeg en de wetenschap daarvan is een goede ruggesteun. Winst op het taaie Monnikendam zou een reuze schrede voorwaarts zijn. Om het kampioenschap van de afd. Noordholland treedt VIOS aan tegen SVA. Na de éclatante zege op VVW zijn de Warmen- huizers favoriet. LONDEN. 29 Mei (Reuter). De Britse minister van Buiten landse Zaken. Eden. gaat. naar verwacht wordt, spoedig n--"- Amerika voor een derde operatie wegens ziin galaandoening. zo wordt van gewoonlijk welinge lichte ziide vernomen. Veemarkt Leiden LEIDEN, 29 Mei. Aangevoerd werden 8 stieren, 80 melkkoeien, 250 vette koeien, 95 vare koeien, 39 graskalveren, 318 nuchtere kal veren, 260 weideschapen, 163 vette lammeren, 3598 weidelammeren, 55 varkens en zeugen, 144 schram men, 754 biggen, 3 veulens, 29 geiten. Totaal 5796. Notering: stieren slacht 800 1075. schoon 240270; melkkoeien 9001100; vette koeien 8001100, schoon 215300; vare koeien 575 750; vaarzen 625900; pinken 300600; vette kalveren levend 220260; nuchtere kalveren slacht 3045; nuchtere kalveren levend 1.051.15; weideschapen 7090; vette lammeren 80105; zuiglam- meren 5565; weidelammeren 40 55; zeugen drachtig 280—400; schrammen 60100; biggen 32 50; geiten 1540. Vergadering D.W.O.W. WIERINGERMEER In de Woensdagavond te Wieringerwerf gehouden ledenvergadering van de R.K. Voetbalvereniging DWOW werd de training voor het a.s. seizoen besproken. Trainer Hart- land uit Alkaar gaf een zeer duidelijke uiteenzetting omtrent het nut van een goede training en wekte op grond daarvan de leden op tot een trouw training- bezoek. De trainingsavonden zul len voortaan elke Dinsdag wor den gehouden op het DWÖW-ter- rein. De junioren beginnen om 7 uur, de senioren om 8 uur. Handel: voor stieren, melk- en vare koeien en pinken traag; voor vette koeien, vette en nuchtere kalveren vrij goed, Groningen geeft Zondag a.s. haar derde meeting. Dit keer in concurrentie met Alkmaar. Doch voor beide banen is de aangifte ruim voldoende, zodat beide op goede sport mogen rekenen. Gro ningen heeft het weer eens ge probeerd met een ren. De aan gifte was oorspronkelijk zeven tien paarden, doch na rouwgeld verklaringen zijn elf bliiven staan. Hopelijk komen ze alle aan de start, zodat dan tot split sing zal worden overgegaan. Mochten ze echter, evenals vorig iaar. zeer slecht opkomen, dan zal het bestuur van de hard draverij- en renvereniging zich wel tweemaal bedenken om nog maals een ren uit te schrijven. Onze tips luiden: Groningen: A. H. van Wickevoort Crommelin-priis: Re- gina N. Qurelle Spencer. Quite- well S. S. Snoeck-priis: Rijder Bu de Jong (Otto H. Proximitv). Que- ronica. Qui Gagnea. Penningmeester Loor-nriis; O Lapize K. Oortholaan S. Nellie Major. A. van Hoboken-priis (ren): Brioso. Proposal. Filou. Jan F. de Bor-priis: Nico Maire. Nellie Tj. W. B„ Notre Dame. J. G. Matze-nrijs: Over Again. Lpgalitie. New Spencer. Alkmaar: Kaasstad-priis: Quadrupes. Querelle Spencer. Parrino P. Kaasdragerspriis: Niko. The Saint. Millv Dvnamic. Waag-oriis: Redlof W. B„ Rei ne d'Aster. R Petrosia. Ruiterties-Driis: Quick Bov. Paul A. Our Volann. De Hout-priis: Narciso van Zora. Mv Darling. Marrv Simons. Singel-priis: Mc Henv. Nora B. Oscar Major. Molen-prijs: Louis F H„ Nike van Hollo. Vrijheidsprijs (Monte): Larri kin. Guv Hanover. Our Dream. Kaasmarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 29 Mei. Goude volvet 1.901.91. Edammer 40 1.701.71, broodkaas 40+ 1.70 1.71. Stemming kalm. Eerste kersen in Zuid-Limburg Gisteren zijn te Eijsden de eerste kersen geveild. Het waren 100 kilo „vroegste ter markt" a f0.40 per kilo. Binnen acht dagen worden kersen van betere kwa liteit verwacht, namelijk de vroege Duitse kers. De smakelijke meikers is dit jaar iets later en zal waarschijnlijk over veertien dagen worden geveild. GROOTEBROEK, 29 Mei Vroege aardappelen groot 4144, klein 52. kriel 40—43. Totaal 800 kg. ALKMAAR, 29 Mei 1953. Bevelanders 6.5016.slabonen 2.40; peulen 2.202.70; tomaten A 1.051.49; bloemkool 2054; rode kool 8.50; savoye kool 6.50; spi nazie 838; postelein 712; sla 2.505.50; andijvie 1233; radijs 4.50-16.50; raapstelen 4.50; ra barber 1020.50; bospeen 2241; uien 1423, drielingen 5.50 14.50, nep 724; prei 26; asperges 12.281.36; aardbeien 2261. ZWAAG, 29 Mei. Vroege aardappelen 4258; late aardap pelen 4.1013.asperges 90 2.spinazie 4.8031.poste lein 14—15; rode kool 15.20 16.50; slabonen 2.502.88; snijbo nen 1.962.76: tomaten 211.55; bospeen 1346; rabarber 1215; sla 2.504.bloemkool 1152; komkommer 2024; perzik 10 36;, bindsla 1619; aardbeien 1.50 2.78; gourdeinette 3963; jona than 1187; st remey 1020; winterjan 821. HEILOO, 29 Mei Bospeen 3648; waspeen 6268; rabar ber 1421; peulen 2.102.45; kropsla 38; sperciebonen 2.20 2.35; spinazie 2,430; asperges le s, 951.25. 2e s. 6288; postelein 816: bloemkool le s. 4665, 2e s. 2842; aardbeien 3565 per doosje. Alle correspondentie gelieve men te adresseren aan Jos H. C. Serrée, Von Weberstraat 42, Utrecht. (Publicaties of overneming zonder bronvermelding is verboden). Probleem no 17S Auteur: GEO VAN DAM, (Amsterdam) Eerste publicatie (1936) Opgedragen aan alle lezers (essen) van onze rubriek (Zwart) tem ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT AMSTERDAM, 28 Mei Een merkwaardige coïnciden tie bij de komende Grote Prijs van Nederland, die op Zondag 7 Juni a.s. op het circuit van Zandvoort wordt gehouden, is dat dit de laatste race is in ons land, die onder de formule 2 wordt gereden, maar bovendien de eerste maal, dat zowel Ferrari als Maserati met een volle dige fabrieksstal aan de start zullen komen. Vorige jaren was de Grote Prijs van Nederland, tenminste toen hij ging meetellen voor het we reldkampioenschap, zuiver 'n aan gelegenheid van de Ferrari's, ter wijl de andere merken het onder elkaar verder uitvoohten. Met 't oog op het komende jaar echter, waarin in de nieuwe formule 1 (7150 cc met compressor tot 21. zonder compressor) zal worden gereden, zijn de diverse fabrie ken, die de laatste jaren actief aan het racen hebben deelgeno men, gaan experimenteren om een voorsprong te verkrijgen althans te behouden op die fabrieken, die hetzij na de oorlog nog niet op de renbaan zijn ver sohenen, zoals Mercedes Benz, of de laatste seizoenen niet hebben gereden zoals Alfa Romeo. In de komende race te Zand voort zullen niet minder dan acht tien wagens uitkomen, waaronder vier fabriek's Ferrari's, te berij den door de Italianen Ascari, Farina en Villoresi en de Engels man Hawthorn. Daarvan zijn één of twee wagens volkomen nieuw ontworpen, men Weet in Neder land nog niets over deze race monsters. In tégenstelling tot vo rige jaren komt Maserati dus nu ook met een fabrieksteam van drie wagens. De bestuurders zijn de Argentijnen Fan.gio en Gonza les en de Italiaan Bonetto. De verwachtingen zijn, dat de grote strijd tussen deze zeven wa gens zal gaan. Ook Gordini komt met drie nieuwe wagens, lichte 8-cylinders. De rijders van deze fabriek zijn de Amerikaan Harry Shell en de Fransen Behra en Trintigant. Dan komt er nog een vierde fabriek, n.l. de Connaught, waarvoor de Engelsen Salvadori en Mc. Alpine en de Belg Claes zullen starten. Tenslotte is er nog een vijftal „individuelen," n.l. de Fransman Rosier met Ferrari, de Engelsen Collins en Maclin, beiden met HMW, de in ons land bekende Engelsman Ken Wharton met Coo per Bristol en zijn landgenoot Stirling Moss met Cooper Alta. Al met al een veld, waarin met mindei dan drie wereldkampi oenen uitkomen, n.l. Farina, Fan gio en Ascari. De eerste race, geldende voor het wereldkampi oenschap is in Januari in Argen tinië gehouden en eindigde met een volledige overwinning voor Ferrari. Maar toen waren de nieu we Maserati's nog niet klaar, zo dat de belangstelling van de ge hele in autosport geïnteresseerde wereld met spanning naar Zand voort zal uitgaan. De Grote Prijs van Zandvoort zal verreden wor den over 90 ronden circa 378 km. Internationale sportwagenrace. De sportcommissie van de KNAC heeft besloten dit jaar als voor wedstrijd niet meer een race in de 500 cc-klasse te houden, maar een internationale sportwagenrace over één uur. Dit is een invitatiewedstrijd, waarbij door de keuze van rijders en wagens een veld is verkregen, dat in zjjn samenstelling bestaat uit sportwagens, die in hun pres tatievermogen gelijkwaardig ge acht mogen te zijn op dit lastige circuit. Er zullen 18 tot 20 rijders aan deelnemen in één klasse tot 2750 cc. Voorlopig staat het deel nemen vast van de Engelsen Li ne en Mayer, beiden met een 1]A liter Kieft-M.G., evenals de Ne derlander van der Lof. Voorts de Nederlanders Hertzberger met Aston Martin, Bos Eyssen met Co- tura, van der Klooster met BMW, Martens met Aston Martin, He- zemans met Porsche, Reys met Skoda en Roosdorp met Veritas Onderhandelingen worden nog ge voerd met enkele Duitsers en Zwitsers. (Wit) Wit begint en wint! Inzendtermijn uiterlijk veertien dagen na plaatsing Stand in cijfers; Zwart twaalf schijven op 5 6 7 10 13 14 19 20 30 33 36 en 45. Wit dertien schijven op: 16 17 21 22 25 29 32 34 38 40 42 47 en 49. Van de bekendste probleemkenner en auteur van vele fraaie composities, plaatsen wij een interessante bijdrage. Het is een probleem met naspel en geconstrueerd op een systeem. Gelieve na ontleding het naspel duidelijk aan te geven. „Motief-probleem Van dezelfde auteur ontvingen wij een aardig „Motief-probleem. De naam duidt reeds aan, dat in dit genre tijdens de afwikkeling een bepaald motief extra moet spreken. De auteur is wel een der meest gezaghebbende figuren op het gebied der problema tiek. Jarenlang was Geo van Dam re dacteur van het officiële orgaan van de „Kon. Ned Dambond" „Het Dam spel" thans redacteur van verschillen de dag- en weekbladen, waarin hij als expert vele uitgebreide beschouwin gen geeft. Het is voor .ons een bijzon der voorrecht een compositie van hem te mogen plaatsen, speciaal samenge steld voor onze rubriek. „Motief-probleem no 174 Auteur: GEO VAN DAM, (Amsterdam) Eerste publicatie Opgedragen aan de damredacteur (Zwart) Met dit probleem heeft de auteur het bewijs willen leveren, dat een „open" stand nog lang niet altijd een aanwijzing bevat in welke richting de oplossing moet worden gezocht. Oi3e vraag luidt thans: „Welke zet speelt Wit het eerst?" „En hoe luidt de op lossing?" Vervolg oplossingen Cor Blankenaar's Eindspel-composities (Zie damrubriek van 1 Mei 1953) Oplossing leerzaam eindspel Stand in cijfers: Zwart; 1 dam op 16 en één schijf op 31. Wit: drie dammen op 35, 43 en 44. Als men deze stand oppervlakkig beschouwt, zal men concluderen, dat de winst van Wit gemakkelijk te vinden is. Wit speelt 4338, Zwart moet slaan tot 40 (enz.). Dit is echter niet juist; op deze wijze wordt het spel remise, want de zwarte schijf op 31 gaat ongehinderd naar dam. Wit wint echter als volgt: Wit (1) 4349, 3137, (oo 162, speelt Wit 4433 met winst want Zwart mag niet op veld 7 spelen wegens Wit 4927 en 33x2; (2) 3524, (verhindert Zwart 167, dan zou 4932 volgen. Even min kan Zwart 162, want Wit speelt dan 4435); (2) 1621, (indien Zwart 3742, dan Wit 24x47 en vervolgens 44—11 en 47—38); (3) 49x16, 37—41; (4) 44—28, 41—47; (5) 24—15, 47—36; (6) 28—41, 36x47; (7) 16—38 en wint. Een eindspel dat men uiterst zorgvul dig moet spelen, om de winst te ver krijgen. Oplossing vraagstuk no. Auteur: C. BLANKENAAR (Zwart) 1, A ÜH (Wit) Wit begint en wint! Inzendtermijn uiterlijk veertien dagen na plaatsing De eerste klassers In verband met de Olympische Dag is het voetbalprogramma voor morgen zeer klein. Belangrijk is het in zoverre, dat Frisia zich wellicht iets uit het moeras kan werken en Eindhoven een uiterst gevaarlijke klip moet omzeilen: Bleyerheide. In IA ontvangt Frisia de club van van der Kuil, V.S.V. De Vel- senaren zullen waarschijnlijk niet meer het competitievuur kunnen opbrengen, maar voetballen zon der zorgen gaat meestal van een leien dakje. Waarmee we maar willen zeggen, dat de Leeuwarders het zeer lastig krijgen. Sneek kan wellicht, gesteund door de uitste kende resultaten van de laatste weken, bij N.E.C. één of meer punten vandaan slepen. G.V.A.V. zal de degens kruisen met R.C.H. 1D. Wat zal Eindhoven morgen in de uitwedstrijd tegen Bleyer heide doen? P.S.V. zal met meer dan gewone belangstelling naar deze wedstrijd uitzien, vooral daar de thuisclub de laatste tijd in prachtige vorm verkeert. Lambrichs vijfde in Rode van Luxemburg DIFFERDANGE (Luxemburg), 29 Mei De Zwitser Ferdi Kü- bler heeft vandaag de eerste étappe van de ronde van Luxem burg gewonnen. Hij legde de 225 km van Luxemburg stad naar Differdange af in zes uur, 23 min. en 24 sec. Na Kubler finishten in dezelf de tijd: 2. R. Vanderstockt (Bel gië); 3. M. Blomme (België); 4. Alex Close (België) en 5. J. Lam brichs (Ned.). De Nederlander J. Jansen werd achtste in 6.24.59. F. de Haan 18e in 6.25.46, Voorting 19e in 6.27.55, Smits 23e in 6.28.50. Het ploegenklassement luidt: 1. België A 19.12.04; 2. België B 19.13.53; 3. Nederland (Lambrichs Jansen en Haan) 19.14.19; 4. Lu xemburg A 19.15.32; 5. Gemeng de ploeg 19.17.44: 6. Duitsland 19.23.00; 7. Luxemburg B 19.25.44. (Wit) (Opgave no 2) Stand in cijfers: Zwart: één dam op 11 en een schijf op 17. Wit: drie dammen op 29 45 en 47. Wit 29—40, (Zwart 17—22 A), Wit 4035, (dubbele dreiging met 4518 en 457), Zwart 116 (verplicht), Wit 47—29, Zwart 22—28, Wit 29—1, (Zwart 2833 B), Wit 45—23, Zwart 3338 C; Wit 3544, een fraai offer! Zwart, 6x50, Wit 16!! en wint; daar. op b.v. 44, 43 öf 42 van Zwart 39 èf 37 volgt ook met winst. In plaats van variant A: 1722 van Zwart, b.v. 112, volgt Wit met 40 35 en wint! Op b.v. 116 van Zwart, volgt Wit met b.v.: 4724, (Zwart 18 —22), Wit 40—1, (22—28), Wit 45—50, (6—22) en Wit wint door 623 of 24 33! Op b.v. 1116 van Zwart volgt Wit met 40—49. Zwart 16— 11A, Wit 49—16, (11—6). Wit 16—11 en wint. Op A Zwart 162 of 1721 volgt Wit naar veld 35. Variant B Zwart 28—32, (Zwart 28—32), Wit 45 —50, (Zwart 32—38 B), Wit 35—24, (38—43), Wit 24—38, (Zwart 43x32), Wit 134, Zwart verliest daar op b.v 6—11, of 32—37, Wit volgt met 28 ói 23 enz. en wint. Op b.v. Zwart (37) volgt naar veld 9 (42), 37 en 34 enz. en wint. Op C (39) volgt: 28 en 34, deze laatste zetten zijn verkorte notatie opgegeven, dus het veld waar de zwarte of witte stukken zich bege ven! Oplossing probleem no 169 Auteur: DIRK DE RUITER, (A'dam) Stand in cijfers (beiden negen schij ven). Zwart op: 1 6 8 12 19 23 24 25 en 36. Wit op: 16 17 21 33 35 38 39 41 en 42. Wit wint als volgt: 3934, (36x47), 33—29, (24x33), 38x7, (47x2), 16—11, (2x30), 35x2 en wint, daar het eind spel voor Wit als volgt gewonnen is (6—11), 2—16, (25—30), 16—43, (30 35), 43—34, (1—6), 34—7, (6—11), 7x 16, (35—40), 16—11, (40—45), 11—50 met winst. Een aardig vraagstukje. Oplossing probleem no. 170 Auteur: DERK VUURBOOM, (Glanerbrug) (O.) Stand in cijfers: Zwart: veertien schijven op: 4 6 7 8 9 13 16 19 24 26 30 34 36 en 45. Wit: dertien schijven op: 15 17 27 28 33 37 41 42 44 47 48 49 en 50. Wit wint als volgt: 1711, (6x17), 27—21, (16x27), 37—31, (26x46), (48— 43). (46x23), 33—29, (24x33), 47—41, (36x38), 43x14, (19x10), 44—39, (34x 43 of 33x44), 49x9, (4x13), 15x4 en Zwart verliest. Het eindspel is win nend voor Wit. daar op A 1319 van Zwart volgt, Wit 4—10, (19—24). 10— 15, (24—19), 15x38, (30—35) 38—29, (35—40), 29x1, (40—44), 50x39, (45— 50), 1—6, (50x33), 6x39 en wint. Op B 13—19 volgt 4—10, (19—24), 10—15: (24—29), 15—38. (30—35), 38—29, (7 —11), 29—33, (11—16), 33—38, (35— 40), 38—49, (16—21), 49—35, (21—27), 3519 en wint. Op Zwart C 1319, (wint Wit ook door 4—10, (1924), 10—15 (30—35), 15x1, (35—40), 1—6, (40—44), 50x39, (45—50), 39—33. (50x 28) en 6x33!! Een fraaie compositie! De namen van de goede oplossingen volgen in onze eerstkomende rubriek. Hartelijk dank voor de uitstekende analyses. Correspondentie: Ben Hooyenga, Den Helder, e.a. Hartelijk dank voor de toegezonden problemen en partij, standen. Bij geschiktheid worden ze in onze rubrieken geplaatst. Natuur lijk houden wij ons warm aanbevolen voor partijen, of partij-fragmenten, problemen en eindspelen. De damru briek moet „Elk wat wils" zjjn. De uitslagen van de halve finales in de enkelspelen van de Franse open tenniskampioenschappen zijn: Dames: Doris Hart (V.S.) won van Shirley Fry (V.S.) 86, 64; Maureen Con nolly (V.S.) versloeg Dorothy Knode (V.S.) 6—3, 63. Heren: Rosewall (Austr.) won van Morea (Argent.) 2 6, 6—2, 6—4, 0—6, 6—2: Seixas <V.S.) versloeg Drobny (Eg.) 6—3, 6—2, 3— 6. 6—3.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5